Jump to content
Sign in to follow this  
Mr Ijan

Agihan Biasiswa Jpa Untuk Bukan Bumiputera Naik 45 Peratus

Recommended Posts

KUALA LUMPUR: Agihan pemberian biasiswa Jabatan Perkhidamtan Awam (JPA) bagi Program Ijazah Luar Negara kepada pelajar bukan Bumiputera dinaikkan kepada 45 peratus daripada 10 peratus mulai tahun ini, kata Menteri di Jabatan Perdana Menteri, Datuk Seri Mohamed Nazri Aziz.

Beliau berkata sebanyak 2,000 biasiswa disediakan JPA iaitu 1,100 untuk pelajar bumiputera dan 900 untuk pelajar bukan Bumiputera.

"Pecahannya ialah 50 peratus untuk Bumiputera dan 45 peratus kepada bukan Bumiputera berbanding sebelum ini hanya 10 peratus sahaja diberikan kepada bukan Bumiputera," katanya ketika menggulung perbahasan mengenai Rang Undang-undang Perbekalan Tambahan 2008 (2007) membabitkan RM60 juta kepada JPA di Dewan Rakyat hari ini.

Nazri berkata, memandangkan permohonan yang diterima untuk program itu sebanyak 15,220, dan 7,282 daripada pelajar yang memohon dipanggil temuduga, hanya mereka yang benar-benar menepati kriteria sahaja dipilih.

"Kriteria pemilihan ialah 70 peratus untuk akademik, 10 peratus kegiatan kokurikulum, 10 peratus latar belakang keluarga dan 10 peratus lagi temuduga," katanya. - Bernama

http://www.bharian.com.my/Current_News/BH/...icle/index_html

Salam, merujuk kepada artikel hari ini di Berita Harian online, biasiswa untuk bukan Bumiputera dinaikkan sehingga 45 peratus dari 10 peratus, hampir separuh dari jumlah yang ditawarkan oleh JPA walaupun kononnya Bumiputera memperolehi 5% lebih tinggi.

Adakah anda bersetuju dengan jumlah terbaru tersebut sedangkan seperti yang kita sedia maklum, jumlah Bumiputera adalah melebihi daripada 65% jumlah penduduk di Malaysia meliputi pelajar etnik Sabah dan Sarawak.

Sudahlah perlu bersaing sesama sendiri dalam jumlah yang begitu ramai selama ini, sekarang ia dikurangkan 35% peratus permohonan lagi. Tidak salah untuk menaikkan jumlah biasiswa, tetapi dengan menganggap jumlah pelajar Bumiputera dan bukan Bumiputera adalah sama, pastinya ia akan menyebabkan pelajar Bumiputera yang mempunyai jumlah lebih ramai akan mengalami masalah. Adalah lebih baik sekiranya, membuat permohononan sistem terbuka tanpa membuat kuota lagi. Adil dan saksama. Hanya yang layak sahaja boleh mendapat biasiswa ..

Meskipun selama ini diakui ramai pelajar bukan Bumiputera yang cemerlang di dalam pelajaran mengeluh kerana tidak mendapat biasiswa, tetapi mengapa tidak pula kita mendengar dan melihat begitu ramai pelajar Bumiputera yang cemerlang juga dinafikan tawaran biasiswa kerana perlu bersaing dalam jumlah yang ramai selama ini? Sudahlah jumlahnya adalah sedikit, sekarang semakin dikurangkan lagi .. <_<

Di mana letaknya kedudukan Bumiputera selepas ini?

Bincangkan ..

P/s: Semakin lama, banyak pula yang semakin hilang ... Dulu IPTA, sekarang jumlah biasiswa ...

Edited by Mr Ijan

nih asas dia kes budak pompuan tuh la tuh. dia ingat dia sorang jer pandai. . aku x setuju... tp terpaksala kot kalau difikirkan mengenaik strategi pembelaan keistimewaan bumiputera.

nak wat camner, dah bumiputera pon dah berpecah dan yg 2 parti pembangkang tuh tergedik-gedik ikut satu lagik. bumiputera dah berpecah, org lain dah bersatu... x buat karang lagi ramai org lain masuk yg pakatan sekular tuh. kene faham, nak pi bulan purnama atau sabit, kene naik roket dulu. silap hari diperintah komunis la kita.

nih asas dia kes budak pompuan tuh la tuh. dia ingat dia sorang jer pandai. . aku x setuju... tp terpaksala kot kalau difikirkan mengenaik strategi pembelaan keistimewaan bumiputera.

nak wat camner, dah bumiputera pon dah berpecah dan yg 2 parti pembangkang tuh tergedik-gedik ikut satu lagik. bumiputera dah berpecah, org lain dah bersatu... x buat karang lagi ramai org lain masuk yg pakatan sekular tuh. kene faham, nak pi bulan purnama atau sabit, kene naik roket dulu. silap hari diperintah komunis la kita.

ahaha ,best la ayat nih . bole jadi quote of the month nih.Terpaksa la nak tarik balik sokongan orang2 yang tak undi parti dorang hari tu

x kesah mana2 parti janji bersatu dan jangan gabung dengan mana2 pihak yg membawa keburukan lebih teruk. B)

aku bukanlah stereotype dan ikut jer 1 pihak. harakah, sinar, anwaribrahimblog, utusan, star, nst, limkitsiang, malaysia today, raja petra, mykmu, tvpas, tvdap, tv3, chedet, ceramah hindraf, ceramah pemimpin pas etc sumer aku baca dan tgk sebab masing2 ada point sendri dan masing2 cover berita buruk masing2, hehe. so lepas baca aku cuba nilaikan sendiri.

sumer ada pro and contra... dan aku cuma fikir dr segi mana kasik baik lebih bnyk dr buruk dan berfikir parti mana yg lebih realistik dan selamat. dan perjuangan long term jugak.

Edited by hdroxy

dr 10% naik ke 45% mmg tinggi. walaupun ada MARA, tp still takleh nak cover kehilangan 35% kpd non-bumi tuh. lgpun yg non-bumi bukan ke ramai yg kaya raya, perlu ke peratus yg tinggi diberi utk diorang

knape perlu naik sampai 45%?gile ke ape.bahaye tol la kalo pmimpin mlayu ikotkan sangat tuntutan cine2 tuh.dah la diorang ramai yang kaye dari kite,nak ditaja lagi plak education diorang.ni la jadinye kalo paklah tu 'lembut+baik hati' sangat.cine india sume brani besa kpale.sume nak tuntut..sume nak diikut..lame2 ilang mlayu di dunia ni..pmimpin mlayu tapi atas name je..bawah2 sume ikot cakap bangsa lain.

aantheboss..ko spm 07 ke?abes tu ko sambung mane?matrik?

pada padangan aku, x boleh marah umno sahaja, pkr dan dap pon memperjuangkan kesamarataan jugak dan ramai bumiputera undi diorang pada pru lepas. jadik nih suara bumiputera jugak. pas pon kata bn x releven sebab dia perkauman. fikir2kanlah. bn cuma terpaksa buat ntuk lembutkan pihak lain sebab sokongan bumiputera sendiri dah kurang (sebab harga minyak barang naik, hinraf, korupsi dsb).. aku faham kesusahan rakyat tp aku rasa, kalo opposition memerintah, lagi lenyap hak2 kita kerana kesamarataan tungak perjuangan mereka, x der quota2. btw, nazri ada bagi penjelasan?

aku rasa la ni ade kaitan ngan politik r

yela pas pru 12 ni

kan bn kalah terok..

jadk nak amek ati non bumi

jpa bagi r lebih kt diorg...

dlm pru 12 yg lalu,

non bumi dah terang2 undi pakatan rakyat

diorg dah beralih arah

maybe diorg harap dpt lebih dr ape yg diorg dpt skang dr krajaan bn

it just my opinion

Pendapat aku.. ini adalah yang terbaik.

Biar ada kesamaan antara kita...

Bila lagi nk berdikari dan hilangkan perkataan 'di manjakan'.. ari2 harapkan disuap je..

Bila lagi nk berdikari dan hilangkan perkataan 'di manjakan'.. ari2 harapkan disuap je..

aku TAK SETUJU ngan ko

x bley r samarata

ko kne igt time kontrak sosial mase nak merdeka dulu

org non bumi kne terima keistimewan bumi

tp skang diorg pertikai plak

tp aku setuju yg org melayu ni manja

tp bukan tarik hak biasiswa

mungkin ade cara lain utk tak manjakan melayu

kesian utk anak2 melayu yg pandai tp x boleh nak further study kt oversea

it just my opinion

memang la ni salah satu care nak tarik balik non bumi untuk sokong bn..tapi bile dikurangkan quota untuk bumi jadi 55% je..macam melampau sangat..1100 je untuk bumi 900 untuk non bumi..aku rase half dari 900 tuh mesti cina yang mampu..rugi la sedangkan ramai lagi anak melayu pandai yang kurang mampu yang patut diberi peluang...

Aku sokong!!. Aku sokong ketuanan melayu! hehehehe UMNO. Bagi sama ratala mcm DAP kata..Sokong!!! UMNO kaa ketuanan melayu, DAP kata bagi sama rata untuk semua rakyat malaysia masuk Universiti..Hapuskan kouta. Jadi 100 % semua leh masuk Universiti..

Edited by TJ-Ariff
jangan buat ayat yang ada provok... (orang cerita pasal lain, ko cerita pasal lain pulak !!)

ai, perli ke bang. Mana boleh hapuskan bro... andai kata malaysia x merdeka dan diperintah komunis bintang 3... korang rasa ader diorang nak kasik chance kat kita ka? sebab kita nih Islam lah kita bagik peluang... dan jugak kewarganegaraan. komunis ker, penyamun ker, miskin kaya sbg semua kita ambek. x der negara didunia nih terima pendatang asing yg x diundang, secara bulk gitu2 jer. dan jika x der kontrak sosial dan keistimewaan tuh, mau perang dan x merdekalah kita. jgn sesekali kita lupa kenapa hak bumiputera tuh diadakan.

dah terang lagi benderang

nasib bangsa dipolitikkan

lepas ni MARA pun bukak kat non-bumi

pergi mampus la dgn blog2/agenda politikus yang kononnya nak kesamarataan antara kaum..semua tu sebenarnya nak menjahamkan bangsa sendiri..

kedayusan pemimpin melayu masa kini sgtla nampak jelas...

pemimpin bangsa lain memperjuangkan hak bangsa masing2 dan semakin mencapai objektif

pemimpin melayu ada ke betul2 perjuangkan bangsa melayu semakin menjatuhkan ada la dengan satu demi satu keistimewaan bangsa sendiri ditarik balik..

kalo yer lah kalo nak perjuangkan kesamarataan, kenapa masih ada sekolah jenis cina dan india sampai sekarang. bila kita sentuh nak tukar jadi kebangsaan atau kurangkan punya la naik angin. nih sekolah mara, matrik kita diorang marah2 dan x bbrp suka. udang disebalik batu? fikir2 kan lah.

aku x ske btol ngan politik mlesia nih..wat mnyampah je pk..bile masing2 sibuk mengejar kepentingan diri,sampai menganiaya bangsa sendiri..nih baru cite memperjuangkan bangsa,lom cite memperjuangkan agama..sume x btol..

Sekiranya agihan terhadap biasiswa JPA ini dikurangkan kepada 55% terhadap pelajar bumiputera ini sebenarnya tidak langsung memberikan keuntungan kepada kaum bumiputera kerana rata-rata di kalangan bumiputera ini masih lagi berada pada paras kemiskinan dan ini sebenarnya membantutkan usaha untuk merapatkan jurang di antara kaum yang terdapat di Malaysia..Jadi inikah Agenda Ketuanan Melayu yang diperjuangkan??

Sekiranya agihan terhadap biasiswa JPA ini dikurangkan kepada 55% terhadap pelajar bumiputera ini sebenarnya tidak langsung memberikan keuntungan kepada kaum bumiputera kerana rata-rata di kalangan bumiputera ini masih lagi berada pada paras kemiskinan dan ini sebenarnya membantutkan usaha untuk merapatkan jurang di antara kaum yang terdapat di Malaysia..Jadi inikah Agenda Ketuanan Melayu yang diperjuangkan??

Tambah lagi 5 % laa baru 50- 50 sama rasa mcm DAP mimpi kan.. Jangan risau, nanti gerenti sama rata punya UMNO ikut bontot DAP.. Sekolah Cina pun nak kena rasa rata kan gak mcm idea komunis...Kalau Sekolah kebangsaan 5000 Sekolah Cina kena 5000 gak takboleh 500... ini yang DAP marah..tapi takpe nanti DAP boleh cucuk UMNO bagi 5000 gak baru sama rata.. Melayu suka suap, bagi sama ratala baru syok, baru melayu tak digelar suka suap, hapuskan jerlaa ketuanan melayu bagi semua sama rata, DAP suka, Slow2laa nanti baru UMNO dapat sokongan bukan bumi.. Kalau Petronas dapat kat Bukan Bumi jadi CEO lagi best gak baru sama rata...

kalo yer lah kalo nak perjuangkan kesamarataan, kenapa masih ada sekolah jenis cina dan india sampai sekarang. bila kita sentuh nak tukar jadi kebangsaan atau kurangkan punya la naik angin. nih sekolah mara, matrik kita diorang marah2 dan x bbrp suka. udang disebalik batu? fikir2 kan lah.

Apalaa ko ini.. kalau nak tukar jadi kebangsaan mmglaa marah...kalau Sekolah kebangsaan jadi sekolah Cina lagi marah orang melayu.. Kalau samarata ini...sekolah cina tambah sama banyak mcm sekolah kebangsaan, bukan nya nak ditukarkan ke sekolah kebangsaan.. mmglaa tak sama rata sbb sekolah cina semua dah jadi sekolah kebangsaan so mana ada sama ratanya.. sekolah melayu ada sekolah kebangsaan, so sekolah cina kena ada gak skolah kebangsaan jenis cina.. baru sama rata, yang pi kejadah tukar sekolah cina ke sekolah kebangsaan mmglaa tak jadi sama rata, apalaa ko ini..

dah terang lagi benderang

nasib bangsa dipolitikkan

lepas ni MARA pun bukak kat non-bumi

pergi mampus la dgn blog2/agenda politikus yang kononnya nak kesamarataan antara kaum..semua tu sebenarnya nak menjahamkan bangsa sendiri..

kedayusan pemimpin melayu masa kini sgtla nampak jelas...

pemimpin bangsa lain memperjuangkan hak bangsa masing2 dan semakin mencapai objektif

pemimpin melayu ada ke betul2 perjuangkan bangsa melayu semakin menjatuhkan ada la dengan satu demi satu keistimewaan bangsa sendiri ditarik balik..

Mara gak kena buka sama rata mcm DAP suka.. UMNO jgn risau ketuanan melayu ada yang diperjuangkan, kalau tak ikut keluar keris nanti..Hahahahaha, UMNO suka ikut bontot DAP sbb dalam BN ada parti MCA dan MIC geng DAP juga...huhuhuhu.. DAP cakap sama rata, dalam MIC dan MCA suka gak sbb bangsa mereka so mana bantah dalam Dewan Rakyat, sukalaa...takbpe nanti gerenti dapat sokongan bukan bumi, kalau tak dapat gak jadi 80 % biasiswa bukan bumi, gerenti sokong punya, pakcik pun sokong gak sbb pakcik tak pinjam JPA, nanti 100 % pun takpe sbb tu pakcik sokong UMNO gak setiap kali PRU..aku sokong!!!!!!!

Edited by .mysahabat9

ini pendapat saya as non-bumi.

kerajaan Malaysia sangat takut kepada non-bumi, eg.

perhimpunan/tuntutan hidraf - terus kerajaan takut. itu baru minta sedikit.

ini pula kaum cina yang sudah minta lebih dari dulu. kaum cina ini walau bagaimanapun mereka akan bersatu, tak kira mca, dap or gerakan. yang rugi sendiri adalah bumiputera.

saya ditempat kerja majority r chinese, so memang sudah malas mau counter they all pasal ini issue. saya hanya bercakap pasal agama sajalah, pasal saya pun bukan melayu.

as for me, y bumi have to bow your head to these minorities??? sekarang ini adalah the non-bumi hidup susah kah?? no!!! then apalagi mau bagi pada mereka? mereka selalu memuji singapore/US... pls lah, of course lah singapore kan mereka yang conquered. then US pula... this is so dumb i would say... adakah chinese rep dalam parliament US? u ingat the white americans mau duduk diam kah? they all lagi racist.

lagi 1, kalau they all cakap, "pasal we all lah Malaysia boleh baju" lagi bullshit... y dulu china sangat maju kah??? they all sendiri tak mau tingal di china pasal communism. pasal itu they all scattered all over the world.

sorry saya bukan racist, tapi tak tahan lah tengok sikap non-bumi yang sangat kurang ajar sekarang.

kalau nak post isi yang dok perli2 baik takyah try bagi isi yang boleh kita bincang , ni kan sub-forum serious discussion . -_-

hmmm pada aku patut kerajaan takyah cepat sangat kalut/melatah bila sokongan turun , abih sume benda dia nak kasi tuk meraih balik sokongan.

edit:salah eja :P

Edited by hampeh

betul tu tetapi yang menjadi persoalan sekarang kenapa nazri aziz membuat keputusan melulu tanpa berbincang,sebenarnya melayu dah tak ada seorang pemimpin yang berani,sekarang semua pemimpin kita nak bekarjasama dan bertoleransi ngan DAP cause semua pemimpin melayu yang ada sekarang pengecut dan bachol.apa kejadahnya bumiputera lebih 5% ja.bayangkan lepas ni 900 pelajar non bumi boleh apply jpa.aku benganglah cause hari tu aku apply jpa x dapat.menyesal betul aku mintak mara pun takpa.apa salahnya kerajaan bagi ja biasiswa tu kt anak org2 melayu susah yang cemerlang setidak-tidaknya itu bangsa kita.persoalan skarang nak ke non bumi nak berjasa kepada negara bila dah habis pengajian sakgi?aku khuatir kes namawee tu berulang.kalau benda ni tak dapat diatasi habislah generasi pribumi akan datang.

Tu la.. masa PRU12 pakat nk 'test' YB bendera lain.. kang 'Kuasa Melayu' dah kurang. Bila Melayu berpecah2.. camni la jadinya. <_<

Kerajaan terpaksa akur dengan tuntutan bangsa lain. Kalau xikut permintaan mereka.. takut jadi huru hara la pasal 'becup' dari orang melayu dah kurang. Ditambah pula 'samseng' dalam parlimen (Kebanyakan bukan Melayu).

Anda boleh tengok kan sendiri dalam parlimen..tak puas hati sikit, jadi 'hero' la..'samseng' la.

Note : Bersatu Teguh..Bercerai Roboh :excl:

Note : Bila PAS nk tunjuk 'belang' kat selangor supaya kilang arak ditutup? Tak berani ek...Ikut bontot DAP la tu :P

Owh ye, nak tanya, bagi sesapa yang setia tengok berita setiap malam, adakah topik ni keluar?

Owh ye, nak tanya, bagi sesapa yang setia tengok berita setiap malam, adakah topik ni keluar?

Takde lagi tu... kot2 aku terlepas pandang xtau la...

Of Topic

Tengok...yang semalam ke?

Paling HOT ialah YB Melor ceraikan bini muda dia (umo baru 24-anak 2 dah) dah la lawa..cun lagi tu..

alahai.. muda2 lagi dah menjanda :

Iklan ni...

ON Topic balik

Edited by malayNUX