Jump to content
k13

Ingin Belajar D Uitm

Recommended Posts

hu..hu..hu nasihat aku belajarlah BI sebaik mungkin, especially bab bercakap, fluency dan vocabluary mesti mantap! Ni penting kalau korang nak interview, cam HeavenX cakap.

Pengalaman aku, orang melayu kita ni, bila ada kawan cuba cakap english, ada saja mulut sumbang cam ni: -

"Woiyo...speaking england siot..."

"Wei..kalau BI tunggang langgang, ada hati nak speaking.... cakap melayu dah la woi"

"chea..chea... sejak bila lak member aku jadi mat salleh celup ni.."

...dan macam2 lagi ayat sindiran. Apa kata kita cuba buang mentaliti ini, be confident dan cuba cakap BI. Lantaklah kawan nak cakap apa, janji kita try and error... samalah cam korang repair pc...mesti ada try and error nya..gitulah juga english language...

so lepas ni, jom kita cakap english:

1. cakap saja...kalau member cakap melayu balik, kita balas balik dalam english

2. kalau member perli, buat donno aja... biar diorang lepas ni tergagap nak cakap english.

3. kalau ada orang nak cuba cakap english dgn kita, why not we be co-operative, bantu dia dengan menyambung perbualan dlm english. broken tu lain crita.... janji kita belajar dari kesilapan dan improve. kalau dpt member2 yg mmg pandai english, cuba baik2 ngan dia dan blajar cakap english.

NOTA: Ini bukannya ceramah mahupun kursus motivasi. Cuma pandangan seorang insan yg ikhlas bagi pendapat dan ingin membantu anak bangsanya, kwakakakah.... biggrin.gifbiggrin.gif

ya...itu dia kata-kata yang bernas dari seorang pakar motivasi.... biggrin.gif

bagi aku la, lagi senang ckp English dg org yg mmg English-spoken atau foreigners sendiri. cth mudah, aku sendiri la. sbb aku lulusan itm, dan keje kat kampeni worldwide tapi opis kat malaysia.

tmpt keje aku ni mix race. Ada Cina dr China, India dr India, Finland, German etc yg mmg xblh ckp Melayu. Jadi, nk xnk kene ckp English. Sbb kita dh tedesak jd benda tu lagi mudah.

kt putera.com ni pn byk gak yg keje/studi obersea (contoh: bro step, C-Fu ..). diorang sng nk English walau MAYBE asalnya tak sbb - nak tak nak, kena.

btw, English aku suck kahkahkah

p/s: org Melayu leh bilang ngan jari laugh.gif

Edited by DarkWan

Aku ingat nak sambung belajar d UiTM ..Aku nak tau laa.. camana penggunaan bahasa inggeris d U ni..

Aku ingat nak sambung dlm bidang ENGINEEring

english tu of course la....tapi kalo ko nak ambik "engine" punya kos x kisah la civil, mecha, electronik, computer science...etc

MATH ko kena power....! nih yg penting....just my opinion...cool.gif

yaaaaaaaaa...math mmg kena power huhuhuhu gile la tadi quiz math terketar² nak buat padahal ada 4 question je..tuh la nasib x buat excercise..huhuhuhu rasa course yg x pakai math sgt Law je la..lain akan byk pakai math..even budak sportrec pun kena blaja math yg dlm.hehehehe biggrin.gif

lecturer yg ajar law kat aku cakap budak law sekarang pun dah kena ambil math... applied mathematics. tujuannya? nak tajamkan minda dan meningkatkan daya investigatif.

lecturer yg ajar law kat aku cakap budak law sekarang pun dah kena ambil math... applied mathematics. tujuannya? nak tajamkan minda dan meningkatkan daya investigatif.

mesti belaja math simple² je.. biggrin.gif

xde la math yg mendalam kut..

hehehe....tapi macam budak² engineering, CS, IT, business dan yang seangkatan dengannya...mesti belajar math yang mendalam punya....

kt putera.com ni pn byk gak yg keje/studi obersea (contoh: bro step, C-Fu ..). diorang sng nk English walau MAYBE asalnya tak sbb - nak tak nak, kena.

ako takde terdesak pon

walaupon mase kecik dulu datang sini tak reti kecek omputeh. ako blaja ngan tengok simpsons hari2 je, takde cekgu lain. cuma pasal ako jenis tak tau malu kalo orang soh repeat or orang soh rephrase (ataupon kalo ako yang soh repeat). same la cam bile ako blaja jepon ke french ke taiwanese ke dulu2. taram je la cakap, kalo salah bukannye kene sembelih.

kalo pasal tak pandai tu yang buatkan ko malu then sampai bile takkan leh improve nye la. ko takkan improve kalo dua2 yang cakap dan yang dengar tu english merapu la, niat nak belajar ke ape ke sume tu merepek je. kalo niat nak belajar then pegi belajar la, bukan pegi cakap dengan member yang bodo atau tengah belajar gak.

that said, kalo lecturer tu ngengade soh repeat ke cakap bebetul ke dalam BI, then jadikan mende tu cabaran untuk ko lagi pandai dari die so ko leh bantai lecturer tu la.

aku amat bersetuju dengan kenyataan C-FU di atas. 200% peratus aku setuju.

Jgn malu dlm belajar. dan satu lagi lantaklah org nak kata apa atas usaha kita... sbb yg nak maju dan yg nak keja bergaji besar nanti kita -bukannya mereka yg memperlekeh usaha kita. Kool!

Satu lagi - malu bertanya bukan saja sesat jalan... tp cam org penang cakap " happa pun tarak..." smile.gif

sbb tu aku kate, lg sng blaja english dg org yg english-spoken sndiri. regardsless ah briton ke american ke aussie ke. kalo manglish tu .. sendiri mau ingat le kekeke

jgn dpt lecturer canada dah ler...pekataan about dia sebut aboot, house dia sebut hoose.. tongue.gif pengalaman dulu ader prof jemputan bg lecture seminggu kat departmant aku..seme muka merah tahan gelak..hahaha

ya betul tuh ikut course gak apa ko nak amik..tapi slalu course baru nih diorang longgarkan skit pengambilan pelajar nih..biasa la course baru la katakan hehehehe biggrin.gif

ya betul tuh ikut course gak apa ko nak amik..tapi slalu course baru nih diorang longgarkan skit pengambilan pelajar nih..biasa la course baru la katakan hehehehe biggrin.gif

Betul.Betul..kos ape lak yang baru tu..aku ambik kos sains komputer tp tak leh sebab ramai sangat yang mintak.kenalah aku amik second intake

tambahan: tgk result dan jenis intake apa. kalau intake spm...biasanya kalau spm dah berusia lebih dua tahun dah tak valid utk apply diploma. kalau intake ikut lain (stpm, diploma dsb)aku tak pasti.

Betul.Betul..kos ape lak yang baru tu..aku ambik kos sains komputer tp tak leh sebab ramai sangat yang mintak.kenalah aku amik second intake

contoh course yg baru DIAS - diploma in accountancy system ( IT ) diorang main amik je result mcm mana pun diorang masukkan tapi x la result teruk sgt.. biggrin.gif

ntuk UiTM yg second intake...pemilihan adalah dibuat oleh Ketua Program di fakulti masing2....bukan melalui UPU...macam intake pertama...smile.gif

contoh course yg baru DIAS - diploma in accountancy system ( IT ) diorang main amik je result mcm mana pun diorang masukkan tapi x la result teruk sgt.. biggrin.gif

ye ke??mcm mana spec pembelajarannya die??ape yang die belajar??

ye ke??mcm mana spec pembelajarannya die??ape yang die belajar??

ntah aku pun x pasti DIAS nih but rasanye byk pakai PC kut utk buat account..ntah la aku pun x penah kaji but yg aku tau tuh course baru..n x ramai yg amik~ smile.gif

ntah aku pun x pasti DIAS nih but rasanye byk pakai PC kut utk buat account..ntah la aku pun x penah kaji but yg aku tau tuh course baru..n x ramai yg amik~ smile.gif

mcm mana lak ko tak tau..ko tgk kat mana pasal cos baru ni..leh bagi link tak??

mcm mana lak ko tak tau..ko tgk kat mana pasal cos baru ni..leh bagi link tak??

aku tgk mana aku tgk kat UITM lorh..aku kan dak DIA so DIA ngan DIAS nih adik beradik..yg ckp tuh ketua program yg kasi tau..so tuh la aku tau xde tgk web punnn.. smile.gif

aku tgk mana aku tgk kat UITM lorh..aku kan dak DIA so DIA ngan DIAS nih adik beradik..yg ckp tuh ketua program yg kasi tau..so tuh la aku tau xde tgk web punnn.. smile.gif

Oooo...mcm tu..ok la kalau mcm tu.