Jump to content
Shamil

Kenapa Kerajaan Xnak Melaksanakan Hudud? Sedangkan Perkara Itu Wajib

Recommended Posts

QUOTE(Selipars @ Nov 25 2008, 10:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mane le nak cari 4 orang saksi yang leh di percyai zaman sekarang..ntah orang tu dianayai pastu...si jahanam tu upah or rasuah plak saksi...x pasal2 kawan tu hilang tangan..aku bukan persoalkan hukum tuhan. tapi keadaan sekeliling kite sekrg mcm mustahil nak laksanakan.

ade pihak dari parti yang berjuang untuk menegakan islam pun ade yang terkantoi kena tangkap bash ape lah..tapi senyap je.knepa x dialksana kan hudup thdp beliau kalau betul2 nak laksanakan hudud...

kite kalo xtau bab hukum/pelaksanaan hukum hudud, jgn la kita buat2 pandai..ade kaedahnya untuk menentukan 4 org saksi tu..bukan bleh amik sebarangan..mmg susah nk cari saksi yg adil..tp, kalo sekali dh dpt..dan dijatuhkan hukuman dan disaksikan oleh masyarakat sekeliling pulak..nescaya masyarakat takut untuk melakukan jenayah tersebut...

di situ letaknya keindahan islam..hukuman tu bukan bertujuan untuk menghukum/denda sgt..tu semua untuk mendidik masyarakat..

QUOTE(Bakri_)
betul, sbb ramai salah anggap, mencuri sikit dh kena potong tangan. Prosedur nk menjatuhkan hukuman tu x semudah tu.

"Hudud tertolak dengan sebab terdapat syubhat." (Riwayat Ibn Adi dari Ibn Abbas secara marfu' dan Ibn Sammani dari Umar ibn Abd Aziz secara mursal dan Musaddad dari Ibn Mas'ud secara mauquf.)

" Cubalah sedaya upayamu untuk tidak mengenakan hukuman hudud keatas Muslimin, sekiranya kamu dapati jalan keluarnya maka lepaskanlah ia, sesungguhnya Imam tersilap melepaskan adalah lebih baik dari tersilap dlm menjatuhkan hukuman denda'"

btol..aku sokong
terlepas hukuman dunia..akhirat pasti tidak terlepas..

*p/s : Tahukah nape lanun/[lanun] dlm movie yg kite tgk tu tgn dia bercakuk n kaki pakai tongkat? Tu sbb kena hudud la tu..merompak..(hukumannya potong tgn n kaki secara silang)

QUOTE(Selipars @ Nov 25 2008, 10:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mane le nak cari 4 orang saksi yang leh di percyai zaman sekarang..ntah orang tu dianayai pastu...si jahanam tu upah or rasuah plak saksi...x pasal2 kawan tu hilang tangan..aku bukan persoalkan hukum tuhan.

Sir pyan pun dah terangkan jawapan saudara tadi namun saudara masih kurang faham dan sebab itulah kena faham konsep hudud,Qisas dah sebagainya..Cuba mendalami dulu perundangan islam..
selain itu kena la juga siasat juga kes-kes dan bukan beerti saksi sahaja diperlukan untuk menetukan sesuatu hukuman..polis,forensik ade tugas tersendiri dan diperlukan..zaman dah maju kan..maka lagi mudah untuk menyelesaikan kes sebagai contoh sistem kesan cap jari,ujian DNA dan sebagainya..jadi kena juga guna khidmat itu..bukan beerti saksi sahaja digunakan tanpa menyiasat sesuatu kes disamping itu pesalah juga boleh membela diri sendiri jika tidak mengakui kesalahnya..

ade pihak dari parti yang berjuang untuk menegakan islam pun ade yang terkantoi kena tangkap bash ape lah..tapi senyap je.knepa x dialksana kan hudup thdp beliau kalau betul2 nak laksanakan hudud...

hudud itu tak boleh dibuat untuk sebelah pihak sahaja..adakah nampak adil kalau macam itu??jika undang2 islam dilaksanakan 1 negara la harus dikuatkuasakan..tidak terkecuali oleh sesiapa pun x kira la untuk orang kenamaan dan jugak tidak..dalam islam kite semua 1 taraf iaitu hamba kepada Allah SWT..x kira la manusia itu yang dipertuan Agong,perdana menteri,menteri besar golongan sederhana,fakir miskin mereka semua adalah hamba Allah SWT..jika melakukan kesalah hukuman nya sama sahaja dengan setiap manusia..adilkah kah kalau negeri dibawah parti sekian2 menjalankan undang2 islam di negerinya manakala negeri2 yang dibawah kuasa parti pemerintah lain tidak menjalankan undang2 islam dinegerinya??kite duduk satu negara satu pemerintah tapi undang2 berlainan jauh sangat ketara..bagaimana kalau bersatu??InsyaAllah tidak akan ada salah faham maka lebih mudah jadi perlaksanaanya.

Sabda Rasulullah SAW:
“Aku telah tinggalkan kepada kamu semua dua perkara yang mana kamu tidak akan sesat selagi kamu berpegang pada kedua-duanya, iaitu Kitabullah(Al-Quran) dan sunnah Nabi-NYA. (Hadis Riwayat Imam Malik dalam kitab al-Muwatto)

mengikut sabda Rasulullah SAW tersebut selagi kita berpegang kepada dua pekara itu kita tidak akan sesat selamanya..maknanya kita tidak akan sesat jika berpegang kepada 2 pekara itu dan jelas ianya sesuai digunakan sepanjang zaman dan sampailah hari kiamat..Jadi tiada point nak kate Undang2 islam sudah tidak releven masa kini..cuma kite berharap pemimpin2 kita melaksanakannya..InsyaAllah..

tapi keadaan sekeliling kite sekrg mcm mustahil nak laksanakan.

setujukah saudara kalau saya cakap Hukum Allah,Al Quran,Hadis sesuai digunakan untuk semua zaman??kalau sedara setuju kenapa cakap mustahil??tolong jelaskan kalau setuju dan x perlu dijelaskan kalau tidak setuju. Edited by SiR_FAiZ

ok bro xsan..
baru aku paham maksud minoriti ko tue...
tapi...aku tengok kat wiki...berdasarkan taun 2000...
60.4% penduduk malaysia ialah muslim...
tapi tu tahun 2000...maybe ko ade sumber yang kate 40% tue?..

hurm..pade yang lain...
aku nak ulang nie...jangan main cakap je kalo ilmu tak cukup...
bende2 macam ni bukan bole main cakap je...
berhati2 bile keluar pendapat... Edited by are_zn

Aku lagi senang kalau kita lihat dari segi situasi perundangan syariah di negara kita sendiri dulu. Dalam keadaan sekarang, perkara yang sememangnya perlu dibaiki adalah sistem perundangan tu sendiri dulu. Salah satu contoh yang kita nampak adalah ketakseragaman beberapa aspek dari segi negeri-negeri, dan juga bidang kuasa serta aspek-aspek berkaitan, yang selalu dikaitkan dengan masalah birokrasi, protokol dan sebagainya. Salah satu jalan ke arah tu adalah kajian perundangan syariah dan perundangan civil macam yang dicadangkan oleh sorang hamba Allah baru-baru ini. Sayangnya, ada beberapa pihak yang membuta tuli terus menentang cadangan tersebut tanpa fikir panjang, walhal tujuannya untuk mewujudkan keharmonian dan mencari penyelesaian. Kelemahan-kelemahan macam ni yang kita kena perbaiki dulu. Contoh terdekat, pengumuman fatwa yang terbaru baru-baru ni. Aku bukan nak kita nilai betul salah tu semua telah diputuskan hasil perbincangan mereka yang lebih arif. Apa yang aku cuba fokuskan, adalah susulan selepas keluarnya fatwa tersebut beberapa pihak dari negeri-negeri berasingan memberi respon yang pelbagai, dari sini kita boleh nampak macamana sesuatu perkara yang membawa ke arah ketidakseragaman berlaku, dan perkara sebegini dah berlaku sekian lama. Kesimpulannya, sistem perundangan syariah kita sendiri kena diperkemas dan diperhalusi dahulu.

