Jump to content
Sign in to follow this  
hairulfadly

Jawab Azan dari masjid yang berkumandang

Recommended Posts

Assalamualaikum..
semua ahli Putera.com

Saya ingin bertanya..
Saya tinggal di kampung..

Lepas itu bila azan berkumandang..
Ada 3 hingga 4 masjid dan surau akan azan...

Persoalan saya disini adalah..
Azan mana yang perlu saya jawab (sambut) ?

Adakah azan masjid yang pertama azan terlebih dahulu..?
Sebab kita akan dengar azan berkumadang beralun-alun antara sebuah masjid
dengan masjid..

So.. yang mana satu perlu kita jawab..?
Harap anda semua faham.
Terima kasih..

Waalahualam..

ambil cara yg mudah dan tak menyukarkn..rasanya lebih senang jawab azan yg pertama dari yg seterusnya sebab mungkin menyukarkn kita nak menjawab azan sebab dah beralun kecuali kalau kita berada dalam masjid yang lambat sedikit azanya maka wajar kita jawab azan dari masjid yg kita berada di situ.

Hehe..baguslah macam tue..antara hikmah orang yg menjawab azan ini dia lebih mudah untuk mengucap 2kalimahsyahadah apabila berada di ambang sakaratulmaut

(Salam)

Basahkan lidah dengan menjawab semua azan ::icon_biggrin::
Katalah Masjid pertama dah selesai...jawab lak Masjid ke 2 dan seterusnya.
Wallahualam.

Small matter jer nie.

Bagi aku ckup sekadar dpt menjawab azan dari yg sedang bermula sehingga akhir..dan andai kata hanya sempat disambut di pertengahan pon takpe. Ia adalah perkara sunat dan digalakkan oleh rasulullah S.A.W sendiri. Sedikit Hadith daripada Abi Said al-Khudriy, bahawasanya Rasulullah saw bersabda :

"Apabila kamu semua mendengar seruan azan, maka jawablah seperti yang dilaungkan oleh muazzin itu." (Hadith riwayat al-Bukhari)

Jadi beramallah dgn hati yg lapang.. ::icon_biggrin::

Aku jawab skali je,tak terjawab kalau semua tempat azan berkumandang tp Itulah suasana kampung,macam kat tempat aku ni bersempadan antara Melaka denga N9,jadi azan di N9 berkumandang dlu,selang 2-3 minit lepas tu Melaka plak masuk waktu.Kekadang lebih dr 5 azan masa bulan Ramadhan.

owh... aku tngu sume setel br jawab... kira aku amik yg last skali hehehe boleh tak? sbb kat umah aku azan bersambung 2x je..

Sabda Nabi Muhammad S.A.W:

"Sesiapa yang mendengar laungan azan tetapi beliau tidak hadir ke masjid tersebut, maka tidak sempurnalah solat beliau melainkan kerna keuzuran."

-Hadis Riwayat Ibn Majah-

Jadi, kalau kita just sekadar nak menjawab azan jer tapi tak hadir berjemaah bersama, takda gak maknanya.
Wallahualam.

Bagi yang dekat,mungkin boleh ke masjid masa waktu keje ataupun time rehat ttp bagi yang berjauhan dengan masjid,mungkin cukup sekadar menunaikan solat di pejabat atau rumah.

2 Minggu lepas,masa azan zuhur kat masjid sebelum khutbah jumaat bermula,dengan lantangnya tokong cina depan masjid aku ni bukak lagu WAYANG CINA dia kuat2.Terganggu nak jawab azan dan masa solat jemaah semua.Geram pun ada masa tu...

ogGy wrote:Bagi yang dekat,mungkin boleh ke masjid masa waktu keje ataupun time rehat ttp bagi yang berjauhan dengan masjid,mungkin cukup sekadar menunaikan solat di pejabat atau rumah.

kalo dpt dgr dgn jelas tu, maksudnya dekatlah tu oggy..nak2 kalo yg tinggal dikpg. Cuma soal nak / xnak pegi jer. Rina pun mengingtkn diri rina gak, kengkadang kita sengaja xnak pegi pun walhal bkn watpe pun kt umah.(bila time cuti). Moga sama2lah kita mengejar kesempurnaan di dlm solat itu bsama2..

ryna168 wrote:Sabda Nabi Muhammad S.A.W:

"Sesiapa yang mendengar laungan azan tetapi beliau tidak hadir ke masjid tersebut, maka tidak sempurnalah solat beliau melainkan kerna keuzuran."

-Hadis Riwayat Ibn Majah-

Jadi, kalau kita just sekadar nak menjawab azan jer tapi tak hadir berjemaah bersama, takda gak maknanya.
Wallahualam.

sis! katner tu..bumi anbia luas...kije kat saudi ke?
best la kalau kat sana...rasa tak terluah perasaan bila dapat tenguk rumah ALLAH...rindu nak gi lagi..

Miss curious sket psl azan ni...

Betul ke ade org ckp kalo kita tengah berbaring, pastu tetiba dengar azan...kita kena bangun..(termasukla azan subuh)

kalo tak bangun, nnt takot mayat kita berat masa mati esok...

ade jugak yg ckp, kalo tak jawab azan, nnt susah nk mati...

sape2 yg tau, sila bagi pendapat..
tq..

Miss U.A wrote:Miss curious sket psl azan ni...

Betul ke ade org ckp kalo kita tengah berbaring, pastu tetiba dengar azan...kita kena bangun..(termasukla azan subuh)

tq..

Tiada nas yg jelas cuma ianya sebahagian dari adab2 menghormati azan, antaranya kalau tgh baring bangun, kalau tgh bercakap maka hentikan la perbualan tuh, kalau tgh dengar lagu, matikan sebentar, kerana tak silap aku ada manfaat yang akan kita perolehi (aku xingat la pulak)....

Salam..

saya nak memberikan pendapat sikit ttg menjawab azan..

sebenarnya, menjawab azan itu tidak wajib..hukumnya hanya sunat..
tetapi, yang menjadi wajib ialah menghormati azan tersebut (dengan cara senyap dan berhenti berkata-kata) sewaktu azan berkumandang..
dan juga, wajib menyahut seruan azan tersebut (iaitu menunaikan solat)

jadiknya, rasanya tak perlulah menjawab kesemua azan yg bersambung-sambung jika tidak mampu berbuat demikian..

wallahuallam..

Miss U.A wrote:Miss curious sket psl azan ni...

tq..

mak ak pown ckp cam kow miss..
ak ikut je la.. ermmm..
mungkin tu juz for hormat azan tu kowt.. x manis la klu orng ngah azan kite dok baring2 an...

Bagi kaum hawa, tempat terbaik untuk solat fardhu adalah di atas tempat tidurnya, kemudian di dalam biliknya, kemudian di dalam rumahnya, dan selepas itulah baru di masjid. sebaiknya, anak perempuan boleh berjemaah bersama ibu, kakak dan adik di rumah. manakala, kaum adam seperti ayah, abang dan adik lelaki pula berjemaah bersama-sama imam di masjid/surau terdekat.

nabilazahira wrote:Bagi kaum hawa, tempat terbaik untuk solat fardhu adalah di atas tempat tidurnya, kemudian di dalam biliknya, kemudian di dalam rumahnya, dan selepas itulah baru di masjid. sebaiknya, anak perempuan boleh berjemaah bersama ibu, kakak dan adik di rumah. manakala, kaum adam seperti ayah, abang dan adik lelaki pula berjemaah bersama-sama imam di masjid/surau terdekat.

aku da terbayang solat atas katil..aku punya problem lak.nak kejar masa.aku pernah dgr haram solat time azan.masalah nye tempat aku ni azan byk tempat.kang yg 1 ni da abes.de yg lain br start nak azan.bila pulak leh start solat

nabilazahira wrote:Bagi kaum hawa, tempat terbaik untuk solat fardhu adalah di atas tempat tidurnya, kemudian di dalam biliknya, kemudian di dalam rumahnya, dan selepas itulah baru di masjid. sebaiknya, anak perempuan boleh berjemaah bersama ibu, kakak dan adik di rumah. manakala, kaum adam seperti ayah, abang dan adik lelaki pula berjemaah bersama-sama imam di masjid/surau terdekat.

assalammualaikum..

info yang berguna...

pasal azn ni pun saya ragu2...kena tanya org yang lebih arif...ada juga dengar pendapat ...tapi yang main point dia...cuma kita kena hormat azan .... pasal boleh atau haram tu...wallahualam