Jump to content
edwin masripan

Nep, Bumi Dan Non Bumi

Recommended Posts

Sibuk kaum non-bumi menuntut hak ke atas negare tapi wajarkah kita memberi mereka peluang?

Melihat kepada statistic

• pelajar IPT non-bumi lebih ramai dari bumi
  • jumlah project secured non-bumi lebih dari bumi (sektor Gov)
  • Non-bumi ade sekolah vernikular, bumi ade sekolah agame/pondok
Saya di sini bukan mencuba utk menaikkan api kemarahan mane2 pihak. Tapi saye berharap benor la kerajaan pertimbangkan balik NEP.

Pada pendapat saya,

> Hapuskan sekolah vernikular, biar semua sekolah serasi

> ramaikan lagi non bumi dalam IPTA, kite dah bg peluang kt bumi, tp asik memain je. biar dorg rase competitive skit.

> revise balik system cukai. mane profit lebih2, cukai pon kene lebih2. biar kemewahan rata dirasai.

sekian

Edited by edwin masripan

dalam ni ramai budak2 aje bai.. stakat masuk nak bincang mende nie.. aku rasa ko better pergi forum lain la.. nanti kacau bilau forum nie.. tak pasal nanti kene ban lak putera.com.

Pendapat ngko yang kedua tu aku rasa bodoh betul. Melantun2 bodohnya.

dalam ni ramai budak2 aje bai.. stakat masuk nak bincang mende nie.. aku rasa ko better pergi forum lain la.. nanti kacau bilau forum nie.. tak pasal nanti kene ban lak putera.com.

Pendapat ngko yang kedua tu aku rasa bodoh betul. Melantun2 bodohnya.

yg kedua?

tgk mcm ni la. bab romen tu mmg bodo la. tp secare reality nya budak melayu ni failed nak tayangkan keterreran dorg. cube ko cite kt aku, bape ramai member ko yg sangkut blaja or at least blaja extra lame. yg terlebih pandai hantar gi overseas, pastu tanak balik dah.

bukan ape. kalau terlampau dimanjekan and tade sifat berlumbe2, sampai bile kaum kite akan stay kat blakang.

and kalau ko rase aku patut tutup forum ni, aku tutup la kot nanti.

aku tanye pendapat je. bukan nak create havoc. dan bukan juge nak berperang dgn kaum sendiri.

Errr.. tumpang tanya ..

NEP tu ape dia ? Dasar Ekonomi Baru ke ?

NEP ni kan semua dah tahu,..sapa yang dapat faedah lebih tu biasanya orang yang lebih merebut peluang,..cadangan memansuhkan skolah vernikular tu ,..asalnye dah pernag diutarakan tak silap aku dulu..sebelum rangkaan NEP..zaman Tun. Dr. kot....isu non-bumi mereka adalah lebih berkualiti dari bumi dari segi sosio-ekonomi..mungkin kerana kurang dapat IPTA..tu yang dapat survive dan lebih handal..

Benda NEP ni pun sebagai pemangkin kesinambungan sama rata (padahal ratio tu tak sama rata pong..) antara bumi and non-bumi dalam sosio-ekonomi,..(aku terbaca jer)..so isu tak timbul la logiknya..tapi bila tengok pada alasan no.2 (tak bodoh pon alasan tu..memang realiti kan?)...jadi bumi dah sense akan ketingalan dan mereka sedar la tu..maka minta pindaan NEP...(minta dirangka semula)..

Errr.. tumpang tanya ..

Sekolah vernikular tu ape dia ? Sekolah kebangsaan ke ?

NEP ni kan semua dah tahu,..sapa yang dapat faedah lebih tu biasanya orang yang lebih merebut peluang,..cadangan memansuhkan skolah vernikular tu ,..asalnye dah pernag diutarakan tak silap aku dulu..sebelum rangkaan NEP..zaman Tun. Dr. kot....isu non-bumi mereka adalah lebih berkualiti dari bumi dari segi sosio-ekonomi..mungkin kerana kurang dapat IPTA..tu yang dapat survive dan lebih handal..

