Jump to content
peace3pyik

Pc Kena Kilat, Xleh On

Recommended Posts

Assalam,pc aku kena kilat,bau hangit lg kt lubang kipas power supply,aku x offkan sebab tengah download cerita,balik2 aku cuba on x dapat,agak2nya apa yang rosak?psu ker,m.board?atau lain2?minta kwn2 yang ada pengalaman boleh kongsi,kl kena tukar semua baik aku ambil pc baru.

pc aku pentium 4 2.6,soket 478,m.board asus,ddr1 512+256 mb,grafik:Ati

biasanya, kalo kena kilat, proc, hd boleh ambik guna balik. GC tengok nasib la... mobo, yg meletop hanya capasitor, try replace, tapi buang karan je!. psu memang jengla....baik beli mobo baru!

Kalau kena petir peluang nak rosak LAN port je 1%, kalau sampai tak leh on tu memang kena check satu-satu, tapi kalau tak de spare part tak leh jugak nak check, kena hantar memane untuk check tu.

Salam, cuba kau guna PSU computer lain( yang di pastikan OK) untuk PC yang kena kilat tu kalau takda PSU power tester.PC boleh hidup tak.
Biasanya kalau equipment elektronik kat rumah kena petir dari soket outlet, kau punya grounding rumah dah tak bagus dah tu.Kena check tu, nanti jadi lagi.Sifat elektrik kilat ni kalau dari teori dia akan cari litar yang paling dekat dan cepat untuk ke bumi.Jadi bila litar ground ke body equipment elektrik dah tak bagus atau ada problem,dia akan lalu litar komponen elektrik kau untuk sampai ke bumi.
Untuk internet kau guna apa broadband ke streamyx.Kalau short dari line cat5 streamyx memang modem router akan rosak dan port LAN Pc burn(biasanyala).
Kapacitor salah satu kegunaan dia adalah untuk filter voltage.Jika ada voltage lebih dari spec yang dia boleh tampung tu yang jadi kepala kapacitor kembung.Sekadar membantu jika ada salah sila betulkan. Edited by hafizamrepair

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1306892811' post='1069411']
Salam, cuba kau guna PSU computer lain( yang di pastikan OK) untuk PC yang kena kilat tu kalau takda PSU power tester.PC boleh hidup tak.
Biasanya kalau equipment elektronik kat rumah kena petir dari soket outlet, kau punya grounding rumah dah tak bagus dah tu.Kena check tu, nanti jadi lagi.Sifat elektrik kilat ni kalau dari teori dia akan cari litar yang paling dekat dan cepat untuk ke bumi.Jadi bila litar ground ke body equipment elektrik dah tak bagus atau ada problem,dia akan lalu litar komponen elektrik kau untuk sampai ke bumi.
Untuk internet kau guna apa broadband ke streamyx.Kalau short dari line cat5 streamyx memang modem router akan rosak dan port LAN Pc burn(biasanyala).
Kapacitor salah satu kegunaan dia adalah untuk filter voltage.Jika ada voltage lebih dari spec yang dia boleh tampung tu yang jadi kepala kapacitor kembung.Sekadar membantu jika ada salah sila betulkan.
[/quote]

aku dh test psu yg kena kilat tu,aku jumperkan dan masih berpusing kipas dia,maknanya hidup lagi x?nk dptkn psu lain susah jg,kawasan aku pendalaman,dh laa aku baru kt sini,untuk pengetahuan korang,aku guna stremayx,aku tgk lampu modem aku pn cam rosak.hanya lampu merah shj berkelip.

biasanya kalau kilat kuat antara list barang yg mungkin rosak
-modem
-LAN port/NIC
-PSU
-motherboard

PSU tu kalau nak test cuba jumper, dan sambungkan pada casing fan ke, tgk hdp tak casing fan, kalau casing fan = ok, InsyaAllah PSU = ok
kalau PSU ok, sambung balik pada motherboard, tp cabut semua sambungan lain spt HDD/DVDROM/RAM, test on, kalau no respon, no error beep = kemungkinan rosak dah motherboard tu

utk modem, maybe LAN port @ DSL port rosak, kalau LED dah tunjuk signal = no DSL, kemungkinan besar rosak.

[quote name='peace3pyik' timestamp='1306930916' post='1069434']
aku dh test psu yg kena kilat tu,aku jumperkan dan masih berpusing kipas dia,maknanya hidup lagi x?nk dptkn psu lain susah jg,kawasan aku pendalaman,dh laa aku baru kt sini,untuk pengetahuan korang,aku guna stremayx,aku tgk lampu modem aku pn cam rosak.hanya lampu merah shj berkelip.
[/quote]
Untuk test PSU cara jumper wayar hitam dengan wayar hijau dapat mmbantu untuk pastikan PSU masih boleh bekerja tapi test ini tak dapat nak tahu berapa voltage output dari PSU.Output untuk motherboard (12V,5V,3V) dan -VE, sebab tu kalau ada PSU tester atau multimeter adalah pilihan yang paling baik untuk check voltage PSU.PSU tester ni Kat Plaza Lowyat RM30 kat SRI.ni gambar dia[url="http://wangsamajucomputerrepairservices.blogspot.com/p/gambar.html"]My link[/url]. Edited by hafizamrepair

Ku rasa ada betul juga cakap hafizamrepair tu, selalunya kalau PSU k.o mobo pun tingal 50-50. Apa² boleh cuba guna PSU lain tengok macam mana.

PSU aku dh test cam korang ajar. kipas casingnya masih berpusing. so agak2 korang lh m.board ker?kl m.board shj blh thn,takut2 hdd pn terbakar,nyanya aku.ada keberangkalian hdd rosak x?ram plak cmn?blh rosak jg ker?Procs blh rosak jg ker?aku x berani nk gi hntr kedai lg. aku nak tggu komen dari korang. takut kedai kata semua rosak,padahal...huhu