Jump to content
wadud

10-pin Boling

Recommended Posts

perghhh.. makin rancak korang bersembang ... apa lg.. bila nak turun padang lawan boling nih .. bukan boling padang weh ekekeke :lol: aku rasa permainan sukan nie kena main selalu laa.. xda laaa kerap, at least practice sekali dlm seminggu ker.. aku ni kalau main boling ker, pingpong or snuker kalau dah lama tak sentuh, abis laa ilang semua skill.. :lol::D

Oh, kau pun main pingpong! Sama laa cuma dah lama tak main sebab tak tau nak main katne and ngan sape. Kalau kau ada port main ping pong, ajak aku leh? Contact aku ada kat singnature aku.

Apa kata kita gather main boling minggu nie? Aku tak tau korang duduk mana. So aku suggest:

Date: 09.05.06 (Selasa = esok)

Place: The Mines

Time: 11pm sharp (aku leh buat booking lane)

hehehe,

wadud, aku tahu la kau baru register dalam MB, nampaknya tengah gian nampak, kau duduk mana?, kalau nak cepat terror join la setiap gath MB tuh, cuba belajar hook dari pro cam harris, ucop, ramai lagi..

kalau nak main bowling ni, jangan amal dengan teori aja, kena practice, so turun la kat tempat yang murah sikit untuk main, kasi kendur urat kaki n tangan tuh, kul 10am sampai 3pm weekdays rm10 5 games kat summit, ioi mall puchong, ue3 kl, dan ampang bowl alleys.

cari la bola reactive 1 wadud, 13 lbps, pastuh start training, kalau kau duduk area kl boleh call aku 012 2925904, selalu juga main, join MB juga, kalau free ambik la klinik zulmazlan tuh, dia ajar bagus, mula mula belajar la baling straight, ambik dot 3 (3*5) kaki kiri = board 15, arrow 2, baling bola tuh shake hand angkat sampai ka bahu, insyaAllah kau dapat small hook,

coisox: muffinxe

orang yang sama ke?

Bukan, tu maknanya, ayat "muffinxe" ditujukan kepada "Coisox". Actually, muffinxe refer to soalan aku yg terawal "apa ID Yahoo korang". So muffinxe is ID yahoo for muffinxe. :)

Oh, kau pun main pingpong! Sama laa cuma dah lama tak main sebab tak tau nak main katne and ngan sape. Kalau kau ada port main ping pong, ajak aku leh? Contact aku ada kat singnature aku.

Apa kata kita gather main boling minggu nie? Aku tak tau korang duduk mana. So aku suggest:

Date: 09.05.06 (Selasa = esok)

Place: The Mines

Time: 11pm sharp (aku leh buat booking lane)

hehe..den pun dah lamo gilo x main ping pong..x power pun..tapi kalu selalu main ok gak kut hehe :P

den on jo..hehe..tp kena confirm balik sbb kena tyo kek member den dulu..dio jo yg ado transport..den xdo..dah la x pandai bawak keto hehe :lol: ni no hp den..0173060359..ym id sonadid..apo-apo hal alert kek den hehe

hehehe,

wadud, aku tahu la kau baru register dalam MB, nampaknya tengah gian nampak, kau duduk mana?, kalau nak cepat terror join la setiap gath MB tuh, cuba belajar hook dari pro cam harris, ucop, ramai lagi..

kalau nak main bowling ni, jangan amal dengan teori aja, kena practice, so turun la kat tempat yang murah sikit untuk main, kasi kendur urat kaki n tangan tuh, kul 10am sampai 3pm weekdays rm10 5 games kat summit, ioi mall puchong, ue3 kl, dan ampang bowl alleys.

cari la bola reactive 1 wadud, 13 lbps, pastuh start training, kalau kau duduk area kl boleh call aku 012 2925904, selalu juga main, join MB juga, kalau free ambik la klinik zulmazlan tuh, dia ajar bagus, mula mula belajar la baling straight, ambik dot 3 (3*5) kaki kiri = board 15, arrow 2, baling bola tuh shake hand angkat sampai ka bahu, insyaAllah kau dapat small hook,

coisox: muffinxe

tu la yg den kato..kalu boleh memang tiap ari nak main hehe..tp apokan dayo..duit xdo..ado cukup2 makan jo..sekali sekalo leh la lepas gian tuh hehe :lol:

semuo tompek yg ekau sobut tu memang RM10 utk 5 games pado ari minggu? kalu botul leh la poie main hehe..den duk kek UM kl

apo maksud ekau dot 3 (3*5) kaki kiri = board 15, arrow 2..torangkan sikit hehe..x paham lak..den nyo contact ado kek atas tu..

aku main pingpong kat opis aku jer selalu, xpenah lak main kat luar or tempat lain..

wah wadud.. pomot no hp tuh.. sat lg ramai laa minachi2 amoi2 sms hang hahaha :P

apa kata, wadud n coisox arrange gath boling bulan 7 nie :D bulan 7 nie insya Allah aku free kot.. main kat mega lands endah prade.. dekat skit ngan opis aku ekekeke :D

apa kata, wadud n coisox arrange gath boling bulan 7 nie bulan 7 nie insya Allah aku free kot.. main kat mega lands endah prade.. dekat skit ngan opis aku ekekeke

Akan diusahakan! Semalam aku dah discuss ngan muffinxe, maybe dia nak handle. But aku dah confirm ngan The Mines, dia punya tournament rate murah.

