Jump to content
Sousuke Aizen

Kfc.... Halal Ke Haram?!?!?

Recommended Posts

aku setuju dengan slymer..
sebab kuasa ada kat tangan pemerintah
apa2 hal pemerintah yang tanggung
lagipun terang2 ada logo halal yang disahkan oleh badan islam kerajaan

macam hukum hudud gak
kalau tak laksanakan pemerintah yang tanggung

kalau susah2 sangat makan ikan jela kan?
bangkai ikan pun boleh je makan
tak yah pening2 nak pikir

tapi cara masakan pulak nak kena pikir..
ada campur benda2 haram ke tak...

banyak benda plak nak kena pikir

senang citer apa yang ada tanda halal yang diiktiraf oleh badan islam tu makan je tanpa was2...

ahaks.

korang jgn pandang serong kat KFC jer, sbb isu utama dlm kes ni ayam.
AYAM adalah suspek utama kes ni. So andaikata was2 pada ayam, jgn was2 mkn KFC jer, tp turut sama jgn beli product ayam dr syarikat AYAMAS.

rujuk sini -> http://www.kfcholdings.com.my/
Welcome to KFC Holdings (Malaysia) Bhd (KFCH).

As well as being the franchisee of the KFC chain of restaurants in Malaysia, Singapore and Brunei, KFCH operates the home-grown Rasamas chain of restaurants, the Ayamas kiosks, and the Kedai Ayamas chain of convenience stores. We are also active in poultry production and processing and a variety of ancillary businesses.

kalau was2, jgn makan. Sebab bukan elok sangat pun mkn ayam kfc, tgk je lemak bawah kulit ayam tu.
Makan ayam goreng lain, TAPI korang tak was2 ke ayam goreng tempat lain?

adakah mcD uruskan ayam dgn baik? atau mcd ni saham ni org luar pegang, so takde cerita nak sabotaj?

ayam grg pasar malam tu pun blm tentu kepastian HALAL nya kan, sbb takkan org jual tu sembelih sendiri ayam, atau bela sendiri ayam. Atau penyembelihnya tu cukup solat 5 waktunya? (kalau nak kait soal penyembelih tak solat subuh, maka takleh makan ayam disembelih spt disebut dlm email berantai).

bagi aku kalau betul2 nak was2, ayam pasar malam tu lagi perlu was2 lebih dari was2 ayam KFC, sbb sekurangnya kita dah tau, ayam KFC dari ayamas. Tapi ayam pasar malam...? agak2 peniaga tu nak beli kat ayamas, tentu tak kot, mahal, baik beli kat pasar borong, ayam pasar borong tak brand, cari yg paling murah, n silap2 lagi loya tgk apek pasar borong uruskan ayam biggrin.gif

bukan nak defend KFC, cuma adakala kita terlepas pandang satu2 isu, asalnya hanya kerana email berantai yg adakala taktau asal usul. Aku mmg tak minat KFC, org belanja aku mkn jugak, atau kalau time dah taktau nak makan apa, singgah gak tibai ayam KFC. Edited by sawi

thx...

sbb tuh aku membantah sekeras2nya pd yg rasa sangsi dan was2 terhadap ayam atau kfc..
sudah terang lg bersuluh jakim yd di lantik oleh pemerintah dan berpengetahuan dlm hal haram
sudah menyatakan KFC itu HALAL... jd kenapa ada rasa sangsi..

khabar2 angin tu jgak yg korang serius nak percaya... pernah x korang terpikir itu hanya laa mainan
dunia business .. mungkin dia org keluarkan strategi yg x bermoral utk kepentingan business dia org..

sbb aku xnak korang menyusahkan diri dgn perkara yg sememangnya jelas dan terang..

sama gak spt satay kajang yg kononnya kuah dia recycle laa.. lidi dia recycle laa..
tp xnak plak korang buang brg2 recycle spt plastik, kertas dan tin2 ke tempat yg sepatutnya.. biggrin.gif

QUOTE(slymer @ Nov 28 2008, 04:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sama gak spt satay kajang yg kononnya kuah dia recycle laa.. lidi dia recycle laa..
tp xnak plak korang buang brg2 recycle spt plastik, kertas dan tin2 ke tempat yg sepatutnya.. biggrin.gif

laugh.gif '
aku pernah dapat email berantai pasal kuah satay hj samuri recycle.
yg aku tak tahan, dalam email tu watak tu bercerita, konon di belakang restoran, semua kuah lebihan pelanggan makan, akan di satukan dalam satu bekas, dan digunakan semula.