Benda NEP ni pun sebagai pemangkin kesinambungan sama rata (padahal ratio tu tak sama rata pong..) antara bumi and non-bumi dalam sosio-ekonomi,..(aku terbaca jer)..so isu tak timbul la logiknya..tapi bila tengok pada alasan no.2 (tak bodoh pon alasan tu..memang realiti kan?)...jadi bumi dah sense akan ketingalan dan mereka sedar la tu..maka minta pindaan NEP...(minta dirangka semula)..

Terus terang kalau kite study betul2 mane pergi duit kontrak2 bumi, sume ade dekat org yg dah kaye, tp nak lg kaya. bukan tak bole, tapi berpada2 la. byk issue politician & org korporat digelapkan.

belanjawan 2008, tujuan die bukan untuk semua org? WTF la kan? kalau aku, lebih baik concerntrate utk pembangunan setaraf bagi sepelusuk negara. takat turap jalan, tak payah la.

lagi satu, kalau peratusan bumi utk masuk IPTA dikurangkan, tade effect melayu pon. aku rase bagus macam tu. sebab, mane yg nak main2 bole teruskan main, takyah masuk uni. kalau masuk uni pastu buat kacau bilau tak gune gak. mane yg pandai tu alhamdulillah, bole terus maju lg.

ini semua pandangan aku dari luar la. aku belajar kat IPTS, dalam satu course engineering tu, ade 2-3 org je melayu. bukan semua non bumi mampu nak bayar anak masuk IPTS. aku tgk dorg kene gadai macam2 nak anak masuk sbb tak dpt loan. so ko rase adil ke mcm tu?

bukan ke period NEP dah habis?

kan ke sekarang ni ngn National Development Policy??

yang merupakan kesinambungan daripada kekurangan kejayaan NEP?

> ramaikan lagi non bumi dalam IPTA, kite dah bg peluang kt bumi, tp asik memain je. biar dorg rase competitive skit.

Celah mane ko rasa pelajar bumi nih memain tanak belajar? Contoh ko tengok UPM, berapa ramai dak kaum cina yang berjaya dapat tempat kat sane ngan keputusan yang tahap "bangang" kurang bijak (ya, I mean it) . Untuk kaum Melayu lak, puratanya mestilah 2.8 ke atas .. dan kaum yang non-bumi dengan 2.3 ke atas pun leh dapat suka-suka .. so, celah mane ko nak kurangkan peratusannya lagi?

Di UKM, pelajar India yang dapat keputusan average 3.3 (ko jangan citer yang bawah 3 .. tu lagi hebat) bleh dapat tempat kat sana atas alasan x ramai pelajar India yang dapat lebih tinggi lagi . So, pelajar Melayu yang dapat keputusan 3.5-3.82 pun ada yang x dapat masuk ke sana...

Tentang non-bumi kena gadai macam-macam .... kenapa ko tak tulis tentang kaum bumiputera yang kena gadai macam-macam sebab anak diorang x dapat masuk ke IPTA? Berapa kali ganda plak yang tersingkir atas alasan kaum lain kekurangan tempat di IPTA dan terpaksa diberikan kat dorang?

Ko nak competitive camne lagi? Penat-penat orang Melayu bersaing antara satu sama lain .. senang-senang je ko kata dorang memain ..

Nak bukti? Ko pergi kementerian ... ko mintak list pelajar dan keputusan yang dapat masuk ke IPTA .. itupun kalau ko layak dan pandai mintak ..

