Jump to content
Holtink

Apakah Hukum Masalah Ini?

Recommended Posts

Assalamualaikum.... Puteranians.

Nak tahu pasal hukum org Islam membela anjing, maksudnye dia bela anjing kat umah dia utk security & mmburu.

Aku pernah dgr ade sorg ust cakap tak silap aku la... kalo bela anjing malaikat tak masuk umah. Betul ke..

Sape2 yang tau pasal hukum ni tlg la jelaskan hukumnye... tq

Setau aku tak digalakkan bela anjing. Banyak binatang lain bleh bela.. harimau ker etc. Menyusahkan nak samak ker apa ker, sebab kalo letak kat rumah, mesti dia jilat2 ker apa ker..... Setahu aku... kita hanya boleh pinjam anjing orang bukan Islam untuk berburu sahaja.

aku penah dgr benda ni dibolehkan. tapi kalo pk logik dia... agak menyusahkan... kita kena extra care... extra alert.. jgn nanti anak2 termain2 ngan dia then tanpa sedar anjing tu jilat anak kita ke? dan seumpama denganya la...

tapi bab hukum tu taktau la.. harap ader yang tau leh share kat sini

So,dalam situasi ni anjing boleh dibela la?untuk tujuan keselamatan..

Hukum Membela Anjing Sebagai Binatang Peliharaan

Mufti Sheikh Ahmad Kutty

Terjemahan Isi:

Anjing boleh dibela untuk tujuan-tujuan yang berikut:

1. Anjing yang dilatih (anjing terlatih) untuk kerja-kerja memburu. Harus diingat, Islam hanya membenarkan pemburuan untuk mendapatkan makanan; bukan memburu kerana sukan, suka-suka dan berseronok-seronok kerana Islam tidak membenarkan haiwan dibunuh atau diseksa atau diusir dari tempat yang lazim mereka tinggal, hanya untuk suka-suka.

2. Membela anjing terlatih sebagai jurupandu. Ini mungkin diperlukan oleh orang yang buta dan mungkin orang itu perlu memelihara anjing untuk memberi khidmat yang diperlukannya. Dalam hal itu, orang itu dibenarkan memelihara anjing di dalam rumah apabila anjing itu telah dilatih untuk menjalankan khidmat berkenaan, tetapi masih tetap disyorkan supaya anjing itu ditempatkan di tempatnya sendiri/secara berasingan daripada tuannya .

3. Anjing terlatih untuk kegunaan tugas-tugas kepolisian.

4. Anjing terlatih untuk menjaga rumah atau harta.

5. Anjing terlatih untuk digunakan oleh penternak/peladang untuk kerja-kerja menggembala kambing/lembu.

Bagaimanapun kita tidak dibenarkan memiliki/membela anjing sebagai binatang peliharaan oleh sebab anjing bukanlah binatang yang begitu bersih. Kita sendiri sering melihat bagaimana anjing menjilat-jilat najisnya sendiri. Tentulah menjijikkan kalau kita kemudiannya melihat tuan punya anjing berkenaan mencium mulut anjing tersebut setelah berlakunya insiden berkenaan seolah-olah tidak ada apa-apa perkara yang berlaku. Fikirkanlah berapa banyak kuman yang mungkin bersembunyi di dalam mulut mereka (mulut anjing dan mulut pemelihara yang mencium anjing itu).

Nabi saw mengingatkan kita supaya tidak dicemari kotoran semacam itu apabila baginda memerintahkan supaya kita menghindari air liur anjing. Kalau ditakdirkan kita tersentuh juga dengan air liur anjing, maka kita dikehendaki menyamak tempat yang terkena air liur berkenaan dengan tujuh bilasan air dan basuhan yang pertama mestilah dengan pasir atau tanah. Juga, boleh menggunakan sabun anti bakteria sebagai ganti tanah atau pasir berkenaan.

Sebagai kesimpulan: Jangan bercita-cita dan berfikir-fikir untuk menjadikan anjing sebagai binatang peliharaan anda. Bagaimanapun , jika anda memang benar-benar memerlukan seekor anjing untuk tugas-tugas yang dinyatakan di atas, anda boleh berbuat demikian, tetapi anda mestilah pastikan dan segenap langkah mestilah diambil supaya tidak menyentuh air liurnya, dan anjing berkenaan seharusnya mempunyai tempat tinggal di tempat berasingan.

Ohoo.. baru ler tahu rupenya.. Good Info.. kalau nak jugak bela anjing, pi cari anjing mainan... kucing lagi best dari anjing nie. Kalo nak yang besar sikit... bela ler rimau ker... ehehehe. :)

hasil dari jalan2 kat tenet....

hukum bela anjing

Thank you bro roronoazoro....

Pasal ada yang kata (aku tak pasti siapa.. ust or kwn2 aku) ...'Siapa yang bela anjing, malaikat tak masuk umah die. ' Betul ker?? Takut aku yang salah dengar atau dia yang salah cakap... Kalo ade sesape pernah dengo pasal ni bole share...

P/S : anjing laut tu spesis anjing ker??

bela rimau ok gak....

tp bahaya kalau pencurik ker masuk..sure KO

Juga, boleh menggunakan sabun anti bakteria sebagai ganti tanah atau pasir berkenaan.

Tang sabun ni, aku sedikit musykil lah. Sebab baru ni kan kita ada syarikat yang jual sabun yang dikatakan boleh guna untuk menyamak najis mughallazah mcm najis anjing dan babi ni. Seingat aku, ramai yang mengatakan tak boleh. Tapi, kalau boleh mmg suatu kemudahan bagi orang spt aku. Yelah, dok bandar bukan senang nak dapat debu/tanah yang bersih .. semua jalan tar ..

P/S : anjing laut tu spesis anjing ker??

Anjing laut bukan anjing yang dimaksudkan dalam al-Quran. Jadi, xharam pegang. Kalau nak makan pun boleh.

Ditekankan : TANAH

Kena pakai air tanah atau selut (yang bersih) jugak.. Pegi belakang umah, bersihkan permukaan tanah, gali sedikit..ambil tanah yang bawah sedikit pon xpe..

Cara :

(0) Mula2 : Buang najis tadi (Samada najis atau daging babi, anjing atau keturunannya) Jika ia kelihatan

(1) Ambik tanah dan masukkan dalam baldi, kemudian masukkan air, kena kacau2 bagi sebati air + tanah..

(2) Lumurkan pada tempat yang kena najis tadi.. (siraman pertama)

(3) (Siraman kedua-enam) Pergi ke kepala paip, buka air, dan bersihkan tempat yang dilumurkan air tanah tadi.

(4) Pastikan anda berasa berpuas hati dengan basuhan air mutlak (air paip) * Puas hati bermaksud, anda berasa basuhan anda dengan air paip tadi betul2 bersih & banyak

Hanya tanah yang boleh membunuh kuman2 & bakteria dalam tubuh anjing, babi dan keturunannya.

Sekian

Tang sabun ni, aku sedikit musykil lah. Sebab baru ni kan kita ada syarikat yang jual sabun yang dikatakan boleh guna untuk menyamak najis mughallazah mcm najis anjing dan babi ni. Seingat aku, ramai yang mengatakan tak boleh. Tapi, kalau boleh mmg suatu kemudahan bagi orang spt aku. Yelah, dok bandar bukan senang nak dapat debu/tanah yang bersih .. semua jalan tar ..

Anjing laut bukan anjing yang dimaksudkan dalam al-Quran. Jadi, xharam pegang. Kalau nak makan pun boleh.

apsal ko ckp mcm tuh darkwan?? ko keje lain dah ke sekang ehehehe..

ala nak sgt bela anjing beli la anjing robot tuh hehehe..

Bela najing tapi makesure anjing tu tak basah badannya..kalau kering no hal..tak najis..

Aku penah dengar jugak pasal boleh pegang anjing kalo kering... tapi aku confuse mungkin pandangan mahzab lain.. bukan syafie.

Babi boleh pegang jugak ke kalo kering??

Aku penah dengar jugak pasal boleh pegang anjing kalo kering... tapi aku confuse mungkin pandangan mahzab lain.. bukan syafie.

Babi boleh pegang jugak ke kalo kering??

xpasti. tp anjing dibenarkan bela @ pegang dgn sebab seperti pos sblm ni ( berburu, jg keselamatan, blh sntuh bersyarat - kering ). babi, ada ke org nk bela? nk kata berburu, x. jg keselamatan , jauh sekali...so, bg aku x timbul mslh babi boleh pegang kering ke tidak.

Ustaz aku cakap walaupon bulunyer kering tp tgn kite mmg slalu berpeluh / lembap...so mmg x leh pgg...

Ade ke org bela babi tuk keselamatan?? :rolleyes: nnt jd cam the simpsons!!

Ustaz aku cakap walaupon bulunyer kering tp tgn kite mmg slalu berpeluh / lembap...so mmg x leh pgg...

Ade ke org bela babi tuk keselamatan?? :rolleyes: nnt jd cam the simpsons!!

Babi leh watpe?.. :lol: tau nak nyondol tanah je carik makan..

aku pun penah dgr anjing leh pegang bile kering badannye..n kawan aku ada gak pegang hahaha perangai dia gle2 skit..sebab setahu aku gak anjing berpeluh kuar dari lidah dia tuh..tuh yg keje terjelir2 je.. :lol:

watever pun aku rasa bagi kita yang tak berkepentingan dengan anjing ni, takyah ler bercita-cita nak membela binatang tu.. aku rasa baik bela kucing.. nabi pun sayang kucing... kalo utk sebab2 tertentu tu dah lain kes... terpaksa la kan...

tapi walaupun kita takleh pegang dia or tak digalakkan bela dia, kita jgn zalim pada dia... kan ader citer yang sorang pompuan baik, alim, warak tak dapat masuk syurga sebab dia menzalimi anjing, walhal sorang pompuan pelacur dapat masuk syurga hanya kerana dia tadah air dari kasut dia utk kasik anjing tu minum... (correct me if im wrong)...

