Jump to content
feedback_greenleaf

Orang Melayu Kita

Recommended Posts

hang pon turut mengutuk pingu hehe..

sama-samalah muhasabah diri..

Aku sokong ler, memang ada betulnya kata-kata tu. :)

yg mempunyai rangkain bisnes sendiri?

sekian terima kasih..

lain kali kalau nak bukak bisnes sendiri jangan ketepikan kaum cina. jangan pandang diorang sebagai musuh.dan jangan SENTIASA ingat dalam kepala tu gomen akan tolong melayu-melayu macam kita ni........itu pasal orang melayu kekal menjual kat tepi jalan/kat pasar pasal kat dalam hati diorang asal boleh nak gomen tolong....kasisubsidi ke kasi tapak ke kasi apa bantuan ke...........itu pasal banyak kes peniaga melayu hilang kedai la hilang tapak la sewa mahal la....pasal semua bende2 tu hanya `pinjaman` sahaja dari kerajaan mmg la murah tapi kena ingat ia datang dari KERAJAAN ...bila-bila masa boleh diambil balik.............

macam cina semua harta+tanah+tapak+skill semua usaha sendiri.....kumpul duit dari bawah....kalau perlu bergolok gadai terpaksa la.....

p;s aku selalu perasan kalau sesebuah bengkel kereta ke atau kedai komputer yang mana bos cina pekerja melayu mesti customer melayu ni suka pi kat pekerja melayu..........selalunya bukan pasal support bagus ke hapa tapi biasa pasal nak murah? ayat paling popular `side income sendiri` kenapa macam tu?

Aku setuju ngan kitt. Masalah utama Melayu ni ekonomi lemah.

Ramai yg takde kesedaran dari segi ekonomi lagi.

Orang melayu kalau pendapatan banyak pun, tapi habis belanja macam2... terutamanya bab hiburan la. Orang melayu ramai yg tak pandai invest duit.

Kalau bangsa yg lain wat bisnes tu walaupun pendapatan kecik, tapi yg penting bisnes untung & berkembang.

Ps: Aku rasa masalah ni takde kaitan ngan perpaduan melayu. Kalau kita tengok kaum lain, dorang lagi la individualistik. Contohnya amalan berjiran & gotong-royong (amalan melayu ni :lol: )

Aku setuju ngan kitt. Masalah utama Melayu ni ekonomi lemah.

Ramai yg takde kesedaran dari segi ekonomi lagi.

Orang melayu kalau pendapatan banyak pun, tapi habis belanja macam2... terutamanya bab hiburan la. Orang melayu ramai yg tak pandai invest duit.

Kalau bangsa yg lain wat bisnes tu walaupun pendapatan kecik, tapi yg penting bisnes untung & berkembang.

Ps: Aku rasa masalah ni takde kaitan ngan perpaduan melayu. Kalau kita tengok kaum lain, dorang lagi la individualistik. Contohnya amalan berjiran & gotong-royong (amalan melayu ni :lol: )

kalau duduk kat negeri sendirik memang macam tu .. kalau duk di perantauan.. tau pulak melayu ni bersatu, berpersatuan dan saling kerjasama . Makan sekali, keje skali .. tak la plak dengar duk gaduh sana sini.

Malaysia ni memang unik sebab komposisi kaum .. jadi mahu tak mahu akan wujud persepsi kaum itu lebih, kaum ini kurang dan sbgnya.

Yang penting sekarang kita harus berada pada landasan yang betul. Biar la generasi lepas ada membuat kesalahan tapi kita kene blaja dari kesalahan itu dan jadikan pedoman hari muka.

So kita dah boleh berhenti BERCAKARAN ;) dan start bersatu...

Arus pemikiran rakyat dah berubah ke arah positif sekarang. Mungkin satu petanda baik. tanda org Melayu nak berubah. macam baru bangun drpd tidur 50 tahun.

Tapi orang bukan Melayu pulak macam ada agenda diorang yg tersendiri. Kat lowyat, blog2 dan sebagainya, mereka asik cakap pasal ketidakpuashatian terhadap hak keistimewaan org melayu. lepas tu blame org Melayu kerana Malaysia tak maju dan kata org melayu tak pandai metadbir. kalo x caya boleh pergi lowyat, youtube, blog2 bukan melayu, comments dan baca sendiri. barula aku tau betapa diorang bencikan dan dengki dengan kaum kita. So berhati-hati...

aku da lame perhatikan laman lowyat,blog2 bukan melayu..

memang mereka mempertikaikan hak keistimewaan bukan melayu..

terasa aku yang bangsa melayu boleh dikhianati oleh bangsa lain yang dahulunya rakan di tanah air sendiri

maaf lar sebab aku katakan begini..

aku tak mahu bangsa aku dipijak macam kejatuhan empayar kerajaan melayu melaka dahulu

lagi satu..orang melayu sekarang hanya islam pada nama sahaja...tak caye?p usya kat supermarket..tanye kat sales asisstant..dorang da solat ke belom??

kalo yang dah..ok lar..kalo yang takat pikirkan duit jek..ape citer??

aku dah dapat kesimpulan dari apa yang telah berlaku...kalo ada melayu bukak bisnes kita kena support bisnes itu walaupun bisnes melayu tu mahal dua tiga ringgit jer..apa salahnya duit tu pusing kat kita gak...

mulai hari ini kita kena support bisnes melayu..sikit2 lama2 depa maju la...kalo ada apa2 yang tak kena kita sebagai pengguna ni terus tegUr kat situ bagi bisnes itu maju..yang kena tegur tu jangan la terasa hati plak...untuk kebaikan kita bersama....yang buat bisnes ni jangan buat macam CAP AYAM.....org dah bagi kepercayaan jangan la nak buat ala kadar jer....

ok...kat sini aku rasa kita kena bukak satu topik yang menyenaraikan kedai2 melayu..baik bengkel keta hingga ke kedai2 runcit....

SETUJU TAK?

tambahan

Cuba korang tengok balik cara orang AL-Arqam bisnes...

Edited by jimmi

aku dah dapat kesimpulan dari apa yang telah berlaku...kalo ada melayu bukak bisnes kita kena support bisnes itu walaupun bisnes melayu tu mahal dua tiga ringgit jer..apa salahnya duit tu pusing kat kita gak...

mulai hari ini kita kena support bisnes melayu..sikit2 lama2 depa maju la...kalo ada apa2 yang tak kena kita sebagai pengguna ni terus tegUr kat situ bagi bisnes itu maju..yang kena tegur tu jangan la terasa hati plak...untuk kebaikan kita bersama....yang buat bisnes ni jangan buat macam CAP AYAM.....org dah bagi kepercayaan jangan la nak buat ala kadar jer....

ok...kat sini aku rasa kita kena bukak satu topik yang menyenaraikan kedai2 melayu..baik bengkel keta hingga ke kedai2 runcit....

SETUJU TAK?

tambahan

Cuba korang tengok balik cara orang AL-Arqam bisnes...

bukan nak kate ape...tak banyak aku tengok syarikat2 besar milik orang melayu

banyak aku tengok anak2 melayu sekarang jadi kuli cina ade lar..

eh2...cara orang al-arqam bisnes?caner tu?

aku da lame perhatikan laman lowyat,blog2 bukan melayu..

memang mereka mempertikaikan hak keistimewaan bukan melayu..

ko tau kenapa? pasal orang melayu dah XDE apa2....yang ada hanya gejalan sosial/rogol/sumbang mahram/anak luar nikah/buang bayi.

tuh hari kes menari separuh bogel (striptease) kat kelab mana ntah tu kan melayu....merempit belasah ramai2 anak melayu......malam2 kumpul kat rumah kosong pastu bertemanakan lilin dan prempuan anak melayu gak..........

orang bukan MELAYU bukan berani x bersebab...diorang BERANI pasal kita bukak pekung kita sendiri.sekarang ni orang melayu bergaduh sesama sendiri.....

kalau bab bisnes gerai2 tepi jalan habis majlis bandar soh tutup atas alasan x munasabah.kesian orang melayu kita...

pastu gejala murtad.....yang mana orang melayu sendiri menjadi `duri dalam daging`WTH...kita tengok dia melayu cakap mealyu xde slang pastu agama...nauzubillah........

pastu plak si artis sibuk ngan kahwin orang luar...orang asing.....semua nak kulit purtih..pastu besar-besaran x ingat dunia.pastu bercerai.....tutup2 muka... <_<

pastu kalau pi kelab malam cth Zeus atau mana2 tempat `maksiat` lain ramai MELAYU.baik lelaki atau perempuan.minum arak ngan raba2 secara berlebihan.......memalukan betul

lagi kat Bandar Tasik Pemaisuri GAy kat sana punya la.........Melayu paling ramai kan? adoiii nauzubillah jijik aku tengok.

kalau video 3gp guna HP video dokumentari siapa pelakonya??? orang melayu gak.....tapi pandai x tunjuk muka :angry: badan je gerak sana gerak sini goyang2 pastu habissssssss(cina caj rm 10 for that `harta kita`)

kalau bab agama....lagi memalukan..kebelakanagn ni ramai like ustaz salah guna kuasa.suka cabul orang@anak murid sendiri........adoiiiiii apa la nak jadik...................

pastu kan kalau mana2 individu macam Zul apa ntah (yang rajin bina robot atau mencipta sesuatu) keluaran dia semua kena reject.xde penaja.xde sambutan.so nak x nak kena usahan sendiri........

aku rasa la orang melayu kena `curse` atau sumpahan yang mana tiap2 orang mealyu akan melalui saat2 buruk diatas......dan dari segi `permasalahan` diatas tu menunjukkan orrang melayu mmg ada masalah.(sekarang la) ..............jika dibiarkan lama-kelamaan terutama kes murtad akan menyebabkan orang melayu `terpencil`.......

orang melayu dah x sama macam dulu...kalau ada 6 juta melayu mungkin 1 juta dah murtad...pastu yang murtad ni bukan calang2 orang..semua berpelajaran...

dah la merdeka dulu pun dapat negara ni gitu2 je.....pastu nak menjaga pun menimbulkan maslaah......x reti jaga....so aku rasa Allah akan amik balik negara ni......macam mana wait and see. :(:o

last sekali aku nak tanya apa ada pada melayu?sopan santun/ayu/dan kelembutan?

hurmm..

bukan apa, sbb hari ni kita dah tak amal agama cara Allah s.w.t dan Nabi s.a.w. nak,

tp amal agama ikut suka hawa nafsu,

org arab jahiliyah dulu lagi teruk perangai mereka dari org melayu kita,

tapi bila amik agama yg sempurna,

mereka berubah, jadi bangsa yg sangat mulia...

pokok pangkalnya ialah agama..

sbb kejayaan manusia dalam agama..

kalo tak ramai melyu dengki sama melayu...dah lama kite top kat atas...

nak wat camner...apa2pun aku berterima kasih pada pakar2 IM MELAYU kat putera ni yg bagi ilmu utk menaik taraf org melayu kite...

al Arqam punya marketing lagi la bes setakat yang aku tau la...dia orng ni beli/support barangan diorang sendiri tu sebab dia bleh maju sebelum al arqam diharam kan...aku x tau detail sangat tapi macam tu la jalan kerja diaorang...

aku penah hidup zaman al arqam (tapi aku bukan ahli dia la) sampai sos dia pun jadi kegemaran famili aku at that time...

ok...kat sini aku rasa xpayah la nak salah kan sesiapa...sekarang ni kita kena cari macam mana nak memajukan diri kita...kalo asyik tunding jari bila nak maju...?bagi aku kita kena ubah diri kita dari menyalah kan orang lain, baik kita cari jalan penyelesaian sebab benda yang berlaku xleh nak patah balik punya..yang lepas jadikan iktibar...

Edited by jimmi

ko tau kenapa? pasal orang melayu dah XDE apa2....yang ada hanya gejalan sosial/rogol/sumbang mahram/anak luar nikah/buang bayi.

tuh hari kes menari separuh bogel (striptease) kat kelab mana ntah tu kan melayu....merempit belasah ramai2 anak melayu......malam2 kumpul kat rumah kosong pastu bertemanakan lilin dan prempuan anak melayu gak..........

orang bukan MELAYU bukan berani x bersebab...diorang BERANI pasal kita bukak pekung kita sendiri.sekarang ni orang melayu bergaduh sesama sendiri.....

kalau bab bisnes gerai2 tepi jalan habis majlis bandar soh tutup atas alasan x munasabah.kesian orang melayu kita...

pastu gejala murtad.....yang mana orang melayu sendiri menjadi `duri dalam daging`WTH...kita tengok dia melayu cakap mealyu xde slang pastu agama...nauzubillah........

pastu plak si artis sibuk ngan kahwin orang luar...orang asing.....semua nak kulit purtih..pastu besar-besaran x ingat dunia.pastu bercerai.....tutup2 muka... <_<

pastu kalau pi kelab malam cth Zeus atau mana2 tempat `maksiat` lain ramai MELAYU.baik lelaki atau perempuan.minum arak ngan raba2 secara berlebihan.......memalukan betul

lagi kat Bandar Tasik Pemaisuri GAy kat sana punya la.........Melayu paling ramai kan? adoiii nauzubillah jijik aku tengok.

kalau video 3gp guna HP video dokumentari siapa pelakonya??? orang melayu gak.....tapi pandai x tunjuk muka :angry: badan je gerak sana gerak sini goyang2 pastu habissssssss(cina caj rm 10 for that `harta kita`)

kalau bab agama....lagi memalukan..kebelakanagn ni ramai like ustaz salah guna kuasa.suka cabul orang@anak murid sendiri........adoiiiiii apa la nak jadik...................

pastu kan kalau mana2 individu macam Zul apa ntah (yang rajin bina robot atau mencipta sesuatu) keluaran dia semua kena reject.xde penaja.xde sambutan.so nak x nak kena usahan sendiri........

aku rasa la orang melayu kena `curse` atau sumpahan yang mana tiap2 orang mealyu akan melalui saat2 buruk diatas......dan dari segi `permasalahan` diatas tu menunjukkan orrang melayu mmg ada masalah.(sekarang la) ..............jika dibiarkan lama-kelamaan terutama kes murtad akan menyebabkan orang melayu `terpencil`.......

orang melayu dah x sama macam dulu...kalau ada 6 juta melayu mungkin 1 juta dah murtad...pastu yang murtad ni bukan calang2 orang..semua berpelajaran...

dah la merdeka dulu pun dapat negara ni gitu2 je.....pastu nak menjaga pun menimbulkan maslaah......x reti jaga....so aku rasa Allah akan amik balik negara ni......macam mana wait and see. :(:o

last sekali aku nak tanya apa ada pada melayu?sopan santun/ayu/dan kelembutan?

terbukak cket minda aku tentang masalah2 orang2 melayu sekarang terutama budak2 muda macam aku @ kita ni...

apa yang aku perasan sekarang...banyak yang menimpa masalah kat budak2 muda melayu ni adalah keruntuhan moral dan akhlak...

dengan kata lain..islam pada nama sahaja

biler ditegur...marah...

tak tegur..dah berdosa sebab membiarkan kemaksiatan berleluasa...

aku betul2 berharap Malaysia tak akan jadi macam negara luar yang menderita...

apa yang penting adalah agama...

kita berbalik kepada zaman arab jahiliyah dulu...

biler da dapat sinar islam serta mengamalkannya demi keredhaan ALLAH...

barulah mereka berubah dan mampu menakluki 2/3 dunia ini

lain kali kalau nak bukak bisnes sendiri jangan ketepikan kaum cina. jangan pandang diorang sebagai musuh.dan jangan SENTIASA ingat dalam kepala tu gomen akan tolong melayu-melayu macam kita ni........itu pasal orang melayu kekal menjual kat tepi jalan/kat pasar pasal kat dalam hati diorang asal boleh nak gomen tolong....kasisubsidi ke kasi tapak ke kasi apa bantuan ke...........itu pasal banyak kes peniaga melayu hilang kedai la hilang tapak la sewa mahal la....pasal semua bende2 tu hanya `pinjaman` sahaja dari kerajaan mmg la murah tapi kena ingat ia datang dari KERAJAAN ...bila-bila masa boleh diambil balik.............

macam cina semua harta+tanah+tapak+skill semua usaha sendiri.....kumpul duit dari bawah....kalau perlu bergolok gadai terpaksa la.....

p;s aku selalu perasan kalau sesebuah bengkel kereta ke atau kedai komputer yang mana bos cina pekerja melayu mesti customer melayu ni suka pi kat pekerja melayu..........selalunya bukan pasal support bagus ke hapa tapi biasa pasal nak murah? ayat paling popular `side income sendiri` kenapa macam tu?

aku skong 2 bro k.i.t.t

Apa agaknya ending thread nie ?

Menyesal then tak buat ape ?

Menyesal then salahkan orang yang dulu2 memerintah ?

ape ?

tau tak dari putera.com ni pun kita boleh buat banyak perubahan.. samada dari bentuk ekonomi mahupun pengetahuan..

tapi.. masih belum ramai yang perasan..

Ouch... Another naked truth.. Ah.. cammane la kite orang Melayu nak maju ye?.. sampaikan nak Google pun malas.. ish..

Kekadang bukan ape.. tp orang Melayu nih takde idea,, dan tak ditunjukkan jalan oleh orang yang lebih berpengetahuan.. Cammane la kite nak sumbangkan idea dan pengetahuan (yang kita tahu) kepada orang Melayu yang tak tahu nih..

Meh la kite bersatu.. Tak payah nak salahkan sape2 lagi.. kalau asyik salahkan orang, sampai bile pun kite camni gak..

Ok.. First step, kat putera nih... sape rajin nak buat tutorial tentang apa jua ilmu yang korang tahu kat PUTERA nih?..

erm.. maybe kene ade satu subforum khas utk tutorial ajer.. Tak kisah la pasal komputer atau tidak..

(Off-topik sungguh ke aku kali nih?)

Memudahkan cerita. kebanyakan orang kitani samaada sebelum, sedang dan selepas belajar walau pun setinggi mana sekali pun mestiu bercita-cita nak kerja makan gaji samaada swasta atau kerajaan, berapa ketul je yang nak bekerja sendiri, bila dah makan gaji lebih-lebih lagi dgn kerajaan mula lah bercita besar, ini di ambil kesempatan oleh bangsa asing yang tak berapa suka makan gaji, merekani bila berurusan dengan kerajaan mengenai bisnes mereka, tak sayang duit........tak seperti orang melayu kita ni memang tak berduitpun............paham-paham jela sebagaimana yang kita dengar diskriminasi antara peniaga-peniaga melayu yang tak berduit dengan peniaga asing yang pandai mengunakan duit. Ini pengalaman aku semasa aku memohon lesen perniagaan dulu. smpai aku terpaksa menggunakan khidmat peguam untuk mendapatkan lesen perniagaan cc ni. Kalau bangsa asing tu jangankan cc, segala jenis lesen judi senang je lulus melayu memangf suka tengok melayu susah......bila senang sikit misti ada yang sakit hati dengki dan macam-macam cara untuk mencari menjatuhkannya. Kadang-kadang rasa menyesal jadi orang melayuni........bodoh, sombong macam-macam ada........................

Apa agaknya ending thread nie ?

Menyesal then tak buat ape ?

Menyesal then salahkan orang yang dulu2 memerintah ?

ape ?

tau tak dari putera.com ni pun kita boleh buat banyak perubahan.. samada dari bentuk ekonomi mahupun pengetahuan..

tapi.. masih belum ramai yang perasan..

opsss.... opsss... mencelah skett...

sentuh bab ekonomi ni, kita org melayu (islam) di sini yg berkemampuan tu dah bayar zakat ke....

maaf mencelah, sila teruskan berforum... :lol:

al Arqam punya marketing lagi la bes setakat yang aku tau la...dia orng ni beli/support barangan diorang sendiri tu sebab dia bleh maju sebelum al arqam diharam kan...aku x tau detail sangat tapi macam tu la jalan kerja diaorang...

aku penah hidup zaman al arqam (tapi aku bukan ahli dia la) sampai sos dia pun jadi kegemaran famili aku at that time...

tu la jimmi, aku sokong kau, aku rase skrang kite kne check/rujuk cara arqam berbisnes. diorang nye bisnes excellent weh. aku sendiri tengah kaji n terbaru diorang punye bisnes still hidup ngan nama syarikat baru Global Ikhwan lpas pengharaman rufaqa' dlu (isu dngn jakim)

baru2 ni da beli cash bas mewah 2 tingkat plak (xke bangga jd org mlayu islam canggini)

tp stau aku sjak arqam lg diorang da ada bas double dacker ni, kemdian lesap sejak tun mule berang ngn jemaah arqam.

off topic - aku arap korang yg baca topik ni dari atas ke bawah, dari page 1 ke page 2 tu da tbangun la spirit korang, berbisnes la kerana allah, nak bisnes kerana ape lagi, semuanye da tebukti gagal, klau bisnes kerana duit nanti bermusuhan plak dengan sesama kaum sendiri, hasad dengki plak tu(siap bomoh2 lg), bisnes untuk majukan bangsa sendiri, sampai bile x penah slesai2 lg pon.

so? bak kata nabil la.

langkah pertama untuk berubah adalah dengan mencari kelemahan atau punca kebuntuan org melayu ini........ dah dilakukan dengan jayanya oleh post2 diatas.......

langkah kedua.... atasilah kelemahan ini.........it's the hardest part. changing is difficult, but it's not impossible....... kalau org lain buleh berjaya, kita pon buleh.......... mulakan dgn diri sendirik, family, dan kalau buleh komuniti............. jgn harap org lain buat keje utk kita.. kita yg kene jayakan perkara macam nih...... kita satu bangsa,1 agama.... sebenarnya, kita adalah org yg paling tinggi possibility utk bersatu ....

hendak seribu daya.......

Gejala melayu tak berlaku di semua tempat.....

x dinafikan.tapi kenapa kenapa kat tempat aku ni....ada kedai record satu adegan kecurian budak sekolah 3 orang perempuan melayu pakai baju kurung then tudung.budak 3 orang ni pi curi skirt (1 orang amik 2 lagi attract perhatian) .yang aku heran skirt pendek atas lutut tau.kira stok GRO pakai.....masa tu dah la aku sorang je melayu tu kat situ.cina yang jaga kedai tu@bos kedai tu tahu sikit2 pasal agama islam x benarkan pakaian macam tu............

then soalan aku kenapa yang buat hal tu melayu? hal yang begitu memalukan? orang lain mencuri gak tapi ni lain plak dicurinya.

pastu korang perasan x dalam TV banyak cerita2 melayu ada unsur2 melekakan.kekadang lawak bodoh.a.k.a lawak basi.....kalau setakat ranccangan hiiburan macam pertandingan tu majoriti mesti melayu yang ramai......

perkara yang lagi memalukan ada student melayu yang ada SPM/good result dalam pembelajaran tapi berhenti belajar atas alasan minat menyanyi.......padahal kita semua tahu negara kekurangan doktor/pakar2 dalam bende tertentu...........

x salah aku nabila huda ke xde SPM kan? anak amy search? .sori la aku cuma tertanya2 kenapa melayu makin hari makin teruk.sampai belajar pun buat pemilihan ntah hapa2.(pi masuk bidang seni plak)

Melayu..mcmana nak berjaya sekadar mengaku melayu islam tapi iman itu letak di kepala lulut..iman 2 sepatutnya ditanamkan dlm hati..mana pergi nilai ISLAM pada orang melayu??sekadar nama je Islam tapi munafik..bila nafsu letak diatas akal secara letak dibawah secara automatik akal itu dicontrol nafsu maka jadilah pekara2 mcm 2..ari 2 aku ade baca paper bape hari lepas..dan aku pasti orang melayu..baru umur belasan tahun sudah pandai merogol adiknya sendiri malah nenek yang berusia 70tahun lebih yang cacat penglihatan pun dirogolnya..sedih tgk orang melayu yang lahir lepas merdeka ini termasuk aku.. :(

Beza org melayu dgn org cina

Org melayu dok berjam-jam kat kedai kopi bincang ketidakpuasan hati terhadap kerajaan tak bantu diorg

Org cina dok berjam-jam kat coffee house bincang pasal bisnes

Org melayu dok baca paper kerajaan je... x membina minda langsung....

Org cina baca paper yg membina minda...

Org melayu suka baca majalah-majalah hiburan...

Org cina suka baca majalah ttg bisnes, pelajaran, ilmu pengetahuan...

Org melayu bila saudara mereka berniaga mulalah dengki dan rosakkan bisnes saudara sendiri

Org cina bila kawan mereka berniaga, diorg siap tlg bg support...

Org melayu sambil hisap rokok depan tangga rumah pikir camne nak jadi kaya

Org cina sambil hisap rokok dlm opis pikir cmne nak kembangkan bisnes

Org melayu suka tgk saudara mereka dlm kesusahan

Org cina risau tgk saudara mereka dlm kesusahan

Org melayu masih mengharapkan subsidi dan bantuan kerajaan, bila diberi subsidi disalahgunakan

Org cina bila diberi bantuan, digunakan sebaik mungkin

Org melayu suka meminta-minta

Org cina x suka meminta-minta

Pemikiran org melayu masih dlm kelas ketiga belas.....

Pemikiran org cina adalah first class....

Org melayu x suka berkongsi kejayaan, makan sorg-2

Org cina suka berkongsi kejayaan, suka sharing

Org melayu dpt duit byk gelap mata terus guna wat enjoy

Org cina ada duit byk, diorg melabur

Org melayu suka jual tanah

Org cina sgt suka beli tanah, lg byk lg bagus

Org melayu suka memberontak

Org cina lak kata kat org melayu, lantak kau lah.....

Org melayu terlalu selesa dgn kehidupan sedia ada, kais pagi makan pagi, kais petang makan petang....

Org cina x suka duduk relax... diorg sedaya upaya cuba ubah cara hidup diorg....

Org melayu sekadar berpuas hati dgn apa yg dinikmati skrg

Org cina mahukan yg lebih baik dari yg dinikmati ketika ini

Org melayu suka jatuhkan org

Org cina lg suka bg support kat org

Melayu suka tabur fitnah dan percaya pd fitnah

Org cina x suka cerita rekaan dan fitnah

Org melayu suka jd kuli

Org cina mahu jd bos

Org melayu x kisah pasal pelajaran, janji mak bapak leh tanggung

Org cina malu kalo masih xde keje dan masih ditanggung mak bapak

Oleh itu org melayu semua renung-2kan lah....

Buat apa kita berbalah sesama sendiri sedangkan org cina bermuafakat sesama sendiri....

Untuk apa kita nak jatuhkan sesama bangsa kita semata-mata nak naikkan bangsa lain...

Bangsa kita boleh maju, bangsa kita boleh ke depan

Tapi minda kita yang sempit perlu dibuka luaskan...

Jgn jd katak di bawah tempurung.....

Hidup kita ni mcm roda, kejap je kat atas, nanti akan jatuh juga....

Perjalanan utk mendaki ke puncak kejayaan tiada jalan singkat.....

Apa guna kita sesama melayu berbalah ttg perbezaan fahaman politik sedangkan kita seagama....

Politik itu duniawi... Agama itu yg akan kita bawa sampai ke dlm kubur....

Masa dlm kubur, malaikat takkan tanya, 'Apa parti kamu?'

Malaikat akan tanya, 'Apa agama mu?'

Walaupun korang dari parti bulan penuh, parti mata satu atau parti alat sukat sekalipun....

Itu bukanlah lesen bg korang masuk syurga...

Mengarutlah kalo ada org kata pangkah parti ni masuk syurga....

Korang percaya?? Diulangi sekali lagi... Korang percaya!?!?!? Dengan pangkah parti tsb automatik korang masuk syurga?? Org yg cakap tu siapa? Tuhan? Malaikat?

Tuhan pun x tentukan mana korang akan berada di akhirat kelak.....

Banyak amal ibadah kamu, beratlah kamu ke syurga,

Banyak amal bidaah kamu, beratlah kamu ke neraka....

Dia manusia, kita pun manusia, dia bukan Nabi atau Rasul...

Sedangkan Rasullullah sendiri pun x berani jamin semua umatnya akan ikut jejak langkah Baginda....

Politik itu cuma mainan duniawi apa yg perlu kita betulkan skrg bukan kerajaan yg memerintah...

Tp minda korang sendiri, paham tak?? minda korang sendiri yg perlu korang ubah....

Apa guna korang bertakbir kuat-kuat sambil mengibar bendera hijau tp pada masa yg sama kamu mencaci saudara segama kamu sendiri....

Sedarlah kawan-kawan semua... Mana yg tgh tidur tu bangun....

Skrg bukan zaman kita bersenang-lenang.... Bangsa kita ranking ke-3

Tak rasa malu ke? Tak rasa tercabar ke? Tak rasa terhina ke kita?

Korang bangga mengatakan diri penyokong parti sekian....

Tapi nak tanya sket, adakah parti politik itu jaminan kamu utk berjaya?

Apakah dgn menyokong parti itu kamu akan dpt projek berjuta-juta?

Pemimpin parti tu langsung x kenal kamu semua...

Apa yg dia nak, meraih sokongan..... Apa yg korang buat lantak koranglah...

Sbb tu dia x kisah kalo korang kena tangkap bila membuat huru-hara dan kacau-bilau....

Lantak koranglah... Buka dia yg masuk lokap, korang yg masuk lokap...

Bukan dia yg kena keluar duit nak jamin korang, mak bapak korang sendiri kena keluarkan duit...

Jadi apa gunanya kita berbalah sesama kita, sedangkan kita boleh bersatu-padu....

Sedangkan nenek-moyang kita boleh bersatu padu menentang penjajah...

Kenapa tidak kita? Ekonomi kita sedang dijajah bangsa lain.... X rasa terhina ke?

Tentu kita sendiri mahu pegang eknomi kita?? Malaysia ni negara asal nenek-moyang kita....

Semasa penjajahan Portugis dan Belanda, bangsa mana yg kuat menentang penjajahan tsb?

Bangsa kita, org melayu... Tiada tercatat dlm sejarah bangsa lain yg menentang penjajahan....

Org cina di bawa oleh Inggeris ke Tanah Melayu sbg pelombong bijih timah.... Tp bijih timah adalah hasil bumi kita.... Kenapa Yap Ah Loy boleh jd tokey?

Sedangkan ianya hasil bumi kita? Puncanya masa itu bangsa kita sdg berbalah...

Raja sibuk merebut takhta... X mau saudara lain diangkat jd raja... Aku sendiri mahu jd raja...

Semasa diorg sibuk berbalah, Yap Ah Loy lak tersenyum bila kekayaan hasil bumi Tanah Melayu jd miliknya....

Bukan milik bangsa kita.... Sedangkan Yap Ah Loy sama dgn yg lain, di bawa oleh British ke Tanah Melayu sbg pelombong? Bagaimana seorang pelombong boleh jd seorang tokey lombong?? Itulah dia org cina sgt bijak dlm perniagaan.... Org melayu sgt tersangat dan sangat-sangatlah bebal.... Ada perniagaan, gulung tikar...

Tak sampai seminggu berniaga, dah tutup... Renung-renungkanlah bangsa ku semua....

Sekarang bukan termenung zaman termenung....

Sekarang bukan termenung zaman termenung....

Org melayu dpt duit byk gelap mata terus guna wat enjoy

Org cina ada duit byk, diorg melabur

Org melayu suka jual tanah

Org cina sgt suka beli tanah, lg byk lg bagus

Melayu suka tabur fitnah dan percaya pd fitnah

Org cina x suka cerita rekaan dan fitnah

Bro.aku setuju ngan 3 kata2 ko ni....

3 perangai dalam diri melayu.sedih...