Jump to content
Sign in to follow this  
Mr Ijan

Agihan Biasiswa Jpa Untuk Bukan Bumiputera Naik 45 Peratus

Recommended Posts

Bila PAS nk tunjuk 'belang' kat selangor supaya kilang arak ditutup? Tak berani ek...Ikut bontot DAP la tu

x berani nya. pasal islam hadhari hadis2 sumer kluar. ternakan babi besar2an, 1 pon x kluar. aku rasa babi, judi, arak dsb tuh biar je la diorang dengan dunia diorang. janji cuba buat sorok2 dan korang sendiri tuh jangan pergi atau join.

pendapat aku hak bumiputera nih effect dia x der lah dasyat sgt

- diskaun rumah 5%, rumah RM10000, diskaun rm5000 jerk. tuh pun nak bising? x kan 1 bijik komp nak riuh...

- bnyk kontrak pembinaan kat bumiputera. jurutera bumiputera plak pinjam mesin, beli batu bata dari non bumi jugak. dua2 untung.

- pasal dasar pendidikan tinggi, aku rasa x der hal sebab non bumi mampu. cam nawawee pon mampu pergi ke taiwan dengan duit sendiri... org kita mampu x hantar anak sendiri ke luar negara cam nawawee ataupun ke kolej swasta? x ramai bumiputera mampu tetapi ramai non bumi mampu. so kene bantulah kan?

konsep keinstimewaan bumiputera bagi aku sebenarnya adil... nampak jer x adil. tp biasalah, bak kata2 mahathir "negara berbilang bangsa sentiasa ada masalah melibatkan perkauman". malaysia nih dibarisi pemimpin Islam, percaya dosa dan pahala, percaya balasan akhirat jadik diorang x der lah jenis nak oppress mana2 pihak, sebab tuh diorang bagi peluang... tp kekadang aku tgk terlebih2 dan buat keputusan atas rasa takut plak...

*Menteri pelajaran Hishamudin. apsal nazri plak dlm hal nih. betul ke cerita nih?

persoalan skarang nak ke non bumi nak berjasa kepada negara bila dah habis pengajian sakgi?aku khuatir kes namawee tu berulang.kalau benda ni tak dapat diatasi habislah generasi pribumi akan datang.

Mestilaa lepas ini kita buka lagi perkhidmatan awam 50 - 50 sama rata untuk bukan bumi mcm DAP kata supaya bukan bumi dapat berkidmat dgn JPA sbb mereka dpat biasiswa JPA..hehehehe...Aku sokong!!!. UMNO ikut bontot sbb dalam BN ada MCA/MIC...aku sokong!!!!!. Aku tetap undi UMNO sbb benda ini takder melibatkan aku, hehehe.MARA pulak lepas ini 50 -50 gak..aku sokong gak!!!!! ketuanan melayu ada takpe jgn risau...hehehe.

PM malaysia lemah baik mintak mcm2 sblm dia berundur..hehehehe.. dah termaktub 45 % nanti takdernya nak turunkan, naik lagi adalaa...hehehe

Edited by .mysahabat9

Kesan jangka masa panjang sudah semestinya kepada generasi akan datang. Sepatutnya perkara ini perlu diperhalusi dan diberi sebab musababnya...bukan sesuka hati menaikkan peratus biasiswa kepada Bukan Bumiputera...

Perkara ini sudah melanggar perkara dalam Kontrak Sosial dan peruntukan Perlembagaan secara terang-terangan lagi...sepatutnya 90% biasiswa hanya diperuntukkan kepada orang Melayu dan Bumiputera sahaja. Bukan Bumiputera tak boleh nak minta lebih-lebih. Kalau orang menyatakan kita tak terbuka dan bertimbang rasa. Mengapa dulu nenek moyang mereka akur dan sanggup menerima??

