Jump to content
Puteri Salju

Kenyataan Yang Terjadi Di U Aku

Recommended Posts

heheh, punya la lama thread ni :lol:

anyway, aku rasa la kan, memang tugas U ajar teori je, then sape2 yang minat (re)search sendiri praktikal nye..

so, sape2 yang ko tengok teori gempak tapi praktikal hancus, die memang tak minat ngan course die amik tu..

sape2 yang ko tengok teori memang hancus tapi kalo pc rosak ke ape ke, ko pegi kat die jugak, tu baru otai sebenarnye..

sape yang terer dua2 tu, memang minat betul la kan (and gifted/etc)..

from parangjiwa:

lect/admin = makan gaji, bukan jadi lecturer sebab minat

student, macam kat atas

jawapan di atas :lol:

its called sense of belonging

senang cakap, bila ko sorang2 kat situ, mesti cari sekepala, kan? Aku rasa memang tak buleh elak

sebab terasa diri/group lebih power

macam sistem pointer/kelas,

sape2 duk kelas pandai rasa bangga (not all)

vice versa, rasa rendah diri

ada kot :lol: tapi biasa diorang ni tak paham situasi sebenar

so tak nampak keseriusan masalah budak2 ni..

p/s: pemerhatian aku selaku seorang student je, dan ini secara general (sekolah menengah, U, etc)

nk seribu daya xnk 1000 dalih

.....

p/s: setau aku UUM dpt MSC statu course IT dia, tapi tak tau laa...

sekarang budak sastera pun ble apply IT, tak paham betul (IT ek, bukan CS, aku..... CS)

Crita pasal UUM sket...

Kerana MSC status dan juga mengekalkan kualiti (ISO) macam² sistem pintar diperkenalkan...

Tengah testing sekarang nih Bilik Kuliah Pintar.. pelajar masuk kena 'clock-in' diorang punya smart card sebagai tanda diorang masuk kelas. Pensyarah lak kena 'slot-in' smart card diorang kat satu terminal dalam bilik kuliah tu supaya semua sistem dalam tuh berfungsi. Kalo tak lampu tak nyala, audio system dan lain² tak berfungsi. Sib baik ekon dia tak tutop. Kalo mati kepanasan dalam bilik kuliah tu.. hahaha..

Satu lagik tengah testing/research untuk buat ajaq secara online/video conf dengan UUM cawangan KL punya..

Pensyarah nih tugas dia bersyarah. Jadik dia masuk dalam bilik kuliah pom pom pom cakap kat depan, ko paham ke tak nasib la. Kalo bilik kuliah kecik tak per la. Kalo 500 orang tak kan dia nak tanya sorang². Lepas tu balik kena praktikkan jer la apa yang diajar tadi. Tak tau kena p tanya la dia. Kalo blajar dengan Prof. ke kadang² lagik stylo. huhuhuhu.....

kalau ko nak tau..something wrong dgn sistem pendidikan peringkat tinggi dekat malaysia nih..trust me on thiss...

bukan setakat pendidikan tinggi je, dari sekolah rendah lagi sistem yang di pakai sekarang tak patut di teruskan....sepatutnya dari selepas merdeka lagi kerajaan kena ubah menda ni....

jgn kata tak ingat... mmg aku cuba lupakan segala seksaan sebelom exam tu lepas paper...

kite serupe hehehehe...hafal utk exam...pastuh lupa jek.. :P

ai...main sama jer mana boleh...hafal utk exam...erm....patut lerr takde kualiti...gurau jerr HeaVen X :P

nak buat camne lg..

tu tips utk prepare last2 minute mcm saya selalu buat ni....... :):D

bawak toyol sudah!!!heheheh

i) Kenapa takder org(x kesah la student ker, lecturer ker, pentadbiran ker) nakkan hasil yg baik?

ii) Kenapa pihak yg berwajib(mana2 pihak la x kira) tidak menjalankan tugas dgn sewajarnya?

iii) Kenapa harus wujud isu perkauman, kenegerian, pilih bulu dll isu sensitif yg menjahanamkan kita smua?

iv) Kenapa bila satu pihak dah ok, pihak yg lain/lain2 naik kapla atau menindas2?

v) Kenapa xder pihak yg prihatin yg ingin tlg? (mungkin ada, tp mungkin dicaci, di halang dsbnya)...

vi) Kenapa perlu wujud suasana x mesra, x selamat dsbnya yg x best di uni? (ini penting, kalau tak, takyah pi uni..baik amik PJJ ker, Uni. maya ker, atau takyah ada sijil apa2, duduk umah just blaja sendiri, tau2 sendri n declare yg dia tuh terror dsbnya..takyah pi exam pun..save duit n masa...padan muka ngan uni2..sapa pun x mau pegi, baru tau rugi.)

p/s: sorry kalau ada menyinggung mana2 pihak. tp ini adalah kebenarannya..buat apa mau sembunyi2?

ni biasala...melayu punya kerja memang camni...contohnya kat tempat aku, ada hospital yang staff dia, semua sedara mara je...sedara dekat, jauh, bau2 bacang, bau2 kentut suma ada....kalo di pikirkan, lawak gak orang kita nih....

huk alloh...

ni mesti kes jeles kat bebudak yg terel r nih...

bersabar je r yek....

ko blaja tekun2... n kerja sungguh2....

x semestinya result hampeh x ley dpt gaji besh...

at 1st mmg r sukar skit tp ko kne tau

kemahiran n daya usaha yg penting...

kat kelas aku pla camni...

GOLONGAN 1

diorang mmg bijak pandai... sme subjek excellent...

ye r... nme je kursus IT tp blaja gak subjek laen....

so, golongan ni mmg terel r... nampak poyo je tp

tgk2 gpa diorang mampan....

lucky tul diorng ni... jeles aku....

GOLONGAN 2

diorang mmg org letrik...

tanye pasal komputer sme tau r...

virus, format pc, etc... tanya je diorg sme pun tau....

amende yg terbaru n x kuar lg pun diorg tau

diorg mmg terel tp masalahnya diorg terel kat computer je

x balance r... sbb kite cri mahasiswa yg versatile...

yg ley adapt dlm pape situasi pun....

GOLONGAN 3

mmg bukan budak IT

kedatangan sme mmg excellent...

tp masalahnya diorg dtg kosong,

balik pun kosong gak...

tp de gak budak yg x minat IT tp ley score

camne it happened, aku pun tataw r...

GOLONGAN 4

the loud person... kat klas die r hero... die r yg fames...

jawab soalan mcm r die yg blaja sme...

bile lecturer tanya die yg dominate

tp tgk cgpa x seberape...

sebnarnye de byak lg golongan2...

tp diorg x fames sgt so aku dah lpe...

moral drp crite diatas

belajar2 r cintakan IT...

cout>>"DIT S1 G1 mampan menambat dunia">>endl;

lama gak thread nih..sajer nak tambah ket..

if anda merasakan cam x best suasana blaja kat U ker, sekolah ker, maner ker dan anda ada semangat yg tinggi, apa kata buat sesuatu. maknanya kita kena jadi aktif, not pasif...tp jgn la plak pi buat riot atau tunjuk perasaan yg melampau plak. kena berhemah la...n of course kena ada member2 yg menyokong...

buat cadangan/aduan anda mengikut saluran yg betul. give sumthing in return to gain sumthing...cuba create WIN-WIN situation.be original, be a pioneer, org kata. i believe that if u feel that sumthing's wrong, n u didnt't do anything 'bout it, whereas u have the guts, gits n resources...then u r partly to be blamed as well..ada faham ka?

slmt mencuba.

Edited by parangjiwa

a'kum seme.overall comment2 yg aku bc kt sni aku agak bpuas ati.cuma pd pndpt aku kita jgn slalu salahkn org lain tp tgk diri tu btul2,sbb ape x bleh skor dlm xm,apsl cgpa rndh dr org yg ko rs x pndai.ini mslh diri sdri yg x nk majukn diri &rasa diri dh hebat sgt.kdg2 aku malu dgn bgsa aku sdri"melayu" sbbnya rs diri pndai dlm byk bnda.spatutnya smakin pndai smkin ko rndh diri.nampak low profile tp yg sbnrnya power bak mmbr putera yg ade ckp ikutlah resmi processor,smakin cggih smakin low power.klu stkt rs diri ko dh bijak pndai x guna,buktikan dlm xm.klu kata xm tu hnya pntingkn teori,ko kne la kuatkn teori sbb org bijak pndai serba serbi kne tau beb :rolleyes: kdg2 ape yg ko bljr x guna pn mase bljr.mmg btul syarikt2 bsr tgk pointer yg tinggi2 br amik ssorg student tu jd pkerja dieorg.bg org2 yg x pndai practikal tp pointer tggi,dieorg akn gne mase kije utk bab2 practical sbb company akn fhm ko br bkerja n need time utk mahir bidg yg ko bt.lain la klu mmg nk jd technician ke atau kije2 yg byk gne kudrat tp bkn akal"master-mind".sbb tu byk yg jd boss x tau bt kije tp ank buah dier pndai je.ape yg aku nk ckp sni klu dh rs diri terer,buktikn ko bleh cpai cgpa yg tinggi wpun xm tu hnya test teori jerk.bg aku klu dh pndai practikal lg sng la teori sbb ko dh fhm bnda tuh.org hebat takkn ckp die hebat,org lemah takkan ckp dier lmh.dunia skrg mmg org nk rs best&pndai dpn org ramai wpun sbnrnya dieorg x pndai...adat dunia skrg( cakap pndai biler time bt x srupa bikin).klu nk pikir poyo,kerek&nak salah org je smpai biler tkkn maju.open la sket beb,kwn mase sng mudah dicari,tp mase ko ssh...mane pegi mmbr2 ko???pyakit melayu kita mmg dh mlarat,klu rs nk bls jasa mak ayah cuba la bt sstu yg bleh mmbantu&bknnya mmbantut.life must go on,no risk no fun...huhu.klu ko nk tnjkkn kepandaian praktikal ko smata2,ko cri lah uni yg test praktikal jerk,sng x yah complain2.cuba tkrkn sstu mslh jd pluang"ops tbuka rhsia org2 pljr cmrlg".skdr utk pkongsian bsama.apa yg baik trime,yg buruk jdkn smpdn.gambir dimkn dgn sirih,sekian trime kacih. :lol: ape2 hal,tnya bill gates,practikal ke teori pntg wakakaka gurau jerk..

Edited by hifzul_iman

aku sebagai student IPTA.(perghh..reveal information)

aku baca semua post korang ni.
1)belajar theory je dlu. dah habis grad baru explore sendiri. wat praktikal sendiri.bila ada theory, nanti pandai2 la praktikannye.
dan
2)university mmg bagi theory je.theory tu paling penting. university luar negara pon pentingkan theory.

bantahan aku :

1)kau rasa dengan belajar theory masa study. then nak kerje baru terkial2 praktikal, boleh ke kau survive lama dalam company tu?slow je wat keje.masih dalam process learning.tup tap, employer carik employee baru ganti kau.
kalau maksud kau, theory masa study, praktikal masa tunggu dapat kerja. tak effective la.mana nak dapat bahan nak buat praktikal tu?tak pasal pulak dah nak keluar duit banyak semata2 nak beli ALAT nak praktikal. nape tak praktikal di tempat belajar? nama pon tempat BELAJAR.

2)system edu barat pentingkan praktikal. theory tu sume org boleh baca. praktikal itu technical. tak semua boleh buat.. technical kau mau refer apa????refer theory.theory tu kau boleh baca di buku.jadi, praktikal tu lebih penting disamping ada knowledge theory.

kepada thread poster....
aku faham keadaan kau.
cuma kau menzahirkan dalam perkataan yg salah.
kau salah guna perkataan ler.
jadi org nampak kau ni berlagak sombong + ignorant.

aku faham ko mau praktikal lebih.
sekiranya waktu melakukan praktikal itu kau terkandas, kau boleh always refer to theory. dari situ, lagi cepat belajar.kerana kita MELAKUKAN dan MERASAI object.
theory hanya benda yg ko visual di dalam otak. senang lupa tu.
berapa banyak yg gila babeng theory. lepas exam terus lupa? tu ha..byk post aku nampak kata sebegitu.

kesimpulan:
system pembelajaran kita bermasaalah.
kita hanya theory saja.praktikal tak berkesan.
ini jujur aku rasa di IPTA aku belajar sekarang.

ps: minta maaf.aku tak reti guna bahasa melayu supaya org faham.aku harap, ada yg faham.
dan aku harap ada logic sense di sini.
hehe

pps:kalau ada salah ayat, len kali aku edit balik. tgh ngantuk giler.

QUOTE(CanCirOOk @ Apr 21 2005, 08:07 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kalau pointer tinggi,tinggi gak kemahiran..ko yg mahir komputer pon tergolong dlm bebudak yg mempunyai pointer tinggi laa..

aku dapat anugerah dari dekan tak berbangga ponn..tengok orgg gakk.. tongue.gif

U aper ni..lerr...ape yg nk d sorokkan..

kalau ko nak tau..something wrong dgn sistem pendidikan peringkat tinggi dekat malaysia nih..trust me on thiss...

bro aku pun terkilan juga bila,pensyarah ni lantik tutor yg takder kualiti langsung,klu iyer pun carilah yg ok sikit result,ni lantik tutor ganti dia.........,susah nak cakap sebab ,kita kena buka topik baru tentang kualiti IPTA,IPTS negara kita ni.

mana gi puteri salju ni, haha... Ni lah realiti sebenarnya kt dunia ni, kalu kita bleh nak ubah sesuatu tu, kita kena follow je la. Aku pun dulu pikiaq cam ko jgak. Tapi la ni, bagi aku dua2 penting. Tanpa ada teori, tak kisah la yg kita baca ka, teori yg kita buat sendiri ka, camna la kita nak praktik.

QUOTE(sempoii @ Dec 26 2008, 10:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku sebagai student IPTA.(perghh..reveal information)

aku baca semua post korang ni.
1)belajar theory je dlu. dah habis grad baru explore sendiri. wat praktikal sendiri.bila ada theory, nanti pandai2 la praktikannye.
dan
2)university mmg bagi theory je.theory tu paling penting. university luar negara pon pentingkan theory.

bantahan aku :

1)kau rasa dengan belajar theory masa study. then nak kerje baru terkial2 praktikal, boleh ke kau survive lama dalam company tu?slow je wat keje.masih dalam process learning.tup tap, employer carik employee baru ganti kau.
kalau maksud kau, theory masa study, praktikal masa tunggu dapat kerja. tak effective la.mana nak dapat bahan nak buat praktikal tu?tak pasal pulak dah nak keluar duit banyak semata2 nak beli ALAT nak praktikal. nape tak praktikal di tempat belajar? nama pon tempat BELAJAR.

2)system edu barat pentingkan praktikal. theory tu sume org boleh baca. praktikal itu technical. tak semua boleh buat.. technical kau mau refer apa????refer theory.theory tu kau boleh baca di buku.jadi, praktikal tu lebih penting disamping ada knowledge theory.

kepada thread poster....
aku faham keadaan kau.
cuma kau menzahirkan dalam perkataan yg salah.
kau salah guna perkataan ler.
jadi org nampak kau ni berlagak sombong + ignorant.

aku faham ko mau praktikal lebih.
sekiranya waktu melakukan praktikal itu kau terkandas, kau boleh always refer to theory. dari situ, lagi cepat belajar.kerana kita MELAKUKAN dan MERASAI object.
theory hanya benda yg ko visual di dalam otak. senang lupa tu.
berapa banyak yg gila babeng theory. lepas exam terus lupa? tu ha..byk post aku nampak kata sebegitu.

kesimpulan:
system pembelajaran kita bermasaalah.
kita hanya theory saja.praktikal tak berkesan.
ini jujur aku rasa di IPTA aku belajar sekarang.

ps: minta maaf.aku tak reti guna bahasa melayu supaya org faham.aku harap, ada yg faham.
dan aku harap ada logic sense di sini.
hehe

pps:kalau ada salah ayat, len kali aku edit balik. tgh ngantuk giler.

yang aku bold tu..aku konfius..yg mana satu betul??

aku rs ko nak ubah cara U ko tu mmg ssh.. baik ko ikut rentak U ko la... skrg ni kemahiran ko dah ada malah lebih dari bdk 3.5 tu... ko usaha lebih skt hafal mcm dia org.. mst ko boleh nye... rolleyes.gif

kena yakin boleh pd dr you sendiri....yg you boleh buat juga..mcm diorg..leh jd pandai juga...usaha kena lebih juga..kena ada cara juga..kena ada plan....lepas 2...doa & tawakal....

hehehe... kita kena ingat bila masuk ijazah, blaja tinggi² lah katakan... kita kerja samada majikan gov ato swasta.. kita akan jadi BOS beb...hehehe ato jadi pegawai yg gred 41 nyer... tu sebablah praktikal kureng sket..hehehe kita di latih jadi org atasan bukan bawahan... korang akan jadi problem solver, make decision kah.. atau apa apa benda lah yang sewaktu dengannya...

kalau nak kemahiran sangat masuk lah IKBN ker ato ILP ato MARA ker yang bagi kat ko SKM,sijil kmhiran msia(bertahap), lepastu ko keja jadi org bawahan lah.. teknikal support taupun sbgai nya.. yang main hapal² tadi tu.. dorang dok mengarah je atau then idea... hehehe..

pandangan aku plak berbeza dgn mjefri..
bila kita dh jadi orang atasan..who make a desicion making..should know evrthing..
teori n praktikal kita patut kuasai kedua2nya..

hal ni penting agar kita dapat mengesan kelemahan or kecuaian orang bawahan kita..
betul..kita yg kuarkan idea..mengarah..but..teknikal yg buat keje rite..
adakah kerja diaorg perfect menepati kehendak kita..some people make mistake..

aku x kata suma org bawahan or teknikal ni buat keje salah..but..sometimes yes..
so, kita sbg leader the project..should know..utk mengelakkan hal2 yg x di ingini..
they make their job..but we as a officer presented for client..kalu salah data..hilang projek..sapa yg rugi?

huh~
tuan tanah dah pegi meninggalkan thread ni (tapi tetap meriah dgn reply)

mmg x dinafikan apa yg diuji lebih kepada teori berbanding praktikal...
tapi andai kata anda sudah pun mahir (byk praktikal la ni)
bab2 teori mmg x menjadi masalah...

sbb, practical makes perfect!
kalau kita selalu praktikal, kita lebih memahami benda tersbut berbanding pengamal teori...

yg peliknya, tuan tanah pointer sket, bising2 sebab pengujian lebih kepada teori...
kalau anda seorang pengamal praktikal...
theory should not be a problem..

ps: pelik ngan TS, praktikal aper yg dier maksudkan? barai PC @ buat typing words @ h_acking @ networking @ bla bla bla~

QUOTE(kyokusanagi @ Dec 27 2008, 12:09 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pandangan aku plak berbeza dgn mjefri..
bila kita dh jadi orang atasan..who make a desicion making..should know evrthing..
teori n praktikal kita patut kuasai kedua2nya..

hal ni penting agar kita dapat mengesan kelemahan or kecuaian orang bawahan kita..
betul..kita yg kuarkan idea..mengarah..but..teknikal yg buat keje rite..
adakah kerja diaorg perfect menepati kehendak kita..some people make mistake..

aku x kata suma org bawahan or teknikal ni buat keje salah..but..sometimes yes..
so, kita sbg leader the project..should know..utk mengelakkan hal2 yg x di ingini..
they make their job..but we as a officer presented for client..kalu salah data..hilang projek..sapa yg rugi?

memang betul, saya pun tak nafikan, kedua dua nya kena bgerak seiringan tapi kalau dah itu memang kenyataanya, terpaksa akur.