Jump to content
mohdsyukri

Kenapa Animasi Malaysia Tidak Maju?

Recommended Posts

ske hasil les copaque....

mmg cun, berciri2 kan malaysia...

suare upin n ipin cute sgt2... ekeke...

hope diorg ley produce more....

satu lagi...website animasi malaysia pon aku tak penah tgk...ke mmg ade aku yg tatau..

kluarn komik gempak yg dlu2 ade mngetengahkn web2 ni.

hm...ak jga x brani nk ktuk or komen ppe sbb ak x tau mne 1 cite yg btul, mne 1 cite yg salah.

ak prnah tnye pd adk sdara ak yg brumur 6 thn.knp bile masuk je cite kartun melayu, alih siaran. jawapan dia simple. "kartun tu bnyk sgt org2 buruk ". mngkin aspek pnekanan rekaan pd 1-1 watak, kurang mnarik prhatian(pndangan ak brdsarkn ape yg adk sedara ak cakap ). tp klu skurang2 mcm usop sontorian, walopn kkdang nmpak mcm kaku, jln cerita dgn background music dia mmg mnarik prhatian ak.bile da abis pn cite dia, wktu tgh pparkn list2 org d sebalik tabir,mmg ak suka tgk ltar blakang yg cm walpaper tu.

cm cite kacang tu, mnarik jga.unik sbb mnggunakn kacang. tp tang lagu dia,pd pndapat ak, kurang skit. dgn backgroud music dia.

Ramai yang pandai mengkritik mengenai keburukan animasi malaysia, tapi tak ramai pengkritik yang cuba memahami mengapa pereka animasi malaysia tidak setanding dgn negara luar..

Animator menjalankan tugas mengikut kehendak 2 pihak, bos dan client.. apa yg dorang nak itu la yang kami sajikan.. kalau diberi peruntukkan besar seperti animasi saladin tu, lebih baik la animasi yg dibina oleh kami.. jangan nak bandingkan animasi juta-juta dengan animasi ribu-ribu. Lain hasilnya..

Terima kasih pada yang mengkritik animasi malaysia, sekurang2nya ramai yg memberi komen utk memajukan animasi malaysia. Cuma diharapkan kami diberi lebih peluang untuk lebih memajukan diri dalam bidang animasi. Almaklumlah, animasi dia malaysia masih boleh dikira mentah berbanding negara luar. Tapi itu tak bermakna animasi kita tak boleh kalahkan dorang.

Pada yang mengutuk yang tidak berasas, anda sudah semestinya adalah peminat animasi luar negara yang tidak pernah melibatkan diri dalam bidang animasi.. Semestinya anda tidak tau apa kaitan animasi dengan bajet,tenaga kerja,masa,penghasilan animasi dan sebagainya. Jadi anda sentiasa beranggapan para animator di malaysia tidak akan maju sampai bila2..Beri kami masa dalam beberapa tahun lagi, time tu anda akan jilat balik ludah hang kt lantai tu..

Beri kami peluang, beri kami bajet yang besar, beri kami tugasan yang mencabar.. Time tu korang akan tau la animasi malaysia power ke tak

bila ada animasi yg hebat nanti,orang2 yg kutuk ni tak segan silu akan kata animasi tu hebat..tak timbul soal jilat balik ludah kt lantai.. ^_^

- animasi saladin..ermm..apa yang nak dibanggakan sangat???..apa yg aku tahu penulis skrip tu org luar..pengarah dia pun org luar...jadi tak pelik la kenapa watak cerita ada ala2 disney.Kalu dibandingkan kos berjuta2 ringgit yg dilaburkan aku rasa animasi ni teruk..kalu ni la bajet utk malaysia buat animasi yg baik tak payah buat la..tumpukan sahaja kepada industri pengiklanan...

- peminat animasi tak perlu tahu pun macam mana animasi ni di buat..bajet,tenaga kerja,masa yg dikatakan tu kita org tak nak amik tahu pun...yang kita org tahu animasi tu best ker tak best...takkan ko beli nasi lemak kat kedai nak amik tahu macam mana nasi lemak tu dibuat..kalau sedap ko beli kan?

mmg peminat animasi xperlu tau.. ktorg xperlu kn diorg sume nk phm ktorg..

cme aku dh pnat tgk rmai org yg xphm tp wat2 phm.. byk kyataan yg slh.. kalo xnk phm usehe nk wat animation, diam2 sudeyh.. nk mnyemak watpe? ktorg xde pon mnyemak nk ckp krete malaysia xpower cm krete felari.. diam jek..

aku bkn nk tunjing kat sesape, tp nk sje je nk luahkn sbg animator,

-bajet tuh penting.. animator malaysia yg power sume lari gi luar negara.. sbb diorg pye bajet tinggi.. kat spiderman pon ade animator malaysia gk.. yg wat iklan ribena tu org malaysia gk..

-terkezut gak aku dgr krajaan kua kn 2juta ntuk animation malaysia.. yg aku terkezut nye, 2 juta tu wat balik modal pon xcukup kalo nk compete ngan lua ngare.. tu la jdnye kalo xnk phm ktorg.. blk2 animator gk yg kne tunjing..

-bkn sume animator yg bgos.. animator yg takat buat iklan roti gardinia angkat berat or lumbe lari tuh just bodo pye animator.. animator cmni nih brtrabor kat muke bumi nih... jgn bg animator jnis cmni nk jatoh kn animator malaysia yg lain..

-aku respek kat saladin pye trailer je wat mse nih.. katon siri die aku xbleh nk respek sbb byk klebihan diorg xgne.. mocap ntah ke mane, modelling kantoi.. voice over bapak kontrol macho depan mic.. kbykan bos@client xnk saje xnk amek group yg power ntuk wat animation diorg.. sbb chuak kne baya mahal.. mcm bodo je.. saladin pye trailer dh power, snang2 je nk tuka group wat siri..

-aku tringin gak nk tgk animator yg bgos2 wat satu group.. then wat la mcm pixar ke.. dreamworks ke.. bkn susah.. bajet je xde.. kalo takat beli software sbijik je mmg la jd mcm saladin je.. nk jd cm pixar kne r byk bli plug in.. satu plug in dlm RM6000. bru satu tuh.. pc pon kne r besa satu bilik.. xmaen r pc wat maen CS je..

btw, korang tau x group rocket fish? diorg wat flash-based animation ngan mamat2 kat LA.. diorg mls nk kua kn kt malaysia.. sbb malaysia bukan baya pon.. org LA yg baya.. keje diorg sme standart (atau lg bgos) ngan katon kat cartoon network.. lg bagos dr katon bodo2 kat sane.. southpark tu pon bodo gak sbnanye.. jaoh lg kalo nk compete ngan rocket fish..

thx n slh silap arap dimaap kn.. bru 1st time post.. nk luah kn je.. xde tmpat laen nk luahkn.. =P

bagi pdapat ak,animasi malaysia dah ckup bagus dan membanggakan..

tiada senang bagi ak..kita mesti mula dari bawah untuk mermatabatkan animasi malaysia..

ak harap animasi malaysia tak tiru budaya luar,kita perlu membudayakan animasi kita dan diiselitkan unsur2 negara kita

baru orang luar tgk,nie rupanya budaya diorg..

aku bukan nak mengkritik tapi ingin berkonsi apa yang dalam hati ak...

ak harap animasi kita lebih baik dari diaorg 1 hari nanti..

doa2lah..

semoga animasi malaysia terus sukses...

Hello, ni aku nak tambah serba sedikit. Memandangkan tajuk diskusi ini amat tepat untuk pengetahuan dari pihak pembikin animasi dan juga penonton.

Apa yang korang dah cakap sebelum ini ada benarnya. Aku nak tambah sket sebab animasi Malaysia kurang maju.

Dari yang aku tengok ada 3 faktor besar yang harus diubah.

1. Pendidikan. Kurangnya pembelajaran mengenai animasi dgn cara yang betul di IPTA dan IPTS kita. Tenaga pengajar pon banyak yg tak berkualiti dan aku sendiri masa dulu belajar kat MTDC kolej belajar dgn lecturer yg main-main dan tak layak mengajar, sehinggakan aku banyak belajar sendiri sahaja. Memang tak menolong langsung.

Mereka semua ni kebanyakkannya hanya mahu memunggut keuntungan dan menipu para pelajar-pelajar yg memang betul2 minat untuk mempelajari dalam bidang ini.

2. Support dari kerajaan bagaikan melepaskan batuk di tangga. Kerajaan offer duit grant untuk menjana syarikat animasi itu tak lah seindah rupa. Kalau kita tau pasal kerajaan semestinya kita tahu pasal korupsi dan banyak yang mendapat grant ini adalah dari kalangan2 kroni mereka semua. Kurangnya pengetahuan badan kerajaan mengenai bidang animasi yang hendak di bangkitkan.

3. Kurang support dari stesyen televisyen Malaysia. Buat masa sekarang ini hanya RTM sahaja yang membayar semaksimum RM 40,000 se episode. Itu pon banyak berlakunya penyelewengan rahsuah dan hanya mementingkan kroni mereka sahaja dan terlampau banyak spesifikasi hendak ada untuk jual ke RTM. Mesti ada lesen pembekal, lesen tayang, MOF, Sdn. Bhd. dan macam2 lagi. Masalah dari stesyen TV swasta pula seperti Media prima, Astro, mereka hanya mahu membeli se episode dgn harga yang murah seperti RM20,000 - RM15,000 per episode sahaja. Dan mereka bayar dgn kadar yang agak lambat terutamanya Astro!! Dengan harga yang terlalu murah, sememangnya tidak bole mengcover cost overhead bulanan oleh setiap syarikat animasi. Sebab itu ramai syarikat hanya menjual ke RTM sahaja itu pon bagi sapa yg ada cable kuat. Syarikat TV swasta juga engan membeli animasi tempatan kerana mereka tidak bersifat patriotik kepada negara dan hanya mementingkan rating dan keuntungan. Sebab itu mereka lebih sanggup membeli animasi2 luar dari Jepun terutamanya kerana Jepun hanya jual dgn harga yang murah. Tetapi kenapa Jepun jual murah? adalah kerana mereka telah membuat keuntugan di Stesyen TV di Jepun sendiri dengan ini mereka sangatlah patriotik dan support animasi mereka. Jadi tidak hairanlah jika animasi mereka di ciplak, di siarkan di internet, atau di beli murah oleh stesyen TV negara lain.

Untuk pengetahuan umum, RM 40,000 per episode itu adalah di kira murah kalau di bandingkan dengan jualan harga animasi luar. Jualan mereka ada yang RM 100,000 per episode. Sebab itu animasi luar bole berada di tahap yang kualiti tinggi kerana badget untung besar.

Jadi inilah 3 faktor yang perlu di ubah jikalau kita benar2 hendak menaikkan animasi tanah air kita. Aku sendiri yang bekerja di bidang ini setelah 4 tahun pon amatlah frust menongeng melihatkan apa yang berlaku. Kalau berterusan begini baik balik kampung jadi petani. :angry:

Edited by Dark Crow

Aku setuju dengan pendapat Dark Crow di atas.

dalam apa-apa penerbitan tak kira drama atau animasi untuk TV memang bayaran terlalu rendah. Itu tak termasuk karenah birokrasi untuk dapatkan air time kat TV. Itu sebab kebanyakkan production bukan tak mahu nak terbitkan animasi tetapi diorang cakap buang masa dan buang duit dan buang tenaga sedangkan hasil tak setimpal. Bukan negara kita tak mampu nak buat animasi setaraf Dreamwork, Pixar atau Disney tapi return tak setimpal..