siapa biasa makan satay?
biasa korang makan campur tak kuah kacang dgn sambal?
kalau campur, apa jadi pada kuah kacang, tentu dah jadi rupa lain. Boleh recycle? asingkan semula kuah kacang dgn sambal, then panas balik?

yang paling pelik pasal kes kuah kacang recycle ni, ramai percaya, dan paling hebat tolong forwardkan lagi email2 tanpa sumber (turut serta sebar fitnah). Rasanya tak susah nak check betul atau tidak, pergi je berkunjung ke restoran hj samuri, then menyelinap ke belakang tmpt basuh pinggan tu. Tgk sendiri, kalau KFC tadi susah la jgk nak masuk kilang ayamas tu.

QUOTE (Tun loy_azloy @ Nov 28 2008, 02:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
arghhhh... aku tak pedulik aku sukeee ayam goreng.....tak kisah la ayam KFC,Mcd,marrybrown,ayam madu,ayam golek,ayam berempah,ayam masak merah,ayam sedap,nasi ayam.....sape nak belanja aku ayam goreng...!!!!

ayam gelek motocar nak rase tak ..kui..kui..kui..

Dah la,.hak individu sapa yang nak makan tu makanlah derang tak curiga...tiada was2, hukumya harus...malah dapat pahala.

Cam aku yang dah tak suka KFC, aku takkan sesekali boikot atu nak menghasut korang supaya jgn makan,..aku ngan pendirian aku..dan mungkin akan berubah mengikut keadaan .. bila keadaan sudah mengizinkan..aku akan ke KFC.. aku akan rasa gak insyallah.

Tun,.. jgnlerr fanatik sangat ngan ayam KFC tu,.. cuba ko buat senirik ayam goreng.. aku yakin sampai jilat kaki kot hehe ...kaki ayam la..bukan kaki ko atau kaki orang ha ha ha

KFC???
delicious...crisp...

statement :-

KFC makes their chicken unfreshly, they keep them stuck in a place really tightly, which makes them feel sick since they get no food,then the sickness passes on to other chickens, and while they're sick , KFC puts a chemical in the chicken's water so the chickens have a bad-eating habit so they become all fat and then KFC Slaughters the chickens when they're atill sick.

after that they cook them and then people order from there.

When they eat , the chemical will go to their body and the sickness is still there so the person will have a bigger appetite and becomes more fat.

P/S :i love 2 eat KFC..but after i know the fact, i try 2 stop.4 me better not to eat KFC... biggrin.gif

aku x suka ayam KFC!
sbb ayam dia berminyak2,

tp aku suka kentang putar ngan salad dia.
peh!
sedap2!

QUOTE(sawi @ Nov 28 2008, 04:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif '
aku pernah dapat email berantai pasal kuah satay hj samuri recycle.
yg aku tak tahan, dalam email tu watak tu bercerita, konon di belakang restoran, semua kuah lebihan pelanggan makan, akan di satukan dalam satu bekas, dan digunakan semula.

siapa biasa makan satay?
biasa korang makan campur tak kuah kacang dgn sambal?
kalau campur, apa jadi pada kuah kacang, tentu dah jadi rupa lain. Boleh recycle? asingkan semula kuah kacang dgn sambal, then panas balik?

yang paling pelik pasal kes kuah kacang recycle ni, ramai percaya, dan paling hebat tolong forwardkan lagi email2 tanpa sumber (turut serta sebar fitnah). Rasanya tak susah nak check betul atau tidak, pergi je berkunjung ke restoran hj samuri, then menyelinap ke belakang tmpt basuh pinggan tu. Tgk sendiri, kalau KFC tadi susah la jgk nak masuk kilang ayamas tu.

kuah kacang ngan sambal hj samuri berminyak2!
sampai aku skunk nie obsessiti tahap 2,
bahaya2! Edited by Alif Hezrey

QUOTE(Alif Hezrey @ Nov 29 2008, 12:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
tp aku suka kentang putar ngan salad dia.
peh!
sedap2!

kentang putar tuh lg berminyak.. rolleyes.gif

mcm ni la..
kita pon tau kfc kat malaysia ni mmg ade isu dgn tmpt penyembelihan..
kalau korg ragu2 jgn la mkn..
n xperlu la nk buat citer lebat pasal kfc..
tak nak mkn sudah..
jgn nk jatuhkan org lain punyer business..

apa-apahal pun KFC dan makanan segera lain penyumbang kepada obesiti negara ni.bangun pagi juz call utk sarapan `segera` setuju?

macammana lak nasi kandar ngan nasi lemak
tambah lagi teh tarik satu
dan roti canai yamg berminyak lagi berkrim laugh.gif

Email sampah camtu.. baik abaikan, mungkin ada yang tak berpuas hati.. dirangkakan email sedemikian supaya orang dapat baikot..

Ayam (ayam potong) kat pasar raya kenapa xkomplen..

Kalu nk tau, ayam tu kebanyakkan datang dari Siam..

Tapi walaupun siam.. ia tetap halal..

Huhuhu.. makan je lah..

QUOTE(Sultan ultimatezezs-SE @ Nov 28 2008, 07:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ayam gelek motocar nak rase tak ..kui..kui..kui..

Dah la,.hak individu sapa yang nak makan tu makanlah derang tak curiga...tiada was2, hukumya harus...malah dapat pahala.

Cam aku yang dah tak suka KFC, aku takkan sesekali boikot atu nak menghasut korang supaya jgn makan,..aku ngan pendirian aku..dan mungkin akan berubah mengikut keadaan .. bila keadaan sudah mengizinkan..aku akan ke KFC.. aku akan rasa gak insyallah.

Tun,.. jgnlerr fanatik sangat ngan ayam KFC tu,.. cuba ko buat senirik ayam goreng.. aku yakin sampai jilat kaki kot hehe ...kaki ayam la..bukan kaki ko atau kaki orang ha ha ha

Ayam tu ko beli pasar ke sembelih sendiri? huh.gif

QUOTE(malayNUX @ Nov 29 2008, 08:17 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Email sampah camtu.. baik abaikan, mungkin ada yang tak berpuas hati.. dirangkakan email sedemikian supaya orang dapat baikot..

Ayam (ayam potong) kat pasar raya kenapa xkomplen..

Kalu nk tau, ayam tu kebanyakkan datang dari Siam..

Tapi walaupun siam.. ia tetap halal..

Huhuhu.. makan je lah..

aku tk pernah beli ayam yg macam mana pun kat pasar raya n tak akan beli sampai bile2 kecuali kalau dh takder ayam lain kat atas planet bumi ni.

klu sape2 was2 dgn status halal KFC , baik jgn makan terus....dah jd benda syubhah...krn nabi ada berpesan klu benda tu kita was2 halal n haram ,lebih afdal tinggalkan krna benda syubhah menghampiri haram....

QUOTE(zer0 @ Nov 29 2008, 06:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku rasa
kalau korang duduk kat negara bukan islam
mesti dah lama mati kering happy.gif

aku ari tu g stockholm kat sweden lg la...
dah x tau nak makan kat ner....
last2 jumpe mcd... masuk ler..

bantai chicken tasty burger dia...
dah kebulur, bantai je la... yakin je...
tp kat ctu ada jual bacon gak...

haha... siot tol...

salam..

sebenarnya bagi aku berkaitan ngan KFC ni terpulang pada keyakinan individu..klu org tu rasa yakin KFC halal dan dia nak makan, teruskan tapi dia rasa was2 coz benda ni syubhat, tinggalkanlah..bagi diri aku KFC halal coz dijamin oleh JAKIM..klu tak halal, tapi JAKIM tetap keluarkan logo halal tu tertanggung dosanya atas JAKIM coz depa yang keluarkan logo tu..dan dah jelas2 di Malaysia klu ada logo HALAL JAKIM, maknanya tak perlu diragui lagi..masalah di luar tempoh pun aku rasa tak timbul, mustahil JAKIM terlepas pandang coz KFC syarikat besar..lainlah klu KFC ni cuma kedai makan biasa jer..

masalah penyembelih perempuan/wanita lak, takder prob..setakat ilmu yang aku belajar la..kat tempat aku belajar, pernah buat kurusus penyembelihan, takder plak ustaz tu melarang org perempuan sembelih..lagi disuruh sembelih supaya dapat ilmu cara nak sembelih sekaligus amali lagi adalah..bab ni cuba try tanya org2 yg arif dlm agama, aku rasa memang takder masalah dari segi jantina penyembelih..tapi aku maklum, kat malaysia ni bahkan serata tempat kat dunia ni klu bab sembelih2 ni org laki ja buat..anyway, laki ker pompuan ker tu bukanlah masalah dalam menilai sah or tak sesebuah penyembelihan..berikut syarat penyembelihan yang dapat aku sertakan:

SYARAT PENYEMBELIHAN MENGIKUT SYARAK

Harian Metro, 19 Jan 2003

PENYEMBELIHAN menurut syara' hanya sempurna jika terpenuhnya syarat berikut:

1. Binatang itu harus disembelih atau ditusuk (nahr) dengan suatu alat yang tajam yang dapat mengalirkan darah dan mencabut nyawa binatang itu, baik alat itu berupa batu ataupun kayu.

2. Penyembelihan atau penusukan (nahr) itu harus dilakukan di leher binatang berkenaan, iaitu bahawa kematian binatang sebagai akibat dari terputusnya urat nadi atau kerongkongnya. Penyembelihan paling sempurna, iaitu terputusnya kerongkongan, tenggorokan dan urat nadi.

3. Tidak disebut selain asma' Allah; dan ini sudah disepakati oleh semua ulama. Sebab orang jahiliah bertaqarrub kepada Tuhan dan berhalanya dengan cara menyembelih binatang, yang ada kalanya mereka sebut berhala itu ketika menyembelih, dan ada kalanya penyembelihannya itu diperuntukkan kepada sesuatu berhala tertentu.

4. Harus disebutnya nama Allah (membaca bismillah) ketika menyembelih. Ini menurut zahir nas al-Quran yang mengatakan:

"Makanlah dari apa-apa yang disebut asma' Allah atasnya, jika kamu benar-benar beriman kepada ayat-ayatNya." (Surah Al-An'am: ayat 118)

bab forward mengforward emel ni lak, aku just nak nasihat sikit pada sahabat2, sebelum kita forward, tak kisah la samada emel or sms dan sebagai2nya..pastikan dulu dari mana sumber dan sejauh mana tahap kesahihan..jika benar, alhamdulillah tapi bayangkan kalau berita tu tak benar?maka pastilah ia tergolong menjadi FITNAH..hukum fitnah semua org pun tahu, tak perlulah diterangkan panjang lebar..aku ambil contoh pasal emel berkenaan kuah satay Hj. Samuri yang sahabat kita sebut sebelum ni..bayangkanlah klu itu tidak benar dan cuma fitnah, kita lak sebarkan, secara automatik tak ker kita jadi 'agen penyebar fitnah'?na'uzubillah, minta dijauhkan..

anyway, terdapat maksud firman ALLAH SWT yang boleh kita renungkan bersama, mudah2an bermanfaat:

"Wahai orang-orang yang beriman, jika datang kepada kamu seorang fasik membawa sesuatu berita, maka selidikilah (untuk menentukan) kebenarannya, supaya kamu tidak menimpakan sesuatu kaum dengan perkara yang tidak diingini – dengan sebab kejahilan kamu (mengenainya) – sehingga menjadikan kamu menyesali apa yang kamu telah lakukan." (Surah Al-Hujurat: ayat 6)

WALLAHU A'LAM.. Edited by ipis student

ya betul..aku sokong...JAKIM dah teliti dah teliti sehabis mungkin psl halal KFC ni....dan pemantauan dr semasa ke semasa tetap dilakukan oleh JAKIM utk memastikan KFC mmg halal

Apapun aku masih musykil... Benar ke ayam-2 di kilang milik KFCH ni dikenakan kejutan elektrik bg lemah?
Sbb pernah jadi kes dulu... Kdg2 benda yg sama boleh berulang... Korang paham je lah kan... Rasuah boleh berlaku di mana-mana... Polis makan rasuah, JPJ makan rasuah... Tak mustahil org yang handle halal dan haram ni boleh disuap.... Betapa tinggi ilmu agama seseorang, iman tetap tergoyah kerana 2 perkara... pertama.... duit.... kedua.... perempuan....