Selipars.. ko jgn kecik ati apa yg aku nk ckp ekk..

aku rasa pengatahuan ko dgn Exception2008 sama je laa.. ko xde knowledge apa2 kecuali potong tgn dlm minda ko tuh... balik² potong tgn.. ko seolah2 xble pecahkan mental block tuh... dia akan siasat2 habis2 san.. sblum jatuhkan hukuman tuh... tp byk lg option lain yg ko xtau.. contoh ganti balik barang yg di curi.. bukan potong tgn je..

sbb aku rasa elok ko selidik dulu apa itu hudud sblum ko nk bg pandangan.. aku takut kelak terpesong akidah disbbkan perkara sebegini..

QUOTE(are_zn @ Nov 26 2008, 02:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ok bro xsan..
baru aku paham maksud minoriti ko tue...
tapi...aku tengok kat wiki...berdasarkan taun 2000...
60.4% penduduk malaysia ialah muslim...
tapi tu tahun 2000...maybe ko ade sumber yang kate 40% tue?..

jumlah itu makin berkurangan..
sumber aku da down pulak..
xdpt nk access server lg sad.gif
maaf lah yeh..
aku akan coba dptkan document tuh nnt...

http://www.malaysiakini.com/news/93769
http://www.malaysiakini.com/news/93764
http://www.malaysiakini.com/news/93763

aku sokong benda ni tapi tgk la..
ade yg membantah sleep.gif Edited by xsan

QUOTE(slymer @ Nov 26 2008, 09:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Selipars.. ko jgn kecik ati apa yg aku nk ckp ekk..

aku rasa pengatahuan ko dgn Exception2008 sama je laa.. ko xde knowledge apa2 kecuali potong tgn dlm minda ko tuh... balik² potong tgn.. ko seolah2 xble pecahkan mental block tuh... dia akan siasat2 habis2 san.. sblum jatuhkan hukuman tuh... tp byk lg option lain yg ko xtau.. contoh ganti balik barang yg di curi.. bukan potong tgn je..

sbb aku rasa elok ko selidik dulu apa itu hudud sblum ko nk bg pandangan.. aku takut kelak terpesong akidah disbbkan perkara sebegini..

jangan lah melenting..itu as contoh yang mudahh...hudud tu memang luas..takan le aku nak cite satu2 kat sini...tq untuk teguran

QUOTE (Selipars @ Nov 26 2008, 04:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
jangan lah melenting..itu as contoh yang mudahh...hudud tu memang luas..takan le aku nak cite satu2 kat sini...tq untuk teguran

hehe.. aku x melenting pn.. aku sndiri pn x cukup warak nak bicara pasal hudud nie.. smbahyang pn tunggang langgang lagi..

Peace..!!!

...
kes ptong tgn tu ikut jgak kalo tuam empunye brg memaafkan si pencuri.
mst ingt hudud ni bkn utk menyeksa manusia.kite hanye nk bg iktibar dan peringatan,
berlandaskan syariat islam.ape2 pon,bentuk diri sndiri dulu agar menjadi seorang mukmin

QUOTE(topeckt @ Nov 29 2008, 02:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
...
kes ptong tgn tu ikut jgak kalo tuam empunye brg memaafkan si pencuri.
mst ingt hudud ni bkn utk menyeksa manusia.kite hanye nk bg iktibar dan peringatan,
berlandaskan syariat islam.ape2 pon,bentuk diri sndiri dulu agar menjadi seorang mukmin

Itulah antara perkara yang membezakan undang-undang dunia & undang-undang Islam. Dalam perundangan Islam, sekiranya ahli keluarga mangsa bunuh memaafkan si pembunuh maka pembunuh dimaafkan dan tidak perlu menjalani hukuman, tetapi undang-undang dunia, walaupun keluarga memaafkannya, kalau polis kata salah, kena hukum jugak.

Walaupun takde berkaitan secara terus, tapi kalau kita nak bayangkan dengan situasi semasa, ingat tak peristiwa kehilangan adik Yin satu masa dulu? Di mana adik Yin selepas itu diserahkan kembali kepada bapanya oleh satu pasangan, kemudian polis menahan mereka untuk siasatan kerana bagi mereka hanya menjalankan tugas, walaupun bapa adik Yin sudah pun melupakan perkara tersebut dan memaafkan mereka sekiranya ada kesalahan. Point kat sini, aku bukan nak kata polis betul atau salah, atau pasangan tu betul salah, itu hal lain. Yang aku cuba fokuskan adalah perasan tak reaksi bagaimana reaksi masyarakat umum selepas mengetahui pasangan tersebut ditahan polis. Ramai yang marah dan tak puas hati, walaupun polis bagitahu mereka cuma menjalankan tugas. Nampak tak hubungannya kat sini? Di sebalik semua tu, Islam tu sendiri lengkap memenuhi fitrah manusia.

Berdasarkan apa yg aku kata sebelum ni pasal hukum hudud tu...
Aku dgn rendah hati meminta maaf kepada semua jika ada yang tersinggung...
Aku cuma memberi contoh... Sekiranya pengamal undang-undang ini menggunakan kuasanya utk tujuan membalas dendam... Sedangkan polis pun boleh salah gunakan kuasa... Inikan manusia biasa...
Syaitan sentiasa membisikkan kata-kata jahat kepada anak Adam dgn bisikan penuh tipu-daya, dendam, dengki, benci dan khianat...

Apapun aku menyokong 100% cadangan PAS Selangor utk menghadkan penjualan minuman keras, terutama di kedai-2 serbaneka 24 jam... Di mana minuman keras ni dgn mudah diperolehi 24 jam... Malah tiada sekatan sesiapa nak beli, Islam atau tidak.... Aku musykil pekerja kedai serbaneka ni x rasa bersalah ke dalam diri dgn bersubahat menjual minuman keras? Kadang-2 aku pernah gak tengok awal-2 pagi dlm jam 2-4 pagi anak-anak muda melayu beli minuman keras di kedai serbaneka ni... Tak rasa malu dah... Aku nak keje part-time kat kedai sebaneka ni pun pikir 2-3 kali... Takut rezeki aku jd haram... sbb rezeki tu ada unsur syubhah...
Ye lah... kita bukan jual minuman ringan je... Minuman keras pun kita jual... Kalo org nak beli xkan kita nak larang... Apapun semoga cadangan PAS dapat dilaksanakan tanpa bantahan dari PKR dan DAP...

Bukan kat S'gor je kena buat cmni..Seluruh negara kena buat camtu..Kalo k'jaan benar2 komited nk membanteras maksiat ini..spt yg dilaung-laungkan oleh pemimpin negara yang mereka adalah pembela agama,bangsa n negara...kalo benar la bagai dikata..usahakan la sesuatu...kita xmintak dihapuskan secara terus...sbb kite phm keperluan org bukan Islam..tp perlu disekat dan dikawal supaya tidak berleluasa serta tidak mudah diakses oleh masyarakat Islam..

Berkenaan dengan peraturan jualan minuman keras dan perundangan yang berkaitan, tak silap aku memang dah ada dalam peruntukan perundangan syariah. Tapi masalahnya dari segi penguatkuasaan, dan benda ni jugak jadik kat peraturan-peraturan yang lain. Kalau setakat ada perundangan tapi takde penguatkuasaan tak guna. Contohnya, kalau kita tanya kat pengurus-pengurus "Tujuh Sebelas", mereka mungkin akan kata yang mereka tak benarkan Muslim membeli minuman keras, tapi belakang orang siapa tau, lain yang dikata, lain yang dibuat, kalau ada Muslim beli minuman keras, berani ke cashier tu nak tanya "awak ni Muslim ke tak? Tengok IC?" Silap-silap pelanggannya marah, pastu adu kat manager dia, pastu mamat ni kena buang kerja. Sebab tu kekadang cashier pun buat tak peduli jugak, tapi bukan semua benda nak kena taruk atas bahu dia, dia cashier je beb. Sebab tu kena ada penguatkuasaan, dan penguatkuasaan tu sendiri kena disusun balik dengan perundangan, sebab apa yang kita tau perundangan civil dan syariah di Malaysia ni dua cabangan berbeza.

Lagi satu sebab kenapa kerajaan negeri PAS Kelantan tak boleh nak buat sistem hudud qisas dan sebagainya. Ni bukan nak cerita politik, cuma nak menunjukkan perkaitannya dari sudut perundangan. Katakan sistem tu dilaksanakan tentulah ia termasuk di bawah perundangan syariah negeri. Masalahnya, pihak penguatkuasa seperti polis pun tak boleh berbuat sesuka hati, sebabnya mesti bergantung kepada perundangan pusat. So kalau penguatkuasaan tu dilakukan sendiri, banyak perkara yang bercanggah, macam dari segi bidang kuasa dan sebagainya. Kesimpulannya, banyak perkara yang sebenarnya kena kemaskini, perkara-perkara yang selama ni kita mungkin terlepas pandang.

Oh mcm tu yek Sir Pyan... Ada betul jugak cakap nko.. Ye lah Polis dibwah bidang kuasa kera-jaan persekutuan... Maknanya kera-jaan persekutuan kenalah rombak undang-undang...
Tapi aku musykil sekiranya bangsa lain ada yang menentang... Ye lah... Isu Yoga pun nak tentang keputusan fatwa... Malah isu pengkid pun sama....

Aku tanya gak member aku, kenapa dia diharamkan.... Nama dia Yoganathan.... laugh.gif

Kena tukar nama la dia camtu . haha . Isu cam pengkid,yoga pun ada orang islam sendiri membantah apatah lagi isu2 besar cam isu hudud ni . Nak harap kat kerajaan , dorang pun risau hilang penyokong/sokongan dari parti2 lain dalam BN.

Apa2 pun diharap PAS dapat buat apa2 yang bagus untuk masyarakat islam kat negeri2 yang PR dapat .Cuma jangan sampai dah terlewat untuk bertindak.

kalu kita perhatikan 5 negeri yg di pegang oleh pihak pembangkang iaitu selangor, perak, kedah, kelantan dan pulau pinang.. masih lg x menjalankan hukum hudud.. sibuk dgn hal2 lain... manakala negeri2 di bwh pemerintah BN spt biasa tidak akan menjalankan hukum hudud... jikalau 2 parti besar nie masih dgn sikap mcm ini.. apa option yg kita ada untuk ketengahkan isu hudud nie... adakah negara kita mmg betul2 negara islam ..? atau ianya adalah hanya nama..?

emm aku xnampak lagi semasa PRU dulu ada manifesto ingin melaksanakan hukum hudud ..?
sesape sini ada nampak manifesto mengenai hudud dari mana2 parti dulu .?

Persoalannya.... Andai ditakdirkan Malaysia diperintah oleh Pakatan Rakyat...
Anwar Ibrahim jd PM... Korang rasa nak ke dia laksanakan hukum hudud kat Malaysia ni?
Ye lah PKR kat tgh-2... DAP belah kiri, PAS belah kanan...
DAP ugut je nak keluar dari pakatan rakyat kalo Anwar ikut ckp PAS...
Itu dah cukup bg Anwar gelabah...
Ye lah... Org-2 bukan Islam pasti akan sokong DAP dan ikut DAP....
Yg dlm PKR pun pasti akan keluar dan masuk DAP...
Masa tu Anwar akan hilang sokongan dari orang-orang bukan Islam...
So korang agak laa... Pihak mana yg Anwar terpaksa ikut? DAP atau PAS?
Ini bukan nak perlekeh sesiapa... Cuma nak tanya pendapat korang...
Siapa yg Anwar akan sebelahi? DAP atau PAS? Ini bukan provokasi tau....

ok, ko mempersoalkan adakah anwar akan melaksanakan hudud kalo dia jadi PM?1st skali, ko perlu jawab dahulu adakah ko nk hudud dilaksanakan?walau apa pn rintangannya (termasuklah tentangan daripada orang bukan Islam).. kemudian, ko pasti ke sume orang islam menyokong pelaksanaan hudud ini?melaksanakan hudud atau tidak..itu soal lain..pokoknya, kita nak tak melaksanakan hudud?