That's why dalam kes ni aku tak salah syarikat penerbitan sebab apa diorang cakap betul. Itu sebab diorang selalu terbit drama saja. Nak buat animasi perlukan banyak masa, melibatkan ramai animator, software rendering farm.....etc benda ni semua guna duit...

Kita susah nak tembus pasaran antara bangsa sebab kita belum ada nama dalam animasi. Animasi dunia dikuasi oleh US dan japan. Nak kasi nama kena duit untuk tujuan promosi etc...tapi mana ada sponsor nak bagi untuk benda ni..

Dalam kes Saladin kerajaan backing melalui MDC ...but yang lain tu begerak secara sendiri..mana diorang mampu sebab benda ni bukan main sikit duit main berjuta

Yups, betul tu tasek16. Cuba buatlah kiraan secara kasar tuk overhead bulanan production animasi sahaja.

10 x pekerja animasi 3D = RM20,000 (RM 2,000 gaji seorang)

Sewa pejabat = RM 1500

Bil Air+ Api = RM 700

Lain-lain = RM300

Total = RM 22,500

Itu baru je anggaran kasar dah RM 22500 sebulan overhead. Belum masuk gaji Bos, gaji HR. Paling tidak RM 30,000 sebulan. Itu pun baru 10 3D Artist bekerja dan itu kire sikit tu. Dengan harga minyak naik barang naik, RM2,000 tu berapa sen sangat. Kalau setahun dah RM 360,000 habis bayar overhead je.

Itu pasal banyak syarikat animasi tempatan hasil produknya ala kadar sahaja sebab hendak di siapkan dgn cepat, kerana lagi lambat siap lagi tinggi cost pembikinan. Lepas tu stesyen TV lak beli murah setakat untuk sambung nyawa je. Sampai bila nak berkembang kalau macam tu. Kalau nak di jualkan ke bentuk DVD pulak masalah sebab rakyat suka beli citak rompak.

Jadi macam mana ni? Apa nak jadi? Kesedaran takde. Memang di tindas je memangjang duduk kat Malaysia ni. :angry:

MDEC dengan Young Jump Sdn Bhd ni patut rasa malu la sebab buat animasi dgn cost yang tinggi pon Outputnya macam tahi. Ini mesti kes ada penyelewengan la ni dari dua pihak. Tak tahu malu ke mereka, yang animasi tu di hasilkan dengan duit rakyat? Baik sedekahkan saja kat fakir miskin. tentu kurang sket masalah kemiskinan kat Malaysia ni.

Edited by Dark Crow

filem saladin tu ade lagi ke??? kang ke dah berkubur tgh jalan doh kang.....

masalah latihan animasi di ipta/ipts....kalu lecturer tu memang dari bidang animasi dan berpengalamang 4-5 tahung sebagai art director....tu baru layak dikatakan lecturer animasi.....kalu sekadar tahu guna software....dan baca/bersyarah mengenai prinsip animasi dari buku......tu memang tak cukup la nok keluarkang student2 animasi.....student tu lak kalu sekadar dapat buat final projek dlm masa 4 bulan pada final year...tu masih dok mengcukupi....paling kurang kena ada pengalamang bekerja sebagai animator dengan studio paling kurang 8-10 bulan dan terlibat dangan live projek terutama projek dari oversea....bukan projek buat iklan tv/kartun tempatan.....dengan projek oversea...pengalamang dan tunjukajor/sumpahseranah dari art director dari oversea..barulah seseorang tu dapat pengalamang yang boleh membantu dalam menghasilkan animasi yang bagus....

nok buat animasi tu memerlukan satu team yang besor...

art director

storyboarder

scripwriter

modeller

animator

backgrounder animator

prop artist

background sound designer/artis

kalu team kecik....setiap orang buat 2-3-4 kerjela maknenye....tu yg m'sie punya nampok sak tu.....

kalu satu compeni tu cuma ada 10 org jer...bos dah tentu art director/storyboarder/scripwriter,

animator lak kena buat semua keje ( modeling/animation/prop/background).....

maunye hancur hasil keje kalu dah date line tu sebulan jer....utk buat satu episod cerita kartun 15-20min memerlukan masa 25-30 hari...kalu 15 episod?......

filem tak jadi buat katanya... sekarnag kan dah on-air siri animasi Saladin kat astro... (rasanya la... correct me if I wrong)

Berbanding tahun 2006 dulu, sekarang Malaysia dah mula mengeluarkan animasi tempatan dan disiarkan dia saluran televisyen tempatan. Ini satu perkembangan yang baik dan memberangsangkan. Jangan lah kita bandingkan animasi kita dengan animasi luar sana, kerana kalau boleh biarlah kita hasilkan animasi kita dengan acuan kita sendiri. Mungkin agak memakan masa untuk animasi Malaysia mendapat pengiktirafan antarabangsa tapi itu tidak bermakna impian itu adalah suatu yang mustahil dicapai. Cuba kita lihat animasi Upin dan Ipin, pastu kita tengok sapa lagi yang berani kata animasi Malaysia tak maju?

Melihatkan masa depan animasi Malaysia, rasanya laluan ini masih panjang. Tapi dengan bala tentera seperti animasi 'Final Drive', 'Supraman', 'Geng', dan yang terbaru 'Sarjan Hassan 2050', rasanya kita mampu menempuh pasaran antarabangsa dalam masa terdekat ini, insya-Allah.

Kidd Animation at YouTube

Ni antara sampel animasi yang aku buat antara tahun 2006 hingga tahun 2008. Masa ni 3D tak mahir lg tapi dah pendekatan nak hasilkan 3D guna Flash. Sekarang aku tengah wat satu lagi animasi pendek tapi takde tajuk lagi. Bila dah siap 75% nanti aku buat trailernyer. Aku lebih prefer animasi 2D+3D stail ala Futurama dan kalau ada sesapa yang berminat dengan teknik ni, leh la hubungi aku, OK?

So semua Puterarian, keep on drawing and animating!

QUOTE(Dark Crow @ Jul 15 2008, 05:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Yups, betul tu tasek16. Cuba buatlah kiraan secara kasar tuk overhead bulanan production animasi sahaja.

10 x pekerja animasi 3D = RM20,000 (RM 2,000 gaji seorang)
Sewa pejabat = RM 1500
Bil Air+ Api = RM 700
Lain-lain = RM300

Total = RM 22,500

Itu baru je anggaran kasar dah RM 22500 sebulan overhead. Belum masuk gaji Bos, gaji HR. Paling tidak RM 30,000 sebulan. Itu pun baru 10 3D Artist bekerja dan itu kire sikit tu. Dengan harga minyak naik barang naik, RM2,000 tu berapa sen sangat. Kalau setahun dah RM 360,000 habis bayar overhead je.

Itu pasal banyak syarikat animasi tempatan hasil produknya ala kadar sahaja sebab hendak di siapkan dgn cepat, kerana lagi lambat siap lagi tinggi cost pembikinan. Lepas tu stesyen TV lak beli murah setakat untuk sambung nyawa je. Sampai bila nak berkembang kalau macam tu. Kalau nak di jualkan ke bentuk DVD pulak masalah sebab rakyat suka beli citak rompak.

Jadi macam mana ni? Apa nak jadi? Kesedaran takde. Memang di tindas je memangjang duduk kat Malaysia ni. mad.gif

MDEC dengan Young Jump Sdn Bhd ni patut rasa malu la sebab buat animasi dgn cost yang tinggi pon Outputnya macam tahi. Ini mesti kes ada penyelewengan la ni dari dua pihak. Tak tahu malu ke mereka, yang animasi tu di hasilkan dengan duit rakyat? Baik sedekahkan saja kat fakir miskin. tentu kurang sket masalah kemiskinan kat Malaysia ni.

patut la upin ipin tu dia buat 5 minit je...
susah rupanya bende nie...
tengok cam senang je...

mmg susah pun...
nak develop 2D animation pun bagai nak rak, inikan pulak 3D animation.
Flash animation tu pun org yg btol2 rajin jer buleh hasilkan output yg "cun"..
nak cepat siap pun buleh..beli jer "project file" yg ade jual kat kedai cd cetak rompak, pastu adjust ape yg patut kat project file tu..
jadilah hak cipta sendiri.. senang x..? itulah cara majoriti anak2 malaysia menghasilkan projek multimedia.
semoga kite berubah demi masa depan bangsa dan negara.
abaikan unsur2 politik tu..yg penting, kite wat keje kite.. pasti dengan hasil keje kite yg cemerlang, gemilang dan terbilang, mampu mengubah ape yg berlaku sekarang...insyaAllah...

bidang animasi ni bukan senang kawan2. ramai kartunis2 malaysia yg cuba nak masuk bidang animasi kebanyakannya garu kepala.. sebab animasi ni susah giler. Aie, Jering, Kaktus, Sagu, Tembakau dll yg otai dalam bidang kartun pun cakap bidang animasi ni memang 'gila'.

p/s: Kartunis Jering berhenti jadi animator sebab tak tahan pressure... kemudian kembali ke bidang kartun komik. ekekeke.

QUOTE (gabantarung @ Nov 16 2008, 01:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bidang animasi ni bukan senang kawan2. ramai kartunis2 malaysia yg cuba nak masuk bidang animasi kebanyakannya garu kepala.. sebab animasi ni susah giler. Aie, Jering, Kaktus, Sagu, Tembakau dll yg otai dalam bidang kartun pun cakap bidang animasi ni memang 'gila'.

p/s: Kartunis Jering berhenti jadi animator sebab tak tahan pressure... kemudian kembali ke bidang kartun komik. ekekeke.

xtahan presure..?
hahaa...
mmg ler diorg tu xdpt jd animator..
diorg tu cuma ade bakat melukis sasuatu lukisan yg x maintain bentuknye..
contohnye, apabile diorg tersalah lukis, diorg pandai adjust lukisan tu supaya cantik.
ini bermakna bentuk lukisan dah lari dr bentuk asal...

nie yg aku nakpak n faham ler..
kalu salah, sile betulkan..
hehe

QUOTE(gabantarung @ Nov 16 2008, 01:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Wahh.. jering, dulu selalu gak baca kartun diorang nie.. hehehe. Dah tua2 camni jarang plak beli majalah kartun tu... biggrin.gif

aku xsuke mkn jering....
ko suke..?
keras la..
kalu petai rebus, tu feveret aku..
haha...

saya sebagai penonton/peminat anime/katun/komik rasa dan percaya anime kat Malaysia sedang berkembang...mmg rata2 penonton/peminat (yg tak tau apa2 pasal kerja2 animation nih cm hambo, but we all do know apa itu anime yg baik, tul tak? or at least kami sbg penonton suka atau tak..) tidak sedar dgn adanya perkembangan & penghasilan anime2 di negara kita..secara peribadi, saya percaya ntah2 ada yg boleh buat gempaq punya anime, tp masih lagi "underground", ataupun "indie"(independant)...pasai pa?..member2 kat sini dh byk bagi hujah pun..

saya sebagai penonton/peminat hanya berupaya memberikan cadangandan komen..apa kata:

1) kena ada tujuan & tema yg unik.apa yg nak disampaikan mestila best, jelas dan penting, baru org/penonton akan igt dan suka.yes, in reald world, mmg aa susah...iyerla..ada bos, client suma, cam ada yg dh cakap....so?..kena la ada "chemistry" antara semua pihak yg terlibat..baru hasil karya gempaq dan kurang stress serta dpt enjoy..

