Jump to content
am_enieyâ„¢

Gerakan Anti-MLM

Recommended Posts

QUOTE(ogGY @ Dec 14 2008, 11:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Haha cik ahmad,dah 2 orang soung ko ni..tadi aku,ni orang lain plak laugh.gif

sound pasal ape nih oggy??? tak nampak pon ader yg sound...

yg aku nampak kat sini, masing2 memberikan idea pasal MLM jer... err.. ker aku ter miss sumting??? cik oggy leh detailkan???

p/s: biasanya orang masuk MLM bukan sebab nak jual barang, tetapi sebab berminat dengan sistem die, iaitu cari downline ramai2, pastu "naik pangkat"... same jugak dengan sistem piramid yg abg zoro cakap kat atas tu, orang join sebab nakkan system, lagi ramai orang bawah, lagi banyak orang atas dapat duit... produk tu buat perhiasan jer, sebab kate abang zoro, jual produk ni ramai org malas nak wat... ade persamaan kan untuk kedua2 kes ini???

MLM menjual produk. bukan utk perhiasan. byk produk MLM yg berkualiti. ada research. (ada org anggap produk MLM dijual kepada downline sahaja.. ini tidak benar, produk MLM dijual kepada semua org ramai.

lagi ramai org bawah, lagi banyak org atas dapat? xphm lg rupanya. biggrin.gif patut la konar2..

cari downline ramai2 pastu naik pangkat? semudah itu? itu bukan MLM. itu piramid.

Maaf tadi aku tersalah tulis....pasal sound td sebenarnya aku nak cakap pasal ko masih tak paham lagi dengan segala keterangan yang diberikan oleh forumer lain.Hurm .....

QUOTE(roronoazoro @ Dec 14 2008, 11:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
MLM menjual produk. bukan utk perhiasan. byk produk MLM yg berkualiti. ada research. (ada org anggap produk MLM dijual kepada downline sahaja.. ini tidak benar, produk MLM dijual kepada semua org ramai.

lagi ramai org bawah, lagi banyak org atas dapat? xphm lg rupanya. biggrin.gif patut la konar2..

cari downline ramai2 pastu naik pangkat? semudah itu? itu bukan MLM. itu piramid.

ye ker bang zoro??? abistu takyah cari downline leh naik pangkat ker dalam MLM ni???

kalo bang zoro cakap jual barang bleh dapat point dan leh naik pangkat, aku stakat ni blum nampak lagi ade produk MLM yg dijual oleh individu kepada "orang luar" secara besar besaran... stakat jual ubat gigi sekotak atau kopi satu dozen tu, leh naik pangkat ker??? sudah tentu kene jual dengan banyak kan???

secara praktikalnye, ramai yg tak mampu untuk jual produk untuk naik pangkat, sebaliknye mencari downline untuk dijadikan tangga (contoh bang zoro sebelum ni) untuk naik ke peringkat seterusnya... walo bagaimanapun, seorang untuk jadi "tangga" tak cukup, kene ade satu group yg ramai... so, produk tersebut hanyalah "dijual" kepada downline yg "ramai" itu... secara tak lansung, boleh juge dinamakan bisnes head hunter... ekekekeke...

oklah... itu adalah pemahaman dan pandangan pribadi aku, aku tau ramai juge yg berpandangan seperti aku sebab ramai lagi yg tak paham mengenai MLM ni (termasuk aku)... jadi, orang2 yg self claim sangat memahami sistem MLM dan panjang akal tu boleh la memberi pandangan kepada kami yg masih tak paham2 pasal konsep MLM ni... hehehe.. laugh.gif

p/s: bang zoro leh terangkan tak cara nak naik pangkat dalam MLM yg berbeza dari sistem piramid???

QUOTE(ogGY @ Dec 14 2008, 11:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Maaf tadi aku tersalah tulis....pasal sound td sebenarnya aku nak cakap pasal ko masih tak paham lagi dengan segala keterangan yang diberikan oleh forumer lain.Hurm .....

yer, aku mengaku aku masih belum paham perbezaan sistem MLM dengan sistem piramid... dari contoh2 dan penerangan2 sebelum ni, pihak pro MLM ingin mendekatkan konsep MLM dengan sistem perniagaan konvensional, sedangkan aku masih nampak MLM lebih dekat dengan sistem piramid... jadi, boleh bagi penerangan yg lebih jelas??

aku tau, bukan aku saje yg curious, forumer2 lain pun nak tahu jugak... penting nih.. hehehe... laugh.gif

Disclaimer:

err.. jangan salah paham ye... aku tak terlibat dengan kempen Gerakan Menghapuskan MLM ni seperti yg dianjurkan oleh thread starter, aku cuma nak bertukar2 pendapat jer kat sini since aku nampak ramai yg bleh menerangkan kat aku (dan juge forumer lain) pasal MLM di sini...
Edited by Ahmad2007

hahaha..
apa ayat standard org2 MLM

saya dulu Manager Bank
saya resign n wat bis MLM nie full time...(mcm cipan punya ayat)

xsmpai setahun..saya dah mampu pkai BMW 5 series.
setakat tgkap gmbar,pas tu posing kat kete sape ntah
nenek aku leh wat..

rmai yg menyesal..
knp bis MLM nie diorg xjoin..xpnh dengar..
(hahaha..mcm bangang jer,bdk tadika leh la caya)

bulan nie..income aku..bla..bla..bla..
ttp sengkek gak..xder plak nmpak cam kaya..
ajak borak pun ttp gak kedai mamak..
so why??mana duit ribu2 tu??

perp un..dr dulu aku anti LUXOR!!!
bdk2 IPTA tpmt aku byk abis loan kat benda jadah nie
xder otak!!!

QUOTE(perang_merah @ Dec 15 2008, 09:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
hahaha..
apa ayat standard org2 MLM

saya dulu Manager Bank
saya resign n wat bis MLM nie full time...(mcm cipan punya ayat)

xsmpai setahun..saya dah mampu pkai BMW 5 series.
setakat tgkap gmbar,pas tu posing kat kete sape ntah
nenek aku leh wat..

rmai yg menyesal..
knp bis MLM nie diorg xjoin..xpnh dengar..
(hahaha..mcm bangang jer,bdk tadika leh la caya)

bulan nie..income aku..bla..bla..bla..
ttp sengkek gak..xder plak nmpak cam kaya..
ajak borak pun ttp gak kedai mamak..
so why??mana duit ribu2 tu??

perp un..dr dulu aku anti LUXOR!!!
bdk2 IPTA tpmt aku byk abis loan kat benda jadah nie
xder otak!!!

berkenaan manager bank yg pakai BMW 5 series tu, die seorang dah berjaya pakai 5 series, dah buat statistik ker brape orang yg blum balik modal??? modal orang bawah tu ler secara tak lansung mengalir ke bmw 5 series die tu... sebab dalam pure MLM, duit mengalir dalam system dan orang2 yg join sistem die jer, dari tapak piramid ke atas...

MLM hehe, sebut pasal bisness ni mmg tak sesuai utk org macam aku kot. byk juga la kawan2 aku melobi aku masuk MLM ni, bermula dgn OMEGATREND (2003), pastu LUXOR(2005), kemudian LUMBEGER(2006) pastu UPTREND (2007) hehe.

nak stori ttg benda2 ni cara dia org bagi ceramah kat aku dan org yg hadir ayat dia org mmg sama jer :

1) apa guna belajar tinggi2 kalau setakat makan gaji rm1+++ sebulan ? cukup ker?
2) sy dulu bekerja dgn syrkt cari gali minyak tersohor pun berhenti sbb nak buat bisness ni. isteri pula guru dia berhenti jugak ...

ayat kawan yg tgh duk melobi kita:

"takper kau masuk jer berapa kau ada, ko aku letakkan bawah aku, ko tak nak buat takper, biar aku yg jalankan bisness ni utk kau, cukup masa kau sendiri boleh periksa berapa kau dapat ... " <<<<<< ayat org tak cukup modal sbb nak naik ke tahap yg lebih tinggi la ni

dan ETC ...

so saranan aku kepada semua student kat luar sana, jgn la sampai jadi mcm kwn2 aku jual motor , jual komputer, jual laptop semata2 nak masuk menda ni hasilnya ?????? kwn yg promote tu makin berduit , hangpa papa kedana , melarat , pastu nak maki hamun org pasai apa , otak ada ngaji kat tempat yg baek, bukan ngaji kat skolah tadika, cukup masa makan, cukup masa main teng teng. sebelum terkena beringat da kena sedar la cepat hehe.

p/s : teringat aku sorang amoi masa tgh promote aku kat bangunan lumbeger ckp kat aku, "saudara u apa pasai masam ja i tgk? u tak da mood ka? hahaha dia tak tahu kawan aku da tipu aku idup2 ckp ada syarahan pasal usahawan .... tengkorak ayam punya member , sudah tipu sama aku huhhhh

bro rebung emas, aku pun ade pengalaman cam ko gak...

Mase zaman student dulu, member kepada member aku mintak tolong aku repair PC die... aku godek2 lebih kurang, PC die pun ok... so, die pun cakap nak blanje aku makan.. aku pikir, maybe sebab baru kenal, die segan kot nak mintak tolong free jer... aku bab2 makan free ni ok aje...

skali die bawak aku dengar ceramah MLM pulak (shaklee kalo tak silap aku)... maybe die tak tau kot aku ni memang skeptikal dengan MLM nih... lepas ceramah tu group die dalam 7 orang datang nak saiko aku.... hahaha.. sori ler... tak dapek punye...

kalo ikutkan aku nak blah jer, malas nak dengar bende2 camni, buang mase study aku jer... malangnye, aku datang ngan kete die, terpaksa la aku stay... balik tu kene basuh jugak la die ngan aku.. hahaha...

ade sorang lagi member aku ni, dari tahun satu sampai la final year, tak abis2 dok promote MLM kat aku... maybe sebab aku scholar petronas, so, die ingat aku ade duit lebih, nak labur kat MLM.. hehehe.. sori ler... CNI, Luxor, dxn dan banyak lagi, aku pun dah lupe... macam2 die join, dan setiap kali die join, die akan ajak aku, dan sekian kali diajak, die akan kecewa...

ayat die yg paling best yg aku masih ingat sampai harini, "ko blajar engineering, nanti jadi engineer... engineer pun kuli batak jugak. gaji bukan besar. keje bawah telunjuk orang... kalo ko join bisnes ni, senang2 jer 10k sbulan ko dapat"... aku cuma cakap, "nanti ko dah dapat 10k sebulan datang la jumpe aku"... sehingga aku tengok die dok takuk tu jugak.. dah ler blajar extend... huhuhu... biler la agaknye die nak datang jumpe aku dengan statement 10k sbulan tu... rolleyes.gif

pada aku la, biarla hasilnya kecil tapi atas titik peluh sendiri buat kerja yg nyata. nikmatnya bila kita dpt kesihatan yg baik , solat 5 waktu terjaga, org tak simpan dendam dgn kita dlln. buat jer la mcm aku ni, nak duit lebih sesapa yg duduk kt kg tu , pa kata sama2 bela ayam kampung, sekilo rm12 kalau hari perayaan naik rm15 smile.gif . tambah duit sikit2 pun ok, start dari ayam 10 ekor, bulan berganti bulan, tahun berganti tahun, for sure ayam tu akan beranak pinak la gamaknya : ) , klu tak kena penyakit >>> masyuk ooooooo

p/s: nak bela lembu modal besar, nak bela kambing duit paras2, so apa kata bela ayam kg???? sisa makan pun tak terabai mcm tu jer ... anak ayam pun leh jual, telur pun leh jual pokoknya usaha tak yah la melabur duk masuk Skim tak berfaedah hehehe

membe aku ade masuk MLM ni..da pakai kete..produk ape aku tak tau tapi die cakap skin care.
aku nak tengok gak sampai bile leh bertahan...takut2 nanti kete kene tarik..huhuhu..takpe la membe..nak bising2 pun tak sedap...

janji die bahagia sudah la...aku memang anti giler MLM ni...

mod... kalo ade topik bisnes yang dok sebut2 cari downlink delete je...wat kotor putera.com jek..hekhekhek..

aku nak selit skit eekk..

tak kirela ape bisnes kita nak buat kat muka dunia ni...paling penting...modal..kan?tak kirela...buat MLM ke...jual karipap ke...ternak lembu ke...modaltu penting...rata2 aku tgk manusia ni...biler nak berniaga...modal takde..biler takde meminjam...pinjam dri sape?mak ayah?adik beradik?sedara mara?bank?along?....

pesalah cari skit2 modal tu....dengan usaha keringat sendiri...kerja aje dengan org dulu ke...cari modal...jual air kat pasar malam ke..tepi jalan ke...cari modal...usaha macam ni...walaupun susah...tp dari situ tahu selok belok perniagaan...dan kejayaan dari pengalaman macam ni lagi memuaskan...

cuba buat langkah kecil dahulu sebelum kita nak melangkah besar....jgn gelojoh....sebab pinjam,meminjam dan berhutang ni berat....silap2 anak tak mengaku anak pada org tua...pertalian adik beradik renggang...inikan pula saudara mara dan sahabat....

dan biler berjaya...jgn lupa jasa mak ayah...apela sangat kasi duit beras ngan duit dapurkan..?ni banyak aku tgk org kite bile berduit lupa tanggungjawab...pantang mak ayah duduk ngan sendiri atau ngan adik beradik lain...ape la nak dikirakan?kasi aje...tak banyak kasi skit...kan?

pastu lebih lagi....tolongla org2 kita yang dalam kesusahan ke..yang mane perlukan bantuan...tak semua yang kita dapat hingga mewah atau senang semuanya hak kita...ape salahnya berkongsi skit...bayarla zakat...

sorryla eekk...mungkin off skit dari tajuk....cuma biarla antara kita beringat2 skit....hehehehehe...

Patut ler ramai yang anti MLM, ramai yang kena kelentong dengan upline penipu. Tak leh buat apa ler. rolleyes.gif

Aku rasa banyak dah info yang beberapa forumer kat sini bagi untuk menerangkan maksud sebenar MLM yang sebenar, so terpulang nak terima atau tak saja. Apa-apa pun ingat balik pepatah nila setitik rosak susu sebelanga.

Aku nak ceritakan satu kisah dari siri lama Aesop yang boleh dijadikan teladan.

Pada suatu hari, ada seekor anjing yang kelaparan berjalan mencari apa saja barang yang boleh dimakan. Sambil berjalan ia terpandang gugusan anggur yang tumbuh tergantung pada tiang-tiang yang tinggi. Lalu anjing tersebut melompat-lompat cuba mencapai gugusan anggur tersebut, malangnya kedudukan anggur tersebut terlalu tinggi. Lalu dicuba beberapa kali tetapi gagal juga. Setelah beberapa kali mencuba tetapi gagal akhirnya anjing tersebut putus asa lalu beredar. Ketika ia beredar, ia membuat keputusan untuk membuat anggapan bahawa: "Ah! Anggur tu bukannya sedap pun."
Eh, belum rasa lagi dah kata tak sedap? Kenapa tak kata, anggur tu terlalu tinggi untuk dicapai atau memang aku tak mampu nak capai atau aku tak tahu berfikir cara lain utk dapatkan anggur tersebut? Kenapa ler susah sangat nak mengaku hakikat sebenar? Degil kot, anjing memang ler degil. rolleyes.gif

QUOTE (Sir Pyan @ Dec 15 2008, 03:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Patut ler ramai yang anti MLM, ramai yang kena kelentong dengan upline penipu. Tak leh buat apa ler. rolleyes.gif

Aku rasa banyak dah info yang beberapa forumer kat sini bagi untuk menerangkan maksud sebenar MLM yang sebenar, so terpulang nak terima atau tak saja. Apa-apa pun ingat balik pepatah nila setitik rosak susu sebelanga.

Aku nak ceritakan satu kisah dari siri lama Aesop yang boleh dijadikan teladan.

Pada suatu hari, ada seekor anjing yang kelaparan berjalan mencari apa saja barang yang boleh dimakan. Sambil berjalan ia terpandang gugusan anggur yang tumbuh tergantung pada tiang-tiang yang tinggi. Lalu anjing tersebut melompat-lompat cuba mencapai gugusan anggur tersebut, malangnya kedudukan anggur tersebut terlalu tinggi. Lalu dicuba beberapa kali tetapi gagal juga. Setelah beberapa kali mencuba tetapi gagal akhirnya anjing tersebut putus asa lalu beredar. Ketika ia beredar, ia membuat keputusan untuk membuat anggapan bahawa: "Ah! Anggur tu bukannya sedap pun."
Eh, belum rasa lagi dah kata tak sedap? Kenapa tak kata, anggur tu terlalu tinggi untuk dicapai atau memang aku tak mampu nak capai atau aku tak tahu berfikir cara lain utk dapatkan anggur tersebut? Kenapa ler susah sangat nak mengaku hakikat sebenar? Degil kot, anjing memang ler degil. rolleyes.gif

Baru balik dr kursus.... huhu

sekejap je dah 5 page... dr apa yg aku baca .. pada pendapat logik aku... MLM tetap MLM.. kenapa.. aku cuba hujahkan..

1. MLM x kira upline atau downline, setiap product yg di beli WAJIB menjadi donwline xkira sayap kiri atau sayap kanan. Bygkan A di atas dan B duduk di kiri dan di C duduk di kanan.. jika B & dan C berjaya kembangkan piramid masing2.. agak2 sape lebih untung.. ? kalu ko B & C untung.. maaf laa kalu aku kata bodoh. yg paling untung adalah A... kalu tidak xkan bermatian2 A suruh/paksa/menipu B & C masuk kalu si A xde hasilnya

2. Kebanyakkan brg yg di jual lebih mahal dari biasa.. kenapa mahal dr biasa.. sbb nk bg si A untung dr B & C.
(refer no 1. )

3. So sistem piramid atau MLM akan capai tahap tepu. Cuba ko bygkan ramai dlm Malaysia dah join MLM XXX. Ko rasa ble x ko cuba menipu/memaksa/memujuk org lain sbb yg baki2 xnak join MLM XXX sbb dia org dah tau .. dah tntu laa korang paksa sbb korang xnak rugi kan..
(refer no 1.)

4. MLM atau carta organisasi xpnah sama. Kerana apa ..? MLM sistem piramid yg mewajib kan pembeli menyertai menjadi ahli dan perlu menacari ahli lain menjadi downlinenya. Carta organisasi ialah organisasi yg manage their product mengikut fungsi masing dan pembeli membeli product x perlu cari org bwh.

5. Org terawal menyertai MLM biasa nya ble untung sbb ramai yg akan join di bwhnya.
(refer no 3 + no 1)

6. MLM xkan ble jadi kaya kalu korang punya piramid dah terletak dibwh dan beratus/beribu org upline di atas

Sape yg x setuju tentang 6 yg aku cuba simpulkan .. cuba huraikan.

hem.. aku stuju kate2 slymer... jelas dn nyata ramai yg tak sokong MLM ni.. mcm smlm... tgh2 kursus ader pulak menyemak buat promo join Alpha-Lipid tu.. kononnye leh bantu bakal2 pengantin cr duit (aku kursus kawin smlm hehe) ramai gk terpana dgr... termasuk boboi aku... bukan ape... mmg alpha-lipid tu bagus.. sbb mak aku pun minum skali ader la perubahan dr segi kesihatan... tp.. mahal sgt!!! 1 tin.. mcm mane tu nk jual..

aku dlm ati tak suka... sbb aku takut duit nk kawin tu die buat modal.. tak jd.. lgsg tak jd kawin aku... tp takpelah.. kalu die yakin.. dlm tak suka aku tu kene sokong juge.... sayang la katekan...

Askm,kulu nak cerita anti-mlm ni,aku lama dah anti sejakku pernah kena dengan mlm punya sistem yang penuh dengan gimik,janji kosong,tempat melambank fitnah,tempat membuang masa..........emmm banyak lagi.

QUOTE(z_tecon @ Dec 15 2008, 08:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
paling bru aku kena... hai -o.. bosaannnnn happy.gif

hahha mesti ko tgk depa nyanyi ramai2 siap tepuk2 tangan mcm kene pukau kan?

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 15 2008, 03:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>

setitik nila rosak susu sebelanga... tapi dari pengamatan aku kat thread ni, sparuh memberikan pandangan yg negatif terhadap MLM...

ok lah, kite amik ayat pian, bahawa orang2 yg bagi komen negatif kat sini sudah kene tipu ngan upline (bukan aku yer laugh.gif)... maknenye ramai jugak la upline penipu dalam MLM ni kan??? so, pepatah setitik nila tu perlu ditukar kepada separuh belanga nila... sebab separuh dari forumer kat sini memberikan respon negatif, kononnya dah kene tipu ngan upline la kan... hehehe...

pasal anjing ngan anggur tu, tak nampak pulak ape relevannye...

QUOTE(ADAM78 @ Dec 15 2008, 07:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Askm,kulu nak cerita anti-mlm ni,aku lama dah anti sejakku pernah kena dengan mlm punya sistem yang penuh dengan gimik,janji kosong,tempat melambank fitnah,tempat membuang masa..........emmm banyak lagi.

biasa la beb.. janji in the end, ko berada di tapak piramid die.. setel... janji mau manis.. Edited by Ahmad2007

QUOTE(Ahmad2007 @ Dec 15 2008, 09:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pasal anjing ngan anggur tu, tak nampak pulak ape relevannye...

Moral story tu lebih berkaitan dengan soal persepsi. Takde kaitan secara langsung dengan MLM, cuma ia merujuk kepada bagaimana kita berfikir. Tu je ler. wink.gif

QUOTE(z_tecon @ Dec 15 2008, 09:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hahah.... x bleh blahhh aaa wacko.gif rolleyes.gif

hahah... samelah cm aku... penah g 1 ketika dulu.. mmg menyesal!