Jump to content
nakal

Betul Ke Pendapat Kata Tukar-tukar Brand Minyak Hitam Kereta Tak Elok

Recommended Posts

hai kawan2 semua

nak tanya pendapat kawan2. ada member cakap tak elok tukar brand minyak hitam. dia kata boleh menyebabkan kebocoran enjin terutama dibahagian dekat ngan timing belt. ntah betul ke idak..minta pandangan kawan2

firstly, aku bukan pakar bab ni..
aku rasa x ada masalah..janji gunakan viscosity/kepekatan/kelikatan minyak yg betul@disyorkan, eg: 10W-30W
pastu tu plak viscosity minyak bergantung pada keadaan enjin baru atau lama

cth:
- enjin baru pakai minyak yg viscosity/kelikatan yang disyorkan oleh pengeluar - analogi: lubang baru yg masih ketat, kalau gunakan pelincir yg pekat maka tekanan bertambah, maka proses keluar masuknya terganggu. Beban pada enjin.

- enjin yg amat lama sesuai gunakan kepekatan yg sedikit lebih tinggi dpd yg disyorkan - sbb dah haus

rasanya, member ko yg kena tu maybe tukar brand dan salah viscosity - viscosity problem bukan brand problem.

*[i]otai2, kalau salah tolong tunjukkan[/i]

sumber rujukan [url="http://www.google.com.my/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.urgentcareautorepair.com%2Fdownloads%2FOil_Myths.pdf&ei=u75tT46iKYnmrAeYqJmgDg&usg=AFQjCNEquOYUedKbS_DiaRDULecPka34TA&sig2=yHieKicgKRMenu0ALFewVg"]disini[/url]

bro... kalau motor ex5 tahun 99, rasanya minyak mana yg ok? kepekatan/kelikatan minyak mana yg perlu dipilih? agar sesueiii dgn injin motor ni

[quote name='KAVA' timestamp='1332615812' post='1080411']
bro... kalau motor ex5 tahun 99, rasanya minyak mana yg ok? kepekatan/kelikatan minyak mana yg perlu dipilih? agar sesueiii dgn injin motor ni
[/quote]

10-15w / 50 ok da..

aku suke pakai motul 5100 ester
semi synthetic
dalam rm4x gak la...

aku guna castrol.. baru sekali aritu guna NASA.. tp rasa NASA cam lagi ringan enjin kereta.. ni dah lebih 1k mileage.. maleh tul nak tukar kikiki..

tukar2 minyak enjin? kebocoran enjin? aku mmg kerap tukar brand minyak hitam..so far alhamdulillah ok. teori aku mcm ni jer..asalkan minyak y diguna tu sama spec semuanya/ mengikut manual pengeluar. dan seal pada oil drain tu selalu ditukar bila perlu, aku rasa no hal..

aku sndri dok tukar2 minyak itam, tp semua aku pakai, aku pastikan sama spec dia, sama kenipisan/kepekatan minyak itam tu sndiri. bab bocor ni selalu sbb gasket yang dah rosak/seal yang dh lama..oil drain seal tu aku selalu tukar tiap 10k km

kt packaging la.. cth 10w 40.. 10 tu kepekatan waktu enjin sejuk, 40 tu waktu enjin panas

[quote name='K.A.' timestamp='1332660812' post='1080426']
10-15w / 50 ok da..

aku suke pakai motul 5100 ester
semi synthetic
dalam rm4x gak la...
[/quote]

tadi baru pi kedai motor, usha minyak hitam.
malangnya dah tak ada shell advance vsx 4t botol warna biru.
taukeh tu kata minyak ni dah tak ada kat pasaran sudah 2 tahun betul ke?
sekarang dia dah tukar yg baru model ax7..

[img]http://www-static.shell.com/static/public/imgs/752x291/consumer_lubricants_pkg/shell_advance_range.jpg[/img]

harga dia rm27...
rasa mcm mahal sangat lah
sebab aku dapat dulu rm20 atau rm22 yg shell advance vsx 4t...

taukeh tu kata shell advance vsx 4t, yg aku dapat murah tu, buatan thai...
sebelum ni mmg aku di kota bharu mungkin tak mustahil produk ni dari sana...
tapi tak silap aku lah... seluruh malaysia jual shell adcance vsx ni dulu..
bezanya dia suruh tgk ada tulisan thai kat pelekat botol... aku pun tak pasti lah, botol pun ntah kemana..
kalau betul minyak vsx dari thai aku rasa dah tentu harganya lebih mahal...
berbanding yg sekarang buatan malaysia (katanye)... rm27... lagi mahal... berbanding yg dulu rm20 - rm22..

so K.A kala yg 10-15w / 50... botol shell advance ultra tu ke?
berapa harga kat sana? Edited by KAVA

vsx harge dulu rm20-25

aku last beli rm27 tahun lepas,

tadi baru tukar minyak hitam, harge still RM27

tak pasti lak brand thai or malaysia,

shell vsx ade lagi jual kat area selangor ne,..

tuk keta pakai Castrol gak

ingat nak try brand lain la, ENEOS ok ke?

aku guna castrol 20/50 jer untuk kereta aku baru tukar bulan nie...nampak lagi best dari minyak sebelum nie harga pun murah 48 jer..yang best kereta aku tak lagi kurang minyak hitam. aku campur engin treatment sekali

untuk motosikal aku guna yang botol merah jer...tukar setiap 1000KM...rasa best dan ringan

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1334019415' post='1080811']
kat mana ko check kenipisan/kepekatan minyak itam nih..???
[/quote]
Tiap kali beli kereta baru, ada manual penggunaan.
Dalam buku manual ada di nyatakan setiap penukaran minyak injin hendaklah menggunakan SAE 20/50, maka injin itu hanya sesuai jenis ini.
Jika dinyatakan setiap penukaran minyak injin hendaklah menggunakan SAE 10/30, Injin Rusa, kancil selalu menggunakan jenis ini. Injin Rusa, kancil tak sesuai menggunakan jenis SAE 20/50 sebab pengeluar dah menetapkan jenis SAE 10/30. Kalau gunakan juga, injin jadi berat dan sebu, lama kelamaan rosak.

[quote name='nakal' timestamp='1334849175' post='1081239']
aku guna castrol 20/50 jer untuk kereta aku baru tukar bulan nie...nampak lagi best dari minyak sebelum nie harga pun murah 48 jer..yang best kereta aku tak lagi kurang minyak hitam. aku campur engin treatment sekali

untuk motosikal aku guna yang botol merah jer...tukar setiap 1000KM...rasa best dan ringan
[/quote]

mmg tak kurang ar kalau dah pakai 20/50..minyak tebal tu :lol: