Jump to content
CODEC

Perhatian Untuk Penggemar Video Editing.

Recommended Posts

oohoo..sorrie ah tongue.gif tak perasan lak..

ye la..camna hang tau aku tengok bola smalam?(gilir2 kejap aku tengok tv kejap tv tengok aku laugh.gif )

tu yg mate kuyu ja pepagi ni

off topic: BTW,aku tadi dah amik borang application tmnet stremmix kat kedai telekom cam yg ko suggest tu..mintak dia cek(sambil ngurat)..mmg confirm ade servis kat sana(alhamdulillah..) ..ni baru ja isi tapi blum submit sebab kena tukar nama dulu(no tel umah =nama abah) baru bleh dpt diskaun rm45 sebulan..10Q vely much!

off topic: BTW,aku tadi dah amik borang application tmnet stremmix kat kedai telekom cam yg ko suggest tu..mintak dia cek(sambil ngurat)..mmg confirm ade servis kat sana(alhamdulillah..) ..ni baru ja isi tapi blum submit sebab kena tukar nama dulu(no tel umah =nama abah) baru bleh dpt diskaun rm45 sebulan..10Q vely much!

OFF TOPIC! ph34r.gif

Alhamdullillah...inilah berita paling gembira saya nak dengar...ehhh..sape nama awek yang awak ngurat tuh?,,, biggrin.giflaugh.gifbiggrin.gif .Kalau no.phone nama abah awak boleh apply juga tapi kena ada surat kebenaran dari ayahanda lah.Dengan sain sekali...Ehhh..abah awak keje kat mana dapat diskaun...?banyak tuh... biggrin.gif

CODEC, aku nyer wamirack ngan DV Storm dah sampai. tinggal x pasang jer lagi pasal x de projek terbaru. nanti kalau ader aku pasag la. Letih gak aku tgh nak pasang DV STORM tu sampai 3 panel card, depan ngan blakang pc. tu pun aku kene kaji menggunakan manual lagi. x braper paham.

nanti kalau aku sangkut aper2 aku tanyer kat sini. diharap CODEC dapat membabtu hamba yang lemah ini. biggrin.gif

OFF TOPIC! ph34r.gif

Alhamdullillah...inilah berita paling gembira saya nak dengar...ehhh..sape nama awek yang awak ngurat tuh?,,, biggrin.giflaugh.gifbiggrin.gif .Kalau no.phone nama abah awak boleh apply juga tapi kena ada surat kebenaran dari ayahanda lah.Dengan sain sekali...Ehhh..abah awak keje kat mana dapat diskaun...?banyak tuh... biggrin.gif

hehe biggrin.gif

CODEC,hang nak ke awek tu..meh la dtg sini aku tunjukkan smile.gif

aku tak mo(sekali bini orang da..)

tang tukar nama tu..kena guna nama aku baru leh dpt diskaun ph34r.gif

minah tu cakap kalau tukar nama kena buat cagaran rm75?seh..duit lagi..tul ke?

heh..brape banyak off topic da..

nanti kalau aku sangkut aper2 aku tanyer kat sini. diharap CODEC dapat membabtu hamba yang lemah ini.  
Aiyaa...jangan jgn itu macam kawan...kita sama2 hamba yang lemah..Tuhan yang berkuasa.Ingat...ilmu yang kita ada bukan milik kita yang abadi.Kalau ada masalah pasal DV Storm tuh insyaallah saya bantu.Pernah pakai 2 hari kat Studio member dulu tahun lepas.Heheheh laugh.gifbiggrin.giflaugh.gif ..ingat tak lagi belum tau...kena cubalah.Sebelum tuh..cdR boleh kasi Full spec.PC tak dengan Used space kat HDD tuh berapa dah pakai dan free.Kena perhati skit Spec tuh..takut nanti ada problem. OFF TOPIC!
hehe  
CODEC,hang nak ke awek tu..meh la dtg sini aku tunjukkan 
aku tak mo(sekali bini orang da..)
tang tukar nama tu..kena guna nama aku baru leh dpt diskaun  
minah tu cakap kalau tukar nama kena buat cagaran rm75?seh..duit lagi..tul ke?

Alamak!sorry beb... ohmy.gif bini orang tak mau kacau...dosa besar tuh...ish... wink.gif

Memang kena deposit RM75...tukar nama tapi boleh tukar nama jer tak yah deposit.Bawak abah sekali pergi Kedai Telekom.Tukar nama jer...diaorang boleh reverse account.OK

PS:Alo..gmos lain kali tengoklah betul2..bini orang ke?anak dara orang? laugh.gifbiggrin.giflaugh.gifbiggrin.gif

Codec,

Disini ada beberapa pertanyaan yang manjadi kemuskilan saya.Terima kasih.

1. Apa jenama CDRW yang paling sesuai untuk burn movie.

2. Video editing untuk menghasilkan telemovie.

3. Software membuat karaoke- Lirik dan pisahkan suara/musik

4. Apa beza movie yang dihasilkan dgn format MPG dan AVI.

Terima kasih.

fready2005,

si CODEC tu mmg bebetul pencen dari menjawab soklan2 kat putera.com ni

kalau nak gak jawapan dari dia boleh hantau email..guna yahoomail/hotmail tuk hantar email tu

biggrin.gif kalo dah semua kata xder... kat tenet je la jawapannya... ko nak cek kat tpt aku ker? cuba ko tengok profile aku.... aku kat mana. kalo nak nak juga pegi carik kat tpt aku.. dipersilakan.. huehueee biggrin.gif

aduh...sayang betul la si codec nie dah tak support thread nih...bagus tull...aku dah la baru join forum nih...sekali jumpa plak ngan hamba Allah yg tak kedekut ilmu lagi luas plak tue...

sekali baru nak tanya soalan dah tak support la ...

nie saper nyer angkara nih baik ngaku passtue mintak maap...bahngang tull!

Ok...nampaknya ramai yang meminati video editing... Jadi saya rasa topic ini sangat menarik dan berguna. Kalau dulu CODEC banyak membantu tapi sekarang dia tak support lagi. Tapi tak apa, saya akan cuba membantu (sekiranya mampu) menjawap setiap soalan dari anda semua. Saya bukanlah pakar tetapi sedikit sebanyak pengalaman selama lebih sepuluh tahun dalam bidang ini saya rasa boleh saya kongsi bersama dengan anda semua. Begitu juga dengan saya sentiasa belajar dari anda semua kerana bidang ini tiada penghujung...

Gcloud Multimedia

http://www.gcloud.com

Edited by gcloud

Saya menggunakan miniDV camcoder, telah meng capture ke pc dgn menggunakan firewire. Format avi terhasil dan jelas. tetapi masalahnya ia memakan ruang yang besar dlm HD saya. Saya tak dapat copy ke CD sebab saiz sangat besar. Saya convertkan kedlm format mpeg dan menggunakan nero utk burning jadikan VCD, tetapi gambar yang terhasil sangat menduka citakan. Kabur dan mcm "pixelated". Macam mana nak atasi masalah ini ye? Lagi satu kalau menggunakan windows movie maker, gambar videonya lagilah teruk, walaupun ruang kecil je digunakan. TQ.

Saya menggunakan miniDV camcoder, telah meng capture ke pc dgn menggunakan firewire. Format avi terhasil dan jelas. tetapi masalahnya ia memakan ruang yang besar dlm HD saya. Saya tak dapat copy ke CD sebab saiz sangat besar. Saya convertkan kedlm format mpeg dan menggunakan nero utk burning jadikan VCD, tetapi gambar yang terhasil sangat menduka citakan. Kabur dan mcm "pixelated". Macam mana nak atasi masalah ini ye? Lagi satu kalau menggunakan windows movie maker, gambar videonya lagilah teruk, walaupun ruang kecil je digunakan. TQ.

Memang saiz dv sangat besar . I jam memakan ruang lebih kurang 13g. Jadi ada beberapa pilihan boleh di buat. Pertama rakam semula ke VHS, kedua convert ke DVD (Mpeg2) dan yang paling popular ke VCD (Mpeg 1). Untuk covert ke vcd ada banyak encoder untuk dibuat pilihan antaranya mengunakan encoder seperti MainConcept, Encoder yang terdapat dalam Ulead Media Studio Pro, Pinnacle studio 7/8/9 dan yang paling popular dan terbaik setakat ini adalah Tsunami Mpeg Encoder (TMPGenc). Software ini menghasilkan quality yang baik, jelas dan tidak ber"pixel" (bergantung kepada sumber asal). Di samping itu banyak setting tambahan yang mencantikan hasil video anda. Namun begitu setting sedia ada (template untuk VCD) pun sudah cukup untuk menghasilkan VCD / DVD yang berkualiti. Malahan terus terang saya katakan jika sumber anda dalam quality yang baik (DV sebagai contoh) hasil yang anda perolehi setaraf dengan VCD telemovie yang ada dipasaran malahan mungkin lebih baik

Caranya capture DV anda dan gunakan Tsunami Mpeg Encoder (TMPGenc) untuk encode. Dari segi masa encode bergantung kepada CPU dan system komputer anda. Selepas itu gunakan Burning software sperti nero untuk burn menjadi VCD (Gunakan setting untuk burn ke VCD tanpa perlu encode ke VCD)

Download Tsunami Mpeg Encoder (TMPGenc)

http://download.pegasys-inc.com/download_f...58.169-Free.zip

semoga berjaya!

Edited by gcloud

Hmmmm...... Masalah ngan Vegas 5b...

Kalo dalam Adobe Premier dia ada efek transparency.....ni utk super impose atau cantum kan dua imj yg satu movie dalam blue/green screen....tapi naper dalam Vegas takder... atau efek dia nama lain.....aku try efek luminance... background ok dah ilang....tapi efek kaler imj dah takder(B/W je).... naper yek...atau dia memang takder funtion nih....pls advise.....TQ...

Hmmmm...... Masalah ngan Vegas 5b...

Kalo dalam Adobe Premier dia ada efek transparency.....ni utk super impose atau cantum kan dua imj yg satu movie dalam blue/green screen....tapi naper dalam Vegas takder... atau efek dia nama lain.....aku try efek luminance... background ok dah ilang....tapi efek kaler imj dah takder(B/W je).... naper yek...atau dia memang takder funtion nih....pls advise.....TQ...

Sebenarnya saya tidak pernah mencuba Vegas 5. Tapi apa yang saya ketahui kebanyakan video editing mempunyai fungsi untuk superimpose / chromakey / overlay dan sebagainya. Mengenai masalah image menjadi b/w ini (backgroud menjadi hitam dan image subjek menjadi putih). Ini selalunya dipanggil "matte" di mana di dalam proses matting ini yang hitam akan menghasilkan image / video background yang anda pilih dan yang putih akan menghasilkan image objek yang berada di hadapan blue/green. Dalam kata lain ia menghasilkan "alpha channel" (seperti fungsi transparency terdapat dalam adobe photoshop) Fungsi matting ini sebenarnya ada dalam kebanyakan video editor seperti Adobe Premiere / after effects dan sebagainya. Ia kadang kala digunakan untuk "fine tuning" kerja-kerja superimpose. Seperti Adobe Premiere / after effects fungsi superimpose telah di"shortcut"kan. Jadi apabila kita klik saja pada fungsi "blue / green screen dan sebagainya ia terus terhasil. Tapi untuk kerja-kerja " fine tunning" proses matting ia amat-amat membantu. Sebenarnya superimpose ini boleh dilakukan dengan sebarang warna latarbelakang asalkan warna tersebut solid dan tidak sama dengan warna subjek terutama kulit. Oleh sebab itu warna biru / hijau menjadi warna pilihan kerana warna ini sangat kontrast dengan warna kulit...Jadi mengenai Vegas 5.0 anda boleh mencuba (bermain-main dengan fungsi yang ada)... semoga dapat membantu...

saya telah berjaya meng encode video format avi saya ke mpeg1 dengan menggunakan Tsunami Mpeg Encoder (TMPGenc)... TQ bebanyak qcloud. Baru-baru ni saya download software adobe premiere pro v7.0, tetapi tidak dapt capture video dari camcoder saya. saya mennggunakan PC, windows xp, profesional. pentium III, 600Mhz, 250RAM. dengan 40GB HD. Antara keperluan yang dikehendaki dlm software tersebut ialah Pentium III, 800Mhz. Adakah proccessor ini yang menjadikan masalah? Buat masa ini saya capture video dgn menggunakan Video Edit Magic- trial version.

waaa rancak jugak, gloud apa spec pc yg kau guna utk buat kerja-2 NLE nie, berapa kah masa yg diambil utk encoded sejam avi file.

Sebenarnya untuk NLE pada pendapat saya hampir semua PC terbaru boleh membuat kerja-kerja editing. Cuma ada beberapa tambahan seperti capture card, firewire card serta cable (jika pakai DV atau DVCpro), graphic card, h/disk yang besar serta RAM yang mencukupi. Jika anda melakukan simple editing P4 1.7 , 512 ram dan 32mg AGP card sudah memadai. Tetapi jika anda memalukan tugas-tugas seperti rendering "effects" yang kompleks memang anda memerlukan PC berkuasa tinggi atau stesen kerja (workstation).

Buat masa ini saya hanya mengunakan tiga mesin iatu Mac G4 (dual processor 1 Gig ram 60gig h/disk (internal) 120 gig external - firewire. 1 PC P4 1.7 , 512 ram dan 32mg AGP dan 1 PC P43.0 HT, 1 Gig ram 128mg graphic card dan dua hardisk (120+120g) serta Sony DVD Dual Layer writer. Kesemua mesin dipasang F/wire card (untuk tujuan networking antara pc dan video capturing) dan 1 Mesin dipasang dengan Matrox RTX100 untuk tujuan capture analog / digital. Satu lagi TV Sony 14 inci untuk preview video.

Mengenai masa encoding bergantung pada format video yang kita pilih serta bergantung kepada hardware serta software yang digunakan. Untuk tujuan encoding saya lebih gemar mengunakan PC kerana terdapat banyak pilihan software untuk encoding seperti Tsunami Mpeg untuk VCD / DVD. Biasanya untuk encode I jam VCD dengan menggunakan Tsunami Mpeg dari sumber DV (avi) dengan menggunakan P43.0HT seperti di atas, masa yang di ambil adalah lebih kurang 28 fps (frame persecond) atau lebih kurang 50 minit. Unuk DVD terdapat dua pilihan samaada menggunakan Software atau real time encoding dengan menggunakan Matrox rtx100.

Assalamualaikum....CODEC, nak tanya sikit..

saya ada beli "dazzle digital creator 80" dan menggunakan videocam jenis 'JVC s-vhs tape" software pula studio 9.... tapi bila dah siap editing dan bila burn dalam vcd dia macam begoyang-goyang gambar dia kenapa ha???

komputer yang saya gunakan jenis cpu amd athlon 1.8mhz,ram 1gb dan display card nvidia tnt2 400 128mb...... apa sebab hasil dia macam tu tak macam vcd biasa????

anyway terima kasih!!