Jump to content
Sign in to follow this  
Helghast

Bila Masjid Jadi Tempat Berpolitik

Recommended Posts

Salam,aku buka topik ni untuk menjelaskan ketidakpuasan hati aku,kat tempat keja aku ni ade masjid berdekatan airport subang,maslah yg aku hadapi,ialah setiap kali khutbah jumaat,penbaca khutbah dia selalu berceramah untuk membenci kerajaan...adeh ape ni? ...... aku cukup marah sebab aku pg aku selalu mangharapkan khutbah yg diberi tu adalah khutbah untuk menyedarkan kita agar berbuat baik,tidak berburuk sangka,selalu mengamalkan perkara yg elok serta perkara yg kita boleh muhasabah diri kita ketika sedang menunggu untuk mengerjakan solat jumaat.

tapi malangnya yg beri khutbah tu selalu mengutuk kerajaan,ianya seolah2 menyemai rasa benci kita pada sesetengah pihak,ape ni?zaman nabi tak pernah memasukkan unsur2 membenci dalam setiap khutbah atau ceramah...pastu dalam ceramah tu dia punya intonasi tu mak aih mcm nak telan orang,naik takut aku dgr mcm marah sangat...

lagi satu aku tgk sebelum khutbah tu dia selalu menyuruh orang ramai bersedekah kedalam tabung plastik khas yg disediakan. "saudara2 semua silalah menderma,bersedekah kedala tabung yg kami sediakan bla..bla...bla..."dahlah tabung tu tak ade tampal derma anak yatim atau untuk tabung masjid.setahu aku kalau derma ni kita kena ikhlas tak perlu disuruh,aku tak nak sangka buruk tapi cara masjid ni tak kena...

cuma sekali sekala pemberi khutbahnya(orang lain) ade mengutuk kerajaan tapi tak terang terangan tapi waktu berdoa dia mendoakan semua org termasuk pemimpin kerajaan tu sendiri,baru la betul...

aku lagi suka kalau masjid tu (walaupun pembangkang yg bina)tapi ceramahnya menyuruh kita berbaik2,selalu bagi nasihat agar iman kita teguh...pandangan korang pula mcmana? blink.gif Edited by Tun loy_azloy

adakah pasal some ppl attitude macam ini, Islam selalu dipandang serong? juga bila rumah suci Allah dicemarkan macam itu. tapi pada pandangan mereka yang terlibat, merekalah yang benar, orang lain salah.

saya kalau jadi u, saya terus pergi berjumpa dengan orang tersebut, minta penjelasan. saya dulu pernah bertanya dengan my former parish priest just pasal agama, tapi at the end terjadi argument pula & terus saya dilabel as "apostacy". fyi, kebanyakan muaalaf yang saya jumpa bukan memeluk islam pasal muslim, tapi dengan belajar & dengan hasil kajian sendiri.

Ini lah masalahnya jika istitusi Masjid disalah guna dan disalah ertikan.

Mereka tidak betul betul mengikut apa yang Baginda Rasulullah s.a.w. sarankan. Hanya pilih pilih mana yang berguna.

Spoiler :
QUOTE(Tun loy_azloy @ Nov 7 2008, 01:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam,aku buka topik ni untuk menjelaskan ketidakpuasan hati aku,kat tempat keja aku ni ade masjid berdekatan airport subang,maslah yg aku hadapi,ialah setiap kali khutbah jumaat,penbaca khutbah dia selalu berceramah untuk membenci kerajaan...adeh ape ni? ...... aku cukup marah sebab aku pg aku selalu mangharapkan khutbah yg diberi tu adalah khutbah untuk menyedarkan kita agar berbuat baik,tidak berburuk sangka,selalu mengamalkan perkara yg elok serta perkara yg kita boleh muhasabah diri kita ketika sedang menunggu untuk mengerjakan solat jumaat.

tapi malangnya yg beri khutbah tu selalu mengutuk kerajaan,ianya seolah2 menyemai rasa benci kita pada sesetengah pihak,ape ni?zaman nabi tak pernah memasukkan unsur2 membenci dalam setiap khutbah atau ceramah...pastu dalam ceramah tu dia punya intonasi tu mak aih mcm nak telan orang,naik takut aku dgr mcm marah sangat...

lagi satu aku tgk sebelum khutbah tu dia selalu menyuruh orang ramai bersedekah kedalam tabung plastik khas yg disediakan. "saudara2 semua silalah menderma,bersedekah kedala tabung yg kami sediakan bla..bla...bla..."dahlah tabung tu tak ade tampal derma anak yatim atau untuk tabung masjid.setahu aku kalau derma ni kita kena ikhlas tak perlu disuruh,aku tak nak sangka buruk tapi cara masjid ni tak kena...

cuma sekali sekala pemberi khutbahnya(orang lain) ade mengutuk kerajaan tapi tak terang terangan tapi waktu berdoa dia mendoakan semua org termasuk pemimpin kerajaan tu sendiri,baru la betul...

aku lagi suka kalau masjid tu (walaupun pembangkang yg bina)tapi ceramahnya menyuruh kita berbaik2,selalu bagi nasihat agar iman kita teguh...pandangan korang pula mcmana? blink.gif

boleh ko bagi sikit isi-isi kandungan khutbah yang ko kata mengutuk kerajaan tu?

QUOTE(Evilngenious @ Nov 7 2008, 03:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Spoiler :

boleh ko bagi sikit isi-isi kandungan khutbah yang ko kata mengutuk kerajaan tu?

setiap khutbah2 tu ada berkaitan pasal minyak tak turun,padahal dah berapa kali minyak turun...pastu pasal pemimpin kita yang tak menegakkan islam...macam2 la sebab pembaca khutbah dia tu dari PAS,sering bertukar2...aku tak dapatlah nak bagi tau secara detail atau merakam apa yg aku dgr sebab lebih baik aku tumpukan pada niat aku ke masjid tu,kalau nak merakam tu dah lari niat kita...

ke ko tido masa orang baca khutbah?
hehe joking

aku rasa normal la benda ni
khutbah ni boleh jugak ada unsur2 politik demi menegakkan islam kot
tak taula kot ada khutbah yang suruh sokong DAP/PKR
menegur yang tak betul tu biasa la
ke ada dia sebut pasal najib ke
pasal altantuya ke?
takde kan?

prolem Masjid jd tempat berpolitik ni mmg dah lama wujud...
ntuk pengetahuan korg masa aku umur 15 tahun kat Masjid Fatimah Az-Zahara Ampang,
waktu tuh Masjid Bukit Indah xsiap lg...
penah jd solat jumaat 2 orang imam/pengkhutbah..
memanglah cukup 40 orag saf tapi dalam 1 masjid..
dan masa aku datang masjid tuh ada seorang pakcik tanya aku 1 soalan maut..
Pakcik tua : "Mak abah adik sokong parti mana?"
Xsan tatkala umur 15 tahun : " mak abah saya orang Barisan Nasional pakcik.. kenapa??" ( dun bash me mmg aku penyokong kerajaan ph34r.gif )
Pakcik tua : "Ah org2 neraka.. g sembahyang sebelah sana.. ko tak layak masuk syurga " blink.gif

bg aku politik ni bukan boleh bwk ke akhirat..
smpi nk mengasingkan sesama umat Islam berdasarkan perbezaan fahaman politik..
aku pon pelik napa leh jd smpi cmni..

QUOTE(Evilngenious @ Nov 7 2008, 04:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ke ko tido masa orang baca khutbah?
hehe joking

aku rasa normal la benda ni
khutbah ni boleh jugak ada unsur2 politik demi menegakkan islam kot
tak taula kot ada khutbah yang suruh sokong DAP/PKR
menegur yang tak betul tu biasa la
ke ada dia sebut pasal najib ke
pasal altantuya ke?
takde kan?

memanglah tapi kita dah besar kita sendiri dah paham ayat "double meaning".kalau unsur2 politik yg boleh menegakkan islam tak perlu mcm tu...

QUOTE(xsan @ Nov 7 2008, 04:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
prolem Masjid jd tempat berpolitik ni mmg dah lama wujud...
ntuk pengetahuan korg masa aku umur 15 tahun kat Masjid Fatimah Az-Zahara Ampang,
waktu tuh Masjid Bukit Indah xsiap lg...
penah jd solat jumaat 2 orang imam/pengkhutbah..
memanglah cukup 40 orag saf tapi dalam 1 masjid..
dan masa aku datang masjid tuh ada seorang pakcik tanya aku 1 soalan maut..
Xsan tatkala umur 15 tahun : " mak abah saya orang Barisan Nasional pakcik.. kenapa??" ( dun bash me mmg aku penyokong kerajaan ph34r.gif )
Pakcik tua : "Ah org2 neraka.. g sembahyang sebelah sana.. ko tak layak masuk syurga " blink.gif

bg aku politik ni bukan boleh bwk ke akhirat..
smpi nk mengasingkan sesama umat Islam berdasarkan perbezaan fahaman politik..
aku pon pelik napa leh jd smpi cmni..

mak aih sampai mcm tu eh?hmm inilah kalau dah fanatik sangat,tu yg ade kes dulu cerai berai...

cube ko balas balik camnih, "tidak menyokong parti sekular pakatan rakyat bukanlah bererti menolak Islam". biggrin.gif

QUOTE(hdroxy @ Nov 7 2008, 05:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cube ko balas balik camnih, "tidak menyokong parti sekular pakatan rakyat bukanlah bererti menolak Islam". biggrin.gif

waktu tuh aku 15 tahun..
aku xtau nk ckp ape2 lg... ahaha...
n benda ni just wasting time je nk argue ngan manusia2 fikiran sempit ni.. rolleyes.gif
so baik abaikan jer..

amboi,berani pakcik tu mengklasifikasikan/membuat pertimbangan sendiri
tentang siapa yang layak masuk syurga / neraka??

BTW,aku rasa masjid / surau tak sepatut nya menjadi tempat penyebaran politik
semasa solat Jumaat...

QUOTE(wizard @ Nov 7 2008, 05:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
amboi,berani pakcik tu mengklasifikasikan/membuat pertimbangan sendiri
tentang siapa yang layak masuk syurga / neraka??

BTW,aku rasa masjid / surau tak sepatut nya menjadi tempat penyebaran politik
semasa solat Jumaat...

haha..
pakcik tu kompom ke msuk syurga..
dah terikut2 ngan TGNA..
sng2 jer tentukan org leh msuk syurga @ neraka..
klu dia leh tentukan..
Maybe Kit Siang leh msk syurga..sbb geng TGNA..

hehehehehehe laugh.gif

Sudah ku katakan ..... beparti tu adalah satu mainan dari yahudi untuk Orang Islam hehehehehe....
Apabila Islam dipartikan hehehehehehe..........
Islam Adalah Agama ..... Bukan PARTI hehehehehehe.....

Begitu lah kesudahan nyer jika ISLAM dijadikan PARTI POLITIK hehehehehe......
Dalam masjid pun boleh berlaku perpecahan... kutuk-mengutuk, umpat mengumpat hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha........ha ha ha ha ha...... laugh.gif

Tu belum ader lagi mesjid ni PA5 yang punya dan mesjid nu UMNQ yang punya hehehehehehehe...
Amat senang nak memecahbelahkan umat ISLAM zaman sekarang yer..... ciakakakakaka
ZAman rasullullah mane ader PARTI...... (parti tu sendiri akan menyebabkan kita mengamalkan sistem sekular hahahaha)
hehehehe.........

Sembahyang jemaah sesama ahli PA5 saja... UMNQ pulak berjemaah dgn ahli 2 dier aja kah kah kah....
Sampai begitu skali berlaku perpecahan kuih kuih kuih... amat menyedihkan......

PEACE... So What.... hehehehehehe laugh.gif

Dalam Islam takde politik.... Dalam Islam ade tatacara bagaimana nak memerintah negara dgn bukan berpolitik hahahahahaha...

bodo betul.... and mmng bodoh! MCA, DAP rilek jer...

kdng2 aku rase menyampah tgk bangsa2 aku yg terlalu tabsub! dan ego untuk berubah... mcm dah xder musuh lain dah selain dari bangsa seagama sendiri....

Ada ke dlm hadith atau dalam Al-Quran mengatakan sebut isu politik dalam masjid hukumnya Haram?

Fahaman sekular sahaja yang mengatakan urusan dunia tidak boleh diperkatakan di masjid. Pada hal zaman Rasulullah, masjid lah jadi tempat berkumpul, gedung ilmu, bermesyuarat mengenai hal duniawi diperkatakan dalam masjid.

Kalau khutbah kat kebanyakan negeri Malaysia ni, isi nya pasal Pandu selamat di jalan raya lah, kes itu la kes ini lah. Bagi la isi kandungan yang dapat menginsafkan umat Islam yang berkunjung ke masjid tu seperti azab kubur ke, azab api neraka ke... ohmy.gif

Ini pandangan aku je la. Aku tak paksa pun korang terima pandangan aku.. OK? Bahasa aku takde kasar kan? So, takde sebab posting aku ni dikenakan warning bar. biggrin.gif (tgh happy warning bar aku 0% ni...)

p/s: Fanatiknya pakcik tu.. tak patut ckp smpai mcm tu skali.. dry.gif Edited by Superior

Bukan dulu pernah kecoh masuk paper satu kampung ada dua surau , satu bn, satu pas ? Sampai camtu sekali . Nak setelkan masalah antara parti ni senang je , tendang keluar ahli2 lama. Nampak kejam/tak logic tapi camtu la cara nak "buang yang keruh ,ambil yang jernih" wink.gif . Tapi ada jugak ahli lama yang bagus fikirkan rakyat bukan fikir
"parti aku lagi best dari parti ko " je keje sampai penyokong sendiri terbiar tak terbela.

kalau dh rasa khutbah tu dh kurang sesuai atau dh masuk bab melampau,bawak berbincangla dgn pihak pengurusan masjid tu.hafal kata khatib yg baca khutbah yg nko rase tak sesuai tu(rakam lebih elok-tujuan utk membetulkan takper) kedian bawak berbincang)kalau tk barhasil,nko report(adu) kat mana2 bahagian pimpinan PAS berdekatan pasal isu ni.mintak penjelasan.kedian kaji kedudukan sebenar adakah ianya salah atau betul?

...lupa nk tanya,nko konfom ker masjid tu ada kaitan ngan org PAS? Edited by kembara

teringat kat kampung aku, org PAS boikot pergi masjid, diorang pi solat kat markas diorang... naik angin datuk aku.

bagi aku agama wajib dipolitikkan dan tidak terhad kepada parti yg ada nama 'Islam' jerk. yg parti 'melayu' pon boleh jadi champion dalam Islam per..

dan since 'dia' tuh masuk pakatan sekular, bajet2 la skit. hehe

kalo dlm khutbah cite membenci org sesame islam

solat sah ker ????? (solat x sah kalo makmum x suke imam itu)

mmg ade psl bende nie,yg pakar tolong jelaskan Edited by leman77

QUOTE(leman77 @ Nov 8 2008, 09:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
kalo dlm khutbah cite membenci org sesame islam

solat sah ker ????? (solat x sah kalo makmum x suke imam itu)

mmg ade psl bende nie,yg pakar tolong jelaskan

ha yang ni mmg aku pernah dengar / terbaca
so kira ok la kalau orang2 yang saling membenci PASvsUMNO pegi kat mesjid n follow imam masing2 je kan?
untuk mengelakkan ibadat jd tidak sah?

hehehehehehehehe kenape lar kiter perlu asing2 dalam sembahyang...

Sembahyang kerana PARTI ke atau Kerana ALLAH hehehehe sehingga sanggup mengasing kan diri sesama parti lain...

Peki-pike la sendiri hehehehehehe

Jangan sampai sembahyang hanya sesama PARTI jer ya hehehehe

OOOOO patut la...
Itu Kutbah orang PA5 yang baca.. Itu Kutbah Orang UMNQ yang baca... Habis saper plak nak baca kutbah kerana ajaran agama Islam hehehehe

Kutbah untuk PARTI ker hehehehehe atau kutbah untuk mengajar dan menasihati sesama Islam hehehehe

sekali lagi.. peke-pike ler Islam sekarang di Akhir Zaman hehehehehehehehehe laugh.gif

Peace yer... Jangan Marah hahahaha laugh.gif

aku mintak pembuka thread lampirkan teks khutbah tu kat sini baru boleh kita bincang dgn lebih tepat dan adil.kalau tk,akan berlaku post2 yg menyimpang jerk...elok tutup jer thread...

kenapa tah aku rasa cam ayat dalam drama filem melayu ntah... ph34r.gif

ape yg boleh di takrifkan

wujud ketaksuban kpd parti/individu/kuase sehingga membenci sesame/saudara ISLAM di dlm rumah

ALLAH yg mulia