Jump to content
CODEC

Perhatian Untuk Penggemar Video Editing.

Recommended Posts

hai samekom...

tumpang lalu nak tanya sket bleh knape saya capture video dari mini dv guna firewire gambar jadik jurk jurk(sangkut2) cam ner arr. knape jadik cam tuh...

apa sistem pc kau pakai?

Untuk pengatahuan ko Codec dah tak support forum nih !!! lame dah dia tak masuk putera.com last sekali tahun 2004 dan kursus yang ko tanya tu mana ade lagi dah !!! kesian aku tengok ko nih !!!!

kalau cam gitu aku kursus ngan kau jelah hamlaww, amacam boleh tak? sebab kau sorang je yang kesian kat aku, aku nak belajar sangat ni.

Betul tu hamlaww elok ko jadi cifu smile.gif ...BTW narmiabj4 aku rasa jarang orang nak buat full course video editing sebab setup cost dia tinggi such tempat, full spec pc untuk video editing, software/hardware..unless kalau ko pergi belajar kat kolej macam Lim Kok wing, Akedemi TV3, Uitm ..etc...apa-apa yang boleh dibuat di forum ni just based on user knowledge & experience..so kalau ada apa-apa just tanya..kalau kami kat sini boleh jawab insyaAllah kami jawab..tapi don't expect very full details some kena cari resource yang lain...good luck

amacam hamlaww...? boleh la ko jadi sifoo.. bukan senang nak cari orang yang minat yang sama ni. ko pun ada potensi apa jadi sifoo, sbb tengok dari hasil kerja ko tu memang ada asas la sebagai sifooo. Belum cuba belum tau, aku rasa kalau ko buat mesti ramai yang nak join punya.

amacam hamlaww...? boleh la ko jadi sifoo.. bukan senang nak cari orang yang minat yang sama ni. ko pun ada potensi apa jadi sifoo, sbb tengok dari hasil kerja ko tu memang ada asas la sebagai sifooo. Belum cuba belum tau, aku rasa kalau ko buat mesti ramai yang nak join punya.

Sifoo tak leh ler !!!! aku joint from nih bukan nak ajar orang (ilmu tak cukup )cuma nak kongsi berapa idea giler yang terbenam kat dalam kepala hotak aku nih !! lagi satu aku nih taksub kat Adobe preimere jer yang lain aku tak tahu (ade baik concerntrate kat satu program ) techinical sikit sikit boleh ler lebih dari tuh Tasek 16 lebih layak menjawapnya dan aku lebih minat bermain dengan effect dan teknik video !! . So bila ade soalan tanya pasal technical aku kurang respond sebab tak cukup ilmu . laugh.giflaugh.gif .Lah nih aku tengah study dengan lighwave 3D [8] the idea is nak bawak masuk animasi ke dalam video aku cam dinousour ke atau siti nurhaliza . Aku ade buat satu animasi 3d yang aku panggil sebagai The drunken butterfly kalau ko orang kalau pernah tengok animated butterfly aku yang dulu ! yang ini lagi giler !!! sebab butterfly tu mabuk !!! maklum ler first time pegang lightwave.

berbalik kepada video editting aku tengah buat satu clip yang tak kurang gilernya !!! tunggu ler aku tak sanggup nak letak muka kat dalam clip tuh nak kena tunggu cari extra yang sudi !!!

HAI KAWAN SELAMAT BERPUASA laugh.gif

Narmiabj4 kalau ade apap masaalah boleh postkan kat sini .

Edited by hamlaww

Assalammualaikum..

Aku ni baru dalam forum ni. Tapi aku dah baca dah apa yang dibincangkan dalam forum ni. Ramai yang pakar rupanya...ramai yang boleh jadi sifoo.... biggrin.gif

Setelah aku baca mungkin banyak hari jugaklah baru nak habis..dari pagi hingga ke petang mengadap komputer membaca apa yang korang tulis dan bicangkan...tapi banyak jugaklah yang aku masih tak faham..sbbnya aku ni tak biasa gunakan Adobe Premier tu..aku cuma guna ulead saja biggrin.gif Aku dah pernah install Adobe Premier tu dulu tapi bila aku nak guna pening kepala aku...lepas tu aku uninstall la....tapi hari ni aku install balik software tu nak godek2 sampai berjaya..tengok clip dalam forum ni banyak yang boleh dilakukannya tu yang tertarik dan buat aku jeles

Aku ni bukannya pandai nak belajar tanpa cikgu didepan tapi apa boleh buat ini saja yang ada....

Aku sebelum ni ambil gambar suka2 saja. Buat editing mana yang termampu (guna ulead la). Tapi adalah juga angan2 nak jadi pro boleh shot rumah orang kahwin ka..dapatlah income lebih...

Aku dah pernah ambil gambar orang kahwin ni, sehari suntuk kat rumah orang kahwin ...sampai tak makan aku....aku fikir kalau aku makan terlepaslah scene yang best2. Aku ambil gambar video ni bukan nak berniaga...aku bagi free saja sbb famili & member2 aku.. biggrin.gif lainlah nanti kalau aku dah betul2 pro...

Setelah ambil gambar kahwin dan rombongan tu barulah aku terfikir untuk dapatkan movie yang cantik kita terpaksa mempunyai lebih dari satu kamera dan semestinya lebih dari sorang cameraman...barulah boleh shoot pelbagai sudut.

Tentang kamera pula aku guna Canon Mini DV aje...Teringin juga nak sambar Panasonic yang ada 3ccd tu...tapi kalau boleh nak tunggu Canon jugak la...Kalau nak pakai XL2 memang aku tak mampu...kalau mampu pun mungkin aku tak tahu guna

Oklah dah melalut panjang pulak..aku sebenarnya nak tanya tentang blank dvd media untuk burn video ni. Mana yang sesuai untuk digunakan DVD-R atau DVD+R. Apa yang aku faham sebelum ni plus minus tak berapa penting..(tolong betulkan kalau tersilap). Tapi dari pengalaman aku bila aku burn guna DVD+R untuk DVD Video gambar memang clear tapi hanya boleh tengok sekali dua saja lepas tu mesti sangkut..aku guna speed paling rendah 4X. Tak ada cara lain ke untuk baikkan kualitinya walaupun tak boleh lawan dengan CD yang dipress di kilang.

Mana yang sesuai untuk digunakan DVD-R atau DVD+R.

Untuk DVD player branded 2003 ke atas boleh + atau - but untuk maximum compatibility gunakan minus (-) sebab some "cap ayam" punya DVD player tak boleh terima plus (+) & DV player yang keluar dihujung 90'an tak boleh baca +

Tapi dari pengalaman aku bila aku burn guna DVD+R untuk DVD Video gambar memang clear tapi hanya boleh tengok sekali dua saja lepas tu mesti sangkut..aku guna speed paling rendah 4X.

Tak........ sama jer kalau guna + atau - dari segi quality. Quality Video DVD bergantung pada sumber asal, bagaimana kita encoded, software yang diguna ..dia tak bergantung pada + atau -

Tak ada cara lain ke untuk baikkan kualitinya walaupun tak boleh lawan dengan CD yang dipress di kilang.

Yap very good question. JANGAN LEKATKAN STICKER / LABEL PADA DVD/VCD It's..true memang pada permulaan korang boleh main dengan elok but then dia sangkut tak boleh baca and so on..why.. Masa kita stick label pada CD/DVD kita tak dapat pastikan label betul center pada CD even kita nampak dah ngam tapi sebenarnya masih tak center... So benda tak ni beri keseimbangan masa CD/DVD tu di spin dalam player. Satu lagi bila kita taruk label sticker beserta ia menambah berat pada CD/DVD...may be ada orang fikir berapa lah berat sangatla sticker label tu..but untuk DVD/CD..itu penting dan very sensitive. Pengalaman aku menunjukkan CD/DVD yang tak di lekat kan sticker label lebih reliable berbanding yang ada sticker...walapun di burn dengan mengunakan burner yang sama dan disk dari barand yang sama.

