Jump to content
civ3

Multi Level Marketing Di Ipt

Recommended Posts

Kalau perasan ayat aku di atas, korang ada perasan la kan, aku macam sokong MLM. Ya. Sebab aku pun orang MLM ni. Dan aku baru aktif semula.

Yg penting bg aku, jgn terlalu carried away. Apa yg utama tu, diutamakan. Kalau tak boleh, jgn carry on. MLM ni bg aku sbnrnya lebih kepada "perkongsian" antara kawan-kawan ttg sst produk. Sbb tu faxist kata - kita kena cuba dulu baru promote kt kawan2. Kalau kita sndiri tak puas hati dg brg tu, buat apa kita kenalkan kat kawan2 ye dak. Alah, mcm ko tengok Naruto la. Cerita tu best, ko siap promote kat kawan2 lagi. Lagu baru Muse best - satu dunia smpi masuk forum ko cerita. Sama je dg MLM ni, generally. Kita ada satu benda yg kita rasa best, dan kendian kita kongsi.

Mcm aku, aku suka guna minyak MaxOil. Spark plug aku guna spark plug Splitfire. Jadi aku guna produk tu,pastu aku promote kat kengkawan2 aku ttg Splitfire. Ekcelli, aku punya Splitfire spark plug 4 TAHUN tak tukar-tukar lagi. Sori ah kalo korang rasa aku promote, tp mcm tu la. Benda ni satu perkongsian. Kalau kau rasa nak try Splitfire, ko terai. Kalo ko rasa tak best, ko tayah la pakai lagi. Balik kepada Naruto. Aku tunjukkan ko Naruto tu. Kendian ko rasa "aku tak minat la citer kanak-kanak ni". Fine. Tade masalah kan. Cuma ADA org yg banned gila-gila MLM ni. Apalah salah sangat MLM ni. It is a matter of preferences. Kalo tak suka anime (MLM) mcm Naruto (syrkt MLM X) .. so takyah layan. Habis cerita kan. Den, kalo telayan, padan-padan la. Tengok Naruto (MLM) lebih kurang, bincang Naruto (MLM) lebih kurang, tayah la ulang tgk Naruto (buat MLM) sampai 24 jam smpi nk studi pun tak boleh. Buat sekadar termampu. Kalau ada rezeki, insya Allah Allah akan pertunjukkan jalan.

Pada yg baru-baru MLM tu, strategi tu penting. Mcm aku sendiri, masa aku kerja, aku tak sentuh pun pasal MLM aku tu. 12 jam aku kerja, cuma kerja aku tu. Lepas dari tu, baru cerita. Duit sisi la kata orang. Kalau rezeki lagi bagus buat MLM, aku pindah la ke MLM. Bila aku dapat "freedom of money", lepas tu barulah aku fikir balik nak buat apa pulak hehehe.

faxist nak tanya ko nih dulu buat MLM gak ker? byk ko tau ek pasal benda2 nih..siap tau teknik2...just askin je!!~ smile.gif

No Offense

kalo ko nk discover MLM, aku pun blh terangkan apa yg aku tahu.Dan aku boleh bawa sekali org2 MLM (pendapatan 20K sebulan, 110K sebulan..) sbg bukti bkn ckp kosong jek. Sekadar cerita, tade paksaan masuk tak masuk, kalo ko tanak dengar, ko blah je ah hahaha. Tade masalah punye.

Kalo sapa-sapa nk tau psl MLM sekitar KL neh, aku pun boleh terangkan. Simple. Rasa tak boleh blah, ko balik je. PM aku je kalo korang rasa nak dengar. tak payah masuk.Maklumat anda dirahsiakan. Sebabnya, kkadang cara org ban MLM ni, macam hina pekerjaan orang. Tak baik tau biggrin.gif . Diorang pun cari duit dg cara halal. Ini bukan piramid. Kalo sykt tu mmg sykt sah MLM, derang ada lesen dr KPDNHEP. Kalo nk masuk mana2 MLM, kena tengok itu lesen dulu. Kalo tak, bo layan.

Btw, kepada electroboy yg ckp psl RM2000 tu, aku rasa cam Luxor je bunyinya. sbrnrnya Luxor tak suruh pun org belanjakan Rm2000 tu. itu group strategi tuh. group punya kerja. ekcelli, ada kawan2 kita sini yg masuk luxor tu dan dan invest pun rm2000 tu. tp utk menghormati persahabatan aku dengannya, aku tak beritahu lah. lgpn, mgkn rezki dia bukan kat luxor. nk buat mcm mana kan.

Nota kaki: MLM ni pun sejenis perniagaan juga. ada yg beroleh untung, ada yg menanggung rugi. Buatlah sekadar termampu.

edit: tukar "individu" kpd "electroboy" lepas baca balik thread sebelah tongue.gif

Edited by DarkWan

Aku rasa ok kot, tengok orang rata-rata kat sini paham apa dia MLM. Cuma mungkin kalau ada tak nak masuk tu, atas sebab masing-masing, kita takleh nak paksa ye tak. Lagipun memang betul, nak buat MLM ni kena ada minat jugak. Aku pon buat MLM, tapi buat slow-slow, tak nak push lebih-lebih, tak nak sampai keluar modal melebihi sepatutnya, sebab nanti kalau rugi, mula ler berenti buat. Setakat ni pon beli barang untuk kegunaan sendiri je, kalau nak promote kat orang, borak ngan dia, bagi dia try barang kita sket. Sebenarnya takyah modal besar pon kalau nak berjaya kat MLM. Tapi ramai yang salah paham.

Kalau hang nak tau company apa aku buat, PM ler aku. He he he... Sebab aku berani cakap, company yang aku buat ni is No 1 di Malaysia.

ehm....sume yg baik datang dari Allah yg buruk datang dari kite sendiri...rezeki sume ada di mane2...bagi aku MLM ni ada baiknya gak....aku sebagai bekas salah satu ahli MLM yg fames kat Malaysia ni pun nak jelaskan yg sebenanya korang memang mcm2 benda blaja dgn menyertai MLM....dari yg kecik2 anak sampai yg besar2 gedabak....ilmu2 yg bukan saje mengenai bisnes tp mengenai life korang gak....serius aku cakap....kenal mcm2 orang...kadang2 memang tak dinafikan ada gak yg menipu...ade yg ikhlas betul2....ada yg amik kesempatan....ada yg memang support gile2....ade yg utamakan member sebulu je....ada yg tlg tak kire usia dan jantina....macam2....benda2 ni la bakal buat bekal ko nak idup lepas2 ni tak kire bidang ape yg ko cebur....

Nasihat aku bagi yg dah quit atau tak mempu nak teruskan MLM korang tu, ko duduk pikir elok2 ape yg benda2 positif yg ko dah blaja n perubahan2 baik life skang...nescaya ko akan tersenyum sorang punya....hehehehe......percayalah setiap satu memang ada hikmahnya...cume kadang2 org lupe bile time dapat je hikmah tu trus lupe diri pulak...tak bersyukur.....

Bagi yg baru nak join, pikir dulu masak2.....ape tujuan ko masuk?...nak kaya cepat?....nak tlg mak bapak??.....nak wuat payung di hari susah???....nak masuk meminang anak tan sri???....atau nak tukar spoiler keter ko???....ape2 je la alasan ko asalkan niat ko ikhlas n usaha sungguh2....memang betul pun 9/10 dari punca rezeki dtg dari perniagaan tapi ko punya usaha pun kurang2 kene 9/10 dari mase ko gak tapi dengan cara n pembahagian masa dgn btul....nanti kelas ke mana...assignment ke mana....dating pun lupe....besday awek pun tsilap....susah la mcm ni kan???.....so pandai2 la bahagi mase n tenaga....

hahahaha..tuh pasal mmg mcm masuk thread e-duit je aku tgk huhuhuhu.. biggrin.gif

semua stock promote walaupun tidak secara ketara huhuhuh..x kisah la teruskan usaha anda.. biggrin.gif

wahahaha.....banyak betul pendapat dan tips-tips berguna.....anyway diharapkan kepada semua jangan lari daripada topik.... smile.gif sebarang pendapat lain atau tips lain-lain amat dialu-alukan... smile.gif dan mungkin dengan sedikit tips dan pendapat kita akan menjadi guide kepada student yang ingin menyertai mana-mana MLM ini...

Edited by civ3

wahahaha.....banyak betul pendapat dan tips-tips berguna.....anyway diharapkan kepada semua jangan lari daripada topik.... smile.gif sebarang pendapat lain atau tips lain-lain amat dialu-alukan... smile.gif dan mungkin dengan sedikit tips dan pendapat kita akan menjadi guide kepada student yang ingin menyertai mana-mana MLM ini...

betul tuh..dgn tips2 dari pakar2 MLM nih bole buat student2 IPT berpikir sebelum nak masuk benda² nih.. smile.gif

Btw, kepada electroboy yg ckp psl RM2000 tu, aku rasa cam Lux0r je bunyinya...

Ho`oh, betul lah tu Lux0r... biggrin.gif

Actually, MLM ni memang satu business yg bagus utk buat duit* (terms and conditions apply).., tak dinafikan. tp bagi aku,khas utk students IPT... tak payahlah nak involved dlm MLM ni, tgk priority korang dulu.. selagi korang di bawah amanat kerajaan + sponsor swasta (subsidi +pinjaman +scholar) dan ibu bapa yg suruh study (dan tanya diri sendiri apa objektif seorang manusia masuk IPT sebagai 'penuntut/mahasiswa').. maka buatlah apa yg sepatutnya dibuat terlebih dahulu... takkan boleh buatnya semua sekaligus.. lepas study involved la apa2 business yg suka... bukannya tak menggalakan kreativiti kita student IPT utk explore business opportunities dan strategies.. tp aku rasa tak kena tempat dan masa (dan jenis business ph34r.gif )....

pembahagian masa? I dunno, maybe sbb aku ni tak excellent students so aku akan kata gini... tp IMHO (dan khas buat students satu course/silibus dgn aku) aku tak rasa kurang wajar aarrr nak bahagi masa involvle MLM dan study skaligus (aku cakap based on jadual waktu semua students engineering/medic UPM terkini, course lain aku tak pasti) .. dan beberapa kisah benar yg berlaku pada rakan2ku menyakinkan lagi opinion aku ini.. peace.. smile.gif

Edited by electroboy

untuk pengetahuan anda semua MLM ni sebenarnye bisnes sampingan jer...sesape yg dah terjebak dgn MLM diharap teruskan perjuangan anda...TAPI!!!...korang sumer kene ingat...xsemestinya dgn MLM korang akan hidup senang sampai tua...Donald Trump penah ckp..."sekiranya aku jatuh bankrap..perkara pertama yg akan aku lakukan ialah MLM"...kat sini korang kene pikir...sesuatu perniagaan besar perlukan modal yg besar...MLM ni bagus tapi kalau boleh jgn sampai menganiaya orang lain...MLM ni sekadar mencari peluang utk lebih berjaya...saper2 yg rase suke buat keje tengah jalan aku nasihatkan x payahlah nak masuk MLM...bisnes ni memerlukan org dan org dan org dan org dan org bawah kite...korang pikir jerlah...komitmen mesti kuat...kalau x kuat jgn buat...nasihat aku...jgn sbb duit korang akan menipu org lain..."heh aku nie masuk sekian2 MLM smp dapat beli mcm2"...padahal xpun...tipu org lain...beli mcm2 pun bkn dari duit bisnes MLM...duit sendiri...tunjukkan depan org lain bahawa kite ader duit...duit selalu masyuk...xleh camtu...bisnes ni korang kene jujur...kalau x jujur hidup x berkat...berniaga ni sunah...tp kalau salah cara...dosa yg dpt...fikir-fikirkanlah...aku kalau boleh biar kite berniaga cara islam...bkn cara haram...ader cara nye utk berjaya... smile.gif

untuk pengetahuan anda semua MLM ni sebenarnye bisnes sampingan jer...sesape yg dah terjebak dgn MLM diharap teruskan perjuangan anda...TAPI!!!...korang sumer kene ingat...xsemestinya dgn MLM korang akan hidup senang sampai tua...Donald Trump penah ckp..."sekiranya aku jatuh bankrap..perkara pertama yg akan aku lakukan ialah MLM"...kat sini korang kene pikir...sesuatu perniagaan besar perlukan modal yg besar...MLM ni bagus tapi kalau boleh jgn sampai menganiaya orang lain...MLM ni sekadar mencari peluang utk lebih berjaya...saper2 yg rase suke buat keje tengah jalan aku nasihatkan x payahlah nak masuk MLM...bisnes ni memerlukan org dan org dan org dan org dan org bawah kite...korang pikir jerlah...komitmen mesti kuat...kalau x kuat jgn buat...nasihat aku...jgn sbb duit korang akan menipu org lain..."heh aku nie masuk sekian2 MLM smp dapat beli mcm2"...padahal xpun...tipu org lain...beli mcm2 pun bkn dari duit bisnes MLM...duit sendiri...tunjukkan depan org lain bahawa kite ader duit...duit selalu masyuk...xleh camtu...bisnes ni korang kene jujur...kalau x jujur hidup x berkat...berniaga ni sunah...tp kalau salah cara...dosa yg dpt...fikir-fikirkanlah...aku kalau boleh biar kite berniaga cara islam...bkn cara haram...ader cara nye utk berjaya... smile.gif

Well, aku rasa org MLM yg datang kehidupan ko adalah orang yang menipu. Tapi just in case, itu hanya sebahagian kecil dari warna MLM.

Let say pertama kalo ko pergi klinik dan jumpa doktor, dia kasi suntikan yg sakit gila, lepas tu mesti ko tanak pegi klinik sebab takut kena injection dengan doktor. Betul tak? That's why statement ko lebih menekankan kepada penipuan org MLM. Tapi yg sebenarnya doktor ni la tmpt kita refer bila kita sakit.

xsemestinya MLM ni senang sampai ke tua .. iyeker .. kalo pendapatan 90K sebulan (kisah benar), dlm 5 tahun tak boleh makan sampai ke tua ke. Perlu aku stress sekali lagi, ini semua atas rezeki masing2.

Salah satu spirit dlm MLM ialah sharing. Aku malas nk ulang balik ape bnda ni. Tipu tak termasuk. Orang dan orang itu memanglah. Sebab ia adalah perniagaan. Perniagaan konvensional pun perlukan pelanggan (orang) utk menjana pendapatan. Kalau tak ada orang nk beli ubat gigi, buat apa produce ubat gigi?.

MLM di U pun, agak bergantung juga.Kalau engineering tu, tapayah la kot. Kalo amek Business Study,agak berkait. Management,berkait.Finance,berkait gak kot .Maybe korang le praktis ilmu korang dlm real world. Maybe la.Mcm aku dulu, amek computer science,so nyer aku ada wat part time cyber cafe jadi agak berkaitan juga la kan.

All in all, MLM can be good or evil. Bergantung kepada org yg membuatnya itu. Noktah.

Well, aku rasa org MLM yg datang kehidupan ko adalah orang yang menipu. Tapi just in case, itu hanya sebahagian kecil dari warna MLM.

mende ni dah terjadi kepada beberapa member aku...hurm...kerana nila setitik, rosak susu sebelanga.....dan aku setuju dengan darkwan bahawa student yang ambik course business/accounting tu, boleh involve/berjinak-jinak dengan MLM ni untuk praktikkan ilmu yang ada tu dalam dunia realiti ni... smile.gif tapi dengan syarat tahu uruskan masa untuk study dan MLM ni...

Edited by civ3

mende ni dah terjadi kepada beberapa member aku...hurm...kerana nila setitik, rosak susu sebelanga.....dan aku setuju dengan darkwan bahawa student yang ambik course business/accounting tu, boleh involve/berjinak-jinak dengan MLM ni untuk praktikkan ilmu yang ada tu dalam dunia realiti ni... smile.gif tapi dengan syarat tahu uruskan masa untuk study dan MLM ni...

walaupun aku student accounting tapi..x minat pun nak berjinak2 benda nih..IMHO aku x tau la apa best sgt MLM nih walaupun aku dah dgr memacam talk org kasi..still x bole sangkut gak.. smile.gif bagi aku kalo sekang kite study kite study bebetul kalo nak keje..keje bebetul x yah nak beban2kan diri ngan dua alam nih dlm masa yg sama..bile dah abis alam study..kite kena gak masuk alam kerja tuh..so jgn la abiskan duit kerajaan or duit parents atau duit biasiswa tuh ngan nak cari kerja..maksud aku ngan benda MLM nih la...disini aku bukan nak boikot ker apa ker..kalo bunyi mcm tuh aku mintak ampun la yek..tapi tuh hanya lah my opinion je la..semua benda tepuk dada tanya iman.. biggrin.gif

Assalamualaikum...ehm...satu lagi pendapat aku la kot....kalo korang masuk MLM tuh jgn sampai ko set dlm kepale yg lepas abis belaja ko x nak keje ha tu ko kene hati2 ckit....sebab kalo ko dah set dlm kepale mcm tuh baik ko berenti je blaja....ilang passion ko blaja nanti n ko rugi sebab ko dah dpt peluang blaja kos yg orglain nak gak tapi tak bpeluang...tapi ko dah dapat lain lak keje ko.....tak blaja rajin2....takpun kepale ko ke lain....

Ko kene gak set benda ni jadi part time wpun memang confirm org2 upline ko akan kata mesti set jadi full time....sakit ko nanti....rilex2 jek jadikan part time....

Bagi aku lg best kalo student lg masuk yg ringan2 jek...jual kat member2 atau jadi brg2 umah sewe....pakai sendiri n tak yah pk dpt duit byk....kirenya adala duit bergerak masuk tanpa struggle wpun ckit kan....

Kalo dah keje ok la nak gler2 ckit tapi depends ngan keje n mase ko la..

Sebahagian kecil dari warna MLM...emmm..tak!!...dari kata2 mmg sedap di dengar..pernah ko tgk orang kat bawah...maksud aku orang yg x berharta...orang yg xder duit...orang yg hidup susah...ko tau perasaan org yg susah...hidup ditipu bulat2...janji manis org MLM utk membantu golongan yg susah..xder...kalau ader Alhamdulillah..walaupun aku penah join MLM tapi aku bkn jenis nak cari org bawah2 aku...aku suka berniaga jual barang tu barang ni...tu jer...berniaga utk sampingan jer...janji hidup senang skit...

Let say pertama kalo ko pergi klinik dan jumpa doktor, dia kasi suntikan yg sakit gila, lepas tu mesti ko tanak pegi klinik sebab takut kena injection dengan doktor. Betul tak? That's why statement ko lebih menekankan kepada penipuan org MLM. Tapi yg sebenarnya doktor ni la tmpt kita refer bila kita sakit.

emmm...kalau hari ni aku gi klinik, pas 2 doktor 2 bg aku injection yg sakit...esok lusa kalu aku sakit aku pegi jugak jumpe doktor 2, pas 2 dier bg aku injection yg sakit giler...pas 2 setahun pas 2 aku gi jumpe balik doktor 2 mintak injection, pas 2 dier bagi lagi injection yg sama cam tahun lepas...kalau ko laa...ko pergi x jumpe doktor 2 utk tahun yg ke2...kalau aku, aku gi jumpe doktor lain...

Salah satu spirit dlm MLM ialah sharing. Aku malas nk ulang balik ape bnda ni. Tipu tak termasuk. Orang dan orang itu memanglah. Sebab ia adalah perniagaan. Perniagaan konvensional pun perlukan pelanggan (orang) utk menjana pendapatan. Kalau tak ada orang nk beli ubat gigi, buat apa produce ubat gigi?.

maksud ko sharing dari segi aper???...sharing dari segi kesusahan atau kesenangan???....ko penah tgk citer bersamamu x...tgk x cam ne kehidupan diorg...aku nak tau aper sasaran ahli MLM nie...org susah ker org senang...kebanyakan org2 MLM...aku ulang lg sekali...KEBANYAKAN org2 MLM mempergunakan org yg susah utk testimonial mereka...pas 2 tinggalkan...ader ker patut...kenape org2 MLM ni x pegi senangkan org yg susah...

kalau betul diorg income 90k..100k..kenape x gi tolong org yg hidup susah, pas 2 bg modal skit utk buat perniagaan....x boleh ker...

aku mintak maap sekiranye kata2 aku ni membuatkan korg rase marah @ kecik ati...aku harap kepade org2 MLM yg bersikap cam ni semoga murah rezeki...

#MLM ni ok utk bisnes2 sampingan...tp kepada org2 yg menggunakan MLM ni utk menipu org lain, utk kepentingan diri sendiri...boleh blahh...

Edited by azrulg80

Tu la sebab aku dah cakap, dah naik berbuih mulut aku pesan kat memember aku, kalau nak buat MLM, pilih syarikat yang bebetul ikhlas, yang bebetul kukuh, yang bukan harap keuntungan semata. Zaman sekarang, syarikat MLM macam cendawan tumbuh, tapi macam cendawan ler, kejap tumbuh pastu lelama layu, mula ler ubah marketing plan, mula ler bonus kurang, mulanya syarat tah pelik-pelik. Yang lagi bertambah aku pelik, apasal kalau sebut MLM, orang pikir jual barang, orang pikir "Bang, mau beli ini produk? Bagus ni bang, murah je?" Walhal selama aku buat MLM, TAK PERNAH sekali pon aku angkut barang ke rumah orang, ke kedai kopi, ke pasar, ke bilik orang, tapi boleh jugak buat MLM. Sebab orang tak paham. Tak paham konsep, tak paham marketing plan, nak CEPAT KAYA. Kalau nak buat MLM, buat atas tujuan nak tolong orang. Benda ni hak individu. Sama macam apa kerjaya sekalipon, boleh jadi positif, boleh jadi negatif. Dan jangan lupa, 90% kegagalan orang buat MLM adalah SEBAB UPLINE. Kalau upline tu mula2 poyo ajak, citer tu ini, pastu tinggal, memang ler akan gagal, sama ler upline tu dah menipu orang namanya. Bukan salah company, tapi salah individu.

Tu la sebab aku dah cakap, dah naik berbuih mulut aku pesan kat memember aku, kalau nak buat MLM, pilih syarikat yang bebetul ikhlas, yang bebetul kukuh, yang bukan harap keuntungan semata. Zaman sekarang, syarikat MLM macam cendawan tumbuh, tapi macam cendawan ler, kejap tumbuh pastu lelama layu, mula ler ubah marketing plan, mula ler bonus kurang, mulanya syarat tah pelik-pelik. Yang lagi bertambah aku pelik, apasal kalau sebut MLM, orang pikir jual barang, orang pikir "Bang, mau beli ini produk? Bagus ni bang, murah je?" Walhal selama aku buat MLM, TAK PERNAH sekali pon aku angkut barang ke rumah orang, ke kedai kopi, ke pasar, ke bilik orang, tapi boleh jugak buat MLM. Sebab orang tak paham. Tak paham konsep, tak paham marketing plan, nak CEPAT KAYA. Kalau nak buat MLM, buat atas tujuan nak tolong orang. Benda ni hak individu. Sama macam apa kerjaya sekalipon, boleh jadi positif, boleh jadi negatif. Dan jangan lupa, 90% kegagalan orang buat MLM adalah SEBAB UPLINE. Kalau upline tu mula2 poyo ajak, citer tu ini, pastu tinggal, memang ler akan gagal, sama ler upline tu dah menipu orang namanya. Bukan salah company, tapi salah individu.

SOKONG!!!!!!!

pergghh..lame tak sentuh internet..hehhehe..ade lagi yer..ok takpe kite bincangkan lagi,lagi dan lagi..

dari kata2 mmg sedap di dengar..pernah ko tgk orang kat bawah...maksud aku orang yg x berharta...

orang yg xder duit...orang yg hidup susah...ko tau perasaan org yg susah...hidup ditipu bulat2...

janji manis org MLM utk membantu golongan yg susah..

xder...kalau ader

1stly kesian lah sape yg kene tipu tu..

kene Tipu join MLM boleh hidup senang,betulah Tipu!jngan setakat join je tapi tk buat keje,takde tindakan,duduk rumah jer tengok tv 24jam.mane lah nk dapat duit..

kene Tipu keluarkan duit rm50-rm70 tuk yuran keahlian,

tapi beli bende2 lain tak kesah yer..yg tak pekdah plak tu..

yg nih tuk gune2 sendiri atau jual ngn orang dapat lagi duit..ishhh..

kene Tipu beli barang yg besh,power,jimat,selamat,berkesan:

dah terang2 brng yg dijual tu bagus,abis tu takkan tak caya lagi..

AYAT last tu..bukan ker kebanyakkan orang MLM ni datang dari orang2 yg susah??

kalo dah kaya2 giler mcm donald trump tu,takyahlah die nak buat direct selling kan?

tapi donld trump tu sendiri dah berapa banyak die pijak syrikat kecik2 yg baru nak hidup,barulah die bleh dapat tender2 berbilon2 dolar..

tapi dlm MLM nko kene tolong orng bawah naik ..barulah boleh nko naik..mcmana?

ha tu kene masuk bab marketing plan lah plak...

kalau betul diorg income 90k..100k..

kenape x gi tolong org yg hidup susah, pas 2 bg modal skit utk buat perniagaan....x boleh ker...

tak bleh..pasal..ehh nko tak dengar citer orang yg ajar si pengemis memancing tu?takkan nak aku ulang kot?

ataupon somebody citerkan..?

btw memang dieorang tolong orng aper?tolong perkenalkan perniagaan mcm ni..punyerlah lame hidup tapi tak tau plak

ade perniagaan mcm ni,aku bleh bet kat mesia nih bukan 100% tau ade perniagaan mcm ni..kalao tau pon tak tau ISI die mcmana?

betul?buktinya aku penah tanya sorang mamat tu..aku tanya ape tu direct selling/MLM ?huhuhu..die ape jawab..

"ahh tu kene jual barang,pastu kene ketuk2 umah orang nak jual"

wahahhahhah...tu lah kalo ceteknye pengetahuan pasal MLM ni..

tu belom kire lagi bab die tunjuk ajar lagi tu..

#MLM ni ok utk bisnes2 sampingan...

tp kepada org2 yg menggunakan MLM ni utk menipu org lain,

utk kepentingan diri sendiri...boleh blahh...

terpulang lah kalo tuk bisnes sampingan ke ape ker?

nak tipu mcmana?bukannya tahan lame pon..tengoklah..

orng kalo kaya nih biar berterusan

kalo dapat pendapatan rm5000 biarlah terus dan naik2 lagiii..

ni tak kalo menipu kejap jer..

Sebahagian kecil dari warna MLM...emmm..tak!!...dari kata2 mmg sedap di dengar..pernah ko tgk orang kat bawah...maksud aku orang yg x berharta...orang yg xder duit...orang yg hidup susah...ko tau perasaan org yg susah...hidup ditipu bulat2...janji manis org MLM utk membantu golongan yg susah..xder...kalau ader Alhamdulillah..

Heh. Ko jgn la compare MLM ni dg syarikat gores & menang.

emmm...kalau hari ni aku gi klinik, pas 2 doktor 2 bg aku injection yg sakit...esok lusa kalu aku sakit aku pegi jugak jumpe doktor 2, pas 2 dier bg aku injection yg sakit giler...pas 2 setahun pas 2 aku gi jumpe balik doktor 2 mintak injection, pas 2 dier bagi lagi injection yg sama cam tahun lepas...kalau ko laa...ko pergi x jumpe doktor 2 utk tahun yg ke2...kalau aku, aku gi jumpe doktor lain...

Lebih kurangnya, ko sokong point aku juga. Takut pada doktor.

maksud ko sharing dari segi aper???...sharing dari segi kesusahan atau kesenangan???....ko penah tgk citer bersamamu x...tgk x cam ne kehidupan diorg...

sharing byk sharing bang. ko tengok kat kampung, makcik pakcik mengumpat semua tu, itu pun sharing juga. sharing cerita. BEB, SHARING JENIS NI SHARING SUSAH KE SHARING SENANG? Heh.

Dlm MLM, share cerita. share produk. Perlu aku kata, ini semangat MLM yg sebenarnya. Ini nama dia kerana nila setitik, rosak susu sebelanga.

walaupun aku penah join MLM tapi aku bkn jenis nak cari org bawah2 aku...aku suka berniaga jual barang tu barang ni...tu jer...berniaga utk sampingan jer...janji hidup senang skit...

So, ko pun pernah menipu la ye? Cara ko cerita, pang pung pang pun semua org MLM, tapi ko sendiri pun masuk MLM. Pejadah.

aku nak tau aper sasaran ahli MLM nie...org susah ker org senang...kebanyakan org2 MLM...aku ulang lg sekali...KEBANYAKAN org2 MLM mempergunakan org yg susah utk testimonial mereka...

Kau tahu kenapa thread ni dibuka? Sebab nak bincang MLM DI IPTA. Generally, budak IPTA ada duit loan dan sebab tu mereka mahu tangkap budak2 ni. Dan aku mahu kau define apa itu susah? Susah sebab sakit atau susah tak ada duit?

OK. Ada org sihat tapi tak ada duit. Ada org kaya, tapi selalu sakit. Siapa yg susah? Dua dua pun susah. Dlm testimonial aku, ada (anak) org kaya tapi ada penyakit bla bla bla.Dia ni pun susah juga.

Aku sendiri adalah testimoni utk produk aku jual sendiri. Masa tu aku kena denggi. Platlet dlm darah aku drop mendadak. Alhamdulillah, Allah sembuhkan aku dg asbab produk yg aku guna tu. Doktor pun pening kepala.Last2 dia suruh keluar wad je.

kalau betul diorg income 90k..100k..kenape x gi tolong org yg hidup susah, pas 2 bg modal skit utk buat perniagaan....x boleh ker...

faxists dah jawabkan.

aku mintak maap sekiranye kata2 aku ni membuatkan korg rase marah @ kecik ati...aku harap kepade org2 MLM yg bersikap cam ni semoga murah rezeki...

Aku pun minta maaf juga kalau kata2 aku menyinggung perasaan. Tapi penekanan di sini, MLM ni sebenarnya bagus. Tak ajar pun menipu. Tapi pelaksana tu sendiri yg boleh dipertikaikan.

kepada org2 yg menggunakan MLM ni utk menipu org lain, utk kepentingan diri sendiri...boleh blahh...
aku pun sokong.

Cuma sbg tambahan. Salah satu sbb aku masuk MLM ialah, aku nak bantu minda kawan2 aku. Sblm ni, taim aku masuk gaji je, ada la nk di pau nye aku. Takhal diorang pakai kete sedang aku pakai kapcai. Bila aku timbul benda tu, dia kata "mahal pakai kereta". So, sekarang ni aku lebih kepada bidas balik member aku tu - "aku pun susah payah cari duit. kalau kau nak pau duit aku, kau bantu aku buat perniagaan ni".

Selain tambah pendapatan, bantu kawan2, aku juga develop soft skill aku bila MLM. Dapat duit lebih sikit, aku nak buat cert. Itu je tujuan aku buat dan aktif balik dlm MLM.

Ngeee..~ kadang2 penuh beremosi aku tgk thread ni, gitu lah org muda ye, same la ngan aku, student.

Nabi sendiri kate blajar sampai ke negeri China, gitu la lebih kurang, dimana ingin menekankan pentingnya ilmu pada setiap org. skang ape yg kita ngadap buku tiap2 hari tu pengajaran formal n pengalam seharian kita tu ialah guru x formal.

aku stuju ngn sape ntah yg suh muhasabah diri kita kalo gagal dalam MLM tu. itu bagus. kita chek balik kat mana silap kita, marketing plan ke, cara closing ke, communication skill ke? atau niat?? Setiap amalan bermula ngan niat, hadis Nabi. kalo niat kita betul, insyaAllah. senang je, niat krn Allah. cari rezki, cari ilmu meniaga, cari pengalaman.. begitu juga ngan study.

aku setuju ngn electroboy kabo study no. 1. tp aku x kata org yg masuk MLM salah, terpulanglah. ade kat kolej aku senior tua setahun pangkat besar la jugak, bwk balik Gen2 utk bapak dia raya. itu L****. hehe.. banyak lagi, raja prepaid, ntah mende ntah lagi aku pn x tau mane..

kalo kt kolej aku ni sape yg masuk MLM ni biasanya org pandang "Eleh" lapar duit? member aku siap kata lagi "kalo ko masuk aku x ngaku member, hahahha" ngeee~ dia gurau je, tp kalo aku masuk musti brasap tlinga, mau wrestling dua tiga round. aku rasa yg membuatkan org pandang hujung mata ngn MLM ni sbb sikap diri sendiri. Masuk nk cepat kaya, niat x tentu hala, gila duit, x blajar, prangai org dah benci,kuat klentong, sombong, n len2. Cuba kalo yg masuk tu warak, pointer kaww, semayang x tinggal, pandai kempen orang(berhikmah), x tipu n jujur.. kita nk kutuk ke???

side income sambil blaja x salah, org blaja over c lagi la, dah biasa kerja smbl study. mcm cikgu BI aku kata, beras mahal, nk makan kena la kerja kedai Pakistan kt negeri omputeh nun, kalo x mmg x rasa beras la. tu segelintir cerita je dalam warna warni kehidupan org kerja smbl study.. dah duit x cukup.. n ramai yg berjaya dalam hidup pernah lalui sebegini. lebih matang.

ape salahnye cari duit sambil blaja? ilmu tu. ilmu duit. kaya ni fardu kifayah. Kalo sume org Islam sederhana n miskin, cam ne nk hadapi globalisasi. masalahnye jutawan mlayu skang pon x ramai yg membantu org susah, mungkin mrk2 yg ada ilmu niaga ni besar seksok leh kaya n tolong sape2 yg susah.. org Mlayu pn mundur dan penguasaan pratusan ekonomi sikit je.. lbh kurang 12%.. MLM ni salah satu pemangkin atau pencetus minda org mlayu untuk meniaga n buang fikiran makan gaji.

kat malaysia ni kurang kesedaran merancang kewangan. Tgk la suratkhabar, sykt2 bsr yg pegang column tiap2 hari tu sikit je bumiputra. Cina ramai, bagus la, kang leh kita jadi contoh. Skang ni sibuk pasal singapura nk mai campur beli saham2 sykt penting di Malaysia.. uhh.. mampus la gini..

So, sape yg rasa study penting, n x de masa nk join MLM, betul la, diri dia, kang kalo dia join study lingkup bisnes ntah kemana susah gak.. trutamanya ilmu bukan niaga. kang kalo sume atas bumi ni bisnes sape nk jd pembeli.. hehe..

kpd yg join MLM ni kalo rasa niat dia cun, blh bhg masa, blajar x tinggal, semayang cukup.. masuklah.. ilmu meniaga ni.. masa muda ni cari cabang ilmu banyak2. kalo prof paling hebat atas bumi pn, ibarat ilmu dia tu setitik air drp 7 lautan di dunia. kang korang graduate kang, besar seksok, tatkala toleh kebelakang, x menyesal..

ikut kata hati, keputusan boleh d buat kalo kaji mendalam.. hehe.. sekian.. maafkanlah aku yg x seberapa ni. laugh.gif salah tolong betulkan ye..

alo guys...actually aku nak beri sket gak pdpt psl MLM ni...

aku mmg dah fed up dak2 kolej aku yang wat MLM..

mane x nye dah le mase mule2 dulu janji bukan main..

itu ini tapi smpi skang aku tgk hampes.....

surely aku sarankan kat memane yang nak masuk

MLM tu x payah r kalo takat angat2 taik ayam....

chaples abis..

Pertama sekali saya ingin merakamkan rasa bangga kerana dapat joint dalam perbincangan yang boleh dianggap membina ini, lebih2 lagi dengan golongan cerdik pandai atau bakal2 graduan dan bakal2 pemimpin negara.

Saya dahpun merasa alam pelajar di IPT, dahpun graduan dan daphun menjadi ahli profesional. Saya ingin berkongsi pendapat mengenai topik MLM yang dianggap menarik dan juga sebaliknya. Semua pendapat yang diberikan oleh anda sekalian semua bagus2 belaka dan tak memerlukan jawapan betul atau salah.

Mula2 sekali kita harus bukak minda kite ni, dik. apasal tengok dari segi negatif je, cuba tengok semua positif, dah tentu boleh motivasikan diri sendiri dan juga orang yang membacanya. Maksud saya disini ialah, kenapa persoalkan "masa belajar, nak buat MLM nanti belajar gagal, tak boleh handle, dah macam2 lagi.....

berapa % yang gagal di IPT sebab MLM, berapa % yang buang masa bersosial tak tentu arah.....

Tak payahlah dipersoalkan benda2 negatif yang tak membina langsung ni, dah masuk IPT, otak semua ade, tuntut ilmu, so pakailah, fikir betul2, sebab komen, complain biasa datang dari orang yang tak berjaya dik, cuba tanya orang yang berjaya pulak....

Adik2 semua tahu tak yang menganggur di luar sana berapa ramai? ada ijazah jugak.... 57,072 orang dan 96.4% bumiputra. kan sedih bila dengar tu... tak ade orang paksa korang buat MLM sampai pelajaran terganggu, dan kalau tak nak buat pun tak ade orang nak pakse. Cuma cuba fikir satu pengajian berapa lama korang provide, 4 tahun, 5 6... satu semester berapa paper korang ambik, satu minggu berapa ratus jam korang belajar.... jangan kira masa yang korang hoha hoha tu, ok.

soal nak ladi jutawan tu soal ke 100++ dik, soalnya kenapa perlu berfikiran positif, inovatif dan juga mesti dinamik.

Nak jadi ape lepas belajar, kerja ape, engineer ke, bisnes berkaitan engineering ke, tu tak jadi soal, ilmu penuh di dada, pasti ade jalan..

Satu soalan je yang abang nak tanya kat sini, korang nak ke termasuk dalam statistik menganggur tu? mesti tak nak, untuk pengetahuan korang semua,siswazah menganggur tu kebanyakannya datang dari keluarga yang pendapatannya kurang dari RM1,000 sebulan.

Jadi apakah persediaan anda semua, korang ingat kerajaan nak tolong bagi kerja kat korang semua? bukan ke kerajaan menggalakkan siswazah mejadi usahawan. Kenape? jadi usahawan MLM ni bukan bisnessman ke, nak kena buat konvensional business, baru nama jadi usahawan.

Satu lagi, komen yang diberi seperti"dah masuk IPT, belajar je la jangan nak buat bisness pulak, nak buat bisness, nanti dah rasa duit, tak nak belajar pula?" Pendapat ni amat kurang bijak. Takde kena mengena ade duit tahleh belajar, abis tu buku nak beli ngan ape? harapkan bantuan kerajaan lagi.... lagi satu zaman ni, korang pakaian, nak yang standard2, ikut fashion, abis nak beli pakai ape?... Fikirla betul..............Banyakkanlah baca buku Usahawan yang dah bejaya, bukan sahaja kat Malaysia, bahkan dari seluruh dunia(mase free lah, nanti kata tak de masa pulak) . .....Pasti anda akan berfikiran positif, Kalau setakat dengar cakap orang semua negatif, satu sen pun tak guna, lepas tu yang bagi pendapat tu pun belum pernah jadi jutawan...

Pokoknya ada kemahuan, ada jalan, tapi mesti analyse, study dan buat planning betul2, baru ambil action... pastu, mesti konsisten.

