Jump to content
Sign in to follow this  
diamondclow

Tatatertib Berforum (Terutama Diskusi Serius)

Recommended Posts

terlalu banyak perkataan yang sedap didegar dilontarkan kedalam forum ini terutamanya Diskusi Serius

bahalol, bodoh, bangang menjadi rencah utama untuk memanaskan sesetengah topik supaya pembaca yang terkena dan yang mengenakan saling bertelagah antara satu sama lain...
akibatnya..
pihak ketiga, sama ada melihat sahaja sambil mentertawakan perangai orang tua yang kononnya matang, berpengalaman dan berhujah umpama profesor kelulusan PhD..
sungguh mengelikan hati ::icon_lol::

andai kata saya tidak layak untuk menegur anda, maafkan lah saya..
sekadar pandangan, semoga Diskusi Serius ini tidak dijadikan tempat untuk melepaskan segala amarah yang terpendam dalam jiwa..

dan jika anda cukup rajin, sila-silakan lah belajar cara berforum dengan cara yang betul...

sekian, terima kasih

======================

sory, terspam pulak ::icon_redface::
wahaha ::icon_rr::

Sepatutnya mesti menjadi tanggung jawab bersama bagi menjaga adab dan tatasusila semasa berforum.

Didalam ajaran Islam memang ada diajarkan menjaga adab sewaktu berkata dan berhujah.
Jika kita ingin menegakkan ajaran / tuntutan / undang2 Islam, sepatutnya yang remeh temeh itulah diberikan perhatian, barulah boleh kita merubah kepada isu yang lebih besar.

wassalam.

salam ingin menyambung..

dalam didikan dan ajaran islam juga dititikberatkan juga mengenai soal perbincangan.. dalam konteks ini..ada dua maksud dimana perbincangan berlandaskan ilmu ataupun perbincangan berlandaskan lagha semata-mata.. jelas sekali agama sekali islam menekankan perbincangan ilmu tak kira di mana-mana kita berada..mahupun di forum ataupun di alam realiti..sebagai seorang islam dan seorang yang menitikberatkan ilmu..wajar menegur dan ditegur sekiranya setiap perbincangan ILMU itu melampawi batas...perbezaan pendapat sentiasa ada tapi tak perlulah dibawa sehinggan mati, dan tak perlulah dibawa sampai keruangan lain...yang salah di pandangan agama..tetap salah..fikirkanlah...

P/S: alamak..terspam la pulak....wakawakawakakwaka

perbincangan sepatutnya kearah penyelesaian, bukannya kearah perpecahan...
dan amat jelas sekali, perbincangan yang di bincangkan semata-mata untuk melepaskan geram dan amarah, dan bukannya perbincangan berdasarkan waras akal dan ilmu di dada...

namun segelintir user masih tidak mempedulikan tatatertib berforum...

kawal diri, terutama berbincang di dalam Diskusi Serius!!

daimon wrote:perbincangan sepatutnya kearah penyelesaian, bukannya kearah perpecahan...
seriously aku nak bg peribahasa aje
"bagaikan ketam menyuruh anaknya berjalan."

P.S terfikir pula kenapa pula sblm2 ni byk topik yang berhujah mereka beremosi tapi takdelah sampai buka topik ni sedangkan dah ada dah syarat2 berforum,tapi kalau golongan spammers ni emosi sikit,sampai buka topik....? hmm...aku tak taulah...
kepada TJ aku bukan nak provokasi,cuma lahir dari hati...

loy_azloy wrote:
daimon wrote:perbincangan sepatutnya kearah penyelesaian, bukannya kearah perpecahan...

P.S terfikir pula kenapa pula sblm2 ni byk topik yang berhujah mereka beremosi tapi takdelah sampai buka topik ni sedangkan dah ada dah syarat2 berforum,tapi kalau golongan spammers ni emosi sikit,sampai buka topik....? hmm...aku tak taulah...

Dalam maksudnya peribahasa yang ko bagi tu... huhuhu ::icon_cool::

Setiap orang mempunyai pendapatnya sendiri, dan kita kene hormat pendapat orang lain jika kita mahu pendapat kita didengari.
BerEmosi tidak salah dalam memberikan pendapat, tetapi yang salahnya ialah "Emosi Tanpa kawalan". Kawalan emosi itu penting supaya setiap bit ayat yang kita tulis tidak menyinggung mana mana pihak.

Adat dalam berforum, setiap ayat dibaca dengan nada sipembaca bukan dengan nada sipenulis, jadi sedikit sebanyak akan menimbulkan kesalahan kefahaman dalam mentafsirkan maksud sesuatu ayat... ::icon_smile:: dengan itu, kawalan emosi amat penting dalam menjaga keharmonian dalam berforum.

Teruskan berforum dengan cara yang berhikmah.

wassalam.

TJ-Ariff wrote:
loy_azloy wrote:

Dalam maksudnya peribahasa yang ko bagi tu... huhuhu ::icon_cool::

Adat dalam berforum, setiap ayat dibaca dengan nada sipembaca bukan dengan nada sipenulis, jadi sedikit sebanyak akan menimbulkan kesalahan kefahaman dalam mentafsirkan maksud sesuatu ayat... ::icon_smile:: dengan itu, kawalan emosi amat penting dalam menjaga keharmonian dalam berforum.

Teruskan berforum dengan cara yang berhikmah.

wassalam.
bab inilah yang ramai salah faham,terutama mereka yang tak nak faham...(yang aku boldkan)

bab "Teruskan berforum dengan cara yang berhikmah" jawapan aku = Baik tuan!!!(selagi takde pihak yang perli2)

loy_azloy wrote:
bab inilah yang ramai salah faham,terutama mereka yang tak nak faham...(yang aku boldkan)

bab "Teruskan berforum dengan cara yang berhikmah" jawapan aku = Baik tuan!!!(selagi takde pihak yang perli2)

ko la yang memahami apa yang ditulis, ko baca mengikut nada apa yang sipenulis tulis... he he ::icon_cheers::

wah perli aku nampak... ini adalah spam... ::icon_razz::
yelah2 aku admit aku pun ade buat salah jugak....maaflah selamat hari raya...

Hm.
Aku rasa emosi kita membaca berkait rapat dengan kata ganti diri yang kita guna semasa menulis, especially kau-aku dan saya-kamu/awak.

Masa aku mula2 join PFC, aku berazam untuk tidak menggunakan kata ganti diri kau-aku.
Aku nak guna saya-kamu tak kira lah orang nak kata aku skema, nerd, poyo dan sebagainya yang boleh diklasifikasikan sebagai underestimation.
Tapi, bila dah kenal beberapa orang "gila-gila" dalam PFC ni, aku pun mula berjinak-jinak dengan kau-aku.
(Of course lah di dunia nyata sesuai guna "kau-aku" tapi kita boleh buktikan bagaimana emosi yang nak disampaikan dalam sesuatu mesej, adakah mesej kita tu berbentuk humor, classic, kejam, garang, marah. Ahaha).

Cuba baca ni,
1.
"Eh ko nak pergi mana?"
"Suka hati aku la nak pergi mana. Ko ni sibuk je lah."

2.
"Eh kamu nak pergi mana?"
"Suka hati saya la nak pergi mana. Kamu ni sibuk je lah."

3.
"Eh kamu nak pergi mana?"
"Suka hati aku la nak pergi mana. Ko ni sibuk je lah."

4.
"Eh ko nak pergi mana?"
"Suka hati saya la nak pergi mana. Kamu ni sibuk je lah."

-
Antara 4 contoh perbualan di atas, mana satu yang berbunyi lebih kepada humoristic, dan mana satu lebih kepada emosionalistic? <-- ada ke 2 perkataan ni?
Aku punya analisis:
1- Soalan emosi di jawab emosi. <-- 3rd party (pembaca) juga akan terasa betapa emosionalnya mereka.
2- Soalan sopan di jawab sopan <-- 3rd party akan rasa mereka takde apa-apa konflik dalam perbualan tu.
3. Soalan sopan di jawab emosi. <-- 3rd party akan rasa soalan dah ok dah, tapi jawapan tu emosi plak.
4. Soalan emosi di jawab sopan. <-- 3rd party akan rasa kerek punya soalan, nasib baik yang menjawab tu penyabar.

Hm, so.
Aku rasa sekiranya kita berdepan dengan orang-orang emosi ATAU sekiranya kita membaca sehingga terterbitnya rasa tidak senang dalam hati, elok la kita guna no. 4.
Kalau boleh kita elakkan guna no. 1 sebab itu akan memparahkan lagi suasana tegang.
Etika berforum yang sangat tersanjung adalah no.2. Bayangkan la betapa amannya forum kalau semua orang guna saya-kamu. <-- haha asal aku rasa lawak line ni.
Aku rasa takkan terbit rasa tegang dalam mana-mana topik kalau no.2 tu jadi amalan. Nak marah pun rasa tak jadi, sebab orang tu cakap
baik-baik takkan kita nak melenting tiba-tiba, jadi macam no.3.. Kan tak elok tu.

Tapi, mungkin dalam ruangan Sembang boleh la diamalkan kau-aku tu.
Sebab mostly dalam forum Sembang tu kita akan bergelak-gelak, I mean, happy-haru.
So sedang berhappy-haru takkan nak formal plak kan. Huhuhu.

Hm, ada lagi, tapi, nanti la.. Nak main speedtest ni. Khokhokohh.

(Salam)

Kalau dengan perempuan...awak-saya ::icon_razz::

Kalau lelaki...tengok keadaan.
Tapi dah biasa guna aku-kau...takde hal sangat.

