Jump to content
tengkuhaadi

Kereta Negara Kita X Bagus?

Recommended Posts

aku rasa sumber orang jepun lagi banyak . lagi pun dorang punya pekerja

rajin ngan dedikasi tinggi tuk bangunkan ,lagipun pasaran keta malaysia mungkin sikit tak dapat nak carik modal tuk bangunkan model baru

ni first time aku post kat sini..

aku ader pakai 5 bijik keter(keter aku satu jerk yg lain sumer ayah aku pny)

1st) nissan sentra tahun 2000

2nd) KIA spectra tahun 2004

3rd) mitsubishi renger 2003(ujung tahun)

4rd) proton iswara 1997

5th) produa kenari 2005

dlm bnyk2 keter kat atas tuh,

-yg paling jimat minyk- iswara.

-injin yg paling lasak(injin susah panas)- iswara.

-klau rosak tp senang nk baiki-iswara

-power time naik bukit-iswara

-paling laju-sentra

-paling bnyk bleh masuk muatan-renger

-paling ringan-kenari

-paling kuat makan minyak-KIA

-injin paling tak lasak(temp slalu tinggi)-KIA

-klau rosak makan 3-1minggu dlm benkel(tu pon bleh hantar kat center dier jerk sbb berkaitan eletronik system)-sentra

-paling tak power time naik bukit-KIA

-paling tak laju-kenari

-paling sikit bleh masuk muatan-kenari

-paling berat-renger

Saper ader pakai keter KIA spectra? klau korang pakai keter ni mmg nyesal ah.. dh ler injin tak power,pikap pon takder... minyak parak takleh bla...

Korang nak tau apsal korang kutuk2 kete buatan Malaysia

Sebab kebanyakkan rakyat Malaysia hanya mampu beli kete buatan sendiri

katakanla rakyat Malaysia ni semuanya pakai Honda

Mesti korang kutuk perabih gan Honda.

Biasala benda dari kilang drpd 100 mesti ada 1,2 yg spoil sebab tu ader warranty

Jadi sebelum nak kutuk tu ‘think first before talks’

1. andaian ko memang betul. kalo hanya honda sahaja yang lebih murah dari kereta lain, maka ramai orang akan kutuk honda. since orang lain tak tau camner rasa naik kete merc. tetap tak mengubah point yang proton buat kete takde kualiti. so ape point ko?

2. ko lupe yang 5000 waja kene tarik balik masuk kilang proton lepas baru2 dikeluarkan?

sila jangan cakap tentang bende yang ko tak tau. jadi sebelum nak cakap tu 'learn english before posting'

masalahnya ramai yg tak sedar diri... bila ditegur cara baik tak dilayan...semua komen nasihat dibuat mcm sampah...

bila org mula nasihat komen kritik dgn lebih keras, diberi alasan2 yg tak munasabah...

bila org ramai mula tak lagi berminat bagi nasihat elok2..smua kritik kutuk2... makan dikatakan tak menyokong produk buatan tempatan..tidak patriotik...

maka apapun..salah orang ramai...sbb orang ramai semua bodoh2 belaka...yg atas2 semua pandai2...masakan org atas2 bodoh,kalau bodoh takkan duduk atas...tp taktaulah..smua bleh fikir.. aheksss :P

dah kena kutuk pun takmo berubah... kena ketuk baru bleh merubah kot.

sesaper ada gambar proton putra,keta ni setau aku hanya dieksport ke luar negara sbb kualitinya elok(kalu salah,sorry)....aku nk tgk.

ko x pernah tgk ek...tp aku pon jarang tgk on te road keta nie..keta ni 2 pintu..lebih kurang mcm Satria tp panjang sket..

ko x pernah tgk ek...tp aku pon jarang tgk on te road keta nie..keta ni 2 pintu..lebih kurang mcm Satria tp panjang sket..

laaaaaaaaaaa...........kat tempat aku berlambak2 siap modified cam evo lagi........kalo pi HIGHWAY pun ok gak..............kereta putra tu pun aku nengok cam semacam sikt kualiti.......macam lebih baik dr sebelum ni............

1. andaian ko memang betul. kalo hanya honda sahaja yang lebih murah dari kereta lain, maka ramai orang akan kutuk honda. since orang lain tak tau camner rasa naik kete merc. tetap tak mengubah point yang proton buat kete takde kualiti. so ape point ko?

memang aku x nafikan kete merc memang berkualiti tp kau tgk pade harganya la dan apabila rosak pandai2 la kau jwb kat poket kau.pasal proton memang aku x nafikan tp kau bandingkan kete negara maju gan negara membangun mmgla x padan

pasal proton memang aku x nafikan tp kau bandingkan kete negara maju gan negara membangun mmgla x padan

proton kene cepat2 la produce keter standing negara maju dr segi quality...tahun 2020 malaysia kan negara maju...14 tahun jer lg..huhu

aku guna kete malaysia dah dekat 7 tahun

masih OK lagi. Nak round malaysia pun masih confident.

maintenace paling minina, minyak jimat, laju jangan cite aaa... kalah lotus. :D

pernah aku race dengan cina guna nissan 2.0 . masa jalan lurus dia rapat, tapi masa korner baring dia dah lost. aku bangga memiliki keta nasional. :D

hari tu aku pegi bangladesh utk beberapa hari,

sempat gak aku terlihat kereta nasional kita kat jalan raya sana..

cam wira lah yg paling byk aku temui kat sana..

proton saga pon penah jumpa,juga proton iswara aeroback pon ader kat saner..

tapi bilangan tuh tak laa byk sangat,

hehheheh..diorag jadikan teksi..

hari tu aku pegi bangladesh utk beberapa hari,

sempat gak aku terlihat kereta nasional kita kat jalan raya sana..

cam wira lah yg paling byk aku temui kat sana..

proton saga pon penah jumpa,juga proton iswara aeroback pon ader kat saner..

tapi bilangan tuh tak laa byk sangat,

hehheheh..diorag jadikan teksi..

ko jangan hairan ler ... kat Greece diorang buat Mercedes jadi teksi ... merasa ler aku jadi Tan seri kejap he . he ..

memang aku x nafikan kete merc memang berkualiti tp kau tgk pade harganya la dan apabila rosak pandai2 la kau jwb kat poket kau.pasal proton memang aku x nafikan tp kau bandingkan kete negara maju gan negara membangun mmgla x padan

nape tak? bisnes kereta adalah bisnes global. kalo dah lepas 20 tahun proton tak dapat nak bersaing, then sampai bile baru proton leh bersaing?

kalo proton nak masuk pasaran global, pak kaduk mane yang boleh halang die daripada bersaing dengan kereta2 global lain? ako tak paham betul orang mesia. mane boleh nak kata "ako nak jual barang kat uk, tapi ako tak kira ako tanak bersaing ngan kete uk!"

a lot of people tak sedar yang bila harga kereta murah, maka margin untung kepada penjual, pekedai jual kete pon sikit. kalo dah harga kereta melebihi RM500,000, ko ambek untung RM10,000-RM25,000 setiap kereta pon takde sesape tau. sape yang rugi? kereta nasional korang gak.

nape tak? bisnes kereta adalah bisnes global. kalo dah lepas 20 tahun proton tak dapat nak bersaing, then sampai bile baru proton leh bersaing?

kalo proton nak masuk pasaran global, pak kaduk mane yang boleh halang die daripada bersaing dengan kereta2 global lain? ako tak paham betul orang mesia. mane boleh nak kata "ako nak jual barang kat uk, tapi ako tak kira ako tanak bersaing ngan kete uk!"

Relax la baru 20tahun, mercedes dah 80tahun, honda lak hamper 60tahun. Jauh beza tu kan. Kan aku cakap kete negara maju dengan kete negara membangun kan x sama. Kau faham x ayat aku tu? Maksudnya dari segi teknologi, pembangunan, pemikiran dll adalah tidak sama

Katakan la, kau dibagi kete dan diberi pilihan kete negara maju atau kete negara membangun, yg mane kau nak? Kalau aku mesti nak kete dr negara maju mesti power, laju dan sebagai nya sebab ape? Sebab mind kite dah set negara maju lebih kehadapan barbanding negara membangun, itu dah fitrah manusia

Jadi jangan la cepat melatah……

Relax la baru 20tahun, mercedes dah 80tahun, honda lak hamper 60tahun. Jauh beza tu kan. Kan aku cakap kete negara maju dengan kete negara membangun kan x sama. Kau faham x ayat aku tu? Maksudnya dari segi teknologi, pembangunan, pemikiran dll adalah tidak sama

Katakan la, kau dibagi kete dan diberi pilihan kete negara maju atau kete negara membangun, yg mane kau nak? Kalau aku mesti nak kete dr negara maju mesti power, laju dan sebagai nya sebab ape? Sebab mind kite dah set negara maju lebih kehadapan barbanding negara membangun, itu dah fitrah manusia

Jadi jangan la cepat melatah……

Betul memang fitrah manusia macam tu..tepat sekali. Tapi persoalnnya sekarang ni:-

1) Apsal kereta nasional yg diexport lebih berkualiti

2)apsal sesetngah kereta macam putra, lebih kualiti berbanding Gen 2. Tak percaya try masuk dalam kereta putra dan just bandingkan dengan kereta Gen 2. Walaupun putra tu teknologi 90an dan Gen 2 teknologi 2000an, tapi confirm Putra lagi kualiti sama ada interiornya dan juga exteriornya. Sepatutnya Gen 2( atau generasi ke 2 lagi bagus dan baik kualitinya)

3)apsal masalah teknikal seperti power window yg tak sampai sebulan dah rosak. Kereta ayah aku Nissan laurel buatan tahun 1984 sampai sekarang ni masih boleh digunakan keempat-emepat tingkapnya..ni gambarnya kalau tak percaya??ha..apsal.. apsal??

Kita bukannya nak kutuk kereta kita tanpa sebab..kita memang nak beli sangat barangan buatan tempatan..tapi kita kena selidiki apsal saban hari dengan kereta yg tak berkualiti, tak pernah belajar dari kesilapan, dengan harga yg lagi mahal, dan dengan pengilangnya yg sentiasa rugi setiap tahun...itu yg kita kena fikir. Memanglah sesetengah kita ni dah pakai kerete Proton tak ada sebarang masalah..tapi mungkin u bernasib baik tak ada masalah. Tapi percentnya kecik amat!! Walaupun tak ada masalah tapi masalah kualiti tetap ada kan??

Sama-sama kita bangunkan industri ini dengan memeberikan pendapat yg bernas...

Edited by cenekang

sape yang melatah and compare proton ngan merc? nape tanak compare proton ngan cherry ke, ngan kia ke, ngan hyundai ke.

again kepada yang malas nak baca posting ako awal2, adakah ko nak tunggu proton sampai 60 tahun baru sampai ke tahap honda pada masa ni? by that time ko rase honda dan kereta2 lain kat dunia ni just terbantut and tunggu proton catchup baru diorang sambung buat kereta ngan teknologi baru? ako tak paham tol ngan orang mesia yang soh dok tunggu tunggu je. macam dunia ni tak bergerak lak.

see the difference between ako dan pak kaduk cepat latah cam ko adalah, ko hanya pikir proton dari segi pemakaian kete proton tu. tapi ko lupe pasal proton termasuk dalam industri/bisnes automotif GLOBAL. ko tak fikir pasal international bisnes plan proton yang tak pernah menjadi, management proton yang ade skandal, deal ngan VW yang terus buat proton jatuh tertuduk, beribu2 model baru waja yang kene tarik balik pasal suspension problem, EON dan Proton Edar gaduh sesame sendiri, menjatuhkan dealer network proton sendiri, takde duit untuk design dan buat model baru, tipu orang mesia ngan jual stok lama iswara tapi letak special edition, dll. SEMUA NI yang membuatkan kereta kita tak bagus.

pastu ade hati nak cakap pemikiran proton tak sama lak. macam proton tu orang je kan? :rolleyes: ye la tu. tu bukan kutuk orang melayu, orang mesia ke tu?

atau boleh ke ko nak explain ape maksud "pemikiran proton tak sama ngan pemikiran merc"? meh kite tengok camner die pusing2, best ni!

Edited by C-Fu

ko hanya pikir proton dari segi pemakaian kete proton tu. tapi ko lupe pasal proton termasuk dalam industri/bisnes automotif GLOBAL. ko tak fikir pasal international bisnes plan proton yang tak pernah menjadi, management proton yang ade skandal, deal ngan VW yang terus buat proton jatuh tertuduk, beribu2 model baru waja yang kene tarik balik pasal suspension problem, EON dan Proton Edar gaduh sesame sendiri, menjatuhkan dealer network proton sendiri, takde duit untuk design dan buat model baru, tipu orang mesia ngan jual stok lama iswara tapi letak special edition, dll. SEMUA NI yang membuatkan kereta kita tak bagus.

pastu ade hati nak cakap pemikiran proton tak sama lak. macam proton tu orang je kan? :rolleyes: ye la tu. tu bukan kutuk orang melayu, orang mesia ke tu?

atau boleh ke ko nak explain ape maksud "pemikiran proton tak sama ngan pemikiran merc"? meh kite tengok camner die pusing2, best ni!

pendapat c-fu kali nie mmg menarik perhatian aku untuk mencelah. :). apa yg c-fu kata tu seperti menyatakan yg kepimpinan proton tidak bagus. mmg tak bagus pun. kalau tak kenapa timbul kes-kes skandal yang tak sepatutnya terjadi. aku tak tahu apa yg terjadi di peringkat dalaman proton, tetapi sepatutnya sebagai syarikat automobil pertama dan juga yg utama di negara kita tak seharusnya terlalu bergantung kepada kerajaan. sikap terlalu bergantung nielah sbbnya jadi masalah-masalah mcm nie.

sudah 20 tahun kenapa proton masih tiada inisiatif untuk mencari sumber bahan mentah sendiri di negara kita. kenapa proton masih mengimport enjin-enjin dari luar negara sedangkan kalo diorg pada awal2 penubuhan proton adakan satu objektif iaitu buat enjin sendiri.. takpun sekurang2nya design sendiri. kos bahan mentah sudah boleh dikurangkan. kos untuk R & D proton banyak dihabiskan untuk mengimport bahan mentah. lihat pada jepun selepas kalah perang dunia ke-2 macam mana diorg bangunkan balik ekonomi dan teknologi diorg. jepun juga menciplak teknologi org lain (contoh seperti amerika dan british) tetapi dapat bangunkan lagi teknologi itu menjadi teknologi mereka sendiri. (lihat pada kapal terbang pejuang jenis zero pada zaman perang dunia ke-2 dan tak kurang juga sekarang jepun membina sendiri pesawat pejuang moden diorg sendiri berdasarkan rekaan pesawat pejuang F-15 dan F-16 buatan Amerika.)

bagi aku tak salah menciplak tetapi untuk menjadikan bahan ciplak itu lebih baik. bukannya mcm cd2 [lanun] yg kat pasar mlm. penciplak hampeh.

sikap org melayu yg kurang berusaha dan kurang inisiatif dan inovatif pun salah satu sbbnya. dan lagi satu jarang aku tgk org2 korporat melayu yg faham ttg teknologi nie. ape yg dlm fikiran diorg untung dan rugi. dan lagi satu saintis2 malaysia nie jgnlah nak makan gaji buta ajer. ambil kesempatan dgn pelaburan yang dibuat untuk bangunkan teknologi. apa salahnya berkorban. bukannya untuk org lain pun...untuk nama baik negara kita juga.

p/s: terlalu fikirkan perut sendiri =tamak, irihati, malas, tiada sifat berdaya saing, cepat puas hati. amat sinonim dgn org melayu. <_<

.... lagi aku nak tambah ..tidak percaya kepada keupayan sendiri , tidak percaya pada bangsa sendiri , prajudis dengan bangsa sendiri ...itu lah sifat orang melayu kan ....

syarikat mana kat dunia nie tak de masalah dalaman ? semua ada kan ... bukan proton jee ..bukan org melayu je ...org cina , jepun , korea , us , uk dll lagi ........org yg tak tau isu semasa je yg cakap mcm tu :D

kalau nak kata bangsa lain berniaga tak pernag lingkup ? tipu kan . So hakikatnya semua bergantung pada pemikiran anda ..jika anda kata tak bagus maka walau apa pun perubahan yang dilakukan tetap pemikiran anda begitu sampai bila-bila

aku tengok kebanyakan yang komen dan lebuh2 adalah mereka yang tak gunakan kereta proton . Banyak dengar cakap2 orang je .

dan satu lagi hakikat , kereta proton direka adalah untuk kemampuan kebanyakan orang malaysia ...kalau buat cangih2 , power2 ...harga mahal , siapa nak beli kan :D

tak salah siapa yang mampu nak beli kereta import kalau mampu ...ia la kalau beli harga rm 100 k tapi bawak 1 tahun dah gegar tak logik laks kan :D

kepada yang tak gunakan proton , dok diam2 anda tiada hak nak kata sebab anda bukan pengguna proton . Jika pengguna proton mcm aku ni komen itu boleh diterima pakai sebab aku nie pengguna , dan aku ada hak sebagai pengguna dari apa yang aku beli .....

tambah lagi ..ahli2 korporat malaysia mmg kebanyakan tak tau pasal teknologi sebab dia org lahir dan di beri pendidikan lama ..era mak bapak aku , pegang pc pun takut :D

tapi insyah Allah ...anak-anak melayu sekarang bukan mcm tu lagi .... dan MARA pun skrg tak bagi pinjaman sebarangan dia akan ajar anak2 muda melayu sekurang2 nya mendapatkan diploma kemudian akan memberi bantuan perniagaan mengikut bidang masing2...

kita jangan ada sikap menunding jari menyalahkan orang lain ...sebaliknya kita kena muhasabah diri kita dulu. Dah cukup hebat ke kita nak mengatakan yang orang lain tak bagus ? siapa kita ? melayu ? kalau kita melayu maknanya kita mengatakan kita yang tak guna , sebab kita nie melayu ..bila kita kata melayu tak berguna dll lagi maka kita meletakkan diri kita pada kedudukan itu secara tak langsung . Bodoh kan ..bangsa lain akan ketawakan kita ..tengok dia memperbodohkan bangsa sendiri ..

Allah berikan pada semua bangsa semua sama ..ada akal , mata , tanggan , hati , perut dll lagi ...ada ke Allah bagi org jepun otak 10 ? tak kan ......sebab apa mereka maju ? kaji balik ...sebab mereka yakin pada bangsa mereka sendiri ...tengok sahaja dari segi bahasa , mereka tak pentingkan Bahasa ingeris ..tapi bahasa mereka tetap menjadi keutamaan ... mana mereka dapat ilmu ? dari bahasa ingeris kan tapi bahasa ibunda tetap di hati mereka ...tu contoh kecil jee

kalau kita rasa bangsa kita tak bagus kita ubah diri kita dulu ..kalau 100 orang melayu buat mcm tu ...dan yang lain ikut serta rasanya bangsa melayu akan menjadi bangsa berjaya .

Edited by asklinux

"Relax la baru 20tahun, mercedes dah 80tahun, honda lak hamper 60tahun"

emmm..tak sempat kot aku nak merasa...kalau sempat pun masa tu umur mungkin dah jejak 70thn...

byk contoh kereta yg boleh buat rujukan...macam buat kertas kerja masa masuk u...dah byk kertas kerja yg senior dah buat...ambil ler sebagai rujukan..jgn ler tiru bulat2...lain ler takda apa2 rujukan memang ler payah sikit...takkan jurutera proton buat kertas kerja masa u tak pernah tengok kertas kerja yg lepas2 kot..(jgn marah kalau salah)....

Proton? Hmm baik aku cari honda...second pn tak kisah...bukan takmo support but...quality come first....that is all i'm saying...nk kene tggu?

Haa tggu la sorang2...org dah naik kete terbang mesia dok sibuk nk buat kete atas jln

just my 2cent opinion...jgn mareee :P

so bape puluh tahun lg agaknyer diperlukan utk proton ni sampai tahap antara terbaik dunia agaknyer ek...huhu

family aku ader sebijik proton wira...so buleh komen la ek ;)

kalau ko yg gunakannya dan ko yg keluar duit utk betulkan boleh la :D

tapi kalau ko pakai setahun sekali or sebulan sekali jee :P baik tak yah la :D nak2 laks bawak g berlumba :D kereta kebal pun leh rosak ...hehehehehe