Jump to content
keypo

Bateri Laptop Cepat Abis

Recommended Posts

hallo semua ..kalau tersalah tempat,mintak maaf ye ..just aku cuma nak belajar je..hehe

aku guna laptop jenis toshiba satelite L645 ,baru je aku beli dalam 6 bulan keatas kot ..first time aku beli boleh la tahan lama sedikit dalam 3 jam lebih ..
lama lama aku guna tengok tengok bateri cuma sampai 1 jam lebih ..pelik betul aku ..ke ini ada kena mengena dengan window 7 yang heboh diperkatakan kuat makan bateri.
harap harap korang boleh bagi explain kat aku tentang permasalahan ini ..
sekian terima kasih Edited by keypo

Tips bateri laptop utk tahan lama, kalau guna adapter, tanggal bateri.
Kalau guna bateri, tanggal adapter.
Kalau nak charge bateri, charge masa laptop off.
Dan jangan overcharge.

Windows 7 tak kuat pun makan bateri, eg, laptop aku (lbih kurang sebaya laptop ko), Windows 7 Home Premium, boleh tahan 2-3 jam utk penggunaan biasa.
Sebab aku biasa tanggal bateri kalau guna adapter, atau tanggal adapter kalau guna bateri.

Cuba try, guna bateri sampai laptop hibernate sendiri (or at least sampai keluar warning battery low).
Kemudian charge bateri tu sampai full, baru on laptop semula.
Tgk berapa lama bateri tu boleh tahan.

[quote name='keypo' timestamp='1292054239' post='1056218']
hallo semua ..kalau tersalah tempat,mintak maaf ye ..just aku cuma nak belajar je..hehe

aku guna laptop jenis toshiba satelite L645 ,baru je aku beli dalam 6 bulan keatas kot ..first time aku beli boleh la tahan lama sedikit dalam 3 jam lebih ..
lama lama aku guna tengok tengok bateri cuma sampai 1 jam lebih ..pelik betul aku ..ke ini ada kena mengena dengan window 7 yang heboh diperkatakan kuat makan bateri.
sekian terima kasih
[/quote]
Pada pendapatku, cara penggunaan bateri faktor terbesar mempengaruhi jangka hayat bateri. Kalau amalkan cara yang diterangkan TOYSЯUS, rasanya jangka hayat bateri akan bertahan lebih lama. Kalau keadaan bateri sekarang ni hanya mampu bertahan sekitar 1 jam, rasanya tak ada apa yang dapat dilakukan untuk membaik pulih bateri tersebut. Sekian.

Tips tambahan: Sekiranya laptop tidak digunakan, elakkan bateri terpasang pada laptop. Konsepnya adalah sama seperti menyimpan bateri cas semula jenis lain. Edited by M3ntary

aku rase sebab banyak benda program running

(macam AV, theme, lain2 software)

disablekan program2 yang tak perlu tu

tgk ade kesan tak...

salam
saya nak tanya..bateri laptop saya tak cepat habis. tapi entah macam mana,bila saya cas, dia hanya cas sampai 78% jer. sebelum ni xjadi macam tu pulak. nak kata saya tak jaga bateri,saya jaga. saya hanya akan cas bila bateri habis.tologlah saya, macam mana saya nak buat bateri tu jadi cas 100% balik. :(

[quote name='FarahAisyA' timestamp='1293796125' post='1058251']
salam
saya nak tanya..bateri laptop saya tak cepat habis. tapi entah macam mana,bila saya cas, dia hanya cas sampai 78% jer. sebelum ni xjadi macam tu pulak. nak kata saya tak jaga bateri,saya jaga. saya hanya akan cas bila bateri habis.tologlah saya, macam mana saya nak buat bateri tu jadi cas 100% balik. :(
[/quote]
klu ko gne win 7, ni adalah salah satu bug yg anoying

ni yg ak wat kat lappy kwn ak
gne battery smpai abes,make sure die padam sendri
bile die padam,act die dlm standby mode,so ko kne open blik then shut down
after shutdown,cabot bateri,then gne la lappy tu tanpa battery utk mse yg lme
maksud ak,kne ad proses shutdown and on lappy
ak wat aritu satu ari ak biar battery tu xcharge
then ko shutdown lappy,msok kn battery pastu biar die charge
jgn on lappy,biar die charge smpai pnoh
slalunye lampu oren tukar jd lampu hijau

[quote name='keypo' timestamp='1292054239' post='1056218']

sekian terima kasih
[/quote]
sorry to say kpd spe2 pminat lappy toshiba
mne2 toshiba la,sume cpt panas
ble da overheat,tu yg die wat bateri cpt kong

[quote name='keypo' timestamp='1292069941' post='1056229']
agak agak boleh claim warranty kew?
dan berapakah sebiji bateri toshiba satelite L645 ?
[/quote]
comfirm laa tak boleh claim,sebab bukan factory faulty.
harga battery laptop biasa RM150.
tapi toshiba maybe mahal sikit kot pasal laptop dia pun harga macam cikadak.