Jump to content
TJ-Ariff

Bahagian Agama Islam

Recommended Posts

QUOTE(kembara @ Dec 24 2008, 09:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku jawab soalan kedua.Untuk jamak(menghimpun) dan qasar(memendekkan) sembahyang boleh dilakukan sekira2 kita berada di luar mukim samada semasa memulakan musafir atau ketika pulang.Dari segi masa,bergantung kpd jarak mukim tu.

bukan ke sembahyang jamak boleh di lakukan selepas jaraknya 2 marhalah (kira2 90 batu) dr asalan kita? jika jarak yang di bolehkan sembahyang bergantung kepada sempadan mukim, bagaimana pula dengan mukim yang tidak melebihi 2 marhalah? mohon penjelasan.. Edited by kyokusanagi

Assalamualaikum.

Solat jamak tak semestinya untuk musafir..seseorang boleh solat jamak tanpa bermusafir disebabkan keadaan tertentu seperti kesempitan waktu tetapi dia tidak boleh mengqasarkannya seperti solat jamak qasar..
sebagai contoh seorang doktor dijangka melakukan pada jam 2 petang(selepas waktu zohor) dan dijangka siap jam 7.30malam(dalam waktu magrib) tanpa tidak boleh meninggalkan pesakitnya..maka dia boleh menjamakkan solat zohor dan solat asar pada waktu zohor itu dengan syarat solat itu tidak boleh dipendekkan/diqasarkan..apapun musafir juga dibolehkan solat jamak dan qasar..

Antara syarat boleh melakukan solat jamak ketika bermusafir mestilah :

1. telah keluar daripada kawasan kampungnya.

2. Jarak perjalanan lebih dari 2 marhalah/91KM

3. Tujuan perjalanan bukan untuk maksiat

4. Berniat jamak dalam waktu solat pertama dan melakukan secara berturut-turut

5. Tidak sah solat jamak setelah sampai ke tempat tinggal/menetap

1) adakah hari kita sampai di kira hari pertama?
cth : aku sampai destinasi hari ahad..hari ke berapa aku masih boleh sembahyang jamak? Selasa @ Rabu?
2) aku dalam perjalanan pulang ke rumah (rumah tetap)..dalam 30 minit lagi sampai..boleh ke aku buat sembahyang jamak kat mana2 masjid?

untuk soalan 1 itu aku kurang pasti..kite tunggu jawapan dari forumer yang lain atau yang lebih arif..tapi kalau tak silap tidak termasuk hari sampai dan hari pulang..
ade 3 hari itu boleh jamakkan solat ade yang tak boleh jamakkan atau solat macam biasa..
untuk soalan 2 ko boleh menjamakkan solat itu kat mana-mana masjid dgn syarat sah bermusafir dan mesti melebihi 2 marhalah.. Edited by SiR_FAiZ

ak ada tgk avatar yg gambarnya smua pakai topi santa claus...rasanya klo Islam x bg rai krismas...mnta penjelasan...

bleh ka wat cmtu..??stg dia bg alasn..alah kita kn berbilang kaum...

QUOTE(Arinc @ Dec 27 2008, 04:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ak ada tgk avatar yg gambarnya smua pakai topi santa claus...rasanya klo Islam x bg rai krismas...mnta penjelasan...

macam avatar aku ke? blush.gif

QUOTE (Arinc @ Dec 27 2008, 04:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Jangan salam faham, yang dilarang adalah Menyambutnya bukan merainya secara berlebihan.

apa yang dikatakan merai secara berlebihan dan menyambut itu adalah mengikut semua aturcara majlis dari segi adap dan pakaian.

Memang benar di Malaysia ni berbilang kaum, tetapi itu bukanlah boleh untuk menjadi alasan untuk kita sewenang nya memudahkan urusan dan perkara yang berkaitan dengan Islam, terutama yang berkaitan dengan Akidah dan syariat Islam.

[quote name='SiR_FAiZ' date='Dec 24 2008, 02:02 PM' post='897916']
Assalamualaikum.

Solat jamak tak semestinya untuk musafir..seseorang boleh solat jamak tanpa bermusafir disebabkan keadaan tertentu seperti kesempitan waktu tetapi dia tidak boleh mengqasarkannya seperti solat jamak qasar..
sebagai contoh seorang doktor dijangka melakukan pada jam 2 petang(selepas waktu zohor) dan dijangka siap jam 7.30malam(dalam waktu magrib) tanpa tidak boleh meninggalkan pesakitnya..maka dia boleh menjamakkan solat zohor dan solat asar pada waktu zohor itu dengan syarat solat itu tidak boleh dipendekkan/diqasarkan..apapun musafir juga dibolehkan solat jamak dan qasar..

la...ye ke kite ble solt jamak sebab der masalah trtntu ( masalah masa )..aku bru tau.. sbb time blaja dlu cikgu kat skola lbih tkankan solt jamak time musafir je..huhuhu..

thankz SiR_FAiz..

Boleh itu boleh tapi kena tengok keadaan juga dan tak jadikan adat(tak boleh lakukan selalu) keadaan yang memang rasa memang tak boleh solat waktu itu..keinginan jamak lebih luas dari keizinan qasar..qasar memang untuk khas buat musafir.. Edited by SiR_FAiZ

Assalamualaikum...

Nak tanya jugak pasal solat jumaat ngan jamakqasar ni..

1. Betul ke kalo kita nak bermusafir hari jumaat kalo start lepas subuh tak leh jamak qasar.. wajib solat jumaat.?
2. Boleh ke jamak solat jumaat ngan solat asar?

tq..

QUOTE(adnim @ Dec 31 2008, 08:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Assalamualaikum...

Nak tanya jugak pasal solat jumaat ngan jamakqasar ni..

1. Betul ke kalo kita nak bermusafir hari jumaat kalo start lepas subuh tak leh jamak qasar.. wajib solat jumaat.?
2. Boleh ke jamak solat jumaat ngan solat asar?

tq..

1-tengok perjalanan saudara la itu tak melalui masjid tak perlu la solat jumaat..Tapi kalau sepanjang laluan ada masjid maka kena lakasanakan solat jumaat.
kalau bermusafir sebelum waktu subuh maka saudara tidak wajib melaksanakan solat jumaat.

2-Boleh je jamakkan solat asar dengan solat jumaat..saya pernah bermusafir pada hari jumaat dimana saya melakukan jamak ta'dim iatu menhimpunkan solat asar dengan solat jumaat..masa solat jumaat itu kena niat sekali la untuk jamakkan solat asar dan bila abis solat jumaat teruskan bagun lakukan solat asar..

QUOTE (ChloeAgnew @ Dec 19 2008, 12:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ok, saya tanya dulu.

perlukah namakan orang dalam islam nama arab? some cakap, yes & some no. pernah saya hadiri ceramah Uztaz Al-Hafiz Hassan Din, dia cakap... NO. tak semestinya nama arab & namakan lah apa pun dalam bahasa sendiri asalkan meaning dia baik.

please clarify.

nama seorang yg menganut agama Islam tak semestinya dlm perkataan arab...spt yg anda tanya, jwpn pun tlh anda berikan sblm dijwb blush.gif sbg contoh Ustaz Farid Ravi Abdullah , Ustaz Ridhwan Tee Abdullah , Ustaz Hussein Yee ...itu semua membawa pengertian baik....

beli barang cetak rompak.. apa hukumnya? contoh mcm beli game2 cetak rompak.. atau download lagu.. takpon kalo kte download ebook2 dari [waran tangkap]@mane2.. berkat ke ilmu yg kte dapat tu?

Assalamualaikum ...

aku ada sedikit persoalan hendak di tanyakan ,

1. Mcm mana nak buat solat sunat hajat 2 rakaat secara ringkas dan bacaan nya. Aku dah cuba tgk contoh2 cara solat sunat hajat nie kat buku2 tp kebanyakan nya x der yg ringkas punya. Dari segi bacaan doa nya terlalu panjang, agak sukar utk diingat. Berharap ada warga putera dapat membantu.

2. Apa hukum nya membaca surah Yassin setiap hari selepas solat subuh ? Orang kata kalo baca surah Yassin nie terlalu kerap nanti panas. Jd nak mintak kepastian dari warga putera spy bleh membantu.

3. Aku ada member serumah yg sosial yg agak melampau. Malam2 pergi clubbing, dgr citer dari teman serumah yg lain kata dier ada minum pastu bawak awek dier balik rumah(x pastilah ada wat 'kegiatan' tu ke tak) tidur kat umah tu 2, 3 hari. Ada jugak teguran dari teman yg lain tp teguran yg lebih kpd sindiran jer. Aku plak lebih kpd teguran dlm bentuk fizikal cam solat kat depan dier spy dier sedar. Jd aku nak tau apa hukum nya aku yg solat kat dlm umah tu, sbb aku rasa umah tu cam dah kotor lah. Korang rasa mcm mana ?

berharap ada warga putera yg sudi
memberi jawapan atau pendapat ...

QUOTE(SouthSider @ Jan 6 2009, 09:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Assalamualaikum ...

2. Apa hukum nya membaca surah Yassin setiap hari selepas solat subuh ? Orang kata kalo baca surah Yassin nie terlalu kerap nanti panas. Jd nak mintak kepastian dari warga putera spy bleh membantu.

3. Aku ada member serumah yg sosial yg agak melampau. Malam2 pergi clubbing, dgr citer dari teman serumah yg lain kata dier ada minum pastu bawak awek dier balik rumah(x pastilah ada wat 'kegiatan' tu ke tak) tidur kat umah tu 2, 3 hari. Ada jugak teguran dari teman yg lain tp teguran yg lebih kpd sindiran jer. Aku plak lebih kpd teguran dlm bentuk fizikal cam solat kat depan dier spy dier sedar. Jd aku nak tau apa hukum nya aku yg solat kat dlm umah tu, sbb aku rasa umah tu cam dah kotor lah. Korang rasa mcm mana ?

Aku boleh jawab no 2 & 3.

No. 2, takde masalah apa pun nak baca Yassin banyak kali, macamana pulak boleh jadi panas, tak tau ler apa yang dimaksudkan dengan 'panas' tu. Tapi bukan ke benda tu perkara yang baik? Buat dengan ikhlas kerana Allah SWT, Insya Allah ada faedahnya tu. Jangan dengar sangat benda-benda mengarut yang kita tak tau hujung pangkalnya tu.

No. 3, kalau merujuk kepada soalan, 'hukum solat dalam rumah tu', kalau cukup rukun, cukup syarat sah, maka sah ler jawabnya. Cuma isunya di sini adalah merujuk kepada perbuatan orang tertentu dalam rumah tersebut. Dan merujuk kepada statement ko pun, ko sendiri pun aku rasa dah menunaikan tanggungjawab dengan berdakwah walaupun secara tak langsung, maka sepatutnya di sini tanggungjawab ko dah ditunaikan. Cuma sekarang ni kalau dia makin tak sedar diri jugak lepas dah didakwah banyak kali, maka adalah elok cuba jauhkan diri (pindah rumah, atau halau dia keluar etc), takut nanti kalau datang bala (kena cekup ke, kena tangkap ke), tempias tu tak kena kat ko. Pada masa yang sama teruskan berdoa supaya Allah SWT buka hati dia untuk bertaubat.

QUOTE(Sir Pyan @ Jan 6 2009, 07:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aku boleh jawab no 2 & 3.

No. 2, takde masalah apa pun nak baca Yassin banyak kali, macamana pulak boleh jadi panas, tak tau ler apa yang dimaksudkan dengan 'panas' tu. Tapi bukan ke benda tu perkara yang baik? Buat dengan ikhlas kerana Allah SWT, Insya Allah ada faedahnya tu. Jangan dengar sangat benda-benda mengarut yang kita tak tau hujung pangkalnya tu.

No. 3, kalau merujuk kepada soalan, 'hukum solat dalam rumah tu', kalau cukup rukun, cukup syarat sah, maka sah ler jawabnya. Cuma isunya di sini adalah merujuk kepada perbuatan orang tertentu dalam rumah tersebut. Dan merujuk kepada statement ko pun, ko sendiri pun aku rasa dah menunaikan tanggungjawab dengan berdakwah walaupun secara tak langsung, maka sepatutnya di sini tanggungjawab ko dah ditunaikan. Cuma sekarang ni kalau dia makin tak sedar diri jugak lepas dah didakwah banyak kali, maka adalah elok cuba jauhkan diri (pindah rumah, atau halau dia keluar etc), takut nanti kalau datang bala (kena cekup ke, kena tangkap ke), tempias tu tak kena kat ko. Pada masa yang sama teruskan berdoa supaya Allah SWT buka hati dia untuk bertaubat.

thx bro pyan
lama jugak aku tunggu jawapan
cuma no.1 x der jawapan lagi
x per lah mungkin ada warga putera yg lain bleh bantu jawabkan

no.2 , yg dimaksudkan panas kat sini. Aku sendiri pon x pasti sebenarnya cuma senang cerita nak kata x baik lbh kurang camtu lah. Tp apa2 hal trimas sbb tolong jawab utk p'soalan yg nie.

no.3 , itulah sebenarnya aku pikir lbh baik kuar je sblm t'jd apa2 sbb aku risau mcm ko ckp kalo kn cekup ngan aku skali kn cekup. Tp tu lah sbb aku dah duduk umah tu 3 taun kiranya agak berat utk kuar dari umah tu. Cuma tu lah aku sentiasa t'pikir aku solat wat ibadat kat umah tu tp pd masa yg sama ada maksiat dlm umah tu. Tu yg wat aku x selesa sbnrnya. Mcm ko ko katakan aku berharap x lah t'kena bala kat aku nanti.

kpd bro pyan skali lg trimas byk2 tuk jawapan ko
dpt lah terjawab sekurang2nya persoalan aku nie

Pasal kes member serumah tu, sebelum keluar mungkin ada alternatif lain. Memandangkan kalau ramai teman serumah lain yang tak puas hati dengan perangai dia tu, korang boleh pakat, sound dia reramai elok-elok. Kalau degil jugak, boleh start halau cara baik, kalau degil lagi, ugut ler nak bagitau majlis agama bila dia bawak bukan mahram. Bila dah guna cara baik pun tak nak dengar, maka terpaksa ler gunakan apa yang termampu dalam bidang kuasa kita.

Lain ler kalau rumah tu rumah dia... biggrin.gif

QUOTE (SouthSider @ Jan 6 2009, 08:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
thx bro pyan
lama jugak aku tunggu jawapan
cuma no.1 x der jawapan lagi
x per lah mungkin ada warga putera yg lain bleh bantu jawabkan

no.2 , yg dimaksudkan panas kat sini. Aku sendiri pon x pasti sebenarnya cuma senang cerita nak kata x baik lbh kurang camtu lah. Tp apa2 hal trimas sbb tolong jawab utk p'soalan yg nie.

no.3 , itulah sebenarnya aku pikir lbh baik kuar je sblm t'jd apa2 sbb aku risau mcm ko ckp kalo kn cekup ngan aku skali kn cekup. Tp tu lah sbb aku dah duduk umah tu 3 taun kiranya agak berat utk kuar dari umah tu. Cuma tu lah aku sentiasa t'pikir aku solat wat ibadat kat umah tu tp pd masa yg sama ada maksiat dlm umah tu. Tu yg wat aku x selesa sbnrnya. Mcm ko ko katakan aku berharap x lah t'kena bala kat aku nanti.

kpd bro pyan skali lg trimas byk2 tuk jawapan ko
dpt lah terjawab sekurang2nya persoalan aku nie

Salam..
Aku bersetuju dengan Sir pyan saran kan itu, satu lagi ko boleh jadikan rumah itu merimaskan dia bila dia nak melakukan maksiat, dengan cara ko kena banyak berzikir, amalkan zikir2 asma al husna dengan penuh keyakinan dengan Allah, IsyaAlllah dia akan berasa rimas bila ingin melakukan maksiat.

Satu lagi cara, ialah ko beli poster poster yang melambang kata2 nasihat, amaran dari Allah dan sebagainya sebagai contoh ko boleh print sendiri besar2 "Allah itu Maha melihat walau dimana pun kamu berada, sesungguhnya azab Allah itu tidak duga datangnya." kemudian ko tampalkan pada dinding rumah tu, terutama laluan kebiliknya.
Selainnya ko serahkan kepada Allah.

Untuk soalan No.1 tu. Solat Hajat, aku bagi contoh lah.
Kalau ko ingin memohon sesuatu perkara seperti contoh pekerjaan sebagai Jurutera, ko kenalah memohonnya dengan mengikut apa yang diminta, betul tak? itu adalah syarat. Tak kiralah ko nak memohon apa sekali pun, setiap borang permohonan mesti ko isi tanpa ada yang tertinggal, kerana itu adalah syarat wajib untuk permohonan tu.
Kalau dalam permohonan tu ko kena photostet ic dan sijil lahir, ko kena lakukan.
Kalu ko isi borang permohonan itu secara ringkas atau cincai, ko rasa permohonan ko tu boleh diterima tak ?... blush.gif

Jadi samalah dengan solat hajat. Nama lagi Solat Hajat, Iaitu satu solat untuk kita memohon / minta kepada Allah s.w.t.
Rasulullah telah mewasiatkan cara cara solat hajat tersebut agar segala hajat kita tidak tersangkut. Dengan itu lebih baik kita ikut sebagaimana yang telah ditetapkan kerana itu adalah syaratnya. Jika kita tidak mengikut atau mengurangkan syaratnya, sudah tentu solat tersebut bukan lagi dinamakan Soat Hajat.

Buatlah secara berperingkat peringkat, ko jangan risau, Allah itu Maha Melihat dan Maha Mendangar isi hati ko, yang penting ko ikhlas dan istiqamah dalam ibadat ko.

Aku doakan ko diberkati dan dilindungi Allah.

Wassalam..

QUOTE (gamekiller @ Jan 6 2009, 08:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
beli barang cetak rompak.. apa hukumnya? contoh mcm beli game2 cetak rompak.. atau download lagu.. takpon kalo kte download ebook2 dari [waran tangkap]@mane2.. berkat ke ilmu yg kte dapat tu?

Hukum nye bersubahat.

QUOTE(ChloeAgnew @ Dec 19 2008, 12:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ok, saya tanya dulu.

perlukah namakan orang dalam islam nama arab? some cakap, yes & some no. pernah saya hadiri ceramah Uztaz Al-Hafiz Hassan Din, dia cakap... NO. tak semestinya nama arab & namakan lah apa pun dalam bahasa sendiri asalkan meaning dia baik.

please clarify.

aku rasa mmg orang kat melayu kat malaysia ni namakan anak2 dalam bahasa arab...

cth...
muhammad... di ambil dari bahasa arab...

cth lagi..
nama aku 'shayuthi' - bermaksud nisbah... ko rasa 'shayuthi' atau 'nisbah' yang mana bahasa melayu..? mestilah nisbah kan?? jadi ... mmg kita dah lama letak nama anak dalam bahasa arab..

ish... faham ke ni??

lama tak nmpk thread ni naik... baca je... nk me-reply tidak la hehhe...

TAPI... aper yg membuat aku mereply adalah kerana kejadian mlm semlm.

Manager aku Punjab, die nk bwk kitorg mkn steambopat & BBQ buffet kat restoran kat Sunway - mentari plaza 2 b exact. die kata halal sbb die dh tgk sijil halal tu... biasanya kalu mkn luar... 90% melayu-muslim mesti tak folo. sbb diorang ni bukan tahu makna halal pun.

so nk tarik melayu-muslim ni dtg, dilantiknya aku jd AJK. aku mmg tak mahu g.. tp sbb aku AJK takkan tak g kan?

So i went there.. n rasa syak aku makin kuat. sbb

1 - mula2 aku nmpk iklan tiger beer - setahu aku restoran yg menjual arak takkan dpt sijil halal
2 - katanya PORK FREE - aish...

so aku round2 restorant tu... sume cina aku sorg bertudung (ah sudah...) mmg ader sijil halal.. tp sijil halal penyembelihan ayam kat perak yg dh xpired 2008. aku tak sentuh mknn pun... aku cume amik seasfood bakar2...

so soalan aku skang... mcm mane ye mknn aku mkn smlm? aku mkn sekadar hormat bos aku sbb sume tanya knp aku tak mkn.. yg melayu-muslim yg lain dtg2 terus mkn tak tgk kiri kanan sbb lapa... pastu percaya bak kata bos aku halal... ader sijil halal...

aku menyuarakan rasa bimbang aku kat member aku...

rupenye die pun kata (member aku ni mix indian-melayu yg dtg dr keluarga yg tak kuat sgt amalan die) tak sume kedai mknn melayu halal... mcm kakak die bukak bistro msk steak msuk wine tp customer die tak tahu.. restoran kakak die ni dpt cert halal... bab liquor pulak kakak die pkai nama partner die... so mmg lepas la...

terkujat sungguh aku dgr cerita die...

Spoiler :
pastu dlm bistro tu ader bilik khas utk VIP mesia... utk minum2 party2... siapa mereka?
Untuk Mereka Nak Ongkas....

QUOTE(SouthSider @ Jan 6 2009, 09:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Assalamualaikum ...

1. Mcm mana nak buat solat sunat hajat 2 rakaat secara ringkas dan bacaan nya. Aku dah cuba tgk contoh2 cara solat sunat hajat nie kat buku2 tp kebanyakan nya x der yg ringkas punya. Dari segi bacaan doa nya terlalu panjang, agak sukar utk diingat. Berharap ada warga putera dapat membantu.

berharap ada warga putera yg sudi
memberi jawapan atau pendapat ...

solat hajat..

rakaat pertama..

al fatiah 1x
ayat qursi 1x
al-ikhlas 9x

rakaat kedua

al-fatihah 1x
ayat qursi 1x
al-ikhlas 11x

QUOTE(The AmŽâ® @ Jan 20 2009, 07:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
saper tahu tentang pulau tiga segi?

kalau ko nak tanya pasal bermuda triangle ni ko kena bukak topik kat bahagian sembang la..kat sini bahagian agama dik oii...