Camnie laa...apa kata yg tengah ada kat thread nie, jadi AJK? Kita cuba usha harga kat tempat masing2, then setup plan.

Soalan yg perlu ditanya kat center:

1. Apakah rate bowling for tournament?

2. How many lanes can we book?

3. Is shoes free for participant?

4. Available slot/time/date

5. Deposit

6. Can their staff help us in monitoring the tournament?

7. Berapa lama kita dibenarkan tangguh tournament in case participant lambat datang? 1/2 jam? 1 jam?

8. Adakah selepas tournament kita, akan ada tournament lain pada hari yg sama? Ini penting in case tournament kita berlarutan melebihi masa yg dijangkakan.

9. Syarat membatalkan penempahan. In case tak cukup participant, boleh tak batal pada hari tournament? Or kena confirm seminggu awal? Etc.

soal dekat dan jauh juga perlu dipertimbangkan .. maybe the mines tue murah tapi jauh dr umah aku or orang lain .. so kena cari tempat kira mcm di tengah2 laa :D

soal dekat dan jauh juga perlu dipertimbangkan

Aku ingat kau dok Bandar Tun Razak? Nak main kat UE3 pun ok. Nanti aku tanya Dino. Anyway, The Mines ke tempat kau baru half an hour. Tu kira jauh ke? :lol:

Oh, Dino baru reply tadi. Dia kata RM4.50 FOC kasut. Hmm..korang pun survey laa. kat tempat favorate korang. make sure tempat pilihan korang tu ada LRT/Komuter.

Edited by Coisox

aku mmg kerja kat bdr tun razak, tp aku duk jauh nunnn di sana .. :P tp yg aku maksudkan.. kena ambil kira org yg nak join tue.. depa nie duk mana.. buat jer undian.. kira nya ko buat pilihan cam nie .. lane mana korang nak main ..

a) the mines

B) sunway pyramid bowl

c) alamanda

d) endah parade

e) sg wang

so dr situ kita leh tgk, lane mana yg byk jd pilihan org yg nak join boling nih.. baru kira adil.

Hmmm....tapi susah skit buat cara nie. Sebab aku cuma senang nak deal ngan org yg aku dah kenal cam The Mines, Endah Prade, UE3. So kalau kat tempat lain, kena org yg familiar deal laa. But aku leh support as AJK :)

So Wadud, better jgn lengah lagi. Since kau yg start thread nie :P so bukak satu poll, tanya sape yg berminat nak join, bulan apa, tempat. Kalau tak ramai yg minat buat penat je merancang. Better gunakan thread nie utk discuss pasal trainning or gathering or discuss teknik or new tech.

yup betul,

wadud, so far tempat yang aku boleh deal kat pandan lake club sebab aku memang selalu main sini, termasuk kasut rm5.50, but untuk tranportation memang payah, sebab jauh ke dalam sikit bagi sesiapa yang takda transport, yang ada pun maybe susah kalau tak familiar dengan jalan.

2 tempat lain yang mudah untuk pergi ue3 dan ep, so coisox rate untuk ue3 dan pandan murah rm1, so aku cadangkan la kat ue3, dan kau jugak kenal dino.

wadud, board 3 arrow 2 tuh maksudnya, board 15 kedudukan kaki kiri dan baling bola pada board 10, jarang lane boaling dari kanan ke kiri(kiri-kanan) ada 39 board.

baling pada arrow 2 (board 10), tangan kanan selari dengan bahu, masa ayun tuh lengan lurusn masa nak dismantle bola make sure ibu jari ubah pada pukul 10.30-11, finger main peranan sikit, utk hook, kalu lebih mudah nak paham, tangan shake hand..

tambah sikit lg, jarak dr dagu ke hujung bahu kanan lebih kurang 7 board, so pada masa 1st time baling kenal dot, dan ubah arrow,

Wadud, study nie kalau nak paham pasal arrow, dot dan kegunaannya:

http://ourworld.compuserve.com/homepages/kennmelvin/TSystems.htm

Nota tambahan:

Pemain hook beginer - menggunakan 1 titik rujukan untuk membuat balingan.Biasanya mereka melihat pada arrow.

Pemain hook amatur - menggunakan 2 titik rujukan utk memastikan ketepatan balingan. Gabungan dot pada faul line and arrow akan menghasilkan satu garisan sebagai landasan (path).

Pemain hook expert - 3 titik rujukan. titik ke-3 ialah breaking point. titik nie tidak kelihatan secara fizikal pada lane sebaliknya hanya suatu gambaran di dalam minda. Pemain yg dapat menguasai titik ke-3 lebih mudah mendapatkan strike. Pemain yg tidak mampu menghasilkan titik ke-3 lebih baik main style stroker.

yup betul,

wadud, so far tempat yang aku boleh deal kat pandan lake club sebab aku memang selalu main sini, termasuk kasut rm5.50, but untuk tranportation memang payah, sebab jauh ke dalam sikit bagi sesiapa yang takda transport, yang ada pun maybe susah kalau tak familiar dengan jalan.

2 tempat lain yang mudah untuk pergi ue3 dan ep, so coisox rate untuk ue3 dan pandan murah rm1, so aku cadangkan la kat ue3, dan kau jugak kenal dino.

wadud, board 3 arrow 2 tuh maksudnya, board 15 kedudukan kaki kiri dan baling bola pada board 10, jarang lane boaling dari kanan ke kiri(kiri-kanan) ada 39 board.

baling pada arrow 2 (board 10), tangan kanan selari dengan bahu, masa ayun tuh lengan lurusn masa nak dismantle bola make sure ibu jari ubah pada pukul 10.30-11, finger main peranan sikit, utk hook, kalu lebih mudah nak paham, tangan shake hand..

tambah sikit lg, jarak dr dagu ke hujung bahu kanan lebih kurang 7 board, so pada masa 1st time baling kenal dot, dan ubah arrow,

makin poning den nih..maklumlah org baru dalam dunio boling nih..board2 tu apo? board 15..board 10?

den nyo tompek selalu main kek one utamo (u-bowl)..dan kengkadang main kek sri petaling kek carefour tu (kalu x silap megalanes kut hehe) dan kengkadang kek the mines..dulu mulo2 main kek bukit kiara..tapi lane dia hampeh..rosak bola..pastu main kek klgcc..dio nyo monitor (tv) lak zaman penjajah hehe :lol: ..nnt den try tyo soalan2 seperti yg dicadangkan kek atas tu kek u-bowl..jauh x?

mmm..malu lak..ni nak buek pole camno ek? den kannyo pandai sangat bab2 nih hehe..tau mengepos jo :lol:

usaha tangga kejayaan,

Pemain hook expert - 3 titik rujukan. titik ke-3 ialah breaking point. titik nie tidak kelihatan secara fizikal pada lane sebaliknya hanya suatu gambaran di dalam minda. Pemain yg dapat menguasai titik ke-3 lebih mudah mendapatkan strike. Pemain yg tidak mampu menghasilkan titik ke-3 lebih baik main style stroker.

ini kita panggil break point coisox, gambaranya diantara board 5 dan 9 41.5 kaki dari down lane,

faul line>arrow>breaking point,

gaya balingan ni kita panggil cranker?

gaya balingan ni kita panggil cranker?

As long as DOT>ARROW, suppostly for cranker style sebab melibatkan crossing board yg banyak. Stroker biasanya DOT=ARROW and cuma cross bawah 10-15 board.

Tapi kalau DOT<ARROW, tu kira straight ball. Or maybe hook but very oily condition? :)

aduhhh..apo yg ekau org bualkan nih..board2 nih..poning den..td baru main kek u-bowl..high score td 191..spare memanjang..sekali duo jo strike hehe :lol:

ekau org terangkan la kek den..apo ko bondo board2 tuh.. :huh:

ekau org terangkan la kek den..apo ko bondo board2 tuh.. :huh:

Wadud, study nie kalau nak paham pasal arrow, dot dan kegunaannya:

http://ourworld.compuserve.com/homepages/k...in/TSystems.htm

Bukan taknak cite kat sini, but penerangan menggunakan wording isn't adequate enough to be understand. Kat URL tu siap ngan gambar. So senang paham.

Cuba nie: http://www.bowling.uklinux.net/bowling/rangefinders.php

Edited by Coisox

td baru main kek u-bowl..high score td 191..spare memanjang..sekali duo jo strike hehe

Kalau score 180-190 tanpa connection strike (2 strike berturut-turut), tu dah kira bagus. Score disebabkan semua spare much better dari score yg sama tapi disebabkan ada beberapa connection strike and beberapa "bukak" (tak spare).

Cth:

8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8/ 8 (Total = 190) (This is better sebab stable)

8- 8- 8- 8- 8- X X X X X X X (Total = 190) (This is worst sebab unstable)

Biasanya, pernilaian kualiti permainan dilihat pada sebanyak mana spare yg mampu kau ambik bukan pada sebanyak mana strike yg mampu kau buat. Dari contoh di atas, sudah jelas permainan yg pertama lebih meyakinkan berbanding yg ke-2. Dlm tournament, player jenis yg pertama lebih menakutkan berbanding yg ke-2.

hehe..semalam den byk spare 9 (9/)..x ingat dah..tp xdo bocor hehe..best lak rasonyo..dah lamo x main tu..kalu selalu main mesti bocor :lol:

tu semalam 1st time den main berpandukan arrow..sebelum nih den duk tgk kek pin jo..leh gak dapek sampai 231 high score..xpo la..memulo belajar menggunakan arrow nih susah sikit sbb x biaso..kengkadang bola lari..game pertamo den dapek 114 jo..lopeh tu meningkat kepado 150 lebih dan lopeh tu dapek la high score 191 tuh..lopeh tu turun balik ke 150 lebih hehe..ok la kut..bg 1st timer main guna arrow hehe :P

lopeh ni leh la blajar main hook lak hehe :lol:

semalam den berpandukan arrow keduo dari tgh (ke kanan).. :D

hehe..semalam den byk spare 9 (9/)..x ingat dah..tp xdo bocor hehe..best lak rasonyo..dah lamo x main tu..kalu selalu main mesti bocor :lol:

tu semalam 1st time den main berpandukan arrow..sebelum nih den duk tgk kek pin jo..leh gak dapek sampai 231 high score..xpo la..memulo belajar menggunakan arrow nih susah sikit sbb x biaso..kengkadang bola lari..game pertamo den dapek 114 jo..lopeh tu meningkat kepado 150 lebih dan lopeh tu dapek la high score 191 tuh..lopeh tu turun balik ke 150 lebih hehe..ok la kut..bg 1st timer main guna arrow hehe :P

lopeh ni leh la blajar main hook lak hehe :lol:

semalam den berpandukan arrow keduo dari tgh (ke kanan).. :D

bagus la wadud, terror tuh

semalam aku main ngan Coisox dalam kul 10.30 pm, perjanjian kul 9.30 pm, tp sebab accident yg tak boleh dielakan terlambat sampai kul 10.30, sorry coisox, dia mmg super bowler,mmg terror, apa-apa nasihat kau tanya dia :D

semalam den berpandukan arrow keduo dari tgh (ke kanan)..

Hmmm...straight ball main arrow 2? :huh: kau baling dari kanan, lalu arrow 2, masuk ke pocket ke? Teorically that is the best way, tapi ikut penalaman aku, kalau bola kau tak cukup berat (13pound ke bwh), cara nie senang split even masuk pocket. Sebab bola tu tak cukup kuat (sebab bukan hook and bola ringan) utk carry pin-5 and tak cukup lembut (sebab entry angle) utk deflect ke pin-10.

Kalau kau main straight ball and guna bola ringan, better main dari tengah and main arrow tengah (arrow 4). Sebab bola tu pasti akan lari sikit (either ke kiri or kanan) then akan masuk pocket. Then terpulang laa nak strike or spare. kalau jadi spare, cuma tinggal at most 2 pin je (biasanya pin-5 and sebelahnya).

Actually, arrow and dot tu purposely utk hook player. kalau main straight tengok pin pun dah ok. There's no reason to train in difficult way sedangkan ada cara yg sempoi and more natural.

Nie pandangan aku, but as I said, I'm only a C-Graded bowler. So masih banyak kekurangan yg boleh dipertikaikan. :)

hehe..arrow 2 dr tengah..that means arrow 3 dr kanan la tu..selepas berguru sikit ngan ekau semalam coisox..baru la faham sikit hehe :lol:

mulo2 den main dulu memang den tgk pin jo..high score den tu den tgk pin jo la tuh..tapi start ari tu den mulo belajar main tgk arrow dan den raso den nyo bola lebih consisten..x lari sangat..den raso den berupayo main hook..sbb den main pakai straight ball (den nyo bola 13 paun)..sampai ujung dio masuk ke poket sikit..tu yg den guno arrow 3 tu..

semalam gak den dapek la sikit ilmu dr coisox berkaitan bola..camno fungsi thumb hold tu..hehe..nnt senang la sikit bilo den nak poie buek lubang tu hehe :lol:

* kalu ekau org nak turun main boling, bg tau la kek den..tapi den bermasalah dr segi transport..den keno ajak member den..kalu dio nak poie baru la den boleh main..kalu x..duk study teori jo la hehe :lol:

Edited by wadud