Jump to content
apes

Cyber Cafe

Recommended Posts

Assalamualaikum, nak tanya skit soalan bodoh.. :lol:

lesen buka cc untuk game sama jer dengan cc yang tak der game?

:unsure:

sama je perkidmatan ..klu x caya korang tengok2 cc cina yg kat bandar ..biasanye ada dua lesen je ssm gan pbt ....

sapa2 yg bukak cc tu yg mana masyuk tu jangan lupe ulur2 sikit kat pbt ...untuk menguatkan lagi hubungan anda :rolleyes: .....

aku pernah bukak cc, tapi kat kampong je la..

ada 60 pc, 4 lokasi, 15pc setiap 1.. skrg dah tutup semua, aku tanam cendawan laks.. hehe

yg penting skali niaga cc ni, pastikan korang pakai protection yg sangat2 tinggi & kalau boleh dapatkan program2 yg bole disable changes semasa pc digunakan.. contohnya.. deepfreeze, notron goback dll. tujuannya utk mengurangkan kos repair. walaupon korang tau repair, kalo 1 hari repair 7-8 pc, jenuh la kan. ttg kira2, tak susah, byk program2 cc management di pasaran. antaranya MOL Cybercafe, Cybercafe Pro dan mcm2 lagi lah..

ok itu je komen aku....

aku ada kurang fhm bab2 CC no, aku kjo kt CC,aku tgk CC aku ni byk r gna [lanun] product,sdh la dk tgh2 bndr,tpi x de apa2 mslah pn,mmg CC g2 ek?

x faham maksud kau ni

aku pernah bukak cc, tapi kat kampong je la..

ada 60 pc, 4 lokasi, 15pc setiap 1.. skrg dah tutup semua, aku tanam cendawan laks.. hehe

yg penting skali niaga cc ni, pastikan korang pakai protection yg sangat2 tinggi & kalau boleh dapatkan program2 yg bole disable changes semasa pc digunakan.. contohnya.. deepfreeze, notron goback dll. tujuannya utk mengurangkan kos repair. walaupon korang tau repair, kalo 1 hari repair 7-8 pc, jenuh la kan. ttg kira2, tak susah, byk program2 cc management di pasaran. antaranya MOL Cybercafe, Cybercafe Pro dan mcm2 lagi lah..

ok itu je komen aku....

:rolleyes: Bagus tu tanam cendawan!!...aku ada tempat tp x de teknologi n modal..amacam leh share??

hai semua

aku skarang ni dalam proses nak buka cc. modal dan tempat dah ada. modal tak banyak dlm RM30,000.

aku bercadang nak buka cc yg ada 10 pc. kalau modal tu cukup utk 15 pc lagi ok.

so, aku nak minta tolong kawan2 semua tentang beberapa perkara :

-tolong cadangkan spec pc yang ok utk internet, buat kerja, games

-harga utk setup cc (network dan lain2) - kalau ada org yg ambik upah, PM aku bolehlah kita bincang

-lesen dan cara nak apply (dah baca seluruh topic ni, kalau boleh tolong detailkan lagi) - kalau ada org nak jual lesen pun ok jugak

-hal2 lain yang berkaitan

kalau ada yg nak jual cc PM la aku. kita bincang.

terima kasih

hai semua

aku skarang ni dalam proses nak buka cc. modal dan tempat dah ada. modal tak banyak dlm RM30,000.

aku bercadang nak buka cc yg ada 10 pc. kalau modal tu cukup utk 15 pc lagi ok.

so, aku nak minta tolong kawan2 semua tentang beberapa perkara :

-tolong cadangkan spec pc yang ok utk internet, buat kerja, games

-harga utk setup cc (network dan lain2) - kalau ada org yg ambik upah, PM aku bolehlah kita bincang

-lesen dan cara nak apply (dah baca seluruh topic ni, kalau boleh tolong detailkan lagi) - kalau ada org nak jual lesen pun ok jugak

-hal2 lain yang berkaitan

kalau ada yg nak jual cc PM la aku. kita bincang.

terima kasih

KO skrg ada kat mana?

sesapa ada modal.. boleh kongsi x.. aku nak buka niaga la...sesapa yang berminat boleh emel kat aku,

gigamaz<at>yahoo.com :blush:

Edited by gigamaz

alhamdulillah..banyak org melayu yang cebur bidang cc...walaupun kita tau banyak yang lingkup,.,..alhamdullah...pas grade aku terus bukak cc..sehari selepas grade....hehehe....

ada 8 pc je...Ps ada 4...kecik je...tp idea dari bapak aku yang dah lama bisnes...lau nak bkk bisnes kena campur2....so skrg aku bukak cc,jual komputer,repair,jual hp,jual cd ps,acesori ps,jual alat tulis,jual air kotak,jual lampu hiasan..tp semua sikit2...sebab aku duk felda...alhamdulillah.sehari dapat rm350-700..ikut sales...tu untung kasar..bersih dapat laa rm5k sebulan...tp kena ingat...setiap bulan kena tambah barang2...jangan ingat untung je..aku running 4 bulan xde ambik untung...just ambik byr duit kete je...ngan lain2 dalam rm700.yng lain semua buat tambah modal...

bisnes mmg banyak untung.melayu kadang2 cepat melatah bila dapat duit...sebenarnya bukan duit dia,tp duit bisness...lagi satu pesan bapak aku...yang selalu aku kene marah..hehehe...kedai xleh selalu tutup....pantang larang dalam bisnes...kena selalu on...mmg kena banyak korban masa..lau nak senang keje kerajaan..hehehe...

aku nk kongsi sikit sesama melayu,jangan laa kita jadi kuli org seumur hidup...bukak laa bisness...cam aku mmg xleh keje ngan org..wlaupun aku ada degree...bagi aku, aku belajar untuk ilmu,bukan untuk dapat keje...member aku semua gaji area 3k...keje 8jam je...senang x?tp aku nak tny....baper org yang keje ngan org lain leh hidup mewah?pk2 laa

so aku nak merayu laa...pada mana2 individu yg betul2 minat bisness dan nak bukak bisnes kita leh sama2 ganding bahu.mana yang dah ada bisnes...leh kita sama2 tolong menolong.kalahkan bangsa lain yang kawal ekonomi......so...pada sape2 yang ada bisnes khususnya dalam bidang komputer dan hp...leh send email pada [email protected] leh kongsi ilmu...cari harga yang paling rendah untuk org melayu....xpe lau kita jauh...malaysia banyak perkhidmatan pos...saper nak berganding bahu ngan sy leh email pada say...thnks...

kerjasama memerlukan kesetiaan dan ketulusan...JGN SESEKALI TIKAM BELAKANG...kelak akan berbalik pada diri sendiri...contohilah bangsa cina yang sanggup tolong menolong....bangkitkan semangat melayu dan islam...ALLAHUAKBAR!!!

bagus tul smangat incik inkgrey nih...ako pon da mmg bosan keje mkn gaji ni..da 2 thn da keje mkn gaji,mcm2 keje ako da wat.Bosan je rasa..rasa cam nak bisnes,bukak cc ke,kdai repair pc ke,tp modalnyer plak xder....

aku dah setahun keje gov dan gaji dlm 2k. tapi hati aku tetap nk berniaga sbb aku akan rasa puas klu melakukannya. aku rasa sapa nk berniaga tu takyah le pk tentang kebajikan anda terhadap masyarakat. sebab aku ckp macam tu psl kita org berniaga ke cari untung utk terus hidup. lagi satu klu kita x buat mcm tu nanti kaum tu jugak yg buat. bila kaum tu buat n kaya raya dapat lak buat company yg lebih besar pekerja diorang mesti kaum dia jugak. at least bila kita bukak cc ni n dpt bukak company besar n pekerja kita tentunya melayu. jadi kurang la sikit penganggur melayu tu. di sini sedikit sebanyak kita terlibat dlm membantu bangsa kita gak.

cc ni sebenarnya satu tapak utk korang blaja wat bisnes. bila dah ada modal kembangkan perniagaan korang dlm pelbagai sektor. jangan terhadkan perniagaan korang. untuk menjadikan cc ni untung ialah korang kene maksimakan kegunaakan cc korang, jgn takut amik tender kerajaan sbg cth supply cartride dll. meniaga lah mcm2 kat cc tu. bab PBT jgn pk sgt, masalah tu bleh selesai. psl kaum tu takde pk psl tu sgt. percaya la.

bab lesen kt dbkl memang murah n senang. korang tak yah tunggu 3 bulan utk dapat lesen. skang nie diorang ada kuarkan lesen sementara siap hari tu jugak. cuba lihat kat elesen.dbkl.gov.my utk maklumat lanjut. klu sampai kat dbkl kg baru utk amik lesen leh la jumpa aku. nanti aku leh temankan korang ke atas.

maju lah korang untuk bangsa kita

xde sape2 ke yg nk partner ngan ako neh bukak bisnes??nak bagi modal mmg xde ler..tp kalo mula2 mkn gj dulu ngan korang leh le..sok da ada wit,baru suntik modal...

ko partner yg leh caya ke?

tak kan modal skit tak leh nak bagi

hehe..insyaallah leh caya...sikit tuh maksud ko bape ek??ako ni pon baru je keje..lam stahun lbh..nk kumpul wit pon x sempat lg.Tp kalo ml2 tuh mkn gaji bole la..kalo nk sumbangkan pengalaman yg x sberapa nih pon bole...stakat nk setup sistem(pc) @ wat cabling network tuh insyaAllah bole

a'kum..

aku skarang nih dalam proses nk bukak cc.. dekat ipoh.. skang tunggu kelulusan PBT jerk..

anyway.. aku pening pasal lesen widows nih.. tanya skit boleh..?? lesen window nih satu baper..?? boleh beli pakej ke..? ntuk 10 komp ker..?? aku rasa pernah baca pasal lesen windows dalam forum putera nih tp carik x jumpa.. search engine lak tgh pening.. takleh lak guna.. so.. sape2 leh tolong..?? nak tahu..

dan.. tak silap aku lesen dia boleh bayar bulanan kan.. tak silap ler..

and satu lg.. aku budget 1pc RM 1500.. sape2 leh bg spec yg sesuai tuh adalah dialu-alukan.. :) tahu salah tmpt tp nak imat masa.. :)

kat buka dekat ipoh perak ker, kat area mana? lepas ker pbt tu? aku nak buka awal tahun depan kalau kau lepas tolong tunjukan caranya nanti.

pada yg baru nk bukak cc... bek selidik kat PBT dulu... kat selangor nie mmg da haram kuar lesen cc baru... mane2 PBT kat selangor nie... sure cakap... atas arahan kerajaan negeri selangor... semua lesen cc beku... so x kisah la cakap nak bukat pusat internet ke cafe internet ke cyber cafe ke... pada mereka... ape2 yg ade pc & internet... haram kuar lesen baru... tapi aku tgk... ade jek cc baru kt selangor nie tapi bangsa tu punya la... malaysia oh malaysia... :rolleyes:

kat kl(dbkl) len plek cite nyer... xde masalah bukak 'pusat internet'... cuma xleh jual minuman atau makanan... lesen yg xleh ialah 'cyber cafe' yg ade jual makan minum tu...

kalo bleh... selagi x konpem dpt lesen pbt... jgn la beli2 brg atau pn renovate kedai dlu... risau kang smua da siap... lesen sangkut...

assalammualaikum...kepada pengusaha cc...yg lingkup mahu pun yg berjaya.. ni aku nak share pengalaman aku..sikit..:)sebenarnya... nak bukak cc tak perlu amik risiko tinggi2.asal aku stat bukak cc ni hanya dgn 4 pc je.. hehe... dlm kampung...aku ber modalkan..rm 5k tak silap aku.. asalnya aku nak buat bengkel repair computer..duk datang budak2 nengok..aku buat kerja..diorg cakap..bang tak buat games ke..bang hehehe,,dari situ dtg nyer ilham aku.so bulan tu aku make 4 pc ..ubuh games..habis 3 kampung dtg serbu...haru biru dibuatnya... software all [lanun]..hahahhahahah.. so pakcik aku nasihatkan aku..buat betul2.. gi amik licence...

time tu aku keje kilang je.. so balik je kilang dlm kul 6 aku bukak kedai aku tu sampai 3 pagi..tak putus2 budak dtg sampai kene tunggu turn :) dah 6 thn dah sampai hari ni.. dah ader 8 pc..yg uniqe tu...bukan tepi jalan..atau sewa bangunan... dlm kampung...ayah aku buat kan satu bengkel..dlm kampung ni..so bagi aku..tak perlu modal bnyak2...stat 6 pc dulu pun ok dulu..setiap bulan tambah2.. macam aku..korang pun tak sakit kepala..bab budak2 ni tak tentu dtg..aku hanya bukak kedai aku ni 7 to 8jam je..

satu hari leh dapat 70 to 100 ..sakit2 pun rm 50 1 hari.. sape nak kasi..:P

idea ni kepada org yg modal sikit..5k to 7k

try..insyaalah..boleh menambahkan pendapatan hari2..

sampai sekarang kedai aku ok je..dari asal budak2 ni umur 12 tahun...sampai la diorg dah 18..still play kat sini..

walaupun kat taman sebelah kampung aku tu ader cina bukak cc canggih..diorg tetap selesa main kat kedai aku

yg penting pc mau power... sekarang ni 8 pc aku ader dah,

SPEC AMD Athlon x2 4200 am2

1gb ram

7300gt grafix..

monitor second hand punya..17`

pc ni aku buat sikit2 setiap bulan..kalau sabtu ahad aku bukak dari 11 am to 4 pagi.. 17 jam...

paling tinggi pernah dapat 250 sehari..sabtu dan ahad..:D sape nak kasi duit cash hari2..duit keje tak luak...

game favuarate bdak2 area kampung aku ni.. DOA/RAPPELZ/FLYFF/SLKROAD/GUNZ/RAKION..CUMA 1 JE LAN GAME AKU BUAT=BATTLEFIELD 2...NAK LAYAN CS 8 BIJI PC TAK CUKUP NAK SEWA LESEN MAHAL2..YG TU PUN NO LESEN NYER GAME KEKEKEKEKE..

idea aku..pada org yg nak bukak cc.. tapi takde modal yg banyak... mula slow2..5 pc,,, lama2 jadi 10 to 15 pc. insyaalah.. semoga berjaya, :)

aku pun baru stahun lbh bukak cc ni....stat ngn 4pc jer dulu..pastu slow2 tambah...skang ni pc dah ada 12 biji..tp kat lesen pbt aku daftar 10jer...hahaa...tp yg boleh guna 10 jer sbb space kedai x cukup utk 2 pc lg.....kira aku wat backup ler klu ada mana2 pc yg down...maklum ler bebudak y guna bukan kita....dorang ni 'ganas' ckit...headset aku dah berapa yg punah gara2 'ganas'nya bebudak ni....hehehe...tp xpe sbb dorang ler aku semakin berkembang....skang ni aku ada plan utk wat join venture ngn kedai member aku utk buka kedai satu lg....cc,computer sales & services,alat tulis,aksesori pc/hp,hp,kad prepaid,eload celcom/maxis...skang ni tgh tunggu kelulusan dr maxis utk dealer...celcom member aku tu dah register....utk keadilan aku bekalkan maxis, dia plak supply celcom..jd kitaorang sama2 dapat insentif...adilkan...kedai baru yg aku planning tu aku igt nk taruk nama lain plak....maknanya kitaorang dah ada tiga jenis kedai walaupun fungsinya hampir sama....kita tgk kaum cina,yg ada duit dorang jd pemodal utk mana2 kaumnya yg mahu bukak bisnes...sebab tu kaum cina tokeynya sorang tp kedai mau berpuluh2 kedai....kena igt tu adalah salah satu strategi jugak...aku pun tgh 'gilerkan' kt strategi camtu...skang ni dok tgh rancak aku kaji...modal pun sdg tunggu approve jer...punye la lama giler klu yg meminjam org melayu...klu cina kojap jer....sebab ape, dorang hulur ckit....dorang tahu kita memang kemaruk duit...kita ni suka makan jer kerja malas...

aku pun baru stahun lbh bukak cc ni....stat ngn 4pc jer dulu..pastu slow2 tambah...skang ni pc dah ada 12 biji..tp kat lesen pbt aku daftar 10jer...hahaa...tp yg boleh guna 10 jer sbb space kedai x cukup utk 2 pc lg.....kira aku wat backup ler klu ada mana2 pc yg down...maklum ler bebudak y guna bukan kita....dorang ni 'ganas' ckit...headset aku dah berapa yg punah gara2 'ganas'nya bebudak ni....hehehe...tp xpe sbb dorang ler aku semakin berkembang....skang ni aku ada plan utk wat join venture ngn kedai member aku utk buka kedai satu lg....cc,computer sales & services,alat tulis,aksesori pc/hp,hp,kad prepaid,eload celcom/maxis...skang ni tgh tunggu kelulusan dr maxis utk dealer...celcom member aku tu dah register....utk keadilan aku bekalkan maxis, dia plak supply celcom..jd kitaorang sama2 dapat insentif...adilkan...kedai baru yg aku planning tu aku igt nk taruk nama lain plak....maknanya kitaorang dah ada tiga jenis kedai walaupun fungsinya hampir sama....kita tgk kaum cina,yg ada duit dorang jd pemodal utk mana2 kaumnya yg mahu bukak bisnes...sebab tu kaum cina tokeynya sorang tp kedai mau berpuluh2 kedai....kena igt tu adalah salah satu strategi jugak...aku pun tgh 'gilerkan' kt strategi camtu...skang ni dok tgh rancak aku kaji...modal pun sdg tunggu approve jer...punye la lama giler klu yg meminjam org melayu...klu cina kojap jer....sebab ape, dorang hulur ckit....dorang tahu kita memang kemaruk duit...kita ni suka makan jer kerja malas...

SENANGNYA wat biz xyah sewa kedai sebab ada tempat nak bisnes....tp cuba fikir klu kena sewa kedai. Kedai aje dah 5 - 6 ratus. Camna nak wat plak tu?

jadi macam CC tempat keje aku... satu2 pc tersadai, nak upgrade pon susah

sekarang tengah sesak (duit)... satu hari dapat dalam rm200 je (walaupun budak uniform sekolah kasi masuk :ph34r: ), kalo tak bagi pelajar beruniform masuk, kosong je la..

polis pon bila2 je boleh serbu

*kene plan betul2.. hehe

xtahu, selamat menempuhi dunia CC.. aku pon bercita2 macam ko gak, tapi aku budak lagi

aku tgk korang concern pasal lesen os microsoft tuh...memang btul ada orang cek ker ?....ni aku ada satu kisah lah

kat cc tempat aku nih (cha ya nun alif punyaaa)ada 70 bijik pc !!!!!...dah la bukak 20 jam sehari....suma pakai os xp and office skali....tapi takda satu pun ada lesen...suma [lanun]...aku dgn member aku siap pg KPDNHEP buat aduan...tapi dah 2 bulan smpai skang senyap jer...report kat BSA pun sama gak...senyapppp jer....aihh...(untung ler cha yam nun alip tuhhh...)

moral of the story ?.....ntah lah...bukan aku dengki kat bisnes orang...tapi gejala sosial anak melayu yg p situh aku concern...ntah lah...

SENANGNYA wat biz xyah sewa kedai sebab ada tempat nak bisnes....tp cuba fikir klu kena sewa kedai. Kedai aje dah 5 - 6 ratus. Camna nak wat plak tu?

dari satu sudut memang kata2 ko tu betul...sonang la klu dah ada segala-galanya....cuma berniaga jer...ko jgn igt aku berniaga ni stat ngn senang2 jer...memang kedai aku skang ni xyah sewa sb bapak aku punye....x bermakna aku dr keluarga kaya....asalnya keluarga aku punye la susah...masa aku kecik dulu abah ngn ma aku makan nasi berlauk garam jer...tp usaha gigih abah ngn ma aku menyelesaikan segalanya...perancangan masa depan yg diatur oleh kedua org tuaku memberi impak maksima kpd keluarga aku...bermula dr susah skang keluarga aku berjaya menyediakan beberapa kemudahan kpd anak2nya yg mahu berusaha sendiri...

MORALNYA disini.....kita seringkali mengharapkan kesenangan segera tanpa mau melalui kesusahan dan kepayahan...walhal disitulah terdapatnya pengajaran yg sgt berguna kpd kita....proses kepayahan itulah yg memantapkan keupayaan kita utk "survive" dimasa-masa mendatang....

JIKALAU sekarang ini kita tidak memiliki apa-apa, usahakan utk memilikinya...WALAUPUN SEDIKIT...

kedai aku ni asalnya bukan kedai pun tp stor kedai bapak aku...kecik jer...aku usahakan ubahsuai stor ni jd premis...berbaloi kan klu kita usaha betul2...modalny aku xpernah pinjam dr mana2 pihak...aku simpan sendiri selama 4 tahun aku kerja kt pasaraya....sesetengah kita lebih suka gunakan duit gaji utk berjoli,beli kereta,blanje awek,dan macam2 lg...klu ko nh tahu selama 4 tahun aku kerja kt pasaraya aku x pernah beli walau sehelai pun kain baju...aku pakai yg mana ada jer..nasib baik kerja aku kena pakai uniform..jimat ckit..

usah "cemburu" jika kita melihat org lain memiliki apa yg tidak kita miliki....adakah pernah kita memikirkan bagaimana org itu mendapatkan apa yg dimilkinya itu.??PERNAHKAH???!!...tentu lah melalui usaha yg betul2 gigih...jikalau pun bukan dr usahanya sendiri,itu mungkin juga dr kesinambungan usaha2 yg dilakukan oleh keluarganya...begitulah ngn kita...jika kita telah berusaha dan masih gagal utk memiliki kemudahan2 yg diimpikan, sekurang-kurangnya kita telah menyediakan platform utk diteruskan kesinambungan usaha2 kita itu...

keadaan ini sebenarnya telah lama berlaku dalam masyarakt cina dimalysia....tok nenek moyang mereka telah lama berusaha utk menyediakan kemudahan perusahaan utk keturunan mereka..setelah mereka meninggakan dunia ini, usaha itu diteruskan pula oleh anak cucu mereka...salasilah usaha yg bersambung merupakan satu strategi jangka panjang bg memastikan apa yg telah diusahakan tidak berbaki begitu saja...kelemahan2 yg wujud akan diperbaiki oleh pelapis2 mereka....walhal ini tidak berlaku didalam masyarakat kita...kebanyakan org kita berniaga semata-mata sbg mata pencarian...tidak ada semangat usahawan dikalangan mereka...

cuba kita selidiki perniagaan milik kaum cina...perniagaan mereka saling berkait satu sama lain...seolah-olah pemiliknya seorang, dan pengusahanya begitu ramai...nilah dipanggil kerja berkumpulan...kepakaran yg dimilki setiap dr mereka digemblengkan sepenuhnya utk memajukan perniagaan mereka...bila kita nk usahakan strategi semacam mereka...xyah seratus peratus...yg penting konsepnya "berjemaah"...insyaallah aku tgh usahakan skang ni...korang doakan moga2 aku berjaya...

yup bro...aku sokong ur words and i knoe whut u feel...aku harap majulah bangsa kita nih...dari sekecik2 prob seperti malas dan hasad dengki...sampailah ke level melayu yg kaya2 dan mudah lupa...aihhh mcm2 hal....

jadi macam CC tempat keje aku... satu2 pc tersadai, nak upgrade pon susah

sekarang tengah sesak (duit)... satu hari dapat dalam rm200 je (walaupun budak uniform sekolah kasi masuk :ph34r: ), kalo tak bagi pelajar beruniform masuk, kosong je la..

polis pon bila2 je boleh serbu

*kene plan betul2.. hehe

xtahu, selamat menempuhi dunia CC.. aku pon bercita2 macam ko gak, tapi aku budak lagi

neko..ko ni bdk dalam BNG tu ker...klu betul aku ni lah RAzor dr kelantanese masa musim sblmnya...tp skang aku dah xleh join lg sbb aku kena byk blaja perkara2 lain...aku tinggalkan jap BNG tu dulu..nanti ada masa aku join balik...

pasal ko ni budak la ko kena tanamkan semangat usahawan dr awal2 lg...cam aku masa ting. 4 lg dah beria-ia nk jd usahawan, bukan berniaga...igt ada beza tu..skang ni aku dah berumur 24 thn...heheh..bujang lg...solo lagiiiiiii...makwe2 aku xmain...klu tidak byk kerja x menjadi...seumur idup aku x pernah pun bercinta...tp kadang2 tu timbul gak perasaan tu, tp aku gagahi jgk supaya aku x tergelincir dr landasan yg telah aku bina selama ni...

AKU BUKAN X KASI KORANG BERCINTA,TP PIKIR2 KAN DULU SAMADA KORANG MAMPU TAK MENJADI SEORANG "PEMIMPIN" KPD DIRI SENDIRI...KLU TAK MAMPU XYAH LA BERCINTA...JAGA DIRI TU DULU SEBELUM NK JAGA ANAK ORG...

pasal cc tempat ko kerja tu aku rasa masalah pengurusan kewangan yg x berapa kemas dan mungkin xde skil dalam mengurus...klu RM200 sehari tu ngn pc 10-15 pc ok dah tu...aku yg 10 pc ni pun bwh RM200 jer...tp still sukses dan semakin berkembang....staff dua org...sebab tu aku aku kata berniaga dan nk jd usahawan dua perkara yg sgt berbeza...

Edited by xtahu

yup bro...aku sokong ur words and i knoe whut u feel...aku harap majulah bangsa kita nih...dari sekecik2 prob seperti malas dan hasad dengki...sampailah ke level melayu yg kaya2 dan mudah lupa...aihhh mcm2 hal....

thanks for ur support...