Sekian, terima kasih

Edited by Mr Ijan

Celah mane ko rasa pelajar bumi nih memain tanak belajar? Contoh ko tengok UPM, berapa ramai dak kaum cina yang berjaya dapat tempat kat sane ngan keputusan yang tahap "bangang" kurang bijak (ya, I mean it) . Untuk kaum Melayu lak, puratanya mestilah 2.8 ke atas .. dan kaum yang non-bumi dengan 2.3 ke atas pun leh dapat suka-suka .. so, celah mane ko nak kurangkan peratusannya lagi?

Di UKM, pelajar India yang dapat keputusan average 3.3 (ko jangan citer yang bawah 3 .. tu lagi hebat) bleh dapat tempat kat sana atas alasan x ramai pelajar India yang dapat lebih tinggi lagi . So, pelajar Melayu yang dapat keputusan 3.5-3.82 pun ada yang x dapat masuk ke sana...

Tentang non-bumi kena gadai macam-macam .... kenapa ko tak tulis tentang kaum bumiputera yang kena gadai macam-macam sebab anak diorang x dapat masuk ke IPTA? Berapa kali ganda plak yang tersingkir atas alasan kaum lain kekurangan tempat di IPTA dan terpaksa diberikan kat dorang?

Ko nak competitive camne lagi? Penat-penat orang Melayu bersaing antara satu sama lain .. senang-senang je ko kata dorang memain ..

Nak bukti? Ko pergi kementerian ... ko mintak list pelajar dan keputusan yang dapat masuk ke IPTA .. itupun kalau ko layak dan pandai mintak ..

Sekian, terima kasih

Dan anda pulak. Bagaimana boleh saya verify apa yang anda kata ni betul? Nak pergi kementerian main mintak - mintak, macam tak layak. Tapi saya nak tahu kesahihan claim anda. Boleh keluarkan bukti ke untuk statement - statement anda?

===

Aku belum sokong mana - mana lagi ni (dalam thread ni je). Tu yang nak tahu tu. :lol:

Dan anda pulak. Bagaimana boleh saya verify apa yang anda kata ni betul? Nak pergi kementerian main mintak - mintak, macam tak layak. Tapi saya nak tahu kesahihan claim anda. Boleh keluarkan bukti ke untuk statement - statement anda?

===

Aku belum sokong mana - mana lagi ni (dalam thread ni je). Tu yang nak tahu tu. :lol:

Dan anda jugak ... sila datang sendiri ke IPTA dan buat analisis. Untuk dapatkan bukti? Sila siasat dengan menemuramah pelajar-pelajar berdasarkan kaum masing-masing. Aku berdasarkan pelajar-pelajar yang aku kenal dan juga pelajar-pelajar yang duk sekali kat kolej dan juga yang amek kursus yang sama ngan aku.

Untuk pelajar-pelajar politeknik khasnya dari Politeknik Ungku Omar (sedikit maklumat juga tentang pelajar STPM lain yang aku sempat amek IC), aku ada senarai penuh pelajar, nama, IC, CGPA, kursus dan jenis kaum2 yang dapat ke IPTA. Tapi kalau nak aku kuarkan bukti tu, tunggu sampai list aku ni sampai ke pihak yang layak. X kan aku nak tunjuk kat ko kot? So, kalau nak lebih2, leh gi mintak Kementerian atau tanya bahagian kemasukan Pelajar. Cukup la tanya pegawai yang uruskan rayuan .. kat situ banyak leh dapat maklumat yang menarik. Seperti yang aku tulis, kalau layak boleh la mintak, aku pun x layak nak mintak .. dan kalau x layak, pandai2 la buat temuramah ngan pelajar-pelajar nih tadi.

Aku cakap berdasarkan list yang ada pada aku dan juga lepas borak-borak ngan pelajar-pelajar dari kaum lain tentang keputusan dorang masuk ke IPTA. Ko boleh denied apa yang aku tulis, tapi whatever it is, benda tu memang realiti dan kata-kata dari pihak BKP sendiri .. "Owh .. yang itu sebab kuota .. mungkin pelajar India x ramai kat situ" dan "Owh .. yang ini .. memang la, ada kuota masing-masing".

Sekian, terima kasih kerana sudi bertanya

Edited by Mr Ijan

Betul tu, tak patut kita isukan competitive,..tahap pendidikan melayu masih ditahap membanggakan..walaupun nisbah kita lagi besar..kalau nisbah kita sama rata....kita masih leading secara puratanya..

Dan anda jugak ... sila datang sendiri ke IPTA dan buat analisis. Untuk dapatkan bukti? Sila siasat dengan menemuramah pelajar-pelajar berdasarkan kaum masing-masing. Aku berdasarkan pelajar-pelajar yang aku kenal dan juga pelajar-pelajar yang duk sekali kat kolej dan juga yang amek kursus yang sama ngan aku.

Untuk pelajar-pelajar politeknik khasnya dari Politeknik Ungku Omar (sedikit maklumat juga tentang pelajar STPM lain yang aku sempat amek IC), aku ada senarai penuh pelajar, nama, IC, CGPA, kursus dan jenis kaum2 yang dapat ke IPTA. Tapi kalau nak aku kuarkan bukti tu, tunggu sampai list aku ni sampai ke pihak yang layak. X kan aku nak tunjuk kat ko kot? So, kalau nak lebih2, leh gi mintak Kementerian atau tanya bahagian kemasukan Pelajar. Cukup la tanya pegawai yang uruskan rayuan .. kat situ banyak leh dapat maklumat yang menarik. Seperti yang aku tulis, kalau layak boleh la mintak, aku pun x layak nak mintak .. dan kalau x layak, pandai2 la buat temuramah ngan pelajar-pelajar nih tadi.

Aku cakap berdasarkan list yang ada pada aku dan juga lepas borak-borak ngan pelajar-pelajar dari kaum lain tentang keputusan dorang masuk ke IPTA. Ko boleh denied apa yang aku tulis, tapi whatever it is, benda tu memang realiti dan kata-kata dari pihak BKP sendiri .. "Owh .. yang itu sebab kuota .. mungkin pelajar India x ramai kat situ" dan "Owh .. yang ini .. memang la, ada kuota masing-masing".

Sekian, terima kasih kerana sudi bertanya

Whoa whoa...chill bro. Aku just nak clear je, macam mana ko bleh klua dengan statement ko sebelum ni. Kalau kau sendiri ada list, aku boleh accept, walaupun kita tak kenal sampai tahap personal. Tak payah bagi list2 tu. Kang tak pasal2 ISA plak aku kang dapat info cam tu. Dahlah xde kena mengena dengan urusan aku. Aku just nak tahu, samada ko dapat info berdasarkan "hearsay" atau first hand. Tu je. Aku bleh respect benda2 non-disclosed ni.

Terima kasih kerana sudi jawab.

Erk .. ISA ke mender2 nih? Aku pun leh tarik diri kalu merbahaya nih .. kof kof kof

aku buat penilaian secare general. aku jugak tak cakap SEMUA melayu main2 je masuk IPTA. memanglah ade budak yg main2 pon score gak. tu mmg rezeki die la dapat otak gelige. dan competitve yg aku ckp tu ialah sifat berlumbe2. kalau ko tgk singapore, dgn sifat 'kiasu' dorg tulah menyebabkan dorg agak tere dgn ape dorg buat. dorg pon negara 3 kaum.

