Jump to content
Sign in to follow this  
aDy_pUtRa

Linux Dan Windows

Recommended Posts

Bagi aku kalo nak senang install windows dulu...

Pas tu partition lg satu install la Linux plak...!!!

Aku rase cara nie lagi selamat sbb Linux akan detect system Windows dulu....

pas tu dia buat sendiri startup boot (leh pilih la nak masuk win ke linux)

Tapi kalo Windows sure x punya...

Harap dapat membantu...!

Kengkawan lain cam ne........????

Harap dapat membantu...!

Kengkawan lain cam ne........????

same..

kalo ade 2 hd, ko install windows kat slave dulu (tapi kene bukak cable master - disconnectkan dulu hd0 ko..).. pastu time nak install linux (kat hd master), tak kesah la nak pasang @ tak hd slave ko tu. kalo da sattle due² tu, pasang la kedua² hd ko.

so sekarang kalo ko nak tukar OS, ko hanya perlu pilih nak boot dari hd0 atau hd1 mase POST (kat bios). sekarang kat MBR untuk hd0 ade instruction untuk load linux dan di MBR hd1 ade instruction untuk load Windows..

fyi, aku prefer cara nie sebab lepas aku install linux dan time nak install windows balik (nak padam linux), akan ada masalah..

p/s: flame me if i'm wrong!! ph34r.gif

Assumption yang boleh dibuat:

1. Anda mahu install Windows dan Linux

2. Di dalam satu HDD yang sama

3. Anda tahu dan pernah install Linux terutamanya yang berkaitan dengan partition, minimum requirement dan sebagainya.

4. Anda mempunyai space HDD yang mencukupi untuk kedua-dua sistem operasi Linux dan Windows

5. Anda faham filesystem untuk Linux. ( / , /home, /var, swapspace dan sebagainya)

Apa yang boleh dilakukan ialah:

1. Anda install Windows anda terlebih dahulu macam biasa di dalam C:\

2. Gunakan perisian partition yang sesuai seperti Partition Magic untuk Windows untuk membuat partition untuk Linux. Ini untuk memudahkan anda. Jika anda benar-benar 'karan', gunakan Linux installation setup untuk buat partition Linux.

3. Install Linux di dalam partition yang telah anda buat khas untuk Linux

4. Gunakan bootloader yang sesuai seperti GRUB atau LILO yang datang dengan Linux untuk boot Windows atau Linux anda. Install bootloader ini di dalam Master Boot Record. Anda juga boleh menggunakan startup disk untuk Linux jika anda berhajat tidak mahu menggunakan bootloader.

5. Selamat berjaya!

wah hebat pendatang baru kita nih.. welkome to the board... abuariff.. moga ko bebenor ariff... slamat......

berdasarkan pengalaman aku,

first skali buatlah backup ( burnkan mp3,videoclip,etc dalam CD ) biggrin.gif

then read howto kat internet pasal bootloader or camner nak install *Linux* ohmy.gif

install windows laugh.gif

kemudian installah linux. cool.gif

Bagi aku la.................mana-mana dulu pon tak kesah asalkan ko tahu camner nak buat dan tahu camner nak troubleshoot.

Ko baca la tutorial yang aku buat pasal troubleshooting grub dan baca tutorial pasal chroot (linux dalam linux?).

Kalo ko tau pasal chroot....insyaallah takder masalah nak install grub atau lilo tak kira ko install mana terlebih dahulu.

Sentiasa siap sedia dgn livecd..........sgt berguna untuk troubleshoot.

Ya, sepanjang pengalaman saya, Live CD sangat membantu terutamanya dalam aspek troubleshooting dan hal-hal lain seperti security dan forensic kerana terdapat juga Live CD yang berfungsi untuk tujuan tersebut. Tetapi jika hanya untuk troubleshooting, Live CD yang saya rekemenkan ialah: Knoppix. Knoppix juga boleh diinstall di dalam HDD jika anda terlalu malas untuk berkira-kira dengan apa yang anda perlukan. Tetapi macam biasa, pengalaman anda dalam install dan menggunakan Linux adalah satu pengalaman yang menyeronokkan. smile.gif

Jika anda install Linux dari Live CD, tiada lagi keseronokan, malahan apa yang paling penting ialah pengalaman anda dalam install Linux serta kefahaman yang menyeluruh dalam Linux.

Ko baca la tutorial yang aku buat pasal troubleshooting grub dan baca tutorial pasal chroot (linux dalam linux?).

Kalo ko tau pasal chroot....insyaallah takder masalah nak install grub atau lilo tak kira ko install mana terlebih dahulu.

Oh ya, kefahaman tentang chroot adalah tidak penting buat masa ini melainkan anda sudah mempunyai kemahiran yang tinggi dalam Linux. Chroot ialah salah satu mekanisme keselamatan yang terdapat di dalam Linux. Ia lebih dikenali sebagai "jail" atau dalam ayat 'lay-men', lebih kurang macam kita penjarakan orang yang masuk ke dalam sistem Linux kita atau hanya mempunyai limited command yang boleh dilaksanakan. Maklumat lanjut tentang chroot boleh diperolehi dari: http://en.wikipedia.org/wiki/Chroot. Antara contoh perisian yang biasa kita penjarakan ialah FTP dan juga BIND malahan tidak hairan juga Apache. Biasanya jika anda adalah seorang Pentadbir Sistem, dan anda tidak membenarkan anak buah anda melakukan sebarang compilasi program [tetapi anda boleh], maka langkah terbaik untuk mengelakkan hal ini terjadi selain menggunakan sudo ialah dengan chroot user directory tadi dengan tidak memasukkan arahan 'gcc' di dalamnya. Menarik bukan? smile.gif

Kalau bagi aku lak lagi senang install windows dulu then linux. Tak pening pala. laugh.gif

wah hebat pendatang baru kita nih.. welkome to the board... abuariff.. moga ko bebenor ariff... slamat......

ehehe pendatang baru? rasa mcm kenal je encik abu nih.. kite penah jumpe tak eh? rasa mcm "org lama" yg baru kat putera nih je smile.gif

Saya sokong...mesti kena ada live cd biggrin.gif

errr

ini statement peribadi atau rules? atau "mengipas seseorang?"..

rasa aku takde la sampai "mesti"... org zaman dulu2 takde live Cd pun leh wat dualboot gak.. statement tuh nanti mengelirukan org ramai eheheehe

ehehe pendatang baru? rasa mcm kenal je encik abu nih.. kite penah jumpe tak eh? rasa mcm "org lama" yg baru kat putera nih je smile.gif

Ya, Encik Arafat. Nak kata lama tu, taklah lama benar. Cuma nak lepaskan gian setelah lama tak posting ke forum. Dah hampir setahun saya tinggalkan dunia berforum ini. Putera.com ni pun saya dah kenal lama, tetapi tak berkesempatan nak posting sesuatu yang bermanfaat. smile.gif Saya lihat kebanyakan forum masih lagi macam dulu. Kenapa ya?

Oh ya, beza anda dengan saya cuma anda mungkin lebih popular, saya sekadar begini sajalah. Bahkan rupa anda pun saya sempat lihat dalam gambar-gambar HITB tahun-tahun lepas saja. smile.gif Apa yang pasti, kita masih belum bersua secara bersemuka kerana tidak berkesempatan.

Ya, Encik Arafat. Nak kata lama tu, taklah lama benar. Cuma nak lepaskan gian setelah lama tak posting ke forum. Dah hampir setahun saya tinggalkan dunia berforum ini. Putera.com ni pun saya dah kenal lama, tetapi tak berkesempatan nak posting sesuatu yang bermanfaat. smile.gif Saya lihat kebanyakan forum masih lagi macam dulu. Kenapa ya?

Oh ya, beza anda dengan saya cuma anda mungkin lebih popular, saya sekadar begini sajalah. Bahkan rupa anda pun saya sempat lihat dalam gambar-gambar HITB tahun-tahun lepas saja. smile.gif Apa yang pasti, kita masih belum bersua secara bersemuka kerana tidak berkesempatan.

as usual la en abu..

kalu HITB tuh balik2 muka aku, muke ko, muke pokleyyz.. muke geng2 kiter yg lain.. geng2 MNCC, huha huha gitu la.. kebanyakan forum amsih mcm dulu? besa la tuh.. attitude masih sama.. semua nak jadik "jaguh malaysia" je kut? biorkan la.. asalkan depa hepi... smile.gif

HITB tahun nih turun ka?.. aku konfem HITB/stallman/UiTM

Benda biasa.......................

Kalo rasa nak tolong...tolong la....................

Kalo tak mau tolong.............condemn la.................

Aku tak mau lariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...................

Akhir kata dari seorang newbie....

Manfaatlah ilmu yg telah dianugerahkan kepada korang, aku takpe sbb aku kurang ilmu...kalau korang ikhlas tanpa sebarang keraguan utk tolong newbie kat sini supaya boleh manjadi terer & termasyur seperti korang, kami disini mengucapkan ribuan terima kasih yang tidak terhingga...

Tetapi kalau korang rasa korang tak layak untuk melayan soalan2 kidies, kami takan terkilan walau se sen pun...selagi ada oksigen atas muka bumi ni selagi tu aku akan belajar linux...smile.gif majulah linux utk semua....

Sekian, terima kasih....

hai.. cam nak berpecah dua puak jerk... tak hensem aa cam nih... tak syok aaa..

aku mintak maaf le kalau ada salah silap dari pihak newbee .. terutamanya aku sendirik...

Lah camner nak maju nie kalo berpuak2?? Bersatu kita teguh berpuak2 kita roboh..

Cara terbaik nak install windows dan linux sekali bergantung pada pengetahuan yang ada pada orang tue..

Untuk newbie nak senang install windows dulu supaya windows tak rewrite mbr yang diguna oleh grub atau lilo..

Akhir kata dari seorang newbie....

Manfaatlah ilmu yg telah dianugerahkan kepada korang, aku takpe sbb aku kurang ilmu...kalau korang  ikhlas tanpa sebarang keraguan utk tolong newbie kat sini supaya boleh manjadi terer & termasyur seperti korang, kami disini mengucapkan ribuan terima kasih yang tidak terhingga...

Tetapi kalau korang rasa korang tak layak untuk melayan soalan2 kidies, kami takan terkilan walau se sen pun...selagi ada oksigen atas muka bumi ni selagi tu aku akan belajar linux...smile.gif majulah linux utk semua....

Sekian, terima kasih....

toksah cakap camtu blank... sedih gak aku dgr sad.gif

hehe... dah la. memang ader gak spesies manusia yg takleh tgk org lain naik lebih tinggi dari dia. no offense pada sapa2... tapi utk cari sorg yg betul2 nak kongsi ilmu & blajar sama2 ngan org (tak anggap diri dia tu dah tinggi ilmu) memang payah nak cari. tapi satu aku nak cakap :

"Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall..." (dipetik daripada poster kat sebuah bas) tongue.gif

keh... kehh dah lari dari topik asal pulak...

nak install windows atau linux dulu? kalau aku ler, aku biasa install windows dulu (sebab nak mengelakkan reinstall bootloader lagi sekali). takda masalah sebenarnya mana nak install dulu yg penting partition utk tiap OS tu dah siap disusun dgn betul & setting bootloader dah betul.

p/s: aku pun taknak lari sebab takda org nak kejar... tongue.gif

hai.. cam nak berpecah dua puak jerk... tak hensem aa cam nih... tak syok aaa..

aku mintak maaf le kalau ada salah silap dari pihak newbee .. terutamanya aku sendirik...

Aku pon newbie jugak....

Aku rasa kat malaysia ni tak dak sorang pon sifu/masta...

Suma dok guna ciptaan omputih.. Godek2 cket pastu mengaku dah masta...

Nak jd craker la, penggodam laa... Jargon file pon tak baca...

Kita suma masih jauh kat belakang...

Sorry aku quote ko psyco... smile.gif

he...he...he

Aku tengok orang linux install linux dulu

orang windows install windows dulu

orang lindow tak kisah mana dulu. tak timbul soal patut sebab

kedua2nya dapat ilmu dan pengalaman.

keh...keh...keh