Jump to content
jejaka09

Remaja Sekarang....apa Nak Jadi?

Recommended Posts

Masalah remaja pada masa sekarang semakin meruncing. Merokok, pergaulan bebas, lepak(membuang masa), membelakangi agama dan sebagainya adalah suatu perlakuan yang dianggap biasa di kalangan remaja sekarang, terutama remaja Melayu. Saya sungguh terkilan melihat kbnyakan dari ibubapa sekarang hanya memandang sebelah mata tentang perlakuan/rutin anak-anak mereka. Apakah kemungkinan yang akan berlaku 10 tahun akan datang? Apakah yang akan terjadi kepada Islam, Melayu dan Malaysia?

Cuba bayangkan...Kalau seorang daripada kalangan ini mengajar tingkahlaku yang serupa kepada lima orang anak mereka kelak, tidakkah kerosakkan akan terus bertambah? Siapakah yang harus dipersalahkan? Ibubapa? Kerajaan?

ASSALAMUALAIKUM.......

Tp ader gak yg mak bapak jager dengan ketat n bagi didikan sempurna tapi anak still rosak k.... :o

I rase la kan faktor pemakanan la penyebab utama hati makin gelap sebab klau nak di ikutkan semua makanan ader unsur bahan yg menggelapkan hati la....

sampaikan pinggan pon ader canpuran tulang binatang seerti b*b* eeeee

nie dah parah patut la budok2 sekarang mudah rosak akidah n akhlaknyer....

selain bagi ilmu mak bapak kener la mintak ngan TUHAN atau wat solat hajat banyak supaya anak2 selamat di dunia & akhirat k...

GOOD LUCK :D

Erm..

Boleh bagi contoh perkara2 yang remaja rasakan ibu bapa mereka terlalu kongkong?

Sebab aku rasa zaman sekarang ni remaja yang bermasalah ni

bukan disebabkan ibu bapa yang terlalu mengongkong,

tetapi kerana tiada langsung kongkongan dari ibu bapa.

Boleh bagi contoh kebebasan dalam rumah yang remaja rasa macam dikawal ibu bapa?

Sebab bagi aku, ibu bapa ni memberi kebebasan

penuh kepada remaja semasa dalam rumah. Hanya

kegiatan luar saje yang agak dikawal, seperti keluar malam dsb.

Jadi tiada alasan mereka merasa tiada kebebasan dalam rumah

sehingga mencari kebebasan di luar rumah pulak.

Apa yang remaja bermasalah ni nak sebenarnya?

So pada aku, ibu bapa yang terlalu mengongkong anak2 adalah cara yang terbaik,

walaupun nampak kejam, tapi bayangkan kalau nak keluar rumah pun

kena ada alasan yang kukuh, aku percaya nak tengok budak melepak pun susah.

Erm..

Sebab aku rasa zaman sekarang ni remaja yang bermasalah ni

bukan disebabkan ibu bapa yang terlalu mengongkong,

tetapi kerana tiada langsung kongkongan dari ibu bapa.

aku sokong tue, mak bapak sekarang kena tegas, kena tengok2 dgn sape anak tu berkawan(esp. bestfrend dia).....

-pada pendapat aku ler, pengaruh rakan sebaya gak jadi puncanye.. iyelah, kalo kawan2 anak tu semua kaki ngaji kat surau/masjid, xkan tetiba anak tu buat keputusan nak mintak beli moto RXZ(logik ke) pastu nak merempit di kota2 tgh2 malam sorang2?? semua dorongan kawan2 gak... mmg kita fikir kita dah buat yang the best utk anak2 kita, tapi makbapak kawan anak2 kita tu? kita xtau ape masalah makbapak kawan2 anak kita(sampai anak2 diorang jd sosial)... so anak aku esok, xde kompromi, sebat tetap sebat/tangan tetap tangan kalo buat salah! dan 1 lg jgn dimanja2kan sgt anak tu...manja bior bertempat! bukan kita x sayang, tp x perlu ditunjukkan lebih2 kemanjaan kita tu...kalo x, naik minyak le jwbnyer... bile dah naik minyak, paham2 le, sound sikit nak lari rumah le, protes, isap rokok le,dsb.... so, makbapak kena la ade long term planning utk anak2, selalu perhatikan dia dari jarak jauh, senang ckp ade mase utk diorang....jgn asyik busy smpai xde masa langsung...

-tp aku heran, nape bangsa lain x nmpak sgt gejala sosial diorang, bahkan remaja2 diorang ni payah kita nak jumpa berpeleseran/merempit/lepak dimana2 tempat... sbb aku berfikiran bahawa anak2 diorang ni tgh study hard kat umah/meggodek komputer kat umah/atau ape2 la, asalkan kat umah.. mcmana makbapak diorang kontrol ye? aku pun tgh buat kajian aku sendiri.....

- didikan dari kecik tu yang penting, sebab kalu dah besar baru nak suruh pakai tudung ke solat ke, dah terlambat

- ramai yang rosak akhlak tu sebab:

-- laki = tak pandai guna otak

-- pempuan = TERLAMPAU mudah percaya dengan pakwe 1st

apa boleh buat?

- dadah = bubuh dalam satu pulau, bia diorang manage diri sendiri (tak payah membazir duit rakyat lagi)

- selain dadah = bagi one-way ticket ke palestin, pandai2 nak idup

- budak2 yang belum rosak = ajar akhlak

tapi kan..bukan nak kate ler...tp membe aku kate...slalunyer..bdk2 skolah agama yg ramai rosak...sbb kononya brape thn duk asrama kena kongkong so bile terlepas tau ler mcm mane kan.....so adakah kongkong [email protected] faktor rakan sebaya pon ade gak..tp rasenyer dah ssh cari membe yg ok2 skg kan?

kan ramai yang berpendirian bahawa "sekolah agama merupakan tempat buangan sampah masyarakat" ... yg mak bapak atau guru-2 sekolah lain rasa mcm dah xleh nak wat apa dah...otak pun dungu baru hantar ke sekolah agama..konon nak bg elok la budak tu...

tapi terbalik pulak..budak tu pulak yang merosakkan otak bebudak lain...

kalau antivirus jumpak virus / mende yang meragukan akan di Quarantin dulu kan...kalau xleh buat apa-2 baru di"hapus" ... dan virus / mende yang meragukan xleh dibenarkan duduk sama dgn yg baik-2 sebab akan merosakkan PC tu....gitu jugaklah yg berlaku sekarang di sekolah agama...virus-2 yg hebat-2 diletakkan di sana...doktor pulak tak berapa pakar...

Masalah remaja pada masa sekarang semakin meruncing. Merokok, pergaulan bebas, lepak(membuang masa), membelakangi agama dan sebagainya adalah suatu perlakuan yang dianggap biasa di kalangan remaja sekarang, terutama remaja Melayu. Saya sungguh terkilan melihat kbnyakan dari ibubapa sekarang hanya memandang sebelah mata tentang perlakuan/rutin anak-anak mereka. Apakah kemungkinan yang akan berlaku 10 tahun akan datang? Apakah yang akan terjadi kepada Islam, Melayu dan Malaysia?

Cuba bayangkan...Kalau seorang daripada kalangan ini mengajar tingkahlaku yang serupa kepada lima orang anak mereka kelak, tidakkah kerosakkan akan terus bertambah? Siapakah yang harus dipersalahkan? Ibubapa? Kerajaan?

pangkal pkoknya didikan drp ibu bapa puncanya.. kalau ibu bapa tak didik dengan betul dengan agama dan remaja tu dapat mengikutinya sure ok.

Ke mana tumpah kuah, kalau tidak ke nasi

Edited by matrik02

cthnya..

nk kuar jumpa kwn xbleh..

nk pi mana2 or jumpe kwn dia nk anta

ak jd pemberontak bru tau

Ini kebebasan di luar rumah memang patut di kawal oleh ibu bapa,

ibu bapa dah beri kebebasan penuh kat dlam rumah,

kenapa perlu nak cari kebebasan luar?

kukumalu Dikirim Apr 26 2007, 09:57 PM

ye btul, remaje sukekan kebebasan. kalo x de kebebasan kat rumah remaje akan cari kebebasan kat lua, itu yg jadi macam2 hal tu....

parents does play a big part sbnanye..

tp remaja skrang ssh sket.

xkasi..marah..

kasi karng..die naik lemak,pijak kepale..

payah gak..

biase lah..masing2 da bajet pandai..

telebih pandai ni yg payah sket nk control.

pztu..sum remaja die ske ikut kwn2 die..

trend skrang i guess..

org tu rempit.die pn rempit.

org tu g club.die pn clubbng gak..

xnk kalah kate org!..

haha.

kdg2 tu bile fikir2 kn..

klaka la..letih nk melayn org2 yg cmni..letih mak! :wacko:

sbnaye bgantung kt indvidu ar..

downg xfikir panjang..

ingat nk sonok je!future?hampeh..

so frens out ther..

sonok2 gak..tp nanty ble dah jd bubur..ape pn xdpt!

pndai2 la nk idup yer..

kalo bkn kat dunia..tngu je la akhirat nant.. ;)

bak kate nora danish.... "kite enjoy!!!"

hampeh...

enjoy2 gak....

solat lima waktu x pernah sempurna...

puasa idak, raya kemain sakan....

iman x kuat, syaitan senang nak hasut....

budaya songsang berleluasa....

byk kali jugak aku dgr ayat ni...

"dah tua nanti taubat la habis2an... skrg kite mude kene la enjoy"

kalo sempat tu insyallah bole, tp ajal maut ditangan tuhan...

kalo meninggal masa tgh buat maksiat/ dosa.... sempat ke lagi nak mintak ampun??

sedar2 la....

dikala muda ni lah kita byk buat silap...

insaflah wahai teman....

aku nak cite la sket pengalaman aku sebagai remaja sekarang nie

remaja sekarang nie banyak cabaran

tapi aku nk cite pasal lain

dulu aku penah duduk dua skul seblum tukar ke sekolah tetap

satu

sekolah agama(biasa+asrama)

satu jerk aku tak suke

masuk tandas je mesti nampak gambar yg menjijikan

iaitu lukisan G**

masuk jerk mesti ade

rasenyer bebudak asrama yg lukis

sekolah agama nie lelaki saje

aku duk sebulan jerk skul nie

kedua

sekolah agama(asrama penuh)

aku dapat tawaran so aku ingat sekolah AP nie okey

sampai2

hum...

hampir same gak juz lain ade pompuan lak

dlm tandas takde la lukisan mural yg bengong tue

tapi skul nie kat hulu

jadi ramai bebduak hulu yg ade kat sini

tapi ade kwn aku

satu dorm aa

die selalu kena buli

lepas tue satu ari die kena rabe kat P*** **** di salah satu musuh aku

gile,tak sangka aku lelaki sanggup buat camtue

nasib dalam dorm

satu dorm tengok

malu la die

lepas tue aku pown spai la die nie(kwn aku (besfrend)

tapi yg sian nyer die dah takde bapaak

mak ade lagi

mak die selalu lawat die tiap2 minggu lepas kejadian tersebut(die pujuk mak die suruh datang)

tapi mase nie mak die tak tahu lagi(tentang die kena rabe)

die cite sume bende kat aku

lepas tu cuti midterm aku pown tak tahan duduk kat sane

sebab makin banyak gejala buruk

satu

ade sesetengah budak-amik ubat batuk(buat cam dadah la)

aku jadik sepai

untuk cikgu

dua

kalau memalam tak leh tido

dalam 1-2pagi baru leh tido

kat kelas mcam brung atu dah

tiga

perangai sume tak de tatasusila

hipokrit la

lepas tue die(kwn akunie) keluar dari skul tue

dalam beberpa minggu aku lak kluar

makin banyak kes

aku pown buat kes

tapi tak best la kena kongkong ngam undang2 bodoh tue

ade skali aku termain badminton waktu malam dalam 1-2pagi

mase nie hujung minggu

lepas tu kena tangkap

nasib diorang tak panggil mak bapak

bile dah ade kes blah la aku

sekolah ketiga(harian biasa)

sekolah nie jerk yg pilihan terakhir aku

dulu aku kutuk sekolah nie tak best la

perangai bebudak skolah nie songong la ape la

last2 masuk gak sekolah nie

masuk jerk terus aku rase best

katsini bebudak okey jerk

perangai okey

so aku buat conclusion dulu lain sekarang lain

sampai sekarang aku sekolah kat sini

bestfren aku sekolah kat lain

die duduk kat hulu gak

dah tak penah contact die sejak

stahun lepas

Edited by tolong_saye

ibubapa x digalakkan t'lalu mngongkong anak2 nnti dorg mmberontak...

melentur buluh biar dari rebungnya, maksudnya kalu nak didik anak2 tu bermula dari zaman dorang kecil2, biasakan dengan disiplin. disiplin yg aku maksudkan bkan la kongkong berlebihan atu mcm disiplin askar tu. alaa...mcm korang la dulu2 masa kecik2, korang masih igt tak camana korang dididik? terutamanya yg budak2 kg.

pas tu, jgn lupa didikan agama. ni penting tul, didikan agama ni meliputi kesemua disiplin dalam kehidupan. jadi korang yg nak jadi mak nak jadi bapak kena la belajar n bersedia dr sekarang..aku sndri pn selalu terfikir camana aku nak didik anak2 aku nanti kalu dh ada...

"tolong_saye"

kedua, sekolah agama(asrama penuh)

......

sampai sekarang aku sekolah kat sini

Asrama penuh agama?? Labu N9..yang pendalaman...

SMAP Kj tengah pekan...sekolah aku plak pinggir pekan..

ko skrg masih sekolah ek??

- didikan dari kecik tu yang penting, sebab kalu dah besar baru nak suruh pakai tudung ke solat ke, dah terlambat

hehhehhe...aku rase ni care terbaik.....tp kalo mak bapak pon tunggang langgang camne lak....

melentur buluh biar dari rebungnya, maksudnya kalu nak didik anak2 tu bermula dari zaman dorang kecil2, biasakan dengan disiplin. disiplin yg aku maksudkan bkan la kongkong berlebihan atu mcm disiplin askar tu. alaa...mcm korang la dulu2 masa kecik2, korang masih igt tak camana korang dididik? terutamanya yg budak2 kg.

pas tu, jgn lupa didikan agama. ni penting tul, didikan agama ni meliputi kesemua disiplin dalam kehidupan. jadi korang yg nak jadi mak nak jadi bapak kena la belajar n bersedia dr sekarang..aku sndri pn selalu terfikir camana aku nak didik anak2 aku nanti kalu dh ada...

x kisah la dr kg atau bandar...

sume hampir same je...

org dr kg dtg bandar nak blajar...

bertemu plak bdk bdr yg kepale dier mmg nak enjoy je...

so... dier pn follow je la...

culture shock katekan...

kes ni terjadi kat kwn aku...

dulu mmg baik, org kate dah mcm melayu terakhir...

last2 terumbang ambing gak...

kelas slalu ponteng, kluar smpi lewat mlm....

rosak...

ni semua ader berkait rapat ngan sape rakan dorg...

kalo pandai kawal no hal, kalo x... hanyut....

susah nak komen, remaja ni susah nak selam perasaan mereka..

sebagai mak pak, kenalah ingat2 time remaja dulu utk memahami anak2..

bila anak rasa selesa dgn mak pak.. senang jer mak pak nak tekel anak die..

nak nasihat pon senang masuk.. remaja ni bukan susah sgt nak handle dan bukan senang nak handle..

pendek kata, bebudak ni akan memupuk sifat die bermula dari ayat pertama yg didengari ketika die dah mula memahami komunikasi.. kalau da biasa dgr ayat "power' maka jadi "power" jg budak ni.. begitu jg sebaliknya.

dlm menangani masalah ni kekadang perlu berkeras dan perlu berlembut sesuai dgn keadaan..

peace!!

bukan susah nak komen...mak bapak sekarang nih sampai jadi takut nak komen anak-2 sendiri...terpaksa menebalkan sendiri muka mereka...

kalau mula mendidik dari awal...sebenarnya boleh dibentuk...

mcm kat tempat aku sekarang (obe-sea)...ramai orang muda yang sembahyang berjemaah di mesjid..disamping orang tua dan kanak-2...

di sini...aku tengok ada keseimbangan flow dia...yg tua-2 ni bila meninggal...muda-2 ni ambik alih tempat mereka...

anak-2 kecik pun ramai jugak...kalau dari kecik mak ayah boleh didik dengan berjemaah...insyaAllah sampai tua boleh Istiqamah dan berterusan dengan benda yang sama...

p/s: syukur sangat mak ayah aku latih dari kecik semayang jemaah di surau..sampai aku anggap surau tu sebagai bilik solat rumah aku walaupun jauh sikit...alhamdulillah, sampai sekarang masih berterusan dan doakan aku menjadi anak soleh...amieenn..

Edited by panglimakhalid

Bagi aku xkira la kita sekolah mana pon yang penting diri kita...sbb ada satu skola agama dekat skola aku tuh....hampeh...tul perangai kalah dak2 sekolah harian....naik bas berebut2....yang pmpn tergedik2...yg laki terjerit2 cam monyet....pmpn lak pantang kena kacau skit mula pasan , bajet cun pastuh....erkk...aku tahan muntah je...tapi xdinafikan ada yg baek.....nama je skol agama....padahal kat hostel lelaki ada gambar nude terpampang...huhu..

kdg2 aku rs dak2 yg skol harian lebih baek...tp entah le...sbb mgkn ni yg aku tgk....org laen kat tmpt laen mgkin laen...

balik pd topik....dah kiamat makin dekat...masalah sosial remaja ni mmg semakin berleluasa le....aku boleh jamin sampai kiamat pon xkan selesai masalah neh....

tapi betul...yg paling utama didikan agama....ibu bapa pon kena gak ambik tau...bkn nya mengongkong keterlaluan...huhu....huhu..aku rasa elok gak kalo remaja2 neh..dihantar ke kem tentera bila umo 18 taun mcm yg korea buat tu...bleh membantu mendisplinkan diri....

Edited by Kuro