That's why sekarang diorang perkenalkan Print direct to CD/DVD dengan menggunakan printable disk so tak payah guna sticker...Satu technology LightScribe yang boleh buat direct print dari DVD burner misalnya. Bottom line: kalau boleh elakkan lekatkan label sticker pada DVD/VCD ..kalau untuk data tak kisah sangat tapi kalau VCD/ DVD -video memang ada effect punya,....so just tulis dengan marke r pen So kalau ada duit lebiih beli printer yang boleh print direct to CD/DVD dan beli printable disk sekali....

timer kasih le ye hamlaww sudi nak tolong saya yang dalam kebluran ini. terlanjur dah masuk sini saya ada satu permasaalahan. untuk pengetahuan hamlaww saya sekarang guna software pinnacle plus 9 untuk kerja mengedit ini. Tapi sebenarnya saya lebih berminat ngan adobe primiere. sebelum ni penah install tapi blur banyak sangat tak tau mcm mana nak guna software tu unistall balik, pasal asas takde langsung. So kat sini saya nak tanya sikit kat adobe masa kat timeline tu, video yang kita capture tu boleh tak dia pecahkan kepada beberapa scene mcm dlm pinnacle. sbb kalu dia di pecah2kan senang sikit nak masuk transisi. sbb setahu saya sebelum ni saya penah guna, dia tak pecahkan pun susahlah sikit nak cut atau nak tambah scene lain. kalau boleh mcm mana cara2nya. Lagi satu kalau kat pinnacle kita tambah ke atau buat apa2 terus boleh tengok hasil dia, tapi kat adobe boleh ke buat gitu? rasanya cukup la buat yang ni dulu kang tanya banyak2 kang hamlaww pulak yang blur nak jawab, sebenarnya banyak lagi nak tanya ni. Ok la apa pun time kasih la kerana sudi membantun sekian

pekabo tasek 16??

saya nak tanya sikit pasal teknikal ni. kalau nak capture dalam format DV, ada beza tak kalau guna capture kad (IEE 1394) yang murah ngan yang mahal. sbb saya guna yang ala kadar je. Kalau ada perbezaan, apa cadangan en tasek syorkan, sbb saya bercadang nak try guna AVPRO pulak. Tolong bantu ye. Terima kasih.

pekabo tasek 16??

saya nak tanya sikit pasal teknikal ni. kalau nak capture dalam format DV, ada beza tak kalau guna capture kad (IEE 1394) yang murah ngan yang mahal. sbb saya guna yang ala kadar je. Kalau ada perbezaan, apa cadangan en tasek syorkan, sbb saya bercadang nak try guna AVPRO pulak. Tolong bantu ye. Terima kasih.

Ishh-ishhh tanya kat aku pulak laugh.gif ..macam la aku ni master..Ok BTW generally no diffrence..since data form camera directly transfered to PC/h.disk..(IEEE1394/Firewire/ilink) is not capturing device...just transfer device macam USB..but mungkin ada orang cakap yang murah mungkin ada defect pada card atau cable ..so mungkin..aku ulang mungkin data tak dapat ditranfer dengan sempurna so..ada error laaa...Untuk aku..guna murah jer..dah 4 tahun lebih aku pakai benda sama ok jer..cuma camera aku jer kekadang buat hal..... smile.gif Macam AVPRO tu aku tak tahu laaa sebab tak pernah tengok..but mungkin ada built in analog capture sekali ..so boleh convert analog signal to digital (eg. DV avi)...then tranfer to PC via IEEE1394/Firewire/ilink... mana link AVpro tu???

wat ever pong, thank for your anser. aku pun guna kard yang murah je, untuk camera aku takde masalah la, dah 3 tahun aku guna ok, bukan apa ada satu hari tu member antar camera dia nak transfer ke cd tapi komputer aku takleh detek camera dia, aku ingat camera dia dah kong, suruh la dia gi check kat kedai, dia kata ok je boleh detek, tu yang aku suspek kad tu mungkin salah satu sbbnya. Tasek ko duk kat area mana ha? mana tau satu hari nnt kita buat perjumpaan untuk peminat video ni boleh gak tukar2 buah fikiran.

timer kasih le ye hamlaww sudi nak tolong saya yang dalam kebluran ini. terlanjur dah masuk sini saya ada satu permasaalahan. untuk pengetahuan hamlaww saya sekarang guna software pinnacle plus 9 untuk kerja mengedit ini. Tapi sebenarnya saya lebih berminat ngan adobe primiere. sebelum ni penah install tapi blur banyak sangat tak tau mcm mana nak guna software tu unistall balik, pasal asas takde langsung. So kat sini saya nak tanya sikit kat adobe masa kat timeline tu, video yang kita capture tu boleh tak dia pecahkan kepada beberapa scene mcm dlm pinnacle. sbb kalu dia di pecah2kan senang sikit nak masuk transisi. sbb setahu saya sebelum ni saya penah guna, dia tak pecahkan pun susahlah sikit nak cut atau nak tambah scene lain. kalau boleh mcm mana cara2nya. Lagi satu kalau kat pinnacle kita tambah ke atau buat apa2 terus boleh tengok hasil dia, tapi kat adobe boleh ke buat gitu? rasanya cukup la buat yang ni dulu kang tanya banyak2 kang hamlaww pulak yang blur nak jawab, sebenarnya banyak lagi nak tanya ni. Ok la apa pun time kasih la kerana sudi membantun sekian

tanya sikit kat adobe masa kat timeline tu, video yang kita capture tu boleh tak dia pecahkan kepada beberapa scene mcm dlm pinnacle

ko boleh gunakan razor tool yang sebelah kiri sekali kat dalam time line ko tuh !!untuk cut ko punya scene yang panjang menjela tuh!!

ade baiknya ko limit kan time scene yang ko ambik tuh jangan lama sangat untuk satu scene .

dan ko boleh tengok hasil kerja ko tu straightly from the monitor in the adobe

.

.but mungkin ada orang cakap yang murah mungkin ada defect pada card atau cable ..so mungkin..aku ulang mungkin data tak dapat ditranfer dengan sempurna so..ada error laaa...Untuk aku..guna murah jer..dah 4 tahun lebih aku pakai benda sama ok jer..cuma camera aku jer kekadang buat hal..... smile.gif

Pengalaman aku pula camera aku buat masa ni ok, cuma pc aku saja yang ada masalah sikit bila nak capture movie dari camera ke pc....selalu jadi "hang"...aku dapat agak ianya berpunca dari firewire card & tv card...sbbnya software ulead aku boleh detect dua capture card....jadi bila dah "hang" aku kenalah restart balik sampailah tiga empat kali baru menjadi...kalau aku nak buang tv card tu sayang pulak...

ko boleh gunakan razor tool yang sebelah kiri sekali kat dalam time line ko tuh !!untuk cut ko punya scene yang panjang menjela tuh!!

ade baiknya ko limit kan time scene yang ko ambik tuh jangan lama sangat untuk satu scene .

dan ko boleh tengok hasil kerja ko tu straightly from the monitor in the adobe

.

errr adakah adobe premire ni buleh buat scene detection cam pinnacle...

maksud aku scene detection based pada clip by clip yang kita ambik di videocam.

kalau guna razor rasanya dia akan akan cut based time yang kita setkan seperti contoh kita cut every 2 minutes....

yang lagi penting .. ader kerr tools yang buleh buat scene detection TIDAK hanya pada movie yang sedang dicapture?..(sbb ada beberapa tools yang disuggestkan oleh bro gcloud hanya dapat detect scene bila masa kita capture guna firewire....

ini jadik problem pada aku sbb aku punya source = dvd.... camera aku x der firewire... so aku akan copy movie dari dvd tu masuk hdd... so aku nak scene detection dari movie tu dari hdd aku....

ader ke plugin ke .. tools ke. yang buleh buat keja ni...?

errr adakah adobe premire ni buleh buat scene detection cam pinnacle...

maksud aku scene detection based pada clip by clip yang kita ambik di videocam.

kalau guna razor rasanya dia akan akan cut based time yang kita setkan seperti contoh kita cut every 2 minutes....

yang lagi penting .. ader kerr tools yang buleh buat scene detection TIDAK hanya pada movie yang sedang dicapture?..(sbb ada beberapa tools yang disuggestkan oleh bro gcloud hanya dapat detect scene bila masa kita capture guna firewire....

ini jadik problem pada aku sbb aku punya source = dvd.... camera aku x der firewire... so aku akan copy movie dari dvd tu masuk hdd... so aku nak scene detection dari movie tu dari hdd aku....

ader ke plugin ke .. tools ke. yang buleh buat keja ni...?

Aku tak berapa paham sangat dengan soalan ko tapi aku akan cuba buat macam aku dah paham laugh.giflaugh.gif Scene detection tu maksud ko ialah dimana adobe akan separatekan scene - scene yang ko ambik ke ??? kalau ko press F5 kat dalam adobe dia akan terus bukak capture window kat dalam tuh ade option untuk untuk ko buat pilhan sama ade ko nak adobe detect scene ko tu satu - satu ataupun dia akan consider semua scene kat dalam handycam ko sebagai satu scene sahaja (kat sini baru gunanya razor tuh !! ) adobe akan detect scene ko tuh base on drop down scene ko !!! kalau terputus jer scene ko tu adobe dah kira satu scene dan begitu ler seterusnya dan yang paling penting lagi aku tak ingat nama option tuh kena balik rumah dulu tengok muka bini aku lagi sekali !!!! baru ingat !!! dan ini semua untuk yang pakai firewire kalau yang pakai dvd cam ko nih aku tak tahu ler sebab ko save kat dalam hdd !!! camna lak adobe nak capture hdd ko tu !! Plug in lak aku tak pasti pulak !!!! cuba ko study kat adobe capture window tuh !!! nanti aku cuba intai - intai lagi kat situ ! kalau ade yang tertinggal ! atau cuba install latest version of adobe munkin dia leh support dvd Handycam macam ko punya tuh !!!

Hari ni aku terbaca satu iklan Harian Metro...tentang video editing..

Kalau kat web sila lawat http://www.sms32781.com/

Bagi pendapat aku ini hanyalah untuk permulaan bagi dunia editing ini sbb software yang digunakan hanyalah Windows Movie Maker...

Apa pendapat yang lain...(bukan nak kritik tapi hanya bagi pendapat) cool.gif

Hari ni aku terbaca satu iklan Harian Metro...tentang video editing..

Kalau kat web sila lawat http://www.sms32781.com/

Bagi pendapat aku ini hanyalah untuk permulaan bagi dunia editing ini sbb software yang digunakan hanyalah Windows Movie Maker...

Apa pendapat yang lain...(bukan nak kritik tapi hanya bagi pendapat) cool.gif

Yap memang untuk permulaan aku rasa. Sebab pakai Win Movie Maker. Kalau pakai advance video editor aku rasa tak cukup dalam satu VCD..jadi sesuai la untuk mereka yang nak tahu benda yang paling asas dalam video editing..Aku pernah tengok kat internet nak belajar premiere sampai 4 keping DVD....puhh...

Aku tak berapa paham sangat dengan soalan ko tapi aku akan cuba buat macam aku dah paham laugh.giflaugh.gif Scene detection tu maksud ko ialah dimana adobe akan separatekan scene - scene yang ko ambik ke ??? kalau ko press F5 kat dalam adobe dia akan terus bukak capture window kat dalam tuh ade option untuk untuk ko buat pilhan sama ade ko nak adobe detect scene ko tu satu - satu ataupun dia akan consider semua scene kat dalam handycam ko sebagai satu scene sahaja (kat sini baru gunanya razor tuh !! ) adobe akan detect scene ko tuh base on drop down scene ko !!! kalau terputus jer scene ko tu adobe dah kira satu scene dan begitu ler seterusnya dan yang paling penting lagi aku tak ingat nama option tuh kena balik rumah dulu tengok muka bini aku lagi sekali !!!! baru ingat !!! dan ini semua untuk yang pakai firewire kalau yang pakai dvd cam ko nih aku tak tahu ler sebab ko save kat dalam hdd !!! camna lak adobe nak capture hdd ko tu !! Plug in lak aku tak pasti pulak !!!! cuba ko study kat adobe capture window tuh !!! nanti aku cuba intai - intai lagi kat situ ! kalau ade yang tertinggal ! atau cuba install latest version of adobe munkin dia leh support dvd Handycam macam ko punya tuh !!!

actually camni....

1. aku rakam video pakai dvd cam...

2. file dvd tranfer masuk pc pakai dvd rom....

3. convert file dvd tadi------> mpeg1 @ mpeg2 (depends pada keaadaan aku...)

let say la aku convert kepada mpeg 1....

4. kat sini la.. aku nak premiere detect scene aku dari file videoaku.mpg yang

ader kat hdd aku...

*sbb dari apa yang bro gloud ajar... premiere akan deteck scene kalau videoCAM-----firewire------>pc...

aku nak file movie dlm hdd-------scene detection-------->premiere

*apa yang aku nak buat ialah:-

premiere deteck "scene2 yang aku ambik (separatekan) dari file video aku yang ada dlm hdd... bukan dari video yang disambungkan terus (capture) dari videocam ke pc....

smile.gif harap penjelasan aku ni clear.. hehe rasa cam berterabur lak ayat aku ni huhhh..

Assalamualaikum dan selamat berpuasa semua,

Mengenai macam mana nak buat scene detection untuk premiere ada banyak cara.

1. Detect dari dalam premiere sendiri

Ok kalau kita pakai DV cam dan tranfer ke pc via firewire semasa capture setkan pada scene dtection mode (sila refer dalam help file). Dlam kes ni premiere akan detect based on timecode (contoh semasa record/pause/stop). Masalah mungkin timbul kalau guna cara ini adalah timecode yang tak seragam dari mula tape hingga ke akhir maksudnya pita DV tadi digunakan semula untuk rakaman baru. Jadi kalau kes begini premiere mungkin akan stop capture atau scene detection menjadi tidak seperti diharapkan. Cara nak reset timecode pada DV tape ada dua cara.

i. Tutupkan lens dengan dengan lens cap dan mula rakam dari mula tape hingga akhir

ii. Boleh juga dibuat dari dalam permiere (cara ni saya syorkan). Di timeline pada premiere kosongkan sebarang track video dan audio dan tekan export ke DV tape via firewire sehingga tape berhenti sendiri. Selepas habis gunakan tape tadi untuk buat rakaman. So dengan cara ni bila kita buat scene detection masa capture based on timecode..dia akan detect dengan lebih tepat.

2. Menggunakan third party sofware.

Pertama guna scenalyzer live. software ni akan automatik buat scene detection based on timecode atau secara optical maksudnya optical adalah scene akan dibuat berdasarkan perubahan pada gelap terang, perubahan image pada frame - sama macam scene detection dalam pinnacle atau ulead tapi software ini akan create separate files untuk setiap scene. File telah dicreate semasa capture boleh digunakan di dalam premiere atau mana-mana video editor.

Satu lagi software adalah HandySaw DS 4. Saya suka software ini jika saya nak buat scene detection untuk file avi dv yang memang tersedia ada dalam h/disk. Apa yang menarik software ini dia tak create file baru cuma dia kan create premiere project file (PSQ) yang mana jika kita import project file ini ke premiere dan di dragkan ke timeline videofile tadi sudah otomatik di slicekan (dipotongkan). Dari situ kita boleh buang mana yang tak dikehendaki atau buat transition atau sebagainya.

Semoga dapat membantu.

Thanks for your helps. Diharap maklumat tersebut dapat membantu. Saya belum cuba lagi sbb nak kena install dulu adobe primiere. Lagi satu nak tanya, mcm mana nak buat motion logo ( mcm logo buletin utama kat tv3 tu) simple tapi menarik. Sekian Terima kasih atas bantuan anda.