Jump to content
Panglima Khalid

Tak Boleh Reply : Prob Pc Shutdown Tiba2

Recommended Posts

Assalamualaikum dan salam sejahtera....

saya ada problem, so nak tanya dalam bahagian yang sepatutnya. ada satu topic dalam "motherboard" yang sesuai tapi saya tak boleh reply atau new topic... bila buka di serious discussion atau di sini boleh pula.

di kesempatan ini saya nak tanya terus lah...mod boleh pindahkan topic jikaa perlu...

baru ambil mobo (termasuk cpu dan kipas) serta PSU dari kawan...dia dulu pun ada problem shutdown tetiba jugak tapi lepas tukar kipas ok sikit.

semalam lepas pasang ok je...siap install dan torrent selama setengah hari. maximum time on adalah 5 jam (setakat yg saya perasan daripada rain-meter yg di-install...tapi rasanya sebelum install rainmeter lagi lama)

mula2 jadinya tu (selepas saya pasang balik kat casing saya) saya restart dan dia hidup jap dalam 5 minit..then shutdown. saya boot balik n jadik lagi 5 minit jugak hidupnya...lepas tu saya cabut cord power dan biar seminit dua, boot semula dan hidup beberapa jam..yg ni saya kurangkan operasi dia yg berjalan (sebab saya rasa dia shutdown td pasal masalah memory)...boleh hidup sejam dua kot... pastu jadi lagi...

sekarang nih, on je terus off...2 saat je kot idup...

untuk makluman, kipas dah dicuci, berfungsi dengan baik, belakang cpu pun dicuci dan ada menggunakan ubat gigi putih bukan gel (sebelum ni kat komputer lain ok sampai sekarang)

sejak jadi tu memory tak diganggu, HDD ok (rasanya)..

tolong ye...

Untuk masalah tak boleh post boleh rujuk link ini http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/82876-jangan-post-topik-disini/

Thread pindah ke Papan Induk. :)

Untuk masalah mobo tu boleh tak post spec sini? PSU brand apa? mobo brand apa? plus aksesori2 lain yang di pasang

buat masa ni cuba pasang hardware yg essential saja macam HDD, RAM sebijik, GC kalau takda onboard..
and then try running.. monitor juga temp CPU dekat BIOS..

btw ubat gigi tu memang betul ubat gigi or just panggilan saja? aku pernah juga pakai ubat gg tapi tak lama lah so tak tahu nak komen bout ubat gigi tu.. ada yang kata OK cuma tak tahan..

real ubat gigi, sebab rasanya dulu saya pernah baca di sini (putera.com) alternatif lain bagi bahan putih yang diletakkan di antara CPU dan kipas tu...komputer kawan saya letakkan ubat gigi jenis yg sama ok je sampai sekarang...
tapi malam td, sebelum buka topic ini, saya dah buang ubat gigi tu, dan lapkan sampai bersih..masih yg sama..

specs:
mobo : gigabyte GA-G31M-S2L
PSU : AYAM - 650W ATX SATA
RAM : 1GIG X 2KEPING DDR2
CPU: PENTIUM D
HDD: 1 WD 160GB
CDROM : 1 ASUS
graphic: on board

sebenarnya ada lagi yg lain tapi sebab saya takmahu bebanan elektrik (kalau itu puncanya) saya tak sambungkan untuk test tapi masih yang sama.

bios pun sempat malam tadi bukak kejap dalam setengah minit pastu innalillah balik..nak cari cpu temp pun tak sempat...

edit: owh...bahagian tu dibekukan rupanya..patutlah tak dapat post di sana... maaf ye tuan2 mods sekalian... Edited by panglimakhalid

jap2.

pakai ubat gigi betul ke? aku raser dulu orang melawak je suruh bubuh ubat gigi tu sebab standard thermalpaste memang rupa macam ubat gigi.

aku rase la, kipas ko tu dah mula pelan.

cuba bubh sikit minyak (yang bubuh kat rantai moto) dekat bearing kipas CPU tu. cabut pelan2 sticker, pastu dalam tu ade bijik2 besi dengan wayar2 halus ikat same2. try bubuh kat situ.

pasang balik sticker, on pc. tengok ape jadi.

kalau on, try bubuh PSU, mobo, CPU dengan ram je. takyah boot pon takpe. tengok berapa lama dier tahan.

kalau tak sabar, bubuh je HDD sekali. boot. tengok berapa lama uptime kali ni.

[quote name='Nezict' date='15 March 2010 - 03:39 PM' timestamp='1268638779' post='1021626']
jap2.

pakai ubat gigi betul ke? aku raser dulu orang melawak je suruh bubuh ubat gigi tu sebab standard thermalpaste memang rupa macam ubat gigi[/quote]
cilakok ... aku ingatkan ubat gigi darlie tuh...

tapi komputer kawan aku sampai sekarang ok je idop... mushkil mushkil...

kipas tu memang dah bubuh minyak dah, sebelum pasang lagi sebab memang berabuk, aku buang habuk dan minyakkan sekali...dia jalan ok...laju jugak...

nanti try balik, update akan dimaklumkan semula.,..

tapi ada kemungkinan tak mobo rosak? kena ganti atau PSU rosak?

CPU ok kot sebab boleh je idop walaupun sekejap, boleh masuk bios muka biru tu seminit atau setengah minit...

kemungkinan PSU ngan mobo rosak tu ade.

kalau boleh, try je pakai PSU ayam yang baru. RM50-RM60 gitu.

kalau ok, rasenyer memang PSU kong.

kalau tak ok, rasenye memang mobo kong.

salam

saya rasa tukar wayar psu yang 3pin tu sebab bende ni penah jdi kat saya 4bulan lepas siap try tukar psu lagi

kes nye pun sebijik mula on pc dapat dalam 3jam then of then 30 minit then on kejap off

trimas

tadi aku try on guna mobo, ram sekeping, psu, monitor dan keyboard....boleh on dan aku monitor temperature cpu, 112 degree...

then mati...

pasal overheat ke?

pastu aku cabut kipas cpu, pegang kat tapak besi tu tak panas sangat, pegang kat cpu panas giler...

aku biar sejuk, pasang balik, macam tadi jugak, sama jugak...

then aku biar sejuk, letak darlie, on balik, lama jugak monitor temp cpu, 50 something ja degree dia...

then aku tutup balik, pasang HDD n ram satu lagi, on, skrg guna komp nih la...tak tahu berapa lama tahan..

so, prob dia kat mungkin kat kipas cpu?

[quote name='arifthegamer' date='16 March 2010 - 03:34 PM' timestamp='1268724851' post='1021773']
salam

saya rasa tukar wayar psu yang 3pin tu sebab bende ni penah jdi kat saya 4bulan lepas siap try tukar psu lagi

kes nye pun sebijik mula on pc dapat dalam 3jam then of then 30 minit then on kejap off

trimas
[/quote]
wayar cord yang ke sumber letrik tu?

camne nak cek cpu temperature dalam windows eh?

alamak, aku ter miss pandang.

ko pakai pentium D.

samada jenis Smithfield or Presler.

Descendant dari Pentium 4 Prescott, Pentium D ni dual core pentium 4 Prescott, yang femes dengan problem panas, sampai ada nickname Pre'hott'. :lol:

Bukan ubat gig darlie je, thermalpaste betul pon belum tentu maintain suhu normal.

Antara suggestion aku:

Angkut 1 tiub thermalpaste yang ok sikit, Tuniq TX2 atau TX3, pastu angkut satu HSF soket LGA775. Ambik biase2 pon boleh. Coolermaster dengan Artic Cooling ade HSF range dalam RM70-RM90 kalau tak silap aku la.

Assumption aku ko punyer HSF tu dah menurun dier punyer 'peak performance duration', dah tak berfungsi pada tahap optimum lagi dah. Even bubuh minyak pon belum tentu nak lajukan lagi RPM dier.

Ko rase sejuk je kat besi HSF tu sebab ubat gigi Daarlie tu tak berfungsi sebagai konduktor haba, malah jadi pemerangkap haba pulak.:P Kompem overheat. Even prescott/smithfield pon standard heatsink fan + standard thermalpaste baru 50C-70C. Sometimes 80C. Edited by Nezict

[quote name='Nezict' date='16 March 2010 - 06:19 PM' timestamp='1268734760' post='1021802']
Angkut 1 tiub thermalpaste yang ok sikit, Tuniq TX2 atau TX3, pastu angkut satu HSF soket LGA775. Ambik biase2 pon boleh. Coolermaster dengan Artic Cooling ade HSF range dalam RM70-RM90 kalau tak silap aku la.

Assumption aku ko punyer HSF tu dah menurun dier punyer 'peak performance duration', dah tak berfungsi pada tahap optimum lagi dah. Even bubuh minyak pon belum tentu nak lajukan lagi RPM dier.
[/quote]
sorry, HSF tu ape? ade gak singkatan yg aku blom tahu..hehe..

tadi masa monitor cpu temperature,
cpu fan 2586rpm
sys fan 1599 rpm
cpu temp 112 (max dan terus shut down)

rpm tu ok tak?

sampai sekarang, satu jam 17 minit komputer nih masih bertahan...

owh...hsf tuh kipas cpu...hehe

http://images.google.com.my/images?hl=ms&source=hp&q=HSF%20soket%20LGA775&aql=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

baru download program CPU-Z

Processor 1 ID = 0
Number of cores 2 (max 2)
Number of threads 2 (max 2)
Name Intel Pentium D 950
Codename Presler
Specification Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.40GHz
Package (platform ID) Socket 775 LGA (0x2)
CPUID F.6.5
Extended CPUID F.6
Core Stepping D0
Technology 65 nm
Core Speed 3400.3 MHz
Multiplier x FSB 17.0 x 200.0 MHz
Rated Bus speed 800.1 MHz
Stock frequency 3400 MHz
Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, EM64T, VT-x
L1 Data cache 2 x 16 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
Trace cache 2 x 12 Kuops, 8-way set associative
L2 cache 2 x 2048 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
FID/VID Control yes
FID range 14.0x - 17.0x
VID range 1.116 V - 1.324 V

camne nak tengok temperature cpu eh? xde pun dalam nih

komputer still on...2 jam 25 minit sampai sekarang...

[quote name='ahaksz28' date='16 March 2010 - 08:31 PM' timestamp='1268742716' post='1021818']
guna software Hardware Monitor tak pun RealTemp..
[/quote]
RealTemp - dah try, x support ke camne tah...xdapat guna..

dah download di [http://www.cpuid.com/download/hwmonitor/HWMonitor_115_setup.exe] tapi takde pulak cpu temp...ade HDD temp je...die x support jugak ke?

aku rs elok ko install 3rd party hsf yng mahal skit...cam otai len ckp proc yg ko pakai tu trkenal dgn temp yg terlampau panas...pastu jgn lupa beli skali thermalpaste yg elok skit x kirala brand cooler master, asus atau len2...aku suggest pakai buffalo hsf pun da kira ok da...(klu x salah tu nama hsf tu) murah pun murah skit...hehehehe..nak tgk suhu cpu kat bios pun bole kan...(setahu aku mmg bole) hehehehe...xpun cr 3rd party software yg bole kesan suhu cpu ko...ok jgn x cuba lak k...aku rs ni masalah proc trlampau panas...suhu sampao 112 fuh mmg panas tu...huhuhu...

[quote name='panglimakhalid' date='16 March 2010 - 07:37 PM' timestamp='1268739457' post='1021815']
baru download program CPU-Z

Processor 1 ID = 0
Number of cores 2 (max 2)
Number of threads 2 (max 2)
Name Intel Pentium D 950
Codename [b]Presler[/b]
Specification Intel(R) Pentium(R) D CPU [b][size="5"]3.40GHz[/size][/b]
Package (platform ID) Socket 775 LGA (0x2)
CPUID F.6.5
Extended CPUID F.6
Core Stepping D0
Technology 65 nm
Core Speed 3400.3 MHz
Multiplier x FSB 17.0 x 200.0 MHz
Rated Bus speed 800.1 MHz
Stock frequency 3400 MHz
Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, EM64T, VT-x
L1 Data cache 2 x 16 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
Trace cache 2 x 12 Kuops, 8-way set associative
L2 cache 2 x 2048 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size
FID/VID Control yes
FID range 14.0x - 17.0x
VID range 1.116 V - 1.324 V

camne nak tengok temperature cpu eh? xde pun dalam nih

komputer still on...2 jam 25 minit sampai sekarang...
[/quote]

HSF baru. HSF baru.

3.4GHz. mak aih.

[quote name='Nezict' date='16 March 2010 - 06:19 PM' timestamp='1268734760' post='1021802']
Ko rase sejuk je kat besi HSF tu sebab ubat gigi Daarlie tu tak berfungsi sebagai konduktor haba, malah jadi pemerangkap haba pulak.:P Kompem overheat. Even prescott/smithfield pon standard heatsink fan + standard thermalpaste baru 50C-70C. Sometimes 80C.
[/quote]
yg aku test sentuh tapak cpufan tu tanpa darlie...terus kena cpu...tapi besi tu tak panas sangat, cpu lagi panas...

[quote name='haziqnet' date='17 March 2010 - 12:07 AM' timestamp='1268755649' post='1021852']
aku rs elok ko install 3rd party hsf yng mahal skit...cam otai len ckp [b]proc yg ko pakai tu trkenal dgn temp yg terlampau panas[/b]...pastu jgn lupa beli skali thermalpaste yg elok skit x kirala brand cooler master, asus atau len2...aku suggest pakai buffalo hsf pun da kira ok da...(klu x salah tu nama hsf tu) murah pun murah skit...hehehehe..nak tgk suhu cpu kat bios pun bole kan...(setahu aku mmg bole) hehehehe...xpun cr 3rd party software yg bole kesan suhu cpu ko...ok jgn x cuba lak k...aku rs ni masalah proc trlampau panas...suhu sampao 112 fuh mmg panas tu...huhuhu...
[/quote]
proc tu singkatan untuk ape?

tu lah, aku mula buat kesimpulan awal, masalah FAN yang kurang power... ye lah, fan percuma yg biasanya sekali dengan CPU tuh..walaupun cap pentium..

bab jenama mungkin payah sikit la, sebab aku bukan kat KL atau Malaysia..kena cari yg jenama sini punya la..i'Allah nanti kalau aku ganti CPU Fan aku update info kat sini lagi

tengok suhu kat bios, tak reply le aku kat sini...kne restart masuk bios..aku dah try 3 software, satu lagi tak ingat aku amik kat mana, search google, 2 lagik macam kat atas tuh, macam tak support je..satu xleh install, satu lagik boleh install tapi macam x detect suhu cpu...

ade bende yg xde kot dalam mobo gigabyte nih...sbbtu die xdapat baca suhu cpu...yg herannya suhu HDD boleh pulak baca..

[quote name='Nezict' date='17 March 2010 - 01:28 AM' timestamp='1268760505' post='1021861']
HSF baru. HSF baru.[b] >> on the way[/b]

3.4GHz. mak aih.
[/quote]
3.4 ghz ?? kenapa? laju sangat ke? macam standard Pentium 4 je...

sampai sekarang....11 jam 15 minit...tanpa henti dari tadi... Edited by panglimakhalid

emm, kipas Pentium D tu pon bukan calang2. Sanyo Denki kalau tak silap. tapi nak buat macam mana umur dah sampai rasenyer.

proc = processor

kalau tak bubuh apa2 contact antara proc dengan HSF, memang proc akan jadi panas. sebab function thermalpaste tu memang memindahkan haba proc ke HSF.

Pentium D Presler 3.4GHZ, PANAS. Sebab time ni teknologi Intel tak power lagi, makin tinggi GHz, makin panas.

Kalau ko dekat negara2 Asean, rasenyer ModernoPC boleh post. Area Asia Tenggara, @ negara2 maju tak susah carik barang PC. tapi kalau ko dekat negara cam Haiti tu payah la.:P

nak pos-pos nih, aku blaja lagi...duit pun mak bapak kasik...kedai komputer banyak tapi yg harga sesuai dengan barang yg dikehendaki tu kena cari la..

mobo cpu n psu yg baru nih pun secondhand orang bagi..jual murah sangat2..

ok..masalah dikenalpasti tapi belum selesai...topic ditangguhkan tak ditutup lagi... Edited by panglimakhalid

semalam gi beli HSF baru...nampak macam ayam jugak (made in china lagi) tapi design die nampak meyakinkan..

harga 45 sini (+/- RM 30)...

ada jumpe coolermaster yang nampak sangat best tapi 200..taknak duit habis carik lah ayam pun tapi biarlah boleh tahan lama.

masa nak balik terjumpa pulak jenama coolermaster yang design smart, 95 je (+/- Rm 70)...

apelah nasib..nanti kalau rosak HSF ni cari situ dulu lah gayanya...

Thermalpaste tak dijumpai TUNIQ or apa2 yang macam best, jenama yang tah apa2 je ada pun..so beli lah satu syringe dengan harga 5 pound (duit sini) untuk sekali pakai dan habis terus (sikit je)..

mungkin nanti ada yang balik bercuti ke Malaysia , kirim diorang lah.. kalau ada duit lebih...

sedang monitor performance...mula2 bukak tadi tengok suhu di bios 48 degree (mungkin pagi kot, sejuk)..

1st of all ko blaja kat mana?? huhuh...ko test rr dulu...syg la sbb ko x beli coolermaster hsf tu...well u have to use it first if u already bought it...

baru nih, masa install The Sims 3 kat PC, tengah syok install PC down...

3-4 kali ulang, sama ja...test pegang besi HSF tu , panas betul...

cabut HSF, rupe-rupe banyak habuk...alahai...tensen...patutlah panas...

lepas cuci, ok je bukak main the sims 3 tu....3 hari jugak la main tak tutup PC...

setakat sekarang, walaupun HSF tu macam 'ayam brand', aku rasa ok je kot...tunggu dia kong dulu baru ganti baru lah...cooler master pulak try....

topic ni biar lah tak off pun kot-kot ada lagi nak tanya...kalau mod rasa perlu off, tutup je saya bagi izin...

Assalamualaikum,

Sakit ar pkai Pentium D tu..Mmg common ngan heat problem. Klu x rajin wat maintainance, mslh ni mmg akan muncul. Dlu pon majority aku nmpk mmg open side panel for nature heat dissipation lgpn sng nk monitor. Tp pastikan keadaan sekeliling slmt la, jgn ade yg parking dlm tu plak..HahA :P

erk.. hehe pentium D memang terkenal ngan panasnyer , saya penah pakai pentium d 3.0 gak.. suhu lbih kurang 60-70C, pastu baru2 nie kawan pakai p4 3.2ghz Ht suhu iddle 60-70, ngan kata lain overheat,, caranya paling sempoi cari heatsink s 775 yg jenis nipis(sebab ada standart heatsink jenis tebal) atau yg paling bagus kalau boleh dapatkan yg ada tembaga kat tengah yg tu paling ok,, yg tu paling sempoi san murah.. kalau ader bajet boleh lah beli yg mahal2.. saya dah letak yg nipis untuk kawan punyer, boh termalpaste cap ayam jek. skarang suhu dia 45-60 iddle.. kira ngam lah kan... ahaks.. cuba cari cara turunkan suhu proc dia. tapi kalau tak salah saya lah kan pentium d suhu iddle dia memang range 60-70C

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...