Jump to content
kertasputih

Contact Lense?

Recommended Posts

saye ni pkai spec sjak form 3. dan mata smakin x nampak bila masok boardg skOOl.

problemny mate ni berair kalu pkai spec lelame.pastu rasa x yakin ble x pkai spec.

ble jalan tuh asyik2 nk tanggalkan jer spec tu..

so, sy amek kputusan nk try pkai contact lense.

da bli da. kre da 3 ari pakai.ok la. tp bapak sy ni memg x ske saye pkai sbb

die tkot rosak mate...pastu menyusahkan jer die ckp.

sbbny ble nk msokkan kat mate tu punye la lame sy cube bru leh.

ble nk kuarkan pon lame coz x nak kuar2 menda tuh.huh..

so. pendapat korg tentg conTAct Lense???

1-->bahaya?

2-->membazir sbb kena tuka stiap bulan?

3-->leceh sbb kena cuci n kena bukak lpas 15 jam?

aku nak berkongsi pengalaman tak seberapa aku guna c/l. Aku mula guna contact lense lense sejak tgktn 4 lagi sebab aku tak suka bercermin mata, rimas..brand pertama aku guna ialah eye gel..Tu lense kekal, bukan yang pakai buang. Di samping kena bersihkan dia tiap hari, seboleh-bolehnya ko kena hantar lense tu ke pusat optimetris untuk dicuci dengan anti kulat setiap 2-4 bulan sekali.

Aku anggap ni pengalaman pertama ko guna contact lense..aku dulu pun masa nak pakai/cabut pun ambik masa yang lama jugak. Nak pakai tu paling lama sekali, sebab aku kena tengok cermin dan target betul-betul biar lense tu jatuh betul-betul atas anak mata..bila dah sebulan pakai, aku jadi makin biasa dan tak perlukan cermin lagi. bila nak pakai tu, pastikan lense tu basah/lembab..guna ibu jari dan jari teluncuk tangan sebelah untuk buka kelopak mata dan untuk halang dia berkelip. pandangan mata fokuskan betul-betul pada lense kat hujung jari telunjuk tangan sebelah lagi sambil gerakkan jari ke arah mata, masukkan lense tu perlahan-lahan ke dlm mata..jangan berkelip masa lense tu mula-mula menyentuh permukaan anak mata sebab bila ko berkelip kelopak mata ko akan buat lense tu jatuh atas lantai dan kotor. bila lense tu dah melekat kat anak mata, guna jari telunjuk untuk gerakkan sedikit posisi lense tu hingga ko rasa benda tu betul2 duduk tengah2 anak mata..nak cabut paling mudah sekali, guna jari telunjuk dan ibu jari untuk "memicit" lense tu secara mendatar hingga dia jadi "bengkok" sedekit bagi menghasilkan ruang berudara antara permukaan anak mata dan lense..lense tu melekat kat anak mata berdasarkan pengaplikasian tekanan udara..bila dah wujud ruang tu, lense tu akan mudah tertanggal.

aku tak rasa contact lense bahaya sebab kalau benda tu bahaya, orang tak cipta la pulak contact lense sejak awal lagi..dia sebenarnya bergantung cara penggunaan kita..sebelum nak tidur, kena cabut dulu tak boleh bawak tidur. Nanti mata ko akan jadi kering sangat-sangat sebab masa ko tidur kelopak mata ko tertutup untuk masa yang lama, jadi lense ko akan cenderung untuk kering. Bila ko sedar dari tidur, mata ko akan rasa sakit dan pedih..aku dah terbuat banyak kali dulu..klu buat selalu, dlm jangka masa panjang, akan jadi penyakit mata..

ko guna lense pakai buang buat apa..mmg la lense tu bagus dari yang kekal punya sebab bagus untuk hygenic tapi...ntah aku tak reti komen yang ni sebab aku guna yang lense kekal..lense kekal OK jugak sebenarnya bergantung pada kualiti lense ko beli..Cuba ambik jenama bagus macam SoftLense..Lense dia lebihh telap oksigen dan mudah lembab. Lens kekal boleh tahan sampai 2-3 tahun..Harga lebih kurang sama mcm nak buat cermin mata..dalam $200+ gitu la..

Leceh tu sebab ko guna cara cucian biasa untuk bersihkan lense tu..Kat kedai, ada 2 jenis cecair pencuci lense..satu, yang biasa tu..Ko kena titikkan cecair tu atas lense sambil gosok lense tu perlahan2 dgn jari telunjuk dalam tapak tangan. aku masa memula guna lense, aku guna pembersih jenis ni..Jenama apa ntah..Bausch & Lomb RENU ke apa..Ynag ni memang leceh dan makan masa. Satu jenis lagi tu ynag ko cuma kena rendam lens dlm bekss botol berisi cecair pembersih. Lepas tu, ko akan nampak macam ada buih-buih kat lens tu.. makin lama makin banyak seolah-olah lens tu nak melarut dlm cecair pembersih tu..Macam ko masukkan panadol soluble dlm air..macm tu la dia jadi..bila dia dah berhenti, dalam 15-30 minit, lens ko masa tu dah bersih. Jadi guna pembersih jenis ni..Harga dia lebih kurang sama macam pembersih jenis pertama tu..

antara kelebihan guna contact lens dari cermin mata ialah aku rasa ko tak perlu tukar lens baru setiap tahun utnuk tambah power macam bebudak pakai cermain mata selalu buat..aku perasan ramai orang paaki cermin mata termasuk aku sendiri dulu (sblum guna c/l), tiap-tiap setahun atau dua tahun sekali mesti tukar cemin mata baru uuntuk tambah kuasa kanta sebab power mata dah naik..lepas aku pakai contact lens, power mata aku maintain je selama 3 tahun..Doktor opt. tu pun dulu ada cakap pakai contact lense ni power mata susah nak naik..aku pun tak taw kenapa..power lens aku klu tak silap -3.8 dan -3.27 Ko tak rasa jimat ke..sebab katakan cecair pencuci contact lens $15 sebotol (450ml) dan boleh tahan selama 2 bulan. Dalam setahun cuma kena beli sebanyak 6 botol..$15 x 6 = ~$90..Kalau beli banyak sekaligus, boleh dapat murah dari tu..Klu dua tahun, baru ~$180...Kalau orang yang pakai cermin mata, dia mungkin kena tukar/buat cermin mata baru setiap dua tahun..Cermin mata termasuk bingkai dan kanta dia..dalam ~$180 hingga $250+ Biasanya dalam $230 la..

Edited by aMer

so. pendapat korg tentg conTAct Lense???

1-->bahaya?

1. sepatutnya tak.. tapi bahaya kalau tak jaga kebersihan.. takut kuman2 masuk dlm mata..

2. kalau ko rasa pakai contact lense lagi selesa berbanding pakai spec, tak membazir laa.. keselesaan tu yg lebih penting..

3. bila dah hari2 buat, mende ni akan jadi perkara biasa.. macam pakai baju, cabut baju...

aMer,

kt nye brand BIOMEDICS. sekotak de 3 pasang

sepasg tahan sebulan. pastu kena buang.

harga 85.

gun pencuci RENU gak..tp memg leceh ar.

kena rendam tuh cm ner ek? smpai penuh aer dlm bekas ke?

or juz agak2 basah?

satu ag jenis tuh, brand per?

kt bukan pe tkot kalu x cuci ngan bersih pastu tiap ari pkai

tkot kena konjuktivitis or radang ker..

ye r mate jgn wat memaen..

BIOMEDICS? mm..tak pernah lak dengar aku..Ko beli lens kekal la pulak..Tak yah guna lens pakai buang..Banyak pakai duit..Yang rendam org panggil "no-rub lens solution" tak silap aku..tak perlu nak "sental"..Ko isi air pencuci dia dlm botol kecik khas..besar mana ar botol nak isi tu..dia tinggi sikit dari bateri saiz AA..pastu tapak botol tu sebesar duit 10 sen :P Isi separuh botol tu..sbnarnya dekat bawah tutup botol tu dia ada pemegang lens..letak lens kat pemegang tu, tutup botol tu..bila ko tutup, separuh dari pemegang lens tu akan tenggelam dalam air pembersih dlm botol tu..sblum ko letak dlm botol tu, seboleh-bolehnya ko basuh sikit lens ko dulu ngan RENU tu..pastu baru letak dlm botol tu..tujuan letak dlm botol tu untuk merendam dan hapus kuman..apa brand apa? owh..no rub lens solution tu ke..aku rasa RENU ada gak..RENU multiplus ke nama dia..eh bukan..ntah aku..dah lupa..Cuba la tanya org kat kedai tu..dia tau la..

EDIT: AOSEPT Clear Care..Nampak botol kecik tu..Tu la dia..

p.s: Ko kat mana skrg? rumah, sekolah?

Edited by aMer

iye ar..BIOMEDICS..

made in USA. die nye web add--> www.coopervision.com

org tuh kate pilih nak yg tue or Acuvue.

tp dier kate Acuvue tu x bgoz cm biomedics

coz bio tu leh pkai 15-18 jam.

kalu Acuvue juz 7 jam.

lenses kekal?? brand per?

yg nih x kekal ker?

sebulan tahan ok ar.

kt beli 85 skotak plus ngan RENU 60 ml.

yg ktnye skang nih RENU multiplus..

die kate yg nih leh cuci n rendam skali

tp psal botol tuh x der lak die ckap.

kt nie sush gak nk kuar umah nk g kdai tuh.

nk g tanye ngan detail

sape nk antar.

naek bas x reti.

aritu bpk kt pon da bising.

dier kate x bgos menda nih.

hehahu.

x kire. beli gaks.

kat ner?

umah. nunggu result.

hahahaha

mmm..

aku pun ingat nak bertukar kepada kanta lekap gak la..

tapi spek yang aku pakai skarang nih dah dua tahunn.. tak tukar lagik..

pegi cek ari tuh dia kata ok lagi.. power maintain lagik...

err.. nak tanya kalo kanta lekap nih bleh terjatuh dari mata tak?

contoh cam buat aktiviti lasak ker... apa ker..

aku pon pakai soft contact lens skrg ni.

kdg2 pakai spek.

aku penah pakai lens lebih 12 jam.

penah 4-5 kali tu aku tido pon pakai lens. lupe buka.

sepatutnye 1 pasang tu kene leh tahan sampai 1 bulan, tapi aku pakai lebih 3 bulan dah. xde apa2 masalah setakat ni. tp xtau la masa akan dtg. risau gak aku.

aku rabun mata dua2 belah. tp aku pakai lens sebelah je setiap kali pakai. leh nampak jelas gak. leh tahan lama n save.

kalo nak wat laser mata, kat mana murah n terbaik ye?

Hackezkk,

mane der jual sepasang jer..

coz dier jual sekotak.

tu pon kalu due2 mate same power leh r jimat.

al-siput,

kalu pkai c lense nih kkdg lupe yg kt ngah pkai

coz cm mate real..

hahaha.x taw lak leh tjatuh.

tp kalu gosok2 mate tu kekadng tertanggal.

ataupon kkdang tuh cube nk kuarkan dr mate tp

menda tuh da lame tjatuh.

hehehehaa.a

xpoyo,

weh..bahaye tu..

kalu pkai lebih 12 jam tu kena ikut brand..

kalu x nati mate leh rosak.

pastu c lense memg kena buang lpas sbulan r..

coz kalu der jangkitan kat mate sush nati..

skang mayb x nmpak kesan..akn dtg??

hahaha.

memg jimat tol..pkai sblah jer??

kt penah gak wat tp. x pening ker??

hahahah

laser?

teruk sgt ker mate smpai kena wat laser?

bpk kwn kt der wat.

da lame r ..x taw lak kat ner.

skang coz dier 5000 eh?

kt maen teka jerr.

ehmm

ahaks .. ciptaan rekod aku .. > 48 jam tanpa tukar contact lens sebab bz gile2,tido pun dengan mender tu .. huhuhu , merah mate dan sakit lepas buka .. amek mase nak baek,tido bape kali waktu tu.. isk isk .. teringat kisah malas nak tukar dulu dan bila lupa nak beli yang baru .... takut gile sampai pernah melekat/keras dalam mate ..

P/s: Pakai contact lens ni elok gune wat kije biasa je, gi dating ke, jenjalan ke .. kalu nak wat aktiviti lasak baik gune cermin mata ... sebab kalu katekan kite masuk hutan .. agak2 brape kali (cam eyemo) tu buleh letak kat mata .. senang ke susah dalam gelap tu tetiba je mate kering.. kan payah nak tuang setitik tu .. huhuhu ..better simpan cermin mata tu sebagai backup bila gi mane2 ... :)

@hijaulaut_08

mm..BIOMEDICS..lepas google brand tu, rupanya dia antara brand femes gak..aku ingatkan acuvue dgn soflens je yang top kat pasaran..tak kisah la brand mana ko pakai antara tiga brand ni..yang penting kualiti lens ko guna tu terjamin dan tahan lama..ada stengah lens tu dia dibuat dengan hidrogel silikon kurang bermutu..lens macam ni kalau ko rub dia kasar sikit je dia mudah terkoyak pasal dia lebih nipis dari lens lain..lens murah2 la biasa camni..

ar beli lens kekal..ko pilih antara 3 brand aku sebut tadi..ko cakap kat orang optometris tu ko nak lens yang kadar telapan oksigen dia tinggi..lol..takkan ko nak guna lens pakai buang sampai bebila..mahal woo..kalau ko artis takpe la nak guna pakai buang..haha..bukan apa, katakan dalam setahun ko belanja $85 x (12/3)=$340..ye la..sekotak ada 3 pasang lens..1 pasang boleh tahan sampai sebulan..sekotak tahan 3 bulan..klu setahun 4 kotak ko kena beli..dah $340 dah situ..tu belum kira multipurpose solution ko kena beli..ahaks..lense kekal baru je dalam $250+..Ko boleh guna sampai 3 tahun biasanya..dalam tempoh 3 tahun, kalau ko terus guna pakai buang..$340 x 3= ? dekat $1k dah tu..hoho..mesti menjilat duit la tokey kedai lens pakai buang tu..lol

tak per la..ko guna je la pencuci jenis tu..aku sebenarnya cuma guna sekali je solution yang rendam dlm botol, kuar buih2 tu..bila habis solution tu, aku guna renu multiplus balik..psal yg dalam botol tu dia mahal sikit dari solution standard..tak kuasa aku..takde duit masa tu..aku ingatkan ko, masa ko bersihkan lens tu, jauhkan sikit dari sinki sebab takut lens ko jatuh masuk dlm lubang aliran air kuar kat dlm sinki tu..aku dah kena dulu..dah la paip air bukak masa tu..lesap sekelip mata..nasib baik lens aku murah je..murah pun, duit tu..terpaksa aku beli baru..

mana bapak ko tau contact lens tak bagus..dia pernah pakai ke..hanya orang yang pernah guna je tau bagus ke tak bagus..kakak aku pun dulu bising bila dia dapat tau aku beli contact lens sebab aku beli guna duit dia..masa aku memula pakai dulu, rasa excited giler pasal ntah..aku serabut pakai spek..bila guna contact lens aku dah tak rasa ada benda "tergantung" kat muka aku..pastu mata plak dah boleh tengok ngan jelas..aku rasa macam jadi "normal" balik..:P haha..klu ko ada $2k, tak yah pakai lens/cermin mata..pergi buat lasik terus..surgery tu ambik masa dalam 25-30 minit tak silap aku..lepas selesai, mata ko mmg jadi normal balik..tapi nak sembuh 100% tu ambik masa berhati-hari gak..tak banyak aku tahu pasa lasik cuma bagi aku..kalu aku ada kemampuan nak buat lasik pun, aku takkan buat sebab takut nanti mata aku lama kelamaan jadi rabun balik lepas tu..ye la..kalau mata ko dah normal lepas rawatan tu, kalau ko membaca dlm gelap ke, kuat tengok tv, mata ko berkemungkinan nak jadi rabun semula..jadi, tak berbaloi dengan duit yang ko dah habis beribu2 buat lasik..lasik la bukan lastik..

ko pun satu, kuar je la..naik bas tak reti?? ko ni buat lawak ke..hhaha..ko kat daerah mana di johor? Batu pahat? ke johor bharu? Ko ajak ar kawan2 ko..kuar gi bandar reramai..ko ex jasin batch 05/06? okay..

@Hackezkk

Beli spasang buat apa..lens jenis mana kekal ke atau pakai buang? sepasang aku rasa dlm $50...tu yang biasa..yang color pun ada..tu 2x ganda mahal biasanya la..lens color yang takde power pun ada..yang ni unruk orang poyo nak ada color anak mata lain dari orang lain..kalau ko betul-betul nak nampak hebat dan vogue gitu, boleh la mula simpan duit untuk beli "sharingan" contact lens..lol..

Itachi

Mengekyu

Mangekyu 2

Kakashi

Sasuke

dan lain2 lagi..Tengok semua kat SINI

gempak tak? haha

@al-siput

Contact lens payah nak jatuh sebab mata kita selalu berkelip..lain la kalau ko pergi berenang..Tu memang mudah nak tertanggal..tak pun, ko basuh muka ke.. :)

@Izani

betul..kena ada spare cermin mata gak walaupun guna contact lens...aku waktu siang, guna contact lense..malam, bila dah lepas mandi, aku pakai cermin mata je..

Edited by aMer

antara kelebihan guna contact lens dari cermin mata ialah aku rasa ko tak perlu tukar lens baru setiap tahun utnuk tambah power macam bebudak pakai cermain mata selalu buat..aku perasan ramai orang paaki cermin mata termasuk aku sendiri dulu (sblum guna c/l), tiap-tiap setahun atau dua tahun sekali mesti tukar cemin mata baru uuntuk tambah kuasa kanta sebab power mata dah naik..

Apa yang ko kata ni memang betul.. Aku kalo pakai spec memang power cepat naik tapi dulu aku pakai contact lens 2 tahun maintain..

Tapi start pertengahan tahun lepas aku pakai spec balik sebab kadang2 leceh nak pakai dan bukak contact lens.. Tambahan aku selalu travel di mana kadang2 penat aku tido dulu kat mana2.. Pencuci dan bekas contact lens tak bawak.. Bangun jer rasa tebal jer mata.. Risau gak kalo selalu macam tu boleh rosak mata..

Sepupu aku yang terpengaruh dengan aku pakai contact lens.. Beberapa bulan lepas tu sebelah anak mata dia kene jangkitan.. Huhu kene buat pembedahan.. Tapi aku rasa sebab dia tak jaga kebersihan betul2 guna contact lens.. Nak pakai dan nak bukak kene pastikan tangan bersih.. Dan jangan bawak tido..

Sejak aku pakai spec balik nie rasa power aku macam dah naik..

Dulu aku pakai acuvue.. Tapi masalah dia kalo mengadap komputer lama2 mata jadi gatal tak selesa.. Ape ar brand yang sesuai kalo mengadap komputer lama??

Yang bestnya pakai contact lens nie rasa macam mata tak rabun..

aMer,

da tu..yg tu yg die sruh pkai..

tp kalu lense cmtu tjamin kbersihan berbaloi x per..

kalu lense kekal brand biomedics pon ade gak eh?

ehm..3 bulan ag ar bru tanyer.hehehe

kt pkai c l ni kat depan cermin kat blek. bukan kat toilet so x taw lak leh jatuh msok sinki.

hahahahaha

ye r . pencuci tu brand per? kalu taw harge bape?

betol ke wat surgery tu 2K je???

hm...eh betol ker? kat ner nk wat?

insyaAllah kalu da elok x rabon lik kot..

lgpon bukanny antu tv or bce bku dlm glap agi.

weh!kalu x reti nape lak??

x penah naek bas kat cni..x reti ar naek bas angkut2 tu.

da tu bpk or abg kt jer yg hanta kalu nk g memaner.

tp pnah naek bas ekspress bbrape kali..5 kali kot.

mse kat boardg skool.tu pon mse da f5. hahahah

kwn mane der kat area kt ni...sume bsepah 1 msia. kawan lamer pon phone no da ilang.

hahahaha.

Izani,

leh eh menda tuh keras melekat kat mate?

pastu kt setuju kena der backup spec

siang jer kt gne cl. mlm gne spec

ehmmm

b1naryc0de,

gune biomedics..leh tahan 15-18 jam

Edited by hijaulaut_08

hijaulaut_08...satu soklan..ko f/m? f? :P

emm..

lame dok pk..tp x taw nk jwp per..

k r.kt taye lak..aMer ni f/m? f? :P

ahaks.

eh.jwb soklan kt dlu..

tu yg penting.

org nunggu jwpn tp laen plak yg kuar.

yg sebok f/m ni pehal?

we r talking bout contact lense, mr aMer..

if u dun mind i m callin u MR. wokeh? B)

@hijaulaut_08

Huhuhu..garangnya cik hijaulaut_08 ni..nak panggil saya Mr? hehe..ok..tak kisah..

p.s: Klu ada masa, mesej la saya kat ym..Tak yah segan..Tengok id kat profail :P

@Hackezkk

Power ko pelik? tak der ah..standard ar tu..Kalau power spek nilai dia memang positif (+) Power c/l pulak dia ada negatif (-) Tak pasti plak aku camner nak convert dari power spek ke power c/l..Ko pegi check kat optometris la..Buat pemeriksaan mata..

Merah? ada kot..Pesal..ko nak jadik pontianak harum malam *undal ke..Pakai lens merah..Taruk bedak/tepung kat muka..pastu pakai kain kapan cadar putih...:P

ACUVUE® DEFINE™ tu nak bagi anak mata ko nampak lebih natural..Kalau hitam, nampak lebih hitam..Kalau coklat, nampak lebih coklat..

Edited by aMer

hahahaha..

hmmm.nie ar manusia..

laen yg dsoal laen yg djawab..

eh MR aMer oi...,

xkan cik hijaulaut_08 nk g ym encik.

tu da kre perigi cari timba...

n i hev my own pride.okeh? :D

Hackezkk,

kalu nk pkai c l kena g kdai check power tlatest.

coz power c l lense kena kurg ckit dr power sebenar.

x mcm spec.

ye r. yg nk pkai wrne merah cm antu tu naper??

tuhan da bagi elok2 org asia warne etam..etam je r..

tp kalu da kmpunan sgt tuh..pkai je ler..jgn org lari da

ahaks...:P

1-->bahaya?

hanya bahaya kalu diguna oleh org yg tak sesuai utk menggunakan nya..so,refer pakar mata dulu sebelum nak gune...

membazir? xlah...aku rasa lg membazir top up prepaid tp sms merepek2...hehe

leceh? x la leceh kalu ko jenis rajin...(lame nye ko pakai 15 jam?,tp mmg ade yg leh pakai 15 jam tp mahal la..)

haha...mmber aku pkai smpi 5 hari..

tapi senior aku pakai smpai kne operate mata cz bia letak c/l dlm mata sebulan...mule2 aku tak caya..

tapi mmg btul...

doc kna operate mata cz c/l da cair masuk dlm mata...

nway aku pun pkai c.lens..

y penting pndai jga n bersihkan pun da ok...

jgn men pkai jer...

hahahah.

bdasrkan pngalamn menggunakan cl slame sminggu nih..

sy mrasekan menda nih memg selesa, bes n bgoz..

n sy dapati rupeny bbagai ragam manusia mggunakn menda nih..

smpai fanatik x nk bukak2..:P

huhuhu..

makin membuak2 nak g test mata nih untuk cuba kanta lekap..

aku dah masuk 10 tahun pakai contact lens. power 700 kiri and 800 kanan semenjak beli dulu. kalau guna spek dulu tiap2 tahun tambah power. guna contact lens tak naik2 power pulak.. mungkin sbb dia tepat kot, so kanta mata tak stress sgt masa mata fokus pd objek.

yg penting masa pakai contact lens - jangan gosok mata bila masuk apa2 partikel habuk ke, pasir ke, titik solution dia pd mata... & *always* ada spare & tukar 1 bulan sekali yg disposable tu!