Jump to content
PinguSpy

Information Technology & Science Computer

Recommended Posts

maner satu huh yg besh?..

aku ingat nak amik software enginer.. tp dekat ipts ader la..

aku nak masuk ipta.. tp tengokla kalo x dpt buat selamber jer masuk ipts..

heher..

hrp membantu..

hmm..

tp information tempat aku nak belajar tuh ader belajr linux.. hehe

lagipon aku tengok surat kabar.. keje dier akn tulis it atau cs..

takperlah... tq membantu..

ambik sains komputer a..

Information Technology nie.. isk.. tak yah aa..

sebab ko ade choice.. better sains komputer..

org kate sains computer ni meluas sket. tp aku x tau la meluas mcmne tu. mukin lebih advance sket dari IT. aku pn penah jd budak IT gak dlu masa diploma kat poli. bile aku compare modul2 yg ada dlm IT ngan sains com ni, nampak lebih kurang same je. tp sains com tu ader la lebih sket yg bdk2 IT yg belajau. so, aku rasa better ko amik sains komputer. aku pun kang ni sambung degree dlm sains com gak. -ok

Leh try amek Degree Information Technology(Software Engineering) ... kat IPTA pun ader .. :lol:

1) Science Computer - pure Computer .. (kalau tengok kat pasaran kerje .. Science Computer lebih mendapat tempat) dan kalu tgk kat university luar negara pun, CS masih menjadi pasaran utama dorang ..

2) IT - banyak cabang .. cam business, management, multimedia .. dan sebagainya .. so, leh masuk mane2 pasaran kije .... :lol:

sbbnya aku pilih IT....bukan ke sains komputer tu dh lame...org kate dh tak laku....

sape kata tak laku ? kelakar betul.. :lol:

sbbnya aku pilih IT....bukan ke sains komputer tu dh lame...org kate dh tak laku....

Tak laku? :blink:

IT ni tak khusus sangat pasal komputer, lecturer aku cakap IT more like train you to be "mouse monkey" :P kerana menggunakan software yang dah siap sahaja~ XD (no offense~)

Berbeza dengan CS, ada ajar programming, Computer Architecture, Database Design, Network, dan asas Software Engineering(System Analysis and Design).

Masa aku belajar dulu, java ditulis guna notepad dan compile pakai j2sdk1.4.1 guna command prompt interface. Belajar HTML + Javascript + ASP pun pakai notepad~ tak bole pakai dreamweaver., dah pro, baru la bole pakai software tu semua~ ^_^

Tak laku? :blink:

IT ni tak khusus sangat pasal komputer, lecturer aku cakap IT more like train you to be "mouse monkey" :P kerana menggunakan software yang dah siap sahaja~ XD (no offense~)

Berbeza dengan CS, ada ajar programming, Computer Architecture, Database Design, Network, dan asas Software Engineering(System Analysis and Design).

Masa aku belajar dulu, java ditulis guna notepad dan compile pakai j2sdk1.4.1 guna command prompt interface. Belajar HTML + Javascript + ASP pun pakai notepad~ tak bole pakai dreamweaver., dah pro, baru la bole pakai software tu semua~ ^_^

Wah jangan gitu, skang ni pun dak2 IT still blaja pakai notepad nak wat java. HTML dan javascript masih pakai notepad gak ... x pakai dreamweaver pun melainkan mase wat projek.. isk isk ....

programming, Computer Architecture, Database Design, Network, sumer ader blaja ni bang .. wajib wooo ..

slaughters wrote ->

ambik sains komputer a..

Information Technology nie.. isk.. tak yah aa..

sebab ko ade choice.. better sains komputer..

------------

Aku nak tanya skit boleh tak. Aku pun tak tau la kan. Hari tu aku pergi mohon mmu, aku jumpa orang yang tukang register tu. Dia tanya aku apa bidang yang aku minat. Lepas tu aku cakap dengan dia "Computer Science". Kauorang nak tau apa yang dia cakap? Dia kata, so kamu pilih IT la. Lepas tu aku cakap dengan dia aku tak nak IT aku nak Computer Science. Lepas tu dia cakap kamu minat computer science jadi kamu pilih IT la. Agaknya IT ni sama je dengan computer science ke. MAsalahnya, kat katalog mmu tu, takde pun tulis diploma Computer Science. Yang ada diploma IT je.