Nak guna saya-awak pun ok jer...aku selamba jer.

Small matter ::icon_wink::

Sebelum pos, baca banyak kali agar orang tak salah faham ::icon_wink::

Betul tu bro, kalau kita memang jenis happy go lucky, baca dalam keadaan macam mana pun kita tak akan rasa tension atau dipersenda atau dimarahi atau dikasari. Haha.
Tapi tak semua orang yang akan tafsirkan apa yang kita tulis tu mengikut rentak emosi kita.
Kekadang kita ketawa hahaha pun ada orang akan rasa seolah2 dia dipersendakan.

Aku pun dah biasa guna aku-kau. Tapi kekadang penggunaan aku-kau walaupun di time dan tempat yang betul, sometimes boleh membuatkan keadaan nampak kacau. Rasanya tu la yang menyebabkan forumer kita bertegang urat (mungkin termasuk aku). RASAnya lah. Huhu.

Ha,, bagus2.. Aku pun slalu gak baca 2-3 kali apa aku tulis, dengan mengandaikan aku adalah pembaca, bkn penulis. Huhu.
Ada tu time tengah marah, aku dah tulis panjang berjela2 kertas kajang (aku agak), pastu baca2 balik, tak jadi send. Haha. Offensive sangat kot. Lol.
Tak baik untuk kesihatan sejagat.

Hehehe...
Pernah gak taip berjela2...nak bahasakan orang tu :p
Pastu tak jadi pos ::icon_razz::

Dah tua la.
Letih nak gaduh2 nie ::icon_wink::

Penulisan menggambarkan tahap kematangan anda.

::icon_smile::

terus terang saya katakan, tidak sedikit pun terasa hati ini walaupun suatu ketika dulu,
thread yang saya wujudkan (yang sepanas pisang goreng) tidak sedikit pun saya terasa hati..

namun, segelintir user yang tidak dapat menahan amarah, melepaskan segala geram dengan menaip mengikut perasaan marah dan geram, seumpama kepala mereka dipijak...

telah dinyatakan berulangkali, kawal diri, jika tidak dapat mengawal diri, sila berhenti mengepost..
itu merupakan jalan yang terbaik..

senyap dan berhenti mengepost tidak semestinya kita tunduk dan mengaku kalah..
kita berforum bukan ingin melihat pihak menang mahupun kalah, yang penting jalan penyelesaian dapat dicari..

jangan kerana post saya yang tajam menusuk kalbu, anda semua makan hati
kita berforum di alam maya, kehidupan alam maya sekadar ilusi..
yang pasti adalah realiti di depan mata..

dengan ini, saya ingin memohon maaf jika ada yang terasa hati dengan post saya sebelum ini, maaf saya pinta dari anda~

sekian~

bagi aku, kalu nkorang baca sesuatu tuh pastu teruih nak emo, emo ler nko. tuh jer. ada 3 jenis user dlm internet:

1. cara berbicara sama jer dgn dunia sebenar. yg nih nampak cool. kalu luar garang, dlm pun garang, kalu luar lemah lembut, dlm internet pun lembut jua.
2. cara berbicara nampak "garang" sket, walhal dunia luar "lembik".
3. cara berbicara nampak "lembik" sket, walhal dunia luar "garang".

sesuaikan ler diri kat mana2 kriteria tuh yer? ::icon_wink::

Baru sat ni kat laman web/forum lain.

Biasalah kan kita kekadang tersilap, kurang ilmu etc.
Apa lah salahnya kalau dibetulkan secara berhemah.
Ini sindir2 lak...bak kata omputeh; smart a**

Ikut hati nak jer basuh cukup2...tapi nanti tak selesai2.
Hormat gak kat thread starter...nanti kena close lak thread dia.

Last2...aku bolayan jer ::icon_lol::

Sabar je lah...

huhu3x wrote:bagi aku, kalu nkorang baca sesuatu tuh pastu teruih nak emo, emo ler nko. tuh jer. ada 3 jenis user dlm internet:

1. cara berbicara sama jer dgn dunia sebenar. yg nih nampak cool. kalu luar garang, dlm pun garang, kalu luar lemah lembut, dlm internet pun lembut jua.
2. cara berbicara nampak "garang" sket, walhal dunia luar "lembik".
3. cara berbicara nampak "lembik" sket, walhal dunia luar "garang".

sesuaikan ler diri kat mana2 kriteria tuh yer? ::icon_wink::

aku jenis yang ke-4...

4.berbicara tanpa sebarang perasaan ::icon_neutral::

Guest
hahaha.

no 5: don't talk like a c0ck, or you will become like a sluter.

if you still want to talk like that, then you are same like this "temp" forum's banner. hahahaha.

untuk pengetahuan anda slaughter tidak lagi ada kaitan dgn forum ini dan telah lama meninggalkan forum in.kenapa masih mencari org yang telah tiada?cuba2lah jgn ada perasaan dendam...