Banyak lagi yang nak kongsi disini, tapi panjang sangat, bercakap sambil minum teh tarik lagi seronok bercerita.....

SEKIRANYA INGIN BERKONGSI ATAU MINTAK PENDAPAT ATAU BERBINCANG , DIPERSILAKAN

assalamualaikum semua...

sebagai seorang yg pernah berada dlm bidang MLM ni.. saya rasa.. bergantung kepada pelajar tersebut.. mampu atau tidak nak teruskan perjuangan berniaga dalam bidang MLM ni..

yg pastinya.. saya tahu.. MLM perlukan concentration yg tinggi.. dan kena all out..

mmg buat MLM ni.. kita rasa semangat giler.. lagi2.. bila upline bagi semangat.. dan kita dah hadir bermacam2 training.. mmg semangat dia.. kalau org kata apa pun.. kita tak dengar.. tapi.. yg penting.. semangat kita tuh.. mesti lah di iringi dgn tindakan 100%... x boleh harapkn upline buat kerja semuanya... mmg upline x larat.. n x sanggup sbb downline bukan seorang dua... tapi.. ramai... upline pun ada komitmen lain...

ramai yg salahkn upline bila x berjaya.. kononnya.. upline tipu... ckp belit2... itu norms dlm bidang ni.. kalau nk ceburi bidang ni... kena lah berani hadapi cemuhan2 begini... yg sebenarnya... upline nk kan yg terbaik utk downline... tp.. kerjasama yg diberikan... tidak seperti yg sepatutnya... therefore.. mmg susah nak bantu...

sbgi downline... kita juga kena bersikap terbuka... jgn sekadar mengharap je... tp kena sama2 bantu... upline xkan berjaya kalau downline x berjaya... betul x? yg kata ramai kena tipu sbb rm2k tuh... salah upline atau salah pemberi duit? upline mmg nak kempen bisnes dia... bila downline bg duit rm2k... bermakna dia juga sanggup nk melakukan bisnes... so.. bila sign up... kenalah agree nk cooperate...

sbgi student... kalau blh pk masak2... jgn tabur duit je... setiap benda.. pasti ada effort.. nk berjaya.. kena ada effort... mana boleh tutup mata goyang kaki.. terus kaya.. betul tak?

saya pun pernah approach students.. tapi.. saya tak mengharap sgt student2 ni join.. sbb saya tau.. duit takde.. tapi.. ada juga yg join.... sbb nak berjaya... saya bagitau.. nak berjaya.. kena sama2 tolong2.. tak boleh saya seorang..

pernah beberapa kali.. bila saya kata nak dtg.. untuk tolong sponsoring.. takde saper yg hadir.. student2 yg join tadi.. takde pun muncul.. camne nak buat tuh? saya pun confuse.. tak kan harapkan saya nak berjaya kan diorang ni kan? hmm.. itulah.. sampai sekarang.. sebagai seorang manusia.. yg ada perasaan.. saya kesian kat diorang ni... bagi duit.. tapi.. tak dapat apa2...

alih2.. saya dengar.. org kata saya tipu.. hmm.. ntahlah.. fitnah.. memang kat mana2.. but I was very upset with the statements.. and this was very depressing... u cannot put all the responsibilities on me alone.. diorang buat cerita.. kata saya cerita belit2... hmm.. sungguh.. dgn ikhlas hati.. saya mmg nak tolong bantu mereka berjaya.. saya dtg.. luangkan waktu.. untuk mereka.. tapi.. very upset.. tak nampak pula batang hidung mereka.. macam mana saya nak explain? saya kena ajar mereka marketing plan.. tapi.. diorang takde? bak kata org.. no cooperation.. so.. how can u expect me to explain the correct way of marketing.. and sponsoring when all you did was just give me the money.. get the items.. and u expect me to sponsor for you? hmm...

semua ni.. pengalaman yg lepas.. bagi student2.. kalau rasa tak mampu nak buat MLM.. baik jangan join... kesian kat korang.. bukan nya kerja lagi.. masih belajar pun.. duit pun.. mungkin dari mak bapa.. simpanan.. ataupun scholarship.. saya tau.. sbb saya start buat MLM dari student juga.. tapi.. alhamdullillah.. saya kuat semangat..

tapi... saya tak nak salahkan sesiapa.. malah nak amik kesempatan ni.. untuk minta maaf.. tak dpt nak berjayakan downline2.. hanya ALlah SWT je yg tau.. apa yg tersirat di hati ni.. rasa bersalah sentiasa ada.. saya selalu ajar downline2 saya.. kalau silap.. jgn sesekali tuding jari pada org lain.. tapi.. pada diri sendiri.. jadi.. saya juga ada percent kesalahan tuh.. sbb saya yg perkenalkan MLM kat korang semua...

secara kesimpulannya.. MLM ni.. buatkan saya PHOBIA sangat2... dah tak nak tabur janji pada org dah.. kalau nak berjaya.. usahalah sendiri.. pening kepala sbnrnya.. nak pk masalah org lain.. sedangkan masalah diri sendiri pun dah banyak..

pada student2 yg pernah di bawah saya dulu.. saya minta maaf sgt2.. mesti benci giler.. mesti dendam giler kat saya... nak buat camne.. saya dah tak larat nak tanggung tanggungjawab yg patutnya.. kita sama2 kendong.. untuk berjaya..

saya dah tarik diri dari MLM.. beberapa tahun yg lepas.. dah shut off dah... kalau pk balik.. mmg down giler..

orite.. hopefully.. yg lain2 amik pengajaran... jgn serik buat MLM.. tapi.. amik la yg positif... buat yg terbaik.. jgn harapkan upline je.. tapi.. sama2 usaha..

k chiow :wacko: