Jump to content
Sign in to follow this  
PePeDUM

Minyak Oh Minyak...

Recommended Posts

tolong list kan....

nanti bleh ucap terima kasih kat petronas..

kalau ko cakap yang dia tolong dari segi bayar cukai kat kerajaan hasil keuntungan dan pendapatan petronas, itu tak termasuk dalam kategori 'membantu'. semua orang bayar cukai...

byk la tapi aku dah lupa aku takut kalau salah sebut nanti kena kutuk,tapi mmg byk la,sumbangan rumah anak2 yatim,support anak2 malaysia belajar kat oversea,mmg banyak tapi aku dah lupa...apekata ko pg tanya org2 kat petronas,aku cuma ade kwn aje yg keja kat pelantar minyak tu.

Petronas mesti bantu rakyat Malaysia dengan mengambil inisiatif mengurangkan harga minyak dan menghentikan eksport minyak ke luar negara. Biarlah minyak kat Malaysia ni melebihi permintaan. Sekurang2 nya ada stock bekalan untuk tempoh jangka masa panjang.

tak mungkin petronas akan stop eksport minyak! Mustahil! kontrak niaga mana boleh nak main off. kena bayar ganti

rugi, lagi rugi petronas.

Pasal subsidi ni aku rasa elok kekalkan seperti sedia ada je...kalau kurangkan nanti ada pihak menangguk di air yang keruh plak...

Hasil minyak negara akan habis dlm 5-6 tahun lagi...org yg baru beli keta, byr loan pun tak habis lagi...bila hasil minyak ni habis dan andaikata semua keuntungan Petronas dah guna untuk provide minyak pada harga murah pada rakyat, maka lepas 5-6 tahun ni kerajaan takkan ada fund...apa lagi sumber yang negara nak harapkan?Memang la tak terus bankrap, tapi lambat laun pasti lingkup jugak kalau dah takde sumber dan tak lagi berdaya saing...

So pendekatan kerajaan setakat ni adalah jelas...dengan mewujudkan projek2 yang boleh menjana ekonomi negara sementara ada sumber kewangan...so kita tak perlu lagi risau tentang pendapatan apabila hasil minyak ni habis, sebab negara kita dah berdaya saing...

Yang penting sekarang ialah mereka2 yang menguruskan dan merancang projek kerajaan kena lebih kreatif dan innovatif la...di samping jujur dan amanah...hehehe...

Nak swipe mykad sebelum beli minyak pun tak logik jugak...sudah pasti ada pihak2 yang akan tunggu di setiap pam minyak dan offer "service" pinjam mykad...nak buat jugak boleh, tapi kena ada penguatkuasaan...tapi nak hire penguatkuasa kena bayar gaji gak kan?...

Aku x kisah sangat susbidi tu dihapuskan. (Kisah jugak la, tapi ada point lain yang aku nk ckp neh).

Bila kerajaan tak subsidi lagi minyak untuk rakyat, ada jaminan tak billion-billion duit tu disalurkan kepada pihak yang berhak? Aku bkn nk sentuh pasal politik, tapi mana pergi duit Wang Ihsan semua tu? Kerajaan Terengganu yg ada skrg ni pun, minta balik wang tu terus kepada mereka, bukan dalam bentuk Wang Ihsan.

Ya sepatutnya wang tu sampai kat rakyatlah...directly or indirectly...kita pun tak expect kita dpt cash, yg lebih penting projek yang dpt jana ekonomi dari segi long term...yang mana duit minyak ni bukan generasi kita saja rasa, malah anak cucu kita pun dpt sama2 rasa, indirectly la maksud aku...

Dlm ckp soal minyak ni...amat menarik untuk kita lihat negara jiran kita brunei...minyak mmg murah gila la kat sana...keta takyah ckp la...bila minyak diorang habis, aku wonder apa yang akan berlaku...pelabuhan takde, tanah terhad, industri takde, semua main import je...maybe rakyat sana sikit, so hasil minyak skang bleh tampung next 100 years tak tahu la pulak...

bagus gak ko sebut pasal Brunie tu..

nape tak contohi Brunie?? Malaysia ni pon bukannya negara besar pon macam Amerika...

