Jump to content
imals

Macam Mana Nak Buka Bisnes Sendiri?

Recommended Posts

saya baru lepas grad dan skarang saya nak buat bisnes sendiri..apa yang diperlukan untuk membuka bisnes kecilan ini? loan macam mana nak buat? rasanyer modal saya dalam 20k jer..leh beri petunjuk skit tak

Nak bukak bisnes ape?? Kalo kecil2an better register syarikat enterprise..

Macamana nak register syarikat? Pergi kat Suruhanjaya Syarikat Malaysia(SSM) dan isi borang A (maklumat pemilik dan perniagaan).. Tapi sebelum tue dapatkan premis perniagaan dulu.. Sebab kalo guna alamat rumah takut kene reject..

Nama syarikat untuk didaftar boleh check dekat Ofis SSM atau check melalui laman web.. Kalo nama syarikat tu dah wujud kenelah cari nama lain..

Kemudian memandangkan ko siswazah ko boleh cuba dapatkan bantuan kewangan dan nasihat dari PUNB..

Laman web untuk rujukan

1) Alamat pejabat SSM

http://www.ssm.com.my/hubungikami.php

2) Check nama syarikat

https://211.24.166.66/uni/findrob.php

3) Laman web PUNB

http://www.punb.com.my/

saya baru lepas grad dan skarang saya nak buat bisnes sendiri..apa yang diperlukan untuk membuka bisnes kecilan ini? loan macam mana nak buat? rasanyer modal saya dalam 20k jer..leh beri petunjuk skit tak

dah fikir jenis perniagaan apa yg nak dimulakan? modal 20k ni modal yg dah ada atau modal yg diperlukan?

Kau minat ngan business IT tak (Software Related)?

Kalau kau minat, aku ingat nak francaiskan business aku ni, cuma belum ada business plan yg rasmi lah..

tapi kalau betul2, sila PM/email aku cikgureza(@)yahoo.com

okess...

Kau minat ngan business IT tak (Software Related)?

Kalau kau minat, aku ingat nak francaiskan business aku ni, cuma belum ada business plan yg rasmi lah..

tapi kalau betul2, sila PM/email aku cikgureza(@)yahoo.com

okess...

Apa jenis francise Cikgureza buat? Related IT ye.... cuba terangkan lebih lanjut. Kongsi sikit kat kitorang, mana tau ramai pulak yang berminat, kan. :ph34r:

Seperti yang aku katakan, aku belum ada lagi business plan yg rasmi, cuma aku rasa kalau ada yg berminat, maybe buleh duduk dan discuss pasal bende ni.

Okey..jadi skang ni, software yg nak di francaiskan adalah seperti berikut:

1). Portal Jodoh (sila lawati demo- yg ni untuk Jbtn Agama Islam Perak) http://ejodohjaip.homelinux.com

- yang ni buleh di guna untuk business matchmaking services.Buleh dpt duit 2 cara, either dari segi membership fees ataupun iklan dan bagi membership free (aku dah ada plan)

2).Help Desk untuk Asset Management (Blh di guna untuk banyak organizations): http://hedd.homelinux.com (boleh jalan atas browser SELAIN dari internet Explorer sahaja!) (AKu sengaja tak bagi password)

- Yang ni untuk menyewa balik web based service kepada oraganization yg mempunyai customer dari banyak site. Cara buat duit, either sewakan portal tu dan biar client kita yang buat service tu free pada client dia, ataupun, jual terus portal tu (aku pun dah lan yg ni)

3)ePOS (electronic Point of sales system) http://gmsats.homelinux.com (yang ni pun aku sengaja tak bagi password).

- Sistem ni adalah Point-Of-Sale yang web based (atpi tak semestinya dari host luar- localhost kat CPU keai tu sendiri pun boleh!). Tujuanya adalah untuk buat inventory, sales dan stock management.(mcm yg korang tgk kat supermarket tu). Boleh di gunakan dgn barcode reader/scanner jenis swap atapun jenis tembak.

Yang pentingnya, client boleh guna POS System ni atas Linux dan apa 2 jenis os pun. Jadi, client dah jimat dari segi lesen untuk OS. (aku pun dah ada plan..)

Jdi, banyak lagi system yg aku nak jln ni, cuma aku nak kena eye-to-eye sembang dgn org yang berminat.

Maybe korang tgk system tu dah memang ada kat market, tapi kena dgr dulu business plan tak rasmi dia...Dia ada banyak USP/UM tu.. wakakakaka!

Ada berani? :lol:

Hmm tetiba aku tertanya adakah cikgureza adalah reza yang aku jumpa kat summit usj tadi.. Tapi rasa2nya bukan kot walaupon dua2 dari perak..

Aku baru balik dari shah alam dan setelah berjumpa dengan dua orang usahawan melayu ari nie ada beberapa idea atau business plan yang agak menarik..

Berdasarkan kapasiti yang aku ada aku ada dua choice samada tambah staf atau buat JV dengan company lain.. Tapi aku belum pertimbangkan lagi.. Tapi kalo buat JV mungkin cikgureza berminat??

Hmm tetiba aku tertanya adakah cikgureza adalah reza yang aku jumpa kat summit usj tadi.. Tapi rasa2nya bukan kot walaupon dua2 dari perak..

Aku baru balik dari shah alam dan setelah berjumpa dengan dua orang usahawan melayu ari nie ada beberapa idea atau business plan yang agak menarik..

Berdasarkan kapasiti yang aku ada aku ada dua choice samada tambah staf atau buat JV dengan company lain.. Tapi aku belum pertimbangkan lagi.. Tapi kalo buat JV mungkin cikgureza berminat??

Sepanjang intakan aku, belum pernh satu kali kakiku melangkah ke summit usj tu, infact, jln nak pergi situ pun aku tak pernah, Jadi Binary..memang betul lah bukan aku.

Binary, apakah jenis JV yang di katakan di sini? Perlu tak di PM kan atau pun buleh kita diskas kat sini, supaya yg lain pun buleh join?

BTW, mana pergi si pemula topik ni? Dah masuk uptr*** terus kaya ke?

Kalau u minat retailing ada francais kedai 24jam yang u boleh buka dengan modal l/kurang 2500 (i.e daftar sdn bhd dan kertas kerja -kena cari panel nanti ko susah) Dia orang buat loan RM155k dari PNS plus motosikal sebijik. Dapat cash 30k-modal pusingan.

Dia org akan control ko 5 tahun-lepas tu buat le apa suka. nak tukar jadi bengkel moto ke....

I am not kidding.

Edited by wanmuz06

Motor tue kenapa lak bleh dapat???cuba ko cerita lebih detail lak..

:ph34r: ntuk angkat2 barang and poskan barang kot.. or as pameran untuk jualan moto... model aa kiranya tu.. ntah.. ntk ape ekk ? :rolleyes:

Kalau u minat retailing ada francais kedai 24jam yang u boleh buka dengan modal l/kurang 2500 (i.e daftar sdn bhd dan kertas kerja -kena cari panel nanti ko susah) Dia orang buat loan RM155k dari PNS plus motosikal sebijik. Dapat cash 30k-modal pusingan.

Dia org akan control ko 5 tahun-lepas tu buat le apa suka. nak tukar jadi bengkel moto ke....

I am not kidding.

aku berminat jugak bisnis kau ni. cuba kau 'detail'kan lagi produk apa yang dipasarkan. Francais baru ke ni.....

TQ

aku berminat jugak bisnis kau ni. cuba kau 'detail'kan lagi produk apa yang dipasarkan. Francais baru ke ni.....

TQ

BUKAN AKU PUNYA BISNES-TAK DA KEPENTINGAN LANGSUNG, berminat email aku aku email balik diaorang punya leaflet-dia org under PNS [email protected]

BUKAN AKU PUNYA BISNES-TAK DA KEPENTINGAN LANGSUNG, berminat email aku aku email balik diaorang punya leaflet-dia org under PNS [email protected]

wanmuz06,

aku dah email kat kau untuk mohon penerangan yg lebih mengenai bisnes tu. Harap kau dapat membalasnya seberapa segera.

TQ. :D

Pada sesapa yang berminat untuk mendapatkan pembiayaan Prosper PUNB boleh mendapatkan format kertas kerja pinjaman perniagaan tersebut dari alamat yang tertera pada signature di bawah ini.

:D Prasyarat untuk berniaga kecil-kecilan adalah spt berikut :

- Restu keluarga.

- Suka kepada semua orang.

- Hati mesti cekal dan sabar.

- Sanggup menyediakan modal pusingan permulaan minimum RM 500 sahaja.

- Kenal siapa diri kita sendiri, dengan mudah anda akan kenal siapa bakal pelanggan anda kerana kita dan bakal pelanggan adalah sama iaitu manusia, dan tidak kira apa sekalipun latarbelakangnya, manusia semestinya menggunakan barangan ( pengguna ).