Jump to content
izwan

Caj Repair Pc

Recommended Posts

assalamualaikum warahmatullah

mula2 sekali aku tak pasti sama ada ni forum yg sepatutnya aku post. tapi aku rasa ni la yg sepatutnya pasal pasti semua otai-otai perkakasan lepak dalam forum am ni.

jadi aku pasti ramai dalam ni yg jadikan kerja teknikal spt repair pc, maintenance, troubleshooting sebagai kerja part-time atau full-time.

tapi korang ada perasan tak yg caj yg dikenakan oleh setiap individu tak sama. banyak la kekangan die, caj la workmanship semua. terutama boleh nampak beza antara caj kedai dgn orang persendirian yg buat.

btw, aku baru nak serius dalam bidang ni, dulu tak meriah sangat pasal sekolah lagi.

jadi aku nak tanya korang punya pendapat pasal caj yg korang kenakan masa buat keje2 ni, terutama dalam menda2 ni..

1. remove/scan virus

2. buang spyware/malware

3. install software/game

4. FORMAT+clean windows installation (ori/[lanun])

5. warranty after services.

networking ni bukan menda lain ke dari repair pc? taktau la ada makcik yg pernah panggil korang datang umah die seting network LAN pasal die takleh main CS ngan anak die kot. waaaaaaaaaah

taktau la sama ada yg caj ikut jam ke, flat rate ke, ikut mood ka ikut angin ka.. please share your thoughts here, dan dari 'cost-effective'.

satu lagi kan, camna korang marketkan diri korang supaya orang tau korang leh repair pc. adakah ianya dari 'words of mouth' (bagitau kat member2) atau iklan (flyers/signs) etcs.

thanks! :D

p/s keje reseller streamix tu dah stop/mansuh ka? nak join dah tak boleh ke skarang ni.

Edited by izwan

biasa caj kedai n org persendirian@freelancer mmg berbeza... sbb cara kerja/tanggungan kerja jugak berbeza...

kedai ada sewa kedai, kat bandar sewa kedai tinggi, kedai yg tentukan caj biasanya bos, dan bos bayar gaji kat technician yg buat kerja... biasanya kedai juga bg warranty atas kerja dilakukan.

org persendirian buat keje kat rumah jer, atau kadang2 tu org yg mintak tolong repair jemput dia datang, atau panggil dia datang.. tak ada kos sewa kedai..tak ada kos menggaji pekerja. yg ada mungkin kos minyak kenderaan jika dia datang sendiri. dan org persendirian juga jarang bagi warranty yg lama... biasa baiki... tuan pc tgk ok.. settle... kalau ada problem lagi, just datang tgk, sama ada baiki smula tanpa caj@sebaliknya...

freelancer pun lbh kurang mcm org persendirian...

kalau kedai conform atas dasar bussines..org persendirian kadang2 sekadar nak tolong kawan.

so kat situ banyak perbezaan... kalau ikutkan setakat buang virus/spyware yg biasa2 tu...tak ada melibatkan apa2 kos.. tak perlu nak tukar hardware...cuma perlu download/install program utk scan, clean... kecuali utk virus/spyware yg 'liat' maybe banyak proses n step kena buat...atau sampai kena backup data + format pc... tapi walau tak ada kos beli hardware/software... kita jgn lupa... ilmu yg dia ada tu.. bagi la ganjaran kan...

cuma kalau dgn kedai tu...hati2 takut kena tipu... terutama bila melibatkan tukar hardware...takut dia beli barang second hand..tp kata barang baru... atau dia 'curik' barang2 dlm pc kita... sebelum hantar kedai, elok tanda hardware2 dlm pc tu kalau kita rasa pc tu kena tinggal kedai... kalau tukar hardware, elok tgk kotak n hardware tu sendiri...

tapi jgn buruk sangka sangat..tak smua kedai mcm tu... :)

aku kadang bagi free je kalau student hantar pc utk format + install...