Kat Brunie minyak murah sebab subsidi ke?? siap boleh tampung 100 tahun akan datang lagi tu... Malaysia ni? 5-6 tahun je.. pastu jadi pengimport minyak. so, janganlah eksport minyak ke luar negara... aku teringin benor nak tengok petronas ni bungkus. KLCC tu plak camne nak bungkus??

nape tak contohi Brunie?? Malaysia ni pon bukannya negara besar pon macam Amerika...

Kat Brunie minyak murah sebab subsidi ke?? siap boleh tampung 100 tahun akan datang lagi tu... Malaysia ni? 5-6 tahun je.. pastu jadi pengimport minyak. so, janganlah eksport minyak ke luar negara... aku teringin benor nak tengok petronas ni bungkus. KLCC tu plak camne nak bungkus??

Er, aku x nak Petronas bungkus :wacko:

ermmm...ko tak paham kot apa yg aku ckp pasal brunei ni?

Lagi satu yang aku tak paham nape org kita suka ckp "aku harap Petronas, TNB, TM, etc. Bankrap dan pergi jahanam"

What were u thinking man?

Ya sepatutnya wang tu sampai kat rakyatlah

Mana boleh bagi duit kat rakyat, rakyat membazir jer..baik duit aku yang pegang nanti boleh buat mcm - mcm.. Ko nak apa lagi? aku boleh buatkan untuk ko, tapi pastikan projek memberi keuntungan, asalkan 5 % daripada projek aku dapat. :lol: .kalau boleh buat projek bagi nampak sikit projek bermanfaat kepada rakyat sbb rakyat nak yang bermanfaat jer so tak kata banyak so yang penting projek tu 5 % daripada projek aku dapat. :lol:

dan kepada Petronas, bantulah kami...

Mmg banyak contohnya litar sepang, mmg banyak aktiviti diadakan kat litar tu hampir setiap minggu penuh jer litar tu dengan pelbagai aktiviti, tak rugi buat

ermmm...ko tak paham kot apa yg aku ckp pasal brunei ni?

Lagi satu yang aku tak paham nape org kita suka ckp "aku harap Petronas, TNB, TM, etc. Bankrap dan pergi jahanam"

What were u thinking man?

mungkin dia paham, tapi konteks yang cuba dia sampaikan dari sudut yang lain...

napa orang kita suka cakap camtu? kalau ko baru beli kereta kat proton pastu kereta ko ada problem kat brek. Ko mesti hantar kat proton servis center sebab under waranty, betul? kalau servis yang diorang tak bagus dan masalah tak setle, apa ko buat? mestilah pergi ke sc lain.. kalau sc lain pun tak bagus, pergi ke sc lain. macam tulah jadinya sampai 100 atau 1000 kali ko pegi sc tapi tak setle2 masalah ko. aku rasa time tu ko mesti dah bengang gile2 sampai sumpah seranah si proton tu.

Itu lah yang berlaku kat petronas, TNB, TM, etc sebab diorang punya servis mengecewakan pelanggan...

Bila kerajaan tak subsidi lagi minyak untuk rakyat, ada jaminan tak billion-billion duit tu disalurkan kepada pihak yang berhak? Aku bkn nk sentuh pasal politik, tapi mana pergi duit Wang Ihsan semua tu? Kerajaan Terengganu yg ada skrg ni pun, minta balik wang tu terus kepada mereka, bukan dalam bentuk Wang Ihsan.

Kenapa mat said mintak balik duit dalam bentuk royalti tu? Sekarang ini ada satu manusia yang pegang atas nama dia, duit ehsan. maknanya, duit ikut dia, bukan ikut kerjaan negeri. Kaya bunga tak cakap nak dah. Mat said tarak duit da... sama jenis gak kalo pembangkang memerintah....

Merintah dengan duit, tarak duit, Bung Kuss!!!!