Edited by amd_aft

Tape, ko masuk dulu dip IT dulu, nanti baru la amek Computer Science mase degree .. mase degree le yang menentukan skop dan hala tuju ko nanti ..

P/s: Nape ko x amek foundation? X rase buang mase ke?

Tape, ko masuk dulu dip IT dulu, nanti baru la amek Computer Science mase degree .. mase degree le yang menentukan skop dan hala tuju ko nanti ..

P/s: Nape ko x amek foundation? X rase buang mase ke?

ala sy ni bukannye budak pandai sangat. Nak tau knapa sy tak amik foundation. Pasal subjek sains 1 PUN TAK DE KREDIT.

Nak tanya la senior2 yang amik IT kat sini. MMU punya dip IT susah tak? Kalau first semester tu agaknya susah tak ha? Aku ni tgh risau la.. yang takutnya aku dah la tak pernah speak english kat orang. Tiba2 plak masuk kat MMU yang penuh dgn orang asing. mcm mana huh? agaknya aku ni dah dikira fail tak leh masuk sana ke? aku tgh blaja ENglish kat satu pusat tu. tak tau la boleh cakap ke tidak. Aku ada jumpa seorang kakak (dah kawin) kat pusat tuisyen tu. Dia tanya aku tak mohon mana2 ke? aku kata aku mohon mmu amik IT. Dia kata suami dia pun amik dip IT jugak kat mmu, lepas exam je, suami dia trus kluar dr universti tu. Dia kata susah. Tu yang buat aku lagi risau tu. Kakak tu plak seorang cikgu skolah rendah. adusss... boleh ke aku ha.. aku minat benda ni tapi BI ni...... adusssss

Kawan aku x terer gak, teruk gile English dier .. tapi lepas je dip IT kat sane , pahtu siap masuk degree lagi .. walaupun full English, tapi aku rase ko still leh survive kat sane melainkan ko dapat 8 untuk English ... kalu dapat 8, x digalakkan la ... hehehe

P/s: Kalu ko masuk mane2 pun skang nih, banyak yang dah full English melainkan sesetengah local university dan private college .. politeknik pun dah mula separuh English skang nih .. :lol:

aku dapat 4 or B4 for BI. <-Ala benda ni banyak menghafal je. bukannye terel pun aku nih. 2 hari lepas aku pegi Cosmopoint kat melaka. adoiiii... cosmopoint punya kolej memang kecik ke ha? aku tgk kat sana, sesak gila la. yuran pengajian lebih mahal dari mmu. MMU diploma IT for 2 years 3 month lebih kurang 13 ribu stengah kalo cosmopoint 3 tahun lebih kurang 18 ribu setengah (Free Asrama). Cosmpoint kat melaka ni tak banyak kemudahan la aku tgk. Tempat dia tak stretegik bagi laluan bas atau kenderaan besar. BIasa lakan melaka jalan ada yang sempit2. Aku tak nak compare benda ni nanti ada yang marah. Tapi apa yang bagusnya cosmopoint ni, diaorang buat dwibahasa untuk pelajar2 kat sana. Contohnya, kalau ada buat presentation, kita boleh pakai english atau BM. Cosmopoint ke MMU? ni le yang aku pening ni...

haha! ako mls masuk mmu sebab dekat melaka.. kalo tidak dah lama ako rembat!

skang pikir nak masuk unisel, tp tau2 banyak komen x besh.. aku ader pikir nak masuk cosmopoint gak.. sebab dier ader "software enginer" jugak sistem pembelajaran yg teratur... aku x view.. pasal kolej ke aper ke..

aku view aper mende yg dia ajar.. cosmopoint memang besh gak sebab dier masuk php, c memang aku selalu pakai.. kalo aku nak masuk ingat amik dekat klang.. dier punya bangunan nampak macam besh skit..

tp ako tengok dulu la.. yg mana besh.. pening2.. dlm proses men view u dan kolej..

kenape takyah ambik IT ni...ade ape yg tak best psal IT ni....

blh tolong terangkan sikit....

c"mon la bro jgan fikir macam tuh......nih pendapat aku la based on environment tempat aku blajar nih budak2 IT(kebanyakannya pompuan) ngan CS nih banyak beza sgt2(ibarat perbezaan bdk2 engine ngan OM).....mcm dah diterangkan kt atas tuh bdk2 IT more kepada Bussiness.....diorang ambik subject2 Comp. Science(mcm programming, database, networking, OS) just sebagai review @ dlm kata lain2 sikit2 je...just ntuk pengetahuan

dan ini jauh berbeza ngan CS dari mula2 ko masuk semester pertama hingga final semester ko xkkan ketinggalan daripada programming and math.....nak ambik CS math musti power...programming plak banyak language ko blajar C, C++, JAVA, ASP, PHP, paradigm plak(pascal, prolog,cobol)....sbg contoh java drpd OOP sampai la Data Structure......

sbb tuh la kalo suruh dua2 bdk IT ngan CS decribe apa itu Programming.......akan wujud perbezaan description mereka.....aku xde niat nak kata IT tuh xbagus.....aku hanya nak terangkaN perbezaan dua2 nih....

Edited by Truckster

haa, kan da kena ngan budak CS :lol: tapi ape truckster cakap tu betul untuk UiTM la, U lain tak tau macam mana, ada sape nak jelaskan?

p/s: Truckster, language ape ko belajar? java/c++/vb lagi ke? (macam aku dulu huhu..)

Edited by unexistance

yup biase arr macam dulu gak....C++, JAVA, VB...ntuk web plak JScript, ASP,VBscript

tapi bnyak kena upgrade blajar snirik arr: PHP, MYSQL(xde dlm silibus)

unexistance ko sambung degree ke??

hehe...sorry psl komen aku tu....

walaupun begitu...sejak dulu lg aku nk msk IT ni sbb ianya bnyk cabang...

IT tuh salah satu cabang CS.....

dip cs general lagi...bnyk ko akan blaja spt net, progemin, multimedia, x lupe juga kesatria

dah amik degre bru lebih fokus spt ijazah networkin

tnye kek trukster, bnyk die tau sbb die senior aku wuaha

nih ex student MMU nak jawab kalau sesape nak tanya.. Hehe promo MMU la pulak.. ngeh3x. aku duk kampus melaka.

kalo korang nak duk cyber, leh jugak. Depends pd course yg korang nak amik.

hehe. silibus aku (Degree IT) amik takde byk beza ngan Degree CS IPTA lain.. sama je. Tp tgk majoring yg korang amik tu ape..

Aku amik Information Systems Engineering jadi byk blaja bab buat database (design), system analysis smua2 termasuk ngan basic programming (C, C++, Java, Prolog, Lisp, Clips) lain2 byk kena google sendiri.. sbb diorang kasi basic je la. Ada amik subjek OS tapi tak sebanyak budak SE punya subjek. Maths pun banyakkk woooooo nak pecah kepala dengan dia punya theorem pelik2.. hehehe.. Maths ISE sama banyak gak ngan budak CS kot.. tak tahu la.. tp tiap2 sem leh kata ada Maths yg memecahkan kpla otak aku yg tak brp terrer nih..

Yg kata IT tu ada cabang business, marketing, betul gak tu tp tak semua. Tgk majoring katakan kalau korang amik IT Management, jd tak byk blaja database. Tak silap aku programming yg basic (cam C, C++) mmg wajib la. Lain2 byk subjek management.

Ada IT marketing, Business IT, dan mcm2. Basically refer to your major. Tak semestinya kalo IT tu tak sama ngan CS. Kalo amik software engineering, byk blaja programming and OS. Banyak subjek kena BACA (and HAFAL jugak la kot) aku tak reti komen software engineering kat MMU sbb aku bukan budak SE, tp aku tgk silibus dia byk bab operating system jugak la. Biasa budak SE ni power JAVA.. hehe.. xtau la.. depends gak pd orang yg amik course tu, minat ke tidak..

Apepun aku rasa best amik ISE sbb takde kena byk baca sgt (sbb aku tak suka baca, confirm ngantuk..) hehe. aku suka buat database dan benda2 on time cam buat coding, design. So masa compile tu terus dpt tau error tang mana. Berbanding baca buku, aku lambat nak pikap sbb aku jenis pemalas nak baca.. hehe.