Edited by eeya_hunny

Aku pernah dgr ade sorg ust cakap tak silap aku la... kalo bela anjing malaikat tak masuk umah. Betul ke..

malaikat rahmat tak masuk kalo ader anjing kat umah but malaikat maut masuk ajer :lol:

kalo nak bela jugak jgn letak kat umah la...pegang anjing kalo tangan kita kering and binatang tu kering tak najis, tak perlu samak but susah kot dpt keadaan cam tu...tangan kita slalu berpeluh...

malaikat rahmat tak masuk kalo ader anjing kat umah but malaikat maut masuk ajer :lol:

kalo nak bela jugak jgn letak kat umah la...pegang anjing kalo tangan kita kering and binatang tu kering tak najis, tak perlu samak but susah kot dpt keadaan cam tu...tangan kita slalu berpeluh...

bek bela hamster cam locco. hehehe.. hamster adik aku makin gemuk. sampai mainan yang rolling tu patah.. hahahaha sangkar pun da kecik.

Ditekankan : TANAH

Kena pakai air tanah atau selut (yang bersih) jugak.. Pegi belakang umah, bersihkan permukaan tanah, gali sedikit..ambil tanah yang bawah sedikit pon xpe..

Cara :

(0) Mula2 : Buang najis tadi (Samada najis atau daging babi, anjing atau keturunannya) Jika ia kelihatan

(1) Ambik tanah dan masukkan dalam baldi, kemudian masukkan air, kena kacau2 bagi sebati air + tanah..

(2) Lumurkan pada tempat yang kena najis tadi.. (siraman pertama)

(3) (Siraman kedua-enam) Pergi ke kepala paip, buka air, dan bersihkan tempat yang dilumurkan air tanah tadi.

(4) Pastikan anda berasa berpuas hati dengan basuhan air mutlak (air paip) * Puas hati bermaksud, anda berasa basuhan anda dengan air paip tadi betul2 bersih & banyak

Hanya tanah yang boleh membunuh kuman2 & bakteria dalam tubuh anjing, babi dan keturunannya.

Sekian

Nabi hanya suruh kita membersihkan bejana atau mangkuk yg dijilat anjing aje ............ dgn tujuh basuhan ...... :rolleyes:

Hadis Abu Hurairah r.a katanya:

Rasulullah s.a.w bersabda: Apabila anjing menjilat air yang berada dalam bekas salah seorang daripada kamu, hendaklah dituangkan air tersebut, seterusnya basuhlah iaitu samaklah sebanyak tujuh kali

Tengok hadis lain lak

Artinya : Dari Ibnu Umar : adalah anjing-anjing kencing, datang dan pergi dalam

masjid di zaman Rasulullah Saw tetapi sahabat-sahabat tidak menyiram sedikit pun

dari yang demikian itu. (Bukhari)

Nabi tak cuci dgn air tanah pun .... :rolleyes:

Kesimpulannya saya tak nampak pun pegang anjing ni mesti disamak dgn air tanah ......

Nabi hanya suruh kita membersihkan bejana atau mangkuk yg dijilat anjing aje ............ dgn tujuh basuhan ...... :rolleyes:

Hadis Abu Hurairah r.a katanya:

Rasulullah s.a.w bersabda: Apabila anjing menjilat air yang berada dalam bekas salah seorang daripada kamu, hendaklah dituangkan air tersebut, seterusnya basuhlah iaitu samaklah sebanyak tujuh kali

Tengok hadis lain lak

Artinya : Dari Ibnu Umar : adalah anjing-anjing kencing, datang dan pergi dalam

masjid di zaman Rasulullah Saw tetapi sahabat-sahabat tidak menyiram sedikit pun

dari yang demikian itu. (Bukhari)

Nabi tak cuci dgn air tanah pun .... :rolleyes:

Kesimpulannya saya tak nampak pun pegang anjing ni mesti disamak dgn air tanah ......

Kalau kat sekolah dah ajar (Sebjek fardhu Ain) menggunakan air tanah, baik kita ikut..

kompius ngan hadis kat atas, mungkin kena kaji lagi kot.

Tak rasa pelik ke kat ayat yang aku bold tu.. (mungkin : ajing yang kencing dan berjalan dalam masjid atau anjing kencing dalam masjid) - anjing mana pandai basuh kencingnya sendiri..

Note : Air tanah tetap kena guna

Note : Apa maksud SAMAK -- cuba kaji semula

Note : Minta tolong bagitau kat mana sumber hadis di atas.

Edited by malayNUX

bile sebut tentang anjing nih . teringat aku akan seorang pengarah film malaysia..

yang mana dalam salah babak filmnya pasal anjing.. riuh jugak la satu malaya pasal babak babak dalam filmnya..

heh..

p:s// geli gelemang aku tengok film tu...