Sebenarnya orang Melayu dah banyak 'bagi muka' kepada Bukan Bumiputera. Jangan diberi betis hendakkan peha pula! Kalau Kontrak Sosial tidak releven, mereka harus melihat bukti yang nyata. Sekalipun orang Melayu dan Bumiputera diberi hak keistimewaan yang pelbagai namun realitinya tetap 8 orang Cina terkaya di Malaysia, 1 India dan HANYA 1 Melayu. Sebab itu ada hak keistimewaan untuk orang Melayu dan Bumiputera.

Lagi, kepada menteri-menteri semua...tolong rujuk sejarah dulu, bukan suka-suka hati keluarkan kenyataan yang 'pelik-pelik'. Rakyat kini tak bodoh dan bukan boleh diperguna-guna.

MMMM bantah kenaikan biasiswa bukan bumiputera 45 peratus

JOHOR BAHRU 29 Mei - Majlis Muafakat Melayu Malaysia (MMMM) tidak bersetuju dengan langkah kerajaan menaikkan kadar biasiswa Jabatan Perkhidmatan Awam (JPA) untuk bukan bumiputera kepada 45 peratus daripada 10 peratus mulai tahun ini.

Setiausaha Satu MMMM, Prof. Madya Datuk Zainal Abidin Borhan berkata, ini kerana kenaikan tersebut merupakan jumlah yang besar dan dianggap boleh menjejaskan hak dan faedah yang dinikmati oleh pelajar Melayu.

"MMMM berpendapat biasiswa perlu diberi kepada semua pelajar Melayu yang layak dan hak orang Melayu berkaitan itu tidak boleh diberikan kepada kaum lain," katanya ketika dihubungi Utusan Malaysia di sini hari ini.

Semalam, Menteri di Jabatan Perdana Menteri, Datuk Seri Mohammed Nazri Aziz berkata, biasiswa JPA untuk program ijazah di luar negara kepada bukan bumiputera dinaikkan kepada 45 peratus mulai tahun ini berbanding 10 peratus tahun lalu.

Mohammed Nazri berkata, secara keseluruhan sebanyak 2,000 biasiswa disediakan oleh JPA iaitu 1,100 untuk bumiputera dan 900 untuk bukan bumiputera.

Zainal Abidin berkata, kenaikan biasiswa untuk bukan bumiputera kepada 45 peratus tidak wajar kerana ia hampir menyamai kadar 50 peratus yang dinikmati bumiputera.

Katanya, tindakan itu menggambarkan kerajaan seolah-olah memberi layanan sama rata kepada kaum lain dalam pemberian biasiswa dan dikhuatiri tidak mustahil pada masa depan kadar itu menjadi sama.

Tegasnya, kenaikan itu juga bertentangan dengan peruntukan Perkara 153, Perlembagaan Persekutuan berkaitan dengan Hak-Hak Istimewa Orang Melayu.

"Sepatutnya pemberian perlu menggunakan sistem kuota bumiputera 65 peratus berdasarkan jumlah penduduk Melayu dan 35 peratus untuk bukan bumiputera," jelasnya.

Sementara itu di KUALA LUMPUR, Angkatan Belia Islam Malaysia (ABIM) menuntut penjelasan daripada Menteri di Jabatan Perdana Menteri, Datuk Seri Nazri Aziz mengenai langkah menaikkan biasiswa itu.

Setiausaha Agungnya, Khairul Anwar Mohd. Munir berkata, langkah itu amat memeranjatkan kerana dalam Perlembagaan Perkara 152(2) dan 153(3) menyatakan dengan jelas pecahan biasiswa sebanyak 90 peratus kepada bumiputera dan 10 peratus untuk bukan bumiputera.

Beliau turut mempersoalkan kewajaran langkah tersebut memandangkan peratusan penduduk bumiputera di negara ini adalah lebih tinggi.

''Kedua, taraf kemiskinan dalam kalangan bumiputera juga adalah lebih tinggi berbanding bukan bumiputera.

''Dan dalam konteks pembabitan bumiputera di dalam sektor profesional, bumiputera masih jauh ketinggalan khususnya di Sabah dan Sarawak," katanya dalam kenyataan di sini hari ini.

Khairul Anwar menambah, langkah seperti itu sama sekali tidak mencerminkan sebuah dasar yang dilaksanakan ke arah mewujudkan keadilan sosial di negara ini.

Menurutnya, dalam jangka masa panjang, keputusan itu hanya akan merugikan dan menyebabkan bumiputera terus ketinggalan.

Bagaimanapun, Majlis Belia Malaysia (MBM) menyambut baik langkah JPA menaikkan biasiswa kepada bukan bumiputera.

Presidennya, Datuk Shamsul Anuar Nasarah berkata, semua pihak perlu menerima hakikat bahawa terdapat golongan bukan bumiputera yang tidak berkemampuan.

''Bagaimanapun, JPA perlu memastikan hanya bukan bumiputera yang layak sahaja menerima biasiswa tersebut.

''Langkah ini juga membuktikan yang kerajaan tidak hanya membantu satu golongan sahaja tetapi semua kaum,'' katanya.

http://www.utusan.com.my/utusan/info.asp?y...mp;pg=dn_04.htm

Angkatan Belia Islam Malaysia (ABIM) diamlaa ko, dah diumumkan dalam media lagi mana leh tarik balik jadi 20 % pulak...dah semua baca,kang kurang undi pulak daripada bukan bumi...hehehe, bangga jer sape yang bukan bumi tersenyum simpul jer...PM menteri untuk semua senyum je dia dalam berita...aku sokong!!! Lepas ini mcm-mcm lagi dapat UiTM untuk semua 50-50 pulak.. sbb Biasiswa dah dapat cuma taknak bagi sama rata nanti so kurang 5 % ok gak.takut nanti kata ikut bontot DAP sebab sama rata, UMNO pulak dijolok parti-parti komponen dia MIC,MCA ditambah lagi DAP dan pembangkang, 3 sekali jolok masuk..hehehe lagi ganas... jgn risau ketuanan melayu ada...

Kalau UiTm ada jadi IPTA, MIC dan MCA nak gak ada Universiti untuk kaum-kaum mereka...kalau ada tu IPTS, kami nak IPTA...aku sokong!!! bagi sama rata..heheheh.. ko ada, aku pun nak ada gak...hahahaha

Kesan jangka masa panjang sudah semestinya kepada generasi akan datang. Sepatutnya perkara ini perlu diperhalusi dan diberi sebab musababnya...bukan sesuka hati menaikkan peratus biasiswa kepada Bukan Bumiputera...

Maaflaa lambat umum sblm pilihanraya...heheheeh...kalau umum daripada awal...selangor,penang,perak...BN dapat punya...hehehe

Edited by .mysahabat9

pmimpin skang bodoh.pnakot.ni kpale paklah la ni yang pnakot sangat.tunduk je kat tuntutan orang bukan mlayu.mase mahathir dlu,mane ade jadi camni?skang ni bile da naik sampai 45%,bukan bole turun2 lagi..kalo skang ni die naik sket jadi 20% dlu ke..pasni bole lagi naik sket2 (kalo baik ati sangat la)..tapi skang ni da 45%,pasni silap2 % kite yang turun..bodo pnye nazri

pmimpin skang bodoh.pnakot.ni kpale paklah la ni yang pnakot sangat.tunduk je kat tuntutan orang bukan mlayu.mase mahathir dlu,mane ade jadi camni?skang ni bile da naik sampai 45%,bukan bole turun2 lagi..kalo skang ni die naik sket jadi 20% dlu ke..pasni bole lagi naik sket2 (kalo baik ati sangat la)..tapi skang ni da 45%,pasni silap2 % kite yang turun..bodo pnye nazri

Mesti dia cakap dgn bangga sekali...kerajaan naikkan biasiswa 45 % kepada bukan bumi putra...Ong Kah Ting Sammy Vellu...mesti cakap Bagus-Bagus sbb tu kami dok dalam BN, UMNO ikut bontot kami mudah sikit, kalau kami keluar BN payah pulak..hehehehe, Lepas tu ckap... Kami Penyokong Paklah sbb UMNO dah sedut bontot MIC, MCA dan DAP..hehehe, tiga parti sekali gus, lagi ganaz jika dibandingkan dgn satu..HAHAHA

Edited by .mysahabat9

contoh.. dulu undi melayu dalam BN seramai 2000 orang, dan undi bukan melayu seramai 1000 orang.

bila undi melayu beralih arah..contoh undi melayu kepada BN, 1000 dan undi non-bumi kepada BN 700. Jadi hak non-bumi kena dinaikkan la..

PdMK (Padan dengan Muka Kita)

Kalu Anuar jadi PM..dia pernah kata.. PKR untuk semua kaum (Universal), bukan untuk Melayu sahaja. Mungkin kalau dia ditakdirkan (takdir je) jadi PM.. ada kemungkinan hak2 kita akan sama rata (50-50) dengan kaum lain :P

anwar berahim tu pengkhianat bangsa.adeke patut nak nak bagi sama rata semua bangsa!!mana boleh,bumi ni milik nenek moyang kita so kita kenalah ada priority sikit.memanglah menifesto pkr tu bagus tapi org melayu kena ingat parti mana yang dapat menjaga maruah dan kedaulatan bangsa melayu.lagipun dah nama negara kita ni MALAYsia,so orang melayu harus diberi keutamaan.pembangkang menghapuskan deb dgn mengatakan byk rasuah berlaku dlm deb tapi hakikatnya matlamat utama mereka hendak menghapuskan keistimewaan pribumi.org melayu pun kalau tak nak undi bn pun undilah pas.ni pegi mengundi parti yang liberal yakni dap dan keadilan.

kerajaan suruh kita menerima ada non bumi yang tak mampu tapi kerajaan tak pikirkah non bumi nak jadi kaya senang ja,diorang boleh beli no ekor,berjudi.melayu yang susah ni mana boleh buat cam tu.keje makan gaji,kje kt bendang sawah.korang semua jgn risau nanti aku jadi pemimpin aku bantu bangsa aku..he.he..

anwar berahim tu pengkhianat bangsa.adeke patut nak nak bagi sama rata semua bangsa!!mana boleh,bumi ni milik nenek moyang kita so kita kenalah ada priority sikit.

Sebab tulaa UMNO bagi naik biasiswa kurang 5 % . 45 % bukan bumi 55 % melayu. tak bagi sama rata nanti dikata pengkhiatan..bijak tak aku..hahahahahha.. kalu 50- 50 nanti sama rata, orang kata umno pengkhianat...baik kurang 5 % tak banyak, kena bijak sikit dalam politik bagi rakyat tak marah sbb kurang 5 %..kalau bagi 50-50 nanti marah..so rakyat suka...heheheh.... lepas ini Uitm pulak pun kurang 5 % gak...aku lagi suka!!!!!!...hehehe..rakyat lagi suka...hehehe.. kurang 1 % pun tak pe asalkan jangan sama rata...hahahaha

Sbb paklah kata dia PM untuk semua rakyat malaysia...so kalau boleh melayu lebih 5 %...so takderla digelar pengkhianat sbb tak sama rata....hehehehe

Edited by .mysahabat9

korang nak tau tak satu cite.tadi aku tonton saluran rtm,lepas tu keluar satu iklan .menariknya iklan ni,kita boleh bagi harapan, cadangan atau kritikan tentang pimpinan pal lah:http://www.warkahuntukpm.com.my/.sebagai seorang anak muda sudah semestinya aku pilih kritikan cause aku tak puas hati pasal isu biasiswa jpa ni.tapi yang peliknya kita kena bagi butiran lengkap tentang diri kita termasuk alamat rumah.aku bukannya nak apply keje.aku takut kalau aku begi pedas2 dia tak boleh terima.lepas tu dia carik aku,sumbat aku dalam ISA.nampak sangat terlampau banyak birokrasi dalam pentadbiran skarang.macam mana nak tahu masalah rakyat jelata?

pi www.chedet.com . merajuk kat drM.... dr khir pon boleh kot www.drkhir.com

takpon ko try report kat DAP limkitsiang kat blog.limkitsiang.com suruh diorang turun bagi non bumi 15 / 10 % pon jadik la sebab bumiputera ramai x mampu lagi... pas susah nak contact... tp pas dap dah sekapal... so contact je la kit siang tuh... dan pada masa yg sama mintak dia tlg bnyk kan bantuan kepada sekolah2 agama kat msia, dr segi menyuarakan di parlimen pon jadi la... sbb aku tgk bnyk dlm keadaan yg kureenng... harap2 dia suka dan berniat nak membantu... <_<

anwar ibrahim tuh biar je la.. dia tuh pelacur politik terdesak. mcm2 kepentingan melayu dia jual.

Edited by hdroxy

korang nak tau tak satu cite.tadi aku tonton saluran rtm,lepas tu keluar satu iklan .menariknya iklan ni,kita boleh bagi harapan, cadangan atau kritikan tentang pimpinan pal lah:http://www.warkahuntukpm.com.my/.sebagai seorang anak muda sudah semestinya aku pilih kritikan cause aku tak puas hati pasal isu biasiswa jpa ni.tapi yang peliknya kita kena bagi butiran lengkap tentang diri kita termasuk alamat rumah.aku bukannya nak apply keje.aku takut kalau aku begi pedas2 dia tak boleh terima.lepas tu dia carik aku,sumbat aku dalam ISA.nampak sangat terlampau banyak birokrasi dalam pentadbiran skarang.macam mana nak tahu masalah rakyat jelata?

Ko jgnlaa kritik.. ko cakap mcm ini..saya bumiputra mmg setuju benar 45 % dinaikkan..kalau boleh bukan bumi putra dijadikan 60 % dan bumiputra 40 % saya tak kisah sbb bukan bumi suka disuap sebab tu mintak naik.bumiputra mmg tak suka disuap, maka 40 % bumi putra saya setuju diturunkan bagi melahirkan bumiputra yang berlumba rebut biasiswa yang terhad ini..hehehe

okla.... sebenarnya aku pun baru dicuss perkara dengan member aku,dia ni student tajaan jpa study kat german... aku dgn dia perbendapat kita kene tgk balik pada basic kenapa biasiswa itu diadakan...

asanya biasiswa tu diberi pada mereka yg layak dan memerlukan... so that's mean tak kisah la sape2 pun, kalo dia layak dan bagus, bagi aje la, apa masalahnya????

mmg la kedudukan bumiputera perlulah dipertahankan,sbb apa?? sbb mmg dari dulu dan dlm sejarah perlembagaan malaysia pun dah stated keistimewaan org melayu nih... kira mmg org melayu ni terpelihara,tp adakah disebabkan ini,org melayu semakin lama mudah lupa dan hanya menunggu masa utk disuap shj??? just imagine hak org melayu ini tiada, apa jadi pada org melayu?? adakah mereka akan lebih berdaya saing??? lu pk la sendiri ^_^

tp pd aku,mmg agak tinggi kenaikan yg diberikan,hampir sama rata dan terlalu mendadak.. jadi harap dikurangkan menjadi 70-30 ....

tp pd aku,mmg agak tinggi kenaikan yg diberikan,hampir sama rata dan terlalu mendadak.. jadi harap dikurangkan menjadi 70-30 ....

