Jump to content
kertasputih

Contact Lense?

Recommended Posts

Aku pakai cermin mata dah lama dah, ada gak terpikir cam nak pakai contact lens, tapi tah, cam malas la pulak. Aku ni tang nak jaga kebersihan dia tu yang aku lemah sket (bukan maksud aku pengotor haaa). Camana rasa pakai dia weh? Ada rasa cam bendasing kat mana tak? Cam masuk abuk ke? Agaknya sebab muda2 dulu cikgu aku pernah psycho aku kot, dia kata pakai contact lens nanti benda tu boleh pecah kat dalam kalau lasak sangat, bahaya wooo. Betul ke? Cam ngarut pulak aku dengar.

Takdelah ngarut je,beli yang leh tukar2 setiap bulan tu bagus.Kali pertama pakai mmg mata gatal dan merah,sbb tak biasa kan.Mata asik nak gosok je tapi lama kelamaan mata dah biasa takde masalah.Skg ni kalau beli dia ada jenis yang lembut tu ( silikon ke ape ) jadi tak la benda tu pecah dalam mata ke ape.Cuma first time pakai mmg la rasa tak selesa,dah selalu no hal la.... B) cuma nak rajin cuci tu aje laa..

Edited by Supersirap

Ko beli dari kedai yang wat diskaun ke,atau mmg kedai tu murah.Selalu harga c/l ni standard takde lak aku dgr kalau brand tu sama gi kdai lain2 overpriced..

aku tak tau lak kalau ade diskaun ke x sebab mase aku kate nak test pakai c/l optometris 2 terus bagi aku brand omega ni.rm 20x3 keping..yang lebih sekeping 2 dia soh simpan wak spare.tapi aku da hilangkan...huhuhu...dia soh try pakai brand ni dulu baru klau ok nanti on je la...

Cuba cuci mata skit pakai Eye Mo,mgkn masalah tu leh ilang..

aku cadangkan cuci guna eye drop dia.. tak sama dengan eye mo tu..

beli asing khas untuk contact lense..

nape aku beli y brand omega 3 keping RM 20.00 je..??

ada promotion kott?

Aku pakai cermin mata dah lama dah, ada gak terpikir cam nak pakai contact lens, tapi tah, cam malas la pulak. Aku ni tang nak jaga kebersihan dia tu yang aku lemah sket (bukan maksud aku pengotor haaa). Camana rasa pakai dia weh? Ada rasa cam bendasing kat mana tak? Cam masuk abuk ke? Agaknya sebab muda2 dulu cikgu aku pernah psycho aku kot, dia kata pakai contact lens nanti benda tu boleh pecah kat dalam kalau lasak sangat, bahaya wooo. Betul ke? Cam ngarut pulak aku dengar.

dulu2 (masa aku sekolah aku ingatkan contact lense nih diperbuat dari kaca) jadik kalo pecah memang bahaya la..

tapi bila dah pakai.. dia bukan diperbuat dari kaca..

dia bleh koyak saja.. tka leh pecah..

terkoyak pun mungkin masa cuci ko tonyoh kuat2 jer..

mula2 pakai rasa macam ada benda dalam mata.. tapi lepas tu ok la..

macam dapat mata baru ...

tak rasa apa...

aku nak tanya la..klau ambik air semayang..c/l 2 kena tanggalkan ke??

Tanggal kot,ko amik wuduk cuci muka tu air masuk mata tak selesa kalau ada c/l

tak payah tanggalkan..

tak ada rasa apa2 pun..

aku slalu pakai time mandi, amik air smayang...

time berenang je tak penah test lagik..

betul ke kena tukar tiap sebulan sekali?

maksud aku bila dah cukup sebulan ,yg tu dah tak leh nak guna?

klu guna lebih dr sebulan leh tak>??

betul ke kena tukar tiap sebulan sekali?

maksud aku bila dah cukup sebulan ,yg tu dah tak leh nak guna?

klu guna lebih dr sebulan leh tak>??

Aku dah pakai kontek lens pakai buang ni dah 5 tahun.. dr dulu aku guna brand bausch & lomb rm20 sepasang. yg lain2 tak tahan. tido pun aku pakai... tak pernah lagi aku tanggal utk cuci ke ape ke kecuali utk tukar yg baru.... Mandi laut/sungai pun aku pakai... selesa jer... tak rasa ape2 pun... selagi aku rasa selesa selagi tu aku pakai... hehee

Aku dah pakai kontek lens pakai buang ni dah 5 tahun.. dr dulu aku guna brand bausch & lomb rm20 sepasang. yg lain2 tak tahan. tido pun aku pakai... tak pernah lagi aku tanggal utk cuci ke ape ke kecuali utk tukar yg baru.... Mandi laut/sungai pun aku pakai... selesa jer... tak rasa ape2 pun... selagi aku rasa selesa selagi tu aku pakai... hehee

brand tu ok tak power dia??

brand tu ok tak power dia??

Setakat ni aku mmg pueh hati... aku pakai brand lain mesti cepat koyak... pastu aku tak leh pakai brand lain... power aku 600 bebb... kalo pakai spek mesti tebal punyer... :blink:

Setakat ni aku mmg pueh hati... aku pakai brand lain mesti cepat koyak... pastu aku tak leh pakai brand lain... power aku 600 bebb... kalo pakai spek mesti tebal punyer... :blink:

owh ye ker??

ada tak yg uv protection?

aku klu mata yg belah kiri senang je nak masuk cl nih

tp yg kanan punya lah susahnya,,

anyway,power cl ni sama ker dgn power speck yg sebenarnya?

tak same berbeza...

ko kena check power die la..

setau aku...

lagi satu kalu ko tgk mcm B&L ade gak pattern 38 dgn 59,38 dgn 59 tu maksud die kelembapan la..

makin tinggi kelembapan,makin byk perlu oksigen..

so kalu nk pkai lame,pada pendapat aku pakai B&L 38..sbb moisture die kurang sket (38%)

atau..ko yang jenis mals nk bukak c/lens sebulan ko bley cuba yang extended c/lens ...

cuba cari kat lowyat.net ade die jual...

uiks..mmg lah..selagi x kena sakitnyer..huhu..member serumah aku pon mcm ko lah..tp waktu tido dia bukaklah..cuma x jaga kebersiham..x basuh tgn, main pki jer..pki lebih dari waktu yg sepatutnyer..dekat 2 tahun gak lah dia wat camtu..

last2, bulan 8 2007 mata dia pedih..merah2..tahan lagik tuh..akhirnya kena pegi hospital, doktor kata kornea mata luka..waktu tu baru nak menangis..tp nak menangis pon x boleh..nak buka mata x boleh..tengok lampu x boleh(cahaya)..nasib sebelah jer..kalau dua2??.. :blink:

uiks..mmg lah..selagi x kena sakitnyer..huhu..member serumah aku pon mcm ko lah..tp waktu tido dia bukaklah..cuma x jaga kebersiham..x basuh tgn, main pki jer..pki lebih dari waktu yg sepatutnyer..dekat 2 tahun gak lah dia wat camtu..

last2, bulan 8 2007 mata dia pedih..merah2..tahan lagik tuh..akhirnya kena pegi hospital, doktor kata kornea mata luka..waktu tu baru nak menangis..tp nak menangis pon x boleh..nak buka mata x boleh..tengok lampu x boleh(cahaya)..nasib sebelah jer..kalau dua2??.. :blink:

kornea mata luka??camner tuh??

menakutkanlaa plak.. :huh:

Member ko tu kena sakit mata... mesti berjangkit dr sesaper... Aku pun pernah kena sakit mata berjangkit dr adik aku. .. tp tak lama.. 2-3 hari ok smula... Yg tak pakai cl pun kena sakit mata... tgok chya pun tak leh... tp yg pkai cl kalo kena sakit mata pedih sikit la..Masa ni kena pakai spek...

scorps..

dia ada pilihan..

hang nak bli yang daily (tukar hari²), weekly (2 minggu skali kot), monthly (sebulan sekali), yearly (setahun sekali)

sekarang aku pakai yang sebulan sekali. (tapi aku pakai untuk 40 ari)

kena jaga elok². Guna 2 pembersih berasingan (1 cuci, 1 rendam)

kalo ikot dokter tempat aku beli tu dia kata...

