Jump to content
Lady B

Bolehkah Lelaki Dan Perempuan Jadi Kawan Baik ?

Recommended Posts

[quote name='hairulfadly' date='25 March 2010 - 08:35 AM' timestamp='1269473747' post='1022928']
Boleh saja. Janji jangan pegang-pegang tangan sudah la..hehe..
[/quote]
Tak boleh dekat dik. Tuhan dah larang duduk dekat sementelah berdua-duaan

nape semua orang cakap macam nih... kalau kawan baik kena berdua-duaan ker..??? lagi kena dok rapat2 ke kalau nama nya kawan rapat... kalau kawan baik kena dok bebaik laa yer..so oklaa tuh... aku takder kawan baik lelaki mahu pun perempuan...semua orang aku kawan biasa2 jer...

ada jer kawan aku yang kawan baik dia lelaki...tapi takder tangkap cintan pun...takderpun dok rapat2..takder pun berdua-duaan... cam pelik jer korang nih nya kawan baik...siap cakap pegang2 tangan ler apa... itu bukan kawan baik...itu dia berbaik dengan maksud lain....lain tuh...

bagi aku laa kan..boleh jer lelaki ngan pompuan jadi kawan baik...tak salah laa...

Aku rasa yang jadi kenyataan mcm tu sbb diaorg ada pengalaman melihat atau mendengar cerita ttg hal ni.. Ini atas pendirian orang gak la.. aku ramai jek kawan perempuan..Kadang2 jumpa gak tapi tak de la plak nak merapat2 spt yg diperkatakan.. kawan bukan setahun dua pun.. sejak aku blum kawin sampai skrg.Masih kawan n bercerita spt kawan..

Salam warga PDC.

Bolehkah Lelaki dan Perempuan menjadi kawan baik? ..
Bagi saya jawapannya Boleh dengan bersyarat.

[b]Syaratnya selepas ada ikatan pernikahan yang sah !..[/b]

Cuba kita renung sejenak, selalunya sebelum kawin kita kan menjadi sahabat/kawan yang paling baik kepada pasangan kita, tetapi kenapa selepas pernikahan, kita tidak menyambung jalinan persahabatan tu?

Selalunya selepas pernikahan kita akan merasakan yang pasangan kita itu tidak boleh menjadi kawan baik kita.
sedangkan masa dulu, pasangan kita itu lan menjadikan kawan baik kita, tempat kita mencurahkan segala masalah, tempat kita meminta nasihat dan sebagainya.

Bagi saya, Lelaki dan Perempuan memang di Ciptakan oleh ALLAH untuk menjadi Sahabat/kawan baik dengan cara yang sah disisi Islam.

Wassalam.

Lelaki dan perempuan diwajibkan berbaik-baik dan menjadi kawan rapat selepas berkahwin untuk kesejahteraan dalam sesebuah rumah tangga. Akan tetapi peranan Syaitan Yang Direjam tidak akan duduk diam hingga akhir zaman untuk memporak-perandakan kerukunan dalam sesebuah rumah tangga.
Lelaki dan perempuan digalakkan berbaik-baik antara satu sama lain walaupun bukan muhrim untuk kesejahteraan kehidupan di dunia dan akhirat tetapi ada garis panduan yang ditetapkan dalam islam untuk keharmonian bukan sahaja orang perseorangan tetapi keluarga, masyarakat,bangsa dan negara, akan tetapi peranan syaitan yang direjam sentiasa mencari peluang untuk merapatkan lebih intim antara lelaki dan perempuan yang tidak berkahwin supaya berlaku percantuman yang haram sehingga melahirkan zuriat.Akhir-akhir ini banyak yang kita tengok zuriat-zuriat yang terbuang.
Berkawan baik antara lelaki dan perempuan memang dibolehkan dan mengikut garis panduan. Setiap kali ada pertemuan mestilah dalam jenis berkumpulan dan menutup aurat kerana peranan syaitan amat meluas untuk menyesatkan manusia

rasa cam boleh...
tp kalau pasangan kita bkwn baik dgn jantina yg blainan, tentu kite rasa lain kn?
so aku rasa, better elakkn...

bolehlah....takde masalah bagi saya...janji hati ikhlas nak berkawan, kawan jerr jangan emosional sangat dahlah...

berkawan baek!!!!!
bg ak,,, bila laki n prempuan berborak kosong n lupa akan-Nya walaupun xduk dekat n xpengang2 tetap xboleh,,,,
lain laaa klu duk bncang bnda2 berfaedah,,,

bole je.. sume terpulang pd diri sendiri..
hime ada gak tp die dh tawen dh.. malas nk kacao lg..

back to the past (zaman2 jahiliyah aku dlu)

aku ade kwn baik lelaki ms studi dlu...sbnrnya kitorg mcm group la...2 lelaki 2 perempuan...
tp kwn2 lelaki aku nih jenis lembut sket (phm2 jelah ye)...
so aku pikir agak save kalo aku rapat ngn dorg sbb aku xkn ade feel ngn org mcm tuh..(niat aku ms tuh mmg taknak kapel ngn sesape)
juz syg sbg mmbe..
mmg dorg nih concern gile pasal aku ngn mmbe aku..bfast, lunch, dinner mesti sesame..
wiken kuar tgk wayang, main boling pun sama2..
agak diluar batasan sbnrnye pergaulan kitorg bila ade part2 pegang tgn, btepuk tampar, overnite sama2 kt luar dsb...

tp tuhla, feel tuh mmg limit...sekadar syg terhadap kwn2 je...
tp mcm aku ckp td, tuh cte lm....aku pun dah lm x jumpa dorg..harapnye kalo jumpa pun, taknak la kot bgaul cm dlu lg..
biase2 je suda...

kesimpulannya: mmg lelaki n pompuan bole bkwn baik tanpa ada perasaan CINTA sbb aku dah lalui bnd tuh...seyes, I FEEL NOTHING.

assalamualaikum...

ni antara laki pompuan yg dah akil baligh ke maksudnya?

kalu time aku darjah 2 dulu ada la kawan baik pompuan..tapi dah meninggal

[quote name='Are~Miey12' date='28 August 2010 - 11:01 AM' timestamp='1282964517' post='1046308']
kesimpulannya: mmg lelaki n pompuan bole bkwn baik tanpa ada perasaan CINTA sbb aku dah lalui bnd tuh...seyes, I FEEL NOTHING.
[/quote]
makn politik minum politik even reply pun politik, jangan klik spoiler jika tak mahu baca..
[spoiler]
feel nothing sebab dia "lembut"

kalau yg ori, rasanya boleh tergugat jugak tuh..huhu..
[/spoiler] Edited by Panglima Khalid

emm pendapatan aku ..

lelaki dan perempuan xkan boleh jd kawan baik... sbb byk contoh yg menunjukkan lelaki mmg xble jd best frends pmpuan..

contoh
Kalu kita perhatikan di dunia luar sinun tuh.. pmpuan msti jln dgn kawan2 pmpuan .. jrg2 dia org kuar berdua antara lelaki dgn pmpuan.. maaf di katakan ada x lelaki best freinds dia pmpuan yg gemuk..? atau lelaki gemuk bes pren dia pmpuan kurus...

teori
utk lelaki.. kalu ada pmpuan gemuk nak bekawan dgn korang.. korang nak ke..? hehehe.. asal memilih ..? dia cuma nk kawan tp korang xnak kan haha.. kebanykkan lelaki & pmpuan yg rapat. biasanya salag seorang ada perasaan suka yg dia org segan nk bgtau.. kiranya.. "malu tp mahu"