Jump to content
M3ntary™

No Prepaid Kena Daftar?

Recommended Posts

rasenye dah diwajibkan..utk mengelakkan penyebaran fitnah, sms layang gamaknyer laugh.gif tak sure la plak daftar kat mane...kat service center telco jer ker ek?

aku just tertanye perlu ke org yg pernah hantar yg borang kecik dulu tu kene daftar balik? mcm digi aku dah lame hantar yg ade nama,ic etc tu sumer..

tapi skrg kalu tak salah tarikh akhir daftar utk sumer prepaid user tu bulan 6 nie..kalu tak line putuussss.......

Bagi aku daftar lagi baik sebab senang nak amik balik no yang kita hilang pasal krcurian ka, apa ka. X payah nak bagitau 5 nombor yang kerap dihubungi atau kena bawak frame sim card

aku just tertanye perlu ke org yg pernah hantar yg borang kecik dulu tu kene daftar balik? mcm digi aku dah lame hantar yg ade nama,ic etc tu sumer..

tapi skrg kalu tak salah tarikh akhir daftar utk sumer prepaid user tu bulan 6 nie..kalu tak line putuussss.......

detailkan lagi.................

Kepincangan Dalam Pendaftaran Talian Prabayar

Oleh Shahrullizan Rosli

KUALA LUMPUR, 6 Jan (Bernama) -- Langkah pendaftaran talian prabayar telefon mudah alih yang sedang berlangsung di seluruh negara sekarang dijangka tidak akan mencapai matlamat sepenuhnya berikutan beberapa kepincangan dalam pelaksanaannya.

Seorang pakar dalam bidang telekomunikasi, Kashminder Singh berkata daripada pengamatannya, syarikat telekomunikasi seperti Digi, Maxis dan Celcom perlu memberikan komitmen sepenuhnya untuk menguatkuasakan arahan kerajaan itu dan membaiki kelemahan yang ketara.

Katanya selain daripada kaedah pendaftaran yang begitu longgar, syarikat telekomunikasi juga tidak bersungguh-sungguh untuk melaksanakannya kerana bimbang kehilangan pelanggan sedia ada.

"Sebagai contoh, pembeli kad prabayar hanya perlu mengisi borang pendaftaran mereka tetapi tidak perlu memberi salinan kad pengenalan.

"Tanpa pengesahan sesiapa sahaja boleh memberi maklumat palsu. Kalau beli kereta pun orang boleh palsukan maklumat, inikan pula kad telefon bimbit prabayar," katanya kepada Bernama.

Mengikut arahan kerajaan, semua pelanggan telefon mudah alih prabayar baru atau sedia ada di negara ini dikehendaki mendaftar dengan pembekal-pembekal perkhidmatan masing-masing mulai 1 Jan lepas.

Pendaftaran adalah percuma dan pelanggan perlu mengisi borang pendaftaran yang menyenaraikan nama, nombor kad pengenalan dan nombor telefon mudah alih mereka, manakala rakyat asing mestilah menunjukkan pasport atau permit kerja mereka yang sah.

Kashminder yang juga Editor majalah "Mobile World" berkata langkah pendaftaran itu mungkin dianggap perkara kecil bagi sesetengah orang tetapi berdasarkan pengalaman Kashminder, telefon bimbit merupakan alat teknologi yang amat berkuasa dan boleh jadi berbahaya.

"Telefon bimbit dan kad sim sebenarnya merupakan teknologi yang amat canggih dan mampu menjadi alat peletup oleh pengganas seperti yang berlaku di Thailand, menjadi alat pengintipan dan segala perbuatan jenayah yang mungkin," katanya.

Kerajaan mungkin belajar daripada pengalaman negara jiran tetapi Kashminder berpendapat bahawa jika kerajaan ingin mengelakkan sebarang perkara buruk, arahan pendaftaran itu patut dikuatkuasakan dengan lebih serius.

"Sepatutnya, kad prabayar tidak boleh dijual merata-rata. Ini sampai ke restoran mamak pun kita masih boleh beli kad prabayar. Jadi perlu ada kawalan," katanya.

Katanya keadaannya berbeza di luar negara di mana kemudahan prabayar sukar diperolehi seperti di Singapura dan United Kingdom.

Kashminder menjangkakan terdapat kira-kira 12 juta penduduk Malaysia menggunakan kad prabayar, dan arahan yang dikeluarkan oleh Suruhanjaya Telekomunikasi dan Multimedia sejak tahun lepas itu sudah pasti menjejaskan perniagaan syarikat pembekal perkhidmatan seperti Maxis, Digi dan Celcom.

"Orang gunakan kad prabayar kerana mudah dan prabayarlah yang paling menguntungkan syarikat terbabit. Kalau kena daftar, baik pakai pascabayar. Sedikit sebanyak arahan ini akan menjejaskan perniagaan mereka," katanya.

Merujuk kepada kenyataan terdahulu bahawa kerajaan dan syarikat telekomunikasi amat berpuas hati dengan kerjasama orang ramai yang mendaftarkan talian kad prabayar, beliau mempersoalkan kewibawaan statistik dan maklumat itu.

"Mungkin yang beri kerjasama itu kumpulan yang baru membeli kad prabayar kerana diberi borang. Pengguna lama macam mana, mereka ambil kisah ke?" katanya.

Sementara itu Ketua Bahagian Korporat Suruhanjaya Telekomunikasi dan Multimedia Adelina Iskandar ketika dihubungi memberitahu, pelanggan telefon mudah alih yang gagal mendaftarkan talian prabayar mereka akan dikenakan tindakan.

Ditanya siapa yang bertanggungjawab untuk membuat keputusan itu, beliau menyatakan: "Untuk menjayakan arahan ini, kita berharap pada inisiatif syarikat telekomunikasi untuk menguatkuasakan pemotongan talian mereka yang gagal mendaftar."

Apabila diberitahu bahawa kebanyakan penjual tidak meminta salinan kad pengenalan pelanggan mereka sebagai pengesahan maklumat yang akan diproses, Adelina turut terkejut.

Katanya perkara itu tidak sepatutnya berlaku kerana hanya akan menggagalkan keseluruhan matlamat proses pendaftaran talian prabayar itu sendiri.

Pemantauan yang dibuat oleh wartawan Bernama sendiri mendapati kebanyakan penjual tidak ambil peduli sama ada pelanggan mereka mahu menyerahkan borang pendaftaran malah meraka tidak meminta pun kad pengenalan untuk tujuan semakan.

Bernama juga menghubungi syarikat Maxis, Digi dan Celcom untuk mendapatkan penjelasan mengenai perkara itu tetapi dimaklumkan bahawa mereka juga sedang menunggu arahan selanjutnya daripada pihak suruhanjaya.

Kebanyakan syarikat yang dihubungi enggan mengulas mengenai arahan itu sebaliknya meminta wartawan untuk menunggu kenyataan media.

Mereka mengakui banyak menerima pertanyaan daripada orang ramai mengenai arahan itu.

skrg daftar ni lebih utk pembeli baru..try g kedai hnset kalu beli sim kad ade tak penjual tu bg borang?? sesetengah kedai dah ade kene isi borang tu..

rasanya belum diperluas lg..so skang kalu nak hantar sms2 ngarut/fitnah pun masih sempat lg... ph34r.gif

rasanya belum diperluas lg..so skang kalu nak hantar sms2 ngarut/fitnah pun masih sempat lg... ph34r.gif

hehehe ..."jahat" nye ko ..akakaka . smile.gif

aku rase tak sume tempat daftar lagi la ..aku tgk kwn aku bli no baru rilek je smile.gif

tuk celcom...bulan 12 lepas aku pi tele center celcom...dier kate start bulan 1 nie register...pastu aku tunggu bulan 1 dan pi sane....sambil bayar bil abah aku...aku tanye le pasal register nie...dgn selambe nye dier kate...sesapa yg antar form yg memule beli sim card...tak yah register....pastu aku pun balik umah ngan selambe nye...

sebenarnye aku pun tak yakin apa yg dier kate...kite tunggu je la...

Edited by paan_lee

tuk celcom...bulan 12 lepas aku pi tele center celcom...dier kate start bulan 1 nie register...pastu aku tunggu bulan 1 dan pi sane....sambil bayar bil abah aku...aku tanye le pasal register nie...dgn selambe nye dier kate...sesapa yg antar form yg memule beli sim card...tak yah register....pastu aku pun balik umah ngan selambe nye...

sebenarnye aku pun tak yakin apa yg dier kate...kite tunggu je la...

kalo btul ape dia kata dah register la kebykan kita....rm10 free credit nyer pasal laugh.gif

skrg daftar ni lebih utk pembeli baru..try g kedai hnset kalu beli sim kad ade tak penjual tu bg borang?? sesetengah kedai dah ade kene isi borang tu..

jadik kesimpulanya baik daftar atau x daftar?.......kalo daftar....kene kasi ID kite kat telco.....bhaya btul...........kalo x bagi......msalah gak..........

kalo btul ape dia kata dah register la kebykan kita....rm10 free credit nyer pasal

hehe! btol2!

jadik kesimpulanya baik daftar atau x daftar?.......kalo daftar....kene kasi ID kite kat telco.....bhaya btul...........kalo x bagi......msalah gak..........

aku daftar pakai ID palsu sume, alamat ntah sape2 ntah aku letak! yg penting , dpt rm 10~ huahuahuaahu!

buat masa skrg tak tau elok daftar ke tak..sbb dia tak bgtau lg ape efekj nye kalu tak daftar..aku ada hanya terdengar ajek yg kalu tak daftar dlm bulan 6 nie maka line kite akan di disconnect kan..

hehe! btol2!

aku daftar pakai ID palsu sume, alamat ntah sape2 ntah aku letak! yg penting , dpt rm 10~ huahuahuaahu!

kalo mcm tu sama jugak dgn sekarang niee.

kalo dia suruh daftar kita menipu pun boleh jugak.. laugh.gif

sama jugak ngan tak payah daftar ph34r.gif

buat masa skrg tak tau elok daftar ke tak..sbb dia tak bgtau lg ape efekj nye kalu tak daftar..aku ada hanya terdengar ajek yg kalu tak daftar dlm bulan 6 nie maka line kite akan di disconnect kan..

kalo tak silap aku la,

bukan ujong thn ke?

aku tamau daftar....laugh.gif macam menggangu privacy aku jerk..sebab aku takpernah anto sms lucah ke layang ke..bio laa orang nak kata ape pon yg pastinya aku tamo daftar unless kalau aku guna yg bil punya biggrin.gif itu memang wajib daftar

mykad tu logic aaa..tu kan IDENTITY CARD daaaa pakai seumur hidop...ni prepaid yg aku beli tak sampai seploh rengget rege dalam 8rengget pon nak kena register identity aku ke?(walaupon aku sedo aku rakyat jelata biasa)..aku wait n see jee bukan tamau support so far rasa macam betol2 ganggu privacy laaa..

eleelele leps nie kene tuka jugak...nanti mcm ne gune henset..nak main2 sms dh x leh dah..nak call org dh x leh dah..

hehe ape ganggu privacy plak..isi borang dia nak nama dgn ic ajek..bukan nak tau ape makanan kegemaran kau ke..parti ape nko undi ke..penyanyi kesayangan ke.. tongue.gif

Edited by BraDeRz

aku tamau daftar....laugh.gif macam menggangu privacy aku jerk..sebab aku takpernah anto sms lucah ke layang ke..bio laa orang nak kata ape pon yg pastinya aku tamo daftar unless kalau aku guna yg bil punya biggrin.gif itu memang wajib daftar

ko taknak daftar, tu masalah ko la... tapi, kalo tak daftar sehingga end of this year, maka tak berbunyi lagi la henset ko tu

ni pasal prosedur..sape2 pun kene ikut..walupon baik tahap mane pun kene regist..dah nama prosedur..kalu ko pegi hypermarket pakai jubah dgn serban pun pak guard akan suruh ko simpan beg kat kaunter kalu ko bwk beg..tak smestinye nak kate ko nak mencurik ! keke..

kalu tak salah aku kalu regist leh dpt hadiah..ye ke..tak sure.. laugh.gif

0-0 DAPAT HADIAH???ko bio betol braderz laugh.gif sampai camtu sekali eh punyalah nak soh org register..tapi aku tengok keadaan laa ..bukannya nak menderhaka sampai bila bila..bila keadaan dah memaksa baru aku pegi register laugh.gif last-last minutes