Jump to content
Sign in to follow this  
tasek16

Jangka Hayat Cmos Battery

Recommended Posts

Ass'kum,

Aku ada kemuyskilan pasal jangkahayat bateri CMOS ni. Last aku tukar dalam 5 bulan yang lalu...but sekarang dah kong...so aku tukar laaa... Yang aku heran sepanjang aku guna PC tak secepat ini...paling kurang 12 bulan..baru aku tukar.... roughly aku guna pc dalam 4-5 jam sehari...So aku nak tanya korang apa sebab bateri aku ni kong cepat..adakah memang beteri tu low quality atau ada masalah lain....aku selalu guna jenis Sony CR2032 Lithium Battery..Tq

aku guna dah setahun 5 bulan dah x kong kong lagi pun..

by the way, battery ank tu kuat " meragam " kot ? aku pun x tau actually jangka hayat dea.. x da software ka yg bleh tgk smua tu ? sdgkan hdd pun ada.. :wacko:

Tak semestinya berpunca pada bateri. Motherboard tu ada masalah sikit dan tak dapat nak recharge bateri tu. Tu lah sebabnya bateri tu cepat habis. PC (AMD Duron) aku beli tahun 2001 sampai sekarang belum pernah tukar bateri lagi.

Kalau boleh cuba ko reset motherboard bios tu... kalau same results maksudnya tak recharge la tu.

Mungkin masalah mobo ko tu tasek16. Cuba beli mobo yang lain.

sebab beteri je beli mobo? :blink:

ko slalu beli beteri kat ne mr tasek16? kedai jam @ kedai PC?

cube bawak beteri yg dah kong gi kedai jam, mintak yg paling tahan nyer. mebe even sony pon x tahan.

kekadang kedai pc ni kencing je, beli beteri lauya.

tu laa aku pun heran...kat rumah aku ni ada satu satu pc antik ..still ok even jarang guna...Aku pun suspect something wrong ngan mobo..... nak kata pc aku over heated pun tak gak sebab paling tinggi pun dalam 45 C tu pun jarang...oh lupa aku nak bagi tahu...

system sebelum bateri kong:

1.jam asyik lari jer....even aku set betul pun..bila aku reboot jam lambat...kekadang cepat

2.message: WARNING! CPU has been changed or CPU Ratio changed fail. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!"

but now pc aku back to normal lepas aku tukar bateri .....kalau lepas ni cepat sangat drain batteri most probably mobo aku pun nak mampus dah.... :angry:

Kalau ikutkan pengalaman saya, Confirm motherboard problem... Bila bateri habis, jam setting lari lagi kan? tak pun keluar message error cam cpu error. mobo ko reset bios setting tu automatic tu... sebab ada crash.

Tapi kalau ko tak kisah re-seting hari hari.. takpe laa jimat duit.. sebab masih boleh jalan lagi cpu tu..

Kalau ikutkan pengalaman saya, Confirm motherboard problem... Bila bateri habis, jam setting lari lagi kan? tak pun keluar message error cam cpu error. mobo ko reset bios setting tu automatic tu... sebab ada crash.

Tapi kalau ko tak kisah re-seting hari hari.. takpe laa jimat duit.. sebab masih boleh jalan lagi cpu tu..

Yap actually sekarang dah ok .. tak ada mesej tu lagi..jam pun dah tak lari lagi..bila aku boot pun dah ok...back to normal..... mungkin betul ada masalah mobo..bateri cmos aku tak boleh direcharge....kalau tahan dalam 5 bulan lagi pun tak kisahlah...ganti bateri jer laaa.....nak tukar mobo pun aku rasa tak berbaloi unless kalau langsung tak boleh guna....pc aku still stabil..BTW tq semua.... :)

tu laa aku pun heran...kat rumah aku ni ada satu satu pc antik ..still ok even jarang guna...Aku pun suspect something wrong ngan mobo..... nak kata pc aku over heated pun tak gak sebab paling tinggi pun dalam 45 C tu pun jarang...oh lupa aku nak bagi tahu...

system sebelum bateri kong:

1.jam asyik lari jer....even aku set betul pun..bila aku reboot jam lambat...kekadang cepat

2.message: WARNING! CPU has been changed or CPU Ratio changed fail. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit!"

but now pc aku back to normal lepas aku tukar bateri .....kalau lepas ni cepat sangat drain batteri most probably mobo aku pun nak mampus dah.... :angry:

hehe, kes hg ni same dgn kes aku, tapi aku x tukar bateri lg, so x dpt nk bgtau sama ada bateri ataupun mobo aku yg prob...

salam,

bole citer skit details pasal mobo tu? brand, chipset, model dll... satu lagi nak tahu lepas off pc tutup tak power kat plug? atau biar je plug tu on sepanjang masa?

Ass'kum,

Yang aku heran sepanjang aku guna PC tak secepat ini...paling kurang 12 bulan..baru aku tukar.... roughly aku guna pc dalam 4-5 jam sehari...So aku nak tanya korang apa sebab bateri aku ni kong cepat..adakah memang beteri tu low quality atau ada masalah lain....aku selalu guna jenis Sony CR2032 Lithium Battery..Tq

tengok mobo yg ko guna..................kalo jenis ECS atau Tomato ke pandai2 la tapi kalau jenis limited atau Turbo ke atau expensive susah nak jadi bende remeh nih jadi..........

salam,

bole citer skit details pasal mobo tu? brand, chipset, model dll... satu lagi nak tahu lepas off pc tutup tak power kat plug? atau biar je plug tu on sepanjang masa?

Ok lupa plak aku nak kasi ok kat rumah aku ada 2 pc 1 laptop

yang pertama beli tahun 2001 still functioning..ini untuk bini aku...hehehe

acer laptop...

yang ni...yang aku selalu pakai...aku beli 2 tahun lepas intel chipset...socket 775 I945P-A7 V7.X (biostar mobo)...actually tak ada masalah..dari segi perfomance memang nice..terutama pasal video/audio project..even graphic...kat pc ni ada 3 gig ram ddr2...p43.2 3 hardisk (80, 250, 250).. psu true 450w...gc: ati 550x 128bits @ 256mb pci-e..ok laa gc ni aku bukan main game..so generally ok bagi aku..untuk buat video/audio/graphic...cuma tu laa masalahnya pasal bateri cepat makan...but now ok laa....sebab aku dah tukar baru...BTW aku ada tanya kat satu forum..diorang cakap...may be masalah bateri tak place properly dengan tempat dia...mungkin gak laa...btw so far ok....nor problem...aku dah kasi ketat bateri ngan placeholder dia..tengok macam mana akan datang....

pasal on /off aku tak pernah on 24 hr...pc ni aku guna untuk but video/audio/graphic...kalau nak surf net tu aku pakai laptop jer...

yang ni...yang aku selalu pakai...aku beli 2 tahun lepas intel chipset...socket 775 I945P-A7 V7.X (biostar mobo)...actually tak ada masalah..

time update bios??? :ph34r::wacko: