Jump to content
am_enieyâ„¢

Gerakan Anti-MLM

Recommended Posts

Sir Pyan

Aku tidak beberapa sokong sikit pn tentang kenyataan ko mengenai MLM yg jujur.. smile.gif
sbb dah nama pn MLM, ia tetap bekonsepkan piramid, sbb itu ia di nama kan MLM,
selagi dia perlu cari downline yg ngok ngek nie, selagi itu dia tetap di panggil MLM
jgn sama kan jual karipap dgn MLM, karipap tidak perlu cri downline utk menjual kan karipap
itu perbezaan yg paling ketara sekali. Karipap sama seperti membuka kedai runcit yg tidak perlu mencari
downline yg ngok ngek utk menjual barangan runcit pekedai tersebut.

Sir Pyan, ko pnah x join MLM ..?
mmg betul kkalu kita usaha lebih dlm MLM kita ble untung skit .. tp kena ingat.. kenapa skit.?
kenapa tidak setimpal ..? sbb yg banyak dpt pd upline..
cuba di kaitkan dgn jual karipap yg ko maksud kan.. jika pengusaha karipap tepi jln berjaya mempromosi
org mengenai karipap dia kat iklan tv, lepas tuh ramai yg beli tanpa perlu cari downline yg ngo ngek nie
ko rasa keuntungan dia akah setimpal berbanding dgn MLM jika usaha mcm mana sekali pn, ko tetap kena hulurkan
keuntungan pd upline.. kalu x, xde la bermatian2 upline bersungguh2 suruh kita join sampai kawan jd lawan,
adik beradik ble gaduh sbb paksa, hubungan menjadi keruh ... emm aku blum nampak lg kebaikkan dia berbanding yg buruk2..

minta advice Sir Pyan nyatakan kebaikkan mengenai MLM yg konon jujur yg ko utara kan tu ?

kwn i pun ada join mlm nie....banyak kali ajak i...patutlah...asyik menghilang je..time nak buat assignment sama2...nie apatah lg project.....lg lah...kwn2...kadang2 bengang juga....mujur...dia 2...buat keje ok juga..walaupun menghilang je....i fikir2....kalo i masuk....mcm xdpt apa2 je....bukannya..leh kaya...gedebak mcm 2 je....kena usaha juga....kena pandai nak cari duit....lebih2 lg...yg halal....ramai org skrang xtahu...benda halal & haram....lebih2 lg pasal mknan......mujur...i cari comment org2 dlm internet....pasal business 2...business nie..sekurang2nya....leh tahu..kebaikan & keburukkannya...

QUOTE(slymer @ Dec 13 2008, 01:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
kenapa tidak setimpal ..? sbb yg banyak dpt pd upline..
cuba di kaitkan dgn jual karipap yg ko maksud kan.. jika pengusaha karipap tepi jln berjaya mempromosi
org mengenai karipap dia kat iklan tv, lepas tuh ramai yg beli tanpa perlu cari downline yg ngo ngek nie
ko rasa keuntungan dia akah setimpal berbanding dgn MLM jika usaha mcm mana sekali pn, ko tetap kena hulurkan
keuntungan pd upline.. kalu x, xde la bermatian2 upline bersungguh2 suruh kita join sampai kawan jd lawan,
adik beradik ble gaduh sbb paksa, hubungan menjadi keruh ... emm aku blum nampak lg kebaikkan dia berbanding yg buruk2..

minta advice Sir Pyan nyatakan kebaikkan mengenai MLM yg konon jujur yg ko utara kan tu ?

Kita asyik kata "sistem piramid", tapi kita sendiri paham tak "sistem piramid" tu apa? Lukis diagram tahap rupa macam piramid? Carta organisasi kat ofis pun rupa macam piramid, tapi orang tak ngaku. Persepsi jadi silap bila "mencari downline" tu dikira tujuan yang salah. Kalau kita anggap "mencari downline" tu sesuatu yang salah, maka MLM tu salah. Tapi "mencari downline" bukan sesuatu yang salah, upline kena ler terangkan dengan jujur apa dia konsep downline. Kalau kita kata upline akan makan downline, kenapa dalam MLM yang aku dulu pernah join, dengan business plan dia memungkinkan seorang downline dapat ganjaran lebih banyak dari upline dia sendiri? Benda depan mata aku, sebab tu apa-apa hal pun kena balik rujuk business plan dia, setiap company MLM business plan dia lain-lain, business plan benda pertama yang kena fahamkan bila kita pilih nak join MLM. Kalau kita rasa something wrong dengan business plan dia maka tinggalkan.

Usaha sikit, untung sikit la, usaha banyak, untung pun banyak, sama ler memana pun, tapi ikut le sistem dia. Kalau kita kerja kat ofis, kita rajin buat kerja tapi kerja bila bos check tunggang-langgang, kena maki jugak kita sebab tunggang-langgang, tak macam dia nak, walaupun kita rajin. Of course ler penjual karipap dengan MLM tu berbeza dari segi konsep sebab konsep perniagaan yang berbeza. Tapi adakah mungkin penjual karipap seorang diri mampu untuk pergi lebih jauh tanpa mengupah tenaga kerja yang kita panggil "pekerja"? Company MLM memerlukan uplinenya mencari downline atas konsep yang sama kenapa sebuah kilang perlu mencari staf. Walaupun akan ada ramai upline kata downline tu bukan "pekerja", tapi kalau kita terima persamaannya, kita akan jadi faham. Downline memang macam pekerja, cuma bezanya dia punya lebih kebebasan, upline dia tak boleh maki dia kalau dia tak buat kerja, tu je.

Dalam pengalaman yang aku pernah nampak, seperti juga korang yang mungkin pernah nampak kawan jadi lawan, adik-beradik berjauhan. Pada masa yang sama aku juga pernah nampak satu family dalam hubungan yang lebih erat bersama-sama mengusahakan bidang perniagaan MLM, jadi anggapan bahawa MLM hanya mengeruhkan hubungan sesama kita hanyalah satu tanggapan bias. Kalau hubungan nak keruh, tak perlukan MLM, orang dulu pasal tanah dan harta peninggalan pun boleh bergaduh. Kawan-kawan kalau dalam banyak perkara lain pun boleh bergaduh. Mungkin kita kata macam tu sebab kita tak pernah nampak. Sama juga macam konsep post aku yang lepas, kalau kita buat MLM, kalau kita ajak family kita buat sekali tapi diorang tak nak, jangan le paksa, kalau paksa tu yang gaduh tu. Dalam family aku yang start buat dulu makcik aku sorang ni, tapi bukan semua adik-beradik dia join, takde la pulak kitorang gaduh-gaduh walapun yang lain tak join. Aku ni pun dah tak buat lagi, dia still buat, takde ler pulak dia maki-maki aku ke apa. Semuanya hanya persepsi.

Dalam dunia ni, adakah mungkin sesuatu perniagaan tu akan maju secara lebih jauh sekiranya kita tidak mahu "menggunakan" tenaga kerja walaupun seorang sekalipun?

bagus penerangan ..

tp aku masih tidak setuju sedikit lg.. sbb tenaga pekerja, kerja di opis, upline, downline mempunyai fungsi yg berbza dr pemahaman aku.. aku suka kaitkan karipap sbg contoh sbb itu contoh yg cuba ko bandingkan pd awalnya..

Sir Pyan.. tenaga kerja dan downline x pnah sama.. konsep mengembangkan business melaui penambahan tenaga pekerja dan mengembangkan downline yg ngok ngek nie besa beza nya..
kenapa berbeza..? tenaga perkerja bekerja dlm 1 organisasi dlm menjual product kepada bukan tenaga perkerja nya.. ia jual kepada customer atau org luar.. contoh di gerai tepi jln, tambah lg 1 tenaga perkerja membantu jual product karipap kat org lalu lalang.. MLM plak.. jual product dia pd tenaga pekerja dia sendiri iaitu downline yg ngok ngek nie .. dan downline yg ngok ngek nie cari lg downline yg ngok ngek lg satu nak jualkan karipap yg dia dpt dr organisasi dia.. itu beza besar..

jgn laa sama kan carta organisasi.. mmg laa berbentuk piramid.. boss tntu duduk di atas.. dan pekerja di bwh.. tp ingat.. customer (yg bli productnya) xde dlm carta organisasi mahu pn pyramid..

manakala MLM plak .. customer dia merangkap tenaga pekerja berada dlm 1 organisasi.. itu yg xsama..
yg downline itu laa di panggil customer merangkap tenga pekerja dlm konsep MLM..

jika kaedah MLM nie berjaya.. dah tntu company2 besar dah melaksanakan MLM dlm business mereka spt jual beli kereta ke.. jual beli rumah ke.. atau apa2 product...

MLM mungkin satu kaedah bagus dlm mengembangkan product dgn cepat tanpa melibatkan promosi besaran2 spt di TV atau sebagainya kerana org yg ingin menyertai organisasinya WAJIB beli product beliau..

rasanya kalu penjual karipap kat tepi jln, nk cari tenaga pekerja x perlu laa sampai paksa beli karipap nya sblum masuk bekerja di gerai nya.. smile.gif

harap Sir Pyan yg suka dgn MLM nie beri sedikit komen

QUOTE(slymer @ Dec 13 2008, 04:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bagus penerangan ..

tp aku masih tidak setuju sedikit lg.. sbb tenaga pekerja, kerja di opis, upline, downline mempunyai fungsi yg berbza dr pemahaman aku.. aku suka kaitkan karipap sbg contoh sbb itu contoh yg cuba ko bandingkan pd awalnya..

Sir Pyan.. tenaga kerja dan downline x pnah sama.. konsep mengembangkan business melaui penambahan tenaga pekerja dan mengembangkan downline yg ngok ngek nie besa beza nya..
kenapa berbeza..? tenaga perkerja bekerja dlm 1 organisasi dlm menjual product kepada bukan tenaga perkerja nya.. ia jual kepada customer atau org luar.. contoh di gerai tepi jln, tambah lg 1 tenaga perkerja membantu jual product karipap kat org lalu lalang.. MLM plak.. jual product dia pd tenaga pekerja dia sendiri iaitu downline yg ngok ngek nie .. dan downline yg ngok ngek nie cari lg downline yg ngok ngek lg satu nak jualkan karipap yg dia dpt dr organisasi dia.. itu beza besar..

jgn laa sama kan carta organisasi.. mmg laa berbentuk piramid.. boss tntu duduk di atas.. dan pekerja di bwh.. tp ingat.. customer (yg bli productnya) xde dlm carta organisasi mahu pn pyramid..

manakala MLM plak .. customer dia merangkap tenaga pekerja berada dlm 1 organisasi.. itu yg xsama..
yg downline itu laa di panggil customer merangkap tenga pekerja dlm konsep MLM..

jika kaedah MLM nie berjaya.. dah tntu company2 besar dah melaksanakan MLM dlm business mereka spt jual beli kereta ke.. jual beli rumah ke.. atau apa2 product...

MLM mungkin satu kaedah bagus dlm mengembangkan product dgn cepat tanpa melibatkan promosi besaran2 spt di TV atau sebagainya kerana org yg ingin menyertai organisasinya WAJIB beli product beliau..

rasanya kalu penjual karipap kat tepi jln, nk cari tenaga pekerja x perlu laa sampai paksa beli karipap nya sblum masuk bekerja di gerai nya.. smile.gif

Jangan salah anggap pulak. Aku bukan "suka" dengan MLM, cuma aku lebih bersikap neutral dalam membuat penilaian. biggrin.gif

Lagi satu tanggapan umum, sebenarnya buat MLM kena jual kat customer luar jugak, macam conventional business. Cuma customer luar tu adalah target potensi yang samada boleh jadi ahli atau tak, itu je. Sebab tu sebelum ni pun aku ada kata semuanya berkenaan persepsi. Sekiranya kita anggap buat MLM kena jual kat ahli saja, maka itu adalah persepsi umum yang lazim dilakukan, sebab ramai upline akan kata macam tu, tapi sebenarnya skop ni terlalu sempit. Hakikatnya, teknik yang betul dalam perkembangan perniagaan MLM, ketika approach seseorang luar ler katakan, kalau dia tak nak jadi member, at least cuba jual barang kat dia, kalau dia tak nak beli juga maka tinggalkan. Tu teknik asas, takde tipu muslihat apa pun. Cuma dalam proses mendapatkan "member" ramai juga upline yang menggunakan pelbagai tipu muslihat, tu yang jadi masalah.

Berkenaan dengan carta organisasi dan "diagram" dan perkaitannya dengan carta ofis dan lain-lain, yang ni aku kena serah penilaian masing-masing. Sebab bukan semua akan nampak benda ni, kekadang ada yang nampak lain, ada juga yang nampak tapi lambat, macam yang aku kata, ia berkaitan persepsi. Mengulas tentang keberkesanan MLM dalam syarikat besar jual beli rumah dsb, kenapa diorang tak buat dsb, seperti yang aku dah kata, MLM hanyalah salah satu option. Maksudnya ia cuma salah satu bentuk cabangan. Ia adalah salah satu method untuk menjalankan perniagaan, sama ada ia berjaya atau tak, bergantung kepada faktor lain, sama juga dengan method perniagaan konvensional yang lain. Dan apabila sesuatu perkara tu hanya sebagai salah satu method atau option, sudah tentu ada perkara yang sesuai dan tidak sesuai dengannya. Contohnya, macam jual karipap tadi, rasanya sesuai ke kalau kita nak terap sistem perniagaan macam ejen jual kereta? Karipap kita harga 50 sen, kita lantik 2-3 orang jual, setiap satu karipap yang diorang dapat jual, 5 sen diorang ambik. Adakah sesuai? Tengok pada keadaan, dalam keadaan mass production yang besar di mana setiap seorang boleh jual 1000 sehari, so 5x1000=RM50 mungkin tiada masalah, tapi aku rasa bahagian 5 sen tu sebenarnya agak tinggi jugak, 10% tu. Tu contoh je la. Kesimpulannya, MLM bukan satu sistem yang confirm jamin kaya berjaya punya, tapi ia hanyalah salah satu sistem daripada pelbagai sistem yang ada.

Aku pun dah terkena, SYN lahabau....
Cilakak punya upline.... Kata nak tolong... Bila aku mintak tlg...
Wat-2 bz... Tlg jgn percaya rangkaian SYN atau Steven Yeam Network...

Edited by Exception 2008

mmg x dinafikan ada MLM yang betul2 ok & ada hanya penipu besar /swindler je
mudah je xmo kena tipu bile nak sertai benda alah nih..tepon HQ confirm sekian2 yg ko xpaham..or just tepon bank negara ke utk ketahui status sebenar company nih..suruh diorank investigate..mcm yg aku baca paper Dina Emas la Buluh Emas la semua penipu besar padan muka kena tangkap..
& tepon pihak yg berwajib sapa ek? bahagian gomen yg leh investigate selain Bank Negara..

wah, menarik topik ni... fact yg diberikan pun banyak mempunyai asas2 yg kukuh... kipidap man.. laugh.gif

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 13 2008, 09:01 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Kita try fokus kepada MLM yang jujur ler, senang nak bincang, kalau yang penipu tu, memanglah penipu.

Pasal retail shop, memang ada company yang bukak outlet. Pasal orang bawah, mula-mula kena definisikan dulu maksud dan fungsi mereka yang dikatakan "orang bawah", dalam MLM dipanggil downline. Kalau kita kaitkan dengan situasi perniagaan konvensional, contoh kita ambik hirarki dalam supermarket. Bukankah promoter, cashier, storekeeper dan sebagainya dikira sebagai "orang bawah"? Atas diorang ada supervisor, manager dan lain-lain, dan mereka ni pada yang sama juga merupakan "orang bawah" kepada bos besar supermarket tersebut. Itulah persamaannya.

adakah "downline" kat supemarket tu (promoter etc), dipaksa bayar yuran keahlian dan membeli produk yg overprice sebelum diterima kerja sebagai promoter??? laugh.gif

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 13 2008, 09:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sebab tak dapat membezakan persamaan tu lah yang menyebabkan kemusykilan terjadi. Kita kait dari contoh rugi ler senang. Kita gunakan terma "pekerja", kalau mereka berhenti adakah mereka rugi? Rugi jugak, duit gaji dah tak dapat lagi untuk bulan akan datang, nak pulak kena cari kerja lain, rugi jugak tu, kena masa ekonomi sakit, nak cari kerja baru pun kekadang susah. Konsepnya sebenarnya sama, cuma bentuknya saja berbeza.

Pekerja rugi??? dah diorang tak keje dah untuk bulan yg akan datang, wat per nak ungkit cakap rugi sebab tak dapat gaji bulan depan??? keje pun tidak...

seriusly aku tak nampak lansung persamaan konsep rugi ni.. ade contoh yg lebih baik tak?? atau ade sesapa yg leh explain lebih sket???

QUOTE(Fen-D @ Dec 13 2008, 10:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ak pernah dipaksa secara halus untuk masuk Luxor

rm1500 beb!!mane ler ak ade duit time tu

da lar baru balek plkn,duet pon tarak

member ak sampai pinjam duit mak dye sebab join luxor ni

kate leh pakai skyline lar...

sekarang...lalala jela..haha

aik!!!! rm1500 klu nk msuk mlm luxor 2?????
BAHAYA!!! ni.......... excl.gif
ade org klozing aku msuk LUXOR ni dgn rm2000+rm75 pndftarn.... wacko.gif
nsib baik aku xjoin.... blush.gif

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 13 2008, 10:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
.....

Kalau bercerita tentang rasional yuran, standard ler tu. Masuk sesetengah persatuan pun kena yuran, masuk jadi sesetengah ahli kelab pun kena yuran. Pointnya, bukan kena tak kena yuran, tapi nilai yuran tu sendiri.

...

err... jadi "downline" supermarket a.k.a promoter tak kene yuran... laugh.gif

QUOTE(Ahmad2007 @ Dec 13 2008, 09:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pekerja rugi??? dah diorang tak keje dah untuk bulan yg akan datang, wat per nak ungkit cakap rugi sebab tak dapat gaji bulan depan??? keje pun tidak...

seriusly aku tak nampak lansung persamaan konsep rugi ni.. ade contoh yg lebih baik tak?? atau ade sesapa yg leh explain lebih sket???

Aku dah kata, semuanya hanya persepsi. Mungkin ada yang tak nampak, tapi ada yang nampak, takde yang betul atau salah. Rugi dalam konteks ni, aku rasa kena lihat dalam konteks yang lagi luas secara keseluruhan ler senang. Umumnya, rugi adalah satu situasi bila kita merasa kehilangan sesuatu atas sesuatu faktor tertentu. Dalam perniagaan, bila untung kita hilang maka kita rasa rugi. Bila kita gagal dalam peperiksaan sebab malas belajar, kita rasa rugi sebab kita dah hilang masa berharga untuk study dan hilang peluang lulus. Kalau kita beli sesuatu barang pada satu harga agak tinggi, tetiba bila kita pergi tengok kedai sebelah ada barang sama tapi harga rendah sket so kita rasa rugi sebab kehilangan sedikit wang atas kesilapan sendiri. Begitu juga kalau kita kaitkan dengan situasi lain, so maksud "rugi" yang aku cuba bawa meliputi skop yang lebih luas.

Sebenarnya dalam banyak aspek kehidupan seharian, setiap orang ada benda yang dia rugi. Masa, tenaga, material dan sebagainya, cuma yang membezakannya adalah besar kecil kerugian tersebut dan bagaimana seseorang itu menghadapi kerugian tersebut. wink.gif

Mintak tolong compile pos anda dalam bentuk yang tersusun dan tidak terpecah-pecah. Senang nak jawab. Edited by Sir Pyan

Mcmana dgn program 'IKHLAS' yg d laraskn olh AWSB....????
prgram ni jenis-sumbangan bersambung-sambung(addurwatassasur)
nmpk OK je......
bkn mcm MLM je....

KOMEN!!!! ph34r.gif

QUOTE(Sir Pyan @ Dec 13 2008, 09:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Aku dah kata, semuanya hanya persepsi. Mungkin ada yang tak nampak, tapi ada yang nampak, takde yang betul atau salah. Rugi dalam konteks ni, aku rasa kena lihat dalam konteks yang lagi luas secara keseluruhan ler senang. Umumnya, rugi adalah satu situasi bila kita merasa kehilangan sesuatu atas sesuatu faktor tertentu. Dalam perniagaan, bila untung kita hilang maka kita rasa rugi. Bila kita gagal dalam peperiksaan sebab malas belajar, kita rasa rugi sebab kita dah hilang masa berharga untuk study dan hilang peluang lulus. Kalau kita beli sesuatu barang pada satu harga agak tinggi, tetiba bila kita pergi tengok kedai sebelah ada barang sama tapi harga rendah sket so kita rasa rugi sebab kehilangan sedikit wang atas kesilapan sendiri. Begitu juga kalau kita kaitkan dengan situasi lain, so maksud "rugi" yang aku cuba bawa meliputi skop yang lebih luas.

Sebenarnya dalam banyak aspek kehidupan seharian, setiap orang ada benda yang dia rugi. Masa, tenaga, material dan sebagainya, cuma yang membezakannya adalah besar kecil kerugian tersebut dan bagaimana seseorang itu menghadapi kerugian tersebut. wink.gif

Mintak tolong compile pos anda dalam bentuk yang tersusun dan tidak terpecah-pecah. Senang nak jawab.

skop semakin mencapah, menyebabkan aku makin tak paham ape maksud rugi dalam MLM dengan bukan MLM...

dari contoh pemberhentian kerja sebelum ni, sekiranya aku resign dari kompeni skang dan pergi ke kompeni baru bulan seterusnya, adakah aku perlu menepuk dahi dan menyatakan aku rugi sebab kompeni lame dah tak bayar gaji aku??? laugh.gif

fuhh..pnjg explaination Sir Pyan..

aku agree ngn pndpt ko..most upline menerapkn konsep cari downline rather than jual produk..
pelik juge..since kalo kite p closing awl2 die cite psal produk tp ujongnye die kate kene cari downline..haha..

HPA cemane pulak yer?tau kn..ade yg nak komen?

aku sbenarnya amat bersetuju ngn Sir Pyan..sbenarnya benda nie berbalek pada minda org..kalo org 2 phm konsep MLM dan praktikkan betol2 ape yg disuruh benda ini xkan terjadi..sebelum hendak terlibat dengan MLM nie memang kita kena faham betul2 marketing plan sesebuah syarikat itu..dan kita pon perlu memilih upline yg boleh motivate downline..tapi minda org melayu ni dah terkenal dengan sikap berusaha sikit tapi harapkan pulangan besar..padahal bile suruh bercerita tentang marketing plan lansung xtau ataupun tau tp tau sket2..lagipon tiada paksaan untuk join MLM..paksaan itu adalah yang ditimbulkan oleh upline 2 sdiri..kenapa dia paksa?kerana dia sendiri 2 pon xphm MLM itu ape...ini la pendapat aku..kalo ade salah silap aku mintak maaf awal2..just my komen..

QUOTE(slymer @ Dec 13 2008, 04:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bagus penerangan ..

Kesimpulan dari kenyataan saudara Slymer ni, perbezaan ketara dalam MLM dan Organisasi perniagaan biasa ialah, dalam MLM, duit hanya mengalir dalam sistem dan orang2 yg dalam system die jer... bilangan downline atau "pekerja" dalam system bertambah secara exponential... kalo "pekerja" tak bertambah dengan banyak, tak banyak ler fresh money yg masuk ke dalam system... mmg ade yg cakap, produk MLM ni dijual jugak kepada bukan ahli, tapi aku tak penah dengar lagi ade org luar yg bukan ahli menjadi pengguna tetap produk MLM yg dikatakan overprice tu... (kopi secawan sampai 30 ringgit... stabak pun kalah... huhuhu...)

bukan MLM, duit luar masuk ke dalam organisasi... pekerja tak perlu la ditambah setiap hari...

err.. btul ker pemahaman aku nih??? hehehe... laugh.gif Edited by Ahmad2007

mmbr aku br je ajak aku join Lampe Berger @ SYN @ DCHL.
utk pendaftaran kena bayar 2.5k..
pastu die kate klu nk income lg byk naik la ke Baron atau Count.aku tanye la mcm mane nk naik.
n then die explain nk ke Baron byr dlm 9k++ n nk ke Count byr dlm 30k++..
fuuhhh...
aku dgr die ckp cam tu lomah semangat den..
byk tuuu...
lagi satu aku dah pegi ofis diorg kat menara HLA..
aku tgk stok brg2 die mak datok!!!!
mahal gile ba** la..ba** pon x mahal cam tu...

QUOTE(Intel2Core @ Dec 13 2008, 10:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mmbr aku br je ajak aku join Lampe Berger @ SYN @ DCHL.
utk pendaftaran kena bayar 2.5k..
pastu die kate klu nk income lg byk naik la ke Baron atau Count.aku tanye la mcm mane nk naik.
n then die explain nk ke Baron byr dlm 9k++ n nk ke Count byr dlm 30k++..
fuuhhh...
aku dgr die ckp cam tu lomah semangat den..
byk tuuu...
lagi satu aku dah pegi ofis diorg kat menara HLA..
aku tgk stok brg2 die mak datok!!!!
mahal gile ba** la..ba** pon x mahal cam tu...

Jauhkan daripada Lampe Berger @ SYN @ DCHL. Kebanyakan keuntungan besar mereka berdasarkan komisen merekrut ahli baru (Berdasarkan analisa keseluruhan sistem perniagaan mereka). Ada antara orang tertinggi mereka tu ada yang aku kenal. Ya benar, mereka pakai kereta besar2 (x percaya? aku dulu ikut mereka keluarkan kereta Cilica dulu dkt Sunway.). Dah puas aku nasihat jangan mudah terpengaruh dengan mereka tapi seperti sedia maklum ada antara kita yang tidak secerdik & berhati-hati seperti kita. Lagi2 mereka yang tidak kenal dunia (Berdasarkan seorang kawan aku yang baru-baru ni nyaris2 nak masuk benda alah ni, tapi Alhamdulillah dapat diselamatkan...)

Bila mereka 'meracun' fikiran mereka, apa yang kita mampu dan boleh lakukan adalah bertawakkal kepada yang Esa untuk menyelamatkannya. Diingatkan Peganglah Ajaran Al-Quran dan carilah daripada sumber rezeki yang halal. Edited by BasicCX

ada sapa2 yg tau SERAMIK btul ke tipu..
dgr cerita xpyh cari downline.
produk pn xpyh jual.
walaupun aku xcaya, tp bkan main ramai yg ckp
SERAMIK ni bleh dpercayai.
ada sesapa yg dh tkena sila bongkar.
sbb bila sesuatu tu dh btul2 popular, slalunya time tu lah dia nk dkt gulung tikar.

ada sapa bleh jelaskan. unsure.gif

QUOTE(Ahmad2007 @ Dec 13 2008, 09:51 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Kesimpulan dari kenyataan saudara Slymer ni, perbezaan ketara dalam MLM dan Organisasi perniagaan biasa ialah, dalam MLM, duit hanya mengalir dalam sistem dan orang2 yg dalam system die jer... bilangan downline atau "pekerja" dalam system bertambah secara exponential... kalo "pekerja" tak bertambah dengan banyak, tak banyak ler fresh money yg masuk ke dalam system... mmg ade yg cakap, produk MLM ni dijual jugak kepada bukan ahli, tapi aku tak penah dengar lagi ade org luar yg bukan ahli menjadi pengguna tetap produk MLM yg dikatakan overprice tu... (kopi secawan sampai 30 ringgit... stabak pun kalah... huhuhu...)

bukan MLM, duit luar masuk ke dalam organisasi... pekerja tak perlu la ditambah setiap hari...

err.. btul ker pemahaman aku nih??? hehehe... laugh.gif

Kesimpulan tu betul, takde masalah. Cuma dalam sesuatu perkara yang secara nyatanya berbeza, di sebalik yang tersiratnya ada juga persamaan. Persamaan macamana, seperti yang aku telah terangkan dalam pos yang lepas. Sama ada kita sedar atau tak tentang benda yang tersirat, itu macam aku terangkan juga, bergantung kepada soal persepsi.

Apa-apa pun, aku nasihatkan sesiapa yang mungkin belum mencuba bidang MLM dan mungkin "berminat", aku nasihatkan mintak tolong sangat supaya berhati-hati. Sebenarnya bukan MLM je, buat apa pun sebenarnya memang kena hati-hati. Check dengan pihak sepatutnya, jangan terus percaya pada upline bila dia start buka cerita. Siasat dulu latar belakang company dan business plannya dengan terperinci. Anggap MLM hanya sebagai salah satu option semata, bukan mandatori.

Sepanjang pengalaman aku buat dulu, dua-dua jenis upline aku dah jumpa. Yang baik dan jujur, dan yang tipu muslihat dan tak jujur, dan Alhamdulillah upline aku jenis yang baik dan jujur, aku kenal dia dengan family dia, dia kalau cerita memang takde sembunyi apa-apa, kalau ada maklumat yang mintak confirm dia suruh berhubung terus direct dengan HQ. Yang tipu muslihat pun ada, macam-macam jenis pulak tu. Kalau sempat aku boleh kongsi memana yang patut, sebab masa aku buat dulu aku incharge salah satu outlet. Macam-macam kerenah orang buat MLM aku pernah jumpa.

Dari Johor nak ke KL ada banyak jalan. Nak cepat ikut highway, kena ler bayar tol, ikut jalan dalam lambat sket, tapi boleh makan angin, singgah mana-mana, masuk Kajang boleh pekena satay, masuk Air Hitam boleh shopping, walau mana pun jalan yang dipilih, anda akan sampai juga ke KL.

as for me... kalu member cr suh join itu ini... or boboi aku kate nk join sane sini yg mlm ni.. aku tentang abis2an! nak2 benda yg kita tak pastu wujud ke tak.. elok ke tak.... kalu nk niaga gune katalog ader byk je jenis... mcm avon tu ha.. amway la... apalah... buat yg kite tau sah halalnye.. ini jual benda pelik2.. nk join suh byr riban2... ingt kite cap duit ape..