Jump to content
apes

Cyber Cafe

Recommended Posts

salah satu faktor kegagalan CC ialah tiada perancangan yang teliti. biz cyber cafe dengan 30pc, untung 10k sebulan? biar betul...

sebab tu ramai yang bila dah bukak cc, setahun dua tutup kedai. tiada yang terlalu indah dalam apa-apa perniagaan termasuk perniagaan CC. sebelum bukak cc dah plan untung sekian-sekian RM. sekali bila dah bukak, bukan untung rugi lagi adalah.. lepas tu give-up. pc pun tersadai satu persatu...

cc yang boleh untung pada tahun pertama biz memang hebat. (memang ada pun).

aaaa thn pertama leh untung ... aku sarankan golongan cina 60% malay 35% lain2 5% ... .... tapi yg pasti korang minat gan game.. baru la korang tau apa yg pelangan kau nak..... cuba kau jadi pelangan apa yg kau nak kat kedai tu??? ahak .... lokasi yg strategik..... cc MENGUNTUNGKAN cuma apa yg korang cakap rugi tu biasa nyer owner dia MELAYU!! :D sebab apa???? korang pikir la sendiri....

aaaa thn pertama leh untung ... aku sarankan golongan cina 60% malay 35% lain2 5% ... .... tapi yg pasti korang minat gan game.. baru la korang tau apa yg pelangan kau nak..... cuba kau jadi pelangan apa yg kau nak kat kedai tu??? ahak .... lokasi yg strategik..... cc MENGUNTUNGKAN cuma apa yg korang cakap rugi tu biasa nyer owner dia MELAYU!! :D sebab apa???? korang pikir la sendiri....

ni ada cerita pasal tokei kedai melayu

http://forum.putera.com/tanya/t6854.html

ni pulak panduan untuk start-up biz.

http://forum.putera.com/tanya/t19289.html

mindset : bukak cc mesti untung ribu-ribu sebulan

bila dah bukak, dan tak dapat untung, apa nak buat?

sebab tu kena merancang. Gagal Merancang Ibarat Merancang Untuk Gagal

biasa kita dengar, bapak sedara kawan aku bukak cc untung 10k sebulan. siap naik merc lagi tuh. bini ada dua, umah 8 tingkat.

disebabkan cerita yang tak sahih betul ke tak, kita pun bukak lah cc jugak. tak boleh macam tu. kena ada proper planning.

saya ambil contoh cc 30 pc. bukak 24 jam. 3 shift pekerja. 2 pekerja 1 shift.

sewa kedai - rm1800

gaji - 6x 700 - rm4200

bil internet - rm200 (katakan 2 line streamyx RM88 + sewa telefon)tu baru pakej personal, bukan enterprise lagi.

bil elektrik - rm2000 sebulan

total RM7600 sebulan.

dalam perniagaan ada susut nilai.

katakan harga pc + lesen windows = 2000

susutnilai = 30pc x 2000 / 36 bulan =RM1600 sebulan. ( LHDN ambil kira susut nilai ni dalam 24-36 bulan )

anggaran belanja sebulan = 7600 + 1600 = RM9200.

Anggaran pendapatan

= bil pc x jumlah jam dibuka x caj perjam x berapa hari sebulan x peratus penggunaan.

Dari pengalaman saya. (tidak semestinya betul dan tepat)

peratus penggunaan

buka 24 jam dan lebih 20pc = kurang 30%

buka 16 jam dan lebih 20pc - 20 - 35%

buka 12 jam dan lebih 20pc - 25% ke atas.

buka 16 jam dan kurang 20pc = 20 -35%

buka 12 jam dan kurang 20pc lebih 30%

Anggaran pendapatan bulanan

= 30 x 24 x RM2 x 30 x 25% = RM10,800.

Anggaran untung = 10.8 - 9.2 = RM1600 sebulan.

tu kalau dapat 25%. kalau kurang?

biasanya apa-apa perniagaan akan ada peningkatan jualan bulanan. mula-mula start takkan terus dapat 25%.

aku dah kira semua tu..... memag untung.... kalau nak tau apa cita rasa pelangan kita kene la jadi pelangan :D kalau korang takat tahu baiki pc tapi x tau main game online atau offline baik jangan bukak :Dsebab naluri korang bukan naluri pelangan

Edited by sleyer

aku dah kira semua tu..... memag untung.... kalau nak tau apa cita rasa pelangan kita kene la jadi pelangan :D kalau korang takat tahu baiki pc tapi x tau main game online atau offline baik jangan bukak :Dsebab naluri korang bukan naluri pelangan

Cuba ko bagitau..camner lak kalau kamiorang semua nie bernaluri atau business minded..kena tau gak main game ker???? dunia perniagaan nie penuh dengan onak dan duri...kuemanisannya tak pasti tapi kepuasan dan pengorbanan adalah tunjang kejayaan sesebuah perniagaan..

Kalau ko nak bukak CC..adakah ko akan bukak utk games jek ker..aku rasa kebanyakkan PBT tak kasi game...so kalau nak rasa berkat berniaga..ikut sahaja peraturan yang dikenakan...kalau idak..ermm tak tau ler..nie pendapat aku ler..aku dah pon berubah perniagaan dah..so sesaper yang dalam mind tue nak bukak cc sebab tarikan pada game yang boleh buat untung tu..make sure kan PBT tempat tue membenarkan..kalau dier iilegal dan korang buat game gak rasanya macam tokey vcd [lanun] gak aa..hehehe..berkat tue penting bebs

Cuba ko bagitau..camner lak kalau kamiorang semua nie bernaluri atau business minded..kena tau gak main game ker???? dunia perniagaan nie penuh dengan onak dan duri...kuemanisannya tak pasti tapi kepuasan dan pengorbanan adalah tunjang kejayaan sesebuah perniagaan..

Kalau ko nak bukak CC..adakah ko akan bukak utk games jek ker..aku rasa kebanyakkan PBT tak kasi game...so kalau nak rasa berkat berniaga..ikut sahaja peraturan yang dikenakan...kalau idak..ermm tak tau ler..nie pendapat aku ler..aku dah pon berubah perniagaan dah..so sesaper yang dalam mind tue nak bukak cc sebab tarikan pada game yang boleh buat untung tu..make sure kan PBT tempat tue membenarkan..kalau dier iilegal dan korang buat game gak rasanya macam tokey vcd [lanun] gak aa..hehehe..berkat tue penting bebs

sapa kata game tak boleh????? abg oiii warnet bukak cc banyak2 jual pisang goreng ker? jual besi buruk ker??? mesti la boleh pakcik oii... tapi ada rule ada cara... yg mana cd game yg ori kene la pakai yg lesen..x leh la pakai cd burn nyer ...kene pakai dvd...game x leh tingkat atas... kalau tingkat atas untuk surf internet dan taip boleh la kot.... cc x leh bukak 24jam ....budak2 x leh masuk pakaian beruniform.... pastu kedatangan kene la direcord..... entah ada banyak lagi....... kenapa kene masukkan game??? itu kene tengok tempat kalau tempat kau tu perkene kat mana2 uitm ke mana university ker kau boleh la kurangkan game lebihkan internet dan printer .... kalau bab printer ni aku sarankan kau kene cari pekerja yg jujur sebab setahu aku x ada lagi billing software yg ada log printer..... B)

adoi..... soalan untuk pengetahuan dalam game tu kau kene la tau gak..ala main game x kan x tau kot.... kalau kustemer dok tanya soalan... apasal x leh connetion??? mcm mane nak register???? cara main ??? lagi satu mcm mane korang nak tau ada cd game baru yg akan keluar x kan la nak hary2 check kat kedai kot..... kalau tiba2 hary tu ada 4 jenis game A ,B,C,D agak ko kau nak install 4 game ni gak ker?? x leh beb ..... bukan empat game ni kostemer akan suke ..jadi pengetahuan kau game mungkin membolehkan unbtuk kau membuat pilihan dengan lebih bijak... CC DALAM KATEGERI PERKHIDMATAN.....mcm mawi gak ..... suara dia x sedap tapi dia jadi top jadi kaya apa sebab????? kostemer la yg akan menentukan sebab tu kau kene ada naluri kostemer...... game online ni leceh sikit sebab seminggu korang kene sentiasa update...x update game online .... abis la bertapak la kostemer nanti duk menungu update..... itu paling kostemer x suke...suasana kesejukan penting gak

Edited by sleyer

ni ada cerita pasal tokei kedai melayu

http://forum.putera.com/tanya/t6854.html

ni pulak panduan untuk start-up biz.

http://forum.putera.com/tanya/t19289.html

mindset : bukak cc mesti untung ribu-ribu sebulan

bila dah bukak, dan tak dapat untung, apa nak buat?

sebab tu kena merancang. Gagal Merancang Ibarat Merancang Untuk Gagal

biasa kita dengar, bapak sedara kawan aku bukak cc untung 10k sebulan. siap naik merc lagi tuh. bini ada dua, umah 8 tingkat.

disebabkan cerita yang tak sahih betul ke tak, kita pun bukak lah cc jugak. tak boleh macam tu. kena ada proper planning.

saya ambil contoh cc 30 pc. bukak 24 jam. 3 shift pekerja. 2 pekerja 1 shift.

sewa kedai - rm1800

gaji - 6x 700 - rm4200

bil internet - rm200 (katakan 2 line streamyx RM88 + sewa telefon)tu baru pakej personal, bukan enterprise lagi.

bil elektrik - rm2000 sebulan

total RM7600 sebulan.

dalam perniagaan ada susut nilai.

katakan harga pc + lesen windows = 2000

susutnilai = 30pc x 2000 / 36 bulan =RM1600 sebulan. ( LHDN ambil kira susut nilai ni dalam 24-36 bulan )

anggaran belanja sebulan = 7600 + 1600 = RM9200.

Anggaran pendapatan

= bil pc x jumlah jam dibuka x caj perjam x berapa hari sebulan x peratus penggunaan.

Dari pengalaman saya. (tidak semestinya betul dan tepat)

peratus penggunaan

buka 24 jam dan lebih 20pc = kurang 30%

buka 16 jam dan lebih 20pc - 20 - 35%

buka 12 jam dan lebih 20pc - 25% ke atas.

buka 16 jam dan kurang 20pc = 20 -35%

buka 12 jam dan kurang 20pc lebih 30%

Anggaran pendapatan bulanan

= 30 x 24 x RM2 x 30 x 25% = RM10,800.

Anggaran untung = 10.8 - 9.2 = RM1600 sebulan.

tu kalau dapat 25%. kalau kurang?

biasanya apa-apa perniagaan akan ada peningkatan jualan bulanan. mula-mula start takkan terus dapat 25%.

mcm salah jer la cara pengiraan kau ni...... x kan la satu hary x full kot org ....sabtu ahad kompom full (klau game la)

sapa kata game tak boleh????? abg oiii warnet bukak cc banyak2 jual pisang goreng ker? jual besi buruk ker??? mesti la boleh pakcik oii... tapi ada rule ada cara... yg mana cd game yg ori kene la pakai yg lesen..x leh la pakai cd burn nyer ...kene pakai dvd...game x leh tingkat atas... kalau tingkat atas untuk surf internet dan taip boleh la kot.... cc x leh bukak 24jam ....budak2 x leh masuk pakaian beruniform.... pastu kedatangan kene la direcord..... entah ada banyak lagi....... kenapa kene masukkan game??? itu kene tengok tempat kalau tempat kau tu perkene kat mana2 uitm ke mana university ker kau boleh la kurangkan game lebihkan internet dan printer .... kalau bab printer ni aku sarankan kau kene cari pekerja yg jujur sebab setahu aku x ada lagi billing software yg ada log printer..... B)

adoi..... soalan untuk pengetahuan dalam game tu kau kene la tau gak..ala main game x kan x tau kot.... kalau kustemer dok tanya soalan... apasal x leh connetion??? mcm mane nak register???? cara main ??? lagi satu mcm mane korang nak tau ada cd game baru yg akan keluar x kan la nak hary2 check kat kedai kot..... kalau tiba2 hary tu ada 4 jenis game A ,B,C,D agak ko kau nak install 4 game ni gak ker?? x leh beb ..... bukan empat game ni kostemer akan suke ..jadi pengetahuan kau game mungkin membolehkan unbtuk kau membuat pilihan dengan lebih bijak... CC DALAM KATEGERI PERKHIDMATAN.....mcm mawi gak ..... suara dia x sedap tapi dia jadi top jadi kaya apa sebab????? kostemer la yg akan menentukan sebab tu kau kene ada naluri kostemer...... game online ni leceh sikit sebab seminggu korang kene sentiasa update...x update game online .... abis la bertapak la kostemer nanti duk menungu update..... itu paling kostemer x suke...suasana kesejukan penting gak

Aku tak cakap tak leh letak games dalam cc...tapi pengalaman aku sendiri yang mana PBT tempat aku terang2 memang games dalam CC adalah illegal dan akan dikenakan kompaun atau ditarik balik lesen berniaga. Cuba ko bagitau aku nama salah satu PBT yang kasik bukak games dalam MALAYSIA nie??????? Kalau ader aku nak bukak kat area PBT tue la...ko tolong listkan buleh???

Mungkin ko punya experience berniaga nie banyak giler..dan leh dikongsii kan???

Mengenai games tue memang aku akui utk memamanage sesebuah pernigaan tokey kena tahu serba sedikit jenis perniagaan tue..cthnya kat sini games..kena tau games..tapii aku tak dapat terima ko punya kenyataan yang kalau setakat tahu repair jek takyah bukak ler CC. At list person yang ader skill nie..ada gak advantages nyer..abiss tue kalau tau main games jekk tapi tak tau repair tak leh gak..betuull.

Aku harap mana2 kenyataa nie tak buat mana2 pihak marah..nie sekadar pendapat aku..kalau korang rasa salah terpulang ler..ok...masing2 ader hak.

saya baru 4 tahun meniaga cc. tak banyak pengalaman macam sedara semua. saya memang zero dalam games sebab tu cc saya ni hanya ada service internet sahaja. syukur sebab masih mampu buat untung.

untuk games. (rujuk sendi mutiara). lesen counter strike untuk 10 pc sahaja sekitar rm1200 sebulan. contact sendi mutiara untuk maklumat lanjut.

semua cc yang berasaskan games (atau ada games diinstall) mestilah mempunyai lesen kafe siber. (lesen ni dah dibekukan sejak 2 tahun lepas). Tak semua PBT yang ada memberikan lesen ini. Di Terengganu, tiada lesen kafe siber dibenarkan.

soalan : kenapa banyak cc baru dibuka dan ada games?

jawapan : rujuk pengendali tersebut. mungkin ada tips yang tersendiri.

saya memberi pendapat berdasarkan pengalaman saya saja. mungkin berbeza dengan keadaan tempat lain.

walau apa pun, berbincanglah secara ilmiah. saya sendiri sudah berusia 30an. yang baik dari Allah, yang buruk tu kelemahan saya sendiri.

aku x tau la yg mana satu pbt tak kasi ..... tapi kome jengok2 baca majalah pc.. terpampang gambar perlawanan dota.....lepastu promosi kedai cc siap bagi alamat kedai siap ada pic budak main game ape kes?? warnet ..skynet???? dan bernet2 lagi mcm mane?? jual pisang ke dia org??? jawapan nyer pandai2 aaa

aku cuma bg pendapat...

cc yg ad games mmg leh untung.satu kenyataan yg xleh disangkal. masa aku skolah dulu,time blk skolah je member2 dh ajak g cc, wtpe? main game.tp aku xikut la sb xd duit..

itu time aku skolah.tp bila skang time aku nk bukak cc, terlintas gak nk bukak cc yg ad game. tp rs mcm ad y xkna. dari segi untung, mmg bestla,tp dr segi tanggungjawab, aku rs xbest sb majoriti bdk yg main game kt cc ni budak2 xkesahla melayu ke, cina ke, india ke, walaupon xpkai uniform skolah, dia tetap bdk2 yg mak bapak hari2 bg duit. student jarang yg main game kt cc sb dh ad pc sndri, leh install sndri.kalo ad pon main online game je.tp majoritinye ttp bdk2.

aku xsanggup nk tgk bdk2 ni, buangmasa+mencarut+menjerit2+gelakmcmsetan+abiskanduitmakbapak+bileduitdhabispaksemakbgduitlagi+gaduh :angry: bila tgh main game. mmg betol diorg bayar setiap jam yg dorg main dan duit tu aku leh dpt untung,tp dr segi tanggungjawab,itu dh kira xbetol.

sb tu kebanyakan PBT xbg bukak cc yg ad game ni. tp itu rule utk cc yg tokei nye melayu, tp cc yg tokeinye cha ya nun alif, PBT ni rilek je..aku penah tgk satu cc tokei cha ya nun aliff kt tempat aku,bdk2 nk buangmasa+mencarut+menjerit+gelakmcmsetan+abiskanduitmakbapak+gaduh dia xkesah,dia senyum je..sb ape? sb dia cuma pikir untung je.

PBT masuk cc dier,kuar bwk 2 bijik pc,bkn sb dirampas tp phm2 jela. senyum lg tokei tu.. xpnah rs takut...disebabkn perkara2 mcm nila cc aku xd game..yg ad hanya surfing internet+print+scan je. tp alhamdulillah rezeki tu ada... walaupon singgitlimaplohsen je:D

Bagus popeye13...walaupon 1.50 posen...tapi berkat.

Salah satu sebab aku taknak bukak games adalah taknak merosakkan anak2 melayu yang sudah sedia ada rosak..bayangkan sanggup mencuri duit mak bapak semata2 nak main games..sebab pengalaman aku kecik duluu..aku ngan member selalu masuk kedai mesin games guna duit 2 posen..so member aku nie siap curi duit mak bapak dier..aku follow jekk sebabnya mak bapak dier berniaga runcit tue yang mewah skit..kalau aku..aku pon taktau nak carik kat mana mak bapak aku simpan duit...memang family aku dulu bukan keluarga senang.

Memang diakui ler games sekarang dimaninati semua golongan...aku pon main games jugak..tapii majoriti disukai oleh bebdak bwh umur..mana diorang cekau duit..pandai2 sendirik pikir.

Just my 2 sen.

Edited by MrAL

ye la kalau bangsa kita x nak buka ....tapi cina yg bukak.. sama gak..... so sendiri pikir la.... benda ni akan tetap berlaku x leh buat apa laaa..... aku cuma nak suport malay :D ..... sapa2 malay nak bukak cc suport game aku akan sokong korang dari belakang... sama2 kita setaraf dengan bagsa lain... ni malaysia bukan tokyo atau india atau chines ..INI MALAYSIA tanah tumpah darah kita.... so apa nak takut??? teruskan usaha anda ... dunia x mcm dulu ~ :ph34r:

Edited by sleyer

aku cuma bg pendapat...

cc yg ad games mmg leh untung.satu kenyataan yg xleh disangkal. masa aku skolah dulu,time blk skolah je member2 dh ajak g cc, wtpe? main game.tp aku xikut la sb xd duit..

itu time aku skolah.tp bila skang time aku nk bukak cc, terlintas gak nk bukak cc yg ad game. tp rs mcm ad y xkna. dari segi untung, mmg bestla,tp dr segi tanggungjawab, aku rs xbest sb majoriti bdk yg main game kt cc ni budak2 xkesahla melayu ke, cina ke, india ke, walaupon xpkai uniform skolah, dia tetap bdk2 yg mak bapak hari2 bg duit. student jarang yg main game kt cc sb dh ad pc sndri, leh install sndri.kalo ad pon main online game je.tp majoritinye ttp bdk2.

aku xsanggup nk tgk bdk2 ni, buangmasa+mencarut+menjerit2+gelakmcmsetan+abiskanduitmakbapak+bileduitdhabispaksemakbgduitlagi+gaduh :angry: bila tgh main game. mmg betol diorg bayar setiap jam yg dorg main dan duit tu aku leh dpt untung,tp dr segi tanggungjawab,itu dh kira xbetol.

sb tu kebanyakan PBT xbg bukak cc yg ad game ni. tp itu rule utk cc yg tokei nye melayu, tp cc yg tokeinye cha ya nun alif, PBT ni rilek je..aku penah tgk satu cc tokei cha ya nun aliff kt tempat aku,bdk2 nk buangmasa+mencarut+menjerit+gelakmcmsetan+abiskanduitmakbapak+gaduh dia xkesah,dia senyum je..sb ape? sb dia cuma pikir untung je.

PBT masuk cc dier,kuar bwk 2 bijik pc,bkn sb dirampas tp phm2 jela. senyum lg tokei tu.. xpnah rs takut...disebabkn perkara2 mcm nila cc aku xd game..yg ad hanya surfing internet+print+scan je. tp alhamdulillah rezeki tu ada... walaupon singgitlimaplohsen je:D

ye la kalau bangsa kita x nak buka ....tapi cina yg bukak.. sama gak..... so sendiri pikir la.... benda ni akan tetap berlaku x leh buat apa laaa..... aku cuma nak suport malay :D ..... sapa2 malay nak bukak cc suport game aku akan sokong korang dari belakang... sama2 kita setaraf dengan bagsa lain... ni malaysia bukan tokyo atau india atau chines ..INI MALAYSIA tanah tumpah darah kita.... so apa nak takut??? teruskan usaha anda ... dunia x mcm dulu ~ :ph34r:

aku pun sama setuju ngan sleyer......dunia kini amat berbeza dengan dunia dulu,5 tahun,10 tahun,15 tahun perbezaan begitu ketara skali. dulu remaja atau yang tidak merokok atau x kuar umah boleh dianggap baik dan x menghabiskan duit mak bapak. tp skrg remaja atau budak2 yg x merokok bijak menghabiskan duit mak bapak melalui prepaid,pil kuda,ecstasy dll. jadi cuba fikir ...mana yg lebih baik dari yang kurang baik pada pandangan negatif sesetengah pihak kpd cc (games dll sevice).

Dulu budak2 pegi sawah tangkap ikan,main guli,lastik burung(berdosa), tp skrg bende2 tu dah x ade,dunia mereka skrg adalah global, cc adalah saluran dunia global, dan semua benda/perkara ada baik dan buruknya. kita hendaklah rasional dalam menilai sesuatu...jangan hipokrit, mesti adil.....tepuk dada tanya iman.

itu la yg aku maksud kan gak......mcm penyanyi....kaun pompuan kalau menyanyi dosa tau.... tapi artis2 kita wahida?? sebab dia pikir kedepan.... sana sini cina... dimana bangsa kita? :(

Edited by sleyer

up balik topik nih....dah tenggelam.....

aku stuju dgn pendapat sleyer.....

kalo korg nak bukak cc yg fokus pada game.....

tolonglah....korg pon ada pengetahuan psl games @ atleast....

ada partner yg tahu......

apa kehendak dan scene2 games yg sedang berlaku nih.....

yerrr.....bisnes minded tp x de pengetahuan susah juga.......

try la turun Subang SS15......

@ W.Maju SS2 x silap aku.......tgk diorg punyer macam mana......

WarNet x silap aku ada 3 branch dkt SS15 tu saje!!!

bisnes cc ni pon bisnes yg serius gak pd aku......

bukan hangat2 tahi ayam ntuk dpt side income........

selalu org pk cam tuh....

ada pc, ada line, spot cantik ok la tuhh.....jalannnn.....tingal camtu...bebulan dpt duit......

tp KUALITI x der.....

bisnes CC org Melayu yg aku admire ialah Bintang CyberSport....

aku tau owner dia pon ada lepak sini~~ ^^

Chow.

Kebanyakan usahawan cybercafe bumiputra susah nak tahan lama, 2-3 tahun bungkuss!! Faktor utama :

1. Masalah modal pusingan yg xmencukupi

2. Saingan dr bukan bumiputra

3. Xpandai menguruskan kewangan dll.

Klau contohnya cam org cina, derang klau bukak cc, modal RM 100,000 mmg xlari, lebih ader la. Income yg paling tinggi yg aku dengar derang leh dapat RM 8000 SEHARI!! pc ader dlm 100 bijik! Bukak 24hrs.

Edited by Kemen

tidak ada yang mudah dalam mencari duit.. tapi yakinlah dengan usaha yang kukuh anda semua boleh berjaya

sapa boleh buat setup utk CC ... aku nak tau gak cam mana kira... aku plan nak buka CC ... guna pc second hand... kat area luar bandar jee ..

setup cc ye... macam mana ek nak... dulu aku ada g kat trengganu dia pakai software untuk cc percuma tapi akau dah tak ingatlah website apa dia pakai lupa..... sori...

aku ade sikit2 pengalaman bab ni..tapi bukan CC, dulu ade kongsi bukak bisnes console (ps2, xbox, psp, games dsb).

cc kalau nak untung, tade cara lain kena buat BANG ROOM -, budaya bang room nie bermula di korea.

Peniaga cina sekarang semua bukak bang room, bukan cc (terma cc nie dah lapuk, dan model bisnes dah tak profitable)

Warnet SS15, GamersHideout the curve adalah contoh bangroom terkenal di lembah klang yang guna teknologi bbz (Warnet=PC, gamersHideout=XBox, battleZone=Playstation)

Selain itu peniaga bangroom cina sering terlibat menganjurkan LAN party, aku penah join sekali..mmg masyuk..

Nasihat kalau nak start, PC specs jgn kedekut,

ko yang akan rugi kalau mesin ko tak bole keep-up dengan min requirement game selepas 1-2 tahun.

Jgn kedekut dgn screen, at least LCD 17" or bigger..speaker kena altec lansing. Plus gamers keyboard+mouse.

Suasana kena gelap, dan bising :)

Dan yang paling penting, teramat penting, adalah demografi pelanggan. general internet user, budak Universiti, budak sekolah semua tu adalah market picisan. Kalau bergantung kepada mereka, untung takkan seberapa, pusingan kewangan akan sangkut, susah nak hidup melebihi 2 tahun.

Kalau nak bukak cc/bangroom perlu target budak kolej (private college)..

golongan muda yang "affluent", kuasa membeli tinggi, tiada kekangan masa (bole lepak 24jam situ), obses dgn trend gaming semasa. Student kolej mcm Sunway,KDU, Help, Taylors, Stanford..dan budak umur sekolah dari kawasan upmarket spt Sbg Jaya..

Kesilapan, kalau target budak2 IPTA, budak sekolah biasa. Tak bole dapat huge and sustainable income..anda hanya ada masa maksimum 2 tahun mengaut sebanyak mungkin dari pelaburan awal..

Ini kerana, selepas 2 tahun, anda perlu buat pelaburan semula (yang besar) untuk menukar sistem ke yang lebih baru untuk terus bersaing (di sini lah peringkat dimana byk cc gulung tikar).

yang selebih tu pandai2 le pikir..pastikan demografi market tu tepat..itu sahaja cara kalau nak cc/bangroom tu sustainable in the long run..

Edited by syedjr

bisnes cyber cafe skrg takleh cari makan arr...sejam br rm2...kalau dpt tmp dlm ipt ker hostel student ipt ker ok gak....

nk sewa mahal..bil letrik lg tinggi...income tak byk mane pun....

Sape sini ade cc internet only yg berasaskan open source?!

Contoh SW terlibat:

Internet Browser: Mozilla Firefox for Linux

Anti-Virus:AntiVir/AVG/avast

Office Appilcation:OpenOffice

CC management software:CafePilot 2.0 for Linux

Aku nk tau sape sini bleh setup network utk opensource-based cc ni sebenarnye? Aku nk blaja pastu xyah ler upah orang nk setup n maintain. mahal ler upah2 nih.

Target user aku student IPTS area aku. Sebab tu ler cadang nak bukak cc internet je dan guna open source sbb software byk FREE LICENSE kos kureng. Game tu akan datang ler kalo rizki ade. Aku pernah jd customer cc camni. mmg bagus utk area yg user dia dok guna internet/chat/office cam kat IPT.

salam.....

aku baru lag kat cni b4 nipun aku mmg berangan nak bk cc tp tak tau nak mula camne..

neway tq byk2 kat korang yang byk bg idea.. teruja aku dbuatnya..

aku ada satu solan..kalo nak bk cc ni sorang2 or cari partner mane satu lebih ok?

tq