Kalo semua persoalan di atas dijawab dgn "ya"..mknanya insyaallah..hudud boleh dilaksanakan. tapi kalo org islam sendri (MP yg beragama Islam) xnak hudud, bertambah2 la org bukan islam..adakah kurangnya pemahaman hudud itu? Kalo ia hendak dilaksanakan, memberi pemahaman kepada org islam dan bukan islam tu perlu dilaksanakan dulu..Lim Kit Siang tidak bersetuju dgn hudud..adakah beliau benar2 faham dgn hudud?adakah masyarakat Islam sendiri benar2 faham dgn hudud?

bila sudah ada pemahaman dan penjelasan yang lengkap tentang hudud..dgn sendirinya masyarakat akn trtarik dgn pelaksanaan hudud..
Cube ditanya kepada mereka yg mnjadi mangsa rogol,rompak,bunuh dan yg sewaktu dgnnya..pastinya mereka nak kan hukuman semaksima mungkin dikenakan kepada pesalah..Allah yg mencipta hukum ini, Allah tahu apa yg terbaik utk makhluknya..

Ini pendapat aku..tidak kira siapa yg mnjadi PM, anwar ke..tnik aziz ke..haji hadi ke..najib ke..muhyidin ke..Khairy Jamaluddin ke..Pak Lah ke..selagi mereka beragama Islam..amanah ni tetap digalas..

ni pendapat aku...
memang boleh dilaksanakn hukum hudud ni..
tpi korg fikir...

kebanyakkan korg ni suke main game..
game cetak rompak lak tu...

kire mencurik hak org lain la tu..

habih tu nk potong tangan??

ini pendpt aku jer...

QUOTE (mat_tz @ Dec 3 2008, 06:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ni pendapat aku...
tpi korg fikir...

ini pendpt aku jer...

lorr.. sedih aku dgn ko nie... jgn laa singkat sgt pemikiran.. ko x jelas itu hudud.. aku percaya ramai yg pikir potong tgn .. potong tgn..potng tgn...
x paham aku.... kenapa laa korang smua gemar dgn potong tgn... korang buat org bukan islam takut kalu dia baca forum kita nie.. aku gerent msti ramai lg yg menghentam ko dgn kenyataan yg mcm x cukup sekolah ni.. biggrin.gif

QUOTE (NeoLogy @ Dec 3 2008, 05:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ok, ko mempersoalkan adakah anwar akan melaksanakan hudud kalo dia jadi PM?1st skali, ko perlu jawab dahulu adakah ko nk hudud dilaksanakan?walau apa pn rintangannya (termasuklah tentangan daripada orang bukan Islam).. kemudian, ko pasti ke sume orang islam menyokong pelaksanaan hudud ini?melaksanakan hudud atau tidak..itu soal lain..pokoknya, kita nak tak melaksanakan hudud?

Kalo semua persoalan di atas dijawab dgn "ya"..mknanya insyaallah..hudud boleh dilaksanakan. tapi kalo org islam sendri (MP yg beragama Islam) xnak hudud, bertambah2 la org bukan islam..adakah kurangnya pemahaman hudud itu? Kalo ia hendak dilaksanakan, memberi pemahaman kepada org islam dan bukan islam tu perlu dilaksanakan dulu..Lim Kit Siang tidak bersetuju dgn hudud..adakah beliau benar2 faham dgn hudud?adakah masyarakat Islam sendiri benar2 faham dgn hudud?

bila sudah ada pemahaman dan penjelasan yang lengkap tentang hudud..dgn sendirinya masyarakat akn trtarik dgn pelaksanaan hudud..
Cube ditanya kepada mereka yg mnjadi mangsa rogol,rompak,bunuh dan yg sewaktu dgnnya..pastinya mereka nak kan hukuman semaksima mungkin dikenakan kepada pesalah..Allah yg mencipta hukum ini, Allah tahu apa yg terbaik utk makhluknya..

Ini pendapat aku..tidak kira siapa yg mnjadi PM, anwar ke..tnik aziz ke..haji hadi ke..najib ke..muhyidin ke..Khairy Jamaluddin ke..Pak Lah ke..selagi mereka beragama Islam..amanah ni tetap digalas..

Satu pandangan yang sangat menarik.

Saya berpandangan.. kalau kita tanya warga forum ini sendiri tentu sekali semua akan vote untuk 'hukum hudud'. Itu sudah pasti.

Tapi berdasarkan banyak perkara yang dah berlaku di luar sana banyak menjauhkan rakyat Malaysia sendiri terutamanya anak muda daripada landasan sebenar islam.

Saya tak bermaksud untuk berkata bahawa orang dah tak ikut ajaran agama. Tapi lebih cenderung kepada pemahaman yang makin lama makin tidak jelas dan perkara-perkara seperti itu.

Contoh mudah, baru malam tadi jiran saya adakan parti sampai late night. Jadi kita lihat balik.. tak kata parti itu salah, tapi apa yang mereka lakukan dalam parti itu? Sekadar renungan saja.

Banyak perkara akan jadi halangan kelak biar pun kerajaan sanggup laksanakan kelak. Mungkin saya tidak cukup ilmu untuk bercakap perkara seperti ini, tetapi itu tak bermakna pandangan dari orang seperti saya harus di ketepikan betul tak?

Punca permasalahannya nanti adalah ketidak jelasan tentang apa itu hukum hudud. Masalah utamanya pula adalah.. bagaimana nak menjelaskan kepada orang ramai?

Rasanya kalau hari ini di umumkan bulan 6 tahun hadapan hukum hudud akan dilaksanan, maka akan amuk satu Malaysia.. bukan orang cina dan india saja bahkan silap haribulan melayu pun ada. Masalahnya sebab mereka ini tidak jelas akan hukum hudud ini.

QUOTE (mat_tz @ Dec 3 2008, 06:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ni pendapat aku...
tpi korg fikir...

ini pendpt aku jer...

Saya rasa saudara salah faham sikit dengan potong tangan ni.

Potong tangan x bermaksud cut - puff.. takde tangan. Saya ingat lagi ustaz saya masa form 4 form 5 dulu pernah cakap.

Ada prinsip dan caranya. Cuma saya sendiri kurang jelas juga, so mungkin boleh tunggu yang lebih pakar mengutarakan perkara ini semula.

QUOTE(Arissa Nightingale @ Dec 3 2008, 09:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Satu pandangan yang sangat menarik.

Saya berpandangan.. kalau kita tanya warga forum ini sendiri tentu sekali semua akan vote untuk 'hukum hudud'. Itu sudah pasti.

Tapi berdasarkan banyak perkara yang dah berlaku di luar sana banyak menjauhkan rakyat Malaysia sendiri terutamanya anak muda daripada landasan sebenar islam.

Saya tak bermaksud untuk berkata bahawa orang dah tak ikut ajaran agama. Tapi lebih cenderung kepada pemahaman yang makin lama makin tidak jelas dan perkara-perkara seperti itu.

Contoh mudah, baru malam tadi jiran saya adakan parti sampai late night. Jadi kita lihat balik.. tak kata parti itu salah, tapi apa yang mereka lakukan dalam parti itu? Sekadar renungan saja.

Banyak perkara akan jadi halangan kelak biar pun kerajaan sanggup laksanakan kelak. Mungkin saya tidak cukup ilmu untuk bercakap perkara seperti ini, tetapi itu tak bermakna pandangan dari orang seperti saya harus di ketepikan betul tak?

Punca permasalahannya nanti adalah ketidak jelasan tentang apa itu hukum hudud. Masalah utamanya pula adalah.. bagaimana nak menjelaskan kepada orang ramai?

Rasanya kalau hari ini di umumkan bulan 6 tahun hadapan hukum hudud akan dilaksanan, maka akan amuk satu Malaysia.. bukan orang cina dan india saja bahkan silap haribulan melayu pun ada. Masalahnya sebab mereka ini tidak jelas akan hukum hudud ini.

Saya rasa saudara salah faham sikit dengan potong tangan ni.

Potong tangan x bermaksud cut - puff.. takde tangan. Saya ingat lagi ustaz saya masa form 4 form 5 dulu pernah cakap.

Ada prinsip dan caranya. Cuma saya sendiri kurang jelas juga, so mungkin boleh tunggu yang lebih pakar mengutarakan perkara ini semula.

rileksla...jgn la marah...
aku nk penjelasan jer...