Jump to content
Sign in to follow this  
AhmadSyazwan

Seminggu Berapa Kali Ke Masjid ?

Recommended Posts

salam..

kita hanya musafir disini.
bagaimana bekalan kita untuk ke sana.

seminggu berapa kali ke masjid?
adakah seminggu sekali.itupun solat Jumaat.

solat lain tak ke masjid jemaah?dengar kuliah?

peringatan untuk diri sendiri dan semua.

waaalaikumusalam w.b.t...

betul ckp saudara ahmad...marilah kita sama2 menyerikan, surau dan masjid kita.beriktikaf di masjid...pesanan untuk diri saya sendiri yang hendak di kongsi bersama warga putera dot com.. ::icon_smile::

setiap waktu aku pergi masjid... tapi semenjak lepas raya haji ni iman aku turun skit... waktu isya' dgn subuh aku jaga.. sbb tu waktu paling kurang orang ke masjid.. so aku rasa Tuhan akan bagi ganjaran besar pada sesiapa yg jaga waktu Subuh dan Isya' berjemaah... tapi zuhur dgn asar semenjak pas raya haji ni mmg berkurangan la.

sedey aku.. nak kena muhasabah diri balik la. ::icon_sad::

manusia (macam aku) kadang2 bila lihat thread sebegini dia orang akan rase insaf.. insaf sekejap
lepas tue lupa/tenggelam dengan dunia dia balik

so macam mane nak bagi rase insaf tue kekal kat diri??

raidizh AR wrote:saye ke masjid kalo smayang terawikh/raye aje.. solat jumaat pon xpenah pegi.. **insaf**

rai, umur hang da macam nie bawak2 la ke masjid hehe ::icon_tongue:: ::icon_tongue::

khairul anwar wrote:manusia (macam aku) kadang2 bila lihat thread sebegini dia orang akan rase insaf.. insaf sekejap

Mohon pada Allah SWT nur, taufiq dan hidayahnya. Dan dalam masa yg sama usaha gak untuk cari... kadangkala keinginan nak mencari tu pun dah boleh consider nur, taufiq dan hidayah jugak.

Ada orang aku ckp mcm ni... dia kata: Hidayah x sampai kat aku lagi la.
Aku ckp balik...: Kita ni kena cari hidayah tuh.
Dia balas balik: Tu la.. nak cari tu satu hal.. nanti ada masa aku cari la.

Na'uzubillah...yg ni kena doa minta hidayah supaya dia sendiri berkeinginan untuk mencari hidayah tu. isk..isk..

khairul anwar wrote:manusia (macam aku) kadang2 bila lihat thread sebegini dia orang akan rase insaf.. insaf sekejap

raidizh AR wrote:saye ke masjid kalo smayang terawikh/raye aje.. solat jumaat pon xpenah pegi.. **insaf**

rai, umur hang da macam nie bawak2 la ke masjid hehe ::icon_tongue:: ::icon_tongue::

assalammualaikum...

betul tu..sesetengah pendapat menyatakan bahawa selalu lah beriktikaf di masjid mahupun surau..iman kita sebagai manusia ni umpama lalang yang di tiup angin,saya berpesan kepada diri saya.... wallahualam..

solat la kamu sebelum kamu disolatkan...

ayat nie cukup mendalam, takut aku dengar pasal iman pun tak kuat lagi pikir kan pasal kematian...

p/s: jangan gune ayat sembahyang
solat baru betul

sesape kalau ada masa buatlah iktikaf + qiamulail hari khamis malam jumaat minggu nie. First week selalu nya mmg ada program camnie kat masjid berdekatan korang... banyak benefit dia insya'allah.

solat dimasjid besar pahalanya namun aku rasa langkah pertama ialah cukupkan solat 5 waktu tak kira la dimana,yang penting cukup 5 waktu,solat dimasjid itu soal kedua,jika ada masa terluang digalakkan...namun tak semua yang mempunyai masa,tapi walaupun tiada masa tiada alasan untuk kita miss solat...

aku solat jemaah tak selalu juga.

terfikir gak, susah sgt ke nak p masjid ?
tak lah jauh pun.

maghrib & isyak..takkanlah waktu ni nak kata sibuk lagi,ada keja.
btl x?

malam ni nak p masjid solat jemaah dan dengar kuliah.

betul tu sedangkan surau depan umah pun belum tentu kita rajin nak pegi selalu...sebab tu aku kata time malam tu kalau ada masa terluang digalakkan

Assalamualaikum,

Mmg kekuatan tu kena lahir dlm diri sendiri..The first thing bg aku gak, Jaga solat lima waktu..Tanamkan azam yg kuat dlm diri..Klu rase liat nk solat..Cuba Muhasabah diri selalu, Dktkn diri dgn program keagamaan klu ade berdekatan tmpat kite. Untuk itu, Hati kena jaga..Elakkan memandang menda² haram. Media massa & Teknologi perkomputeran skang mmg sedia maklum lbih terdedah dgn panahan syaitan ni..

Klu bleh cuba ikhtiarkan istikomah solat 5 waktu 40 hari, 40 malam..InsyaAllah, kemanisan iman tu akan dtg..Dlm tmpoh 40 hari tu jugak dugaan yg x dijangka mungkin berlaku..InsyaAllah dgn keikhlasan & ketabahan kita Allah nmpk..Aku pon bukan baik mane. Lepas blajar, slalu je lalai..Disamping menasihati org lain, niat aku juga Muhasabah diri sendiri..Kerana manusia hidup saling ingat mengingati..Moga rahmat dan hidayah Allah sentiasa bernaung disisi kita sekalian..Amin ~

Dalam Surah At-Taubah Ayat 18 Allah Berfirman :

Maksdunya : Hanyasanya Yang layak memakmurkan (menghidupkan) masjid-masjid Allah itu ialah orang-orang Yang beriman kepada Allah dan hari akhirat .

(Mafhum Mukhalafah)

Dalam ayat ni Allah memberitahu kita bahawa hanya orang yang beriman kepada Allah & Hari kahirat sahajalah yang akan memakmurkan Masjid Allah.

Dalam ilmu bahasa arab Innama itu dipanggil adatul hasr yang mengkhususkan sesuatu.
Untuk mudah faham dalam ayat ni sebenarnya Allah nak bagitau kita bahawa hanya orang yang pergi Masjid itulah yang beriman kepada Allah, Seolah2 orang yang tak pergi ke masjid itu tidak beriman kepada Allah & hari akhirat...berat bukan...So kita yang mengaku beriman kepada Allah & hari akhirat jangan sekali-kali menguzurkan diri untuk ke masjid.

Jangan sombong dengan Rumah Allah coz kalau ade pape masalah kita jugak yang senang contohnya kalau kita meninggal mesti kita harap orang2 baik spt orang masjid yang solatkan kita tapi kalau masa hidup tak kenal masjid jangan haraplah orang masjid nak datang solatkan kita kalau datang pun tak ramai la sampai penuh rumah...kena ingat kalau yang solatkan kita itu 40 orang yang tak mensyirikkan Allah maka Allah akan ampunkan dosa kita..

memang la xpenah pegi solat jumaat sebab x difardukan ke atas kamu..huhu..

Dulu2, hari2 aku akan buat perkiraan tentang benda ni. Aku akan anggap hari tu aku menang kalu 3/5 solat aku berjemaah di surau/masjid. Skrang insyaAllah masih penuh solat fardhu, tapi jemaahnya.. erm lobang penuh.

Alhamdulillah...

Semoga kita semua sentiasa dirahmati dan diberkati ALLAH..Adanya thread seperti ini sekurang2nya mengingatkan kita dengan KEWAJIPAN yang perlu kita buat.

Setuju ngan azloy..cukupkan solat 5 waktu tak kira di mana, dalam keadaan apa sekalipun..

p/s Insaf bila melalui pengalaman menguruskan jenazah bapa..Alhamdulillah..semuanya dipermudahkan ALLAH..

manfaatkan hari cuti dengan mengimarahkan masjid/surau sambil2 merapatkan silaturrahim...

tapi pengamatan aku,
orang tua2 jer ramai g masjid, budak2 tue biasa la, remaja tak sampai suku..

so ape pendapat korang...

bagaimana cara untuk menarik remaja ne pergi ke masjid/surau
buat kuliah pun bukan ramai remaja yang datang pun

Bila aku bukak topik ni,baru aku teringat akan pesan seorang ustaz yang menegur aku secara tiba2 dengan memegang tanganku. " di masjid mana adik selalu solat ? kerapkah adik solat jemaah bersama2 imam masjid tersebut ? " Jawapanku " Solat biasa d blik kedai,subuh saya selalu tinggal , saya jarang ke masjid disebabkan hal kerja ustaz "

Dass...ake kene kuliah kat dalam farmasi jugak,1/2 jam aku dikuliahkan mengenai pentingnya menjaga waktu solat. 1/2 jam yang penuh dengan makna...dan buat aku sedar diri aku. Sampai skang ustaz tu ingatkan aku stiap kali beli ubat.

betul, aku pun takut gak pasal solat nie

solat adalah amalan pertama akan dihisab (kalau tak silap aku)

so aku menasihati diri sendiri dan juga rakan2 di putera
bahawa solat itu adalah tiang agama..

solat la kamu sebelum kamu disolatkan

kalo solat jemaah
mmg nampak hari jumaat je lah
kadang2 kalo gi kursus mana2 baru lah jemaah
hari2 biasa solat sendiri jer
rasa solat cam x sempurna rasa nya
insyaAllah dari masa ke semasa
aku akan cuba rajinkan diri utk solat berjemaah

sapa yg tak pernah berjemaah kat masjid ..rajin2 la pergi bjemaah..bukan apa,klu sorang2 sembahyang nie khusyuknye pun entah kemana apatah lagi klu pahalanyer...hati pun rasa tenang...mai la kemasjidd