2) cam ada yg dah bagi cadangan, start dari old school..sebelum boleh melukis dgn komputer tu, kenala boleh melukis dgn tangan..saya rasa konsep ini +- cam designer fesyen baju dan designer dalaman rumah.kena la pandai at least sketching cincai2(lebih relevan utk dunia fesyen baju laa).bila dah buleh camtu barulah idea, lokomotor serta "muscle memory" ntuk "melukis" + "mengerakkan" imej2 dgn komputer tu jadi lebih fluent dan detail..maka hasil karya lebih hidup....cth: perkembangan mangga ke anime di Jepun, katun lama2 Mickey Mouse, Donald Duck(kan lukis tangan kn..) hingga sekarang...

3) cungkil bakat2 baru dgn buat reality show ntuk animator plak..ni asyik2 nyanyiii jer..buatla anime plak...mereka2 yg layak dapatla hadiah (sekadar berpada2) dan yg paling penting peluang pekerjaan di syarikat2 anime yg baguih yg ada di Malaysia ni(kalo boleh yg local dan respectable laa)..secara tak langsung, menimbulkan semangat bagi mereka yg tahu dan boleh beranimasi dan juga..mewujudkan peluang pekerjaan...masuk TV pulak tu woo... ;p selain itu, animator2 akan jadi lebih matang dan bertambah ilmu kerna..ala..cam AF la gak....e.g: "Pitching lari laa. saya rasa awak kena berlatih note rendah awak..."..kalo anime, maybe, "Frame lari laa..saya rasa awak kena buat..."..hehee.. ;P

4) ni kena ada usaha sama ngan software developer/programmer...cam ada yg dh bgtau...ada company yg buat khas software ntuk kegunaan mereka... so...lebih efficientdan time saver..tp kenala ada software yg betul2 power dan sesuai....err..perkakasan kena sekali ker?...hmm..yg ni mungkin susah gak aa..pasal nnt topik pasal software plak nnt perlu dibangkitkan..that's another story, ya?

just my 2 sen..sorry ya if tersilap/terkasar..sila teruskn beri komen/kritikan/cadangan membina anda. Malaysia Boleh Anime! TQ. Edited by parangjiwa

kenapa animasi malaysia x maju?

my pov.
1. nak UPLOAD animation.. lembab giler...
2. ramai gak animator/modeller kat malaysia nie yg berquality
3. x ramai dpt show off their work

sbb.. sesetengah negara - malaysia tak sbb malaysia bersih drpd rasuah
1. allocation slot penyiaran utk proxy + kroni
2. janji siap - janji jual + commission
3. birokrasi
4. syllabus outdated kat college/uni
5. ramai kaki rembat - utk buat duit/credit sengsorang
6. akta copyright x matang - kalau matang pun x de action - esp kat underdogs
7. payment lembab giler... kengkadang x bayar langsung kat underdogs

so... most ppl prefer work for international companies (games, movies, ads, etc)... x de credit x pe.. janji soru x miss - payment online n ontime

klu korg nk pendapat aku, aku jwb cmni jer...ko nk tau kenapa animasi kat malaysia x maju...ko penah tgk usop sontorian, keluang man dll...apa yg ko nmpak paling ketara dlm citer tu...bukan kerana plot atau skrip x bgs...tp bg aku pelukis animasi yg ada kat malaysia nih trlalu malas nak lukis kartun diorang utk buat pergerakan satu-persatu...bila siap je satu lukisan diorg akn menggunakan komputer utk menggerakkan movement animasi trsebut...aku dulu ms tgk usop sontorian aku pelik knp movement animasi trsebut nmpk mcm trsangkut2 dan tdk lancar...lepas tuh aku ada tgk kat dlm tv cr org malaysia kita buat animasi cite usop tuh ngan keluang man...bila aku tgk baru aku tau rupa2nye pelukis kita kat malaysia nih trlalu malas nak lukis lukisan animasi diorg setiap helaian....klu mcmnih la diorg buat kerja aku rs smpai bila2 pun animasi negara kita xkan brgerak maju....lps tuh mcm pergerakan utk animasi cgi cr trbaik utk movement adlh dgn menggunakan titik-titik yg dipakai kpd org sbnr utk mendptkan pergerakan yg lbh lncr...aku setakat nih msh belum ada respect dgn animasi yg trdpt diMalaysia berbanding animasi dr luar negara...lg satu cuba kurgkan skit cerita yg berunsur kemasyarakatan sbb dah trlalu byk cite mcm nih di dlm malaysia...aku rs klu pelukis animasi mengetengahkan cite kluang man dan memberi sentuhan yg lebih jelas dan teliti serta jln cite yg lebih realistik dan tk trlalu mengarut (lawak bodoh) aku yakin animasi trsebut dpt mnjadi ikon utk negara kita walaupun mempunyai persamaan dgn cerita batman...utk menghabiskan pandangan aku nih...klu kita nk buat sesuatu dan ingin utk menjayakannya kita haruslah melakukannya dgn bersungguh-sungguh tnpa mengira wang ringgit, penat-lelah dan lain-lain...Majulah Malaysia di mata dunia....

perkara yg lepas.. usahlah dikenang, pndanglah kehadapan(cewah.. poyos lak ayat aku) hi3.. Time kluang man dlu2 tu sbb msia xde kepakaran lg kot.. Keluangman taun bape pnye cite... da brhabok da pon.. Skang msia da de pakar2 yg mmg x mls n nk duet jerk ... Antrenye diorg2 yg brkhidmt kt Les Copaque.. Tgk r cite Geng.. Hnye 40 org team production n kos diorg gune rndah jer... so da xde alasan xde budget nk wat animtion yg high quality kt msia...

p/s:aku jumpe bnde nie tp tol ke ek?? ke fake jerk??

Edited by Aku Sengal

Hehe! lawak jugak statement En. Aku Sengal ni. Les Copaque tu memang aku harap mereka berjaya dan terus maju. Salah satunya syarikat animasi yg perjuangkan hasil karya animasi 3D dengan kehalusan visual dan teknikalnya. Tapi bab yang Aku Sengal cakap pasal ada 40 kakitangan dan bayar murah dan badget murah tu taklah benar. Tahukah kamu yang syarikat tersebut dah menghabiskan sekitar ++ juta dan masih belum siap lagi pembikinannya. Setahu aku gaji yg kadar tinggi kat sana hanya RM2000+ dan standard gaji dalam lingkungan Rm1500. Kalau anda kalikan dengan 40 kakitangan yang ada. Sendiri kiralah berapa kos overhead bulanan dia org. Satu lagi syarikat tersebut telah mendapat wang fund dari beberapa badan kerajaan, kalau tak aku rasa payah nak siapkan movie tu.

Jadi point aku is, tak semurah dan save kos seperti yang Aku Sengal ujarkan itu. Inilah realiti hidup.

Satu lagi yang hendak saya sentuhkan ialah kadar bayaran untuk para animasi di negara ini agak rendah dan mengarut. Tolong jaganlah kata yang wang ringgit tidak menjadi ukuran untuk hasilkan animasi berkualiti. Ini semua angan2 aje. Realitinya takda siapa yang hendak kerja dengan gaji serendah RM1800 sampai bertahun2 hanya kerana untuk melakukan kerja yang dia minat. Nak nak lagi bila hidup dikota ni di mana cost of living tinggi. Bila dah berkeluarga lagi lah pening kepala. Peningkatan pendapatan animator yang sejajar dengan taraf kehidupan dan ekonomi juga penting untuk menjadi pemangkin bagi para animator untuk bersemangat dan terus berkarya. Wassalam.