- pakai 8 jam sehari sebab mata perlukan oksigen. kadang² terlebih (tapi selalunya lebih dari 8 jam la.. :P)

- pakai untuk tido tak elok (tido sat sat buleh la)

kalo pakai tido dia macam melekap.. susah nak buang nanti... blur blur.. kena titis eye drop dia laks..

tahun lepas power mata aku (1.50, 1.70)

dokter tu kata aku bleh pakai (1.50 1.50) sebab tak banyak beza

kalo mata silau tinggi hang kena bli lense yang mahal skit dari biasa..

sekian sedikit penjelasan.

kornea mata luka??camner tuh??

menakutkanlaa plak.. :huh:

tu baru kornea mata luka.. member aku retina dalam yg koyak... kena operate terus, kalu x operate segera, mata bleh jd buta. power asal dr 600++ terus naik jd 1300++ lepas operate. seram tul aku. utk yg power lebih 500 ke atas, baik la korang p check slalu kat doktor mata at least 6 bulan skali, sbb retina dlm nu kita tak tau.. retina slalu koyak utk power lebih 500 (itu yg doktor ckp kat aku la). :blush:

Nak pakai lense ni, first kena jumpa optometri dulu check sesuai ke tak, kalo xsesuai baik jgn pakai. Kalo sesuai baru la ke langkah yg seterusnya. Lepas tuh, check pulak power bape, silau bape. Pastuh baru tentukan nak pakai yg daily ke bulan ke atau yg permenant tuh.

mitos:

1.lense akan jatuh kalo tgh jln kat bandar ke....=takkan terjatuh kecuali ditakdirkan jatuh atau, gosok mata dgn melampau

2.Pakai lense mata senang nak naik power....=x, pakai lense tlg stabilkan mata lagi sbb jarak lense dgn bola mata lebih dekat dari jarak kanta mata dgn bola mta, so fokus anak mata lebih tepat, sekaligus mengurangkan peningkatan power

3.takut pakai lense sbb takt mata kena jangkitan...=kalo rajin jg kebersihan, Insyallah xde pape la...

Lagi satu pakai lense ni, ikut msg2, ada yg senang pakai harian sbb xperlu takut lupa nak tanggal ke, ada yg suka pakai permanantly sbb xperlu bln2 tukar lense.

so, nak pakai lense ni ikut msg2, yg pntg check mata dulu. :)

Member ko tu kena sakit mata... mesti berjangkit dr sesaper... Aku pun pernah kena sakit mata berjangkit dr adik aku. .. tp tak lama.. 2-3 hari ok smula... Yg tak pakai cl pun kena sakit mata... tgok chya pun tak leh... tp yg pkai cl kalo kena sakit mata pedih sikit la..Masa ni kena pakai spek...

bukanlah beb..yg nih lain..klu sakit mata tuh lain..pe plak berjangkit dari org lain..nih bukan 2,3 ari jer..yg sakit mata tuh aku tau lah x leh tgk cahaya..tp sakit dia lain..

yup..klu nak, check dulu mata..bos aku x penah pon buka lense dia..dekat 5 thn dia wat cmtu..elok jer mata dia..cuma selalu mengadu pening kepala yg amat..x tau samada side effect lense atau dia mmg ader sakit kepala.. :lol:

Edited by baby_garl21

bukanlah beb..yg nih lain..klu sakit mata tuh lain..pe plak berjangkit dari org lain..nih bukan 2,3 ari jer..yg sakit mata tuh aku tau lah x leh tgk cahaya..tp sakit dia lain..

yup..klu nak, check dulu mata..bos aku x penah pon buka lense dia..dekat 5 thn dia wat cmtu..elok jer mata dia..cuma selalu mengadu pening kepala yg amat..x tau samada side effect lense atau dia mmg ader sakit kepala.. :lol:

mksd ko bos ko pakai permanent lense ke? dia tdow ke mandi ke mmg xpenah tanggal ke? :huh:

mksd ko bos ko pakai permanent lense ke? dia tdow ke mandi ke mmg xpenah tanggal ke? :huh:

bukan permanent lense..dengar kata permanet lense dah xder lagik skang nih..x tau lah..tp even pon permanent, still lagik kena buka dan basuh lense tuh..aku x taulah baper lame dia x tukar lense dia..tp yg aku tau waktu tido dia x buka..hehe.. :lol:

tp dia ader jumpa doktor..doc pon kata unbeliveable..huhu..tgk org lah kot..

p/s: maka dengan itu, bos aku telah menjadikan tabiat x buka lense sebagai hobies&living.. :lol:

Edited by baby_garl21

isk isk isk..

betul ke tak dak masalh..

huhuhu

menakotkan jer..

aku kalo pakai tido kejap pun dah bling bling nanti

ada effect tak klu guna cl lebih dr sebulan??

teruk ke effect tuh?? :blink: