Jump to content
Sign in to follow this  
v3x

Patut Ke Aku Beli Soundcard?

Recommended Posts

Aku rasa sound dihasilkan dari mobo baru aku ni tak sedap la.Intergrated audionya RealTek ALC650 6-channel.Takda bass.Tak macam nVidia nforce2 kat mobo abit aku dulu.Soalan aku patut tak aku beli sound card?Dapat tak sound card tu bagi better sound quality?Sound card apa yang bagus?

Aku rasa sound dihasilkan dari mobo baru aku ni tak sedap la.Intergrated audionya RealTek ALC650 6-channel.Takda bass.Tak macam nVidia nforce2 kat mobo abit aku dulu.Soalan aku patut tak aku beli sound card?Dapat tak sound card tu bagi better sound quality?Sound card apa yang bagus?

Guna Sound Blaster Live 16 bit ok gak

ada Bass & Trebel Control.

kombinasi dengan speaker 2.1 AL 4121 .. berdengung la ... :lol:

kalau telinga sendiri dengar rasa tak sedap, better tukar laa.. tapi jgn laa beli yg mahal2.. membazir jek..

aku suggestkan ko beli creative sound blaster audigy value...harga dlm rm105....skrg aku guna yg ni la..puas hati sbb aku dpt dengar perbezaan yg amat ketara jika dibandingkan dgn sound built in dlm m/b...mmg sedap gila..murah pun murah...tp sound quality" jom heboh"...hihihi...boleh kontrol bass...cun...

Patut beli sound card bila:

1- ada budjet cukup..$60 dah boleh dapat creative sound blaster..

2- ada speaker subwoofer

3- tak puas hati ngan kualiti sound card motherboard..

3- tak ada Hi Fi..kalau ada, boleh sambung pc ke sistem stereo dia..

p.s: realtek ada bass gak..dalam sound effect manager (tgk dalam control panel), kat bahagian equalizer tu set ke Powerful..tapi kualit bass dia takkan setaraf dengan bass dihasilkan sound card bukan integrated macam creative..

Aku ingat nak beli audigy 2 ZA platinum coz dier kasi pakej skali dgn remote control.

Skrg nih aku mau tuko PC aku jadi media center coz aku baru perasan yg aku suka tengok anime & movies sejak kebelakangan nih :lol:

Aku ingat nak beli audigy 2 ZA platinum coz dier kasi pakej skali dgn remote control.

Skrg nih aku mau tuko PC aku jadi media center coz aku baru perasan yg aku suka tengok anime & movies sejak kebelakangan nih :lol:

cehh...nak beli yg mahal2 terus :blush:

betul cam frostmourne cakap la.kalau ko sendirik pun rase tak puas telinga banding NF2 Sound Storm dulu..baik beli s/card jerk.Audigy2 takde ker yg murah2 bawah rm200??

cehh...nak beli yg mahal2 terus :blush:

betul cam frostmourne cakap la.kalau ko sendirik pun rase tak puas telinga banding NF2 Sound Storm dulu..baik beli s/card jerk.Audigy2 takde ker yg murah2 bawah rm200??

ada.aku pkai audigy 2 value...rege dlm rm170....tp skrg aku tgk kat kedai mcm dh xde dh...mmg pueh hati laa audigy 2 nie..

tp kalau nk beli sound card tu ikut kemampuan speaker korang...kalu pkai speaker cap ayam better gune integrated pon dh berbaloi..kalu yg pkai speaker 5.1 cenel ke atas mmg disarankan beli sound yg best2 cam audigy 2 :D

sape la kata beli speker + snd kad mahal2 membazir.. beli audigy2 zs (jgn value) ataupun x-fi xtreme music.. pastu pair ngan spker yg thx certified.. huh.. mcm nak luruh jantung.. sape nak test dengar meh rumah aku meh.. aku takut lepas dengar korang balik campak speker korang dlm longkang.. tp apapun thx certified aku yg paling murah dlm pasaran, kalau dpt spker z5400/5500 aku tatau la.. yg ni pun dah lazat. dan aku rasa beli snd kad dan speker yg mahal takle serugi beli grapik kad atau cpu atau ram.. sbb tech dlm sound ni tak sepantas benda2 tu semua, aku dh pakai audigy2 zs + thx speker dh lebih setahun, tp still rasa tak rugi.. harga pun maintain je...

bagi pandangan aku ..kalau nak beli jugak sound card.ambik sekurang2 Audigy2 ..sebab bawah dari audigy driver vista tak keluar kan dah

satu lagi pandangan aku, sound kat mobo sekarang ni dah cukup kuat dah.sebab kebanyakan nya 7.1,6.1,5.1, jadi tu sound card ni utk org yg betul2 giler bunyi-bunyian

Urm .. kalau pakai speaker yang beratus2 mahalnye .. beli la sound card yang sesuai .. ko buleh bezakan sendiri bunyi dier .. yang pakai mobo .. ko x dapat gunekan sepenuh kekuatan atau fungsi pada speaker ko tu .. cube nih, gune speaker ko kat pc lain yang ader sound card (cube cari jenis Creative Audigy 2 ZS ke atas, atau Xfi) dan bezakan.... pasti terlalu banyak yang ko dapat bezakan .. bass dier dan kejelasan bunyi tuh .. try it ... :) .

P/s: Tapi kalu gune speaker yang Rm 20-50 ... gune sound mobo pun x per .. :)

nope, i disagree... sekarang onboard sudah bagus bunyinya. especially mobo yang ada onboard High Defination Audio. trust... its muct better than any other external sound card. dont waste your money buying the card.

assalamualaikum...

saya pakai speaker Edifier e2100 2.1 Chanel :)

saya dah edit dalam sound effect manager .. dah sedap bunyi pakai built in mobo sound ..

just wanna know , kalau pakai sound card lagi sedap ke ???

sound card ape yg ok utk saya ni yerk :) thanks

Edited by fahizi

ahaks ,

ChloeAgnew - its muct better than any other external sound card

Ni soalan aku untuk ChloeAgnew yang membuat kenyataan di atas..

1) Ko penah pakai external sound card? Ko citer pe nih? External sound card dengan Sound Card lain tuh .. ko nak citer yang mane satu nih? kalu nak citer external sound card, aku rase it's still better than your mobo sound ...

2) Waste money eh? Bleh terangkan kenapa ko kate gitu?

3) Agak2 ko la, dengan sound(integrated) mobo ko dibandingkan dengan sound card yang harganya same atau lebih mahal lagi 2 kali ganda dengan mobo ko(kalu ko kira harga chip pada sound mobo ko agak2 berape ratus kali ganda eh?) , betul ke ko akan dapat kelebihan dari sound dari mobo nih?

4) Ko pakai speaker ape? Meh spec speaker ko ... dan paling penting ko pernah wat perbezaan bunyi gune sound card ?

4) Satu soalan paling mudah, nape sound card dikeluarkan dan nape harga dier mahal sehingga mencecah ribuan inggit ? Agak2 ko nape yek?

Sekian, terima kasih ....

P/s: Saje nak tawu .. nape die kate gitu, mane la tawu .. experienced dier banyak .. :)

Edited by Izani

Ye incik Fahizi, sila baca kenyataan aku kat atas tu, yang pasti bukan untuk ko, so jangan andaikan aku merepek atau x .. aku tujukan pada incik ChloeAgnew

Sekian, terima kasih ..

ooo so maknanya sound card ni tk ksah ape brand speaker yg kite pakai rupenye...aku igt kalo aku pakai altec lansing so kena pakai sound card altec lansing(ade ke?) yg spesifik utk model speaker aku..

mcm aku pakai sonic gear(1 subwoofer + 2 satellite) so aku ble pakai ape2 sound card la ye? confem bunyi lg best ha?

nk gak aku try

thanx

integrate sound card tak best..external lagi best..macam yang topic starter cakap kalau pakai onboard takde BASS..(echo low range sound wave)...memang biasa bukan takde BASS tapi tak mantap BASS tu..tapi kalau pakai external MEMANG MANTAP PASAL BOLEH adjust kat equalizer device selain adjust onscreen (softwere)

tapi kalau pakai SC yang ni memang mahal beb!...bunyi memang ngancam lagi kalau amik speaker altec.. :ph34r:

jgn silap paham..

kalau yg di maksudkan high definition audio ni, mcm nak sama je external sc mcm kreatif tu..

cuba tengok spec. dia..

ini aku amik pada mainboard asus..

beli mainboard asus yg dapat la benda ni..

bergantung pada model gak..

High Definition Audio SupremeFX Audio Card
featuring ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming and Jack-Retasking
8 channel audio ports
Coaxial, Optical S/PDIF out on back I/O port
 * ASUS Array Mic
 * Noise Filter

yg ni kena letak pada pcie 4x tu..

maybe yg ni le yg di maksudkan oleh chloeagnew..

nih pic dia..

silap tolong betulkan.. :)

Edited by entahapantah

salam,

nampak mcm ramai yg konfius 8-channel = high quality... tp byk beza sebenarnya. aku takde byk experience ttg audio ni takat hobi jer & aku dah guna onboard & add-in audio kad. kalau cam creative tu dia mmg dedicated, hardware-based solution sedangkan yg integrated audio tu software-based. dari segi kecekapan dan kualiti jauh lagi elok yg hardware-based cuma tak ketara kat pengguna sebab berapa kerat sgt org yg sanggup habis ribu2 beli speaker ada DTS, Dolby, THX, digital dll? kalau takat guna speaker 5.1, 6.1 yang biasa takde byk beza..

cuba tgk ayat ni... ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC... kan ada kat belakang tu CODEC... maknanya dia guna CPU utk buat kerja audio-processing...

yg Asus bagi tu bukan audio card, cuma dia asingkan integrated audio sebab tak muat nak selit dah kat PCB mobo tu. nampak jer gah tp bukan ada apa2 pon.

kalau ada silap tolong betulkan...