Jump to content
feedback_greenleaf

Orang Melayu Kita

Recommended Posts

orang melayu kene bangun daripada tidur...kita masih slow lagi..kene catch up...kene ubah pemikiran yang lebih matang, tk yah la pikir yang remeh temeh saje..kene buka minda cari peluang baru..buat ape yang kita rasa minat yang baik..jgn pikir sangat apa orang kata..jangan malu atau rendah diri...kita terlalu merendah diri dan membandingkan bangsa lain yang tkdela hebat sangat..kita cemburu sebab kita rasa rendah diri dan rasa orang lain lagi bagus..yang lagi penting kita kene disiplin dan rajin...cinta kepada ilmu bukan hiburan..hiburan skit2 cukupla...byk2 tk boleh..everything kene balance..jangan terlalu ikut orang yang mmg tk mendatangkan kemajuan..buatla apa yang terbaik yang difikirkan baik..semua bangsa sebenarnya sama..ada malas,ada rajin cuma orang melayu ni ramai yang malas..bila ramai..abisla kita.. rolleyes.gif

izinkan saya cakap sikit, diharap u all tak marah. saya rasa lah orang melayu ini hendaklah bersatu-padu kerana saya tengok melayu sendiri yang suka menjatuhkan melayu. lagi 1, orang melayu ini suka sangat mengagungkan bangsa lain, contoh kalau cakap pasal cantik, "mestilah dia cantik, dia mix" y? kalau melayu pure tak cantik kah?

sorry ok.

@R_dy xifu
Sorry nak tegur kesilapan ejaan anda, "Sabda Rasullulah" sepatutnya dieja "Sabda Rasulullah" ("double L" silap tempatnya) maka salah sebutannya. smile.gif
-
@ChloeAgnew
Emm. Ya, setuju sgt2 bahawa SEMUA Melayu perlu bersatu padu.
Tapi tak semua Melayu suka menjatuhkan orang Melayu lain dan bangsa lain.
Lagi 1, tak semua Melayu suka mengagungkan bangsa lain.
Cantik di mata si A, tak semestinya cantik di mata saya, and vice versa.
Huhu.
-
QUOTE(Leopard @ Nov 8 2008, 09:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
remaja muda melayu2 kita suma trlalu bnyak leka dgn dunia hiburan...hiburan perlu dikawal... ph34r.gif
Kesian kat remaja2 Melayu yang betul2 belajar, yang betul2 nak berjaya dunia & akhirat, yang belajar kat Tahfiz et al kalau kau cakap camni. ph34r.gif Edited by al-Qusyairi

betul kata al-qushairi...tk semua macam tu..ade yang malas ade yang rajin...semua bangsa sama sahaja...cuma bezanya kita lebih ramai yang malas..yang penting kita kene lebih dinamik, rajin dan disiplin..cuma pendapat sy.. rolleyes.gif

Emm..
Ini bukan soal terasa atau tak terasa.
Aku rasa terpanggil sebab kau guna word "suma" (bahasa bakunya: semua), sekali lagi: which means aku dan kau pun terlibat sama. Sebab "SEMUA" remaja Melayu.
-
Yang kita kau nampak kat simpang2, kat shopping malls, yang jadi rempit etc tu, bukan SEMUA remaja Melayu, tapi mereka hanya "segolongan" dari remaja Melayu. Sebab wujud segolongan lagi remaja Melayu yang rajin menimba ilmu / yang soleh-solehah.
Cuba fikir balik:
1. Betul ke semua yang kat shopping mall tu remaja Melayu? Kenapa aku tengok kat Mid Valley, Times Square tu ramai remaja berbangsa sepet? TETTT!!
2. Betul ke zaman sekarang ni ada lagi remaja yang lepak2 kat simpang2? Setahu aku ini ayat 10 tahun dulu. Jangan la "copy and paste" je. TETTT!! * Kalau jawapan: ada lagi tapi tak ramai-- jadi kenapa guna istilah "semua". tongue.gif
3. Kes-kes sosial, aku rasa aku dah terangkan kat page-page sebelum ni, bahawa semua bangsa ada masalah sosial yang tersendiri. Me_ dengan rempitnya, Ci_ dengan ahlongnya, In_ dengan gengsternya, etc. Rasanya tak perlu aku terangkan semula.

Aa sorry (kpd semua) kalau penerangan aku selama ni kasar sangat bunyinya (bahasa pasar: asyik aku je nak menang).
Aku sensitif sikit kalau bangsa2 ni. tongue.gif

orang arab ada banyak bangsa tak boleh bersatu lagi pula orang melayu.
mamak tu tak mengaku melayu tapi bila masuk parti united malaya terus jadi melayu

cuba bayangkan kalau ramai orang melayu melepak kat shopping mall..atau apa2 sahaja aktiviti yg tk membina..walaupun tk semua...tapi majoriti...apala yang akan jadi.. mellow.gif

melayu banyak berfikir tapi xbyk buat kerja.. pikir masalah dan penyelesaian mmg byk.. menyalahkan org lain..
tp apa perubahan yg kita lakukan pada diri sendiri.. sayangilah saudara2 kita.. kita dibentu ikut acuan org.. mari kita mencorakkan saudara2 kita mengikut lunas2 yg betul..
1st, perbaiki diri..
2nd, jangan salahkan org lain.. pedulikan mereka yg xsayangkan saudara2 kita.. fikir positif..
3rd, berperasangka baik...

buat itu dulu baru pk langkah seterusnya

apa yang korang semua tulis tu mmg aku setuju.cuba korang tengok mana2 orang melayu yang dah berjaya.mmg mengalahkan orang2 yang bukan melayu.banyak sebenarnya kelebihan orang melayu ni tapi kita tak cuba cari dan tak berani nak cuba.paling penting kita kena ubah diri kita sendiri dulu.jangan asyik nak tunding diri kat sp2.cari kelemahan diri,perbaiki.cari kekuatan diri, gunakan.orang kita sendiri patut menyokong apa yang orang kita wat.

buang sikap dengki/persaingan yang tak sihat.
sentiasa berlumba utk capai kejayaan
bina jati diri dan akhlak anak2 kita
bersatu padu, sehati sejiwa membangun bangsa.
melayu takkan hilang di dunia!!!

bg aku org MELAYU kite nie byk sgt komen....

ape yg org kite buat ade jerrr sore2 sumbang

cth

keje ngan govt salah,x keje salah

mcm2 la

topik nih xmembantu kita sebenarnya.. perkara nih xkan boleh selesai.. meh usha topik2 lain yang membina minda.. topik yg membincangkan kelemahan dan kesilapan xkan penah mendapat jawapan..

p/s: siapalah kita nak menentukan benar,salah,kejayaan dan kegagalan sesuatu kaum itu?
sesungguhnya Allah tidak mengubah sesuatu kaum itu melainkan mereka mengubahnya sendiri

Hakikatnya melayu terus mundur dan mundur....
Asyik menadah tangan mengharapkan subsidi....
Sampai bila? Bila x dibantu, marah kerajaan sbb x adil....
Bila di bg bantuan spt baja subsidi dan racun rumpai...
Disalah gunakan dan dijual....

Hakikatnya hakikatnya..
Poyo la.

Abis kalau kerajaan tak bantu, ape guna kerajaan?
Tak abis2 kalau sebut Melayu je subsidi, Melayu je subsidi.
Esok kalau takde subsidi kamu jugak yang tertonggeng2 depan Pak Lah mintak 50sen.

Takde plak nak sebut Melayu je Pak Imam, Melayu je Tahfiz. Melayu je angkasawan.
Tu pun Melayu jugak. Bagos2 jugak. Maju, tak mundur pun.

Hipokrit dry.gif

Hari-hari sebut Hakikatnya Melayu makin mundur, melayu makin mundur.
Memang mundur la diri kamu sendiri. Doakan kemunduran bagi bangsa sendiri.
Anak Melayu jenis apa camtu?

--

Suntingan: sleep.gif Nampaknye Exception 2008 ni saje je nak asah bakat membebel ku ni, aku tengok kat thread sebelah elok pulak dia cakap "hidup melayu!!! apapun org melayu mulai gah sbnrnya...". Edited by al-Qusyairi

bagi aku xpayah la kita nak bandingkan ngn bangsa-bangsa lain.setiap bangsa pada aku ada baik buruk nya.terpulang la pada setiap bangsa tuh nak simpan ke nak keluarkan perangai masing-masing.yang penting kita kena fokus ngn masalah kita.

Perkara pertama yang aku rasa kurang kat sini dalam pembangunan orang melayu ialah tak ramai pemikir-pemikir melayu.contoh macam bangsa cina diorang bangga dengan conficius,lao zi dorang.Bangsa arab pon macam tu jugak(ibnu rushd,ibnu sina).bangsa barat dengan voltaire,nietzche,kahn.bangsa kita pon ada contohnya zaaba tapi kurang berkesan dalam menentukan pemikiran bangsa melayu itu sendiri.pemikir-pemikir ini pula hendaklah/wajib tidak berpaksikan dengan mana-mana ideologi politik berasaskan parti politik.

perkara kedua ialah budaya kita sendiri.adakah untuk berjaya kita perlu mengubah/merevolusikan budaya kita?kedengaran seperti radikal..hee(adakah saudara qusyairy bersetuju dengan pendapat ini?)

perkara ketiga ialah kita sebagai anak muda(lingkungan lepasan SPM hingga awal 30-an) perlulah berani mengorak langkah sendiri.janganlah kita TERLALU mengikut sikap orang-orang kita yang terdahulu.menetang bukannya menderhaka.langkah apa yang perlu diambil itu haruslah kita bincangkan secara SERIUS DAN BERAKAL.mungkin forum ini boleh membuka langkah..

rasanya itu ja kot yang boleh aku pikirkan setakat ni.kalu ada akan aku postkan lagi..

sebenarnya aku agak hairan bila melayu dikatakan mundur.
skrg golongan muda mudi byk yg ada tahap pendidikan tggi n ramai yg raih jawatan2 yg boleh
dianggap tggi..
walaupun ramai jgak keje biasa mcm operator kilang, tp itu masih normal sbb bilangan
org melayu bknnya sikit tp bjuta2 dlm negara ni.. xkan suma yg bjuta ni dharap maju tahap tertinggi skaligus.
xmgkin kan..

bg golongan melayu yg sudah bkeluarga n agak berumur, kebanyakan selesa dgn hdup mereka walaupun bsederhana.
mereka ni mampu pkai kereta, sekolahkan anak, n bleh lengkapkan hdup pada thap yg logik.
bila isu melayu mundur ni kerap dmainkan, golongan majoriti ni akan bfikir masih mundur ka aku ni..
nak kna pkai keta bmw ka br org nk pggil maju pdhal hdup dh ok n bsyukur sbb cukup smua dh.
klu kaya skalipun xsmestinya pkai brg2 luxury..
jd kbnyakan ibu bapa ni akan menaruh harapan pd anak mereka utk capai kejayaan lebih dr hdup mereka skg..
anak2 melayu pula akan ada dua golongan.

1. nak dpt ijazah atau lebih tggi.
2. nak jd mcm mak bpak sj sbb walau bsederhana tp dorang tgk mak bpk hdup aman xada mslh slama ni.

jd skrg mmg dh ramai la melayu pilih no 1 so bgus lah.. tp no 2 pn lebih ramai lg tp jgn salahkan mrk, itu pilihan masing2..
jd tiada lah istilah sesuatu kaum tu mundur trutamanya dlm negara ni.
klu ada kaum yg maju, jgn kata melayu mundur.
lebih baik kata melayu sdg bpuas hati n bsyukur.
barulah kaum lain respect skit.
klu suma kata melayu mundur, kaum maju ni akan terus mmpertikan hak2 org melayu.
spt yg berlaku skg..
mmg pelik teori ni wacko.gif

aku xbaca awal2 dari post nie..

jd aku cuma nak bg pendapat... mcm mana melayu nak maju... sbb dlm kepala otak masing2 pikir nak blajar.. nak masuk universiti.. lepas tuh dpt degree.. cari keje dok keje mkn gaji bgunkan company yg bukan melayu..
sbg contoh jd engineer.. setup or buat keje punuh efficiency, reduce segala kos.. tp company tu biasanya yg bukan melayu punya.. Mak ayah pn 1 .. didik anak utk masuk Universiti untuk keje mkn gaji atau keje goverment..
itu yg lebih di bangga kan..

teringat iklan kat astro pasal jual gelang tuh... " mak ayah dgn jiran pn tnjuk moral yg x membina pd anak2 yg nak jual gelang.. tp bila dah kaya tau plak tumpang gembira.. "

sori mencelah.. first time reply kt forum ni..
hangat tul...forum ni ek..
anyway.. aku nk kupas skit bab org melayu agung2kan bangsa laen yang korang hangat berbincang-bincang...aku skang belaja ekonomi kat jepun.. aku pilih blaja kat jepun sbb aku pernah pikir bangsa jepun ni adalah bangsa yang paling perferct dlm dunia ni..tp lepas aku dtg sini, aku nampak reality dia.. memang diorang maju dari segi teknologi..tapi diorang tetap kuno dlm sesetengah mende..
kalo tanye diorang ape2 psl negare diorang, diorang boleh jawab..diorang tau hmpir 90% pasal negara sendri..tp cube tanye pasal negara laen..
Bill Clinton pn tak kenal... pengetahuan am diorang pasal luar negara mmg sikit... terutamanya pasal negara dunia ke-2 and 3...Malaysia pun tak tau kat mane.. tapi diorang adalah bangsa yang pandai keje... aku respect tu.. tp diorang mmg tak open minded kalo bab luar negara die..
foreigner die panggil outsider.. english diorang mmg hancur.. kerajaan diorang plak miskin.. tkde duit bantu rakyat.. tp yang bagusnye rakyat diorang sendri yang kumpul duit ramai2, pastu gotong-royong baiki mende2 awam,bersihkan sungai tercemar.. padahal kalo kat malaysia mende tu sume keje kerajaan.. TV sini harap aa nk tgk dlm berita kerajaan diorang wat ape2 utk rakyat..pastu aku slalu gak aa observe bandar tokyo tu..
banyak cara diorang berbisnes.. pandai diorang berbisnes.... aku pun pikir orang malaysia pun leh wat cm diorang gak... kite pun boleh hasilkan barang yang berkualiti gak..

kesimpulannya... kalo kite tgk dr segi kemajuaan sesuatu bangsa tu tak
semestinya bangsa tu bagus.. ada bahagian buruk die gak..
bile cite pasal ekonomi melayu, tak semestinya kite tak leh compete ngn bangsa laen..
dalam ekonomi, takde mende free... kalo ko suke slalu dapat bantuan kerajaan..,ko nnti kene bayar cukai tinggi..
bile kerajaan berhutang,rakyat pn berhutang...
in short.. jangan perkecilkan potensi melayu(malaysia)
kite ade potensi..kalo korang ikut resipi kerajaan+usaha korang sendri=isnsyaallah korang leh berjaya...

QUOTE(nyc_killer015 @ Dec 15 2008, 09:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sori mencelah.. first time reply kt forum ni..
hangat tul...forum ni ek..
anyway.. aku nk kupas skit bab org melayu agung2kan bangsa laen yang korang hangat berbincang-bincang...aku skang belaja ekonomi kat jepun.. aku pilih blaja kat jepun sbb aku pernah pikir bangsa jepun ni adalah bangsa yang paling perferct dlm dunia ni..tp lepas aku dtg sini, aku nampak reality dia.. memang diorang maju dari segi teknologi..tapi diorang tetap kuno dlm sesetengah mende..
kalo tanye diorang ape2 psl negare diorang, diorang boleh jawab..diorang tau hmpir 90% pasal negara sendri..tp cube tanye pasal negara laen..
Bill Clinton pn tak kenal... pengetahuan am diorang pasal luar negara mmg sikit... terutamanya pasal negara dunia ke-2 and 3...Malaysia pun tak tau kat mane.. tapi diorang adalah bangsa yang pandai keje... aku respect tu.. tp diorang mmg tak open minded kalo bab luar negara die..
foreigner die panggil outsider.. english diorang mmg hancur.. kerajaan diorang plak miskin.. tkde duit bantu rakyat.. tp yang bagusnye rakyat diorang sendri yang kumpul duit ramai2, pastu gotong-royong baiki mende2 awam,bersihkan sungai tercemar.. padahal kalo kat malaysia mende tu sume keje kerajaan.. TV sini harap aa nk tgk dlm berita kerajaan diorang wat ape2 utk rakyat..pastu aku slalu gak aa observe bandar tokyo tu..
banyak cara diorang berbisnes.. pandai diorang berbisnes.... aku pun pikir orang malaysia pun leh wat cm diorang gak... kite pun boleh hasilkan barang yang berkualiti gak..

kesimpulannya... kalo kite tgk dr segi kemajuaan sesuatu bangsa tu tak
semestinya bangsa tu bagus.. ada bahagian buruk die gak..
bile cite pasal ekonomi melayu, tak semestinya kite tak leh compete ngn bangsa laen..
dalam ekonomi, takde mende free... kalo ko suke slalu dapat bantuan kerajaan..,ko nnti kene bayar cukai tinggi..
bile kerajaan berhutang,rakyat pn berhutang...
in short.. jangan perkecilkan potensi melayu(malaysia)
kite ade potensi..kalo korang ikut resipi kerajaan+usaha korang sendri=isnsyaallah korang leh berjaya...

Aku setuju pasal jepun tu...tak silap aku jepun ada buat revolusi mental untuk membetulkan semula cara pemikiran penduduknya...dalam bahasa mudah, format otak dorang, masukkan nilai2 yang baik untuk membangunkan bangsa dan negara....

Sebab tu bagi orang jepun, kalau yang sudah berkeluarga khususnya, jikalau suami balik kerja awal daripada biasa, isteri akan menangis, tapi bukan disebabkan isteri gila atau tak betul. Itu menggambarkan bahawa suaminya tidak buat kerja betul2. Bagi mereka, kerja adalah ibadah yang harus dibuat bersungguh-sungguh. Tapi malangnya, sikit2 nak bunuh diri bila kecewa, barangkali sebab tak pernah dapat ketengangan rohani dalam diri dorang...hehehe...paham2 je la... laugh.gif

Selalu kalau orang cakap pasal orang Melayu, mesti tanggapan negatif yang menjelma. Malas, dengki, dan lain2 lagi seumpamanya. Persoalannya, adakah dalam bangsa2 yang lain tidak ada langsung yang bersifat negatif? Mungkin ramai antara kita yang sudah diracuni perspektif jahat sejak dijajah dahulu lagi sehinggakan kita tidak pernah tahu kekuatan yang ada pada seorang Melayu.

Kekuatan orang Melayu:

1. Kreatif. Orang Melayu kreatif dalam menghasilkan sesuatu, berfikir dalam menyelesaikan masalah, mengapa tidak digunakan kehebatan yang ada ini? Sebab itu kemerdekaan negara dicapai melalui persilatan lidah bukan persilatan hingga menumpah darah.

2. Bertolak ansur dan boleh menerima sesuatu yang baik. Sejarah membuktikan bahawa kita masih memegang kekuatan jati diri sekalipun dijajah lebih 400 tahun. Kita juga turut mengambil perkara-perkara yang positif daripada bangsa-bangsa lain tanpa sebarang masalah. Sebab itu bilamana orang Cina dan India menuntut sesuatu, kita asyik bagi je sehinggakan melukai hati orang Melayu.

Kalau orang Melayu sendiri yang selalu memomokkan bahawa orang Melayu bersifat negatif maknanya orang itu yang bermasalah dan tidak tahu akal budi bangsa sendiri. Satu lagi, Melayu mudah lupa yang dicanangkan oleh Tun bukan untuk membangunkan orang Melayu tetapi lupa dengan usaha-usaha kerajaan sehingga tidak mahu undi U**O ph34r.gif

Minda org melayu x dinafikan sememangnya penuh dgn dendam, dengki, fitnah, menghasut dan iri hati sejak zaman-berzaman... Antaranya....

1. Fitnah terhadap Hang Tuah oleh Pateh Karma Wijaya serta beberapa lg org istana
2. Fitnah terhadap keluarga Tun Fatimah kerana menolak lamaran Sultan
3. Dengki terhadap Megat Seri Rama kerana berjaya memiliki Dang Anum, lalu Dang Anum menjadi mangsa
4. Fitnah dan dengki mengakibatkan seluruh keluarga Dayang terbunuh akibat sebatang lembing kepunyaan Awang

Ada banyak lg sbnrnya kisah dengki mendengki dan busuk hati oleh org melayu sejak zaman berzaman...

nak naik kan lik taraf hidup orang melayu nie dengan wat bisnes jer..

tapi yang paling aku tak berkenan dgn org melayu nie bila ada jer persaingan mesti diorang nk bubuh bomoh laa..tangkal laa depan umah peniaga yg maju tu..

aku tak kata semua tapi kebanyakannye mcm tu..

aku terkecuali laa pasal aku org jawa er.. laugh.gif

mula2 skali org kita ni kena ubah SIKAP.. klu benda ni x ubah smpai bila pun xkan brubah.. bkan tkat bangsa kita yg lain pon sma.. boleh kita pikir sesama bleh ke tdak kita ubah SIKAp kita... xkisah la sal apa pun dari SIKAP paling simple kpd yg pling susah nak ubah... cth mudah bper rmai yg naik kete psang tali pinggang & bper rmai nmpak polis bru nak pasang? klu benda simple pun x leh nak ubah cam ner nak ubah sikap nak bgi maju... ehmmmm... unsure.gif

QUOTE(Exception 2008 @ Dec 23 2008, 04:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Minda org melayu x dinafikan sememangnya penuh dgn dendam, dengki, fitnah, menghasut dan iri hati sejak zaman-berzaman... Antaranya....

1. Fitnah terhadap Hang Tuah oleh Pateh Karma Wijaya serta beberapa lg org istana
2. Fitnah terhadap keluarga Tun Fatimah kerana menolak lamaran Sultan
3. Dengki terhadap Megat Seri Rama kerana berjaya memiliki Dang Anum, lalu Dang Anum menjadi mangsa
4. Fitnah dan dengki mengakibatkan seluruh keluarga Dayang terbunuh akibat sebatang lembing kepunyaan Awang

Ada banyak lg sbnrnya kisah dengki mendengki dan busuk hati oleh org melayu sejak zaman berzaman...

hang tuah ni memang btl2 sejarah??? ada bukti ke hang tuah ni mmg sejarah?? yang aku dengar cerita ni adalah sebuah cerita dongeng untuk menaikkan semangat dan menjadi teladan untuk orang2 melayu...
kalau salah tolong betulkan..

aku setuju..
cari la jalan untuk memajukan melayu... bukan dok hentam jerk...
macam mana melayu nak maju kalau asyik berforum jerk... hehehe.. (termsuk dgn aku)
cina dan india ada ka macam nihh.. baru aku sedar yang aku ni hari2 habiskan masa paling kurang pun sejam utk benda nih.... kawan2 aku yg lain siang dan mlm mencari rezki.. patut la lepa boleh pakai keta hebat... aku tidak...

patutnya kita berforum mencari alternatif utk majukan bangsa... bukan hanya menghentam saja...
kepada sesiapa yang menghentam je... tolong berikan idea yang bernas utk majukan melayu... kita kongsi sama2...