Logikal nya kene ikut nisbah drop out, bukan bilangan student kene buang. aku ni tidak layak nak mintak list2 tersebut. jadi dgn tade list tu, aku rase aku tak bole la bawak issue ni lebih mendalam.

pasal melayu kene bergadai nak anta anak blaja tinggi2, kenape aku tak mention? sebab mende ni OBVIOUS. tak yah cakap pon semua org dah tau. lg pon bile dah confirm masuk IPT, byk bantuan utk duit utk belajar. ade JPA + PTPTN. bank pon ade gak. tp student buat ape dgn duit ni? aku tgk bergaye dgn handphone baru. komputer gempak gilos. tgh sem sibuk catur makanan plak. aku tak nafikanlah handphone ni penting, tp kalau handphone mengalahkan org business, aku rase tu dh agak keterlaluan. nak tego tak bole, sbb duit tu satu hari nanti dorg gak kene bayar.

kite slalu tgk kat tv, kite ni bersatu, malaysia boleh etc. tp adakah non-bumi rase sense of belonging? berdiri dan berpegang teguh pada rukun negara? itu semua mende yg kite tak tau. tu sebab aku rase kite kene bagi dorg rase sense of belonging dgn melonggarkan kelebihan bumi.

kite sendiri pon tahu melayu tak kampung dah. melayu sudah maju. jadi ape salahnye kite wujudkan sifat berlumbe2 tu. according to DrM dalam malaysiakini, melayu ni 'too comfortable'. adakah kite masih takut dgn open competition?

aku bukak discussion ni bukan nak berdebat atau nak tunjuk pandai. aku hanye nak ajak discuss. kawan2 aku yg non bumi slalu la raise issue ni. aku kadang2 mati akal nak bg sedap 2-2 pihak. jadi bile korg share pendapat korg kt sini, at least aku ade la idea ape korg pikir jugak. tak yah tinggi kan suare, kite bincang elok2 k?

wlupn x sume bumi yg memain, tp aku akui mmg ramai mber aku yg bljr memain. da bape ramai yg grad awal seawal sem 1. dapat MARA, hp tuka baru, moto make up sana sini, dress up mengalahkan anak org kaya. tp study lingkup. memain la tu kan? x sume tp mmg ada. kdg2 cian pkr pasal depa...masa dpn ada, x hargai peluang...

x perlu list nama kn..cm mengaibkan la plk..

cuma, untuk meramaikan lg non-bumi, aku x stuju...just pendapat aku la

Seriously, dalam pemilihan ke IPTA .. dah takde isu competitive .. semuanya berdasarkan politik, dan juga statistik. Bagi kaum bukan non-bumi, masih ada kuota untuk dorang .. walaupun majoriti negara kita adalah kaum Melayu, dan sebahagiannya mencapai keputusan yang membanggakan tetapi x kira pandai macam manapun .. kuota untuk kaum lain tetap ada.

Bila x diberi pada kaum non-bumi ni pulak, sibuk la tulis kat laman web, blog, parti politik, youtube, surat khabar, sambil kuar air mata kononnya dia sorang yang hebat dan dia sorang yang layak.. "saya dapat STPM semua A .. kenapa x dapat biasiswa? Kenapa x boleh jadi doktor? Itu Melayu boleh dapat .. " Tapi hakikatnya, bukan dia sorang je yang dapat A, kaum Melayu pun ada yang dapat keputusan yang sama, full jugak A nye, dan nape x dibandingkan pulak dengan rakan2 sebangsa yang dapat peluang tu gak? ramai ... x caya bleh usha2 universiti yang ada kursus medical nih .... jadi, x semua dapat peluang nak dapat semua tu, full A dah macam x de ape sekarang nih .. so, camne nak memuaskan hati semua pihak?

Bagi statistik pula, wah .. setiap tahun, cantik je tulis .. pelajar-pelajar STPM berjaya mendapat tempat ke IPTA dengan jumlah sekian-sekian .. terpampang besar kat muka depan akhbar ... tapi atas alasan politik untuk membuatkan ramai percayakan sesuatu parti politik dah buat kerja, Semuanya disumbat ke dalam IPTA .. x kira la pandai ke tidak .. bagi pelajar Melayu, sumbatkan ke UiTM sebab UiTM banyak tempat .. nak capai beratus2 ribu orang, ex-kolej universiti juga banyak .. sumbat aje, biar meriah, biar happy, biar x rasa sunyi .... Anda ambil STPM? Baik, kami sayangkan anda .. anda pasti mendapat tempat ke IPTA .. CGPA 2.1 pun kami terima" .. yang penting biar statistik kita nampak cantikkkkk ..

Dan bagi kaum non-bumi ni pulak, eh .. dalam 8 list yang korang pilih .. mesti melekat je nama korang nih .. pesal la plak nama kawan-kawan aku yang sebangsa ngan aku dan top dalam fakulti x dapat satu pun yang dalam list .... mesti kena hantar ke tempat lain .. korang yang dapat antara tercorot plak bleh dapat tempat dulu .. wah .. tahniah .. . Tapi, x sume gitu, ada gak non-bumi yang cemerlang dan terbilang, ramai bukan sket. Kalau yang itu dapat tempat di IPTA, dan pastinya mendapat keputusan lebih baik dari pelajar Bumi, takde sape nak marah ... takde sape nak pertikaikan .. duduk la korang kat situ .. korang memang layak

Tapi hakikatnya, dah takder isu competitive lagi .... kalau x dapat tempat, pergi la merayu kat parti masing-masing, x kira la parti kerajaan ke .. parti pembangkang ke ... dengan satu panggilan, e-mail atau dengan sepucuk surat je, tup tup .. "tahniah, anda telah berjaya mendapat tempat di sekian sekian" .. mudah je kan sekarang nih?

Sekiranya nak pertikaikan non-Bumi patut diberi lebih tempat, buktikan dulu yang keputusan kemasukan diorang di IPTA adalah lebih baik dari pelajar Bumi yang 2 kali ganda lebih ramai dari dorang.. kalau setakat dapat CGPA tahap 2.3 - 3, lepas tu ditempatkan ke universiti2 ternama ... aku ada senarai lebih panjang nama dak2 pelajar Melayu yang tercicir dari kemasukan ke IPTA, ke ex-kolej universiti pun ada gak yang x dapat .. so, camne? Competitive ape lagi yang korang nak?

Dah macam duk kat negara lain plak, asyik kasi peluang je, bila la nak dapat peluang plak .. :wub:

aku buat penilaian secare general. aku jugak tak cakap SEMUA melayu main2 je masuk IPTA. memanglah ade budak yg main2 pon score gak. tu mmg rezeki die la dapat otak gelige. dan competitve yg aku ckp tu ialah sifat berlumbe2. kalau ko tgk singapore, dgn sifat 'kiasu' dorg tulah menyebabkan dorg agak tere dgn ape dorg buat. dorg pon negara 3 kaum.

Dari aspek pendidikan..minoriti agak ketinggalan kerana support dari goverment..

Peluang dan kerjaya?..sama gak..

Politik...sama jugak..

Tentu ko tahu sapa yang jadi minoriti kat sana kan..

Tapi kedudukan dan taraf minoriti sana lebih baik dari majoriti sini..

So kita tak leh lah compare ngan jiran kita tu..kat sana takde istilah competitive sihat..sapa banyak dia lebih la..dan polisi camtu akan dikekalkan demi politik dan kesaksamaan antara kaum kat sana..

huhu

org melayu semua otak keje kuli...

org melayu x penah amik port atau hal2 mengambil peluang..

org melayu = pemalas!

kesimpulan = aku bernasib mlg dilahirkan menjadi bghsa melayu...

walaupon ak0 melayu.. aku x berfikir mcm melayu..

org melayu semua otak keje kuli...

org melayu x penah amik port atau hal2 mengambil peluang..

org melayu = pemalas!

kesimpulan = aku bernasib mlg dilahirkan menjadi bghsa melayu...

walaupon ak0 melayu.. aku x berfikir mcm melayu..

Tak payah la nak racist plak bro.. <_<

ooo ko berfikir cam indon ekk..wakakaka.. :lol:

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...