Diploma IT plak, aku tgk, silibus dia tak byk beza ngan degree. leh kata soklan exam dip pun lebih kurang soklan exam degree (ni aku tgk soklan roomate aku, junior amik dip IT). Buku2 lebey kurang sama ngan degree. Kalau ada tak sama pun ciput2 je (degree lebih skit, dip kurang skit) tp leh kata hampir2 jugak la. Tp yg bestnya kalo amik DIp IT, nanti sambung degree, korang dpt transfer kredit (sbb subjek lebey kurang) jadi jimat masa..

itulah sdikit sebanyak aku leh share.. erm.. selanjutnya leh pergi www.mmu.edu.my utk tgk course strcuture ngan details2 skali jd korang leh bezakan subjek2 yg di offer kat IPTA lain dlm CS dgn IT kat mmu... Basically utk ISE ngan SE lebey kurang sama ngan CS kat U lain. Cuma IT marketing, business, management tu lebih menjurus kepada majoring yg diambil.. kalo minat management & IT, boleh try jugak. Ada IT data com (byk blajar subjek network..)

Kadang2 aku terkilan bila mintak kerja, org tak pandang aku punya resume sbb aku amik IT. Kalau amik CS ni mmg dipandang tinggi skit (laku banyak woo) wpun majoring aku amik tu takde beza pun dgn CS.

Cam aritu aku mintak SPA, kekawan dr IPTA yg ada CS smua dpt dipanggil test. Aku ni x dpt pun, hampeh. Aku dgr2 kata (baca dlm forum online gak) SPA lebih pentingkan org ada degree CS dr degree IT. Patutlah kelayakan aku tak brp laku wpun subjek tuh sama. Cuma nama course je lain..

Apepun, takpelah. rezeki ada di mana2. jgn risau. tak dpt kat situ means ada yg lebih baik di tpt lain, kan.. :)

Link berguna utk refer:

1) Information for Local Students

2) Information about courses

List of IT Degree Courses In Malacca <-- Click for details of each course

Ada pilihan utk belajar dlm 3 atau 4 tahun.

Bila jumpa link ni, sila click details about subject offered every trimester utk setiap major..

BIT (Hons.)Information Systems Engineering (ISE)

BIT (Hons.) Software Engineering (SE)

BIT (Hons.) Data Communication (DC)

BIT (Hons.) Information Technology Management (ITM)

BIT (Hons.) Business Information System (BIS)

BIT (Hons.) Artificial Intelligence (AI)

BIT (Hons.) Security Technology(ST)

** Utk intake 2007, ada stgh majoring ni diorang dah tak offer di Melaka. Maybe dah pindah cyberjaya.. So pls check kat webpage elok2 ok.. tak sempat plak aku nak cek satu2..

List of IT Degree Courses In Cyberjaya

Korang masuk page ni pastu kat kolum seblah setiap subjek tu leh terus download course structure utk 3/4 thn..

Bachelor of Computer Science (Hons) <-- Hah, sape nak CS tu.. MMU dah offer skrg ni. Bertuah korang smua. zaman aku mmg takde nih. Baru sgt2 ni offer CS kat cyberjaya.. Sape yg minat leh amik.. Aku dah tgk course structure CS ni sama je dgn subjek aku amik masa ISE dulu.. cuma beza skit2 je.. dia cam campo skit subjek dr majoring lain.. cam common skit la.. lebih luas berbanding dgn IT yg ada majoring

B.IT (Hons) Information Systems Engineering

B.IT (Hons) Software Engineering

B.IT (Hons) Multimedia Systems

B.IT (Hons) Multimedia Technology Management

B.IT (Hons) Knowledge Engineering

B.MM (Hons) Software and Animation

B.MM (Hons) Software Engineering and Games Design

Download latest course structure (excel format)

Others:

1) IT Foundation Programme

2) IT Diploma Programme

3) Dip IT - Tele Education

selebihnya sila google kat web http://mmu.edu.my

IT Cyber: http://fit.mmu.edu.my

IT Melaka: http://fist.mmu.edu.my

Selamat mencuba. moga infor ni dpt menolong korang smua..

Edited by penjual_sayur

so ape citer ni adik2.. masih berminat ke nak amik course IT/CS ni?

Hehe.. tak semestinya di MMU. mana2 pun boleh.. USM (IPTA) agak bagus course CS ni.. kalau ada peluang masuk IPTA, pilihlah USM... :)

Nape sume kate USM ni bagus CS .. UM, UKM,UTM, UPM x besh ke? (ni semua dalam borang permohonan aku nih .. :lol: )

Edited by Mr Ijan