Jump to content
TJ-Ariff

Penubuhan Persatuan Juruteknik Komputer

Recommended Posts

aku bg dak praktikal aku RM20 sehari.. kerja dr pagi sampai mlm.. kalo die kije 20 hari sebulan, dpt la rm 400.. byk gak tu kan.. tapi kerja hampeh.. smua benda xtau buat.. aku ajo pagi, tgh hari dah lupa.. ajor tgh hari, ptg dah lupa.. kalo cust tanye die, die leh pndang aku... isyarat soh aku menjawab..hampeh tol.. aku soh join forum putera, die g layan frendster.. last2 aku soh jaga kaunter cc jerk.. lantak la ko, kalo x pandai jgn salahkan aku.. muahaha...

Tentang rancangan penubuhan persatuan JTK nie, kami beberapa orang telah berbincang dan akan cuba merialisasikannya secara sah (didaftarkan) dan kemungkinan akan dikenakan yuran keahlian kepada setiap ahli.

InsyaAllah...

assalamualaikum

Kepada JTK2 yang kerja kat luar tu, jikalau anda berminat untuk masuk kedalam sektor kerajaan sebagai juruteknik komputer @ FT17, ni aku ada sedikit tip untuk korang.

1- pastikan anda berkelayakan minima dari sek men vokasional atau teknik dalam bidang elektrik atau elektronik.Starting minima gaji P1T1(800++)

2- Kalau nak gaji tinggi ckit pastikan anda mempunyai sijil dari politeknik dalam bidang IT

3- Isi borang SPA8 di web SPA

4- kalau dah dapat surat tawaran interview tu, pastikan anda mengetahui mengenai perkakasan komputer dari mula komputer bertapak di malaysia sampai la sekarang nie.Ini adalah kerana bos aku pernah mewakili SPA interview JTK yang tak kenal apa itu motherboard, RAM.Harddisk pun tak kenal.

5- Pastikan anda belajar mengenai software dan hardware terkini dalam bidang IT.

ape kes nak jadi JTK tapi tak tau psl komputer..

klu tak silap aku,gaji bg TJK dalam kerajaan ikut tangga gaji

- SPM/SPMV = rm843.06

- Sijil IT setaraf = rm 1200++

- sijil Kejuruteraan setaraf = rm1500++

nih suma pas kenaikan gaji ari tuh..

tapi yang penting adalah pengalaman keje... klu takder pengalaman.. phm2 jelah..

aku bg dak praktikal aku RM20 sehari.. kerja dr pagi sampai mlm.. kalo die kije 20 hari sebulan, dpt la rm 400.. byk gak tu kan.. tapi kerja hampeh.. smua benda xtau buat.. aku ajo pagi, tgh hari dah lupa.. ajor tgh hari, ptg dah lupa.. kalo cust tanye die, die leh pndang aku... isyarat soh aku menjawab..hampeh tol.. aku soh join forum putera, die g layan frendster.. last2 aku soh jaga kaunter cc jerk.. lantak la ko, kalo x pandai jgn salahkan aku.. muahaha...

bagi aku, kira byk lah tuh RM20 sehari utk budak pract..

tapi keje hampeh apsal tak turun kan jer elaun diorang.. dah leh siap men friendster lagih tuh..

pract adalah tempat untuk tmbh ilmu... klu setakat jaga kaunter bila nak pandainyer

assalamualaikum

ape kes nak jadi JTK tapi tak tau psl komputer..

klu tak silap aku,gaji bg TJK dalam kerajaan ikut tangga gaji

- SPM/SPMV = rm843.06

- Sijil IT setaraf = rm 1200++

- sijil Kejuruteraan setaraf = rm1500++

nih suma pas kenaikan gaji ari tuh..

tapi yang penting adalah pengalaman keje... klu takder pengalaman.. phm2 jelah..

bagi aku, kira byk lah tuh RM20 sehari utk budak pract..

tapi keje hampeh apsal tak turun kan jer elaun diorang.. dah leh siap men friendster lagih tuh..

pract adalah tempat untuk tmbh ilmu... klu setakat jaga kaunter bila nak pandainyer

Apa dah jadi? Perbincangan setakat ni aje? Mcm x serius je nak tubuhkan persatuan??

Sedih betul pulak aku baca citer koorg ni pasal gaji Computer Technician, gaji tak setimpal lah dgn keje koorg, sbb 5 tahun dulu aku penah jadi technician gak kat kedai komputer, tapi dlm 8 bulan je aku keje, tu yg aku dah merasa keperitannya, then aku sambung Degree Comp Science kat U. Alhamdulliah keje aku sekarang dah ok dgn gaji/benefit, sbg Jurutera Perisian kat salah sebuah Bank kat KL ni, pendapatan skrg dah dkt cecah 4K, sian koorg yee. Gi lah sambung study kalau boleh.

Jika tidak silap, di beberapa negeri seperti di Terengganu, pendapatan juruteknik komputer hanyalah sekitar RM300 atau RM400 sebulan.

tp sbenar nyer bergantung pada cmpany yg kiter kije tu... ada jer yg dapat RM I k lebih.. tp tgok pe yg kt mampu wak la.... xkan kije 2 ari terus nak dapat gaji tinggi. nak selaraskan gaji ni mmg bagus.. tp takut susah nak jalankan... setiap cmpany mcm2 penilaian yg dia ambil. ada yg dia kira level blaja.ada yg dia tgok apa yg kt leh wak.. pastu ada yg bg gaji arila.. poning kepala..hhuhu...tp xsalah gak kalo mencuba... sy sokong jer...

dia byk mkn semut kot bro.huhuhuhuhu... tp tu la, kadang2 dak2 ni byk baca buku jer.. suh wak xleh pon.. tp dalam resume bukan main, kalah pakar it.tp kadang2 bro kt kena sabor n byk tunjuk ajar gak.. paling pnting dak tu sendiri kena de minat nak blaja n cari ilmu...

dia byk mkn semut kot bro.huhuhuhuhu... tp tu la, kadang2 dak2 ni byk baca buku jer.. suh wak xleh pon.. tp dalam resume bukan main, kalah pakar it.tp kadang2 bro kt kena sabor n byk tunjuk ajar gak.. paling pnting dak tu sendiri kena de minat nak blaja n cari ilmu...

Ya betul tu, gaji juru teknik komputer pada masa sekarang adalah tidak berbaloi dengan kerja dan ilmu yang ada.

Itulah pasal nya saya dengan beberapa sahabat di KK sedang merangka plan bagi penubuhan Persatuan ini.

Kerja Juru Teknik Komputer adalah satu bidang yang Pro.

Ia memerlukan kemahiran yang tinggi untuk menyelesaikan sesuatu masalah terutama dalam pengendalian Talian Jaringan.

Kalau setakat boleh format dan install itu belum layak di panggil Juru Teknik Komputer (JTK)!

memang ada yang pandai wat benda 2j.kendalikan jaringan memang tugas yang xmudah.hang keje katne.

juruteknik dalam kerajaan jangan cakaplah gaji die mcm mane.kalu yg ade sijil keluar dari poly dah buleh starting kat Rm 1200.tapi nok bulehlah tu yg cukup2 payoh tu.pikir2ss3.gif

mmg susah nak dpt yg gverment.. tp kalo rezeki kt kan sape tau.. kalo nak mntak gvermnt mntak guna spm je dulu. nanti bila dapat baru tnjuk de sijil or diploma...

memang ada yang pandai wat benda 2j.kendalikan jaringan memang tugas yang xmudah.hang keje katne.

mmg tul tu bro... mmg susah nak setting sume tu. bukan yer satu model ada... setiap model lain setting nyer... aku pon dalam proses blaja dan terus blaja. pglman blaja mematangkan kt..

eh ade ar persatuan nieh...blh join aku nie....lama gak aku jdi juru teknik kdai cmputer 2nd hand nieh