Jump to content
TJ-Ariff

Ada Ke Cara Nak Convert Fail *.jpeg Ke *.doc

Recommended Posts

Salam semua.

Saya ingin bertanya kalau kalau ada cara atau software yang boleh convert fail *.JPEG ke *.DOC

kerana saya dapat satu fail documen yang telah di scan dan di simpan atas nama Jpeg.

so kalau nak tulis balik documen tu almaklum ler jenuh....

Kalau kalau ada para sahabat disini dapat membantu... Harap2 sangat la...

Terima Kasih..

1 lg cara..bukak jer ms word..insert picture from file then..browse file *jpeg tu..resize kan biar penuh 1 page word tu..pastu save as jer..jadilah format *.doc.. :D

:lol: Kalau macam tu senang ler... tapi saya nak edit text tu... tak kan guna Photoshop pulak nak ubah text tu...

apa apa pun thanks..

:lol: Kalau macam tu senang ler... tapi saya nak edit text tu... tak kan guna Photoshop pulak nak ubah text tu...

apa apa pun thanks..

adoila... gambar nak tukar pada words ?? huhuhu..

p/s: kalo dah dapat cara bagitau aku.. aku nak test gak..

guna kan OCR....

scan guna ocr...(Optical Character Recognition)

menatang ni akan capture image atau simbol as huruf (usually captured by a scanner)

kebanyakan scanner skarang ade include sekali software ocr nih...

hmm ko scan je....nanti dier akan detect semua character kat dalam gambo tuh pastuh ko save la as word/doc.

selamat mencuba :D

OCR ni kalau quality imej yg di'scan' tu cantek..maka sikit laa ko kene adjust/repair/edit..tapi kalau imej tu hancur..payah gak ko nak edit...jawabnye ko kene taip semula laa page by page..

ko nak edit tender dokumen ke aper? :rolleyes:

IMPOSSIBLE...tu je aku leh cakap...kalau ko guna OCR pon ianye tetap impossible dan terlalu banyak kelemahan dan jadikan file ko makin burk seburuk2nya

untuk pengetahuan ko..jpeg format ni adalah flat layer...mean NO LAYER....dia dah merge kan seme jadi 1 image/picture......so text yg telah discan tu telah jadi sebahagian image/picture.....so dia dah melekat dlm tu how come boleh detect?kalau ada sapa2 dlm dunia ni leh edit jpeg format dlm bentuk word pls tell me...aku tak pernah jumpa lagi ada org boleh wat camni :D

ko nak ubah apa?certificate?ko nak kasik text dia nampak lagi clear ke?aku ada jalan penyelesaian..tapi jalan ko mintak untuk convert ke word tu adalah jalan yg terlalu IMPOSSIBLE...

ko nak clearkan lagi text tu...ko masukkan jpeg ko tu dlm adobe illustrator..then ko type balik guna font yg sama dan juga colour yg sama...size yg sama...ko boleh tindih balik atas wording yg blur tu

kalau ko nak guna background yg sama tapi ko hanya nak tambah wording...ko leh buang word tu guna adobe photohop...pastu ko guna tools STAMP (ko carik laa camne nak guna ni malas nak xplain...damn technical) pastu ko stamp kan sampai wording2 yg ko tak kehendaki tu hilang dan yg tinggal background yg ko nak je...so ko leh replace wording ko ...font type apa..size apa...dan segala2nye...then untuk tak nampak terlalu fake ko leh main ngan contrass dan bermacam2 lagi ko leh wat situ...tapi cara aku ni takleh diguna pakai untuk edit tender...sebab too many word better ko type je...

aku pernah tipu sijil degre abg aku...aku trace balik logo..pastu wording dia aku clearkan pakai stamp tool...pastu aku replace nama abg aku yg sorang lagi...then aku place file ni dlm illustrator then print atas kertas yg same type...fheuwwwwwww seyhhh sama dowh...tak nampak fake or tipu2 :D...tapi abg aku tak gunaa ...saja wat percubaan...

salam...

yg dok kata impossible tu dah cuba ke? guna OCR apa sampai jadi impossible tu? citer skit... sesapa yg nak test bole cuba Omnipage Pro.. byk lagi yg lain ada mcm CUneiform & finereader..

salam...

yg dok kata impossible tu dah cuba ke? guna OCR apa sampai jadi impossible tu? citer skit... sesapa yg nak test bole cuba Omnipage Pro.. byk lagi yg lain ada mcm CUneiform & finereader..

Kepada brother blur....

cuba dulu baru tahu.........

nothing imposible.....

Kepada brother blur....

cuba dulu baru tahu.........

nothing imposible.....

cam tak boleh la kalau ..huruf/character tu dia detect pada apa...warna ke?..kira ni ala2 wat scan untu kertas peperiksaan ker?..nak tau :lol:

yess, OCR masih teruk/buruk/etc tapi bukan impossible

dari ko taip balik 2 3 ratus page, baik ocr je, pastu betul2 kan sikit2

tapi memang susah la, sebab dari ocr tu, formatting die ilang, dia dapat text sahaja (setakat yang aku pakai la)

then ko copy paste la kat dalam word tu..

final word, rajin2 la meng-google :lol:

try je pakai omnipage version baper ntah skang.. yang aku ada ver 15 (ori)... tapi jangan harap bleh dapat 100%... nak nak plak dokumen tu banyak character asing cam taik idung melekat ke... apa2 je la... muehehe

IMMPOSIBLE yg aku maksud pakai OCR tu banyak kelemahan..ko paham ke tak apa aku type tu?takkan jadi perfect se perfect and se solid wording yg dikehendaki...ataupon wording asal yg kita type semula...terlalu banyak kelemahan beb...aku dah try laa..kalau tak takkan nak omong kosong plak..

onmi ni lom try lagi...nanti try tgk solid ke tak wording tu..nampak fake ke tak

Edited by akublur

Iye... omnipage boleh...at least xde la teruk sgt korang nak taip semula, just ejas sikit2 je mana bahagian yg blur dan omnipage x dpt nak trace huruf apa... cubalah, tak rugi!

Iye... omnipage boleh...at least xde la teruk sgt korang nak taip semula, just ejas sikit2 je mana bahagian yg blur dan omnipage x dpt nak trace huruf apa... cubalah, tak rugi!

mmg xrugi, aku pon pemalas gak...mmg malas giler nak type balik..

tmbah2 data sheet utk lab...

dah arr byk...bg lak dalam bentuk hardcopy, mati arr klu nak tulis blik...so cara dia, covert je kat .doc...

benda ni x imposible laa...

try dulu...

:)

IMMPOSIBLE yg aku maksud pakai OCR tu banyak kelemahan..ko paham ke tak apa aku type tu?takkan jadi perfect se perfect and se solid wording yg dikehendaki...ataupon wording asal yg kita type semula...terlalu banyak kelemahan beb...aku dah try laa..kalau tak takkan nak omong kosong plak..

onmi ni lom try lagi...nanti try tgk solid ke tak wording tu..nampak fake ke tak

ni kene tengok source la betul tak..kalau masih tak kotor dukumen tu mungkin tak bermasalah sangat..

terima kasih kepada pembuka topik nih... aku dah baca semua reply dari otai-otai semua tapi masih tak paham-paham. boleh ke kita edit tulisan dari fail JPEG nih...

salam,

kalau nak edit terus dlm fail .jpg mmg takleh nak guna OCR. terpaksa guna editor cam photoshop dll. kalu nak edit ke .doc bole guna OCR cam omnipage dll tp format teks tu biasa akan lari dari asal. so tang mana yang tak paham lagi tu?

Terima kasih semua kerana memberikan banyak input dan link.

Setelah diteliti, dapatlah saya rumuskan bahawa :-

1) Untuk edit terus fail yang berformat jpeg adalah mustahil - kena guna photoshop atau apa2 photo editor.

2) Jika sebelum scan dokumen tu, scan dengan format OCR , ini memberikan kelebihan dalam mereka bentuk dokument kita, termasuk editing.

3) Jangan lah scan dokumen kemudian save atas format Jpeg, - jenuhlah kalau nak diedit balik.

Saya telah gunakan beberapa cara, seperti yang dicadangkan, cuma yang menunjukkan kesan ialah saya gunakan photo editor untuk ubah suai beberapa tulisan dalam fail tersebut.

Untuk convert fail dari jpeg ke PDF - kesan nya haya sedikit, still tidak boleh edit terus.

Terima sekali lagi kepada semua, semoga semua yang turut serta dan yang membaca tajuk ini mendapat faedah daripada nya.

wassalam.