Jump to content
wadud

10-pin Boling

Recommended Posts

Assalamualaikum wbt

Bape ramai ahli putera.com ni yang suko main boling? kalu ramai leh la plan buek gathering sambil bermain boling. xpun buek tournament antara ahli setiap bulan. bukan sekadar tournament, tapi lebih kepado mengeratkan silaturrahim antara ahli forum :D

Edited by wadud

assalamualaikum wbt

ahli putera xdo ko perancangan nak buek perlawanan/pertandingan boling antara ahli..den baru jo belajar main boling nih..gian lak hehe..kalu ado bg tau la ek..leh bermain sambil merapatkan ukhwah hehe :D

kalau area kl leh aku join skali ;) aku paling suka main kat sri petaling dkt carrefour ..

hehe..kek megalane la tu kut..semalam (sabtu) baru jo den poie main kek sano..ado game anjuran pusat asasi um. den d kira sbg jemputan jo..sepatutnyo pengetuo yg poie..tp dio x dapek poie den yg ganti hehe..monang jugak la..dapek tompek 1st bg kategori trio hehe :lol:

hehe..den ni kira amatur la..endah prade tu kek mano? kek sunway piramid ko? kalu buleh buek kejohanan utk ahli putera jo baguih gak..leh rapatkan ukhwah antara ahli nih hehe..hadian hamper pun dah ok apo :lol:

Endah Prade = sri petaling dkt carrefour

hoho.. elok kalo wat kat endah parade...

coz boling cni slalu kosong...

tp, da lame aku x jejak kaki kat c2...

last tahun 2004...

itupon main time break... :lol:

Ok, ajak aku sekali. jimmyptm, kau biasa main Endah Prade, kau nie tournament player ke? apa nama betul kau?

aku suka2 main jer.. lgpun opis aku dkt jer.. nama betul aku ? panggil aku jimmy han .. hahaha nama aku xda senarai nya top 10 player kat tempat boling tuh ..

Kalau kau nak tambah experience, boleh join C-Graded 9-pin tap kat The Mines every Monday @ 9:30pm. Fee RM50.

aku suka2 main jer.. lgpun opis aku dkt jer.. nama betul aku ? panggil aku jimmy han .. hahaha nama aku xda senarai nya top 10 player kat tempat boling tuh ..

Alaa kalau top 100 pun, kalau regular kemungkinan aku tau. Jimmy, thats means kau Chinese? Jimmy yg aku kenal Spinner, Gred-O. Jimmy nie power gile, tak mungkin dia turun trainning. :D

Kalau kau Jimmy melayu, kau main apa? Hook? Describe skit fizikal kau; bola apa, style, mechatecher warna apa, ada misai, biasa main ngan sape, group or main sorang2...etc. Insyaallah aku leh ingat. Nanti kalau aku jumpa, leh aku tegur kau.

wooo aku bukan series player... tp korang kalau set nak ajak main kat sri petaling .. aku boleh jer cuba datang .. after opis or weekend pun boleh bro..

aku jimmy main spinner helicopter jer :D ekekeke lupakan .. aku tak reti main sgt laa... yg ko kenal tue jimmy lain .. :ph34r:

Edited by jimmyptm

Endah Prade = sri petaling dkt carrefour

hehe..kek sri petaling tu bukan megalane ko? hehe..den baru jo join satu game malam td..game hadiah pin boling hehe :lol: ..kek mines main..

tp den selalu main kek u-bowl (one utama) atau kek bangsar..apo ntah namo tompeknyo hehe..den pakai plastik ball..teringin nak belajo main hook nih..kek mano leh dapek ilmu ttg hook kek internet ek?

result semalam..

1st game - 129

2nd games - 159

3rd games - 183

total score = 471

ok ke tu? hehe..

Kalau nak discuss pasal hook teknologi or tips & trick, kau leh join www.malaysianbowlers.com. Kat situ discuss in Malay and leh trade in bola, tournament, gathering, etc.

Kalau nak tutorial English, banyak sangat. Google senang2 jumpa. But try Ebonite punya tutorial.

Nie ada kolensi video clip for e few style: ourworld.compuserve.com/homepages/kennmelvin/kVideo.htm

Tapi nasihat aku, kalau kau nak betul2 serious bowling, nak jadi tournament player yg competitive, pikir 1000 kali kalau nak pilih jalan hook. Teoritically, hook memang potential. But based on pengalaman aku, yg membuatkan "underground" hook player susah nak survive ialah disebabkan condition kebanyakkan lane kat Malaysia nie tak memenuhi standard tournament yg korang biasa tengok kat TV tu. Lane teruk gile, hook susah nak consistent.

Yg kat TV tu, lepas 2-3 games, dia akan oiling balik. Tapi tournament2 underground biasa, main belasah je satu lane sampai 2-3 orang, then nak harapkan saki baki oilling petang tadi. Bila main ramai org satu lane, minyak cepat kering. Kalau main ngan spinner, minyak cepat tertolak ke depan. Kalau main ngan hook or straight ball yg rolling style, tu kira ok laa, tak menggangu sangat sebab minyak cuma diserap ke dalam bola tapi kurang diselerakkan. Kalau main kat Synthetic lane, lagi laa. Minyak cepat gile berterabur. So, kalau setiap 2-3 throw kau kena adjust board, camne nak menang?

Memang betul, ada beberapa hook players yg power. But secara kasarnya (bancian aku sendiri), katakan ada 100 org spinner and 100 org hook yg baru belajar tanpa coach bertauliah, dan mereka ini belajar secara serious melalui internet, bacaan, tanya senior, trainning 2-3 kali seminggu:

After 3 months: 20% spinner & 0% hook archived 180 average.

After 1 years: 70% spinner & 10% hook archived 180 average.

After 2 years: 30% spinner & 5% hook archived 200 average.

After 5 years: 1% spinner & 5% hook archived 220 average.

In other words, kalau nak main hook, mesti keluar duit lebih cari coach. Kalau tak, lepas 2-3 tahun trainning hook, kau masih takkan confident nak challenge spinner yg dah trainning 5 bulan.

Anyway, aku pun main hook but sekadar hobby. If tournament, aku pakai spinner.

hehe..time kasih kerano bg link yg berguno tu hehe..

mabe apo yg ekau cakap tu botul..tp yg poliknyo..ado sorang budak kek kolej den nih..baru belajo hook 2-3 kali jo ngan sorang lg budak yg dah biaso masuk tournoment..dah leh maintain 180 average..dan sekali sekalo up sampai 230 lebih..camno lak tu?

den raso, tahap kecepatan utk pandai main hook bergantung kepado keupayaan seseorang gak..ado org yg memang lambat pickup dalam belajo..ado yg sekojap jo..cam den ni..mula main boling akhir bulan 12 ari tu..dan kalu ikut pado kebiasaan den main..baru jo x sampai 2 bulan main boling nih sbb sekali sekalo jo poie main hehe..tu pun tgu bos sponsor baru la leh main..guna duit sendiri sekali sekalo jo..xdo duit hehe..dan den belajo melalui pembacaan kek internet serto tgk video klip pro main..tu jo la..

so, den raso insyaAllah den boleh menyerap ilmu hook dalam maso yg singkat..mabe den akan try belajo ngan budak yg biaso masuk tournoment tu..hehe :D

kalu ekau nak ajor den main hook pun ok gak :P

dah leh maintain 180 average..dan sekali sekalo up sampai 230 lebih..camno lak tu?

Hmmm...tu maybe kebetulan tengah top perform. Maksud average sebenar ialah anytime leh cecah that score. Kalau takat sebulan asyik dapat 230++ je, then bulan depan drop, tu tak kira average. Aku pernah maintain average 220++ (never get below 200 on any games) dalam tempoh 2 bulan kat Endah Prade (Carefour Sri Petaling). Masa tu, Megalane baru ambik alih Cathay Bowl. Memang oiling best gile. Very consistant. But after 2 bulan, performance aku drop. Lepas jumpa manager dia (Zulmazlan), dia kata, oiling sekarang cuma sekali sehari sebab tak ramai customer. Nak jimat cos. :( Hmm patut laa tak best macam memula. But now aku dengar dah ok balik sebab customer dah ramai. Tapi aku dah tak turun sana sebab takde tournament (cuma ada league je). Buat pe nak trainning kat tempat yg takde tournament kan?

So, yg aku cuba sampaikan sebenarnya ialah, faktor kegagalan utama pemain hook kat Malaysia (especially area KL/Sel) ialah sebab lane condition (bukan salah pemain but salah lane). Aku sendiri tengok Malaysian bowler cam Eric Eng buat MQ kat Summit USJ; Hancur! Nak cecah 200 susah gile. Compare tu spinner yg Gred B Super pun lagi mengancam. Pehtu si Eric Eng tu buat MQ kat tempat lain baru qualified. And by the end, ofcourse hook menang final MQ sebab buat kat Sunway Pyramid.

So far, yg aku tengok hook mantap kat Alamanda, branch Megalane (cth Alam Centre, Endah Prade, Sunway, Kuantan). Kalau kau plan nak main kat Alamanda, definately aku suggest hook. Spinner biasa takleh cari makan kat sana. Unless A graded spinner cam Supian, Rosli Malik, and the geng. Geng nie kes terpencil; main kat jalan tar pun masih power gile! :lol:

Kalau kat tempat lain, especially tournament yg B Graded ke bawah (yg bukan Malaysian open dan setaraf dengannya), kirim salam laa hook nak menang. :P

Anyway, tak salah mencuba. Memang hook is very interesting. But kalau budget takat 200-300 sebulan, aku rasa kau takkan terrer main hook. Hook bola atleast nak 2 bijik. Kalau tournament kau bawak 2 bijik bola je, hmm...melopong je laa tengok straight ball mengalahkan kau. Modal starting hook pun lebih besar (RM600-1000 vs RM200-500). Bola hook pun lebih cepat rosak (5-6 bulan vs 1-3 tahun). Hanya spinner je leh naik motor (sebab bola sebijik leh masuk bakul; hook kalau bawak sebijik, jgn laa masuk tournament unless C-Graded). Spinner leh pakai bola plastik (cost <RM200) je for tournament. Hook kalau pakai plastic bukan hook namanya.

pemain spinner paling aku respek dan idola aku ialah tseng su fen (pemain taiwan, dah mati dah dia nih).. tak silap aku dia la yg cipta main style spinner ... tak sempat nak berguru ngan dia, dah mati dah minah nih .. btw, bola spinner antara 9 - 12 lbs tak silap aku, kalau main hook, berat bola 12 lbs ke atas ..

so .. bila nak main nih? wadud, ko arrange laa boling gathering nih .. aku cuba dtg nanti .. :D

hehe..den mano la reti sangat pasal boling nih..bg kek otai2 la handle hehe :P

semalam den poie main kek u-bowl one utama..dtg2 tgk ado tornement..gilo lah..memang pemain spinner ramai kek malaysia nih..semalam punya pemain pun den tgk cam nak menangis jo pin tu keno..berdesup2 diorang baling..punyo la laju..gilo lah..score semuo main 200 ke atas hehe :rolleyes: ..bilo lah den nak jd powor nih hehe..

nnt kalu ado nak buek game boling utk amatur cam den nih..bg tau la ek hehe..xpun kalu member kek putera nih nak buek pertandingan merapatkan ukhwah..leh gak :lol: ..just invite me hehe :D

Kalau nak cari experience, kat sini ada tournament for Beginer:

South City - Every Tuesday & Friday (call 03-89415694)

Warta Bangi - Every Wednesday (call 019-6134810 Ishak)

Kat 2 tempat nie, memang mostly org yg betul2 baru main. Pompuan pun banyak. Kaki2 yg average 170++ tak layak. Yg muka2 baru, boleh masuk. Kalau korang join and moderator tengok average korang 170++, lepas 2 kali korang turun and prestasi macam tu gak, korang akan di upgradekan ke in-house C-Graded; means no longer can join Beginers tournament.

Kalau nak trainning, for hook, aku suggest kat The Mines sebab murah. Weekdays 11pm-1am = RM3.50 per game. Warta Bangi pun murah but aku rasa hook tak sesuai main sana. Paling best main hook kat Alamanda but mahal gile. :lol:

Just for your info, panduan Grade (kaedah grading yg biasa dipraktikkan di Malaysia):

Grade O = Paling Otai = Average 220 (mostly pemain hook)

Grade A = Average 200-220 (mostly pemain spinner)

Grade B = Average 180-210 (mostly pemain spinner)

Grade C = Average 170-190 <-- aku di sini :P (mostly spinner & straight ball)

Grade Beginer = Average <169 (mostly straight ball)

Kalau nak cari experience, kat sini ada tournament for Beginer:

South City - Every Tuesday & Friday (call 03-89415694) - kek mano nih? den x bape familiar la hehe

Warta Bangi - Every Wednesday (call 019-6134810 Ishak) - ni kek bangi ko?

apo hadiah utk beginer nih? ado hadiah duit x hehe :P

Kat 2 tempat nie, memang mostly org yg betul2 baru main. Pompuan pun banyak.

hehe..seksi2 ko? tercabut lak kopiah den kang hehe :lol:

Kalau nak trainning, for hook, aku suggest kat The Mines sebab murah. Weekdays 11pm-1am = RM3.50 per game.

ni ekau yg nak ajo ko atau org kek situ yg ajo?

Just for your info, panduan Grade (kaedah grading yg biasa dipraktikkan di Malaysia):

Grade O = Paling Otai = Average 220 (mostly pemain hook)

Grade A = Average 200-220 (mostly pemain spinner)

Grade B = Average 180-210 (mostly pemain spinner)

Grade C = Average 170-190 <-- aku di sini :P (mostly spinner & straight ball)

Grade Beginer = Average <169 (mostly straight ball) - den kek sini kut :lol:

South City kat Seri Kembangan

Warta Bangi memang laa kat Bangi :lol:

Hadiah bagi semua categori memang laa duit. Kalau hadiah hamper, sape nak masuk unless for hari keluarga. :P

Mak org je banyak. Awek sorang dua je. Tu pun dah berpunya. Alaa lupakan laa... awek yg cun mana leh main boling, nanti jari rosak. ;)

Aku tak mengajo, just suggest tempat tu sebab murah. Biasanya kalau trainning atleast mesti main 5-6 game. So even perbezaan 50sen akan membawa perbezaan besar kalau main ramai2 and banyak game.

Ada sorang kat situ nama dia Pak Hassan. Dia biasa ajor orang. Aku tak pasti teori dia sebagus mana but praktically, dia tak mengamalkan asas yg betul. Maybe sebab tua or what... Anyway, ramai gak yg belajor kat dia. Rasanya dia tunjuk2 for free. Pak Hassan nie memang keje situ. Or korang leh minta pandangan manager kat situ, nama dah lupa but indian and ex-malaysian team. Dia punya hook mantap. Very consistent and calm. Bukan jenis cranker but very accurate player.

result semalam..

1st game - 129

2nd games - 159

3rd games - 183

total score = 471

Yang nie kau main hook or straight ball? Kalau hook, tu dah kira bagus sebab kau dah ada asas execute yg baik. Buat peringkat awal, jgn focus on rev or snap but focus kat execute (starting):

FOUR-STEP DELIVERY (execute)

Push the ball (place your ball on the imaginary table)

Let it fall (let gravity take the ball down)

Point to the wall (extend your balance arm out, down, and back)

Walk tall (keep your back straight and stable)

South City kat Seri Kembangan

Ada sorang kat situ nama dia Pak Hassan. Dia biasa ajor orang. Aku tak pasti teori dia sebagus mana but praktically, dia tak mengamalkan asas yg betul. Maybe sebab tua or what... Anyway, ramai gak yg belajor kat dia. Rasanya dia tunjuk2 for free. Pak Hassan nie memang keje situ. Or korang leh minta pandangan manager kat situ, nama dah lupa but indian and ex-malaysian team. Dia punya hook mantap. Very consistent and calm. Bukan jenis cranker but very accurate player.

Yang nie kau main hook or straight ball? Kalau hook, tu dah kira bagus sebab kau dah ada asas execute yg baik. Buat peringkat awal, jgn focus on rev or snap but focus kat execute (starting):

FOUR-STEP DELIVERY (execute)

Push the ball (place your ball on the imaginary table)

Let it fall (let gravity take the ball down)

Point to the wall (extend your balance arm out, down, and back)

Walk tall (keep your back straight and stable)

hehe..den main straight ball la..mano la den pandai main hook laie hehe :lol:

execute tu apo? ese cute = den kiut ko? :lol:

kalu x salah, mabe p. hasan yg ekau sebut tu jgak ajor kek kolej den. pengetua pgil suh ajo. den tgk xdo la power sangat kut..kalu betul la p. asan tu..den pun belajo sendiri jo hehe..baco kek internet dan tgk clip pro main hehe :P

kek sri kembangan tu dio bukak sampai kul bapo ek?

Sorry, salah susun ayat. Actually, Pak Hassan and Ex-Malaysian tu kat The Mines. Anyway, Warta Bangi, South City & The Mines tutup kul 1am tiap hari.

Warta Bangi memang murah gile kalau student price but lane dia tak berapa best for hook.

hehe..the mines..tu markah tu den main kek situ la ari tuh hehe..den try lawan ngan anak2 buah pak hassan..den dapek 2nd place..6 pin jo bezo ngan 1st place..banggo gak den..dapek kalahkan anak-anak buah pak hassan..sedangkan den belajo sendirik jo hehe.. :lol:

hehe..the mines..tu markah tu den main kek situ la ari tuh hehe..den try lawan ngan anak2 buah pak hassan..den dapek 2nd place..6 pin jo bezo ngan 1st place..banggo gak den..dapek kalahkan anak-anak buah pak hassan..sedangkan den belajo sendirik jo hehe.. :lol:

Hmmm.. based on kesungguhan kau, aku pun tak recommend kau jadi anak buah pak hassan. Better study kat internet then dah ada asas and teori, bila average dah 170++, kalau ada duit baru hire proper coach.

Anyway, seingat aku semua anak buah pak hassan main hook. So no wonder leh menang. Kalau kau stick on straight ball, aku rasa tak sampai 3 bulan kau dah boleh senang2 "makan" pak hassan. :P

But kalau main hook, good luck! Semoga kau te4rgolong dalam kategory 5% yg success tu. Memang bukan senang, but kalau menjadi, memang power! Spinner is for safe player while hook is very risky but worth to try.

hehe..tu yg den nak belajar main hook tu..dia nyo filing lain dpd main straight ball nih hehe..keno lak kalu dapek stike hehe..syok oooo.. :lol:

Aku nak turun kat The Mines kejap lagi. Kul 11pm kat sana. Nak lepas gian main hook jap. :lol: Kalau ada yg sempat baca message nie, turun laa.

Kalau korang turun, cari laa aku. Tanya kat kaunter nama Aizal yg mana <---nama aku.

Apa nombor contact and ID yahoo korang? Senang nak contact kalau ada hal camnie.

Edited by Coisox