Jump to content
roszaidah

Nak Bukak Cyber Cafe

Recommended Posts

nak tanya ade sesape yang gune open source punye OS x untuk cc korang ..kalu ade os ape ?

pastu mcm mane korang setup network korang gune os nie?

nak tau sebb kalu gune bende nie ....manyakkk jimatt loo ....

sayang x leh main banyak game ..huhuhuh

Adeiii....

aku ade bukak cc jugak kat kajang....aku jaga cc aku maintain pc aku sapu sampah aku lap cermin... aduh 2-3 hari nie aku rasa lemah semangat bangat.....aduh sampai bila la nak macam nieee.... pc aku dah x termaintain dah nie... x larat rasa dah dah dekat 2 tahun bukak lom dapat modal laie...pc dah byk jugak problem letih sungguh......dulu silap aku jugak berbudget masa beli pc......ambik pc yg ala kadar je power dia.......pakai 3-4 bulan dah buat hal.... jadi nasihat aku pada melayu2 yang nak bukak cc tuh...jgn la kedekut sangat bila nak beli pc yg lebih bermutu....... bila barang bermutu tarak pening....haizzzzz :wacko:

Btol2....satu lagi...bile tengok kita maju, orang pun akan tiru kita...tgk2 buka lak sebelah dengan spec yang lagi power...kita pun kena la upgrade jugak,wat promotion, untuk jaga customer tetap kita supaya x lari....oleh itu dalam acc kena ada la fulus...apa2 jadi senang sebab ada backup..

sori, menyelit. biz ape pon kat dunia nih ade saingan. tp kite yg baru start up nih kena la buat persaingan bukan harga. kena la blaja skit pasal repair pc. jgn harap pd internet jek. budak2 main game lagi untung. x pakai internet pon. Kena la mix pusat servis komputer. bukan susah sgt. slalunue customer nih anta pc kate rosak. tp bukan rosak sgt pon. cume lari setting or kena virus jek. klu rosak pon juz tukar komponen penting jek. klu xleh buat leh anta kat supplier kite. janji masalah customer leh settle dgn cepat.

jage imej tu penting.

bayangkan.... servis internet kena bayar line, tp game juz buat LAN jek.

servis pc lak juz touching skit2 utk setting jek tanpa modal dah leh caj RM20 or RM30. Format kena virus (tanpa ganti ape2) dah leh caj RM40-RM50. Kena plak klu ade pasang servis ambik dan hantar pc. customer juz call jek dari rumah. leh caj lagi RM5 or RM10 lagi. Akan dtg hampir tiap rumah ade internet, lagi la byk masalah kerosakan pc. bukan ke tu 1 peluang?

imatrik kat pt raja sudah 4 minggu tutup. lokasi statigik - depan pintu kuittho kampus bandar. siang hari memang penuh dgn student. saingan berdekatan memang ada. jomcyber 40 pc dgn 21" crt/15" lcd. satu lagi tanpa nama 40pc win98 yg slow dan penuh virus. dua cc ini ada game jadi bising riuh rendah sebab tukang jaga tak boleh kawal.

muskil apa nama imatrik boleh tutup. pelanggan tak jadi masalah. walaupun billingnya tak betul (kira manual) aku tetap pergi imatrik. rasa aku dah 3 tahun+ masa kampus bandar belum buka.

masih ada lagi cc yg guna monitor 14". Pc sudahlah lambat gila. Aku tanya apsal tak tukar monitor besar 17", katanya tak ada duit. Sapa nak masuk cc kedekut. Monitor oem sudah turun harga. 19" crt oem baru rm240 saja.

emm .. betul ke lesen utk CC dah dibekukan oleh kerajaan nnegeri ...aku still tak dpt lesen utk cc kat bangi...

cam mana aku nak buatt... any advice.. sekarang kedai aku dah buka 2 bln dahhh...

Akm.. ok aku baru habis bace thread2 kat belakang ni..letih rase :) so tiba giliran aku nak tanye soalan pasal biz cybercafe ni.. rata2 aku duk bace baik dalam putera nye forum atau forum2 lain perkara yg paling biase aku dgr ialah biz cybercafe ni dah kurang berdaya maju berbanding 5 tahun dulu sebb streamyx dan pc makin murah... tapi aku nak bertanye ttg suatu yg spesifik i.e. biz cybercafe DALAM universiti/kolej.

Kate la aku ade peluang nak bukak sebuah cyber cafe kat DALAM kampus kolej/universiti, aku rase banyak isu2 yg dibangkitkan dah tak relevan, betul tak? antara nya

- lesen PBT most probably akan terjamin dapat dengan sokongan dari pihak kolej/uni

- mainly utk penggunaan internet, BUKAN main game, so lesen game tak yah pikir dah

- customer mmg terjamin selagimana kolej/uni ni tak lingkup ;)

So aku nak mintak pandangan atau nasihat dr sesiapa yg ada pengalaman khusus bukak cc kat DALAM kolej/uni.. bagaimana senario die berbeza dr bukak cc kat luar?

Aku nak buat kertas kerja so nak dapatkan idea ttg perkara2 berikut:

- berapa jumlah pc yg diperlukan?

- modal permulaan? (agak2)

- tempoh balik modal?

Aku cadang selain dr internet, aku nak offer servis baiki pc, jual brg pc sikit2, printing, fax, prepaid, lamination. maintainence akan dibuat sendiri. renovation, wiring dan cabling kene upah org tapi networking dan lain2 akan diuruskan sendiri. cadang nak pakai sorang pekerja dulu sebagai permulaan.

Harap dapat bantuan otai2 cc dalam forum ni. terima kasih.

buka cc tu juz sbg tarikan customer jek.

disebabkan pc semakin murah, pakej streamyx semakin murah, ia menjadi peluang kpd pusat komputer yg bijak main peranan. bile semakin ramai org pakai pc dan internat, maka semakin byk masalah dan customer utk servis repair pc. kan ke tu 1 peluang?

nak cepat balik modal, modal kena bsar...dlm 100k x smpai sthun blh blk modal...

nak labur kat den pun ok jgk ngeh2 :lol:

ada sesapa tau x berapa harga license windows dan office untuk syber cafe setahun?

kalau silap ken renew setiap tahun..

mana ada rega setahun sekali... igt lesen pbt ke... eheh...sekali beli tu la lesen seumur hidup... just utk 1 pc je...

incase tukar hardware kena direct microsoft mintak serial baru...

mana ada rega setahun sekali... igt lesen pbt ke... eheh...sekali beli tu la lesen seumur hidup... just utk 1 pc je...

incase tukar hardware kena direct microsoft mintak serial baru...

betul dan tepat. Lesen windows sekali beli jer. lebih kurang windows xp home rm300. office sbe (word, excel, power point, publisher) - rm800. office basic (word+excel) - rm500.

lepas dah siap setup, hubungi microsoft malaysia untuk melesenkan semula windows tersebut. sebab eula tu valid untuk end user sahaja. sebab kita menyewakan windows tersebut kepada pengguna, kena ambik eula lain. setakat ni free lagi dan direnew setiap tahun. bila dah daftar dia bagilah freebie macam poster games, patung beruang, mug, pen dan sticker original software.

bila dah register dengan microsoft, kita diberi setahun masa bertenang. katakan kita ada 20 pc dan kita declare kita ada lesen winxp home untuk 20pc tu padahal kita takde lesen pun. dalam masa setahun kita kena lengkapkan mengikut spec yang telah declare.

di terengganu, tiada lesen cyber cafe. yang ada hanya lesen Pusat Komputer, Kelas Komputer, Pusat Latihan Komputer. Jadi kalau hanya internet jer, PBT kekadang buat tak kisah jer. PBT mula kisah bila ada report atau masuk paper. dan kalau ada bebudak bawah 13 tahun dan berbaju sekolah.

untuk play safe

- online games saja

- bebudak bawah 13 tahun tu takyah bagi masuk lah

- berbudak skolah tu, suruh depa balik tukar baju dulu. (tukar seluar dan kasut sekali)

- bahagiakan kepada 2 bahagian, bahagian dengan games dan bahagian internet. (sebab kekadang org tua-tua ni nak main internet, tapi sebab berbudak bising main games, dia tension.. kalau sekadar tension takper, ni dia siap pi report PBT.. rambut sama itam tapi...)

Kalau takde lesen?

- saman kali pertama (dalam RM500)

- saman kali kedua (dalam RM1000)

- saman kali ketiga dan rampas peralatan. (semua sekali dia angkut termasuk rak cermin tempat display mouse, pendrive dll)

Polis tak rampas komputer kecuali beroperasi lebih masa...

Kate la aku ade peluang nak bukak sebuah cyber cafe kat DALAM kampus kolej/universiti, aku rase banyak isu2 yg dibangkitkan dah tak relevan, betul tak? antara nya

- lesen PBT most probably akan terjamin dapat dengan sokongan dari pihak kolej/uni

- mainly utk penggunaan internet, BUKAN main game, so lesen game tak yah pikir dah

- customer mmg terjamin selagimana kolej/uni ni tak lingkup ;)

So aku nak mintak pandangan atau nasihat dr sesiapa yg ada pengalaman khusus bukak cc kat DALAM kolej/uni.. bagaimana senario die berbeza dr bukak cc kat luar?

pandangan aku: memang selagi collage / university nie x lingkup mmg ada student guna, tp bila student cuti cc ko nnt akan jd kosong.....tambah2 IPTA yg selalunya cuti lama sehingga 3 bulan, minimum cuti 1 bulan... aku rasa kalau cuti income sehari x smpi RM 100 kot...

tp kalau college swasta maybe cuti dioang pendek2 sbb diorang ada short sem n satu taun ada 3 semester compared to public U ada 2 sem jer tu yg cuti panjang , pastu student2 private U o collage bnyk duit skit.... private college la katakan....mcm monash U ker...dll...

tp dlm U rasanya x bleh install game...

Edited by amin

akupun minat nak bukak cc...tapi aku tak minat ngan game....so adakah aku terpaksa meminatkan diri saya dengan game ni... atau......

Nak bukak cc tak semestinya ada game.. kami ada 2 cc.. cc pertama dari tahun 2000.. perkhidmatan internet jak.. rm1.50 stengah jam dan rm2.00 satu jam.. cc kedua.. baru jak di bukak bulan lalu... em..good luck

di terengganu, tiada lesen cyber cafe. yang ada hanya lesen Pusat Komputer, Kelas Komputer, Pusat Latihan Komputer. Jadi kalau hanya internet jer, PBT kekadang buat tak kisah jer. PBT mula kisah bila ada report atau masuk paper. dan kalau ada bebudak bawah 13 tahun dan berbaju sekolah.

mat din, bawah 13tahun ke 18tahun?

Microsoft ada bikin program leasing Windows. But aku tak tahu hal lanjut. Kalau nak tahu, ko contact dia. Tapi, MEMANG BOLEH BAYAR TAHUNAN / BULANAN.

aku ada satu rahsia nih... tapi segan nak bagitahu.... :)

Nak bukak cc tak semestinya ada game.. kami ada 2 cc.. cc pertama dari tahun 2000.. perkhidmatan internet jak.. rm1.50 stengah jam dan rm2.00 satu jam.. cc kedua.. baru jak di bukak bulan lalu... em..good luck

komen sikit ... jika kau masuk internet je kau x dapat nak memuaskan haty pelangan yg kaki game , kat sini kau dah leh nampak pelanggan kau dah sikit , .... klu nak cepat dapat balik modal dan untung .. pc suport dua2.... klu leh storage kasi besar kau install la semua game ape yg ada kat dunia ni dan potensi kedai kau akan ramai org adalah amat la tinggi .. game2 offline dan online kene la sentiasa update baru la kau nye CC THE BEST OF THE BEST :lol:

Adeiii....

aku ade bukak cc jugak kat kajang....aku jaga cc aku maintain pc aku sapu sampah aku lap cermin... aduh 2-3 hari nie aku rasa lemah semangat bangat.....aduh sampai bila la nak macam nieee.... pc aku dah x termaintain dah nie... x larat rasa dah dah dekat 2 tahun bukak lom dapat modal laie...pc dah byk jugak problem letih sungguh......dulu silap aku jugak berbudget masa beli pc......ambik pc yg ala kadar je power dia.......pakai 3-4 bulan dah buat hal.... jadi nasihat aku pada melayu2 yang nak bukak cc tuh...jgn la kedekut sangat bila nak beli pc yg lebih bermutu....... bila barang bermutu tarak pening....haizzzzz :wacko:

hurmmm .... x pa jadikan nye sebagai pengalaman sama2 kita amik iktibar ... mcm aku kenal la nick ni tapi dimana nya .... :lol: x main ro lagi je ?

mat din, bawah 13tahun ke 18tahun?

13 tahun.. :ph34r: :ph34r: kira sekolah rendah memang tak boleh masuk langsung.

budak2 sekolah menengah boleh masuk asalkan tak main games. dan tak pakai uniform sekolah.

kepada sapa-sapa yang nak bukak cc ni, target market kena jelas. ada satu post tentang target market online gaming sahaja. modal agak besar tapi memang boleh hidup.

ada cc yang charge rm4 sejam menggunakan spec latest spt c2d, 2gb ram, 256/512mb graphic card. dan cc ni masih dapat sambutan sebab memang ada yang sanggup bayar.

kalau spec cam pc kat umah, baik main games kat umah jer...

budak2 sekolah menengah boleh masuk asalkan tak main games. dan tak pakai uniform sekolah.

kepada sapa-sapa yang nak bukak cc ni, target market kena jelas. ada satu post tentang target market online gaming sahaja. modal agak besar tapi memang boleh hidup.

ada cc yang charge rm4 sejam menggunakan spec latest spt c2d, 2gb ram, 256/512mb graphic card. dan cc ni masih dapat sambutan sebab memang ada yang sanggup bayar.

hahha betul tu... :lol:

hahha betul tu... :lol:

dan paling penting, bila nak bukak cc tu, bila nak tanya apa apa tu, kol la orang yg kita nak mintak tolong tu, jangan asik anto sms jek... dah la nak mintak tolong dia, kesian kat dia kluar duit sms kat kita.. dok gitu zeronesak? hkohkhokhohkhokhohkhokhohkhohko..

budak sekolah rendah dan tadika boleh masuk ditemani ibubapa/ penjaga tetapi sehingga 10 malam sahaja. (kat perak)

saja nak bagitau... :D

tak nak pening kepala, amik je pc refurbish, siap ada sticker windows lagi.. lepas tu register la dengan windows.. lagi jimat duit.. tapi kalu pc nak internet jek la... huhuhuhu

budak sekolah rendah dan tadika boleh masuk ditemani ibubapa/ penjaga tetapi sehingga 10 malam sahaja. (kat perak)

saja nak bagitau... :D

same gak kat selangor