Jump to content
Sousuke Aizen

Kfc.... Halal Ke Haram?!?!?

Recommended Posts

pada aku memang terpulang pada individu..klu yakin,makanlah..klu tak yakin or was2 coz rasa KFC tu syubhat maka tinggalkanlah..nak kata pasal rasuah semua tu, wallahu a'lam..dalam islam pun tak suruh kita siasat2 sgt hingga menyebabkan kita jadi susah la plak..cthnya, selain KFC, banyak kedai makan kat luar tu,adakah depa dapatkan ayam yg betul2 disembelih?ayam2 kat kedai or lain2 tempat dijual adakah kita pasti ayam tersebut disembelih mengikut syara'?tentunya tidak tapi keyakinan kita yg mengatakan ia disembelih mengikut syara'..klu kita semua sibuk2 nak pikir rasanya takkan makan ayam kot?heheh..kecuali ayam yg kita sembelih sendiri, tu pun takut kita lak yg tak yakin benda tu betul2 disembelih ikut syaratnya..dah jadi satu hal lak..

apapun bukanlah aku nak menangkan KFC, tapi dah depa ada logo JAKIM dan setakat ni JAKIM pun tak pernah lagi nafikan kesahihan logo tu so takder salahnya kita makan klu dah yakin..apapun terpulang pada diri anda menilainya! rolleyes.gif

ayam dia minyak dia dan pelbagai barangan pakai buang dia semua dari malaysia
resepi je dari amerika. tu pun resepi cara buat pun ada berlainan di antara negara2
kalau tak silap kat amerika dah tak pakai minyak yg buat trans-fat yg paling bahaya tapi kat malaysia kalau tak silap masih lagi pakai minyak macam tu.

tak tau pulak kalau menamakan ayam yg halal menjadi ayam kfc boleh buat ayam tu pun jadi haram. tak masuk akal.

hehe... jgn kecil ati ye kawan²..

agak2 kalu jakim buat announce kat berita tv3 tentang kehalalan kfc...
adakah korang masih jahil untuk meraguinya ..?

islam itu mudah dan lengkap... jgn sesekali merumitkan perkara yg snng.. smile.gif
tp tlg jgn tafsirkan 'ambil mudah'

pasal renjatan elektrik tu pun boleh rujuk JAKIM.
ada nisbah renjatan yg dibolehkan, bukan main renjat elektrik macam tu jer. Ada syarat2 perlu diikuti dalam proses renjatan, spt renjatan tidak memberhentikan jantung, tidak mematikan, tidak memberi kesan kecacatan dsb. Andaikata lepas diberikan renjatan, ayam tidak disembelih, brp lama masa diambil utk ayam tu segar + hdp seperti biasa. Sama mcm kes melemahkan lembu sebelum disembelih. Katakan nak sembelih 50 ekor lembu, larat ke nak tumbangkan sekor2 dgn cara manual mcm kita tumbangkan lembu masa nak sembelih time keduri kawin? Semua fatwa dan hukum ada tempat merujuk, bukan rujukan dr email berantai semata-mata. Aku tak berani kata renjatan elektrik pada ayam tu HALAL, tp boleh rujuk JAKIM dgn call/email, sbb pegawai JAKIM pernah datang beri ceramah pasal ni, n semua tu dilakukan dlm pemantauan JAKIM sendiri utk meletakkan hukumnya boleh/tidak.

tp kalau dh tak yakin/was2 dgn JAKIM sendiri, totally 100% jgn beli ayam di pasar/pasaraya, jgn makan lauk ayam di kedai2/restoran/pasar malam.

hanya makan ayam yg disembeli sendiri, atau dibeli ditempat yg boleh tgk proses sembelih secara live.

btol tuh...
lain kali cakap jgn main sedap mulut je...

selidik betul2 dulu...
kalu dah betul kompom baru la diskus kat cni...

x pasal2 dapat dosa plak sbb memfitnah mad.gif

selera aku kat kfc lagi....mcm mane dgn McD plak?A&W?

QUOTE (me_iera @ Dec 1 2008, 09:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sumenye terpulang pada individu sendri...

tepuk dada, tanya selera...

hehe..

hal mcm nie mana ble tepuk dada tanya selera.. kena confirm betul2.. sbb di fitnah laa maka terjadi nya yg NYATA halal sudah jadi haram.. dan yg halal jgak dah bertukar menjadi was2..
beberapa kali saya dah kata kan.. jakim kata KFC HALAL di makan.. tp kenapa ada org rasa sangsi lg..?

kenapa laa korang percayakan email yg di ragui dari pegawai jakim yg berpengatahuan dalam bidang halal dan haram ni..? xpaham btul aku dunia zaman skang..

yg halal jd haram.... yg haram jadi halal.. yg halal jd was² ......apa laa nak jadi nie..

"mmg betul laa fitnah itu lebih besar dosanya dr membunuh"

A'kum suma..

yalah kan mcm2 hal la....apa2 pun satu jak, org kita sendiri pun sama jugak hal nya...klu ikut betul org Islam yang sembelih ni klu x bc Bismillah pun kira haram dimakan....sama la cam org bukan islam...jd, mcm tuan2 sekalian? kita mkn selain kfc atau pa2 franchise punya pun mesti berhati-hati juga...wlupun makan ni salah satu amalan yg x dihisab tapi yalah takkan haram 2 jd darah daging kita kan...haram tpt nya di neraka jak...sumber lain mcm duit ka takkan mo ignore...mo tau jg kan drmana sumber dia kan....Wallahu Alam....

QUOTE(zamzama @ Dec 1 2008, 02:35 AM) <{POST_SNAPBACK}>
btol tuh...
lain kali cakap jgn main sedap mulut je...

selidik betul2 dulu...
kalu dah betul kompom baru la diskus kat cni...

x pasal2 dapat dosa plak sbb memfitnah mad.gif

tlg jgn pandai2 jatuh hukum.... tq..
hmmm....
1 lg knape xpernak dengaq ttg mcD atau sbgnya...
asyik2 ttg KFC jer.....
ada apa2 ke disebaliknya?? mcD pun ada ayam goreng juga....

QUOTE(nbforex @ Dec 1 2008, 06:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tlg jgn pandai2 jatuh hukum.... tq..

salah ke aku cakap kalu buat fitnah tu dapat dosa...

abes tu? buat fitnah dapat pahala ke?
dapat duit ke?

tq...

aku nak dgr penjelasan ko pasal ni
mungkin aku x faham dgn ayat ko tu
Edited by zamzama

Dah... dah... jangan lak nak bergaduh kat situ... den tempeleng sekor-sekor.... mad.gif
Aku bukak topik nak minta pendapat korang, bukan suruh korang gaduh-gaduh...
Oklah kalo mcm tu....
Mod... Close je la topik ni... dry.gif

QUOTE (DRS @ Nov 30 2008, 04:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tak tau pulak kalau menamakan ayam yg halal menjadi ayam kfc boleh buat ayam tu pun jadi haram. tak masuk akal.

Nampaknya ko tak paham perbincangan ni la bro.. perbincangan ni bukan untuk putar beli fact...

QUOTE (slymer @ Dec 1 2008, 09:47 AM) <{POST_SNAPBACK}>
hehe..

beberapa kali saya dah kata kan.. jakim kata KFC HALAL di makan.. tp kenapa ada org rasa sangsi lg..?

kenapa laa korang percayakan email yg di ragui dari pegawai jakim yg berpengatahuan dalam bidang halal dan haram ni..? xpaham btul aku dunia zaman skang..

Aku rasa orang tak mudah percaya pada email,..kalau tak senang la manusia IM..duit cam ribut hehe, semuanya kerana gerak hati.. gerak hati selalunya diikut walaupun taknak ikut..ikut jugak akhirnya.
Kira cam sense la..

JAKIM tak akan diragui olh umat islam JIKA umat malaysia ni tak banyak mendengar tentang lemah kuatkuasa undang2, rasuah,.. tauke yang tamak,..isu babi, sembelih dan lain2 fact yang bleh meragukan.

Cam Colgate, aku tak pernah pun ragu2.. walhal dulu banyak gila datang rumah aku salesman ubat gigi SURECO tu kata tulang la..haram la..takde tanda halal..tapi aku tetap gak guna Colgate, coz tak ragu.

ragu/sangsi lebih tepat untuk berada 50-50 antara percaya atau tak.. akhirnya mengambil keputusan untuk memilih tidak.. kerana lebih selamat baginya, ni la sense. Perasaan ni bukan dipaksa ata terpaksa..
JAKIM mana salah apa2, kalau betul pun tentu pihak KFC juga..takde orang nak buat salah depan2.

Tak salah kalau ada sifat ragu-ragu,
Tapi salah ke kalau beritahu public keraguan tersebut...dengan tidak menghasut
Begitu juga sebaliknya untuk orang yang tak meragui.. (suka KFC)

Yang salah hanya satu ..menyebarkan fitnah

QUOTE (me_iera @ Dec 1 2008, 10:11 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kalu rase was2 (shubhah), jgn makan...

Ini yang terbaik la..

Tak setuju ngan aku?..
Pasni baik tutup topik ni,..
Rasanya perbincangan ni tak berpenghujung selagi ada jer orang yang tak faham situasi sebenar, perbincangan dan penyampaian...

Sikit2 kata hoax, fitnah.. ianya lagi teruk jika nak banding ngan keraguan...

QUOTE(Sultan ultimatezezs-SE @ Dec 1 2008, 11:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ini yang terbaik la..

Tak setuju ngan aku?..
Pasni baik tutup topik ni,..
Rasanya perbincangan ni tak berpenghujung selagi ada jer orang yang tak faham situasi sebenar, perbincangan dan penyampaian...

Sikit2 kata hoax, fitnah.. ianya lagi teruk jika nak banding ngan keraguan...

btol2....aku sokong! dry.gif

Ummm sebut pasal ubat gigi... Teringat lak aku last year aku ada tgk Discovery Channel...
How They Do It? Ada part pasal ubat gigi... Kat sana ubat gigi diorg base daripada batu kapur bawah tanah...
Ni kat Eropah... Takde lak buat dari tulang... Tapi kalo dari China mgkin... Pasal sana byk kerbau pendek...
Nak cari batu kapur pun agak mahal nak korek.. So guna tulang laa.... Agaknya la kot??

Aku bleh buat sendiri ubat gigi kat lab. sekolah menengah,..mana ada tulang.. tulang dari kalsium,.. bukan kalsium dari tulang..hehe...

ade ke salesman nak klentong aku,..tak jalan bai hehe

mc d asal mmg haram masa diorang mula2 bukak kat malaysia
tapi sebab tak boleh survive tanpa pelanggan melayu so diorang tukar le jadi halal

saya tak pasti memana tempat yg mula2 mc d haram tu, patut haram jugak le tempat tu sebab pakai alat memasak yg dah guna untuk masak hamburger babi

so hati2 le korang, kalau mc d luar negara mmg sah haram, tak pasti la kalau mcm negara mcm brunei ke dsb

cerita pasal haram ni, korang tak perasan ke banyak food court kat negara ni yg campur cina melayu punya stall, tapi pinggan mangkuk basuh sekali, urghh...
dah pinggan bekas makan babi basuh dgn air je sekali celup dgn pinggan2 kedai melayu. tapi ramai pulak melayu makan tak kesah

QUOTE(DRS @ Dec 2 2008, 06:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mc d asal mmg haram masa diorang mula2 bukak kat malaysia
tapi sebab tak boleh survive tanpa pelanggan melayu so diorang tukar le jadi halal

saya tak pasti memana tempat yg mula2 mc d haram tu, patut haram jugak le tempat tu sebab pakai alat memasak yg dah guna untuk masak hamburger babi

so hati2 le korang, kalau mc d luar negara mmg sah haram, tak pasti la kalau mcm negara mcm brunei ke dsb

cerita pasal haram ni, korang tak perasan ke banyak food court kat negara ni yg campur cina melayu punya stall, tapi pinggan mangkuk basuh sekali, urghh...
dah pinggan bekas makan babi basuh dgn air je sekali celup dgn pinggan2 kedai melayu. tapi ramai pulak melayu makan tak kesah

yup,tu tak masuk lagi hal ehwal org islam makan kat kedai cina,tak kira la kedai kopi ke...tak bising pun?padahal kedai2 ni tukang cuci pun bukan melayu agaknya.

Yup aku setuju tu... Kat Kuantan kalo sesiapa tau kat belakang Megamall ada sebuah restoran besar Lot.. apa ntah... x ingat... Kat situ ada gak peniaga melayu... Tp aku beli makanan kat peniaga melayu je... Aku tapau... jarang makan sana... geli ah nak makan dan minum sana...

Setahu aku KFC Holding Malaysia dah dibeli oleh Tan Sri Dato' Muhammad Ali Hashim, orang kuat Johor Corporation. KFC pun dah ditukar nama buat sesiapa yang belum tahu. Sebelum ni Kentucky Fried Chicken, sekarang Kitchen Fresh Chicken. Lagi satu, muka beliau pun hampir-hampir mirip dengan ikon Kolonel KFC tu. Mesti ramai yang tak perasan sebab kesedapan ayam gorengnya. hehehe...

Masa pergi Kongres Permuafakatan Melayu di PERSADA, Johor Bahru dulu, aku kagum dengan semangat beliau dalam memartabatkan perniagaan orang Melayu berteraskan Islam. Beliau pun bercadang untuk membeli saham KFC seluruh dunia untuk mengembangkan lagi perniagaan JCorp.

Antara yang berjaya dibawah kendalian beliau dan rakan-rakan ialah KJ Healtcare. Barangkali merupakan usahawan Melayu yang kurang dikenali tetapi sangat-sangat berjaya dalam bisnes.