Mana boleh bagi duit kat rakyat, rakyat membazir jer..baik duit aku yang pegang nanti boleh buat mcm - mcm.. Ko nak apa lagi? aku boleh buatkan untuk ko, tapi pastikan projek memberi keuntungan, asalkan 5 % daripada projek aku dapat. :lol: .kalau boleh buat projek bagi nampak sikit projek bermanfaat kepada rakyat sbb rakyat nak yang bermanfaat jer so tak kata banyak so yang penting projek tu 5 % daripada projek aku dapat. :lol:

Mmg banyak contohnya litar sepang, mmg banyak aktiviti diadakan kat litar tu hampir setiap minggu penuh jer litar tu dengan pelbagai aktiviti, tak rugi buat

kalo ko duk kat tempat dorang pun ko hendakkan keuntungan setiap projek yang ko jalankan...cuma ko jeles sebab tak dapat duduk kat tempat dorang...

kiter nie manusia...cuma kiter tak dapat aper yang dorang dapat jer...

tapi bila ko duk kat tempat dorang mungkin ko akan buat aper yang dorang buat...

sebab manusia nie sentiasa ader perasaan tamak...pemimpin kiter kalo malaikat takperlah...

Hahahaha... Tu yang aku kata korang ni orang bandar...Come on lah, nak hapuskan subsidi minyak, pastu duit subsidi tu nak buat pembangunan untuk rakyat, hahaha..masuk kat poket kroni jer....

Tengok apa yang jadi pada PPRT, projek perumahan rakyat...Makmal sekolah, MAS...aduh kalau nak list berjela-jela...

Sebenarnya tak relevan langsung apa yang kita bincang kat sini, dengan kerajaan yang tak berapa stabil ni, dan muka-muka tamak yang menunggu peluang untuk mengambil kesempatan....hmmm..tak tahulah..

haha robots...ko memang robots...ikut sedap mulut ko jer kata kat orang miskin-orang miskin...

miskin=pemalas, ikut nafsu dan bodoh

usaha+tawakal=berjaya....

Hakhahaha...cakap macam orang tak ada Tuhan jer....

Bagi aku...

Miskin/susah=Baik, rendah diri, erat silaturrahim dan kenangan paling indah dalam perjalanan aku mengenal Tuhan. Kalau aku tak miskin dan susah, aku takkan kenal Tuhan , Allah Yang Maha Kaya...aku tak reti nak menghargai segala nikmat dan pemberianNYa...

Kaya/senang=Penting diri sendiri, berlagak, cerita pasal dunia semata-mata, hidup macam tak ada Tuhan, sibuk memanjang...Hahaha, inilah realiti kehidupan aku sekarang, menyampah betul aku nak jumpa orang-orang ni....Tiap-tiap hari makan kat hotel, kalau jumpa.."wah cantiknya kasut" "belly beb" tak pun "alah kasut 'boss', aku beli kat dubai, Rm 2000"...hampeh, rendah diri sambil berlagak...

Aku tak cakap kat semua orang, tapi majoriti kat tempat aku macam ni, set-set kaya ni mana ada cerita lain, citer pasal kejayaan dan kekayaaan diorang jer, halal haram belakang kira, janji untung...Nak pikir pasal orang lain, atau pasal rakyat, pasal orang miskin ..ahaks...macam ko cakaplah robots, diorang semua ni pemalas jer, nak menyusahkan hidup aku jer minta derma, ingat senang ker aku cari duit ni...Sedikit pun dalam pala hotak dia tak ada pikir pasal kebaikan dan kebajikan....Lantak ko...aku dengan cara aku...

Hahahaha... Tu yang aku kata korang ni orang bandar...Come on lah, nak hapuskan subsidi minyak, pastu duit subsidi tu nak buat pembangunan untuk rakyat, hahaha..masuk kat poket kroni jer....

Tengok apa yang jadi pada PPRT, projek perumahan rakyat...Makmal sekolah, MAS...aduh kalau nak list berjela-jela...

Sebenarnya tak relevan langsung apa yang kita bincang kat sini, dengan kerajaan yang tak berapa stabil ni, dan muka-muka tamak yang menunggu peluang untuk mengambil kesempatan....hmmm..tak tahulah..

haha robots...ko memang robots...ikut sedap mulut ko jer kata kat orang miskin-orang miskin...

miskin=pemalas, ikut nafsu dan bodoh

usaha+tawakal=berjaya....

Hakhahaha...cakap macam orang tak ada Tuhan jer....

Bagi aku...

Miskin/susah=Baik, rendah diri, erat silaturrahim dan kenangan paling indah dalam perjalanan aku mengenal Tuhan. Kalau aku tak miskin dan susah, aku takkan kenal Tuhan , Allah Yang Maha Kaya...aku tak reti nak menghargai segala nikmat dan pemberianNYa...

Kaya/senang=Penting diri sendiri, berlagak, cerita pasal dunia semata-mata, hidup macam tak ada Tuhan, sibuk memanjang...Hahaha, inilah realiti kehidupan aku sekarang, menyampah betul aku nak jumpa orang-orang ni....Tiap-tiap hari makan kat hotel, kalau jumpa.."wah cantiknya kasut" "belly beb" tak pun "alah kasut 'boss', aku beli kat dubai, Rm 2000"...hampeh, rendah diri sambil berlagak...

Aku tak cakap kat semua orang, tapi majoriti kat tempat aku macam ni, set-set kaya ni mana ada cerita lain, citer pasal kejayaan dan kekayaaan diorang jer, halal haram belakang kira, janji untung...Nak pikir pasal orang lain, atau pasal rakyat, pasal orang miskin ..ahaks...macam ko cakaplah robots, diorang semua ni pemalas jer, nak menyusahkan hidup aku jer minta derma, ingat senang ker aku cari duit ni...Sedikit pun dalam pala hotak dia tak ada pikir pasal kebaikan dan kebajikan....Lantak ko...aku dengan cara aku...

elok ko jadi ejen batu nisan celup minyak gas untuk depa tuh sumer

hapuskan subsidi dan wujudkan elaun kepada pengangur :D jadi wang tu akan sentiasa rolling dan membantu menjana ekonomi negara :lol: cian penganggur ada kelulusan takde keje. pembaziran tenaga kerja tu :rolleyes: setahu aku petronas cuma salurkan dana untuk pembangunan. bab bab bantuan keluarga miskin petronas tak handle. kalau bab bagi harga minyak murah kat rakyat rasanya method tu indonesia dah buat zaman sukarno ^^ so boleh lihat kesan kesan dia sekarang.

hapuskan subsidi dan wujudkan elaun kepada pengangur :D jadi wang tu akan sentiasa rolling dan membantu menjana ekonomi negara :lol: cian penganggur ada kelulusan takde keje. pembaziran tenaga kerja tu :rolleyes: setahu aku petronas cuma salurkan dana untuk pembangunan. bab bab bantuan keluarga miskin petronas tak handle. kalau bab bagi harga minyak murah kat rakyat rasanya method tu indonesia dah buat zaman sukarno ^^ so boleh lihat kesan kesan dia sekarang.

Pembangunanlaa bagus, boleh untung sbb aku ini otak busness..bab pasal bantuan keluarga miskin tak bestlaa gua tak untung, membazir jer support

bila tak ader pembangunan nanti kata kerajaan tido plak...

bila buat pembangunan kata kerajaan tamak nak untung jerk...

aku tak paham aper yang korang nak...

kat sini ramai sangat bijak pandai susah btol

ini komen yg nak menjatuhkan,ko hari2 tuang minyak tu setiap hari subsidi kerajaan tanggung,duit subsidi tu asal dari mana?petronas salah satunya :angry: ,kalau petronas bungkus ko nak isi minyak kat brunei ke?belajar untuk bersyukur...

mungkin dia paham, tapi konteks yang cuba dia sampaikan dari sudut yang lain...

napa orang kita suka cakap camtu? kalau ko baru beli kereta kat proton pastu kereta ko ada problem kat brek. Ko mesti hantar kat proton servis center sebab under waranty, betul? kalau servis yang diorang tak bagus dan masalah tak setle, apa ko buat? mestilah pergi ke sc lain.. kalau sc lain pun tak bagus, pergi ke sc lain. macam tulah jadinya sampai 100 atau 1000 kali ko pegi sc tapi tak setle2 masalah ko. aku rasa time tu ko mesti dah bengang gile2 sampai sumpah seranah si proton tu.

Itu lah yang berlaku kat petronas, TNB, TM, etc sebab diorang punya servis mengecewakan pelanggan...

Aku rasa sebab tak paham la dia balas yg totally unrelated...anyway, tak kisah la tu...

ok lets say GLC ni semua bankrap...ko rasa sape nak biaya tongkat yg selama ni org kita dpt? berapa byk org kita yg bekerja directly or indirectly dgn GLC ni yang mana sekiranya bankrap akan jadi "pencacai angkat najis" bak kata p ramlee...

berapa billion petronas risk untuk tak dpt sales dari "bukan org kita" sebab mensyaratkan operator 100% dari "org kita"...

Sedara kita pun, kalau tak berapa betul, kita akan cuba nasihat, etc...takde la plak kita ckp "aku harap ko pegi mampos"...kan?

service tak bagus tu dah the end of the world ke?byk lagi cara utk kita perbaiki...byk lagi yg kita as a rakyat ni bleh buat utk bantu baiki prestasi...peluang ada...cuma kita rebut ke tak? how? lu pikirrrr lah sendiriiiii...hehehehe

Edited by pharez

ini komen yg nak menjatuhkan,ko hari2 tuang minyak tu setiap hari subsidi kerajaan tanggung,duit subsidi tu asal dari mana?petronas salah satunya :angry: ,kalau petronas bungkus ko nak isi minyak kat brunei ke?belajar untuk bersyukur...

kalu petronas bungkus, bermakna kerajaan punya BANK tak terujud lagi. mana nak balun duit? Goncang pokok kelapa sawit? mampus lak FELDA.

orang yang tak kenang budi memang tak tau rasa bersyukur...

niat nak jatuhkan orang lain jerk...

bila petronas dah jatuh...dier dah merasa mcm mana susahnyer...

masa tue salahkan plak pihak lain...

bila tak ader pembangunan nanti kata kerajaan tido plak...

bila buat pembangunan kata kerajaan tamak nak untung jerk...

aku tak paham aper yang korang nak...

kat sini ramai sangat bijak pandai susah btol

Takdernya susah kalau otak kat lutut tu yang susah nak berfikir sbb kena fikir daripada bwh ke atas.. kalau otak kat atas daripada atas sampai kebawah senang masuk..cuma masalahnya ada otak kat atas nak bagi paham tu yang payah. Kalau buat pembangunan yang ada manfaat kepada rakyat aku rasa tidak menjadi masalahnya..ini masalahnya pembangunan yang mcm mana tu dikatakan membazir?Kalau benda tu kata tak membazir pada mulanya kecilkan lagi skop baru tahu.

aku rasa ko pun boleh fikir sbb otak kat atas boleh berfikir daripada atas sampai ke bawah.

kalau dikaji secara mendalam, hakikat sebenar kenaikan harga minyak merupakan salah satu agenda mainan yahudi dan amerika untuk menengok sejauh mana kegawatan ekonomi dunia mengalami petaka. Sebab mereka ini mempunyai pelan untuk meyerang negara iran. Bila mereka membuat perang, tempiasnya dari segi ekonomi pasti akan memberi kesan yang serius. Mereka berlatih tengok macam mana!

Maka spekulasi pasaran dimainkan secara global, termasuklah membuat kenyataan prestasi pengeluaran minyak dunia melepasi tahap puncak dan sedang bergerak ke arah menurun. Minyak nak habis!

Sekali sekala, mereka akan membuat ramalan amerika nak menyerang iran pada masa tertentu. Berita begini menjadi topik dunia, secara tak semena2 harga minyak naik. Tempiasnya termasuklah negara kita.

Kalau nak marah sama gomen minyak naik, tanpa kita sedari, petronas sebenarnya memperolehi laba atas angin kesan kenaikan harga minyak dunia. Hasilnya balik juga kepada kerajaan.

Tak mungkin kerajaan mampu kawal semua supaya tak naik, mana nak cari duit? kalau asyik nak main cover. Nak tak nak, kita semua terpaksa berkongsi kesan tersebut. Adat pengguna, nak lari cam mana. Memang kena!

Cuma, kalau kerajaan tidak bersifat 'joli projek' sebenarnya kerajaan lebih daripada boleh, nak jual minyak dalam negara dengan harga murah. "Rekod Bank Ibu Duit Gomen" tak dibentang lam parlimen, tak leh nak tau secara terbuka! - itu stail keerajaan dacing!