Jump to content
Sign in to follow this  
chibi_maruko

Student IT gagal kuasai OOP

Recommended Posts

asssalamualaikum....

salam perkenalan wat semua.....

Apa pendapat u all bila sesetengah orang cakap student IT gagal kuasai pengaturcaraan berorientasikan objek ngan berstruktur???

Edited by chibi_maruko

Apa pendapat u all bila sesetengah orang cakap student IT gagal kuasai pengaturcaraan berorientasikan objek ngan berstruktur???

Pasal student tu blum belajar lagi... cuber tanyer biler dia dah grade karang mau nganga mulut dengar diaorang explain.

Pasal student tu blum belajar lagi... cuber tanyer biler dia dah grade karang mau nganga mulut dengar diaorang explain.

ye ke ? kalo kat ipta aku tak tau la, tapi bebudak IT kat kolej aku (ipts) memang takkan dapat kuasai OOP ngan berstruktur sepenuhnya walaupun dah grade 4 kali tongue.gif ; dari apa yang aku nampak la. depa ni memang malas nak pikir dan cuba memahami konsep. bila ada assignment, just copy code member yang paham pastu tuka variable skit skit. kalo copy, pahamkan, pastu cuba buat seniri takpe la gak. hrmm.. tak tau la nak kate ape. bila aku tanya balik kat bebudak ni sebab ape amik kos IT kalo tak minat, jawab nye senang je "mak bapak suruh", "ikut kawan" etc etc. kesian mak bapak bebudak ni dry.gif

mmmmmm kolej mane tu

biase la kat memane pon, ade orang rajin, ade orang malas, ade orang bodo, ade orang pandai. mesti ade ramai orang2 yang macam ko yang tak copy tapi ko tak tau *ehem* *ehem*

kalo ako, ako kesian kat diorang. pasal mak pak diorang tak pecaye yagn diorang boleh pikir dan buat ape yang diorang suke.

Edited by C-Fu

tak yah la aku kasitau nama kolej ni, nanti orang kate bukak pekung di dada plak. tapi kolej ni kalo sebut nama memang semua orang (malaysia) kenal la. student kampus lain aku tak tau la, tapi kampus aku memang macam yang aku tulis dalam last post aku. sad.gif

bile lak aku kate aku tak copy ? tapi memang pun aku tak copy sebab aku minat nak belajar walaupun otak aku ni slow skit, lambat tangkap. smile.gif

student IT kat kolej ni tak ramai, jadi aku boleh kira ngan jari berapa orang yang betul betul minat. tongue.gif

rasanya kiter nampak students yang berlainan kot..

lagipun, biasanya orang kiter ni kalau dah expert, diaorang lari ke luar negara abis kat sini "takde aper" (diaorang pun nampaknya tak berminat jadik perintis!!).

tak yah la aku kasitau nama kolej ni, nanti orang kate bukak pekung di dada plak. tapi kolej ni kalo sebut nama memang semua orang (malaysia) kenal la. student kampus lain aku tak tau la, tapi kampus aku memang macam yang aku tulis dalam last post aku.

aper kater kau pegi cakap terus terang ngan bebudak nih..

tapi secara umumnya, sudents kiter takla bodo dan malas sangat sampaikan 4 kali grade pun tak reti2 lagi.. tu tahap b*d* nak m*mp*s dah tu.

kengkadang tu student kita ni malas nak baca program yg orang lain buat. macam baca buku jugak la, lagi banyak membaca lagi banyak dapat ilmu.

Aku plak rasa bukan sebab malas jer tapi sbb diorang memang awal2 dah ngaku kalah. Blom apa2 dah kata susah. Memangla susah jadinya sbb mentaliti dah kata susah. Budak kolej aku pon lbh kurang mcm tu. RAmai g copy assignment org.

tapi secara umumnya, sudents kiter takla bodo dan malas sangat sampaikan 4 kali grade pun tak reti2 lagi.. tu tahap b*d* nak m*mp*s dah tu.

ini cuma andaian aku je la, jangan amik serius plak. tapi secara logik nye memang boleh jadi macam tu. sebab ape ? sebab depa cuma copy coding orang lain, pastu tuka variable then submit. lepas final utk subjek tu, diorang dah tak sentuh dah. jadi kat sini dah nampak yang depa memang tak study langsung. kumpul carrymark kaw kaw time assignment je (dgn cara copy coding orang lain), pastu final buat cukup cukup syarat utk lepas final. sebab tu aku kate kalo dah grade 4 kali pun tetap takkan dapat biggrin.gif

no offense, peace happy.gif

ANGGAPAN BAHAWAH PELAJAR IT TAK RETI OOP TIDAK DITERIMA SAMA SEKALI... hehe.. cewah... nak tahu sebab apa?

SEBAB RAMAI OOOO PELAJAR IT TERER VB (VISUAL BASIC)

kan VB tu OOP... drag dan klik... hahahaha.... pindah button ke form pun dikira object oriented tau..... walaupun button tu tak berfungsi.. wakaka.. biggrin.gif

OOP (object oriented programming) bukanlah suatu konsep yang mudah difahami walaupun untuk pelajar luar negara. Tetapi ia boleh dikuasai dengan melakukan latihan yang berulang-ulang didalam pembinaan semula sesuatu objek itu. Dari pemerhatian saya disini, sebab-sebab pelajar-pelajar kita kurang menguasainya kerana kelemahan tenaga pengajar itu sendiri dalam menerangkan konsepnya dan masa yang terhad untuk memperbincangkan topik OOP.

OOP boleh dijadikan suatu subjek yang amat menarik jika kita bina satu projek khas untuknya. Contohnya, kita buat semula objek Button dan hasilkan Button yang berbeza seperti Ovalbutton atau Picture Button. Oleh kerana konsep OOP itu sangat kompleks dan berbeza-beza mengikut Bahasa Aturcara yang berlainan, tetapi ia mempunyai kesamaan dalam bahagian-bahagian binaannya.

Seperti Objek Rumah, semua rumah ada dinding, tingkap, pintu, bumbung dan bahagian lain. Persamaan ini yang saya maksudkan. Di dalam OOP persamaa yang nyata adalah seperti berikut:

Object:

1. Properties

2. Methods

3. Events

4. Constructors

;-----------------

5. Destructors ; bagi setengah aturcara ia tak perlu kerana terbina dalam.

Jadi struktur-struktur ini akan menjadikan suatu yang paling memboringkan jika tiada langkah-langkah menarik untuk membuat pelajar-pelajar memahami secara mudah dan praktikal. Jadi, semuanya terletak ditangan tenaga pengajar. Kalau pengajar hanya ambil nota dari Google, ia tidak memadai untuk digunakan untuk tujuan pengajaran.

Kalau di perhatikan betul-betul OOP itu, ia hanyalah koletif program yang boleh diguna semula atau 'recycle'. Jadi tenaga pengajar perlu tunjukkan kepada pelajar-pelajar mereka membina OOP dari contoh program yang mereka telah bina sebelum ini dan dikumpulkan dan jadikan ia satu objek OOP. Ianya umpama mengingati semula kenangan lama tentang konsep jenis2 data, procedure dan functions dan pentakrifan data2 tersebut. Kemudia ajar mereka buat satu projek yang menarik mengenai objek OOP seperti mengaitkan dengan pembinaan OOP game yang mudah dan networkkan dari satu objek OOP kepada objek OOP yang lain.

Contoh yang paling hampir dengan objek OOP dengan dunia nyata ialah kereta berhias. semuanya boleh berjalan dan dipandu, cuma rupa dan benda yang terdapat di atasnya yang berlainan untuk mewakili sesuatu tema atau pertubuhan.

Itu hanya pendapat saya sajalah. Saya pun tak tahu apa yang dia orang ajar kat IPTA tu pasal saya tak pernah sampai ke peringkat itu.

kan VB tu OOP... drag dan klik... hahahaha.... pindah button ke form pun dikira object oriented tau..... walaupun button tu tak berfungsi.. wakaka.. biggrin.gif

drag and drop BUKAN OOP ...itu RAD, dan lagi setelah anda faham apa itu OOP, sila setuju bhw VB (VB lama, bukan VB.NET) tak fully OOP..

3 pillars of Object Oriented Programming ialah:

1- Encapsulation

2- Inheritance

3- Polymorphism

ada setengah2 yg kata 4, satu lagi Objects kalau tak silap.. ni la konsep2 asas dlm OOP..

masalahnya kadang, lecturer pun tak mahir OOP sbb mereka dulu tak belajar mende2 tu.. student kena belajar sendiri..

lagi satu saya pelik tajuk topik ni:

pengaturcaraan berorientasikan objek ngan berstruktur???
mcm mana tu? yg nak dibincangkan ialah student gagal kuasai OOP atau gagal kuasai pengaturcaraan OOP dan berstruktur (structured programming)? mungkin student2 ni berjaya menguasai low level programming kot.. biggrin.gif

disamping kita membincangkan kenapa dan sebagainya, baik kita bincang dan belajar sama2 OOP ni, sbb rasanya ramai yg masih kabur2 lagi pasal mende ni kat sini.. sapa berminat nak tanya sila la bukak topik baru, initiate dgn satu soalan, nanti kita sama2 bincangkan..

kenape kene kuasai OOP? penting sangat ke OOP nih? lisp takde pon oop.

Edited by C-Fu

Drag and drop tu memang OLE tapi bila dah drop button masuk dalam form akan hasilkan kod dibawah yang tuju balik pada OOP

Begin VB.CommandButton cmdOk

Caption = "Ok"

Height = 495

Left = 2160

TabIndex = 2

Top = 600

Width = 1215

End

"VB.CommandButton" = OBJECT ORIENTED

kesimpulannya bila dah letak button jer pada form maka ia dah digelar guna OOP secara tidak langsung.... itu yang aku maksudkan

kenape kene kuasai OOP? penting sangat ke OOP nih? lisp takde pon oop.
betul jugak tu, kenapa ye? pada sesetengah bidang programming mungkin penting dan sesetengah yang lain mungkin tak penting... kalau saya seorang programmer microchip yg hanya ada compiler C utk cip tu mungkin tak perlu, kalau saya programmer sebuah sistem pengurusan bank yang melibatkan database dgn data yg banyak mungkin lain halnya.. bergantung laa..

dulu pun saya guna structured/procedural programming, tapi lepas belajar OOP saya tak pernah lagi pakai structured/procedural.. dgn menggunakan OOP, program yg besar2 dpt diuruskan dgn lebih mudah..

VB (in term of the language itself) tak dianggap sebagai fully OOP sbb kita tak boleh buat inheritence (inheritence is a very very important aspect of OOP).. tu yg saya tahu, saya pun bukan pakar sgt pasal OOP ni...

Edited by 1kHz

VB (in term of the language itself) tak dianggap sebagai fully OOP sbb kita tak boleh buat inheritence (inheritence is a very very important aspect of OOP)

1khz ... vb 6 ke bawah mmg tak fully OOP kalau nak bandingkan ngan .NET tapi kita bule buat inheritance...

gunakan teknik INTERFACE.

kenape kene kuasai OOP? penting sangat ke OOP nih?

tu depends la pada individu..

tapi realitinya hidup kiter pun memang berasaskan objek.. berkelas-kelas.. ader hirarki.. budak biologi mesti tau nyer.

kalau saya seorang programmer microchip yg hanya ada compiler C utk cip tu mungkin tak perlu, kalau saya programmer sebuah sistem pengurusan bank yang melibatkan database dgn data yg banyak mungkin lain halnya.. bergantung laa..

exactly my point. OOP bukannye be all, end all of skill programming manusia. also, ako dah lupe name die, tapi ade satu programming methodology yang baru ape tah name die yang fanatik die claim gila2 yang ni lagi object-oriented lagi dari OOP.

so OOP hanya satu cabang programming. orang ASM takkan sentuk banyak sangat OOP. database admin takkan tau sangat pon pasal OOP, yang penting pada diorang just sql je. linux kernel pon gune C, mane ade oop.

also just panggil vb object-based language udah le. buat pe ank dok cakap tu cakap ni, alik2 pergi tempat same gak.

zaman akan datang probably akan ada methodology yang lagi power dari OOP, sape tau.

AOP?

ada programmer jenis like to get down and dirty, and do it the |33t way.. speed is everything.. jadi dia tanak pakai OOP sebab selalunya OOP lebih slow..

ada yg nak jadi programmer yg buat enterprise level applications, jadi bila program besar2 ni speed is sometime can be neglected in favor of maintainabilty.. maka diorang pilih OOP..

your path, your choice.. but make it a smart one..

tapi rasanya dlm bidang pekerjaan sekarang mcm mana ye? apa yg dia nak?

edit: some typos..

Edited by 1kHz

hehe....

aku jinak2 ngan programming pun sekadar sesuka jer. Tu pun programming vb....Aku ada baca sume tuh kat web jer lah pasal OOP nih. tak da strong knowledge pasal nih pun. So sesapa boleh bagi definasi OOP nih ngan maksud yg dlm dan jitu...

Apa yg dimaksud ngan inheritance and so on??

ada programmer jenis like to get down and dirty, and do it the |33t way.. speed is everything.. jadi dia tanak pakai OOP sebab selalunya OOP lebih slow..

cekgu ako ni salah seorang dari orang2 yang kat dalam IEEE group. ade haritu die cite, die ade projek untuk convert satu compiler (ako rase GCC kot, not sure) kepada fully OOP, lepas die buat, laju gile sampai terkencing2 orang biggrin.gif.

cekgu ako ni salah seorang dari orang2 yang kat dalam IEEE group. ade haritu die cite, die ade projek untuk convert satu compiler (ako rase GCC kot, not sure) kepada fully OOP, lepas die buat, laju gile sampai terkencing2 orang biggrin.gif.

terernya cekgu ko, ni boleh ubat org kalau kencing tak lawas laugh.gif dia rewrite balik gcc pakai OOP ke? ke tukar gcc supaya boleh handle OOP (yg ni rasanya dah ada kan? g++?)

So sesapa boleh bagi definasi OOP nih ngan maksud yg dlm dan jitu

yg ni elok kita bukak topik baru la, tak syok ah sambung topic ni smile.gif

mmmm g++ kot. ako tak sure sangat, 3 jam kelas, dahtu malam2 lak tu so pepaham je la biggrin.gif

no offence. dr post-post di atas .. nampaknya antara kita pun macam keliru - ini "fully OOP" itu OOP dan ini bukan OOP .. jadi .. jika kita sendiri tak kenal apa itu OOP .. kejamlah kalau kita mahu menghukum "student IT tak menguasai OOP " ??

maaf dipinta. bagi saya, OOP bukan segala-galanya. tapi jika dibincangkan dari sudut pengaturcaraan .. mungkinlah. mungkin agak melampau jika hendak dibandingkan dengan ahli Mensa IQ 180 iaitu Uncle Looi. dia tak tau OOP .. even "bahasa pengaturcaraan tahap tinggi" mcm C pun. he only know assembly language and machine code. yet .. his anti virus software is one of the best anti virus availabe in market.

maaf sekali lagi. saya hanya orang kecil ..