Jump to content
roszaidah

Nak Bukak Cyber Cafe

Recommended Posts

A'kum suma,

Terlanjur dah ado thread pasal nak buka cc nie, den nak tanyo lah otai2 dan jugo pakar2 IT dalam nieh beberapo soklan yang den raso den tak tau. Gini cito nyo,

Perancangan : Buka Pusat Internet atau CC

Area : Shah Alam (Seksyen 7), area kaw kedai yg baru bukak tuh, Pintu masuk UITM belah belakang.

Modal : RM90,000.00

Dijangka Buka : Sekitar bulan March atau April 2008

So, den nak tau beberapo aspek penting seperti :

1. Licence Application (ado ko otai2 dari Shah Alam yang sudi bagi info camno nak apply lesen MPSA untuk business nie)

2. Sapo yang sudi bagi den THE BEST quotation untuk hardware dan software dan jugo networking. Planning 20 buah komputer, flat screen.

3. Den jugo mencari THE BEST quotation untuk renovation CC nieh dan jugo untuk CCTV.

* Sumo quotation yang dibuat tu atas u all punyo suggestion kek aku, kalau tanyo aku nak pakai spec apo, den tak bapo pandai, so, pepandailah buekkan yg terbaik untuk org baru cam den nie. Jangan la mahal sangat yo.

4. Sesapo yang takdo kojo ko tapi ado pengalaman dalam menguruskan CC, den nak gak amik dio jadi den nyo penasihat, yang ponting dio tu jujur lah yo.

Sumo quotation leh bagi kek den nyo email

[email protected]

Regards,

Azman

samekkom.

aku nk tanya nie. aku igt nk bukak cc kt area gmbk,tmn melewar. bajet starting 10 pc r dlu. 5 internet, 5 games.so, aper spec ok ek tuk tenet n games? baper bajet kos tuk pc, sofware, networking, lesen n dll.ag 1, aku kne submit RP pada bank rakyat untuk loan.sesaper ley tolong x?

mayb, tuk permulaan, akulah boss, akulah kuli.hehehehe.save bajet. :rolleyes:

time kasih pada sumer yg mmbantu.

errrmmmm... tul tu macam2 pandangan utk buka cc ni..

bagi saya yang serba sedikit mempunyai pengalaman buka cc dari hanya 4 biji PC.... insyallah leh la bg pandangan serta nasihat dlm bab ni..

masing2 punyai idea serta komen dlm bab ni..

cuma satu bg saya , kalau dulu cc ni mcm pusat hiburan yg dipandang serong.. sampai lesen nya di bekukan.. tapi sekarang dah jadik keperluan dgn internet yang di pelbagaikan kepentingannya.

saya sedia memberi nasihat pandangan serta prosedur A-Z utk buka CC ni..... lain tempat memang lain peraturan pihak berkuasanya.

bab modal boleh di sesuaikan dengan kemampuan sahaja dulu.... jgn terkejut kalau kurang RM10,000 pun boleh mulakan perniagaan ni...

apa2 pun lain org lain pandangan... untuk kengkawan dan bangsa melayu kite khususnya, saya sedia membantu.... perniagaan cc ni kesimpulan nya bagus dan sesuai di era masakini. biase la setiap perniagaan ader dugaan dan cabaran nya....

apa yang kite dpt dari pelbagai pendapat di putera ni jgn kite terus buang mahupun endahkan... tapi jgn pula mematahkan semangat utk teruskan cita2 utk buka cc yea....

wassalam..

p/s:Suka tgk kengkawan buka CC, mcm2 bentuk ada.Apa2 saya sedia membantu.

hi sy ahli baru, byk informasi yg sy dapat dari tanya putera ni dan semuanya amat membantu, tapi semakin banyak yg sy baca semakin kecut perut memikirkannya, tapi sy dah berazam nak buka bisnes ni dari dulu lagi, cuma modal tak ada, jadi sy takkan berputus asa. sy cuba cari informasi n pengalaman tapi tak byk yg membantu, sekarang ni sy dah ada partner, cuma masih libang-libu tentang cara yg sebetulnya untuk memulakan bisnes ni. RM10,000 boleh memulakan perniagaan ni amat menarik perhatian sy, sila berikan penjelasan lanjut ye .. thanx a lot

oooo aku koje kat shah alam sec 7 lame belakang hakim .... dan seorang lagi puteranian nickname roronoazoro bukek cc belakang kedai kulafah sec 7 lame tu .. kami boleh kasi nasihat

assalamualaikum puteranian..

aku disini ade sedikit kemusykilan bagaimana hendak memulakan satu perniagaan cafe siber..

sebab aku nk bukak cc dlm bulan April ni...

and budget aku dalam 35,000 ringgit..

list aku...:

pc with lcd monitor sebanyak 20 unit..

pasal maintainance, setup n programming no hal..aku da ade orang sendiri..

suggest aku kedai2 area johor yang tahu..

support aku sedikit sebanyak...

thanx..

rasanya..kalo selak2 page belakang or thread cc..telah diterangkan cmne nak setup kedai dari mula..

kalo tak silap den la.. :lol:

minimum budget utk bukak cc anggaran:

10 PC = RM 50K

20 PC = RM 75K

30 PC = RM 100K

Harga termasuk dekorasi kelas bawahan (paling murah). tapi spek pc, med-range.

gile susah nak dapatkan 20pc+lcd = RM 35K.

deposit kedai mcm mana?, meja? kerusi? networking?

erm sesiapa ada cc kat kuantan boleh x ambil saya as pekerja... x nak jauh2 bandar kuantan ok lagi.... sorry kalau salah tempat terdesak

erm sesiapa ada cc kat kuantan boleh x ambil saya as pekerja... x nak jauh2 bandar kuantan ok lagi.... sorry kalau salah tempat terdesak

PM zer0nehza. rasanya dia perlukan pekerja. cc dia kat kuantan. Okay. <_<

cenakang,hang dok mana? mana hang kenal bro sgapore tu? aku mmg minat pasal bisnes2 nie. aku tgk topic nie pun rancak je... semuanya bila sbut sal untung byk jee naik syeh. aku buat bisnes gak,sejenis je dan untung pun alahamdulilah. aku dok ushar2 gak nak tambah cabang bisnes,duit ada tapi pengetahuan kurang,sape2 nak nak nak sgt buka bisnes ada pengalaman dan kemahiran tapi mslh kewangan,leh lah kita "kawan2". pengalaman aku pernah bagi modal dari a-z kat org,tapi bila dan "masyukkk" g bukak kat tempat lain,xyah kongsi untung. tapi aku xdalah rugi,untung pun dah dpt,..

pe2 hal leh email aku kat [email protected] .9/10 rezeki dr manaaa

assalamualaikum puteranian..

aku disini ade sedikit kemusykilan bagaimana hendak memulakan satu perniagaan cafe siber..

sebab aku nk bukak cc dlm bulan April ni...

and budget aku dalam 35,000 ringgit..

list aku...:

pc with lcd monitor sebanyak 20 unit..

pasal maintainance, setup n programming no hal..aku da ade orang sendiri..

suggest aku kedai2 area johor yang tahu..

support aku sedikit sebanyak...

thanx..

aper yang kau cakap tu betul..

kita jgn jadi bodoh....

aku banyak pengalaman keje ngan cina..

aku keje ngan cina sbb aku nak menimba ilmu dia orang..

dan boleh dikatakan orang cina buka cc dan hampir semuanya pc second hand..

korang pecaya IBM P4 1.8GHz, 512ram dan 128 display card. harga dalam 600 @ 700 shaja mungkin hanya 500 sahaja sekali ngan monitor CRT 19"...

mesti korang cakap aku ni menipu kan...

sblom korang tnya aku korang beli komputer kat maner?

brp harga bg 1 pc korang beli bg 1pc.

minimum budget utk bukak cc anggaran:

10 PC = RM 50K

20 PC = RM 75K

30 PC = RM 100K

Harga termasuk dekorasi kelas bawahan (paling murah). tapi spek pc, med-range.

gile susah nak dapatkan 20pc+lcd = RM 35K.

deposit kedai mcm mana?, meja? kerusi? networking?

jangan rugikan diri sendiri.. baca pos aku yang satu lagi tu ok..

buka cc yg mengunakan pc second hand saja tu pon kalu kau berani..

tp aku tgk guna komputer tu ok jer... laju jer....

x payah nak membazir duit.

kalu kau bagi aku 50k 2 aku leh buka 1 cc yang sempurna tau x...

siap aircond kerusi yg selesa n carpet x pon lantai morzet tau x.

n komputer 40 siap ori windows... n grafik kad lagi....

pecaya x...

kau sangup melabur 50k utk 10 pc sahaja...

eeeee jgn membazir n jgn ambil risiko.....

conoh la sejam RM2..

sehari beroprasi 15jam shaja.

rm2 x 15jam = rm30sehari

rm30 x 30 hari = rm900 sebulan pehhhhkau gile ke.. mane nak dapat duit sewa kedai, bil elektrik, bil tel... air korang x apayah kira la ber ringit sangat pakai air...

kau pk la kalu rm3 pon x balik modal la.. cam maner nak bayar loan bank lagi..

baik kau buat pinjaman na bagi aku lagi baik...

aku skg tgh pk cam maner nak buat kertas kerja.

ke ader sape2 yg ader kertas kerja leh ajar cam maner atau bg aku..

nak keterangan lanjut leh email aku [email protected] @ cari aku kat friendter.com guna email yang same...

lagi pon aku hari2 online maklum la keje kat cc....

skrg ni ni cc kawan aku.

x lama lagi ader seorang cina ajak aku join dia buka cc baru n dia janji nak bagi aku share 5@10% tu berpandukan prestasi keje aku...

igat jgn rugikan diri sndr....

pk baik2

aku beri pendapat tu pn klu korang nak dgr...

ingat ader aper2 pertanyaan email aku @ cari aku kat friendster.

aku leh bagi tau cam maner nak dapatkan kom murah...

tp kom ni bukan kom dari mlaysia..

korang layari web ni www.ebay.com

Edited by syedzeela

@syedzeela,

Baguslah kalau kau ada kerja dengan cina utk dptkan kemahiran. Tapi, betul ke statement : "dan boleh dikatakan orang cina buka cc dan hampir semuanya pc second hand.." ?

kalu kau bagi aku 50k 2 aku leh buka 1 cc yang sempurna tau x...

siap aircond kerusi yg selesa n carpet x pon lantai morzet tau x.

n komputer 40 siap ori windows... n grafik kad lagi....

pecaya x...

Kalau PC 2nd hand RM 700 yg kau cakap tu, mmg aku percayalah kau boleh buat 40pc.

Nak juga aku tau mcm mana kau seragamkan 40pc 2nd hand, dengan dekorasi dlm cc.

2nd hand pc tak salah; tengok market setempat. Kalau dlm satu kawasan tu kau ada pesaing, takkan nak guna pc 2nd hand sebagai asset?. Tp tengok spec jugaklah. Huhu.

kau sangup melabur 50k utk 10 pc sahaja...

eeeee jgn membazir n jgn ambil risiko.....

conoh la sejam RM2..

sehari beroprasi 15jam shaja.

rm2 x 15jam = rm30sehari

rm30 x 30 hari = rm900 sebulan

Errkk, siapa ajar kau kira CC mcm tu? ^_^

Aku selalu beli direct dengan distro, kebiasaannya mereka akan suggest aku LOW END spec. Tp aku mmg degil, aku akan ambil tengah2. huhu. Contohnya, mereka pernah suggest aku ambil VGA 8500gt; katanya aku hanya bagi customer main, bukannya aku sendiri yg main; membazir katanya kalau aku ambil 8600gt. Bagi aku, tak membazir. kebiasaanya distro cina mmg begitu. mereka akan suggest low-low kpd pengusaha Melayu. Benda ni terbukti. Aku ada kawan tokey cina, beli dr distro yg sama tetapi suggestion yg jauh berbeza.

So, aku tak hairan kalau org2 cina memberikan suggestion kpd Melayu utk membuka cc dgn low spec; dgn maksud tak membazir katanya. itu adalah strategi mereka utk mudah bersaing dengan kita. ^_^

customer sekarang nie dah celik komputer. mereka tau fungsi ram; vga; processor. kalau pc CC tu slow, dengan pc CC yg laju; harga sama; takkan depa nak pergi yg slow pulak kotttt..... ^_^

Edited by xdsl

A'kum suma,

Terlanjur dah ado thread pasal nak buka cc nie, den nak tanyo lah otai2 dan jugo pakar2 IT dalam nieh beberapo soklan yang den raso den tak tau. Gini cito nyo,

Perancangan : Buka Pusat Internet atau CC

Area : Shah Alam (Seksyen 7), area kaw kedai yg baru bukak tuh, Pintu masuk UITM belah belakang.

Modal : RM90,000.00

Dijangka Buka : Sekitar bulan March atau April 2008

So, den nak tau beberapo aspek penting seperti :

1. Licence Application (ado ko otai2 dari Shah Alam yang sudi bagi info camno nak apply lesen MPSA untuk business nie)

2. Sapo yang sudi bagi den THE BEST quotation untuk hardware dan software dan jugo networking. Planning 20 buah komputer, flat screen.

3. Den jugo mencari THE BEST quotation untuk renovation CC nieh dan jugo untuk CCTV.

* Sumo quotation yang dibuat tu atas u all punyo suggestion kek aku, kalau tanyo aku nak pakai spec apo, den tak bapo pandai, so, pepandailah buekkan yg terbaik untuk org baru cam den nie. Jangan la mahal sangat yo.

4. Sesapo yang takdo kojo ko tapi ado pengalaman dalam menguruskan CC, den nak gak amik dio jadi den nyo penasihat, yang ponting dio tu jujur lah yo.

Sumo quotation leh bagi kek den nyo email

[email protected]

Regards,

Azman

beli jer pc baru....baru rm1000....je tapi monitor CRT ar..pelan2 kayuh bro.pasti berjaya..... :lol:

salam semua... sy nak mntak tolong sape2 yg ade info tempat2 yg sesuai dan strategik utk bukak cc ni... klau ada tolong2la bg info kat sy... maksudnya sy sedang mencari shoplot untuk disewa, perancangan nak bukak bulan 6 atau 7 ni, budjet 30 pc... grnd floor, sewa RM2500+- lokasi damansara, kl, pj atau sewaktu dengannya... yang penting kawasan mmg strategik... kpd abg2 yg tau lubuk2 ni tlgla bantu eh... :P PM @ email je. [email protected]

As'kum, saya baru buka cc kat dungun. Kecik je 10 pc. Depan politek, market cc saya hanyalah printing. Internet surfing dalam 30% jer. Maklumlah pc second hand. Rancang nak buat wireles hotspot, apa pendapat otai2 cc?

TQ.

ok gak tu.

pastu sewa id. 1 user rm30.

sambil customer online nnti ade la nk install ape2 software ke, setting2, format, clean virus. kan dah jadi customer tetap.

nk best jual laptop skali.

saya ambik dari blog

http://niagait.wordpress.com/

Pusat Komputer Berinternet - Kurang RM10k ??

Assalamualaikum dan salam sejahtera…

Saya tertarik kepada satu signature yang pernah saya jumpa. Persoalan ini juga sering dibaca di forum-forum lain. Membina Cyber Cafe Dengan Modal RM10,000. Bunyinya agak sukar, namun begitu masih terdapat cara untuk memulakan perniagaan cyber cafe dengan modal kurang 10 ribu.

Istilah cyber cafe agak kurang tepat dengan perniagaan. Sepatutnya ianya dinamakan Pusat Internet, Pusat Permainan Rangkaian atau sekurang-kurangnya Pusat Komputer Berinternet. Namun begitu, istilah Cyber Cafe atau CC ni sudah sinonim dengan perniagaan pusat komputer berinternet.

Tinggalkan pasal istilah. (sebenarnya istilah CC ni agak digeruni oleh pihak berkuasa tempatan..) Bagaimana hendak setup Pusat Komputer Berinternet (PKB) dengan kos kurang dari 10 ribu. Pelbagai idea telah dilontarkan dan yang pastinya ada bagus dan ada yang tidak logik.

Untuk memulakan perniagaan, terdapat tiga jenis kos iaitu

1. Kos sebelum memulakan perniagaan

2. kos semasa memulakan perniagaan

3. kos semasa perniagaan berjalan

4. kos untuk menutup perniagaan. (ada jugak, tapi tak perlu fikir..)

Kos sebelum memulakan perniagaan

- kos untuk membuat kajian pasaran, rancangan perniagaan

- kos untuk pra-lesen

kos semasa memulakan perniagaan

- deposit kedai

- sewa bulan pertama

- surat perjanjian sewa, duti setem

- deposit tnb, air dan telefon

- pemasangan air, telefon, elektrik

- wiring, ubahsuai

- pembelian aset tetap

- pembelian stok

kos semasa (sepanjang) perniagaan berjalan

- sewa bulanan

- bil air, elektrik, telefon, internet

- lesen pbt, ssm

- lesen software, games (bagi yang menjalankan PKB)

- gaji pekerja

- kerosakkan aset

- bayaran balik pinjaman

Begitu banyak perkara dan semuanya memerlukan duit. Apa yang selalunya difikirkan oleh orang yang ingin membuka PKB ni ialah pembelian aset tetap (komputer), sewa dan bil. Perkara-perkara lain jarang difikirkan. Setakat ini post ini. Saya memberikan anda masa untuk berfikir tahap logik untuk membuka PKB dengan modal RM10 ribu.

Salam...

10 K ... X CUKUP.. mengikut pengalaman saya nak bukak satu cc yang 10 PC paling kurang kene ada 40 K untuk survive... kalau tak payah nak jadi...

a'kum semua puteranians, :lol:

nie 1st time aku antar replay ke putera walaupung dh lame join, kes tertarik ngan cyber cafe punyer blog. aku baru bukak 1 cc kt kulim modal dlm RM40k utk 20 pc. pastu dlm planning nk buka 1 lg cc kt shah alam kt seksyen 7 baru yg glamer tu. plan asal mmg nk bukak kt seksyen 7 pastu riki kedai sewa sampai RM5k sebulan 3+1=RM20000k utk sewa bulan 1, terus cancel n buka kt kulim. skrg jd nk bukak kt Seksyen 7 cam idea zmars. loan semua dlm process n pinjaman mara on the way.. pd zmars, dh buka blm? kalu dh jadi bleh gak tukar2 idea. kalu nk spec cam aku pakai kt kulim, aku blh bg.. ok la. salam semua

a'kum semua puteranians,

nie 1st time aku antar replay ke putera walaupung dh lame join, kes tertarik ngan cyber cafe punyer blog. aku baru bukak 1 cc kt kulim modal dlm RM40k utk 20 pc. pastu dlm planning nk buka 1 lg cc kt shah alam kt seksyen 7 baru yg glamer tu. plan asal mmg nk bukak kt seksyen 7 pastu riki kedai sewa sampai RM5k sebulan 3+1=RM20000k utk sewa bulan 1, terus cancel n buka kt kulim. skrg jd nk bukak kt Seksyen 7 cam idea zmars. loan semua dlm process n pinjaman mara on the way.. pd zmars, dh buka blm? kalu dh jadi bleh gak tukar2 idea. kalu nk spec cam aku pakai kt kulim, aku blh bg.. ok la. salam semua