Jump to content
uzma

Makanan Seimbang Sejauh Mana Baiknya?

Recommended Posts

Kalau kita cerita tentang makanan seimbang, mesti terlintas tentang piramid makanan. tetapi sejauh mana kita dapat mengetahui makanan seimbang yg kita makan dapat badan kita serap nutrisi dari makanan itu? Sebenarnya makanan yg lengkap bernutrisi mestilah terdiri daripada 46 jenis khasiat. Jika salah satunye tiada maka rantai nutrisi ini tidak lengkap@ makanan yg kita katakan berkhasiat sebenarnya tidak cukup nutrisinya.

[quote name='uzma' timestamp='1308720649' post='1070569']
Kalau kita cerita tentang makanan seimbang, mesti terlintas tentang piramid makanan. tetapi sejauh mana kita dapat mengetahui makanan seimbang yg kita makan dapat badan kita serap nutrisi dari makanan itu? Sebenarnya makanan yg lengkap bernutrisi mestilah terdiri daripada 46 jenis khasiat. Jika salah satunye tiada maka rantai nutrisi ini tidak lengkap@ makanan yg kita katakan berkhasiat sebenarnya tidak cukup nutrisinya.
[/quote]

bagus topik ni, Sy nak tambah maklumat utk mereka yg ingin menambahkan berat badan makan protein dgn banyak, kalu boleh makan dada ayam setiap hari.....

[img]http://tayibah.com/eIslam/piramid.jpg[/img]

Berdasarkan kepada piramid makanan di atas, anda seharusnya memakan banyak karbohidrat
sebab ia akan membekalkan tenaga yang banyak.
Buah-buahan dan sayuran pemberi vitamin..
dan jangan lupa untuk meminum sekurang-kurangnya 8 buah gelas setiap hari.. :blush:

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1308723746' post='1070573']
bagus topik ni, Sy nak tambah maklumat utk mereka yg ingin menambahkan berat badan makan protein dgn banyak, kalu boleh makan dada ayam setiap hari.....
[/quote]
[b]
INGAT...!!![/b] makanan kena laa seimbang.. pengambilan protein berlebihan boleh mengakibatkan penyakit.. contoh: Gout..

[quote name='hairulfadly' timestamp='1308727319' post='1070574']
dan jangan lupa untuk meminum sekurang-kurangnya 8 [b]buah[/b] gelas setiap hari.. :blush:
[/quote]

8 buah gelas... camner tu??? :D

Kegunaan Air pada kehidupan manusia..

[img]http://www.rahsialangsing.com/blog/image/air.jpg[/img]

Wah… bagusnye kita anak2 melayu, tinggi juga pengetahuan, bangga saya. Tp saya ingin menambah pengetahuan anda semua. Semoga boleh jadi panduan utk kita semua. Betul kata Roy Azloy, untuk menambah berat badan ( jisim otot ye! Bukan tambah berat lemak) kita harus mengambil protein. Tetapi protein dari sumber haiwan ada bahayanya kerana kita x boleh lari dr lemak tepu( susu, daging, ayam, telur) dan berasid. That’s why bila ambil byk protein bdn lebih berasid maka gout boleh senang dihidapi dan yg paling teruk sel kanser pun boleh bertambah. Org yg selalu ke gym, dan ingin menambah otot, mereka selalu makan protein lebih samada dr sumber makanan@produk,tetapi mereka tidak sedar bahawa mereka telah menambahkan kolestrol di dalam bdn mereka. Jadi tak terkejut bila seseorg yg aktif,yg selalu ke gym, dan ingin menambah otot, mereka selalu makan protein lebih samada dr sumber makanan@produk,tetapi mereka tidak sedar bahawa mereka telah menambahkan kolestrol di dalam bdn mereka. Jadi tak terkejut bila seseorg yg aktif, selalu bersenam, atlit.. tiba2 terkena serangan jantung.
Bg keperluan air pula, make sure kita minum air yg mencukupi. Minum air yg byk adakah ia mencukupi? Sebenarnya ianya bergantung kpd saiz bdn kita, ada org hanya memerlukan 1.5liter air utk bdn nya, ttp bg saiz bdn yg agak besar, dia memerlukan lebih dr 1.5 liter. Tgk sj gmbrjh yg hairulfadly share dgn kita, semuanya betul tentang keperluan air dalam bdn kita.
Saya ingin berkongsi kisah saya/ilmu tentang nutrisi makanan dan bagaimana hebatnya nutrisi yg sihat,cukup,seimbang dapat membantu kita menjadi SIHAT.. SIHAT YG SEBENAR2NYA

[quote name='ogGY' timestamp='1308738161' post='1070594']
8 gelas yang biasa kita minun atau 1.5 liter. :D
[/quote]

pagi = 500 ml
petang = 500ml
malam = 500ml

nanti x asyik rasa nak kencing ke tambah pulak ofis berpenyaman udara,

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1308821249' post='1070658']
pagi = 500 ml
petang = 500ml
malam = 500ml

[/quote]

tak arr. kalau ko pi kencing ok pe... aktif skit saluran kencing ko tuh... nak bagitau malam takleh minum banyak.. minum banyak air kosong pada waktu siang.. dan kurang kan pada waktu malam.. haram maklum..

Minum air yg cukup ( air kosong!air manis,air bergas, bewarna- x termasuk ye!) 3-4 liter sehari. Memang selalu g toilet, tapi kita kena set pd diri kita, ianya baik untuk bersihkan buang pinggang, keluarkan toksik dlm bdn :68:

[quote name='Roy Azloy' timestamp='1308821249' post='1070658']
pagi = 500 ml
petang = 500ml
malam = 500ml

[/quote]

Dh try dah 1.5 liter sehari, memang kerap la pegi tandas tambah pulak ofi sejuk hak2,

cuba kurangkan pengambilan produk tenusu.
kalau berlebihan boleh mengakibatkan kanser payudara + pangkal rahim.
kalau boleh ganti dengan produk kacang soya.
kacang soya sangat baik untuk kesihatan.

aku biasa minum air masak kosong macam nie;

bangun tidur - 1 gelas
lepas mandi pagi - 1 gelas
lepas makan pagi - 1 gelas
nak pergi kerja - 1 gelas
waktu rehat - 1 gelas
sebelum makan tengahari - 1 gelas
lepas makan tengahari - 1 gelas
nak sambung kerja - 1gelas
minum petang - 1 gelas
balik kerja - 1 gelas
sebelum maghrib - 1 gelas
selepas maghrib - 1 gelas
selepas makan malam - 1 gelas
sebelum tido - 1 gelas

Jumlah 14 gelas.

Tak termasuk air manis bergula dan bersusu serta air kacang soya yang diproses sendiri.
ok.

:48: SAYA MEMANG NAK SHARE KISAH SAYA KAT SINI... JOM TENGOK BLOG SAYA[url="http://geturfoodhere.blogspot.com/"]Menu Makanan Seimbang[/url] :4

[quote name='uzma' timestamp='1309242013' post='1070839']
:48: SAYA MEMANG NAK SHARE KISAH SAYA KAT SINI... JOM TENGOK BLOG SAYA[url="http://geturfoodhere.blogspot.com/"]Menu Makanan Seimbang[/url] :4
[/quote]

Blog awak tuh iklan ke.??? huhuhuhu...

saya nak share story. maybe cputsedut x pernah alami apa yg saya hidapi.Tetapi mungkin ada org lain yg mungkin alami masalah yg sama seperti saya.

[quote name='uzma' timestamp='1309302804' post='1070867']
saya nak share story. maybe cputsedut x pernah alami apa yg saya hidapi.Tetapi mungkin ada org lain yg mungkin alami masalah yg sama seperti saya.
[/quote]

boleh tak terang kan serba sedikit apa yang u alami or hidapi tuh uzma..... share kat sini arr... malas ler nak pi tempat lain...

As Salam.. Lamanye x jengok kat cni... Hari ni terlalu kat cni n rasa nk wat sharing true story pasal saya. Tahun 2008.. Sy mmg mengalami masalah kesihatan yg sgt teruk. Sy suffer with hormone imbalance ( hormone lelaki tinggi) Sy tumpah drh selama 6 bulan. Sehari 8 pad kena tukar, kat mana2 je sy nak pengsan pun boleh, kdg2 tgh drive pun sy boleh flat n pengsan. Disebabkan hormone lelaki tinggi dlm bdn sy x boleh pregnant walaupun dah 5 thn kahwin. Mmg dah disahkan oleh pakar n dh remark kat folder sy, yg sy x boleh pregnant. Mmg sgt tertekan.. Mkn ubat 20 biji sehari utk berhentikan bleeding n balancekan hormone. Lastly side effect sy gemuk smpai 84kg. Lg2 menekankan jiwa sbb sy x pernah gemuk smpai thp gaban mcm tu. Tambah lg jerawat batu keluar kat muka sampai x de tmpat dah nk tumbuh disbbkan hormone tu... Ahhhh... Ngeri sgt nk taipp ni... Walaupun sy nye ni seorg biologist, ttp sy x expert tentang nutrisi. Termasuk doctor, dietician ( jgn slh anggap ye) kita x xpert tentang nutrisi sedetails yg nutritionist tahu. Cthnya: kita hnya tahu pyramid mknn. K/hrdt, protein, serat...bla..bla.... Tp sejauh mana kita praktikkan dlm amalan pemakann kita sehari2.? Selalu kita rasa kita dh tahu semua tu tp sebnrnya byk yg kita x tahu. Ramai g gym wat xcercise glr2 nk gain muscle, then g amek protein.. Tp diaorg x tahu protein apa yg baik n protein apa yg boleh bg Medan sampingan Dan menambahkann kolestrol dlm bdn mereka. Akhirnyaa... Ramai lah rasa diri mereka dah cukup perfect but tanpa diaorg tahu diaorg dh merosakkan bdn mereka sndr.

So, bila sy sedar ttg lifestyle sy yg x sihat ( pemakanan yg salah), sy ubah semua tu... Belajarr ttg nutrition, walaupun x setinggi ilmu mereka(nutritionist), at least sy dh boleh jaga diri sendiri Dan family sy. Sy mkn secara BETUL Dan complete nutrisinya... Dan apa yg sy dpt ialah: 1) sy turun 22 kg secara x sengaja( bila pemakann kita btl, metabolism kita dpt dinaikkan then kita Akan dpt brt ideal kita x perlu susah pyh mkn pil diet n bla..bla....
2) hormone balance. Sy x bleeding lg n the best is sy pregnant slps hormone sy dah balance TANPA MKN SEBIJIK PIL HORMONE
3) kulit sy x de jerawat pun TANPA G JUMPA PKR KULIT@ amek skin care n bla..bla....