so kat situ banyak perbezaan... kalau ikutkan setakat buang virus/spyware yg biasa2 tu...tak ada melibatkan apa2 kos.. tak perlu nak tukar hardware...cuma perlu download/install program utk scan, clean... kecuali utk virus/spyware yg 'liat' maybe banyak proses n step kena buat...atau sampai kena backup data + format pc... tapi walau tak ada kos beli hardware/software... kita jgn lupa... ilmu yg dia ada tu.. bagi la ganjaran kan...

aku kadang bagi free je kalau student hantar pc utk format + install...

kalo satu hari tu ada 3-4 orang student hantar pc utk format + install pun ko still caj free gak ke. :rolleyes: tapi yg aku citer kat atas mula2 tu ialah pasal kemahiran korang, cara korang jual kemahiran. bisnes adalah bisnes kan. kalau buat kerja free atau khidmat masyarakat tu menda lain.

btw, thanks.

Edited by izwan

Aku kalau caj:

1. reformat + install os + app + utility = RM30.00

2. service os sahaja = RM20

3. upgrade main hardware = RM30.00 + untung beli barang

4. add internal or external modem = RM10 (barang harga lain)

5. pasang 1 set PC = RM50 + untung beli barang2.

6. network 1 client + 1 host = RM50 + untung beli barang2

7. corrective maintenance = RM25.00

Lebih kurang macam tu la.

Kalau pelanggan tetap kurangkan RM5.00 - RM10.00

satu lagi kan, camna korang marketkan diri korang supaya orang tau korang leh repair pc. adakah ianya dari 'words of mouth' (bagitau kat member2) atau iklan (flyers/signs) etcs.

mula2 start keje di kedai orang(makan gaji)...bila ko dah banyak tolong orang(customer) ...orang akan start kenal ko... and then bila org dah kenal dan ko banyak tolong repair..orang akan makin percaya pada ko...bila org dah percaya dan yakin bila tengok ko boleh buat memacam fancy stuffs dgn computer...ko bukak bisnes sendiri pun at least customer setempat akan pegi kat ko dah lepas ni....hatta ko dah tinggal kedai tu dan buka bisnes sendiri...

bisnes repair pc ni untung gak la... since setiap hari gerenti ada computer yg rosak/kena virus and stuffs....

kunci kejayaan yg paling baik adalah bagi customer percaya kita dan kita jujur... contohnya.. customer datang ke kedai bawa computer dia, dia cakap computer takleh start ...but then actually takde apa yg rosak pun....just ada disket dalam floppy drive je..tu yg takleh start tu...kena plak customer tadi tu pompuan/makcik sebaya ibu ko...so golongan pengguna camni diorang taktau benda simple camni...

so situasi camni jangan la amek kesempatan..explain pada customer tu yg ada disket kat dalam drive so sebab tu pc takleh start...and then cakap la kat diorang dgn manisnya ko tak kenakan charga utk kesilapan sedikit ni... so secara otomatik diorang akan lagi percaya dan "Sayang" pada ko sebab ko jujur...so dah dpt dah satu customer tetap. Gerenti diorang akan datang ke ko lagi pasni... :D

tp kalau ko nak charge jugak takde sapa nak halang...bisnes is business. It's a matter of strategi... Hahaha... :P

p/s: semua ni pengalaman beberapa member2 aku yg main bisnes repair pc ni... good luck.

biasanya tak ramai student hantar... hehehe... sbb student tau kalau hantar kena tunggu lama...

depan meja aku jer berlonggok pc tak siap2 buat... sebab pc2 kat sini smua pc tahun 1997-2000...so kalo rosak, mmg dianggap lupus jer... yer la kalo harddisk nya kong... nak beli hdd bawah 10GB mana dapat skarang.. susah mau carik..beli HDD baru... boleh jugak..tp mobo detect 9gb jer... hehehe...

biasanya aku caj mcm ni jer kalau yg hantar tu tanya berapa kena bayar...

biasanya rm10 - format + install (semua [lanun])

kalau yg hantar tu lecturer ke..

aku bgtau bayar jer lah berapa... kadang2 dapat rm30... hehehe

ade syarikat anta quotation kat ofis aku.. tentang harga servis komputer..

1) Reformat and Reinstalling windows - RM 80

2) Checking for internet connection and setting - Rm 60

3) Service Charge - RM 50

Semua Rm 190.

Dah la tajuk quotation tu tulis..

QUOTATION FOR UPGRADING COMPUTER.

upgrade ape camnie ? sebab payment pakai LO, aku boleh consider aa, tapi takde aa mahal sangat sampai RM190, kalo seratus tu ok aa.. and pastu tipu plak kata nak upgrade.. :lol: last2 aku buang je quotation tu.. :lol:

aku plak..

format+sw yg sepatutnya+pergi tmpt org tuh=RM50

format+sw yg sepatutnya+pergi tmpt org tuh+network setting=RM80

pasang network 1 port aku charge RM80 barang sendiri

kunci kejayaan yg paling baik adalah bagi customer percaya kita dan kita jujur... contohnya.. customer datang ke kedai bawa computer dia, dia cakap computer takleh start ...but then actually takde apa yg rosak pun....just ada disket dalam floppy drive je..tu yg takleh start tu...kena plak customer tadi tu pompuan/makcik sebaya ibu ko...so golongan pengguna camni diorang taktau benda simple camni...

kalo aku----format RM 30++(tapi kalo amoi tu cantik aku kasi FREE) :lol:

kalo install hardware-----kira RM 10+harga barang

P:S........aku suka aim kat kaum cha ya nun aliff :lol: ....kuasa membeli diorang sangat besar...........cth HDD keluar error C;sys 32 fle missing press R to repair......................aku cakap HDD rosak.......dan2 tu kata soh tukar...............HDD lama aku amik x bagi balik :P ...

P:S aku baru dapat mobo Intel 865pERl+3.0GHZ S478 presscott percuma............. :rolleyes:

P:S........aku suka aim kat kaum cha ya nun aliff :lol: ....kuasa membeli diorang sangat besar...........cth HDD keluar error C;sys 32 fle missing press R to repair......................aku cakap HDD rosak.......dan2 tu kata soh tukar...............HDD lama aku amik x bagi balik :P ...

P:S aku baru dapat mobo Intel 865pERl+3.0GHZ S478 presscott percuma............. :rolleyes:

tak baik poww brg customer :P

walau pun dia cha ya nun aliff..ko tak leh buat cam tu, sebab kalau dia tahu ko menipu,

dia akan cakap org kita semua menipu...kalau ko format jer berapa sangat ko cas....tapi bila tukar HDD baru,

10 kali ganda harga dari format....

kalau lah dia tanya org yg sama bangsa dia ,pastu dia tahu ko menipu , abis semua org kita di cap menipu :angry:

ko bangga la dengan pencapaian ko sekarang yang amat memberangsangkan ni ? aku rasa mesti la ko beli HDD tu bukan kat 'cha ya nun alif' kan.. mesti ko tak kena aim kan, diorang semua yg kena aim dengan ko kan, pandai!

processor Intel tu member aku yg keje kat Intel cakap orang main tendang2 sepak2 je, taktau la cam mana pulak. kalau dia tak amik yg boleh pakai tu dia memang tak pandai la, tapi ko pandai kan :lol:

Edited by izwan

uiks tak baik la ko buat gitu... tak berkat ko meniaga... namanya menipu... tak kira la cha nun ya alif pon... jgn jadikan forum ni orang anggap ada perkauman plak...

walau pun dia cha ya nun aliff..ko tak leh buat cam tu, sebab kalau dia tahu ko menipu,

dia akan cakap org kita semua menipu...kalau ko format jer berapa sangat ko cas....tapi bila tukar HDD baru,

10 kali ganda harga dari format....

kalau lah dia tanya org yg sama bangsa dia ,pastu dia tahu ko menipu , abis semua org kita di cap menipu :angry:

aku bukan menipu aku cuma ambik langkah terbaik..............yelah sapa suruh pi main tarik palam 3 pin cam tu jer........pastu ON download barang x hinggat............kebanyakan customer pun x suka angkut CPU yg bulky dan besar tu tiap2 minggu kan?

Edited by [email protected]

aku bukan menipu aku cuma ambik langkah terbaik..............yelah sapa suruh pi main tarik palam 3 pin cam tu jer........pastu ON download barang x hinggat............kebanyakan customer pun x suka angkut CPU yg bulky dan besar tu tiap2 minggu kan?

aku tak fhm ape yg ko maksudkan??

apekah ko cuba mempertahankan tindakan ko tuu?

langkah terbaik ape??

aku tak fhm ape yg ko maksudkan??

apekah ko cuba mempertahankan tindakan ko tuu?

langkah terbaik ape??

.....aku cuba melindungi diri aku snirik kekadang ada accident cth.............

Customer A::::datang bawak CPU P4 nak format.....ada HDD 20GB pastu CDROM 48X........tetiba masa nak format ada keluar error C:\Sys 32 fail missing..........mesti ko nak pakai CDROM lain kan pasal CDROM 48x x leh read CD secara betul.................bayangkan masa ko nak masukkan molex connector kat HDD tu HDD tu keluar asap.............ada bau bakar?..............x kan ko nak cakap ngan customer ko tu `EH HDD encik terbakar la)...............kalo dapat yg jenis `Oooo ok xpe` sejuk hati kalo dapat jenis `APA? SAYA HANTAR PC SAYA UTK DIFORMAT...BUKAN TUKAR BARANG` cam mana?..................he he he aku rasa mesti dah terkena benda2 x sengaja ni kan?.......................

P:S aku bukan bermotifkan penjualan atau untung aku lebih kepada nak gunakan untuk diri snirik atau nak cover balik kerosakan lain....ada paham? :D

penah dengar pasal etika keje tak ?

mungkin aku n00b lagi pasal ni tapi aku rasa semua orang pun tau kite kene jujur masa buat keje walaupun keje mainly pasal nak dapat profit/untung. selamba je ko cakap HDD die rosak padahal ko yg bagi rosak.

ko ada try cd lain tak ? tah cd ko yang scratchy.

apa2pun dalam kes ni ko la yg salah IMHO yg jadi mangsa kastemer yg takde pengetahuan pasal hardware etcs.

P:S aku bukan bermotifkan penjualan atau untung aku lebih kepada nak gunakan untuk diri snirik atau nak cover balik kerosakan lain....ada paham? biggrin.gif

pandai, kira cam sistem barter la ka, apsal aku tak terpikir lak nak wat camni kan. :) paham!

ko cakap HDD die rosak padahal ko yg bagi rosak.

kalo HDD keluar error File missing PRESS R to REstart 5 or 6 kali tu masalah aku ke?..........atau keluar BSOD masa log on win XP?.x pun HDD ada bunyi `cengkerik menyanyi`....................setakat ni aku x pernah tukar barang senyap2 x bagi tau customer aaa...................aku dah mintak `izin` dulu......................lain la kalo customer beli PC tu ngan aku......................pasal ada waranti..................

P:S utk pengetahuan CD Installer WIN XP PRO SP2 aku di burn pada kelajuan 8X dan dah lebih 100 biji PC pakai CD WIN XP aku tanpa masalah!....................ko bayangkan CDROM 48X tu jenama AOpen atau Benq :lol: .............he he he.............

Ini kalo C_Fu ada ni mesti lagi kecoh kan?

Korang percaya aku boleh jual HDD 40GB 7200RPM pada harga RM 20? :lol: nak PM aku

Edited by [email protected]

kalo HDD keluar error File missing PRESS R to REstart 5 or 6 kali tu masalah aku ke?..........atau keluar BSOD masa log on win XP?.x pun HDD ada bunyi `cengkerik menyanyi`....................setakat ni aku x pernah tukar barang senyap2 x bagi tau customer aaa...................aku dah mintak `izin` dulu......................lain la kalo customer beli PC tu ngan aku......................pasal ada waranti..................

oo waranti tu ko yg supply bukan hard disk punya company kan. lepastu HDD tu ko boleh simpan die beli baru warranty tu lsaja je kan.

Korang percaya aku boleh jual HDD 40GB 7200RPM pada harga RM 20? :lol: nak PM aku

takmau ah nanti bila cucuk je kat MOLEX CONNECTOR tu ada bunyik cengkerik pulak keluar dari CPU aku.

P:S........aku suka aim kat kaum cha ya nun aliff laugh.gif ....kuasa membeli diorang sangat besar...........cth HDD keluar error C;sys 32 fle missing press R to repair......................aku cakap HDD rosak.......dan2 tu kata soh tukar...............HDD lama aku amik x bagi balik tongue.gif ...

apsal suka sangat tipu orang ni. :(

#edit-1 apa2pun, thanks pasal bagitau caj yg ko kenakan kat 'kastemer'.. kalau scan virus remove spyware caj camna pulak ye M@STER.TECH ?

Edited by izwan

takmau ah nanti bila cucuk je kat MOLEX CONNECTOR tu ada bunyik cengkerik pulak keluar dari CPU aku.

aku nak tanya HDD Seagate Baracudda 7200RPM ko x nak ke?........ramai bebudak dah PM aku.........ko jgn bimbang aku bukan jual barang scrap atau junk.......................

apsal suka sangat tipu orang ni. :(

#edit-1 apa2pun, thanks pasal bagitau caj yg ko kenakan kat 'kastemer'.. kalau scan virus remove spyware caj camna pulak ye M@STER.TECH ?

scan virus remove spyware FREE!!......xde penipuan atau hidden charge.................

P:S ko kena ingat PC ada pelbagai jenis dan org ada pelbagai ragam...........kebanyakan org x kisah dan mahukan terbaik dari kita..............diorang x nak datang 5-6 kali atas sebab yg sama cth file missing atau corrupt.....................jadi kat sini aku x rasa aku tipu orang..............customer ada hak.......sama ada nak change barang atau idak?..........dia leh pi LOWYAT atau Imbi kalo nak...............kalo ko baru repair 10-20 biji PC mmg ko x kan paham macam aku cakap................

scan virus remove spyware FREE!!......xde penipuan atau hidden charge.................

P:S ko kena ingat PC ada pelbagai jenis dan org ada pelbagai ragam...........kebanyakan org x kisah dan mahukan terbaik dari kita..............diorang x nak datang 5-6 kali atas sebab yg sama cth file missing atau corrupt.....................jadi kat sini aku x rasa aku tipu orang..............customer ada hak.......sama ada nak change barang atau idak?..........dia leh pi LOWYAT atau Imbi kalo nak...............kalo ko baru repair 10-20 biji PC mmg ko x kan paham macam aku cakap................

tah ler [email protected],aku tak berapa faham ahhhh ko cakap, tapi kalau ikut pegalaman aku kalau kuar (sys 32 file missing press R to repair) disebabkan ram ....sama ada rosak atau pasang tak betul

takkan sampai tukar HDD kot, kalau ada bad sector pada hdd tu ...buat per ko ambik.,pastu ko jual pulak dengan harga RM20..

sebab file mising ni....selalunya disebabkan ......proc telalu panas, ram prob atau tak pasang betul, HDD ada bad sector (tapi jarang kalau HDD ada bad sector file mising, selalunya akan hang (stak) atau pun tak leh load windows..masa memula boot) ....jadi tu apa pasal sampai kena tukar HDD..

ok lah kalau ko cakap MOLEX CONNECTOR kuar asap.....sebab apa??

bukan senang tempat tu nak kuar asap....12 tahun aku dalam bidang computer ni, tak pernah lagi aku jumpa

kuar asap(terbakar)

kalau tercabut PIN CONNECTOR tu pernah jumpa ...tapi HDD masih boleh hidup lagi,jadi tu ko ambik HDD tu ko buat apa ,ko jual dengan harga RM20...hdd yg kuar asap tu ?? :D

satu lagi aku tabik ko,sebab boleh kasi FREE scan virus remove spyware, nak scan ko nak update antivirus/antispyware ...guna internet....masa ko lagi huhuuhhu hebat koo :D

Edited by luriahk

tah ler [email protected],aku tak berapa faham ahhhh ko cakap, tapi kalau ikut pegalaman aku kalau kuar (sys 32 file missing press R to repair) disebabkan ram ....sama ada rosak atau pasang tak betul

takkan sampai tukar HDD kot, kalau ada bad sector pada hdd tu ...buat per ko ambik.,pastu ko jual pulak dengan harga RM20..

sebab file mising ni....selalunya disebabkan ......proc telalu panas, ram prob atau tak pasang betul, HDD ada bad sector (tapi jarang kalau HDD ada bad sector file mising, selalunya akan hang (stak) atau pun tak leh load windows..masa memula boot) ....jadi tu apa pasal sampai kena tukar HDD..

ok lah kalau ko cakap MOLEX CONNECTOR kuar asap.....sebab apa??

bukan senang tempat tu nak kuar asap....12 tahun aku dalam bidang computer ni, tak pernah lagi aku jumpa

kuar asap(terbakar)

mana ada aku jual barang rosak.........aku dah ganti 20Gb lain.......rugi woo :( ..xpe pengajaran......lagipun org tu bukan beli PC ngan aku.........pasal sebelum kejadian dia ada cakap pi lowyat upgrade mobo ngan proc serta RAM tapi x tukar power supply............... :lol: .........xpe hal dah berlalu.......life must go on....................

P:S kebanyakan Cha ya nun alif x suka PC diorang di` tahan lama2 kat bengkel` ..................ko paham x?.......senang citer diorang nak cepat....................

Ermmm..berkat duit dari perniagaan perlu di ambil kira jugak..ermm aku rase cam ko nie mesti bujang lagik kan takder anakbini diberi makan..

kalau aku, dah ader anakbini nier...susah skit ler nak menipu dalam perniagaan..sebabnya duit tu aku kena bagi makan sekeluarga...kalau nak menipu pon aku cuma cakap walaupon aku takleh buat aku cakap aku leh buat tapi aku trus outsource pada member yang power skit..dah tu kena cakap la timeline bile siap or apa2 sajer....dan aku akan bagi balik segala hardware yang diorag punya kalau dah tukar..kalau customer taknak baru ler aku simpan...tapi kebanyakkan aku taknak simpan sebab menyemakkan tempat aku jer...

p/s: sys 32 file missing press R to repair)--pengalam aku aper yang luriah cakap tu betul la..dan salah satu ialah pasal cd rom...aku penah pakai cd rom 30xx..slow ler skit..tapi bila dah guna cd rom tu kena rehat sekejap dah tu baru leh pakai..nie pengalaman aku ler.

Tapi yang penting tepuk dada tanya nafsu sendiri..dah besar panjang..tau maner buruk dan baik.

p/s: sys 32 file missing press R to repair)--pengalam aku aper yang luriah cakap tu betul la..dan salah satu ialah pasal cd rom...aku penah pakai cd rom 30xx..slow ler skit..tapi bila dah guna cd rom tu kena rehat sekejap dah tu baru leh pakai..nie pengalaman aku ler.

yelah..............angin tarak ribut tarak taufan apatah lagi.....tetiba fail missing.........kemungkinan HDD x healthy lagi kan?..............kebetulan HDD dah 2-3Thn pakai x pernah defrag............ :lol: suma yg aku amik tu HDD dia

P:S ko tau kan HDD ada lifespan kan? atau mileage?