itula sbenanye yang kitorang x puas ati n x stuju..knaikan tu tinggi@mlampau sangat..pk la balik,bile da naek camni,mane bole nak turun balik,mngamok la non-bumi nanti..sape la yang wat kputusan ni.kalo nak naik sangat pon bia la sket2..ni mendadak tros camtu..macam harga murtabak kat tempat aku ni,dlu rm4 pastu naek rm5 ni naek lagi rm6..naek skali singgit,mlampau la..(off topik plak..heheh)

apabila org melayu berkata mengenai kaumnya, dia akan dilabel sebagai racist. tetapi apabila org bukan bumiputera berkata mengenai kaumnya, dia tidak dianggap racist. pelik2.

check out post dr M yg baru kat www.chedet.com, racial card. bagus punya.

okla.... sebenarnya aku pun baru dicuss perkara dengan member aku,dia ni student tajaan jpa study kat german... aku dgn dia perbendapat kita kene tgk balik pada basic kenapa biasiswa itu diadakan...

asanya biasiswa tu diberi pada mereka yg layak dan memerlukan... so that's mean tak kisah la sape2 pun, kalo dia layak dan bagus, bagi aje la, apa masalahnya????

kawan kau bolehlah cakap mcm tu cause dia dah lepas and dia dah dapat.memang hakikatnya kalau nak diikutkan memang banyak pelajar non bumi terutamanya cina cemerlang dalam pelajaran tetapi kau kena ingat cina ni lain sikit,diorang ni lebih mengkagumi orang2 luar spt amerika-tengok je singapura.kalau diorang ni dah habis pengajian nak ke bantu kerajaan@ malaysia.lebih baik bagi kat anak melayu.

Skang nih aku brckp in more general perspective...

Emmm.........aku nengok x byk org cina M'sia mempunyai smgt kenegaraan atau patriotik.....x tahu kenapa.......salahkan pemimpin tertinggi negara (x semestinya PM....menteri2 jawatan tinggi sumer yg kaya-raya lah)......entah kenapa diorg nih kalo ckp pasal pembangkang especially yg sekaum dan seagama(PAS esp and now PKR), diorg nih lantang..........korang prasan sblm PRU 12, PAS adalah mangsa serangan media mainstream negara......dikutuk....dicaci......dan slps PRU 12.......PKR pulak diasak......why??? Ini lah yang menyebabkan perpecahan antara M'layu......disebabkan ingin menang dan ingin melindungi kepentingan diri sendir, sanggup berkomplot demi kepentingan diri.......korang prasan tak 2-3 bulan sblm PRU 12 dan sampai skang, mcm2 tuntuan dak2 non-bumi.......why? Sbb perpecahan org Mlayu terang-terangan di kaca TV......korang pnah tak tengok MCA or Gerakan hentam habis-habisan DAP?? Kalo ade pun x terang-terang kat kaca tv nasional nih...

Skang ni bkn biasiswa jerk pening(aku student)...tapi aku lihat peluang dan masa dpn aku agak samar2.......kalo yerpun korg dpt biasiswa melanjutkan plajaran.....di mana anda ingin bekerja??? Suma berasak2 nak keje k'jaan.......antar blajar 10 000 org, yg dpt masuk keje kjaan pun 100 jerk max........so mana lagi 9 900 org tue?? Keje swasta? Swasta skang byk di dominasi oleh non-bumi......esp chinese......and biasanya diorg plg pentingkan fluent in Mandrin.....ni dah satu masalah

Masalah skang pulak biasiswa Non-Bumi pun di naik........45% pulak tu.........secara tak lansung dan jangka masa panjang akan memakan org Bumi sendiri........entahlah..mcm mana masa dpn org kita mcm nih......mana pemimpin kita....bachol....kenapa tak gunakan PERLEMBAGAAN sbg senjata utk menundukkan mereka nih??? :angry:

kawan kau bolehlah cakap mcm tu cause dia dah lepas and dia dah dapat.memang hakikatnya kalau nak diikutkan memang banyak pelajar non bumi terutamanya cina cemerlang dalam pelajaran tetapi kau kena ingat cina ni lain sikit,diorang ni lebih mengkagumi orang2 luar spt amerika-tengok je singapura.kalau diorang ni dah habis pengajian nak ke bantu kerajaan@ malaysia.lebih baik bagi kat anak melayu.

ye memang..tapi pernah tak korang tanya diorang tu kenapa diorang lebih mengagumi org luar??? sbb diorang rasa macam kurenggg je kat malaysia,maybe??? kalo diorang dapat hak macam org melayu,tak mustahil diorang pun akan sama-sama membantu kerajaan.....sama jugak kalo kita bayangkan kita bertukar tempat?? ko rasa ko akan bantu kerajaan tak kalo ko rasa kurenggg ajerr kan?? so,ada pro and kontra nyerr...

cuma main point je kat sini...hak melayu sampai bebila pun kene pelihara,sbb mcm aku kata sebelumnya,kita telah dilindungi oleh perlembagaan malaysia sendiri....jd pergunakan hak itu seelok-eloknya.. sbb aku rasa tak mustahil mungkin dlm masa akan datang atau generasi seterusnya mereka ini akan menuntut hak mereka dan pada masa itu sape yg akan membela hak melayu kalau kita tengok generasi muda melayu sekarang ni makin lama makin _____ ....isi sendiri la.. ^_^ .. lgpun kita dah nampak sikit demi skit mereka ini menuntut hak mereka....

Edited by Big^Boyz

ye memang..tapi pernah tak korang tanya diorang tu kenapa diorang lebih mengagumi org luar??? sbb diorang rasa macam kurenggg je kat malaysia,maybe??? kalo diorang dapat hak macam org melayu,tak mustahil diorang pun akan sama-sama membantu kerajaan.....sama jugak kalo kita bayangkan kita bertukar tempat?? ko rasa ko akan bantu kerajaan tak kalo ko rasa kurenggg ajerr kan?? so,ada pro and kontra nyerr...

Sekejap ko kata biar sama rata .. kasi adil supaya diorang pun rasa diorang duduk Malaysia

cuma main point je kat sini...hak melayu sampai bebila pun kene pelihara,sbb mcm aku kata sebelumnya,kita telah dilindungi oleh perlembagaan malaysia sendiri....jd pergunakan hak itu seelok-eloknya.. sbb aku rasa tak mustahil mungkin dlm masa akan datang atau generasi seterusnya mereka ini akan menuntut hak mereka dan pada masa itu sape yg akan membela hak melayu kalau kita tengok generasi muda melayu sekarang ni makin lama makin _____ ....isi sendiri la.. ^_^ .. lgpun kita dah nampak sikit demi skit mereka ini menuntut hak mereka....

Lepas tu kata main point nya hak Melayu tetap perlu dipelihara ..

So, mana satu sebenarnya ko cuba tegaskan kat sini?

Sekejap ko kata biar sama rata .. kasi adil supaya diorang pun rasa diorang duduk Malaysia

Lepas tu kata main point nya hak Melayu tetap perlu dipelihara ..

So, mana satu sebenarnya ko cuba tegaskan kat sini?

aku tak cakap biar sama rata..aku cuma bg pendapat sebab2 yg mungkin diorang tu lebih mengagumi org luar dan tak bantu kerajaan malaysia(mcm kata forumer anntheboss)...

hak melayu mmg perlu dipelihara selagi perlembagaan malaysia menyatakan begitu...

jadinye kat sini, kenaikan tu terlalu mendadak dan perlu dikaji semula.....

aku kalau boleh nak tgk PAS dan UMNO bersatu..Hak orang melayu akan terjamin dan Agama islam tak akan tergugat

UMNO = Kemodenan

PAS = Keislaman

Kite memang dituntut untuk menjadi moden tapi berlandaskan hukum syariat islam

pasal isu JPA ni...kalau orang tuh dah cerdik pandai dan layak..ape salahnye bagi..

aku berketurunan cina,aku ade cousin cina yang tak dapat meneruskan cita2 die dalm bidang sastera sbb sistem kuota dulu,die nak masuk ke dalam bidang tuh,kawn melayu die dapat dan die x dapat..akhirnye kawan die yang melayu tuh dapat ijazah sastera tuh tak buat pon sastera,pegi jadik pelukis kat sentral market..aku denga pon rase x best jer..baik bagi die masuk bidang tuh dari bagi kat kawan die yang melayu tuh..

no offence,ni pandangan peribadi aku,tiap2 orang ade hak untuk hidup..bagi aku,jangan disentuh agama islam dan jangan disentuh sultan dan raja-raja melayu

Edited by langkasuka

KUALA LUMPUR 2 Jun - Keputusan kerajaan menaikkan kuota biasiswa Jabatan Perkhidmatan Awam (JPA) untuk pelajar bukan bumiputera dari 10 peratus kepada 45 peratus bertujuan memenuhi kehendak rakyat.

Menteri di Jabatan Perdana Menteri, Datuk Seri Mohamed Nazri Aziz berkata, ia cukup jelas pada pilihan raya umum lalu apabila rakyat segenap lapisan dengan lantang mahu kerajaan melakukan perubahan dan berlaku adil terhadap semua kaum.

"Apabila kerajaan cuba menaikkan kuota untuk biasiswa JPA bagi bukan bumiputera mengapa pula ada pihak yang hendak bising,'' katanya ketika dihubungi Utusan Malaysia di sini hari ini.

Beliau berkata demikian ketika diminta mengulas mengenai kenyataan beliau berhubung keputusan kerajaan menaikkan kuota biasiswa JPA untuk program ijazah di luar negara kepada pelajar bukan bumiputera dari 10 peratus kepada 45 peratus mulai tahun ini.

Secara keseluruhan sebanyak 2,000 biasiswa disediakan oleh JPA iaitu 1,100 untuk bumiputera dan 900 untuk bukan bumiputera.

Menurut Mohamed Nazri, pada pilihan raya umum lalu, rakyat telah membuat keputusan dengan memberikan sokongan kepada parti pembangkang kerana beranggapan UMNO tidak lagi relevan serta tidak berfungsi membela penduduk miskin.

''Jadi kali ini, kita cuba dengar cakap rakyat melalui keputusan yang kita buat dengan menaikkan kuota bukan bumiputera.

''Tetapi kenapa pula mereka hendak marah apabila kita cuba bantu penduduk miskin, bukankah ini yang mereka mahu,'' ujarnya.

Jelas beliau, orang Melayu telah memilih Parti Keadilan Rakyat (PKR) dan juga Pas yang cukup jelas tidak menekankan perjuangan Melayu.

''Inilah padahnya dan orang Melayu perlu terima keputusan ini,'' tegasnya.

Ketika ditanya mengenai pertemuannya dengan Gabungan Pelajar Melayu Semenanjung (GPMS), Mohamed Nazri berkata, beliau dijangka bertemu dengan GPMS pada pertengahan bulan ini bagi menjelaskan keputusan kerajaan itu kepada pertubuhan tersebut.

Bijaknya Nazri berkata-kata .. hanya kerana orang Melayu menolak parti pemerintah tidak bermakna mereka ingin menyerahkan hak mereka .. sedar atau tidak encik Nazri tentang kenyataan tersebut?

''Inilah padahnya dan orang Melayu perlu terima keputusan ini,'' tegasnya

Siapa beliau untuk memberikan hak Bumiputera tanpa berunding dengan wakil2 Bumiputera sendiri? :ph34r: