Jump to content

Recommended Posts

Akum semua.... Semalam aku ade baca Utusan ruangan forum... menarik gak hal ni... pasal ptptn. Aku rase pihak ptptn kenakan caj perkhidmatan tu macam x masuk akal laa.. sebab nyusahkan student dan ex student...

1- Bayangkan ade sorang tu tangguh bayar sbb dia nak sambung degree, ptptn cakap ok, tp dalam pada tu, caj perkhidmatan jalan mcm biase....

2- Pastu pulak ade beberapa orang yang sanggup keje biase2 (mengelakkan pengangguran) tapi still nak menunaikan tanggungjawab bayar ptptn... tp disebabkan caj tu, short byk duit gaji dia....

3- Dan ada satu surat tu yang aku sokong sgt, berbunyi.... "Graduan bijak pandai akan lahir dari Universiti di Malaysia, dengan berbekalkan ilmu + hutang yang yang dipikulnya...."

4- Last, ade 1 surat tu, PTPTN bagi notis kat ex-student yang x bayar siap ayat berunsur agama, tapi caj perkhidmatan tu x dikira riba' ke....

Memanglah kita dah tandatangan agreement, tp kita x de pilihan lain, selain ptptn utk menanggung kos belajar yang banyak tu....

dah pinjam tu bayar la.....pasni adik2 yang lain pulak nak pakai duit tu...

- kalu tak mampu nak bayar....pegi jumpa diorang.....bagitau....diorang pun ada budi bicara gak....bayar RM50 sebulan takpa...

hutang belajar aku RM 31 K..

InsyAllah aku bayar balik..

Jangan risau

aku pun bayar RM 50 sebulan.. entah2 zaman anak aku dah masuk universiti esok baru aku abis bayar.. Hahahha.. :lol:

bagi yang mmg malang giler sampai satu kerja pon xpenah sangkut mmg la xleh bayar2..tp yg aku sakit ati ni yg dh kerja xkesahla gaji tu baper..tp xreti2 nk bayar hutang...mintak reti bayar xreti..benda lain leh beli leh bayar...

dulu aku penah dgr satu alasan dari sorg peminjam..dia kata dia xkan bayar sb ramai lg yg xbayar padahal dia sh keja bertahun2..mustahil 50 inggit xleh bayar..sedangkan c2d leh beli.. :P ...sport rim leh beli..laptop toshiba leh beli..

pada yg tak nak bayar tu, fikir sendiri la halal @ tak ilmu yg kite blaja guna duit curi.

dulu byk biasiswa ditawarkan. skang ni biasiswa dah kurang, lebih byk pd pinjaman.

nanti2, pasal ramai sgt yg tak bayar hutang, pinjaman pun susah nak diluluskan. sape nak blaja, tanggung sendiri. harap2 terkena la pd anak2 yg tak membayar hutang tu...

Takyah laa bayar PTPTN sbb dalam surat perjanjian ckp, kalau peminjam meninggal dunia, pinjaman dilupuskan

So kalau ayat agama yang boleh didapati di website PTPTN ckp pasal orang berhutang nyawa dia tergantung, mcm tula ayat dia..

Abaikan sahaja sbb dah tercatat dlm surat perjanjian. Jika peminjam mati, maka hutangnya lupus. Kalau takder ckp dlm surat perjanjian ko orang, so kena bayarlaa..

So tunggu mati jerlaa takyah bayar, kalau betul2 taknak bayar. Kalau rasa bertanggung jawab bayarlaa selagi hidup... kalau mati sebelum menghabiskan hutangnya, kira lupuslaa, PTPTN halalkan.

Edited by matrik02

Takyah laa bayar PTPTN sbb dalam surat perjanjian ckp, kalau peminjam meninggal dunia, pinjaman dilupuskan

So kalau ayat agama yang boleh didapati di website PTPTN ckp pasal orang berhutang nyawa dia tergantung, mcm tula ayat dia..

Abaikan sahaja sbb dah tercatat dlm surat perjanjian. Jika peminjam mati, maka hutangnya lupus. Kalau takder ckp dlm surat perjanjian ko orang, so kena bayarlaa..

So tunggu mati jerlaa takyah bayar, kalau betul2 taknak bayar. Kalau rasa bertanggung jawab bayarlaa selagi hidup... kalau mati sebelum menghabiskan hutangnya, kira lupuslaa, PTPTN halalkan.

Kalau pakat xnk bayar walaupun dah ada kerja, alamatnya susah la orang lain nk dapatkan pinjaman.

aku bayar RM 50 sebulan dari RM 5,000 pinjaman :lol:

assalamualaikum...

ayat byk dr org yg xminjam nih.. sng je cakap.. :o

lagi sanggup mati dr bayar hutang... <_<

assalamualaikum...

ayat byk dr org yg xminjam nih.. sng je cakap.. :o

aku mmg tak pinjam ngan ptptn. tp aku buat pinjaman ngan yayasan negeri. sebulan kena bayar RM200++. masa aku blum keje, kena buat surat sumpah mengatakan yg aku blum keje tetap. itu pun tetap kena bayar, tp dengan pengurangan separuh.

rasa cam beban tiap2 bln... tp lagi cepat setle hutang, lagi senang hati. kalau tak nak buat apa2 pun asyik teringat hutang...

pada aku, biar takde duit, asal jgn byk hutang...

tp skang ni, nak berharta, mmg kena berhutang.

hutang kete, hutang rumah bleh bayar. nape? pasal blum 100% jadi milik kite. kalau tak bayar, takut kena tarik @ kena sita.

tp hutang ptptn, saje je tak nak bayar. nape? pasal kite dah dpt ijzah, dah dpt ilmu. mcm tu?

lain kali, kalau rasa takkan mampu bayar hutang, jgn la bhutang...

aku bayar

RM 50 sebulan x 12 bulan = RM 600

RM 600 x 10 tahun = baru RM 6000

RM 600 x 30 tahun = baru RM 18,000

30 tahun ke aku kene bayar ?? :lol:

umor aku 22.. umor aku 52 baru abis ? :lol:

betul tak aku kata, by that time aku ntah2 dah ade 3 orang anak ! :lol:

aku bayar

hmm aku bersyukur pasal dapat scholar...

alhamdulillah

takkan umur 30 an nanti ko mampu bayar RM50 gak....

insyaallah rezeki ko dah lebih time tu....

mana tau kawin ngan cti(janda).....

ikut penjanjian asal pinjaman PTPTipu aku mase undergrad dulu jumlah nyer rm26,000...pagi ni aku check online nyer penyata almost rm31,000 (campur riba la tue...mmg zalim gile...huhu

aku skrg tgh practical utk abiskan program master aku...ntahla, biler dpt langsai hutang ni tak tau la...

Edited by locco

ikut penjanjian asal pinjaman PTPTipu aku mase undergrad dulu jumlah nyer rm26,000...pagi ni aku check online nyer penyata almost rm31,000 (campur riba la tue...mmg zalim gile...huhu

aku skrg tgh practical utk abiskan program master aku...ntahla, biler dpt langsai hutang ni tak tau la...

aku pun mengalami kejadian yang sama macam kau. bagi aku, kalau nak kenakan tambahan ka, apa ka, kenakan je pada orang yang tak bayar langsung(yang mampu tapi sengaja tak mau bayar). orang yang bayar bulan2 jangan la dikenakan bayaran perkhidmatan tu. walaupun dia bayar sebulan 50. kalau macam tu bila nak abis? diorang ikhlas nak tolong kita belajar? ka betul2 nak berniaga? kalau tak pinjam, macam mana nak belajar? dah pinjam jadi plak macam ni. walaupun dah tau.terpaksa laaa....

mmg melampau la kalau tambah sampai rm5000...

bukan dlm perjanjian, bayaran balik termasuk 4% je ke? apsal lak sampai rm5000?

sebenarnya.. itu kalo kita bayar ikut jadual, jumlah keseluruhan bertambah RM5000 dari jumlah asal..

kalo kita tak bayar, jumlah itu akan bertambah, sebab duit pengurusan die tu.. hehe.. bayangkan sendiri la..

kan skang ade skim simpanan untuk kanak2 bawah 18 untuk tujuan pendidikan.. baik kita simpankan duit anak2 yang dapat time rasa dalam tabung tu.. hehe.. takde a diorang menyesal nanti macam kita menyesal nie..

4 % tuh secare berterusan arr selagi tak abis bayor.. senang cakap kalu pinjam 15k, blum tentu ko akan bayar 18k.. melainkan ko ikut bebetul cara yang duorang suwoh bayar.. kalu 50 inggit sebulan memang lebih lerr.. diorang compound interest tipa2 tahun ikut baki ko..(kalu tak silap arr) agi banyak baki.. agi banyak arr duit interst bertambah.. aku pun same.. penin pikir pasal loan nih.. anyway.. bayar 50 pun ok arr kan.. daripada tak bayar langsung.. huhu

aku bayar

Bukan macam ni caranya.

Kita kan dah tandatangan perjanjian, (contoh : tahun 2000 - 2010)

tahun berapa tamat pembayaran, kalau macam aku tahun 2011, perlu abiskan pembayaran.

Kita kena gandakan bayaran untuk cukupkan pada tahun akhir.

Kalau kita bayar RM 50, mungkin pada saat2 akhir kita kena bayar RM 500 sebulan.

Apapun, bayarlah walaupun RM 50, nanti rezeki lebih, gandakan pembayaran.

Ingat..Hutang Wajib Dibayar, duit PTPTN yang kita dapat tu ialah duit KWSP orang ramai.

"Bunga" yang 3% ialah duit perkhidmatan diaorang, kalau xda duit ni..kija free la diaorang, duit stem utk hantar RESIT kat kita pun caj dalam ni.

Apapun, PTPTN dah menolong kita, orang tua xpelu pening kepala & tak membebankan mereka.

aku bru je abis blaja ujung tahun lepas..pn x bayar lagi..

ptptn dah kasi surat amaran kedua dah..n aku rase yg ketiga ni ondeway nk sampai umah kot..

senior aku yg dah grad 2 tahun lepas skali pon x penah bayar gak walopon dah kje..

nk tnye skit, kte leh wat bayaran melalui online kan? kalo gune org lainnye account bank leh x kalo nk bayar utk pinjaman kite?

mcm kad kedit lak ptptn ni... interest bertambah kalau buat bayaran minimum je... ^_^

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...